PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقایسه ویژگی های stm32,lpc

microian
23-10-2012, 09:44
سلام
ممنون میشم دوستان مقایسه جامعی بین stm32,lpc داشته باشن:018: بخصوص بین تراشه ها با هسته cortex m3
با توجه به اینکه این روزا خیلی از دوستان در حال حرکت از َAVR,PIC به سمت َARM هستن وبه نظر میاد که با توجه به ویژگی ها و معماری CORTEX انتخاب اول باشه حالا این سوال پیش میاد که کدوم سازنده؟
خواهشم اینه که دوستان فقط به ارایه مطالب فنی کفایت کنند وجنگ حزبی راه نندازن:x
مقایسه میتونه در زمینه های زیر باشه:
قیمت.تنوع تولیدات با توجه به زمینه کاربرد.نویز پذیری وصنعتی بودن.تنوع تجهیزات جانبی.قابلیت توسعه ازیک سری به سری دیگر(مثلا سازگاری کد یا پورت از 17XX به 13XX یاf1XX به f2XX)
منابع یادگیری وپشتیبانی توسط شرکت .منابع زبان اصلی و فارسی.عمومیت استفاده در ایران ساپورت نرم افزاری.با کدوم بهتر میشه شروع کرد.یا یه دوستی دلایلی داره که از صفر با f4XX یا 43xx هر کدوم که عشقتونه استارت کنین:o

و...هرچه دل تنگت میخواهد بگو:0013:
با تشکر

mzarkoob
23-10-2012, 11:57
با سلام
سوال خوبیه. اینکه چه امکاناتی داره در یوزر منوال آس سی ذکر شده به عنوال مثال برای lpc1768 :

ARM 32-bit Cortex-M3 Microcontroller with MPU, CPU clock up to 100MHz,
512kB on-chip Flash ROM with enhanced Flash Memory Accelerator,
In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP),
64kB RAM, Nested Vectored Interrupt Controller,
Eight channel General purpose DMA controller, AHB Matrix, APB,
Ethernet 10/100 MAC with RMII interface and dedicated DMA,
USB 2.0 full-speed Device controller and Host/OTG controller with DMA,
CAN 2.0B with two channels, Four UARTs, one with full Modem interface,
Three I2C serial interfaces, Three SPI/SSP serial interfaces, I2S interface,
General purpose I/O pins, 12-bit ADC with 8 channels, 10-bit DAC,
Four 32-bit Timers with capture/compare, Standard PWM Timer block,
Motor control PWM for three-phase Motor control, Quadrature Encoder,
Watchdog Timer, Real Time Clock with optional Battery backup,
System Tick Timer, Repetitive Interrupt Timer, Brown-out detect circuit,
Power-On Reset, Power Management Unit, Wakeup Interrupt Controller,
Crystal oscillator, 4MHz internal RC oscillator, PLL,
JTAG and Serial Wire Debug/Trace Port with ETMو برای STM32F103VE :

ARM 32-bit Cortex-M3 Microcontroller, 72MHz, 512kB Flash, 64kB SRAM,
Flexible Static Memory Controller for SRAM, PSRAM, NOR and NAND Flash,
PLL, Embedded Internal RC 8MHz and 32kHz, Real-Time Clock,
Nested Interrupt Controller, Power Saving Modes, JTAG and SWD,
4 Synch. 16-bit Timers with Input Capture, Output Compare and PWM,
2 16-bit Advanced Timer, 2 16-bit Basic Timer, 2 16-bit Watchdog Timers,
SysTick Timer, 3 SPI/I2S, 2 I2C, 5 USART, USB 2.0 Full Speed Interface,
CAN 2.0B Active, 3 12-bit 16-ch A/D Converter, 2 12-bit D/A Converter,
SDIO, Fast I/O Ports

ALIMORADI
02-02-2013, 18:22
با عرض خسته نباشيد خدمت دوستان
من خودم از ميكرو كنترلرهاي سري stm32 خريده ام ولي اميدوارم كه مقايسه من عادلانه بوده باشد به همين خاطر از دو ميكروكنترلر كه قيمت تقريبا يكساني دارند و از برخي جهات با هم ويژگي هاي مشترك دارند براي مقايسه استفاده كرده ام و در آدرس زير قرار دادم:

ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

به نظر من كه هر دو شركت فعاليت خوبي در زمينه ميكروهاي ARM دارند و اگر آن ها را در كفه ترازو بگذاريم تقريبا با هم برابر هستند.
ولي محصولات شركت Atmel با توجه به قيمت و امكانات آن نسبت به دو شركت بالا عقب تر است.
همچنين با توجه به تحريم نكردن بازار ايران توسط شركت ST و NXP و تحريم توسط Atmel استفاده از محصولات Atmel زياد مقرون به صرفه نخواهد بود.

Ma3ood
02-02-2013, 19:27
مقایسه بسیار جالبی بووود:0013: ولی شرکتی مث اتمل اصلا قابل مقایسه با NXP و ST نخواهد بوود و نیست فقط به دلیل استفاده زیادی که از این ای سی ها قیمت نجومی بالاست نمونه اش سری AVR اتمل قیمتی برابر با یه ارم داره :baad:

kavir
02-02-2013, 20:26
سلام
جزئیات فنی هر ایسی توی digikey.com ببینیدولی از نظر کیفیت و تنوع برای دوستانی که عمده ای کار میکنن stm بهتره ولی پروژه ای صنعتی محدود lpc
البته باتوجه به ایسی اورجینال نوشتم سری stm32f103vet6این ایسی ها ساخت کره هست و کیفیت بسیار بالایی دارند برای سایر محصولاتش هم همینه برای nxp اورجینال معمولا توی ایران نیست وقیمت اورجینالش خیلی بالاتر هست

mzarkoob
02-02-2013, 20:46
سلام
مقایسه کاملیه
در این مقایسه یکی فرکانس lpc4357 قابل توجه بود (204MHz ) نسبت به STM32F407IG که برابر 168MHz می باشد.در سایر موارد امکانات stm بیشتر بود غیر تعداد پایه های stm. البته جالبه که تعداد UART در فیلیپیس در این مدل 1 است ! در 1768 و 2378 چهار تا بود.

kavir
02-02-2013, 20:49
معمولا ایسی های بورسی و خوش دست در حال حاظر
lpc1768
lpc1788
lpc2478
stm32f103rbt6
stm32f103vet6
stm32f103cbt6

dariush_ab
03-02-2013, 00:53
سلام.

معمولا ایسی های بورسی و خوش دست در حال حاظر
lpc1768
lpc1788
lpc2478
stm32f103rbt6
stm32f103vet6
stm32f103cbt6
جناب آقای زارعی میگم این lpc4357 رو اگر بخواهید بیارید فکر میکنید چند در بیاد؟
اگر تو سایت digikey نگاه کنید تفاوت قیمت چندانی با lpc1788 نداره ولی واقعا بهتره.
دو هسته ای با فلش 1M و فرکانس خیلی بالاتر و فکر میکنم شیفت از 1788 به اون هم زیاد سخت نباشه.
با تشکر.

NSMNSM
12-03-2013, 16:33
سلام.

جناب آقای زارعی میگم این lpc4357 رو اگر بخواهید بیارید فکر میکنید چند در بیاد؟
اگر تو سایت digikey نگاه کنید تفاوت قیمت چندانی با lpc1788 نداره ولی واقعا بهتره.
دو هسته ای با فلش 1M و فرکانس خیلی بالاتر و فکر میکنم شیفت از 1788 به اون هم زیاد سخت نباشه.
با تشکر.

aa)aa)aa)

Doloop
29-04-2013, 02:20
بهترین منبع فیلیپس توی فروشگاه موجوده

فیلم های آموزشی آقای زرکوب (You can see links before reply)
(You can see links before reply)
:0013:

rozeh
01-05-2013, 20:42
سلام
بحث خوبیه ولی فکر کنم تکراریه
به نظر شما این عادلانه هست که فقط با یه کلاک دو میکرو رو مقایسه کنیم؟

ahmadhaerii
20-10-2013, 12:16
سلام دوستان
من تازه میخوام شروع کنم ولی امروز یه چیز جالب شنیدم ، اگر من یه برنامه برای at91sam7s64 بنویسم نمیتونم برای نمونه های دیگه از at91sam7 استفاده کنم ؟ درسته ؟ولی شنیدم توی میکروهای stm32 اینجور نیست و این قابلیت وجود داره ! اگر واقعا اینجور باشه خب این stm ها نسبت به at91 & lpc ها خیلی بالاتر هستند !
کسی در این مورد چیزی نمیدونه ؟

mzarkoob
21-10-2013, 10:50
سلام
بحث خوبیه ولی فکر کنم تکراریه
به نظر شما این عادلانه هست که فقط با یه کلاک دو میکرو رو مقایسه کنیم؟

سلام
فقط کلاک نیست. باید دید این میکرو چه امکاناتی را در اختیار شما قرار میده و ...

سلام دوستان
من تازه میخوام شروع کنم ولی امروز یه چیز جالب شنیدم ، اگر من یه برنامه برای at91sam7s64 بنویسم نمیتونم برای نمونه های دیگه از at91sam7 استفاده کنم ؟ درسته ؟ولی شنیدم توی میکروهای stm32 اینجور نیست و این قابلیت وجود داره ! اگر واقعا اینجور باشه خب این stm ها نسبت به at91 & lpc ها خیلی بالاتر هستند !
کسی در این مورد چیزی نمیدونه ؟
اگر به رفرنس منوال stm نگاه کنید می بینید که برای یک سری از میکروها که داده بیرون رفرنس منوآلش یکی هست:

RM0008
Reference manual STM32F101xx, STM32F102xx, STM32F103xx, STM32F105xx
and STM32F107xx advanced ARM-based 32-bit MCUsبرای فیلیپس هم همین طور:

LPC1769, LPC1768, LPC1767, LPC1766, LPC1765, LPC1764, LPC1763,
LPC1759, LPC1758, LPC1756, LPC1754, LPC1752, LPC1751, ARM, ARM
Cortex-M3, 32-bit, USB, Ethernet, CAN, I2S, Microcontroller

behnam6500
22-10-2013, 23:18
آقا من با lpc کار میکنم و ازش راضی ام! lpc1768

توی این تاپیک ها در مورد st خوندم و دیدم که stm قیمتش خیلی پایین تر از lpc هست! درسته که فرکانسش کمتره ولی خب میدونید قیمت ها توی تولیدات خیلی تاثیر میزاره...

الان موندم که سوییچ کنم روی st یا نه؟!

احساس میکنم بیشتر بچه ها به خاطر اینکه توی انجمن st بعد از lpc معرفی شد، رفتن سمتش!

زیاد هم بحث شده در این موارد ولی خب از دید شما st چقدر میتونه نسبت به lpc حرفه ای تر باشه؟

ممنونم

mzarkoob
23-10-2013, 00:15
زیاد هم بحث شده در این موارد ولی خب از دید شما st چقدر میتونه نسبت به lpc حرفه ای تر باشه؟

بله زیاد بحث شده ولی کسی می تونه پاسخ بده که با هر دو کامل کار کرده باشه نه اینکه با یکی زیاد و با یکی کم.

behnam6500
23-10-2013, 00:54
بله زیاد بحث شده ولی کسی می تونه پاسخ بده که با هر دو کامل کار کرده باشه نه اینکه(مثل من!) با یکی زیاد و با یکی کم.

درست میفرمایید...

روی همون 1768 میمونم... :wink: چون باهاش خیلی راحتم و واقعن خوشم میاد ازش

مگه اینکه برای پروژه ای مجبور باشم از St استفاده کنم...

Doloop
23-10-2013, 01:37
سلام

من که با ST شروع کردم خیلی هم راضی ام و الان که STM8 هم اومده با قیمت 6500 میشه روش به جای یک AVR مثلا مگا16 به بالا حساب کرد
به احتمال زیاد من بیخیخی AVR بشم و برم سراغ STM8 و از این به بعد کارام رو با این میکرو بزنم :0013:

البته منم از LPC خوشم اومده که به اونم میرسیم ... :wink:

behnam6500
23-10-2013, 09:41
هر دو قوی هستن و امکاناتشون خیلی خوبه...

منتها دومسئله این وسط خودنمایی میکنه... یکی اینکه قیمت stm خیلی کمتر از lpc هست... مورد بعدی اینکه با این قیمتی که stm ها دارن و امکاناتی که دارن، lpc ای که توی اون رنج قیمت (حدود 8 تومن) هستن چنین امکاناتی رو نمیدن!!! مثل 1313 و...

منتها یادمه که بچه ها توی انجمن خوب داشتن روی lpc کار میکردن.... stm که اومد همگی رفتن سمت اون!!!!

lpc خداییش خیلی امکانات توپ و عالی میده ولی قیمتش....

الان بالاترین میکروی st تو بازارمون فرکانسش 72 هست؟ البته به جز دیسکاوری برد..

agape
23-10-2013, 10:07
سلام به همه
آقا این بحث ها خوبه ، ولی اگر منطقی باشیم
st قیمت پایینی داره - و شاید خیلی برای کار های تولیدی مناسب باشه ، ولی خوب lpc به نسبت گران تره و اونم به نوبه خودش برای خیلی از کارا مناسبه
هر قیمت پایینی بی دلیل نیست ، هسته ها که مال شرکت arm هست و یکسان ، ولی به نکات زیر توجه کنید
stm فقط تامب مود رو ساپورت میکنه
lpc هم آرم مورد رو ساپورت میکنه و هم تامب مود رو

stm مثلا تو ریمپ پایه ها کلیشه ای عمل کرده - یعنی مثلا برای واحد سریال شما باید دو پایه ارسال رو دریافت رو ریمپ کنی نمیشه فقط یه پایه رو ریمپ کرد
lpc قابلیت ریمپ پایه ای رو هم داره

stm چینش ریجسترهاش بیشتر 16 بیتی هست در صورتی که lpc اینطور نیست و ریجیسترهاش بیشتر 32 بیتی هستند

stm ضرائب محدودی برای ضرب کننده و تقسیم کننده pll داره که باعث میشه شما نتونی از هر کریستالی استفاده کنی ،
lpc بدون محدویت این بخش رو ساپورت میکنه

و..........

اینا ایرادات نیست ، در واقع میشه گفت که یه سری قابلت ها اون داره که این نداره ولی در عوض قیمتشون هم مهمه
حالا خودت باید ببینی که کدام قابلیت ها حتما مورد نیازت هست و میکروت رو انتخاب کنی

sarab1
23-10-2013, 18:12
سلام به همه
آقا این بحث ها خوبه ، ولی اگر منطقی باشیم
st قیمت پایینی داره - و شاید خیلی برای کار های تولیدی مناسب باشه ، ولی خوب lpc به نسبت گران تره و اونم به نوبه خودش برای خیلی از کارا مناسبه
هر قیمت پایینی بی دلیل نیست ، هسته ها که مال شرکت arm هست و یکسان ، ولی به نکات زیر توجه کنید
stm فقط تامب مود رو ساپورت میکنه
lpc هم آرم مورد رو ساپورت میکنه و هم تامب مود رو

stm مثلا تو ریمپ پایه ها کلیشه ای عمل کرده - یعنی مثلا برای واحد سریال شما باید دو پایه ارسال رو دریافت رو ریمپ کنی نمیشه فقط یه پایه رو ریمپ کرد
lpc قابلیت ریمپ پایه ای رو هم داره

stm چینش ریجسترهاش بیشتر 16 بیتی هست در صورتی که lpc اینطور نیست و ریجیسترهاش بیشتر 32 بیتی هستند

stm ضرائب محدودی برای ضرب کننده و تقسیم کننده pll داره که باعث میشه شما نتونی از هر کریستالی استفاده کنی ،
lpc بدون محدویت این بخش رو ساپورت میکنه

و..........

اینا ایرادات نیست ، در واقع میشه گفت که یه سری قابلت ها اون داره که این نداره ولی در عوض قیمتشون هم مهمه
حالا خودت باید ببینی که کدام قابلیت ها حتما مورد نیازت هست و میکروت رو انتخاب کنی
با عرض سلام : آقای مزارعی منظورتون از آرم مود چی هست؟:0013:
اگه رجیستر ها به صورت 16 بیتی باشند جه محدودیت هایی رو میتوان انتظار داشت؟:0013:
در ریمپ پایه ها به غیر از واحد سریال چه قسمت های دیگری رو شما می تونید مثال بزنید؟:wink:

behnam6500
23-10-2013, 23:49
پس دوستان روی چه اصولی از کار کردن با st تعریف میکنن و میگن خیلی خوبه... تنها به صرف مقایسه با آرم اتمل تعریف میکنند؟

منظور من این نیست که بد باشه... ولی خب هرچیزی که این داره، lpc دارش.... چیزی سر تر از lpc توی این میکرو فکر نکنم باشه... به جز قیمت کمش!!! اگر اشتباه میکنم دوستان اصلاح کنند...

در اصل توی مقایسه این دو خانواده من چیز دندون گیری از stm ندیدم که به خاطر اون بگم "آره stm واقعن عالیه" چون همه اون امکانات رو توی lpc دارم میبینم... چه بسا بهترش رو!!! مثل همون هایی که دوستمون agape فرمودند و مثلن فرکانس کاریه میکروها...

تفاوت، علاوه بر قیمت، فقط توی تعداد امکانات بود مثلن توی این خانواده 4 تا uart توی اون یکی مثلن 3 تا...

دوستان ممنون میشم ایرادات رو اصلاح کنید...

mzarkoob
24-10-2013, 11:34
تفاوت، علاوه بر قیمت، فقط توی تعداد امکانات بود مثلن توی این خانواده 4 تا uart توی اون یکی مثلن 3 تا...

در مورد امکانات یه مواردی در stm بیشتر هست آدم فکر میکنه این میکرو را ساختند فقط برای این کار مثلا ADC آن 16 کاناله که در 1768 تعدادش 8 کانال هست.
دو تا Watchdog Timers داره در 1768 یکی
در بعضی مدلها تعداد بیشتری تایمر داره نسبت به 4 تایمر در 1768
در بعضی مدلها DAC نداره و در مدلهای دیگه دو تا داره!
وقتی از pa0 به عنوان وقفه استفاده می کنی دیگه از pb0 و .. نمیشه استفاده کرد.
.....

l0030fer
24-10-2013, 22:55
با عرض سلام خدمت اساتید بزرگوار

دو مزیت اصلی میکرو های شرکت ST نسبت به LPC

1- استفاده از شتاب دهنده ART که توسط شرکت ST طراحی شده و در محصولات این شرکت استفاده می شود که باعث بیشتر شدن سرعت دسترسی به حافظه فلش در ST ها در مقایسه با LPC ها با فرکانس کاری مشابه می شود. این خصوصیت باعث بیشتر شدن سرعت دسترسی به حافظه فلش شده و اجرای سریعتر دستورات می گردد.

2- توان مصرفی کم ST به علت طراحی تراشه با استفاده از تکنولوژی 90nm NVM که باعث می شود محدوده ولتاژ تغذیه ST ها بین 1.7 ولت تا 3.6 ولت قرار بگیرد, در مقایسه با ولتاژ تغذیه LPC ها که در محدوده 2.4 ولت تا 3.6 ولت قرار دارد.

behnam6500
25-10-2013, 14:43
دوستان خواهشن یه راهنمایی کنید چون الان دیگه دارم به مرز گیجیدن میرسم...

همینطور که قبلن عرض کردم، با 1768 کار میکنم... خب آرم رو با این میکرو شروع کردم...

همونطور که میدونید "قیمت" یکی از مهمترین فاکتورها در ساخت مدار هست (خصوصن در تیراژ بالا)

یکی از مهمترین فاکتورها هم امکاناتی هست که میکرو ارائه میده.

الان برای یه پروژه من نیاز به رم خارجی و nand flash دارم. البته پروژه فعلن در حال نیازسنجی هست و از نظر برنامه نویسی و سخت افزار کاری انجام نشده.

هیمنطور تعداد io هایی از میکرو هم نیاز هست...

خب... طی سوالاتی که از اساتید سایت داشتم، 1768 امکان اتصال به حافظه های خارجی رو نداره... در عوض میکروی 1788 چنین امکانی رو داره...

ولی قیمت 1788 بالاست... خود میکرو به تنهایی تو بازار 30 تومنی آب میخوره...

اگه بیام سراغ St ، اینطور که فهمیدم و توی دیتاشیت دیدم سری high density پارت های stm32f103vx و stm32f103zx (در شکل ضمیمه) FSMC رو دارن...

قیمت این دو سری هم در بازار اینطوریه:
STM32F103ZCT6 قیمت 18 تومن
STM32F103VCT6 قیمت 7 تومن
STM32F103VET6 قیمت 12 تومن

به نظرتون بهتر نیست با St پروژه رو پیش ببرم؟؟ چون اینطوری میتونم از حافظه های خارجی استفاده کنم و توی پروژه دیگه محدودیت رم و حافظه فلش ندارم...

و اینکه آیا اتصال sdram و nand به سری های st راحت هست؟ از نظر پیکربندی و کار با اون؟

به نظرم با توجه به قیمت میکرو ها صرف الان بیشتر با St هست... چون همین امکاناتی که عرض کردم رو با قیمت کمتر میشه داشت... درسته؟ اون کجا که برای یه پروژه که رم خارجی بخوای (با آرم cortext m3) بخوای 30تومن پول بدی... اون کجا که 10-20 تومن...

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید...

sigma-mx
25-10-2013, 14:52
سلام
اولا قیمتهایی که گذاشتی قیمت قبلی هست . شما همیشه قیمت جنس موجود رو نگاه کن . فقط 103zc موجوده تو اون فروشگاه ...

ثانیا شما به چقدر ram و nand احتیاج داری ؟ حتما میدونی که تو اندازه این دو هم محدودیت داریم و هر مقداری رو نمیتونیم استفاده کنیم . و در ضمن نکته مهم هم اینه که ram مورد استفاده در این نوع میکروها sram هست نه sdram ! که از لحاظ قیمت گرونتره . مثلا یه sram حدود 1-2 مگابایت حدود 25-30 تومن برات در میاد .

behnam6500
25-10-2013, 15:14
درسته فقط اون رو موجور داره.. منتها از نظر قیمت گذاشته بودم.. گفتم شاید جای دیگه هم بفروشه... الان قیمت جدیدشون چه نوسانی داشته؟

اول در مورد رم، خواستم یه دونه از این sdram های 32مگ توی فروشگاه استفاده کنم که اینطور که میگی مهندس فقط sram میخوره... حافظه بالا داشته باشه تا هر قدر که نیازه استفاده کنه... ولی در حد 1 تا 2 مگ رو حتمن نیاز داره...

در رابطه با nand هم یه 256 مگی نیازه. استفاده از nand هم برای این هست که با وصل شدن دستگاه به سیستم، یه درایو مجازی درست کنه و توی اون یه سری فایل برنامه برای نصب روی اون سیستم باشه... مثل cool disk

اگر هم بشه از nand علاوه بر کاربرد بالا برای قسمتی از برنامه فلش میکرو (در صورت پر شدن فلش خود میکرو) استفاده کرد که چه بهتر...

---

یه سوال دیگه: برای استفاده از nand به عنوان یه حافظه ای که یه سری فایل و داده توی خودش داره نه به عنوان حافظه فلش برای برنامه میکرو؛ حتمن میکرو باید بتونه از نظر سخت افزاری درایوش کنه؟
میشه از طریق نرم افزاری خودمون با nand کار کنیم و داده هامون رو توی اون بریزیم؟ (هیچ ربطی به حافظه فلش میکرو نداره چون )

چون توی دیتاشیتش دارم میبینم یه سری ادرس داره و پینهای rd - wr و داده و...

sigma-mx
25-10-2013, 16:11
نه قیمتشون شاید 3-4 تومن پایینتر باشه . ولی زیر 10 تومن دیگه نیست مگر 103rb یا cb ...

والا بعید میدونم 256 مگ رو میکرو بتونه ساپورت کنه چون از لحاظ آدرس دهی باید اینقدر پایه داشته باشه ولی مطمئن نیستم ولی فکر نکنم حتی 64 مگ رو هم ساپروت کنه ! میکروهای دیگه هم این محدودیت رو دارند چون اگه قراره اینهمه پایه برای آدرس و داده و کنترلی صرف بشه دیگه کار برای چیزای دیگه نمیمونه !!
و چون نیازی هم به اینهمه فلش نیست ! این فضا جهت ذخیره کد و دیتا هست . مگه چقدر کد داریم !؟

دیتا هم اگه نیاز که ذخیره کنیم خب راه های ساده تر و کم هزینه تر هم هستند که بهترین اونا مموری کارت هست . خیلی راحت یه 32 گیگ هم میتونی به چند پین فقط متصل کنی ... بعد دیتای لازم رو از مموری کارت استفاده کنی و کد و دیتایی که نیاز به سرعت خیلی بالا داره رو از فلش نند .

ضمنا بله اگه قراره که فلش داخلی ( حافظه کد ) رو زیاد کنی بجهت لزوم آدرسدهی مستقیم باید خانه های حافظه برای میکرو سخت افزاری معین باشه و عمل خوندن و نوشتن رو خود سخت افزار میکرو انجام بده . مثلا نمیشه کد رو از مموری کارت اجرا کنه . میشه یه کارایی کرد ولی در واقع باید یه برنامه واسط بعنوان مفسر نوشت که برنامه ها و کد ها رو از مموری کارت مثلا بخونه و تک تک اجرا کنه که سرعتش خیلی پایین میاد و همچنین انعطاف پذیریش ولی محدودیت حافظه برنامه رو از بین میبره ..

یا حق

behnam6500
25-10-2013, 19:48
پس 256 مگ رو 1788 چطوری ساپورت میکنه؟؟

ولی فکر کنم شدنی باشه که از nand به عنوان محلی برای ذخیره داده های زیاد استفاده کنیم... مثل کول دیسک...

من نمیخوام کد هگز برنامه میکرو رو توی فلش ببرم... در اصل یه سری فایل های اجرایی pc میخوام توش بریزم... مموری کارت نمیشه استفاده کرد چون نخواستند!

واسه همین میخوام از نند فلش برای نگهداری و خوندن اون فایل ها استفاده کنم

sigma-mx
25-10-2013, 20:40
الان نگاه کردم . من با چیز دیگه ای اشتباه گرفتم . 256 مگ رو بله ساپورت میکنه . البته باید از سریهای ظرفیت و پین بالاتر استفاده کنید .

ولی فکر کنم شدنی باشه که از nand به عنوان محلی برای ذخیره داده های زیاد استفاده کنیم... مثل کول دیسک...
بله من هم نگفتم نشدنیه . فقط گفتم راه ساده ترش مموری کارت هست و همچنین برای بالا بردن طرفیت نند هم محدودیت وجود داره و اونم به تعداد پینهای آدرس موجود و همچنین ساپورت واحد fsmc از اون ظرفیت بستگی داره ...

من نمیخوام کد هگز برنامه میکرو رو توی فلش ببرم... در اصل یه سری فایل های اجرایی pc میخوام توش بریزم... مموری کارت نمیشه استفاده کرد چون نخواستند!
بله کد اصلی رو درصورتی تو نند میریزیم که جا کم بیاد وگرنه اصلا نیازی نیست . چون فلش اصلی هم پرسرعتتره و هم مطئنتر .

mzarkoob
18-05-2014, 13:15
سلام
در میکرو stm32 از واحد تایمر برای چندین کار استفاده شده.
7699
در lpc این کارها هر کدام در یک پریفرال مجزا انجام شده : timer , pwm , MCPWM , QEM

mzarkoob
19-05-2015, 00:09
در مورد تایمر stm موارد جالبی هست که نیست! :
1- در فیلیپس اگر می خواستیم به صورت سخت افزاری پایه ای با سر ریز تایمر، تاگل شود با یک تنظیم ساده این کار انجام میشد و دیگر نیاز نبود در هر بار سر ریز در زیرروال وقفه تایمر، با gpio تاگلش کنیم. این در stm ندیدم ! (شما دیدید!؟)خوب اگه بخواهیم پالس درست کنیم و cpu درگیر نباشه این خیلی خوب بود در 1768
2- در pwm در فیلیپس یه تنظیم داشت که خروجی پالس کانال دو و سه و .. وابسته به کانال قبلی میشد ولی من اینم باز در stm ندیدم! :sa:

avr_1360
19-05-2015, 12:11
زمان adc توی stm نسبت به lpc کمتر از نصفه.

mstkmn
23-05-2015, 08:48
در مورد تایمر stm موارد جالبی هست که نیست! :
1- در فیلیپس اگر می خواستیم به صورت سخت افزاری پایه ای با سر ریز تایمر، تاگل شود با یک تنظیم ساده این کار انجام میشد و دیگر نیاز نبود در هر بار سر ریز در زیرروال وقفه تایمر، با gpio تاگلش کنیم. این در stm ندیدم ! (شما دیدید!؟)خوب اگه بخواهیم پالس درست کنیم و cpu درگیر نباشه این خیلی خوب بود در 1768
:sa:

سلام
در مد ctc تغییر وضعیت پین به صورت سخت افزاری انجام میشه و نیازی نیست که توی نرم افزار کاری انجام بدید!!

mzarkoob
17-06-2015, 19:52
سلام
در مد ctc
مد ctc !؟ تو سرچ رفرنس منوآل همچین عبارتی در dma هست (CTCIF7) نه تایمر. دقیقا کجا ذکر شده این موضوع؟
در مدهاش یک Toggle OCxREF هست درست چک نکردم منظور همین بوده؟
You can see links before reply

mzarkoob
17-06-2015, 19:57
در پریفرال ADC در میکروی stm32 با استفاده از circular و یک بار تنظیمات مرتب اطلاعات از adc به رم می رود و هر زمان که بخواهیم می توانیم از آن استفاده کنیم. یعنی مقدار فعلی adc همیشه در دسترس است.
مد جالبیه
ولی این آپشن در lpc ندیدم. یعنی به صورت معمول بخواهیم انجام دهیم اگر یک بار چند کانال خواند و ریخت در رم برای بار دوم دوباره تنظیمات dma انجام شود و ...

hadiabdi
18-06-2015, 00:56
به نظر من stm32 از lpc خوش دست تر برای برنامه نویسی من خودم خیلی باهاش ارتباط خوبی برقرار کردم همه چیز سلیقه ایی هستش مطمئن باشید این دوتا شرکت دارن کلی سرمایه گذاری میکنن برای بهتر شدن ولی Stm داره وقت بیشتری میذاره روی موضوع اقتصادی هم خیلی کار کردن هزینه تولیدش پایین تره تنوع تولیدشم زیاد من stm32 رو میپسندم

mstkmn
18-06-2015, 10:31
مد ctc !؟ تو سرچ رفرنس منوآل همچین عبارتی در dma هست (CTCIF7) نه تایمر. دقیقا کجا ذکر شده این موضوع؟
در مدهاش یک Toggle OCxREF هست درست چک نکردم منظور همین بوده؟
You can see links before reply

مدهایی که تغییر پین به صورت سخت افزاری انجام میشه
forced output mode
output copmare mode که تقریبا مثل همون مد ctc توی AVR هست.
PWM mode

mohammadne
16-12-2015, 03:16
بنظرم کلاک میکروها رو نمیشه مقایسه کرد مثلا میکرو STM32F103 تا کلاک 128 مگاهرتز رو جواب میده و در فرکانس 72 به صورت تضمینی کار میکنه، سرعت مبدل انالوگ به دیجیتال STM حدودا 5 برابر LPC1768 هست، جریان مصرفی در میکرو stm32f103 کمی کمتر از LPC هست در پروژ هایی که محدودیت انرژی هست میشه از سری LOW POWER استفاده کرد که جریان مصرفیش در حد چند میلی امپره، متاسفانه در بازار ایران هم از این سری موجود نداریم ، از نظر قیمت STM خیلی پایینتره ، سرعت IO ها و خواندن دیتا از حافظه فلش STM خیلی بالاتر از LPC هست، من برای تست یه عکس رو روی هر دو میکرو نمایش دادم ، در میکرو STM تعویض عکس قابل مشاهده نبود اما در LPC عکس به صورت صحنه اهسته تعویض میشد. از مثالهای emWIN مثلا SPEED رو روی میکرو STM32F103RET6 اجرا کردم و نمایشگر هم با ILI9320 , HX8352 , ILI9431 تست کردم نتیجه 5400000 پیکسل بر ثانیه و برای SSD1963 این عدد pixel/s 3500000 بود. دوستانی که این مثال emWIN رو روی یکی از این نمایشگرها و میکرو LPC1768 اجرا کردن اطلاع بدن سرعتی که انتهای کار نمایش میده چه عددیه ؟؟؟

mzarkoob
16-12-2015, 14:06
نمی دونم چرا سرعت نمایش عکس از sd در stm32103rb روی tft lcd خیلی کم بود نسبت به lpc1768

mohammadne
16-12-2015, 15:16
نمی دونم چرا سرعت نمایش عکس از sd در stm32103rb روی tft lcd خیلی کم بود نسبت به lpc1768

غیر ممکنه کمتر باشه، اگه هر دو با رابط spi ارتباط برقرار کرده باشین تنها عامل محدود کننده سرعت کلاک spi هست که در lpc1768 ماکزیمم 12.5 مگابیت و در stm32f103rb ماکزیمم 18 مگابیت هست و اگه به صورت bit-banged ارتباط برقرار کرده باشین بازم سرعت stm بالاتره، احتمالا جایی از برنامه که باید به دفعات اجرا بشه از تاخیر استفاده کردین یا اینکه دستور نوشتن روی io سریع نیست یا اینکه فرکانس کلاک خروجی PLL ارتباط spi یا gpio ها و کلاک کل میکرو پایینه .
کسی این مثال emWIN رو روی LPC1768 چک نکرده ؟؟؟

ajapyy
17-12-2015, 18:55
میشه از ارتباط SSP به جای SPI استفاده کرد که تا 25MHz برای LPC1768 جواب میده. البته من با اورکلاک LPC1768 تا 30MHz هم رفتم اما تفاوت محسوس نبود.

mohammadne
18-12-2015, 12:25
میشه از ارتباط ssp به جای spi استفاده کرد که تا 25mhz برای lpc1768 جواب میده. البته من با اورکلاک lpc1768 تا 30mhz هم رفتم اما تفاوت محسوس نبود.

اکثر lcd ها به صورت پارالل با gpio راه اندازی میشن.اورکلاک سرعت کلاک سیستم رو بالا میبره اما روی کلاک پریفرالها تاثیر نداره اگه هم زیاد بشه تظمینی کار نمیکنن. من با رابط ssp میکرهای lpc کار نکردم، بنظر میرسه فقط برای اتصال حافظه های spi به میکرو باش .

ajapyy
18-12-2015, 15:34
من برای ارتباط SPI این مورد رو ذکر کردم. و اینکه کار با SSP برای ارتباط با SD Card بهتر از SPI هستش.
رابط SSP رو میشه به جای چند تا ارتباط استفاده کرد که یکی SPI هستش که برای مواردی مثل همون اتصال حافظه های فلش، نوع خاصی از LCD ها، ارتباط با اکثر (امروزه تقریبا همگی) ADC ها و ... کاربرد داره.

mohammadne
20-12-2015, 12:09
میکرو stm32 هم این قابلیت رو داره اسمش FSMC یا flexible static memory controller هست. برای ارتباط با حافظها ها و نمایشگرها که سرعت بالایی داره، من هنوز باهاش کار نکردم انشالله از هفته اینده شروع میکنم.

alisha
17-01-2017, 10:19
سلام دوستای عزیز
من خودم قبلا با lpc کار میکردم ولی یهویی که stm32 رو دیدم و درموردش خوندم فورا رفتم سمتش و تا حالا هم به مشکلی بر نخوردم باهاش ولی چون lpc رو کم کار کردم نمیتونم قضاوت چندانی در موردش بکنم ولی یه چیزی هست که stm32 دارای منابع آموزشی زیادتری نسبت به lpc هستش و از لحاظ کتابخونه و نرم افزاری خیلی بیشتر ساپورت میشه چون سبک شرکت st اینه که همیشه با آخرین سبک آموزشی دنیا پیش میره .من اولین میکرویی که استفاده کردم pic بود اون زمتن که آرم هنوز نیومده بود خیلی از avr سرتر بود ولی یه مشکلی که داشت کامپایلر GNU براش وجود نداشت به خاطر همون گذاشتمش کنار .
امروزه قبل از هر چیزی باید سراغ ساپورت نرم افزاری رفت میکروکنترلری که کامپایلرش رایگان نباشه خیلی سخت میشه کارکردن باهاش تو پروژه های بزرگ ، چون حجم برنامه که بالا میره کامپایلر های قفل شکسته عملکردشون بهم میخوره و حتما واسه همتون پیش اومده که ایرادات عجیب و غریب و غیر منطقی میدن .
در کل من زیاد از stm32 استفاده کردم و در میدان مغناطیسی 200 گوس هم گذاشتم بردمو که اصلا نویز نگرفته تو صنعت هم ماکزیمم نویز مغناطیس رو سرووموتور ها دارند که اونم به 50 گوس نمیرسه
این نظر من بود شاید درسته شایدم غلط تو این انجمن شرکت کردم تا بهم ثابت شه که کدم بهتره
پیروز باشید.:hi:

mzarkoob
18-01-2017, 11:56
من اولین میکرویی که استفاده کردم pic بود اون زمتن که آرم هنوز نیومده بود خیلی از avr سرتر بود ولی یه مشکلی که داشت کامپایلر GNU براش وجود نداشت به خاطر همون گذاشتمش کنار .
امروزه قبل از هر چیزی باید سراغ ساپورت نرم افزاری رفت میکروکنترلری که کامپایلرش رایگان نباشه خیلی سخت میشه کارکردن باهاش تو پروژه های بزرگ ، چون حجم برنامه که بالا میره کامپایلر های قفل شکسته عملکردشون بهم میخوره و حتما واسه همتون پیش اومده که ایرادات عجیب و غریب و غیر منطقی میدن .
در کل من زیاد از stm32 استفاده کردم
سلام
شما برای stm32 از چه کامپایلری استفاده می کنید؟

ASAJAVA
29-01-2017, 16:01
با سلام.میتونید منو راهنمایی کنید.من با picکار میکنم ومیخام برم سراغ stm.ممنون میشم

mzarkoob
29-01-2017, 17:31
با سلام.میتونید منو راهنمایی کنید.من با picکار میکنم ومیخام برم سراغ stm.ممنون میشم
سلام. چه راهنمایی دقیقا!؟ ii998)