PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : الکترونیک یا کنترل

mj3747
28-08-2012, 13:54
دوستان سلام
برا کاردانی به کارشناسی شرکت کردم و حالا باید انتخاب رشته کنم.
به نظر شما الکترونیک یا کنترل؟
اگه کنترل، کدوم گرایش؟ (ابزار دقیق، فرایند یا ساخت و تولید)
ممنون میشم اگه در مورد گرایش های کنترل یه مختصر توضیحی بدین.
راستی خودم دارم بیشتر به کنترل علاقه مند میشم.
با سپاس. :hi:

esisafa
28-08-2012, 14:40
به نظر میرسه که در صنعت ، کنترل بیشتر بدرد بخوره. من خودم الکترونیک با وجودم گره خورده بود و ترانزیستور رو از وجود خودم میدونستم ( مثل کمان جومونگ که چشم بسته کار میکرد ) که ناگهان ارشد کنترلی شدم و در این مقطع فهمیدم که جز میکرو کنترلر و اونم در کنترل دیجیتال و اونم در یک پروژه ی عملی و فیزیکی، چیزی از الکترونیک و حتی برق وجود نداره. جالب بود در گرایش های برق هست ولی در تئوری فقط ریاضی بلد باشی. همش محاسبه و محاسبه. دریغ از کمی تحلیل. من برای تحلیل ساخته شدم و حالا با کنترل و علاقه به انجام پروژه ها مشکل دارم. در حالی که پروژه الکترونیک رو با علاقه انجام میدادم.
اگه میخوای تحصیلات تکمیلی رو ادامه بدی که قطعا با هم از این رو به اون رو هستن ولی اگه میخوای تموم کنی که همون الکترونیک بهتره.
تازه شما در مقطع کاردانی چطور به کنترل علاقه پیدا کردی. اگه درس کنترل صنعتی و اینا رو خوندی که اصلا به کنترل ربطی ندارن و اشتباه نکن فقط اسم کنترل دارن. درس کنترل خطی و کنترل مدرن ابتدای کنترل هستن و برای آشنایی به اونا مراجعه کنید.

mj3747
28-08-2012, 15:01
ممنون آقای صفامنش
من از یه دانشجوی دکترای کنترل سوال کردم گفت یه الکترونیکی میتونه گلیمشو از آب بکشه، در این مورد چه نظری داری؟ واقعا نسبت به کنترل همینطوره؟
در مورد علاقه مندیم هم به کنترل باید بگم فقط در حد یه بررسی سر فصل و عناوین دروس بوده که تا حدی از کنترل خوشم اومده.
در مورد تحصیلات تکمیلی هم بعید میبینم بخوام بیشتر از کارشناسی ادامه بدم.
راستی یه سوال دیگه...
دانشگاه مجازی چطوره؟ آخه از اونجایی که احساس میکنم یه سری فرصتای شغلی رو از دست میدم میخوام اولویت اول رو به کار بدم و در کنارش درس بخونم.

Doloop
28-08-2012, 15:23
سلام من کارشناسی الکترونیک خوندم
در مورد کنترل هم منم پرس و جو کردم که بیشتر نظرات گرایش به الکترونیک بود
البته این پرس و جو برای دو سال پیشه
من ملاک انتخاب رشته رو فقط علاقه میدونم و تنها از روی علاقه الکترونیک میخونم
آقا احسان عشق ترانزیستوره منم عشق دیود
بار علمی و بازار کار و درآمد زیاد و از این قبیل رو کشک میدونم
چون بیشترین درصد موفقیت هر فرد توی کارش رو علاقه ش تعین میکنه
نمیگم کنترل بدرد نمیخوره ها !
اتفاقا میشناسم کسانی رو که با کارشناسی کنترل خیلی هم توی کارشون موفق بودن والبته کسانی رو که با تغیر رشته به کنترل دادن ولی بعدش بی علاقگی باعث ترک تحصیلشون شده
شما هم یکوقت نری به خاطر پول و آینده شغلی و از این قبیل علاقت رو رها کنی...:baad:
کی میدونه چند سال دیگه بازار چه کاری بهتره چه کاری بدتر (بازار کار به دست سیا....ت کنترل میشه پس اطمینانی بهش نکن)
لوپ کلام
برو دنبال علاقت :wink:

موفق با... :o

KHM
28-08-2012, 15:52
دقیقآ داش حسین درست میگه..برو دمبال علاقه ات...پول در آوردن بستگی به خودت داره...یکی از دوستام که ارشد کنترل میخونه در مورد dcs میگفت و درآمد فوق العادش...نمیشه گفت کدوم درآمدش بیشتره..بستگی به خودت داره...
(البته کلآ بازار برق تو ایران خوب نیست...شاید قدرت بهتر از اونیکیا باشه)

vahidasm
28-08-2012, 16:49
سلام
من خودم کنترل میخونم و تقریبا همه کارهای کنترل رو انجام میدم
اول بگم که رشته سختیه - ترمی نیست که ریاضیات سنگین نداشته باشه
من زیاد با بچه های ناپیوسته ارتباط نداشتم-ولی میدونم که تو سراسری فرایند کمه(کمتر دانشگاهی ارایه میده)
ولی کنترل ابزار دقیق و ساخت و تولید رو بیشتر ارتباط داشتم
دروس ابزار دقیق:
سنسور و مبدل
عملگر
مهندسی نرم افزار سیستمهای کنترل
نگهداری و تشخیص عیب
کنترل هوشمند(هوش مصنوعی)
ابزار دقیق پیشرفته
کنترل در ابزار دقیق
و....

ساخت و تولید :

روباتیک
سیستمهای بلادرنگ
ابزار دقیق در ساخت و تولید
(یه درسی دارن که توش پی ال سی میخونن که اسمشو یادم رفته)
مدار فرمان
و....

فک کنم اسم درسها بتونه بهتر این دو گرایش رو توصیف کنه
البته یه سری درسهای مشترک دارن مثل ریاضی مهندسی - کنترل دیجیتال - کنترل خطی- کنترل مدرن و....

esisafa
28-08-2012, 19:27
در مورد اینکه یک الکترونیکی میتونه که گلیمش رو در کنترل از آب بکشه آره میشه چون در الکترونیک هم بعضی درسایی که در کنترل میخونیم در مقطع کارشناسی هست. . کنترلی که در ارشده خیلی متفاوته و ادامه ی همون درسای کنترل خطی و مدرن هست. چیزایی هم که یاد میگیرین در حد راه اندازی و نگهداری هست که با تجربه هم بدست میان.
اگه ریاضی شما خوبه و علاقه دارین برین کنترل و اگه الکترونیک و تحلیل شما خوبه برین الکترونیک.
اگه دانشگاه شما دروس اختیاری رشته ی الکترونیک رو از درسای کنترل انتخاب کنه که همون الکترونیک بهتره

vahidasm
29-08-2012, 02:30
چیزایی هم که یاد میگیرین در حد راه اندازی و نگهداری هست که با تجربه هم بدست میان.
سلام
مهندس قصد جسارت ندارم ولی کاملا با این حرفتون مخالفم
اگه قضیه تجربه اس که من هر چی که الان از الکترونیک بلدم تجربی هستش(البته قصدم جسارت به اساتید نیست)
هر کسی میتونه تجربی همه چیز یاد بگیره(من خودم بیشتر با تجربه موافقم و معتقدم که دانشگاه چیزی به آدم یاد نمیده)
شما هر رشته ای که برین با این قضیه سر کار خواهید داشت که یک سری دروس رو پاس کنید که به هیچ دردی نمیخوره و و فقط وقت آدم رو تلف میکنه و موقعی که شما درستون تموم میشه اونا به هیچ عنوان به کارتون نمیان
کسی میتونه تو یه رشته موفق باشه که خودش همه جوره دنبال کار باشه و فقط دنبال این نباشه که یک رشته چی داره و چی نداره