PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لطفا راهنمایی کنید

aliikocholoo
30-10-2012, 12:11
سلام خدمت همه دوستان گل
من طراحی تابلو روان رو تازه شروع کردم و هنوز به صورت عملی کاری انجام ندادم
یه پروژه از تو سایت لاچینی رو تووو محیط پروتئوس رسم کردم جواب داد ولی 2تا مشکل داره:
1. برنامه تکرار نمیشه و وقتی به آخرش میرسه ثابت میمونه( دستور Do ... Loop هم داره!!!)
2. نمیدونم چرا تصاویری که نمایش میده خیلی چشمک میزنه!!!
از سایت لاچینی هم کمک خواستم اما متاسفانه هیچ کمکی نکردن
لطفا شما راهنمایی کنید...
فایل شبیه سازی پیوست شده...

Doloop
30-10-2012, 12:57
البته مهندس لاچینی استاد ما هستن...
این برنامه هم بهینه هست و مهندس لاچینی از هیچ دستور تاخیری در برنامه استفاده نکرده
علت نمایش اینگونه تاخیر دستورات دیگه هست که به قدری زیاد شده که نمایش به اینگونه در اومده
چون روش رفرش هست این نمایش طبیعیه
راهکارش هم افزایش فرکانس کاری میکرو هست یا تغیر شیوه نمایش مثل : روش استاتیک
البته شما به نمایش پروتئوس اعتماد نکنید چون در عمل تصویر از اینی که میبینید بهتر خواهد بود :wink:

این کار رو هم من ساختم خیلی خوب جواب داده
البته چون ماتریس های من RG بودن لحظه ای که چیزی نمایش داده نمیشه متن به رنگ قرمز و زرد هست که پروتئوس پشتیبانی نمیکنه (روش مورد استفاده رفرش صفحه میباشد)

aliikocholoo
01-11-2012, 21:34
سلام دوست عزیز ممنونم از راهنماییت
اما منظورتو از دستور تاخیری متوجه نشدم آخه من تازه کارم
در مورد روش استاتیک میشه بیشتر توضیح بدی که چیکار کنم
راستی نظری در مورد اینکه چرا برنامه تکرار نمیشه ندارین!!!
کارتو دیدم خیلی عالی بود
تشکر...

Doloop
01-11-2012, 23:13
اما منظورتو از دستور تاخیری متوجه نشدم آخه من تازه کارم

منظورم دستور WAIT بود!!!:wink:

در مورد روش استاتیک میشه بیشتر توضیح بدی که چیکار کنم

توی این روش از شیفت رجیستر 74HC595 میتونی استفاده کنی
نور زیاد و نمایش فوق العاده
باید از SPI میکرو استفاده کنی که سرعت قابل قبولی برای این کار داره
من چندتا نمونه برنامه هم دارم براش اولش یکم پیچیدس ولی اگه بری تو بحرش متوجه میشی ...:wink:
موفق باشی

aliikocholoo
04-11-2012, 12:00
مرسی Doloop جان از راهنمایی هات
دستور wait رو چه طوری تووو برنامه بزارم یعنی کجاش بنویسم که دیگه LED ها چشمک نزنن
در مورد 74HC595 اگه به شبیه سازیم نگاه کرده باشین منم از همون استفاده کردم
البته از خودم این کارو نکردم تووو سایت لاچینی دیدم اما باز LED ها چشمک میزنه:0013:

Doloop
04-11-2012, 14:35
دستور wait رو چه طوری تووو برنامه بزارم یعنی کجاش بنویسم که دیگه LED ها چشمک نزنن

مهندس متوجه شدم مشکل کار شما کجاست؟
ببخشید بی دقتی از من بود !!!:mrgreen:
شما هم از روش استاتیک استفاده کردی
مشکل :
شما فرکانس کاری توی برنامه رو 8 مگاهرتز تعریف کردی ولی داخل پروتئوس فرکانس کاری میکرو 1 مگاهرتز میباشد (میکرو رو هم 8 مگا هرتز قرار بدید مشکل حل خواهد شد)

در مورد 74HC595 اگه به شبیه سازیم نگاه کرده باشین منم از همون استفاده کردم

دقت نکردم
درسته شما هم از شیفت رجیستر 595 برای ارسال دیتا استفاده کردید

موفق با... :0013:

aliikocholoo
04-11-2012, 18:24
مرسی لطف کردی Doloop جان
پس مشکل از پروتئوس بود....!!!! کجا میشه فرکانس میکرو رو عوض کرد؟؟؟!!!
Doloop جان شرمنده هاااااا من توووو پست اول 1 مشکل دیگه هم گفتم که برنامه با وجود دستور Do...loop اما تکرار نمیشه:0013:
میدونم دیگه داری عصبانی میشی اما لطف کن منم راهنمایی کن تا مثه خودت یاد بگیرم
مرسی:wink:

Doloop
04-11-2012, 22:19
توی پروتئوس روی میکرو دوبار کلیک چپ کن پنجره تنظیمات میکرو باز میشه
یکی از گزینه ها برای تنظیم فرکانس هست که برای شما روی 1 مگا هرتز هست (8 مگ بزارید مطابق فرکانس تعریف شده در بسکام)

توووو پست اول 1 مشکل دیگه هم گفتم که برنامه با وجود دستور Do...loop اما تکرار نمیشه:0013:

ااااا ... منم تو برنامه هستم :0013:
برای من که تکرار میشه و مشکلی هم نداره علتش هم کم طاقتی شماست
بعد نمایش عدد 3 تاخیرش زیاده تا دوباره حلقه تکرار بشه (بیشتر صبر کنید , میبینید!!!)
در ضمن بالاخره یه دستور تاخیر waitms پیدا کردم که با کم کردن محتوای متغیر D سرعت نمایش بالا میره
در مورد تاخیر زیاد آخر حلقه Doloop هم زیاد حساس نشدم میزارمش به عهده خودتون مگر اینکه این تاخیر زیاد ناشی از دستورات دیگه باشه که اجتناب ناپذیره :wink:

برنامه ای که اصلاح کردم رو ضمیمه میکنم

موفق با...:o

aliikocholoo
05-11-2012, 22:35
مرسی Doloop جان خیلی خیلیییی ممنونم
خیلی کمکم کردی ایشاالله بتونم جبران کنم:0013:
Doloop جان در حالت عملی وقتی تو برنامه نوشته شده فرکانس 8MHz با پروگرامر کردن AVR فرکانسش همون 8MHz واسش تعیین میشه؟!!
راهی هست که بشه فهمید کل تابلو چه مقدار جریان میکشه؟!!!:wink:

Doloop
06-11-2012, 02:14
خیلی کمکم کردی ایشاالله بتونم جبران کنم:0013:

وظیفه بود...

در حالت عملی وقتی تو برنامه نوشته شده فرکانس 8MHz با پروگرامر کردن AVR فرکانسش همون 8MHz واسش تعیین میشه؟!!

بله و هر بار که پروگرم میکنی میتونی فرکانس رو قبلش تغیر بدی
8 مگا هرتز حداکثر فرکانس داخلی این سری میکروهاست
میتونی از کریستال خارجی هم استفاده کنی تا 16 مگا هرتز ولی توصیه نمیکنم چون من امتحان کردم تابلوم خیلی نویزی شد بی خیالش شدم

شما باید ببینی زمانی که تمام پیکسل ها روشن هست جریان مصرفی چقدره (این میشه حداکثر جریان)
توی عمل که راحته یه آمپر متر با خط تغذیه سری میکنی
اما توی شبیه سازی جریان المان ها رو یکی یکی اندازه بگیر بعد در تعداد ضرب کن تقریبی بدست میاد
فکر نکنم بیشتر از 1 یا 1.5 آمپر بخاد اونم بیشتر به خاطر دات ماتریسه وگر نه المان های دیگه مصرفشون پائینه...

بابت سوال پرسیدن هم اصلا خجالت نکش و تعارف یا مراعات هم نکن پاسخ دادن از سمت ما وظیفه هست که امیدوارم مفید بوده باشه

موفق با... :o

aliikocholoo
06-11-2012, 13:51
سلام Doloop جان مرسی خیلی راهنماییم کردی
این چه حرفیه لطف کردی کمکم کردی ایشاالله بتونم جبران کنم
اگه بازم سوال داشتم همین جا بگم یا موضوع جدیدی بنویسم؟؟!!!:0013:

Doloop
06-11-2012, 22:42
اگه بازم سوال داشتم همین جا بگم یا موضوع جدیدی بنویسم؟؟!!!:0013:

اسم این تایپیک نامناسبه و البته مغایر با قوانین تمام انجمن ها "لطفا راهنمائی کنید"
لطفا دیگه با این عناوین تایپیک ایجاد نکنید (عنوان تایپیک باید مرتبط با مشکلتون باشه)

میتونید برای سوالاتتون , جستجو کنید در مورد تابلو روان چندتا تایپیک دیگه هست که معروف ترینش این تایپیکه (اینجا مطرح کنید):

ساخت تابلو روان حرفه ای - صفحه 56 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

aliikocholoo
07-11-2012, 13:18
سلام Doloop جان چشم مرسی بابت همه راهنماییهت
دیگه با این عنوان تاپیک ایجاد نمی کنم
تشکر...:0013: