PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چطور میشه یک لامپ 100w با میکرو روشن کرد؟؟

جمال
04-09-2012, 19:06
یکی میشه توضیح بده چطور میشه یک لامپ 100w با میکرو کنترل کرد؟
خودم با رله امتحان کردم ولی خود رله حدود 400 میلی آمپر جریان میکشه که برای میکرو زیاده ؟!
اگه میشه یکی کمک کنه؟؟

Ma3ood
04-09-2012, 19:45
دوست عزیز بهترین راه استفاده از یه تریاک مثل bt136 هست که قیمتش هم مناسب و جریان زیادی نمی کشه البته برای راه اندازی ترایاک حتما و حتما از اپتو ترایاک استفاده کنید.
موفق باشید:0013:

Ma3ood
04-09-2012, 19:45
دوست عزیز بهترین راه استفاده از یه تریاک مثل bt136 هست که قیمتش هم مناسب و جریان زیادی نمی کشه البته برای راه اندازی ترایاک حتما و حتما از اپتو ترایاک استفاده کنید.

sarutobi
04-09-2012, 21:26
یکی میشه توضیح بده چطور میشه یک لامپ 100w با میکرو کنترل کرد؟
خودم با رله امتحان کردم ولی خود رله حدود 400 میلی آمپر جریان میکشه که برای میکرو زیاده ؟!
اگه میشه یکی کمک کنه؟؟
خوب از همون رله استفاده کن ولی رله رو هیچوقت مستقیم به میکرو وصل نمیکنن ، رله رو با یک ترانزیستور به میکرو متصل میکنن ، با این کار یه جریان کم از میکرو برای راه اندازی ترانزیستور عبور میکنه و جریان اصلی راه اندازی رله از خود ترانزیستور عبور میکنه
You can see links before reply

alisaeed
04-09-2012, 21:44
از یک تریاک به شکل زیر استفاده کنین :

جمال
05-09-2012, 12:38
خوب از همون رله استفاده کن ولی رله رو هیچوقت مستقیم به میکرو وصل نمیکنن ، رله رو با یک ترانزیستور به میکرو متصل میکنن ، با این کار یه جریان کم از میکرو برای راه اندازی ترانزیستور عبور میکنه و جریان اصلی راه اندازی رله از خود ترانزیستور عبور میکنه

ممنون از راهنمایتون . میشه لطف کنید و اسم یک ترانزیستور که مناسب این کار است را معرفی کنید . همچنین دلیل استفاده از دیود که با رله موازی شده چیه!؟
راستش دیروز این مدار را امتحان کردم البته کمی با این فرق داشت بجای مقاومت 10k از مقاومت 1k استفاده کردم و دیود هم تو مدارم نگذاشتم و بجای 24 ولت به 12 ولت وصل کردم نتیجه این شد که میکرو mega16 سوخت!!!!
به نظر شما مشکل کجاست؟

KHM
05-09-2012, 14:10
ممنون از راهنمایتون . میشه لطف کنید و اسم یک ترانزیستور که مناسب این کار است را معرفی کنید . همچنین دلیل استفاده از دیود که با رله موازی شده چیه!؟
راستش دیروز این مدار را امتحان کردم البته کمی با این فرق داشت بجای مقاومت 10k از مقاومت 1k استفاده کردم و دیود هم تو مدارم نگذاشتم و بجای 24 ولت به 12 ولت وصل کردم نتیجه این شد که میکرو mega16 سوخت!!!!
به نظر شما مشکل کجاست؟
دلیل استفاده از دیود اینه که وقتی ترانزیستور غیر فعال میشه،رله جریان برگشتی میفرسته به میکرو که میتونه باعث خراب شدن میکرو بشه..به خاطر همی از دیود استفاده میشه..
همین میتونه باعث سوختنش بشه...درثانی باید ببینی رله ات چند ولته...

Ma3ood
05-09-2012, 14:57
شما میتونی از ترانزیستور npn معروف ارزان قیمتی مثل c945 و دیود 4148 ااستفاده کنی برای مقاومت بیس هم میتونی از یه مقاومت 2.2 استفاده کنی

milani1391
06-09-2012, 00:30
یه نکته رو اضافه کنم به این دیود بسته شده روی رله. دیود هرزگرد می گویند..........

kheiri.saeid
06-09-2012, 02:09
سلام دوست عزیز
این صفحه رو یه نگاهی بنداز
شاید برای کنترل کردن نور لامپ لازمت بشه

سايت مهندس لاچيني | پروژه ها و آموزش الكترونيك و تابلوروان (You can see links before reply)

البته اگر می خواهی بصورت صنعتی تر استفاده کنی از پروسسورهایی غیر از AVR استفاده کن

rezavar
19-03-2015, 16:06
" البته اگر می خواهی بصورت صنعتی تر استفاده کنی از پروسسورهایی غیر از AVR استفاده کن[/QUOTE] "

از چه پروسسوری استفاده کنیم چرا غیر از avr باشه؟

dariush_ab
19-03-2015, 16:11
از چه پروسسوری استفاده کنیم چرا غیر از avr باشه؟

سلام.
شاید منظور ایشون بوده که از pic یا arm استفاده کنید. میگن این دو صنعتی هستن.
موفق باشید.

mohsen_sir
20-03-2015, 04:45
توی avr در صنعت نویز خیلی زود اثر میکنه اما نه توی همچین پروژه هایی. در موزد سوختن میکروتون با چند بار قطع و وصل شدن رله آسیب به میکرتون نمیرسه و اگر اسیبی هم برسه یکی از پین های میکرو میسوزه نه همیشون یه جا!
در موزد جریان کشی رله هم خدمتتون عرض کنم حداکثر 50 میلی آمپر جریان کشی داریم نه 400 میلی آمپر Oo

alghasi
24-03-2015, 14:09
میکرو پروسسور و کنترلر صنعتی کاملا متفاوت هستن. هم برنامه نویسیشون هم ساختارشون. تنها میکرو تویه بازار که تو رده صنعتیی هست xmega هست و برنامه نویسیش با نرم افزار های رایج انجام میشه که اونم مشکلات خاص خودشو داره. روشن کردن لامپ و موتور برای کاربرد های صنعتی با میکرو های معمولی کار سختی و اشتباهی نیست. فقط یه سری پرتکشن و اصول رو باید رعایت کنی و راحت میتونی انجام بدی.
استفاده از ترایاک و اپتو تریاک هم واسه کنترل وسایل توان پایین ac پیشنهاد خوبیه.

alireza1371
16-05-2015, 23:16
سلام
من پروژه من کنترل دما با pid کنترلر
اگه میشه ، برنامه میکرو با مداراتشو برام بزارید
ممنون

alireza1371
16-05-2015, 23:32
خواهش میکنم خیلی کارم گیره اگه اطلاع دارید بهم بدین
برنامه میکرو رو نمیدونم میشه برام بزارید
یا اگه اطلاعات دیگری دارین
ممنون