PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خروجی فرستنده dB

jik
28-08-2012, 09:33
رابطه بین dB و برد ماژول فرستنده چی هست ؟؟
مثلا وقتی میگن خروجی ماژول 27dB هست یعنی بردش چقدر هست ؟

کسی میتونه راهنمایی کنه ؟

mahdi74
28-08-2012, 16:27
دوست عزیر
اول یک نکته بگم که برد یک گیرنده و فرستنده به عوامل زیادی بستگی داره و فقط خروجی فرستنده ملاک نیست البته نقش مهمی در برد داره ولی تنها اون نیست که موٍثره. اون dBm فقط واحد اندازه گیری توانه و 27dBm تقریبا معادل 500mW توان فرستنده است .که از روی این پارامتر به تنهایی نمیشه برد یک ماژول رو مشخص کرد .
موقع انتخاب یک ماژول گیرنده فرستنده باید به توان فرستنده , حساسیت ورودی گیرنده , فرکانس , نوع مدولاسیون , نوع و گین آنتنها , BER قابل قبول برای اون ماژول و ...... دقت کنید و همه اینها در برد ماژول اثر دارند .
مثلا یک ماژول اگر توان خروجیش 20dBm و حساسیت گیرندش -100dBm باشه برد مفیدش معادل ماژولیه که توان خروجیش 27dBm و حساسیت گیرندش -93dBm باشه و به همین صورت برای همه پارامترهایی که در بالا گفتم .
اگر بخواهی بصورت علمی برد ماژول رو حساب کنی باید همه این پارامترها رو بررسی کنی و تازه این مواردی که من گفتم برای فضای آزاده و داخل ساختمان و مسیرهایی که مانع دارند شرایط مسیر ,جنس دیوارها و...هم تاثیر داره که خودش یک بحث دیگه است .
و البته همه اینها قابل محاسبه است .
خلاصه مطلب اینکه از روی اون dBm به تنهایی هیچی معلوم نمیشه .
البته یک مطلب تجربی هم هست که میگه اگر همه شرایط یکسان باشه به ازای هر 6dBm افزایش قدرت فرستنده برد مفید دو برابر میشه .
حالا با این تفاسیر میتونی بین دو ماژول یکسان که فقط dBm هاشون با هم فرق میکنه مقایسه کنی
امیدوارم جوابتو گرفته باشی اگر هم متوجه نشدی بگو تا بیشتر توضیح بدم .

safavism
29-08-2012, 15:35
با سلام
طبق فرمایشات دوست عزیز برد فرستنده به عواملی که گفتند بستگی داره ...طبقات مچینگ بسیار اهمیت دارند مخصوصا آنتن که نقش بسیار زیادی در توان ارسالی فرستنده داره این عوامل در فرکانس های بالا بسیار به چشم میاد شخصا دارم این مسئله را تجربه میکنم ..الان یکماه است که میخوام 7 وات قدرت باند uhfرا رو آنتن ببرم شاید 1 وات هم موفق نشدم ...7 وات باید بیشتر از 15 تا بیست کیلومتر بزنه ولی فقط در محدوده دو کیلومتری تونستم سیگنال دریافت کنم ... شب و نصف شب مثل دیونه ها رو پشت بام خونه انتن عوض میکنم یا داخل خیابونم که ببینم تا چه محدوده سیگنال دریافت میکنم ..عاقبت بجرم جاسوسی میبرنم آب خنک بخورم!!!!!