PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست معرفی ماژول فرستنده و ماژول گیرنده

alamdar
30-10-2012, 16:45
سلام

من تا جایی که تحقیق کردم ماژوا 2 کاره ی روتین که ایران هم موجوده RF12bp هستش (اگه اسمشو درست نوشته باشم)

حالا من میخواستم بپرسم آیا ارتباط این ماژول با کامپیوتر به طور مستقیم میسر هست یا ...؟

یعنی ماژوا یک طرف به مثلا میکرو وصل شه و از طرف دیگه به کامپیوتر و از کامپیوتر واسه میکرو دستور صادر بشه؟!

نیاز به مدار جانبی داره برای اتصال به کامپیوتر؟(منظورم اتصال آنلاین است - یعنی ماژولی که روی دستگاه هدف قرار داره داده های آنلاین میفرسته ، ماژول گیرنده که به کامپیوتر وصله داده هارو میگیره ، realtime پردازش میکنه و از طریق ماژولی که بهش وصله فرمان جدید صادر میکنه و برای ماژول و دستگاه هدف میفرسته....)

++ همچنین یک سوال دیگه داشتم
اگر من بخوام داده هارو فقط یکطرفه بفرستم بهتره از ماژول های تک منظوره استفاده کنم یا از همین مدل ماژول های 2 طرفه؟ (یعنی اگر بخوام فقط از کامپیوتر دستور صادر کنم واسه دستگاه هدف)

اگر ماژول یک طرفه بهتره ، چه مدلی خوبه؟

با سپاس:hi:

mohsenehsanin
31-10-2012, 15:09
ایتدا اینکه دوست من همون طور که خودتون می دونید این ماژول با spi راه اندازی میشه. تو پرو تکل spi با صفر ویک کردن پایه ی slave select شما می تونین slave تون رو انتخاب کنین. در مرحله ی اول اسلیو شما ماژول هست که شما توسط این ماژول داده ها رو به میکرو انتقال میدین. در مرحله بعد هم کافیه تا این داده هارو از طریق usart به کامپیوتر انتقال بدین.(به زبان ساده تر این ماژول مث یه سنسوره)
در مورد سوال دومتون هم به نظر من ماژول hmr و hmt شاید بهترین جواب باشه. :125:
البته یه بحث دیگه هم که شاید شما فراموشش کردین نرخ ارسال داده و برد هستش.:o:wink:

alamdar
31-10-2012, 15:45
ممنون از پاسخ شما

پس بالاخره یه مدار مبدل spi به سریال نیازه چون کامپیوتر من فقط rs232 داره (تازه جدیدا هم که کلا همین رو هم نداره و باید با usb متصل کرد)

نمیدونم مبدل spi2usb داریم یا نه ، اگر نباشه یه همچین چیزی هم نیازه پس

(من میخواستم ببینم خود ماژول خروجی سریال نداره)

این 2 ماژول که گفتین هم فکر کنم یا با i2c یا spi اینترفیس میشند و بازم مدار مبدل رو میخوایم برای اتصال به کامپیوتر ...درسته؟

alamdar
31-10-2012, 15:53
الان توی این ارتباط که گفتم master و slave ها چطوری میشه؟

طرف اول : کامپیوتر - rfm12b

طرف دوم : میکروکنترولر -rfm12b

شرح ماجرا :
میکروکنترولر مثلا به یک gps وصله و هر ثانیه داره اطلاعات مکان جدیدی که توشه رو از ماژول gps که بهش وصله میگیره .
حالا باید این اطلاعات رو از طریق rfm به کامپیوتر بفرسته تا کامپیوتر بعد از پردازش داده ها ، تصمیم بگیره که حالا ماژول چه کار کنه؟ (شبیه این دزدگیر ها شد مثالم!!) ...مثلا به مبکرو فرمان بده مدار 1 رو خاموش کن

و این پروسه همینطور ادامه داره

حالا کی master و کی slave هست تو این ماجرا؟

alamdar
31-10-2012, 15:56
*** البته حواسم به این هست که نرخ ارسال و برد این ماژول محدوده ، یه مثال همینطوری به ذهنم اومد از gps ، مهم اصل ماجراست

mohsenehsanin
01-11-2012, 10:16
ممنون از پاسخ شما

(من میخواستم ببینم خود ماژول خروجی سریال نداره)

خیر این ماژول خروجی سریال (البته از نوع یوزارت) نداره. و فقط دیتا رو توسط mosi دریافت وتوسط miso ارسال( البته با توجه به سطح sck )می کنه(SPI).

الان توی این ارتباط که گفتم master و slave ها چطوری میشه؟

طرف اول : کامپیوتر - rfm12b

طرف دوم : میکروکنترولر -rfm12b

شرح ماجرا :
میکروکنترولر مثلا به یک gps وصله و هر ثانیه داره اطلاعات مکان جدیدی که توشه رو از ماژول gps که بهش وصله میگیره .
حالا باید این اطلاعات رو از طریق rfm به کامپیوتر بفرسته تا کامپیوتر بعد از پردازش داده ها ، تصمیم بگیره که حالا ماژول چه کار کنه؟ (شبیه این دزدگیر ها شد مثالم!!) ...مثلا به مبکرو فرمان بده مدار 1 رو خاموش کن

و این پروسه همینطور ادامه داره

حالا کی master و کی slave هست تو این ماجرا؟

اول اینکه چون پروتکل ارتباطی بین این دو کلا با هم فرق می کنه. پس چیزی به نام مستر-اسلیو معنی نداره.
در هرلحظه هرکدومشون(میکرو-کامپیوتر) می تونن نقش مستر و یا اسلیو رو داشته باشند و باس رو در اختیار بگیرند.
ولی در ارتباط بین ماژول و میکرو ،همیشه میکرو مستر است. چون باید کلاک sck رو تامین کنه. و در حقیقت با تامین کلاک sck نقش شیفت رجیستر پروتکل SPI به درستی انجام شه.(ماژول برنامه پذیر نیست و قرار هم نیست که نقش مستر رو بازی کنه. در حقیقت یک شیفت رجیستره که داده ها رو فقط منتقل می کنه.اگه شما بخوان داده های دریافتی رو از ماژول دریافت کنین باز هم باید واسش دستور بفرستین تا دیتا رو رو باس قرار بده)
(تو ارتباط بین میکرو و کامپیوتر هم، چون شما دوست دارین همیشه بازخوردی(فیدبک) از رفتار سیستم داشته باشین پس در هر لحظه بسته به انتخاب شما یک کدوم نقش مستر رو بازی می کنن.)
سوال اصلی شما فکر می کنم چیزی مث ماژول نیست بلکه بحث های پایه ای می کنین...نه؟ :hi::0013::chat:::

alamdar
01-11-2012, 11:12
من متوجه این حرف شما نمیشم که در ارتباط میکرو و کامپیوتر هر 2 میتونن مستر یا اسلیو باشند!
یه نظرم این حرف درست نیست و ماژول همواره اسلیو هست ، منظورم از طرح اون مسئله بیشتر زمانی بود که 2 تا ماژول rf میخوان با هم داده تبادل کنند.

من تو مسئله ای که شرح دادم 2 تا ماژول rf منظورم بود ، یکی طرف کامپیوتر و اونیکی طرف میکرو کنترولر

این 2 تا ماژول چطوری با هم ارتباط برقرار میکنند و چه کسی داره کل این ارتباط رو کنترل میکنه؟
کامپیوتر به تنهایی مستر کل سیستم هست یا سیستم 2 تا مستر داره ، یکی میکرو و یکی دیگه کامپیوتر؟

من دارم در مورد این ماژول بحث پایه ای میکنم ، چون تا به حال ازش استفاده نکردم اما نیاز به استفاده ازش رو دارم، هنوز واسم مبهمه طرز کارش
رفرنس جالبی هم نداره

mohsenehsanin
01-11-2012, 17:30
فک میکنم که من منظورم رو یا بد رسوندم یا بد توضیح دادم ویا سوال رو بد فهمیدم.
در هر صورت شما به بزرگواری خودت ببخشای.
من هم با شما هم عقیدم .در ارتباط بین ماژول و میکرو اسلیو همیشه ماژوله.
اکی.
ولی فک کنم ما از همون اول قبل از اینکه وارد بحث بشیم قرار داد بستیم که برای انتقال اطلاعات ماژول به کامپیوتر از میکرو استفاده کنیم . این طور نیست؟
خب اگر این طور باشه پس طرف حساب هر دو ماژول میکرو هستش. و در هر دو ارتباط بین میکرو و ماژول اسلیو ماژول و مستر میکرو هستش.
حالا برای انتقال اطلاعات میکروها به PC و بر عکس با توجه به ارتباط یوزارت می توانیم PC را مستر اصلی (مولتی مستر نداریم) و میکرو ها را اسلیو قرار دهیم. حال با صفر و یک کردن بیت MPCM می تونیم اطلاعات رو بین کامپیوتر واسلیو انتخابی انتقال دهیم.
تا اینجا که مشکلی نیست. درسته؟
خب حالا این یک طرف قضیه بود. طرف دوم قضیه حالتیه که شما فرمودید یعنی این که ماژول اطلاعات رو به میکرو منتقل می کنه. و دوباره در طرف دیگه ماژول اطلاعات رو به PC توسط انکودر منتقل می کنه.
در ارتباط بین ماژول و میکرو اسلیو ماژول و میکرو مستره.
و در ارتباط بین ماژول و PC ،اسلیو ماژول و مستر PC هستش.
حالا کافیه بین میکرو و PC ارتباط برقرار شه که در این ارتباط می تونه میکرو اسلیو و PC مستر باشه.
البته در ارتباط بین میکرو و PC اصلا به نظر من چیزی به نام مستر اسلیو معنی نداره چون در این ارتباط فقط یک میکرو به فقط یک کامپیوتر وصله.(منظورم تو پاسخ قبلم اینجا بود که مستر اسلیو معنی نداره)
البته نکته ای که در این ارتباط وجود داره و من فراموشش کردم که بگم اینه که همون طور که خودتون می دونید در ارتباط های مستر اسلیو ، وقفه های مختلف نقش اساسی رو بازی می کنه.
تو وقفه ها هم اولویت وقفه خیلی مهمه. (با توجه به بردار وقفه) لذا باید طراح از همون اول تصمیم بگیره که کدوم وقفه رو تو اولویت قرار بده و یا اینکه با دقت تمام تایمینگ رو انجام بده.
حالا نمی دونم تونستم حداقل کمکی ناچیز بهتون بکنم.:gop: