PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : محدود کردن جریان رله

Ma3ood
08-08-2012, 19:48
با درود
دوستان برای محدود کردن جریان رله چه پیشنهادی دارید نمی خوام در هیچ شرایطی جریان رله از میانگین خودش بیشتر بشه و جریان بیشتری بکشه :0013:

nima_elc
08-08-2012, 22:12
مسعود ببین از اینا شاید بتونی استفاده کنی ازین مدار ها...توضیحم داده
Current limiting - Wikipedia, the free encyclopedia (You can see links before reply)
Variable (Adjustable) Current Limiter Circuit | Circuit Diagram (You can see links before reply)
You can see links before reply

Ma3ood
09-08-2012, 00:59
نه نمی خوام یه مدار دیگه اضافه بشه اخه یه جا خوندم با گذاشتن یه سلف هم میشه جریانش را کنترل کرد ایا این در مورد رله صحت داره لطفا دوستان کمک کنند

morteza_rk
09-08-2012, 01:15
با سلفشو من نمی دونم. ولی یه راه اینه که با اهم متر مقاومت سیم پیچ رله رو بدست بیاری. بعدش یه مقاومت به همون اندازه یا کسری از اون (طوریکه ولتاژ رله برای روشن شدن تامین بشه) با سیمپیچش سری کنی.

فکر کنم در این حالت بتونی جواب بگیری.

Ma3ood
09-08-2012, 12:54
با سلفشو من نمی دونم. ولی یه راه اینه که با اهم متر مقاومت سیم پیچ رله رو بدست بیاری. بعدش یه مقاومت به همون اندازه یا کسری از اون (طوریکه ولتاژ رله برای روشن شدن تامین بشه) با سیمپیچش سری کنی.

فکر کنم در این حالت بتونی جواب بگیری.

ممنون مرتضی جان لطف کردی این روش جواب میده ولی افت ولتاژش زیاده مثلا مقاومت داخلی رله بود 70 من گذاشتم 68 که اصلا روشن نشد
گذاشتم 47 که بازم یه نمه حرکت کرد
گذاشتم 10 اهم که خوب بود تقریبا 10 میلی امپر کم کرد :o مثلا رله 5 ولتی 70 میلی جریان میکشه :unh: با این مقاومت 10 اهمی شد 4.5 ولتاژش با 61 میلی جریانش
حالا اگه بشه مثلا ولتاژ را بدی 9 ولت با یه مقاومت دیگه بالاتر که افت ولتاژ نداشته باشه و جریان را هم بتونیم به 40 میلی کلش بدیم معرکه میشه :mrgreen:

zakariya moradi
13-11-2012, 16:20
سلام
در موقع چسبیدن کنتاکت ها ولتاژ رله 5 ولتی رو 5 در نظر بگیرید و بهد از اتصای ولتاژ رو تا 2.5ولت هم می تونید کاهش بدبد بدون جدا شدن کنتاکت ها . در حالت 5 ولت جریان 70 میلی بود و در حالت 2.5 ولت به30 میلی امپر کاهش پیدا کرد

agape
13-11-2012, 21:04
خوب - دوست من دقیقا میخوای چکار کنی ؟
برای کنترل صحیح جریان میتونی از lm317 استفاده کنی که تو دیتاشیتش گفته
در مورد گفته آقای مرادی - بله درست هست شما با ترکیب موازی یه مقاومت و خازن میتونی این کار رو انجام بدی - در لحظه اول جریان وصل شدن از طریق خازن تامین میشه و بعد خارن پر میشه و مسیر از طریق مقاومت برقرار میشه!

alishekarriz
14-11-2012, 11:16
در سيستمهاي صنعتي براي كاهش جريان رله از اين روش استفاده ميشه

يك بوبين داريم ly4 كه چهار كنتاكت دارد

يكي از كنتالكتها رو كه نرمالي كلوز هست با مقاومت محدود كننده كه به اندازه مقاومت خود بوبين هست موازي ميكنند و در مسير تغذيه بوبين استفاده ميشه

براي روشن شدن رله جريان از تيغه بسته خودش مستقيم بهش ميرسه
اما وقتي رله روشن شد تيغه باز ميشود و جريان از مقاومت محدود كننده عبور ميكنه

شما ميتوانيد بجاي استفاده از تيغه بسته (اگر نداري) از يك خازن و مقاومت موازي شده استفاده كني
در لحظه اول جريان از خازن عبور ميكند و جريان لازم براي حركت رله بوجود مياد و براي نگه داشتن رله هم مقاومت فعاليت ميكند.

محاسبه خازن وابسته به ميزان جريان لازمه انجام ميشه ..

موفق باشيد

pswin
07-06-2013, 00:21
سلام
منم تجربه مشابه ای رو با رله های 12 ولت داشتم. زمانی که ولتاژ 12 ولت هست. 60 میلی آمپر مصرف میکنه و زمانی که ولتاژ 7 ولت هست رله 30 میلی مصرف میکنه . البته بعد از چسبیدن کنتاکتها میشه ولتاژ رو تا حد زیادی کاهش داد. حدود 4.5 ولت که باعث میشه مصرف تا 10 میلی آمپر هم کاهش پیدا کنه. که این خیلی خوبه.
1. فقط این موضوع باعث خرابی رله نمیشه؟! (توی طولانی مدت)
2. یا ایتکه اثرات جانبی براش داشته باشه ( مثلا جریان عبوری که میتونه تحمل کنه کم و زیاد شه، روی pol و No و nc)

طبق این شکل میشه جریان رو کنترل کرد. منتها مقادیر خازن، مقاومت و ترازیستور (شماره و مقدار مقاومت بیس باید چقدر باشه؟)
You can see links before reply

amin1139
07-06-2013, 10:45
در سيستمهاي صنعتي براي كاهش جريان رله از اين روش استفاده ميشه

يك بوبين داريم ly4 كه چهار كنتاكت دارد

يكي از كنتالكتها رو كه نرمالي كلوز هست با مقاومت محدود كننده كه به اندازه مقاومت خود بوبين هست موازي ميكنند و در مسير تغذيه بوبين استفاده ميشه

براي روشن شدن رله جريان از تيغه بسته خودش مستقيم بهش ميرسه
اما وقتي رله روشن شد تيغه باز ميشود و جريان از مقاومت محدود كننده عبور ميكنه

شما ميتوانيد بجاي استفاده از تيغه بسته (اگر نداري) از يك خازن و مقاومت موازي شده استفاده كني
در لحظه اول جريان از خازن عبور ميكند و جريان لازم براي حركت رله بوجود مياد و براي نگه داشتن رله هم مقاومت فعاليت ميكند.

محاسبه خازن وابسته به ميزان جريان لازمه انجام ميشه ..

موفق باشيد

این کارو برای سریع سویچ کردن رله برای به اصطلاح خال نزدن رله انجام میدن که اگه مدار جریان کشی زیاد از پایه های رله نداره لازم نیست معمولا برای کنتاکتور dc این کارو میکنن و در مدارات الکترونیکی از خازن روی بیس ترانزیستور استفاده میشه دوست عزیز زیاد حساس نشو یک مقاومت سری با رله کاره محدود کردن جریان رله رو تو رنج خوب دمایی انجام میده