PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بیایید از صفر شرو کنیم

avr_rva
16-09-2012, 17:55
سلام خدمت همه دوستان
من در رشته الکترونیک مشغول به تحصیل هستم و تا حدودی با میکرو نیز کار کردم،اما از مخابرت چیزی نمیدونم،من خیلی علاقه دارم که بتونم در زمینه ارسال(صوت ،تصویر و...) کار کنم.همیشه وقتی میخواستم شرو کنم من رو از محاسبات و مقدمات اون میترسوندن.
من مایل به یادگیری هستم و از دوستانی که در این زمینه کار میکنند تقاضای کمک دارم .
از دوستان تقاضا دارم که اگر مطلبی رو میخواهند شرو کنند لطف کنند از صفر شرو کنند و بسیار مبتدیانه بگویند.
من اگه بتونم از فاصله چند متر هم جواب بگیرم خیلی خوبه ،چون این زمینه افزایش اون میشه.
ضمنا خواهشم اینه که سریع نرید سراغ ماژول ، بزا برد کم باشه ولی خدمون درست کنیم(چون ما در ابتدا میخواهیم اصول رو یاد بگیریم).
باز هم میگم از دوستان عاجزانه تقاضای کمک دارم.
همیشه با مشورت:chat: سریع تر میشه پیش رفت.
منتظر جواب شما اساتید هستم.

mjd
16-09-2012, 19:43
سلام شما در زمینه ی مخابرات اگه می خواید کار کنید اول باید مشخص کنید مخابرات دیجیتال یا آنالوگ؟! بعد هم باید در نظر بگیرید هرچی فرکانس کار ، توان و برد سیگنال مدار مخابراتی شما زیادتر میشه، نیاز به تجهیزات مثلا اسیلوسکوپ و RF meter و... بیشتر و پیچیده تر پیدا می کنید. شاید مثلا بتونی یک فرستنده صدا آنالوگ روی موج FM رادیو بدون تجهیزات خیلی خاص درست کنی، ولی ارسال تصویر و داده های سنگین و برد زیاد نیاز به داشتن تجهیزات بیشتر اندازه گیری و دانستن بیشتر مخابرات دیجیتال و آنالوگ داره. برای همین هست که بیشتر مردم میرن سراغ ماژول های مخابراتی.

avr_rva
17-09-2012, 16:49
سلام دوست عزیز
ضمن تشکر از پاسخ شما دوست خوبم
من اگه گفتم از ماژول استفاده نکنیم،منظورم نبود که اصلا استفاده نکنیم ،منظورم این بود که اول استفاده نکنیم تا اصول رو خوب یاد بگیریم.
من دوست دارم شروع کنم ،حتی اگه شده وسایلش رو هم کم کمک میخرم .ولی سنگ بزرگ نشونه نزدنه به همین دلیل می خوام از صفر شروع کنم و به امید خدا به مراحل بالاتر هم میرسیم.تو این زمینه کمک لازم دارم هر کدوم از مهندسا پایه هستن یا علی:wink:

avr_rva
17-09-2012, 17:46
از دوستان خواهش میکنم این موضوع رو بهش فکر کنن که واقعا موضوع خوبیه.
کسی نمیخواد جواب بده؟ :sa::(

avr_rva
17-09-2012, 19:10
از دوستان خواهش میکنم حد اقل من رو راهنمایی کنن
:(

avr_rva
17-09-2012, 22:09
یعنی کسی نیست جواب من رو بده ريا،واقعا ناامید شدم :sa:

avr_rva
17-09-2012, 22:10
ریا زیادی تایپ شد شرمنده

esisafa
17-09-2012, 23:29
بعد از اینکه درس مدارهای مخابراتی رو پاس کردین اونوقت میتونین اولین فرستنده و گیرنده ی خودتون رو بسازین با محاسبات خودتون
اونقدر مدار و کتاب هست که راحت بتونین شروع کنین. بعد از گذروندن این درس باید برید سراغ تحلیل های پارامتری ترانزیستور ها و ... که یکم کارها رو سخت تر میکنه چون در فرکانسهای بالا مدارها ناپایدار میشن و باید اونا رو با محاسبات پایدار کرد.
در ضمن در این رشته باید حتما یک اسیلوسکوپ داشته باشین چون واقعا اتفاقات عجیبی در فرکانسهای بالا میافته. در آزمایشگاه مدار مخابراتی فقط یک خازن چند پیکو فاراد سرنوشت مدار رو تعیین کرد و نبود اون باعث ایجاد یک نویز با فرکانس 10 مگاهرتز میشد و اگه اسیلوسکوپ نبود به هیچ وجه به نتیجه نمیرسید. این فقط یک نمونه بود

avr_rva
18-09-2012, 00:17
سلام خدمت دوستان
اول کمال تشکر دارم بابت پاسختون
آقا احسان من درس مدارهای مخابراتی رو پاس کردم ولی هیچی ازش نفهمیدم ،من دوباره این ترم میرم سر کلاس میشینم تا یاد بگیرم ولی شما لطف کنید و اون مطالبی که برای این درس حکم پیش نیاز رو دارن تا درس رو بهتر فهمید،لینک دانلودش رو برا من بزارین تا دانلود کنم
اگه این لطف در حق من کنید ممنون میشم:hi:

esisafa
18-09-2012, 12:59
کتابی که به ما درس دادن کتاب " تحلیل و طراحی مدارهای مخابراتی" نوشته دکتر محمدحسن نشاطی هست.
در این کتاب شما با دیاگرام فرستنده و گیرنده آشنا میشید. با تقویت کننده های مخابراتی آشنا میشید. با فیل ترهای مخابراتی با مدار فرستنده و گیرنده با مخلوط کننده های سیگنال که همون ضرب کننده ها هستن. با اسیلاتورها و ....
در کتاب توضیحات به گونه ای هستن که اگه همت کنین و قدم به قدم جلو برین و از هر مدار به صورت جداگانه نتیجه بگیرین، در نهایت میشه بلاکها رو کنار هم قرار داد و به هدف رسید. مدارهای تطبیق امپدانس هم بسیار مهم هستن و در مخابرات بین بعضی طبقات حتما باید تطبیق صورت بگیره.

و پیشنهاد میکنم که از اول سراغ مدار عملی نرید و از نرم افزار pspice و orcade استفاده کنید. این نرمافزارها مدارها رو به خوبی تحلیل میکنن در این سطح. من با این نرمافزار یک مدار گیرنده سوپرهتروداین طراحی کردم که فکر کنم از 8 ترانزیستور استفاده شده بود و به خوبی جوای داد و سیگنال صوتی رو به خوبی در خروجی دریافت میکرد

پیشنیاز این درس هم درس مدار و الکترونیک هست

avr_rva
18-09-2012, 16:19
سلام مجدد
دوست من میتونید لینک دانلود جزوات مورد نیاز رو بزارین:mrgreen:

esisafa
18-09-2012, 17:00
من اسم کتاب رو گفتم و کتاب رو باید بخرین.
کافیه در گوگل بنویسید جزوات مدار مخابراتی یا مدار مخابراتی یا طراحی مدار مخابراتی و ... بعد با یکم جستجو و سرک کشیدن در چند سایت و مطالعه اونا کم کم یه چیزایی دستگیرتون میشه

avr_rva
19-09-2012, 09:47
ممنون آقا احسان ، خدا کمک کنه بتونم جبران کنم:wink:

mjd
19-09-2012, 12:16
از مزایای تحریم اینه که بهانه داری از کتابای کپی رایت دار استفاده کنی :
لینک:

free cloud storage - mediafire (You can see links before reply)بازم کتاب هست مربوط به مدار مخ که اگه خواستی برات آپلود می کنم.
اصلا درس مدار مخابراتی توی استاندارد آموزشی دنیا وجود نداره، اما توی ایران این درس رو به صورت آش شل غلمکار آموزش می دن!
در مورد تجهیزات هم کاش لااقل این دانشگاه ها یه سری تسهیلات می دادن به دانشجوهای برق که بتونن دست کم یک اسیلوسکوپ قسطی برای خودشون بخرن...زشته آخه دانشجوها فارق التحصیل می شن ولی یه مدار نمی تونن ببندن!

avr_rva
20-09-2012, 16:16
سلام
اگه بزاری که خیلی خوبه . در ضمن یه نمونه از این آشا باشه که هضمش راحت باشه آخه معده ما یه خورده ضعیفه(یعنی یه کتابی که فهمش راخت باشه):0013:

mjd
20-09-2012, 17:51
اگه انگلیسیت خوبه و مخابرات 1 و2 رو هم پاس کردی، این کتاب davis از لیستی که گذاشتم از همه ساده تره:

You can see links before reply

2 تا کتاب انگلیسی دیگه هم هست که کامل تره، باید سر فرصت نصف شبی از خواب بیدار بشم برات آپلود کنم (حجمش زیاده).
فارسی هم خواستی باید توی گوگل سرچ کنی به فارسی قاعدتا باید نتیجه بده.
حوصله ی تئوری هم اگر که نداشتی ...مثلا میای توی گوگل مثلا سرچ می کنی: fm audio transmitter circuit
مدارهای آماده برات میاد، در صورتی که ترانزیستوراش (یا مشابه اون ها) توی بازار گیرت بیاد که می تونی بسازی و با اسیلوسکوپ شکل موج هاشو ببینی تا کم کم دستت راه بیافته...یا فقط مدارشو توی spice شبیه سازی کنی.
مثل این:

avr_rva
21-09-2012, 09:53
با سلام
ممنون از لطف شما که حوصله کردین و جواب من مبتدی تو زمینه مخابرات رو دادین
دیگه لازم نیست دنبال کتاب بگردم ،چون تو کتابخونه دانشگاهمون کتاب خوب دکتر نشاطی رو پیدا کردم.ببخشید اگه به زحمت افتادین ان شا الله بتونم جبران کنم

mjd
22-09-2012, 16:49
کتاب دکتر نشاطی رو ندیدم، ولی شخصا با چاپ و ترجمه خیلی از کتاب های فارسی در زمینه ی برق و الکترونیک مشکل دارم...بعضیاشون انقدر فرمول ها و نوشته ها رو درهم می نویسن که آدم سر گیجه می گیره.
یا مثلا وقتی به جای mixer میگن مخلوط کن، یاد مخلوط کن آشپزخونه میافتم :دی
به نظرم وقتی تونستیم خودمون یک کتاب رو از اول بنویسیم هنر کردیم و گرنه ترجمه کردن که هنر خاصی نیست!
اینم 2 تا کتاب تکست و مرجع دیگه اگه یه زمانی خواستی بری سراغ اصل مطلب:

Free Cloud Storage - MediaFire (You can see links before reply)

avr_rva
01-10-2012, 22:24
ممنون دوست عزیز:0013::wink:

esisafa
01-10-2012, 22:59
وقتی انگلیسی زبانها به مخلوط کن اشپزخونه میگن میکسر احساس مدار مخابراتی بهشون دست نمیده؟؟؟؟؟
به چیزای عجیبی گیر میدین ها

اتفاقا این کتاب دکتر نشاطی ترجمه نیست و خودشون نوشتن. احتمالا انتظار هم ندارین که بیان و مخابرات رو از اول خودشون علمش رو بدست بیارن.
در زمینه ی الکترونیک هم میر عشقی و در زمینه ی کنترل هم خاکی صدیق خودشون کتاب نوشتن. مطمئن باشین که کتاب غیر ترجمه داریم زیاد هم داریم.
بهتره اول تحقیق و بررسی کنید بعد بگین ال هست بل هست. این یک نصیحته و امیدوارم ناراحت نشین. تا وقتی مطمئن نیستین بهونه ی بیخود نگیرین و حرف اشتباه نزنید. طرف میاد میگه که یارو حرف اشتباه زده و بهونه ی بیخود هم گرفته پس چیزی حالیش نیست و بعد میخواین یه چیز درست هم بگین اونوقت قبول نمیکنه و banned میشین دیگه

این کتاب، کتاب واقعا مفید و کامل و ساده ای هست. فقط چاپ اولش واقعا در محاسبات مشکل زیاد داره و هیچ کس نفهمید که چرا اینطوره. شاید این کارو کرده که خودمون مجبور بشیم تمام مثالها رو دوباره جل کنیم تا خوب یاد بگیریم:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: