PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست راهنمایی از همه اساتید محترم

vpsserverx
28-08-2012, 11:40
با سلام

من خیلی دوست دارم در زمنیه میکرو کنترل کار کنم .

چند تا چیز هست که باید بگم و چند تا سوال هست که باید بپرسم .

اول اینکه رشته من در دبیرستان الکترونیک بود و فقط اطلاعاتی که از الکترونیک دارم در همون حد هست .
دوم اینکه من حدود 6 یا 7 سال پیش یک کلاس خصوصی رفتم در زمینه میکرو 8051 و زبان اسمبلی اون که فکر نکنم دیگه چزیز ازش یادم باشه .بیشتر از این از میکرو چیزی نمی دونم .
قبلا یک مقدار کمی برنامه نویسی با بیسیک هم کار کردم ولی دیگه چیزی یادم نیست .

از اساتید با تجربه خواهش می کنم سوالاتی که دارم را پاسخ بدن !

بیشتر تاپیکم جنبه نظر سنجی داره پس لطفا اگر کسی پاسخ داد بقیه هم به همون سوال پاسخ خودشون را بدن ( حتی اگر جوابشون دقیقا مثل دوست قبلی باشه یا کاملا مخالف اون باشه )

1- نظر شما کلا میکرو کنترل اون قدر ارزشی داره که این همه وقت و هزینه صرفش کنم ( برای فقط یاد گیری از سر علاقه ای که بهش دارم )

2- از اون موقع که من میکرو یاد می گرفتم تابحال خیلی چیزها فرق کرده مثلا چند مدل میکرو و حتی سی پی یو اومده که من حتی ندیدمشون که بخوام باهاشون کار کرده باشم !
به نظر شما من کدوم میکرو را یاد بگیرم که از همه نظر انعطاف بیشتری نصبت به بقیه داشته باشه و بتونم برای کارهای مختلفی ازش استفاده کنم ( مثلا کارهای صنعتی - کنترل - سرگرمی - و ... )

3- برای شروع این کار چه ابزارهایی باید تهیه کنم ؟
لطفا یک لیست کامل از چیزهایی که لازمه داشته باشم برام بنویسین !

4- حدود هزینه ای که برای این کار باید انجام بدم که حد اقل امکاناتی که کارم را راه بندازه تهیه کنم چقدره و از کجاها باید وسایل بگیرم ! ( من شهرستان هستم و مایلم یا آنلاین تهیه کنم یا از شیراز)

5- این بردهای آموزشی به چه درد میخوره ؟ فقط برای این هست که برنامه بنویسی و تست کنی ؟ یا اینکه چیزی توش هست که بشه یاد بگیری ازش !
برای برنامه نوشتن و تست کرده که از پی سی هم میشه استفاده کرد

6 - آیا لازمه حتما یک زبان برنامه نویسی را کاملا یاد بگیرم ؟ چه زبانی به نظر شما نصبت به بقیه ارجح تر هست ؟

7- من فقط برای سرگرمی و علاقه میخوام این مبحث را یاد بگیرم و قصد خاصی ندارم . ولی میخوام بدونم اگر من میکرو را تا حدودی یاد بگیرم می تونه برام ایجاد درآمد کنه ؟ اگر ممکنه در این زمینه توضیحات کاملی بدین ! اگر براتون مقدوره بفرمایید که درآمد خودتون از این زمینه چه جوری هست و از چه کاری درآمد دارین ؟

اساتید عزیز من از اینکه سوالاتم خیلی ناشیانه و بی ربط بود عذر می خوام ! ولی خوب انجمن برای همین به وجود اومده که بهم هم در این زمینه ها کمک کنیم !

پیشاپیش از پاسخ همه دوستان ممنونم

با تشکر

mzarkoob
28-08-2012, 12:20
1- نظر شما کلا میکرو کنترل اون قدر ارزشی داره که این همه وقت و هزینه صرفش کنم ( برای فقط یاد گیری از سر علاقه ای که بهش دارم )

سلام
خوب این که ارزش داره یا نداره را خودتون باید تعیین کنید(به غیر از علاقه). آیا دیدید اطرافتون برای انجام کاری لازم شده باشه از میکرو استفاده کنید؟

2- از اون موقع که من میکرو یاد می گرفتم تابحال خیلی چیزها فرق کرده مثلا چند مدل میکرو و حتی سی پی یو اومده که من حتی ندیدمشون که بخوام باهاشون کار کرده باشم !
به نظر شما من کدوم میکرو را یاد بگیرم که از همه نظر انعطاف بیشتری نصبت به بقیه داشته باشه و بتونم برای کارهای مختلفی ازش استفاده کنم ( مثلا کارهای صنعتی - کنترل - سرگرمی - و ... )

الان lpc1768 مناسبه از این بابت که امکانان خیلی خوبی داره و اینکه اموزش هایی هست برای اون. البته stm هم هست که آموزش های اون هنوز کامل نیست و ممکنه دچار مشکل بشید مخصوصا شما که تازه کارید.

3- برای شروع این کار چه ابزارهایی باید تهیه کنم ؟
لطفا یک لیست کامل از چیزهایی که لازمه داشته باشم برام بنویسین !
4- حدود هزینه ای که برای این کار باید انجام بدم که حد اقل امکاناتی که کارم را راه بندازه تهیه کنم چقدره و از کجاها باید وسایل بگیرم ! ( من شهرستان هستم و مایلم یا آنلاین تهیه کنم یا از شیراز)
5- این بردهای آموزشی به چه درد میخوره ؟ فقط برای این هست که برنامه بنویسی و تست کنی ؟ یا اینکه چیزی توش هست که بشه یاد بگیری ازش !
برای برنامه نوشتن و تست کرده که از پی سی هم میشه استفاده کرد

برای شروع تهیه امکانات خوب یه برد لازم دارید. اگه می تونید که خودتون بزنید اگه وقتشو ندارید ابتدا یه برد آموزشی تهیه کنید
هزینه برد هم که در فروشگاه مشخصه:
بردهاي آموزشي/کاربردی - فروشگاه اينترنتي شركت كويرالكترونيك (You can see links before reply)
برد آموزشی به این درد می خوره که شمایی که وقت طراحی یه برد جدید ندارید یا بلد نیستید می خواهید سریع یه کار را انجام بدید درگیر pcb زدن نشید و کارتون را انجام بدید. که البته اگه احیانا بردی که می زنید جواب نده تازه کلی باید دنبال ایرادش بگردید... ولی یه برد آموزش تمام سخت افزار های لازم برای راه اندازی امکانات جانبی میکرو را داره و زحمت شما حداقل میشه. البته هدر برد هم هست که این امکانات را نذاشته و به حداقل ها اکتفا کرده
محیط برنامه نویسی تا یه حد این امکان را میده که مواردی را از خود کامپیوتر در محیط سیمولیک مشاهده کنید.

6 - آیا لازمه حتما یک زبان برنامه نویسی را کاملا یاد بگیرم ؟ چه زبانی به نظر شما نصبت به بقیه ارجح تر هست ؟

یعنی چی!!؟؟ یعنی شما در ذهنتان یه برنامه ای را تصور می کنید و بعد این پروگرام میشه در برد و اجرا میشه !!:mrgreen: خوب باید برنامه نویسی کنید دیگه
زبان سی

7- من فقط برای سرگرمی و علاقه میخوام این مبحث را یاد بگیرم و قصد خاصی ندارم . ولی میخوام بدونم اگر من میکرو را تا حدودی یاد بگیرم می تونه برام ایجاد درآمد کنه ؟ اگر ممکنه در این زمینه توضیحات کاملی بدین ! اگر براتون مقدوره بفرمایید که درآمد خودتون از این زمینه چه جوری هست و از چه کاری درآمد دارین ؟

این که می تونه برای شما در آمد کسب کنه بستگی به منطقه ای که هستید و کارایی که اونجا دارند داره. اینکه مفیده که قطعا مفیده :wink:

KHM
28-08-2012, 14:22
سلام رفیق..ورودت رو خوش آمد میگم..اول از همه اینو بگم که باید تو قسمت گفت و گوی آزاد تاپیک میزدی.نه اینجا...
اگه میخوای راحت یاد بگیری،میتونی از avr شروع کنی...چون خیلی جمع و جور هست و مطالب در موردش خیلی زیاده و چنتا کتاب خوب هم به فارسی در موردش چاپ شده..ولی میکروش ضعیفه و امکاناتش کمه...
ولی اگه میخوای میکروت قوی باشه ARM گزینه ی خوبیه..ولی اینو بگم که مطلب زیادی در مورش نیست و مطالب جمع و جور نیستن و در حال حاضر بهترین مرجع user manual میکرو هست..و خوب به تبع یادگیریش از avr سخت تره...
در مورد ارزشش میتونم بگم که اگه علاقه داری ارزش داره،اگه نداری ارزش نداره...(همه ی کسایی که اینجا هستن علاقه دارن..پس میگن ارزش داره)
برد آموزشی کارتو راحت میکنه و تقریبآ همه چیزایی رو که لازم داری رو داره..ولی بازم بستگی به خودت داره که چه چیزهایی رو میخوای راه بندازی و باهاشون کار کنی...چون ARM خیلی کوچک هستن،برد زدن براشون یکم سخته ولی AVR رو راحت میشه رو برد بورد ازش استفاده کرد...
در مورد زبان که هرکی هرچی کار کرده میگه بهتره دیگه..چون 1چیز سلیقه ایه و نمیشه گفت 1زبان برتری داره...منم با c کار میکنم...
هزینه ی شروع بستگی به این داره که با چی خوای کار کنی،چه چیزای اضافه ی دیگه ای بگیری..
واسه شبیه سازی avr رو راحت میشه شبیه سازی کزد ولی arm رو فعلآ کامل نمیشه و فقط بعضی از قسمت های بعضی میکرو ها رو میشه...البته در آینده اینارو هم میشه دیگه...
هر چه قدر 1زبان رو کامل تر یاد بگیری،برنامه نویسی هم برات راحت تر میشه ولی برای برنامه نویسی های ابتدایی خیلی زیاد لازم نیست...
موفق باشی

vpsserverx
28-08-2012, 14:34
از هر دو دوست گرامی تشکر می کنم !

خدمت دوست عزیزم mzarkoob (You can see links before reply) منظورم از وسایل این کار اینه که مثلا ابزار اندازه گیری - هویه و فیبر مدار چاپی و این چیزها هم هست !
مثلا اون زمان ما به قول دوستان با برد برد میشد کار کرد ولی الان میکرو ها smd هستن و روی برد برد نمیشه نصب کرد من مثلا نمی دونم اینها را چطور باید روی مدار بست یا قبلا مقاومت و خازن یک شکل دیگری بود الان این جوری که در بردها می بینم شکلشون عوض شده ! من نمی دونم مشخصاتش را چطور تایین کنم و خیلی چیزهای دیگه !
در ضمن جایی هست توی اینترنت که نقشه پی سی بی بدم برام برد درست کنن و بفرستن ؟ چون توی شهر ما این جور جاهایی نیست و فکر می کنم مدارات امروزی خیلی حساس تر از این باشه که بتونم مدار چاپی را خودم درست کنم !!!
اگر در مورد تهیه مدار چاپی ( اگر قابل ساختن توسط خودم باشه ) راهنمایی بکنید و اینکه چه ابزاری باید داشته باشم ممنون میشم ) چون قبلا من با اسید و لامینت و چسب کتاب و ماژیک و این کارهای قدیمی کار کردم ولی قطعا برای کارهای جدیدی امکانش نیست !

از دوست عزیزم crz_boy (You can see links before reply) هم تشکر می کنم

این را باید عرض کنم که این جور که تابحال بررسی کردم آرم مناسب تر هست تا avr ولی این قدر تنوعش زیاده که چیزی ازش سر در نمیارم ! میشه یک مقایسه بهم بدین مثلا آرم های فیلیپس و اتمل چه فرقی داره و این جور توضیحات

منتظر پاسخ بقیه دوستان هستم

با تشکر

KHM
28-08-2012, 15:44
اگه برد آموزشی بگیری، دیگه هویه و فیبر و اینجور چیزا نمیخواد...ولی خوب هویه چیزیه که همیشه لازم میشه دیگه...
هدر برد مبدل smd به dip هست..میتونی 1هدر بزنی یا بخری و بعدش رو برد بورد کار کنی..
واسه قطعات smd بهتره بورد رو بدی بیرون بزنن ولی اینجوری نیست که امکان نداشته باشه خودتم بزنی..
اگه خودت بخوای بزنی معمولآ از روش پرینتر لیزری و اطو استفاده میشه...ولی خوب arm ها خیلی کوچیکن و بهتره بدی بیرون برات بورد بزنن...
مولتی متر هم که بالاخره همیشه لازم میشه..داشتنش خوبه...
مقاومت و خازنی که رو بردها میبینی smd هستن..که معمولآ فقط واسه بورد زدن ازشون استفاده میشه...قدیمیا هنوزم رایجآ و پر استفاده..
اتمل ها میکروی ضعیفی هستن..به خاطر همین بیخیال اون شو...ولی st و nxp ها واقعآ خوبن...و نمیشه گفت کدوم بهتره..باید خودت امکاناتشون رو نگاه کنی و انتخاب کنی...

Doloop
28-08-2012, 16:54
ج1) ایول به این علاقه (اگه از سر علاقه هست مطمئنا ارزش داره)
من خودم از روی علاقه به این سمت کشیده شدم و البته راضی هم هستم :o

ج2) در مورد میکرو هم شک نکن آرم از همه لحاظ برتره مخصوصا میکرو های شرکت های NXP و ST
میکروی خاصی هم نمیشه نام برد اکثرشون حرف ندارن و البته بسته به کاربردتون میتونید مناسبترین رو انتخاب کنید :wink:

ج3) خیلی چیزا هست که اگه نام ببرم شاید مواردی از قلم بیافته ...
برای شروع هم توصیه من اینه با بورد آموزشی شروع کنی چون سرعت یادگیری رو فوق العاده بالا میبره
مگر اینه یادگیری سریع مدنظرت نباشه
چون از صفر داری شروع میکنی هزینه یکم بالاست ولی اگه استارت کارو بزنی و نخواهی همه چیز رو یکجا تهیه کنی اصلا مخارجش احساس نمیشه
بورد آموزشی حالا یا LPC یا ST
مولتی متر
بردبورد
سیم برای اتصالات برد بورد
JUMPER WIRE
هویه
روغن و قلع برای لحیم کاری (میتونی بعدا بگیری)
منبع تغذیه (نسبتا قابل اطمینان)
و بقیه موارد در ادامه کار ممکنه نیازت بشه که فعلا مخارجت رو بالا نبری بهتره :wink:

ج4) فکر کنم حداقل هزینت فعلا حدود 200000 تومن بشه در مورد خرید هم بورد رو میتونی از فروشگاه کویر همین سایت بگیری (بابت قیمت هم خیالت راهت باشه هیچ جا با این قیمت گیر نمیاری)
البته توصیه میکنم خودت یه تحقیقی در این مورد انجام بدی تا خودت به این نتیجه برسی
اما در مورد خرده ریز ها باید بگم دیگه اینا توی هر شهری باید پیدا بشه (مقاومت و خازن و دیود و...)

ج5) نه , اصلا اینطور نیست
مثالا شما یه السیدی رنگی رو که با بورد آموزشی میشه براحتی پی به عملکرد برنامه بورد رو توی PC چطور میخواهی شبیه سازی کنی
شاید در این مورد که شما میگید تنها AVR بشه اونم با پروتئوس ولی آرم توی پروتئوس فعلا پشتیبانی مناسبی نمیشه

ج6) زبان برنامه نویسی هم قطعا یکباره نمیشه همه چیز رو یاد گرفت ولی به مرور زمان قدرتتون توی برنامه نویسی میره بالا (زبان هم فقط C )
محیط برنامه نویسی هم نرم افزار KEIL بهترین گزینه هست :wink:

ج7) اگه علاقه هست نظر من اینه روی درآمد زیاد حساب باز نکنی گر چه پیش میاد کسی ازت پروژه ای چیزی بخواد و براش درست کنی و از این موارد کمه مگر اینکه توی سطح شهرتون تبلیغات خوبی برای ساخت پروژه و از این قبیل داشته باشی ...

همونطور که میبینی نظرها اکثرا یکی هست
پس بسم ا... :wink:

vpsserverx
28-08-2012, 22:34
اگه برد آموزشی بگیری، دیگه هویه و فیبر و اینجور چیزا نمیخواد...ولی خوب هویه چیزیه که همیشه لازم میشه دیگه...
هدر برد مبدل smd به dip هست..میتونی 1هدر بزنی یا بخری و بعدش رو برد بورد کار کنی..
واسه قطعات smd بهتره بورد رو بدی بیرون بزنن ولی اینجوری نیست که امکان نداشته باشه خودتم بزنی..
اگه خودت بخوای بزنی معمولآ از روش پرینتر لیزری و اطو استفاده میشه...ولی خوب arm ها خیلی کوچیکن و بهتره بدی بیرون برات بورد بزنن...
مولتی متر هم که بالاخره همیشه لازم میشه..داشتنش خوبه...
مقاومت و خازنی که رو بردها میبینی smd هستن..که معمولآ فقط واسه بورد زدن ازشون استفاده میشه...قدیمیا هنوزم رایجآ و پر استفاده..
اتمل ها میکروی ضعیفی هستن..به خاطر همین بیخیال اون شو...ولی st و nxp ها واقعآ خوبن...و نمیشه گفت کدوم بهتره..باید خودت امکاناتشون رو نگاه کنی و انتخاب کنی...
ممنون از راهنماییتون !
میشه بگین قضیه پرینتر لیزری و اتو چیه ؟ تابحال نشنیده بودم ! قطعا از اون وقتی که من این کار را می کردم خیلی چیزها پیشرفت کرده ! ( مثل اصحاب کهف شدم که از غار اومدن :018: ) یک مقاله یا کتابی در این مورد بهم معرفی می کنید ؟
همچنین راح حل لحیم کردن smd ها !!!
من دیتاشیت میکرو های nxp و st را از کجا می توننم ببینم ؟ ( اگر ممکنه مقاله یا کتابی که بتوننم کارایی شون را مقایسه کنم ! بهم معرفی کنید !

با تشکر

vpsserverx
28-08-2012, 22:43
ج1) ایول به این علاقه (اگه از سر علاقه هست مطمئنا ارزش داره)
من خودم از روی علاقه به این سمت کشیده شدم و البته راضی هم هستم :o

ج2) در مورد میکرو هم شک نکن آرم از همه لحاظ برتره مخصوصا میکرو های شرکت های NXP و ST
میکروی خاصی هم نمیشه نام برد اکثرشون حرف ندارن و البته بسته به کاربردتون میتونید مناسبترین رو انتخاب کنید :wink:

ج3) خیلی چیزا هست که اگه نام ببرم شاید مواردی از قلم بیافته ...
برای شروع هم توصیه من اینه با بورد آموزشی شروع کنی چون سرعت یادگیری رو فوق العاده بالا میبره
مگر اینه یادگیری سریع مدنظرت نباشه
چون از صفر داری شروع میکنی هزینه یکم بالاست ولی اگه استارت کارو بزنی و نخواهی همه چیز رو یکجا تهیه کنی اصلا مخارجش احساس نمیشه
بورد آموزشی حالا یا LPC یا ST
مولتی متر
بردبورد
سیم برای اتصالات برد بورد
JUMPER WIRE
هویه
روغن و قلع برای لحیم کاری (میتونی بعدا بگیری)
منبع تغذیه (نسبتا قابل اطمینان)
و بقیه موارد در ادامه کار ممکنه نیازت بشه که فعلا مخارجت رو بالا نبری بهتره :wink:

ج4) فکر کنم حداقل هزینت فعلا حدود 200000 تومن بشه در مورد خرید هم بورد رو میتونی از فروشگاه کویر همین سایت بگیری (بابت قیمت هم خیالت راهت باشه هیچ جا با این قیمت گیر نمیاری)
البته توصیه میکنم خودت یه تحقیقی در این مورد انجام بدی تا خودت به این نتیجه برسی
اما در مورد خرده ریز ها باید بگم دیگه اینا توی هر شهری باید پیدا بشه (مقاومت و خازن و دیود و...)

ج5) نه , اصلا اینطور نیست
مثالا شما یه السیدی رنگی رو که با بورد آموزشی میشه براحتی پی به عملکرد برنامه بورد رو توی PC چطور میخواهی شبیه سازی کنی
شاید در این مورد که شما میگید تنها AVR بشه اونم با پروتئوس ولی آرم توی پروتئوس فعلا پشتیبانی مناسبی نمیشه

ج6) زبان برنامه نویسی هم قطعا یکباره نمیشه همه چیز رو یاد گرفت ولی به مرور زمان قدرتتون توی برنامه نویسی میره بالا (زبان هم فقط C )
محیط برنامه نویسی هم نرم افزار KEIL بهترین گزینه هست :wink:

ج7) اگه علاقه هست نظر من اینه روی درآمد زیاد حساب باز نکنی گر چه پیش میاد کسی ازت پروژه ای چیزی بخواد و براش درست کنی و از این موارد کمه مگر اینکه توی سطح شهرتون تبلیغات خوبی برای ساخت پروژه و از این قبیل داشته باشی ...

همونطور که میبینی نظرها اکثرا یکی هست
پس بسم ا... :wink:

خیلی از راهنمایی شما ممنونم !

در مورد قطعات تقریبا همه چیزهایی که شما فرمودین را من دارم به جز برد آموزشی !
میشه راهنمایی کنید که کدوم برد را باید بگیرم ؟ و اینکه آیا آرم به پروگرامر هم نیاز داره ؟ اگر این طوره لطفا یک پروگرامر هم بهم معرفی کنید !
در مورد ماژول هم من چند تا ال سی دی موبایل دارم ، می تونم اونها را با میکرو راه اندازی کنم ؟ یا حتما احتیاج هست که ال سی دی مخصوص بگیرم ؟

یک چیزی هم که متوجه شدم اینه که روی بردهای آموزشی بعضیاش سیستم عامل نصب میشه :o این را درست متوجه شدم ؟ یا اینکه از میکروپروسسور استفاده شده ؟
اگر میکرو باشه که خیلی عالی هست !

در مورد منبع آموزش هم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید ( من مجله ها را کامل با سورسها دانلود کردم !)

فقط یک موضوع خیلی مهم می مونه اینه که من وقتم برای این کار خیلی کمه ! نهایتش روزی 1 ساعت بتونم وقت بذارم ! ( یعنی این کار در اولویت چندم برام قرار داره ) به نظرتون چه مدت طول میکشه که در حد به درد بخوری یاد بگیرم ؟

ممنون میشم اگر پاسخ بدین !

از دوستان دیگه هم خواهش می کنم اگر ممکنه نظرتون را بگین ! در مورد هر کدوم از سوالها که دوست دارین !

با تشکر

mzarkoob
28-08-2012, 22:50
میشه بگین قضیه پرینتر لیزری و اتو چیه ؟ تابحال نشنیده بودم !
همچنین راح حل لحیم کردن sms ها !!!

سلام
من توصیه می کنم برای شروع شما برد آماده بگیرید اینجوری در زمانتان خیلی صرفه جویی میشود. البته غیر بردهای فروشگاه فکر کنم به زودی این برد (You can see links before reply) هم اضافه میشه
بدین صورت شما فقط یه برد لازم دارید و اگه پروگرامر نداشته باشه(آنبرد) یه پروگرامر(جیلینک) .

من دیتاشیت میکرو های nxp و st را از کجا می توننم ببینم ؟ ( اگر ممکنه مقاله یا کتابی که بتوننم کارایی شون را مقایسه کنم ! بهم معرفی کنید !

از سایتشون:
Cortex-M3 :: NXP Semiconductors (You can see links before reply)
Apache Tomcat/7.0.19 - Error report (You can see links before reply)

KHM
28-08-2012, 23:32
ممنون از راهنماییتون !
میشه بگین قضیه پرینتر لیزری و اتو چیه ؟ تابحال نشنیده بودم ! قطعا از اون وقتی که من این کار را می کردم خیلی چیزها پیشرفت کرده ! ( مثل اصحاب کهف شدم که از غار اومدن :018: ) یک مقاله یا کتابی در این مورد بهم معرفی می کنید ؟
همچنین راح حل لحیم کردن smd ها !!!

با تشکر
خواهش رفیق...همه جا آموزش روش اتو هست...1سرچ بزنی پیدا میکنی...واسه لحیم کردن smd ها هم یدونه فیلم تو همین سایت بچه ها گذاشته بودن..ببین پیداش میکنی..سادش اینکه به جای روغن لحیم کاری از روغن فلکس استفاده میکنی و همه ی پایه هارو لحیم میکنی و بعدش با فیتیله لحیم، لحیم های اضافی رو میگیری...البته قبل از اینکه قطعه رو بذاری، بورد رو قلع اندود میکنی...
واسه دیدن امکانات هم که مهندس زرکوب سایت معرفی کردن ولی راحت ترینش اینه که تو فروشگاه همین سایت امکانات بردها رو نگاه کنی...
موفق باشی...

vpsserverx
28-08-2012, 23:46
سلام
من توصیه می کنم برای شروع شما برد آماده بگیرید اینجوری در زمانتان خیلی صرفه جویی میشود. البته غیر بردهای فروشگاه فکر کنم به زودی این برد (You can see links before reply) هم اضافه میشه
بدین صورت شما فقط یه برد لازم دارید و اگه پروگرامر نداشته باشه(آنبرد) یه پروگرامر(جیلینک) .

از سایتشون:
cortex-m3 :: Nxp semiconductors (You can see links before reply)
apache tomcat/7.0.19 - error report (You can see links before reply)

خیلی ممنونم ازتون بابت پاسخ

خواهش رفیق...همه جا آموزش روش اتو هست...1سرچ بزنی پیدا میکنی...واسه لحیم کردن smd ها هم یدونه فیلم تو همین سایت بچه ها گذاشته بودن..ببین پیداش میکنی..سادش اینکه به جای روغن لحیم کاری از روغن فلکس استفاده میکنی و همه ی پایه هارو لحیم میکنی و بعدش با فیتیله لحیم، لحیم های اضافی رو میگیری...البته قبل از اینکه قطعه رو بذاری، بورد رو قلع اندود میکنی...
واسه دیدن امکانات هم که مهندس زرکوب سایت معرفی کردن ولی راحت ترینش اینه که تو فروشگاه همین سایت امکانات بردها رو نگاه کنی...
موفق باشی...

از شما هم تشکر می کنم که پاسخ سوالات بی ربطم را می دین !

vpsserverx
28-08-2012, 23:51
دوستان لطفا به پست شماره 8 این تاپیک هم پاسخ بدین ، ممنونتون میشم !

اگر مقدور هست دوستان دیگه هم سوالاتم را پاسخ بدن مثلا پست 1 و 4 و 8 ...

خیلی از راهنمایی ها و پاسخ هایی که تابحال بهم دادین ممنونم !
خوشحالم که در همچین انجمن فعالی عضو شدم !

Doloop
29-08-2012, 00:30
اینجا رو ببین :

nxp-arm-lpc1768-devboard-cortex-m3-32touchscreen-lcdwith-on-board (You can see links before reply)

برد stm32f103 با السیدی 7 اینچ و درایور ssd1963 (You can see links before reply)

بردکاربردی lpc1768با ethernetو lcd2.8+تاچ اسکرین (You can see links before reply)

برد stm32f103 با السیدی3.2 اینچ و درایور ssd1963 (You can see links before reply)

بورد STM نیاز به پروگرمر نداره
ولی اگه نیاز به پروگرمر هم داشتی J-LINK بهتر از همشونه

خرید جیلینک ,j link,فروش جیلینک,دیباگر آرم,فروش jlink,jlinkv8 (You can see links before reply)

در مورد ماژول هم من چند تا ال سی دی موبایل دارم ، می تونم اونها را با میکرو راه اندازی کنم ؟ یا حتما احتیاج هست که ال سی دی مخصوص بگیرم ؟

چه السیدی ؟ برای چه گوشی هست ؟
بین السیدی موبایل ها فقط چندتا رو میشه با میکرو راه انداخت مثل :
N96 (نمونه چینی زیاد داره که تنها چندتا مدل خاص راه اندازی میشه)
6610
7110
6100
5110
اینهایی که نام بردم مدل چینی فراوونه که تنها چندتای خاص رو میشه راه انداخت
بهترینشون هم همون N96 هست

یک چیزی هم که متوجه شدم اینه که روی بردهای آموزشی بعضیاش سیستم عامل نصب میشه :o این را درست متوجه شدم ؟ یا اینکه از میکروپروسسور استفاده شده ؟
اگر میکرو باشه که خیلی عالی هست !

بله میشه ولی سیستم عاملش ویندوز نیست
تا اونجا که من میدونم WINCE از َARM9 به بالا نصب میشه
ولی برای شما که با آرم تازه کاری توصیه نمیشه

در مورد منبع آموزش هم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید ( من مجله ها را کامل با سورسها دانلود کردم !)

برای ST توی مجلات آموزش نیست ولی برای LPC هست
نمونه برنامه هم توی سایت KEIL فراوونه

1 ساعت خیلی کمه ولی مطمئنم اگه واقعا کارو شروع کنی گذر زمان رو حس نمیکنی
سرتو میچرخونی میبینی 3 یا 4 ساعت مشغول بودی :0013:

vpsserverx
29-08-2012, 01:05
اینجا رو ببین :

nxp-arm-lpc1768-devboard-cortex-m3-32touchscreen-lcdwith-on-board (You can see links before reply)

برد stm32f103 با السیدی 7 اینچ و درایور ssd1963 (You can see links before reply)

بردکاربردی lpc1768با ethernetو lcd2.8+تاچ اسکرین (You can see links before reply)

برد stm32f103 با السیدی3.2 اینچ و درایور ssd1963 (You can see links before reply)

بورد STM نیاز به پروگرمر نداره
ولی اگه نیاز به پروگرمر هم داشتی J-LINK بهتر از همشونه

خرید جیلینک ,j link,فروش جیلینک,دیباگر آرم,فروش jlink,jlinkv8 (You can see links before reply)

چه السیدی ؟ برای چه گوشی هست ؟
بین السیدی موبایل ها فقط چندتا رو میشه با میکرو راه انداخت مثل :
N96 (نمونه چینی زیاد داره که تنها چندتا مدل خاص راه اندازی میشه)
6610
7110
6100
5110
اینهایی که نام بردم مدل چینی فراوونه که تنها چندتای خاص رو میشه راه انداخت
بهترینشون هم همون N96 هست

بله میشه ولی سیستم عاملش ویندوز نیست
تا اونجا که من میدونم WINCE از َARM9 به بالا نصب میشه
ولی برای شما که با آرم تازه کاری توصیه نمیشه

برای ST توی مجلات آموزش نیست ولی برای LPC هست
نمونه برنامه هم توی سایت KEIL فراوونه

1 ساعت خیلی کمه ولی مطمئنم اگه واقعا کارو شروع کنی گذر زمان رو حس نمیکنی
سرتو میچرخونی میبینی 3 یا 4 ساعت مشغول بودی :0013:

بازم از راهنمایی تون ممنونم !

در مورد ال سی دی : من دوتا گوشی داشتم که سوخته و ال سی دی و دوربینش سالم هست نگهشون داشتم ! یکی گوشی سونی اریکسون w810 و یکی هم سونی اریکسون یاری (u100) هست ! در ضمن یک ال سی دی لپتاپ هم دارم 14 اینچی !

حتما راهی داره که بشه با میکرو راه اندازیشون کرد !

برای st منبع آموزشی سراق ندارین ؟

Doloop
29-08-2012, 01:39
خواهش :hi:

در مورد ال سی دی : من دوتا گوشی داشتم که سوخته و ال سی دی و دوربینش سالم هست نگهشون داشتم ! یکی گوشی سونی اریکسون w810 و یکی هم سونی اریکسون یاری (u100) هست ! در ضمن یک ال سی دی لپتاپ هم دارم 14 اینچی !

اینا رو من تابحال ندیدم کسی راه بندازه
تنها راهش بدست آوردن دیتا شیت این السیدیهاست البته باید کد های درایو کردنش رو هم داخل دیتاشیت گفته باشه در غیر ... نمیشه
دوربین هم منم یکی دارم توش موندم (چیزی در این مورد نیست)

برای st منبع آموزشی سراق ندارین ؟

تنها جایی که میشناسم کار با ST رو شرع کردن و خوب پیش رفتن همین سایت هست
اگه تایپیک های انجمن STM32 رو بخونی خیلی کمکت میکنه

stm32 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

موفق با ... :o

vpsserverx
29-08-2012, 17:05
ممنونم از دوست عزیزم Doloop (You can see links before reply) که راهنماییهاشون خیلی مفیده !

از دوستان دیگه هم خواهش می کنم اگر ممکنه نظرشون را در مورد مطالبی که عرض کردم بفرمایند !

با تشکر

vpsserverx
02-09-2012, 01:47
با سلام

من تصمیم گرفتم برای شروع برد.

Discovery kit for STM32 F4 series - with STM32F407 MCU (You can see links before reply)

را بگیرم !

به نظر شما مناسب من هست ؟ (میخوام از صفر شروع کنم )

و اگر مناسب هست به جز اون سیم ها (jumper wire (You can see links before reply)) که توی فروشگاه در کنارش پیشنهاد داده شده چیزی نیاز هست بخرم که همراهش از فروشگاه کویر الکترونیک سفارش بدم ؟

شما فرض کنید من به هیچ قطعه ای حتی مقاومت دسترسی ندارم !

منظورم اینه که برای اجرای مثالها اگر نیاز به آی سی - مقاومت - خازن - ماژول یا چیز دیگری باشه لطفا بگین که همه را همراه بگیرم که کارم راه بیفته !

با تشکر