PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تعیین سیم های استپ مونور

hashemifard
24-09-2012, 20:58
سلام دوباره دوستان
ممنون بابت پاسخ های خوبتون

من دو تا موتور 6 سیم با مشخصات زیر دارم :
1.8 درجه
0.4 آمپر
15 ولت
6 سیم : قهوه ای قهوه ای زرد قرمز آبی سفید

میشه در مورد سیم های این موتور ها توضیح بدید ؟ اینکه کدوم دو تا رو باید به vcc وصل کنم و اینکه a , b , c و d کد.م ها هستن ؟؟؟

ممنون ...

Ma3ood
24-09-2012, 23:12
استپر های که 6 سیم دارن در واقع 4 ورودی مختلف جریان دارن
برای پیدا کردن سر سیمها ابتدا باید با کمک اهم مترسیمها رو به دو دسته 3 تایی تفکیک کرد که جریان رو به هم عبور میدن اما به گروه دیگه سیمها عبور نمیدن

حال باید از هر گروه ستایی سیم وسط رو پیدا کرد این سیم معمولا رنگ سیم وسط گروه ستایی دیگه هست
اما اگر به این وسیله هم شناسایی نشد با کمک اهم متر سیمی رو پیدا میکنیم که مقاومت یکسانی با دو سیم دیگه داره این سیم از هر دو گروه سیم ها رو پیدا کرده و به قطب مثبت منبع تغذیه متصل میکنیم

میمونه فقط 4 تا سیم دیگه !

حال شما باید ترتیب این سیمها رو پیدا کنید ابتدا شفت موتور رو به یه چیزی مثل پروانه وصل کنید تا حرکتهای جزیی شفت رو بشه دید یعد یکی از سیمها رو به قطب منفی وصل کنیداگر حرکت دیدین جهت حرکت و مقدار حرکت رو بیاد داشته باشیداین میشه سیم شماره یک شما سیم 1 رو قطع وسیم بعدی رو وصل کنید اگر حرکت در همون جهت و همون مقدار بود این میشه سیم2 و اگر اینطور نبود پس سیم 2 نیست دوباره سیم 1 رو اتصال بدین و قطع کنیدو یکی از دو سیم باقی مونده رو انتخاب کردو به قطب منفی متصل کنید اگر درست بود این میشه سیم 2 و اگر نبود سیم باقیمونده سیم 2 هست حال سیم 2 رو اتصال داده و قطع کنید واز بین دو سیم سیم 3رو هم با همین روش پیدا کنیدو سیم اخر که سیم4 هست هم پیدا میشه

hashemifard
26-09-2012, 20:37
دست گل شما و همه ی دوستان درد نکنه
درست شددددددددددددددددددددددد :o

hashemifard
27-09-2012, 10:53
دوستان فقط یه سوال دیگه
دو تا از سیم های استپ رو به 15 ولت وصل میکنم اما مشکلی که به وجود میاد اینه که تمام سیم های دیگه ی استپ هم 15 ولت دارن واسه همین وقتی به uln وصل میکنم ، uln رو هم روشن میکنه !!!
چیکار کنم ؟؟؟
سر راهه خروحی uln دیود گذاشتم اما موتور کار نکرد !!!

vahidasm
27-09-2012, 11:35
uln رو هم روشن میکنه !!!
سلام
خب این یعنی؟؟
نکنه پایه های استپ رو به ورودی uln وصل میکنی؟؟
باید به خروجیش وصل کنی بعد فرمان رو به ورودی بدی اگه از uln2003 استفاده میکنی باید اینو بدونی که وقتی به ورودیش فرمان بدین خروجی صفر میده
موفق باشید

hashemifard
27-09-2012, 12:33
اتصالات بوردم رو گذاشتم
یعنی به جای اینکه uln2803 ام با سوئیچ خاموش و روشن بشه ، به محض متصل شدن سیم های موتور به خروجی روشن میشه ...

vahidasm
29-09-2012, 00:32
اتصالات بوردم رو گذاشتم
یعنی به جای اینکه uln2803 ام با سوئیچ خاموش و روشن بشه ، به محض متصل شدن سیم های موتور به خروجی روشن میشه ...

سلام
دوست عزیز من احتمال میدم که مشکل از uln شما باشه
به یه آیسی دیگه امتحان کردید ببینید چطوره؟؟
من معمولا از 2003 استفاده میکنم بنا بر این نمیدونم 2803 چطوره الان هم وقت نگاه کردن دیتا شیت رو ندارم.وقت کردم یه نیگا میندازم ببینم چی میفهمم
به شما پیشنهاد میکنم که یه بار دیگه با یه آیسی دیگه هم امتحان کنید

mzarkoob
29-09-2012, 01:00
آی سی 2803 مثل 2003 است(البته از لحاظ شکلی):

You can see links before reply

که در اینجا :
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - موتور پله ای 4 سیم (You can see links before reply)
نحوه سیم بندی را توضیح داده ام