PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Gps

cmuiran
07-11-2012, 22:51
سلام به دوستان:hi:
ماژول چی پی اسی تو بازار هست که خطا کمتر از 1 سانت :018: داشته باشه ، منظورم در حد میلیمتر باشه
اگه هست کمک کنین که پیدا کنم .
behnam6500
07-11-2012, 23:45
اگه منظورت دقت هست باید عرض کنم که حداقل دقت 2.5 متر هست و زیر 2.5 متر اصلن پیدا نمیشه!

morteza_rk
07-11-2012, 23:49
سلام

اتفاقا روز جمعه یکی از دوستانم رو دیدم که رشتش مهندسی معماریه. داشت توی یکی از میدون های شهر با یه دستگاه کار می کرد ، رفتم پیشش گفتم این چیه و چیکار می کنی؟ گفت این gps هست دارم برای یه جا نقشه ی صنعتی می کشم می خوام موقعیت اون محل رو نسبت به چندجا دقیقا بدست بیارم.

من پرسیدم دقت این دستگاه gps چند متره؟ دیدم زد زیر خنده! گفت این دقتش در حد میلیمتره! تعجب کردم! آخه این حد مال کاربردهای نظامی هست به این سادگی ها به کسی اجازه ی ورود دستگاهشو نمیدن.

گفتم از کجا آوردی؟ گفت مال یه مهندس خیلی قدره که پولدارم هست و این دستگاه 130 میلیون قیمتشه! حالا دیگه نمی دونم اطلاعات این دوستم تا چه حد درست بود!

Doloop
08-11-2012, 00:26
اطلاعات این دوستم تا چه حد درست بود!

من اطلاعات دوستت رو تائید میکنم , کاملا درسته :wink:
دقتشون میلیمتری هست
قیمتشون رو اطلاع ندارم

cmuiran
08-11-2012, 09:07
سلام

اتفاقا روز جمعه یکی از دوستانم رو دیدم که رشتش مهندسی معماریه. داشت توی یکی از میدون های شهر با یه دستگاه کار می کرد ، رفتم پیشش گفتم این چیه و چیکار می کنی؟ گفت این gps هست دارم برای یه جا نقشه ی صنعتی می کشم می خوام موقعیت اون محل رو نسبت به چندجا دقیقا بدست بیارم.

من پرسیدم دقت این دستگاه gps چند متره؟ دیدم زد زیر خنده! گفت این دقتش در حد میلیمتره! تعجب کردم! آخه این حد مال کاربردهای نظامی هست به این سادگی ها به کسی اجازه ی ورود دستگاهشو نمیدن.

گفتم از کجا آوردی؟ گفت مال یه مهندس خیلی قدره که پولدارم هست و این دستگاه 130 میلیون قیمتشه! حالا دیگه نمی دونم اطلاعات این دوستم تا چه حد درست بود!

سلام:hi:
اره اونا معمولا برای تقشه برداری از 2 چی پی اس استفاده میکنن
که معروفا به دو فرکانسه
خرید این دستگاه کاری نداره نیاز به کسی هم نداره فقط 80000000 میلیون پول داشته باش بقیه کار با من خودم برات میارم :wink:
این دستگاه معمولا اجاره میدن .
دمت گرم :mrgreen:

agape
08-11-2012, 09:27

خوب البته من بعید میدونم به دلایلی !
اول که مدل دستگاه رو اگه داشته باشید میشه چک کرد آقای غلامی اگر لطف کنید مشخصات رو دید ببینم چطور هست - البته من بعید میدونم باشه چرا که اول میلی متر خیلی زیاده - ماکزیمم دقتی که جی پی اس گرفته شده اونم با ایستگاه های زمینی و روش دفرانسیلی در حد سانتیمتر هست و تکنولوژی جدید که از ترکیب چند سیستم موقعیت یابی گلوناس و گالیله و چی پی اس استفاده میکنه حدود میلی متر دقت نداره - دوم این که اگرم باشه به دلیل محدودیت های نظامی نه اجازه ورود به کشور رو نمیدن !

cmuiran
08-11-2012, 10:12
سلام مهندس مزارعی :hi: ارادت
چندتا از دوستام تو این کار هستن اونا میکن که دقت در حد میلیمتره و از 2 میل صحبت میکردن
منم نظرم حالت دیفرانسیلی بود که از جندتا ایستگاه زمینی استفاده میکنن که فکر کنم به Rgps معروفند البته اگه درست گفته باشم
این سایت نگاه بندازین
GNSS/GPS Systems - Leica Geosystems - Leica Geosystems (You can see links before reply)
فکر کنم دستگاه های که تو ایران موجوده اینه
Leica iCON gps 60 - Smart positioning on any construction site - Leica Geosystems - Leica Geosystems (You can see links before reply)
موفق باشید

cmuiran
08-11-2012, 10:14
حالا کاربرد من برای درست کردن نقشه خوانه ، چطور به اینجا رسیدیم جالبه :mrgreen:
میخوام بک نقشه خوان درست کنم
فقط بتونم یک جی پی اس دقیق گیر بیارم ردیف میشه
یا حداقل بتونم به سبک دیفرانسیلی ببندم
راسی مزارعی شما اطلاعات یا مقاله در مورد حالت دیفرانسیلی جی پی اس دارین ؟؟؟؟

cmuiran
09-11-2012, 10:42
دوستان کسی مقاله کاربردی در مورد تفاضلی بستن چی پی اس ها نداره ؟؟؟؟؟

modj.ir
09-11-2012, 12:35
GPS.gov: GPS Accuracy (You can see links before reply)
استفاده از حالت تفاضلی تا جایی که من می دونم مقاله ای نیست و باید خود ماژول امکانش رو داشته باشه

cmuiran
09-11-2012, 12:44
سلامmodj.ir
تا اونجای که میدونم میتونی حالت تفاضلی ایجاد کنی با اضافه کردن ایستگاه های زمینی برای بالا بردن دقت
بازم تشکر بابت سایت مفیدتوم

modj.ir
09-11-2012, 12:50
استفاده از ایستگاه زمانی )agps) برای بالا بردن زمان 2-3 دقیقه ای hot start هست نه افزایش دقت. وقتی برای اولین بار GPS رو روشن می کنین مدتی طول میکشه تا کلا بفهمه کجا هست و شروع کنه. اما اگر به فرض btsی که گوشی شما الان اون رو می بینه مختصات خودش رو داشته باشه ، راحتتر می فهمه دنبال کدوم ماهواره و بر اساس چه زمانی بگرده و ...
البته agps 2 معنی داره که این یکیش هست.
اینی هم که شما 2 مختصات از 2 gps بخونی و میانگین بگیرین ، شاید کمی روو دقت اثر بگذاره اما برای حذف اثرات لایه های زمین که اصل دلیل از بین بردن دقت هست، باید به صورت داخلی خود ماژول ها به هم وصل بشن. معمولا دستگاههای نظامی این امکان رو دارن چون سایر کانال های دریافت هم نیاز هست برای این کار

cmuiran
09-11-2012, 12:57
چه جالب نمیدونستم
تشکر بابت اطلاعات مفیدت :wink:
پس الان بهترین راه اینه که بیایم چندتا gps بزاریم و میانگین بگیریم ؟؟
میتونین بیشتر توضبح بدین که این قضیه چطور عمل میکنه؟؟
یک نکته : تو ادوات نقشه برداری معمولا از 2 جی پی اس استفاده میکنن و مدت زمان استارت 45 دقیقه هس
زمان استارت برام مهم نیس من بیشتر دقت میخوام ، اخرین باری که با یک جی پی اس کار کردم استارت15 دقیقه بود فکر کنم مدل gt720 بود

modj.ir
09-11-2012, 19:10
مهمترین مشکلی که برای دقت gps ها بوجود میاد این هست که بالاخره امواج لایه هائی از موارد مختلف ( ابر، هوا و ... ) رو طی می کنن تا به زمین برسند و اینها می تونن روی سیگنال اومده اثر بگذاره.
وقتی داخل گیرنده ، 2 ماژول باشه و اونها سیگنالهای نظامی رو هم دریافت کنن ( کانال هایی که برای بررسی اثرات خطای ناشی از این لایه های غیر یکسان در ساعات و جاهای مختلف رو داره ) به صورت داخلی تخمینی از اون خطا ها می زنه و همینطور از 11 کانال اطلاعات، فقط 2 کانال اونها برای کاربر های غیر نظامی باز هست.
کلابا gps های معمولی دقتی بین 1 تا 10 متر ایده آل ترین حالت هست و نباید انتظار بیشتری داشت. هر چند که با توجه به خیلی مسائل، نمی تونم قبول کنم تونسته باشند دقتی کمتر از چند ده سانتی متر رو برسند و بقیه حرفها یک جنگ روانی هست

معمولا سافت استارت 1 دقیقه و هات استارت حداکثر 3 دقیقه هست. البته گیرنده های غیر نظامی حتی به هوای ابری هم حساس هستند !

morteza_rk
09-11-2012, 21:00
نمی تونم قبول کنم تونسته باشند دقتی کمتر از چند ده سانتی متر رو برسند و بقیه حرفها یک جنگ روانی هست

باور کن مهندس! الان آمریکا ماشین های بدون راننده ساخته که توی بزرگراه با سرعت 110 کیلومتر بر ساعت حرکت می کنن ، بدون تصادف و خطا به مقصد میرسن. تازه 5 - 6 تا ازین ماشین هارو طوری کاروان می کنن که با فاصله ی 1 الی 2 متر از هم و دقیقا پشت سر هم حرکت می کنن همه از رفتار ماشین جلوئی تقلید می کنن.

الان شرکت bmw ماشین هائی داره که خودشون ، خودشونو پارک می کنن یا از پارک در میان ، یا بدون دخالت انسان از مسیرهای مارپیچ و دارای مانع عبور می کنن. حتی سر 4 راهها و چراغ قرمزها وای میستن.

یک نکته : تو ادوات نقشه برداری معمولا از 2 جی پی اس استفاده میکنن
بله درسته ، دوستم گفت که همکارش توی محلی که قرار بود براش نقشه ی صنعتی بکشن پشت یه دستگاه دیگه منتظره.

راستی امروز توی یکی از خیابونای شهر دیدم که یه دفتر فنی مهندسی تبلیغ کرده بود "نقشه برداری با دستگاه های gps و utm"

cmuiran
09-11-2012, 21:12
\.\ بقیه حرفها یک جنگ روانی هست

معمولا سافت استارت 1 دقیقه و هات استارت حداکثر 3 دقیقه هست. البته گیرنده های غیر نظامی حتی به هوای ابری هم حساس هستند !

موافقم :wink:
دیروز به یک شرکت تو شیراز زنگ زدم در ، الیته فروشگاه بود گفتم فلان جی پی اس دارین گفت نه و بعد پیشنهاد داد گفت چرا تفاضلی نمیبندی ، راه دیگه هم پیشنهاد داد گفت میانگین بگیر بعد منم زیاد بهش گیر ندادم
امروز دوستم agps پیشنهاد کرد پیگیر قیمت شدیم قیمتش 30 میلونه :018: ولی ارزش داره میگه دقتش در حد 1 سانته اطلاعات دقیق تر نداشت قرار شد یک مدل بهم معرفی کنه

cmuiran
09-11-2012, 21:15
آقا اون سایتی که ارسال کردم دیدن آقا مرتضی ؟؟
الان من موندم که پیکار کنم این جی پی اس در پیتم رو دقتش بالا ببرم
بعد تفاضلی چییه ؟؟؟
میانگین گیری چییه ؟؟؟

modj.ir
09-11-2012, 21:25
ماشین بی سرنشین و gps ؟
چه ربطی داره ! مکان تقریبی رو از GPS میگیره ولی رانندگی رو با پردازش تصویر و روی خیابون هایی انجام می ده که یک آسفالت سیاه با خط کشی مناسب داره. البته الان دیگه می تونن موانع و بعضی چیز ها رو هم تشخیص بدن و نتایج بهتری داره.
سیستم GPS نظامی گران قیمت نیست، جزو لوازمی هست که به طور خاص برای ارتش ساخته شده و توو بازار پیدا نمی شه ! حالا 1 میلیون یا 30 میلیون یا چند میلیارد که فلان نقشه کش میلیاردر خریده باشه !

میانگین گیری یعنی خود ماژول که این امکان رو داره یک پورت مخصوص روی خودش داره که با کابل به GPS دوم وصل میشه و 2 تایی با هم موازی کار می کنن و برون اتفاقی مثل خواندن 2 مقدار و میانگیری انجام نمیشه !
برای مکان یابی با دقت بالا توو مناطق استراتژی ، مثلا جنگ با عراق، یا تعداد ماهواره ها رو زیاد می کنند که یادم میاد توو جنگ عراق می گفتن 4 ماهواره به منطقه اضافه شده ( این رو فقط جایی شنیدم و بس ! ) یا باید از سیستم هایی متحرک که به منطقه اعزام بشن استفاده کرد

cmuiran
09-11-2012, 21:41
سیستم gps نظامی گران قیمت نیست،
میانگین گیری یعنی خود ماژول که این امکان رو داره یک پورت مخصوص روی خودش داره که با کابل به gps دوم وصل میشه و 2 تایی با هم موازی کار می کنن و برون اتفاقی مثل خواندن 2 مقدار و میانگیری انجام نمیشه !

نظامی گرون نیس ؟؟؟؟ ، چه جالب !
میتونین ماژولی معرفی کنینی که این امکان داشته باشه ؟؟؟؟
میشه حالت میانگیر گیری خودمون اجرا کنیم ؟؟

Doloop
09-11-2012, 22:00
دادا پیمان میگم دستگاه gps رو بیخیال بیا از رو ستاره ها موقعیتت رو پیدا کن...!!! :0013:
دقت خوبی داره ها...:)

modj.ir
09-11-2012, 22:05
منظورم از گرون نیست یعنی : اصلا فروشی نیست.
برای خودشون ساختن و با این وضع تحریمهای ایران زیاد روی بدست آوردنش حساب نکنید. که حالا هزار تومن یا یک میلیارد !

همونطور که گفتم این کلمات چندین معنی دارن که مخفف همه یک شکل شده . همون Agps که یک GPS هست که Assist شده، معانی مختلفی داره. مثلا ایستگاه کمکی زمینی می تونه برای پردازش اطلاعات دریافتی به گیرنده GPS شما کمک کنه ( روشی که فکر کنم اگر ایران برای نشاندن پهباد نقشی داشته، استفاده کردن ) یا همون هات استارت رو سریعتر کنه یا ...
اما اگر شما با امکانات موجود مایلید کاری کنین که نتیجه کمی بهتر شه می تونین :
هر GPS یک مختصات بر می گردونه که حداکثر یک نقظه اشتباه به فرض در شعاع 10 متری نقطه اصلی هست. اینکه خودتون میانگین این نقاط رو حساب کنید، خطا رو یا در بدترین شرایط تغییری نمی ده یا اصولا بهبود می ده.
ولی مشکلات GPS رو فراموش نکنید. مثلا زیر سقف ، توی تونل و خیلی جاها کلا از کار میفته ! یعنی ماشین بی سرنشین داخل تونل، همه رو زیر میگیره و خلاص !

morteza_rk
09-11-2012, 23:00
ماشین بی سرنشین و gps ؟
چه ربطی داره !

ربطش زیاده ، فکر کنی متوجه میشی مهندس.

مثلا زیر سقف ، توی تونل و خیلی جاها کلا از کار میفته ! یعنی ماشین بی سرنشین داخل تونل، همه رو زیر میگیره و خلاص !

نمی دونم چرا شما نمی خوای قبول کنی!!؟!؟؟؟ عجیبه واقعا. همچنین جالب!

modj.ir
10-11-2012, 01:35
ببینید. برای اینکه یک ماشین بدون سر نشین بتونه با یک gps خیالی با دقت میلی متر کنترل بشه، اول باید تمام خیابان ها و مسیر هایی که ماشین می خواد از اونها رد بشه با دقت میلیمتر و همچنین مختصات تمام ماشین هایی که داخل خیابان هستند ( چیزی مثل کلاغ هایی که روی تیر چراغ برق نشسته اند هم ! ) در حافظه ماشین ذخیره بشه ، بعد ماشین با این اطلاعات و اطلاعات میلیمتری gps خود، مثل یک لابیرنت ، مسیر رو طی کنه و برای هر کوچه و خیابان و حتی پارکینگ داخل خانه ها و ... منتظر باشه اول مختصات اونها رو به حافظه اش بدهند ، تا بعد بتونه اونجا رو بره !
من نگفتم ماشین ها از gps هم استفاده نمی کنن، اما گفتم اونها با تکیه بر یک gps میلیاردی با دقت میلیمتر ، مسیر رو طی نمی کنند !

من نمیدونم چرا هر 2 خطی که تایپ می کنم لهنی به ظاهر تند پیدا می کنه و به همه افراد مقابلم بر می خوره و تهش یا پیام خصوصی تسلیم شو، یا پیام من تسلیم دریافت می کنم ! باور کنید بنده نه با کسی جنگ دارم نه حال و حوصله کل کل ! بعضی وقتها آرزو می کنم محیط اطرافم کمی ایده آل تر بود که خوب، برای حقیری چون من زیادی است.

modj.ir
10-11-2012, 01:40
فراموش کردم بگویم پروژه هایی مثل ماشین بدون سرنشین گوگل
Google driverless car - Wikipedia, the free encyclopedia (You can see links before reply)
برای من هم جالب هست و همیشه پیگیر اخبارش بوده ام و هیچ وقت نگفته ام آنها را قبول ندارم !

morteza_rk
10-11-2012, 13:11
modj.ir جان ، اصلا بحث سر اون ماشین نیست. سر اینه که چرا شما قبول نمی کنی که GPSهای با دقت میلیمتر یا 1 سانتی متر هم داریم؟

ضمن اینکه لطفا دیگه راجع به این مساله مانور ندیم (انگار داره میشه مثل تاپیک قفل میکرو!!!). بجاش یه فکری به حال مشکل cmuiran عزیز بکنیم. من که در این زمینه چیزی بلد نیستم.

cmuiran
10-11-2012, 14:32
دادا پیمان میگم دستگاه gps رو بیخیال بیا از رو ستاره ها موقعیتت رو پیدا کن...!!! :0013:
دقت خوبی داره ها...:)

فکر کنم آخر باید همین کار انجام بدم:018:

cmuiran
10-11-2012, 14:38
مهندسmodj.irمن که حرفی ندارم ، اتفاقا 4تا چیزم یاد گرفتیم ولی به هدفمون نرسیدیم که چطور میشه با این وضعیت که الان داریم (بدترین شرایط) یک جی پی اس دقیق درست ، آقا ما خیر میلیمتر خطا خوردیم همون سانت هم قانعییم :(
اقا مرتضی دمت گرم دادا زودتر میگفتی :mrgreen:

modj.ir
10-11-2012, 22:07
سیستم های gps تا الان 2-3 باری ماهواره هاش و حتی نوع برخوردشون عوض شده. (اولین بار عمدا خطا سوار می کردن برای مشتری های معمولی ! )فرصت ندارم الان بگردم اما تا جایی که می دونم الان بهترین شرایطش دقت 10 سانتی متر.اگر هدفی که دارین رو بگین، میگم خطا رو چطور اصلاح کنین. تاکید میکنم فعلا برای خطای کمتر، توو مناطق کمک کننده های زمینی هم نسب می کنن

cmuiran
11-11-2012, 11:20
سلام مهندسین
وقتتان بخیر
شرایطی که الان وجود داره اینه که یک جاده ای داریم که این جاده از لحاظ اندازه محدوده و یک جسم متحرک مثل یک ربات وجود دارد که باید مختصات جهانی این ربات تشخیص بدم
تنها دستگاهی که میتونم به این ربات متصل کنم یک gps هس (البته تو این شرایط راه های دیگه ای هم داشت مثلا شفت اینکودر ولی قابلیت اتصال این وجود دارد)
این مختصات باید به یک کامپیوتر ارسال کنم که فکر کنم rfm ماژول مناسبی باشه
اگه یک راه حلی بهم پیشنهاد بدین برای دقیق کردن gps واقعا یک لطف بزرگی بهم میکنین
تشکر بابت همراهی شما:hi:

cmuiran
11-11-2012, 11:23
در ضمن تعداد نصب شدن جی پی اس برام محدودیت ندارد

cmuiran
12-11-2012, 18:07
الان نتیجه چی شد ؟؟

modj.ir
12-11-2012, 21:29
ندیده بودم اینجا رو. شرمنده. اگر جاده مخدود هست، پیشنهادم این هست که مسیر رو علامت گذاری کنین ( حالا یا خط کشی یا هر مدلی که اونجا بشه سوار کرد ) gps حتی اگر میلی متری هم باشه، به تنهایی برای کنترل کافی نیست. و اگر روش دیگه ای استفاده کنین، دیگه GPS نیاز نمی شه و با اون دقت خرج اضافی میشه.
باز هم تاکید میکنم، اینکه 2 یا بیشتر ماژول ببیندیم و مثلا میانگین گیری کنیم، اثر خیلی چشمگیری روی دقت نداره و برای افزایش دقت،خود ماژول باید امکانش رو داشته باشه و به ایستگاههای زمینی هم نیاز پیدا می کنه( برای دقت خیلی بالا)
gps شاید برای طی مسیر هواپیما در هوا مناسب ( و عملا تنها راه باشه ) اما با توجه به اینکه ارتفاع هم روی زمین کم و زیاد میشه و خیلی مسایل دیگه، به شخصه اصلا برای کنترل ماشین پیشنهاد نمیدم ( اینکه عزیزی بتونه ازش حتی بهترین جواب هم بگیره، به نظر من ربطی نداره و باعث نمیشه نظرم عوض بشه ! )