PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كريستال دقيق 32768

m_online3710
20-11-2012, 16:58
سلام دوستان
من به يك مدار نوسان ساز دقيق 32768 هرتز براي اي سي ساعت نياز دارم(بدليل دقيق نبودن كريستال هاي 32768 هرتز)
اما متاسفانه بدليل اطلاعات كم در زمينه الكترونيك نمي دونم چه جوري بايد طراحيش كنم
البته اگر بشه تنها از المانهايي مثل مقاومت و خازن استفاده كرد(نه اي سي هايي مانند 555) خيلي خوبه اينم بخاطر مصرف توان پايين هنگام نبود برق و استفاده بهينه از باتري هستش
ممنون ميشم دوستان كمكم كنيد

sajjad_AD
20-11-2012, 17:48
سلام :hi:

کی به شما گفته کریستال های 32768 هرتز دقیق نیستن,مگه همین کریستال تو ساعت مچی شما نیست

ساعتتون سالی چند ثانیه عقب و جلو می شه؟

شما خودتون با این کریستال کار کردین؟ یا شاید ساعتی با دقت ساعت های اتمی می خواهید؟

m_online3710
20-11-2012, 23:04
سلام دوست من
نه منظور من كريستالهاي موجود در بازار هست كه واقعا 32768 نيستند چون وقتي به ds1307 متصل ميكني تو يه يك ساعت يكي دو ثانيه عقب يا جلو مي افته و اين يه مشكل هست براي دراز مدت. البته من خودم يدونه خوبه شو دارم اما مشكل اينجاست كه الان حدود صد تايي ميخوام و تجربه نشون داده كريستالهاي توي بازار قابل اطمينان نيستند

m_online3710
23-11-2012, 18:29
دوستان كسي نمي خواد كمك كنه؟

jalilvand
16-07-2014, 14:21
دوستان كسي نمي خواد كمك كنه؟

سلام
میدونم پست قدیمی هست. می تونی از DS3231 استفاده کنی که داخل خودش TCXO داره (1ppm برای سال اول و 10ppm برای 10 سال اول حداکثر خطاش هست). TCXO اسیلاتور هایی هستند که جبرانسازی دما توشون انجام میشه. اسیلاتوراشونم جداگانه هست که من تو بازار ایران ندیدم.

ضمنا وقتی دقت ساعت ازین بخواد بیشتر باشه نیاز به GPS یا NTP هست. با یه ساعت که خودشو از جایی سینک نمی کنه نمیشه دقت بالایی انتظار داشت.

esisafa
16-07-2014, 15:50
سلام کسی میدونه کریستالهای ساعت با کیفیت بالا از کجا پیدا میشه؟؟؟ بالاخره یک فروشگاهی تو دنیا پیدا میشه که برای ساعتهای سوئیسی کریستال تولید کنه. نه؟ همه میدونیم که ساعتهای مچی امروزی سالی یک دقیقه هم عقب جلو نمیشن. اگر پیدا بشه که عالیه. این کریستالهای بازار که اعتماد زیادی بهشون نیست.
البته بگم که این کریستالهای ساعت موجود در بازار ایران اینقدر بی دقت هستن وگرنه ما ساعت دیواری 20 سال عمر کرده داریم سالی 5 دقیقه هم خطا نداره.
دقت کریستالها به چند عامل بستگی داره. یک کیفت سنگ کوارتز اونا هست. دومی دقت برش دادن و ابعاد سنگها. و چند عامل دیگه. حالا یک شرکت چینی میاد و با دستگاه های با دقت پایین برش بده یا سنگ ناخالص استفاده کنه دیگه انتظاری نمیشه ازش داشت.

jalilvand
29-07-2014, 18:03
هستن. کافیه با نام و نشون خریداری بشه. مهمترین نکتش هم ظرفیت خازنیشه که باید مشخص باشه. کریستالها نباید زیاد گرم بشن، اینکه می خوابونن رو برد و یه سیم به بدنش لحیم می کنن کار درستی نیست.
کریستال ساعت های خونگی و ... معمولا 1 هرتز هست. تو این فرکانس 5ppm یا 20ppm می شه این مقدار جابجایی حدود 10 روز (یعنی 5 ثانیه تو 10 روز یا یک دقیقه تو 4 ماه).
اگه انقدر دقیق لازمه، میشه GPS گذاشت یا با الگوریتمی نوشت که از یه ساعت رفرنس تحت شبکه بگیره مثل NTP