PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Flash

cmuiran
02-11-2012, 09:54
سلام به دوستان :hi:
من حافظه فلش میکروکنترلرم کم اومد :mrgreen: و میخواستم ببینیم چطور میشه یک حافظه فلش خارجی به avr وصل کرد و چه مدل های تو بازار موجوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sigma-mx
02-11-2012, 12:37
سلام
با توجه به اینکه حافظه های فلش external در ظرفیت های خیلی پایین وجود ندارند . نه مثل eeprom ها که از( 2k - 4k , ... ) شروع میشن . بهتره شما میکروت رو ارتقا بدی ! شاید از لحاظ قیمت هم اینطوری بصرفه تر باشه ..
حالا اگه دوستان نظری دارن بگن تا ما هم بشنویم :0013:

behnam6500
02-11-2012, 12:47
اون طرفیت پایین ها eeprom هستن!

فلش طرفیتت بالا هم داریم! رفیق مگه این 256 مگ نیست؟؟؟

K9F2G08U0B nand flash - فروشگاه اينترنتي شركت كويرالكترونيك (You can see links before reply)

از همین فلش ها توی cool disk استفاده میشه...

متاسفانه من خودم هنوز وقت نکردم اینا رو راه بندازم!!!

sigma-mx
02-11-2012, 12:57
مهندس با من بودی ؟ منظور منم همین بود . جمله رو یکم واضحتر میکنم ...!

behnam6500
02-11-2012, 13:01
جملت رو که خوندم اینطوری فهمیدم که گفتی فلش فقط ظرفیت پایین داریم!

اره درسته رفیق... الان که اصلاح شدش رو خوندم حق با شماست!

البته یه راه دیگه هم شاید بشه برنامه روی mmc ریخت و با بوت لودر راش انداخت! میشه؟

sigma-mx
02-11-2012, 15:53
در کل اگر منظور فضای قابل ذخیره سازی برای دیتا باشه که از هر چیزی میشه استفاده کرد . مثل مموری کارت - فلش - eeprom و با هر رابطی ...
ولی اگه منظور زیاد کردن فضای کد برنامه باشه .. فقط در صورتی میشه اینکار رو کرد که اون میکرو امکان اتصال به مموری خارجی رو به ما داده باشه ! تازه اونم هر نوع مموری نه ، فقط نوع مموری و رابطی که میکرو ساپورت میکنه . مثلا یک فلش پارالل اکسترنال . تازه بازم محدودیت اندازه وجود داره . چون میکرو تا یه اندازه ای رو میتونه آدرس دهی کنه !

البته یه راه دیگه هم شاید بشه برنامه روی mmc ریخت و با بوت لودر راش انداخت! میشه؟
اینم همون جریانه ! مشکل اینه که مموری کارت در اینجا یه رابط محیطی هست و یه آدرس خاص داره که آدرسش با آدرس خانه های فلش میکرو فرق داره ! cpu فقط دستوراتی رو که از مسیر فلش ( باس فلش ) میرسه اجرا میکنه . به مسیر باس بین فلش و cpu در دیتاشیت یه میکرو نگاه کنید ..

ولی یه کار دیگه هم میشه کرد که حتما شما تو همین انجمن هم شنیدین ، یکی دو نفر داشتن این کار رو میکردن ، و اون نوشتن یک برنامه مفسر هست . interpreter
در اینصورت برنامه مفسر داخل میکرو برنامه رو خط به حط از هر نوع حافظه خارجی با هر نوع اینترفیس میتونه بخونه و اجرا کنه .. سیستم های پیچیده چون هسته بسیار پیچیده و حجیمی دارند اغلب از روی ادوات جانبی اجرا میشن مثل جاوا . البته در صورتی که خود شخص بخواد همچین چیزی بنویسه ، چیز خیلی کاملی نمیشه و تنها قادره یسری دستورات محدود رو اجرا کنه و البته با سینتکس بسیار ساده !

یا حق

behnam6500
02-11-2012, 16:02
درسته مهندس...

مفسر قبلن نوشتم... برای کارهای ساده راحت جواب میده... ولی اگه قرار باشه به جای کد برنامه از مفسر ساخت خودمون استفاده کنیم، باید چیز کامل و وحشتناکی نوشت! که از نظر زمان فکر نکنم به صرف باشه!

cmuiran
02-11-2012, 19:07
سلام
با توجه به اینکه حافظه های فلش external در ظرفیت های خیلی پایین وجود ندارند . نه مثل eeprom ها که از( 2k - 4k , ... ) شروع میشن . بهتره شما میکروت رو ارتقا بدی ! شاید از لحاظ قیمت هم اینطوری بصرفه تر باشه ..
حالا اگه دوستان نظری دارن بگن تا ما هم بشنویم :0013:

سلام مهندس :hi: تشکر
من میکروی خودم ارتقاء دادم
یعنی آخرین مدل atmega2561 استفاده کردم که 256 کیلو حافظه داره میخواستم بدونم قابل ارتقاء هس؟؟

cmuiran
02-11-2012, 19:08
جملت رو که خوندم اینطوری فهمیدم که گفتی فلش فقط ظرفیت پایین داریم!

اره درسته رفیق... الان که اصلاح شدش رو خوندم حق با شماست!

سلام مهندس :hi: ارادت
تشکر بابت راهنمایی شما
میخواستم بدونم طریقه راه اندازی این فلش ها به چه صورته میخوام با atmega2561 ارتباط بدم

cmuiran
02-11-2012, 19:10
در کل اگر منظور فضای قابل ذخیره سازی برای دیتا باشه که از هر چیزی میشه استفاده کرد . مثل مموری کارت - فلش - eeprom و با هر رابطی ...
ولی اگه منظور زیاد کردن فضای کد برنامه باشه .. فقط در صورتی میشه اینکار رو کرد که اون میکرو امکان اتصال به مموری خارجی رو به ما داده باشه ! تازه اونم هر نوع مموری نه ، فقط نوع مموری و رابطی که میکرو ساپورت میکنه . مثلا یک فلش پارالل اکسترنال . تازه بازم محدودیت اندازه وجود داره . چون میکرو تا یه اندازه ای رو میتونه آدرس دهی کنه !

یا حق

این فلش های موازی مدل های تو بازار موجود هس که معرفی کنین ؟؟؟؟؟
من بتونم 1مگ کنم راه میفته .

sigma-mx
02-11-2012, 20:34
الان چیزی یادم نیست ولی گفتم بستگی به مدل میکرو داره که چی ساپورت میکنه . مثلا من قبلا برای 8051 از eeprom خارجی ( از نوع پارالل ) برای زیاد کردن فضای کد استفاده کردم . تو 8051 هم میشه rom و هم ram رو ارتقا داد . یادمه از سری 27xx استفاده کرده بودم . البته این باید بطور مجزا پروگرام بشه و کلی گرفتاری و آی سی لچ و از این حرفا ....! به دردسرش نمیارزه :0013:

cmuiran
02-11-2012, 20:41
الان چیزی یادم نیست ولی گفتم بستگی به مدل میکرو داره که چی ساپورت میکنه . مثلا من قبلا برای 8051 از eeprom خارجی ( از نوع پارالل ) برای زیاد کردن فضای کد استفاده کردم . تو 8051 هم میشه rom و هم ram رو ارتقا داد . یادمه از سری 27xx استفاده کرده بودم . البته این باید بطور مجزا پروگرام بشه و کلی گرفتاری و آی سی لچ و از این حرفا ....! به دردسرش نمیارزه :0013:

مهندس تشکر
میکروما الان AVR هس :wink:
الان پس راه حلی نداری برای اتصال حافظه فلش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
راه کار دیگه ای دارین ارائه بدین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :mrgreen:

sigma-mx
02-11-2012, 22:19
الان دیتاشیت atmega2561 رو نگاه کردم نوشته که هم flash و هم ram خارجی رو ساپورت میکنه . مدار دقیقشو باید تو نت بگردی ..

cmuiran
03-11-2012, 13:33
سلام
اقا سعید یک سوال دیگه ، فرض بر این من یک مدل پیدا کنم :mrgreen: حالا چطور باید برنامه توش بریزم ؟؟؟
منظور اینه که جداگانه باید پروگرام بشه ؟؟

sigma-mx
03-11-2012, 14:24
بله ، جدا باید پروگرام بشه .