PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور تشخیص وزش باد!؟

morteza_rk
24-10-2012, 15:04
داریم اصلا؟ اصلا هست؟

به قول اون آقاهه تو خنده بازار

سلام

سوالم همینه دیگه! کسی چیزی راجع به این موضوع چیزی می دونه؟

esisafa
24-10-2012, 17:48
دادا این همه تو تلویزیون نشون داده یادت نمیاد. برای اندازه گیری سرعت باد و جهت باد در ایستگاه هواشناسی چکار میکنن پس.

alishekarriz
24-10-2012, 18:00
سلام :hi:

شما ميتوني يك پرچم رو به يك سطل آب وصل كني وقتي باد اومد اب ميريزه روي زمين .. بعد از سنسور رطوبت استفاده كن تا شدت وزش باد رو به دست بياري (ميتوني اين روش رو هم به عنوان اختراع ثبت كني)

با احترام :0013:

esisafa
24-10-2012, 18:02
سلام :hi:

شما ميتوني يك پرچم رو به يك سطل آب وصل كني وقتي باد اومد اب ميريزه روي زمين .. بعد از سنسور رطوبت استفاده كن تا شدت وزش باد رو به دست بياري (ميتوني اين روش رو هم به عنوان اختراع ثبت كني)

با احترام :0013:
حالا بیا کلی دستگاه دیگه به سطل اضافه کن که سطح آب سطل رو تنظیم نگه داره.

esisafa
24-10-2012, 18:06
دیگه بگم شاید بشه از سنسور فشار و خیلی چیزای غیر مکانیکی و الکترونیکی دیگه هم استفاده کرد ولی باید از فیزیک سیالات و علمهای دیگه با خبر باشین. مثلا شاید بشه از سنسور فلو هم استفاده کرد. همش بستگی به شرایط داره. ولی خوب واضعترین و ملموس ترین همون سنسورهای هواشناسی هست

morteza_rk
24-10-2012, 18:59
ممنون اسی جان

ولی من تا حالا این سنسورهای هواشناسی رو که میگی ندیدم! البته می دونم که سرعت وزش باد رو اندازه می گیرن ولی منظورم اینه که تا حالا مکانیزم و سنسورش رو ندیدم.

نمیشه که منم برم ازون بادگیرای + مانند درست کنم که موقع وزش باد بچرخه ، اونوقت معیار اندازه گیریم چیه؟ استانداردش چیه و ...

esisafa
24-10-2012, 19:32
خوب دیگه دادا قدیما از همین + ها استفاده میکردن برای هواشناسی. حالا رو نمیدونم!!!!!!!!!! ولی فکر کنم هنوزم از همینا باشه. البته اونقدر دقیق هستن که با کوچکترین باد شروع به چرخش کنن نه اینکه طوفان بیاد بعد بچرخه

morteza_rk
24-10-2012, 19:54
یعنی خودشون خروجی استاندارد دارن؟ مثلا اگه 20 دور در دقیقه بزنن سرعت باد میشه 3 متر بر ثانیه؟

esisafa
24-10-2012, 20:38
بله دیگه. اون + میشه سنسور و یک ترنسدیوسر هم کار تبدیل دور به ولتاژ یا جریان یا فرکانس یا ... رو انجام خواهد داد. شما کافیه که سرعت چرخش رو بدست بیارین و با یک فرمول به سرعت باد تبدیل کنید.

cmuiran
24-10-2012, 22:35
آقا مرتضی سلام:hi:
سلام به همه دوستان
آقا یک نظر دارم
شما میتونی به همین سبک سیستم های هوا شناسی ببندی
و خروجی شفت این دستگاه به یک اینکودر لیزری وصل کنی که هم بتونی میزان وزش و هم جهت ورزش تشخیص بدییییییییی:mrgreen:

ویلگن
24-10-2012, 23:18
You can see links before reply (You can see links before reply)
You can see links before reply سرعت سنج باد (You can see links before reply)

You can see links before reply

morteza_rk
25-10-2012, 00:39
شما میتونی به همین سبک سیستم های هوا شناسی ببندی
و خروجی شفت این دستگاه به یک اینکودر لیزری وصل کنی که هم بتونی میزان وزش و هم جهت ورزش تشخیص بدییییییییی

سلام دادا ، می دونم که می تونم از این روش استفاده کنم. ولی اونوقت تعداد دورها میشه چقدر سرعت؟

ویلگن جان ممنون از سایتی که معرفی کردی. تا حالا همچین دستگاه هایی ندیده بودم. ولی من می خوام خروجی دستگاه رو پردازش کنم. مثلا بگم اگه اگه مقدار باد از یه مقداری کمتر بود فلان کارو بکن و ... فکر نکنم اینا اینطوری باشن.

Ma3ood
25-10-2012, 01:00
مرتضی جان سلام :hi: بهترین کار اینه که با سعی و خطا به دست بیاری
مثلا شما دستگاهتو که ساختی حالا با شفت انکودری و یا مادون فرمزی چیزی تعداد دور را در یه سرعت باد ثابت به دست میاری اونو میکنی مرجع
حالا تماس میگیری هواشناسی منطقه بهشون میگی الان سرعت باد چقدره حالا با دریافت اطلاعات دستگاهتو کالیبره میکنی :0013:
این راحترین راهشه و البته صد در صد خطای کمی هم همراه داره

esisafa
25-10-2012, 01:36
روش سعی و خطا به یک دستگاه اندازه گیری دقیق نیاز داره. کافیه برای کالیبره کردن دستگاهتون یکی پیدا کنید یا یک روشی استفاده کنید دیگه.
راستی سرعت حرکت محیط دایره فرضی + برابر سرعت باد هست یا نه؟ اگه برابر سرعت باد باشه که مشکل حله

morteza_rk
25-10-2012, 01:38
ممنون دادا ، فکر خوبی بود

morteza_rk
25-10-2012, 01:47
راستی سرعت حرکت محیط دایره فرضی + برابر سرعت باد هست یا نه؟ اگه برابر سرعت باد باشه که مشکل حله

منظورت سرعت زاویه ای هست دادا؟ اینم ایده ی جالبی بودا!

tofan8
26-10-2012, 00:19
درود دوست عزیز .
اگه به فن ها دقت کرده باشید با توجه به زاویه پره هاشون یه airflow خاصی دارند . بدنبال یه رابطه بین سرعت فن و airflow اون باش .

morteza_rk
26-10-2012, 14:59
با توجه به زاویه پره هاشون یه airflow خاصی دارند

اینو نمی دونستم تا به حال! آیا رابطه ی خاصی بر مبنای یک فرمول واحد هم دارن؟

tofan8
26-10-2012, 15:33
اینو نمی دونستم تا به حال! آیا رابطه ی خاصی بر مبنای یک فرمول واحد هم دارن؟
خودتون تحقیق کنید .

esisafa
26-10-2012, 19:04
همون وسیله ای که دوستمون در شماره ی 11 قطعه ی سمت رستی نشون دادن خوبه. قطعا با وزش باد و چرخیدن پروانش یک ولتاژی در خروجیش داره
همین یکی دو روز یک اسباب بازی چینی که جایگزین فرفره ها دوران بچگیمون شده، با راه رفتن شروع به چرخش میکرد

Ma3ood
26-10-2012, 19:23
دوست من این سایتو (You can see links before reply) نیگاه کن ضرر نداره :wink:

morteza_rk
27-10-2012, 00:59
خیلی ممنون از همگی. واقعا که با سنسورهای جالبی آشنا شدم و دستگاههای جدید دیدم. ممنون از همکاریتون.

esisafa
27-10-2012, 10:59
شما اولش گفتی اصلا داریم؟ هست؟
برای تبدیل هر پدیده ای قطعا سنسور ساخته شده. اگه نبود و فکری به ذهنتون رسید درنگ نکنید و شروع کنید به ساخت که یک اختراع جهانی خواهد بود.

morteza_rk
27-10-2012, 13:51
حرفت درسته. چون من تا حالا ندیده بودم فکر نمی کردم انقدر دستگاه های اندازه گیری متنوع و سنسورهای گوناگون داشته باشه. اونم توی ایران!

M_GH
28-10-2012, 21:40
خواستم یه کمکی کرده باشم !

نظرتون راجع به رابطه فرکانس و تعداد دورها چیه ؟

M_GH
28-10-2012, 22:52
دوست من این سایتو (You can see links before reply) نیگاه کن ضرر نداره :wink:

دادا ناراحت نشی ها ولی گمونم اینا وارد کننده هستن نه سازنده!lov:

نمدونم تولید داخلشم هس ؟
داریم ؟!:018:
اگه نه :
اگر بچه های پیگیری باشن اینا رو تولید داخل کنن خیلی خوب میشه :0013:
{حد اقل سرعت سنج باد !}
(من به شخصه پروژه زیاد دارم :mrgreen:،شرمنده! ولی کمکی باشه در خدمتم :hi: )

morteza_rk
29-10-2012, 09:10
دادا ناراحت نشی ها ولی گمونم اینا وارد کننده هستن نه سازنده

می دونم برادر مخفی! منظورم این بود که فکر نمی کردم همین وارداتی ها هم توی ایران موجود باشن! به عبارتی گمون نمی کردم که ازین چیزا وارد کنن!