PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تشخیص سیم حامل جریان

M3R
08-09-2012, 12:31
سلام
من برای ربات تعقیب خط مغناطیس احتیاج به یه مدار دارم که بتونم سیم حامل جریان رو از فاصله تقریبا 1 سانتی تشخیص بدم.
سیم حامل جریان 2 آمپر و ولتاژ 12 ولت ac هست.
چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟؟

KHM
08-09-2012, 13:21
یادمه یکی با سلف این کار رو کرده بود..اینطور که با عبور جریان، میدان مغناطیسی رو تشخیص میداد..(میدان مغناطیسی باعث ایجاد جریان تو سلف میشه)..ولی اگه بتونی سنسوری براش پیدا کنی مطمئنآ خیلی بهتر کار خواهد کرد

M3R
08-09-2012, 13:37
من از سنسور اثر هال استفاده کردم ولی وقتی میبردم کنار سیم خروجی هیچ تغییری نمیکرد
چند تا عکس تو نت دیدم که سیم رو از وسط یه هسته فریت رد کرده بود و بعد هسته فریت رو برش داده بود و تو اون قسمت برش سنسور رو قرار داده بود
ولی مشکل من اینه که نمیتونم سیم رو از وسط هسته عبور بدم.

nima_elc
08-09-2012, 14:10
این تاپیک میتونه کمک کنه
سنسور جریان - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
سنسور های تشخیص و اندازه گیری جریان تو بازار هست و تو تاپیک بالا هم چند نمونش معرفی شده

M3R
08-09-2012, 15:25
آره این تاپیکو قبلا دیدم
تنها سنسوری که میتونم استفاده کنم اثر هال هستش
ولی یه مشکل داره که فک کنم حتما سیم باید از وسط هسته عبور کنه
من برای ربات تعقیب مغناطیس میخوام که نمیشه سیم رو از وسط هسته عبور داد!!

M3R
08-09-2012, 23:29
سلام
من مدار رو با سیم پیچ بستم و جواب گرفتم
تغییرات در حد 2 میلی ولت هست
حالا میخوام این تغییرات رو زیاد کنم و در حد ولت برسونم
یه 10 برابر کننده با اپ امپ بستم ولی جواب نگرفتم!!
یه سر سیم پیچ رو دادم ورودی و اون سر دیگه رو مستقیم وصل کردم زمین درسته؟؟
با ترانزيستور هم بستم به اينصورت که بيس رو وصل کردم به سلف که موقعي که ولتاژ القايي کم و زياد ميشه هدايت ترانزيستور هم کم و زياد بشه!!
ولي اينم جواب نگرفتم نميدونم مدار رو اشتباه بستم يا اصلا به اين صورت جواب نميده!!

Ma3ood
08-09-2012, 23:39
به نظرم شاید بشه به نسبت جریانی که موقع القا ایجاد میشه یه مقاومت در حد 100 کیلو بزاری تا با عبور جریان در حد میلی امپر و کمتر ولتاژ زیادی در مقاومت ایجاد بشه و شما ولتاژ مقاومت را بخونی البته این یه نظریه هست :0013:

cmuiran
08-09-2012, 23:43
سلام
من برای ربات تعقیب خط مغناطیس احتیاج به یه مدار دارم که بتونم سیم حامل جریان رو از فاصله تقریبا 1 سانتی تشخیص بدم.
سیم حامل جریان 2 آمپر و ولتاژ 12 ولت ac هست.
چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟؟

سلام مهندس وقتت بخیر
ما یک ربات ساختیم که یک نوار مغناطیسی داشت تغییب میکرد
حالا من نمیدونم اگه به کارت میاد سنسورش سنسور اثرحال بود مدلش هم ugn3503 بود فکر کنم:mrgreen:
ولی میتونی از سبک مولتی مترهای انبری هم استفاده کنی یعنی اینکه سیم حامل جریان دورش یک سیم پیچ بپیچی بعدش در خروجی یک ولتاژ در حد میلی داری که میتونی با مبدل با رزولیشن بالا ردیفش کنی
موفق باشید:wink:

KHM
09-09-2012, 01:02
رفیق همینجوری نمیتونی بدی به ترانزیستور..چون نمیتونه ترانزیستور رو روشن کنه که...اگه بخوای از ترانزیستور استفاده کنی،اول باید بایاس کنی که ترانزیستور روشن باشه

Ma3ood
09-09-2012, 01:36
ولی بهترین راهش همون سنسور اثر هال هست
شاید جریانت کمه و یا حدی باشه که سنسور بتونه سنس کنه :wink:
البته خروجی سنسور خیلی کمه
ugn3503
اساس کار در این سنسور بدین صورت میباشد در حالت عادی در صورتی که درمجاورت میدان مغناطیسی نباشد یک ولتاژ ثابت خروجی حدود۲٫۵ ولت (حدود نصف ولتاژ تغذیه)در خروجی سنسور داریم درضمن رنج ولتاژ کاری این سنسور بین ۴٫۵ تا ۶ ولت میباشد و جریان کاری این سنسور بین ۹ تا ۱۴ میلی آمپر میباشد.
You can see links before reply

میزان رنج حساسیت این سنسور بین ۰ تا +-۹۰۰ گوس هست و حدود ۱٫۳ میلی ولت بر هر گوس g میباشد و پهنا باند آن ۲۳ کیلوهرتز میباشد و مقاومت خروجی آن ۵۰آهم میباشد.

M3R
09-09-2012, 11:30
سلام

به نظرم شاید بشه به نسبت جریانی که موقع القا ایجاد میشه یه مقاومت در حد 100 کیلو بزاری تا با عبور جریان در حد میلی امپر و کمتر ولتاژ زیادی در مقاومت ایجاد بشه و شما ولتاژ مقاومت را بخونی البته این یه نظریه هست
ممنون اینو تست میکنم ببینم چی میشه

سلام مهندس وقتت بخیر
ما یک ربات ساختیم که یک نوار مغناطیسی داشت تغییب میکرد
حالا من نمیدونم اگه به کارت میاد سنسورش سنسور اثرحال بود مدلش هم ugn3503 بود فکر کنم
ولی میتونی از سبک مولتی مترهای انبری هم استفاده کنی یعنی اینکه سیم حامل جریان دورش یک سیم پیچ بپیچی بعدش در خروجی یک ولتاژ در حد میلی داری که میتونی با مبدل با رزولیشن بالا ردیفش کنی
موفق باشید
سیم حامل جریان از زیر میز رد شده و فکر نکنم دورش سیم پیچ باشه!!

رفیق همینجوری نمیتونی بدی به ترانزیستور..چون نمیتونه ترانزیستور رو روشن کنه که...اگه بخوای از ترانزیستور استفاده کنی،اول باید بایاس کنی که ترانزیستور روشن باشه
این چند روزه حالم خوب نیست:sa:

ولی بهترین راهش همون سنسور اثر هال هست
شاید جریانت کمه و یا حدی باشه که سنسور بتونه سنس کنه
البته خروجی سنسور خیلی کمه
ugn3503
اساس کار در این سنسور بدین صورت میباشد در حالت عادی در صورتی که درمجاورت میدان مغناطیسی نباشد یک ولتاژ ثابت خروجی حدود۲٫۵ ولت (حدود نصف ولتاژ تغذیه)در خروجی سنسور داریم درضمن رنج ولتاژ کاری این سنسور بین ۴٫۵ تا ۶ ولت میباشد و جریان کاری این سنسور بین ۹ تا ۱۴ میلی آمپر میباشد.
You can see links before reply

میزان رنج حساسیت این سنسور بین ۰ تا +-۹۰۰ گوس هست و حدود ۱٫۳ میلی ولت بر هر گوس g میباشد و پهنا باند آن ۲۳ کیلوهرتز میباشد و مقاومت خروجی آن ۵۰آهم میباشد.

خودم هم خیلی دلم میخواد از این سنسور استفاده کنم ولی وقتی نزدیک سیم میکنم هیچ تغییر تو خروجی ندارم!!
از مدار چند برابر کننده با اپ امپ نمیشه استفاده کرد؟؟
اگه میشه یه نفر شماتیک بزاره ممنون میشم.

از تمامی دوستان بابت پاسخ تشکر میکنم:0013:

Ma3ood
09-09-2012, 16:32
دوست من شکل زیر را امتحان کن امیدوارم جواب بگیری :wink:
با این مدار ولتاژ خروجیت از 0 تا 2.5 تغییرات داره

M3R
09-09-2012, 19:35
سلام.
من از اپ امپ lm324 استفاده کردم و به جای 800 کیلو 790 کیلو گذاشتم ولی تو خروجی تغییر زیادی ندارم!!
وقتی آنربا میبرم کنارش تغییر میکنه ولی سیم نه!!

KHM
09-09-2012, 22:30
سلام.
من از اپ امپ lm324 استفاده کردم و به جای 800 کیلو 790 کیلو گذاشتم ولی تو خروجی تغییر زیادی ندارم!!
وقتی آنربا میبرم کنارش تغییر میکنه ولی سیم نه!!
رفیق باید از سیم جریان رد بشه ها..ولتاژ کافی نیست...باید اونیکی طرف مقاومت بذاری که جریان بکشه

M3R
09-09-2012, 22:57
رفیق باید از سیم جریان رد بشه ها..ولتاژ کافی نیست...باید اونیکی طرف مقاومت بذاری که جریان بکشه

شما منظورتون با سیم پیچ هست یا اثر حال؟؟

KHM
09-09-2012, 23:00
شما منظورتون با سیم پیچ هست یا اثر حال؟؟
سنسور رو نمیگم که...اون مسیر مغناطیسی رو چجوری ساختی؟مطمئنی مغناطیسی هست؟

M3R
10-09-2012, 11:57
حدود 20 دور سیم لاکی که به صورت کلاف پیچیدم!!

persianjojo
11-09-2012, 01:57
شاید بتونی از سنسورهای مغناطیسی که توی کنترل cnc برای تشخیص شکستن مته استفاده کی می شه بهره ببری البته کاربردهای بسیار زیاد دیگه هم هست

vahidasm
11-09-2012, 02:05
حدود 20 دور سیم لاکی که به صورت کلاف پیچیدم!!
مهندس دور فریت نپیچیدین؟؟اگه این کار رو نکردید به نظر من بخاطر همینه که ولتاژ خیلی کمی دارید
نظر من رو میخواین یه دونه فریت رو با اره مویی ببرید تا از حالت دایره ای دربیاد و و بعد سیم رو دور اون بپیچونید
هرچی تعداد دورها بیشتر باشه بهتر میتونید نتیجه بگیرید (هر چی سیم نازکتر باشه بهتره)
البته ولتاژی که به دست میارید بستگی به مقدار جریانی داره که از اون سیم حامل جریان میگذره

alishekarriz
02-10-2012, 23:59
سلام

لازم نيست حتما سيم از ميان يك حلقه بسته عبور كنه

شما يك شكل u يا نعل اسبي بايد درست كني كه سيم رو با طرف باز u دنبال كنه

الان فازمترهاي فشارقوي و حتي فشار ضعيف هستند كه از روي ديوار سيمهاي درون ديوار رو تشخيص ميدن
البته اونها ولتاژ رو تشخيص ميدن

امپر مترهاي كلمپي جديد هم هستند كه ديگه حلقه بسته نيستن و يك u هستن و جريان رو اندازه گيري ميكنن

موفق باشيم