PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در باره طراحی pcb دو رو

hata6417
01-11-2012, 02:26
با سلام خدمت دوستان عزیز و مهندسین گرامی. من تا الان برد دو رو طراحی نکردم. الان به شدت و سرعت نیاز دارم که در چند مورد راهنماییم کنید:
نکته : Altium Designer نرم افزارییه که ازش استفاده می کنم.
1. وقتی از کتابخونه آلتیوم یه قطعه رو وارد می کنیم به صورت پیش فرض padهاش multilayer هستند. که مشکلی هم نداره و موقع چاپ تو سمت top layer ظاهر می شند. حالا اگه بخواییم، دو رو کار کنیم آیا باز هم پدها باید multilayer باشند؟ یا بسته به اینکه پایه های قطعه از کدوم طرف در میاد باید پد ها رو به top layer یا bottom layer تغییر بدیم؟؟؟
2. آیا اگه پدها به همون صورت multilayer باقی بمونه در هردو روی برد ظاهر و چاپ میشند؟
3. در صورتی که نخواییم pcb متالیزه بشه ( اتصال مسیرهای دو طرف به صورت دستی)باز هم برای اتصال دو مسیر در دو سمت بردمون ( از toplayer به bottomlayer) باید از via استفاده کنیم؟ یا باید از دو تا پد یکی رو و یکی زیر برد (یکی top layer یکی bottom layer) استفاده کنیم!!
پیشاپیش از کمکتون متشکرم خیلی خیلی. :wink:

zakariya moradi
13-11-2012, 14:20
1. وقتی از کتابخونه آلتیوم یه قطعه رو وارد می کنیم به صورت پیش فرض padهاش multilayer هستند. که مشکلی هم نداره و موقع چاپ تو سمت top layer ظاهر می شند. حالا اگه بخواییم، دو رو کار کنیم آیا باز هم پدها باید multilayer باشند؟ یا بسته به اینکه پایه های قطعه از کدوم طرف در میاد باید پد ها رو به top layer یا bottom layer تغییر بدیم؟؟؟
2. آیا اگه پدها به همون صورت multilayer باقی بمونه در هردو روی برد ظاهر و چاپ میشند؟
سلام
هر نو قطعه لایه های پیش فرض خودش رو داره و با توجه به DIP یا SMD بودن قطعه ، لایه مربوطه قابل استفاده است .البته در شرایط طراحی های خاص میشه لایه مورد نظر رو تغییر داد .

اگر یرد شما متایزه باشه ناگزیر هر 2 طرف برد چاپ میشه .البته شما HOLE SIZE رو میتونید با توجه مورد مصرف در هر طرف برد کم یا زیاد کنید

3. در صورتی که نخواییم pcb متالیزه بشه ( اتصال مسیرهای دو طرف به صورت دستی)باز هم برای اتصال دو مسیر در دو سمت بردمون ( از toplayer به bottomlayer) باید از via استفاده کنیم؟ یا باید از دو تا پد یکی رو و یکی زیر برد (یکی top layer یکی bottom layer) استفاده کنیم!!
در این مورد هم پیشنهاد میکنم طراحی مثل برد متالیزه انجام شه و فقط موقع ارسال برد به شرکت تولید برد ذکر کنید که متالیزه نکنن .:wink:

hata6417
15-11-2012, 19:31
خیلی ممنونم دوست عزیز!

secure4code
02-02-2014, 21:16
سلام . خسته نباشین . وقت بخیر. یک سئوال داشتم : برد متالیزه دو رو فرقی نمیکنه از کدوم طرف قطعات رو لحیم کنی ؟

h_farzandi
02-02-2014, 21:33
سلام . خسته نباشین . وقت بخیر. یک سئوال داشتم : برد متالیزه دو رو فرقی نمیکنه از کدوم طرف قطعات رو لحیم کنی ؟

سلام
از هر طرف که راحت ترید و کمتر به قطعه اسیب میرسه که معمولا برای قطعات معمولی از زیر برد (قسمت bottom layer ) وبرای قطعات SMD از روی برد(Top layer) لحیم می کنن.