PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اثر نویز و ریست شدن میکرو pic

sajjad_AD
31-07-2012, 06:44
سلام به ایران میکرویی های عزیز :hi:
من یه مشکل با PIC16F873 پیدا کردم که حسابی کلافم کرده :unh:
فرض کنید که یه برنامه ی خیلی ساده مثلا یه چشمک زن نوشتم,قبلا چنین چیزی ندیده بودم
ولی وقتی که با پیچ گوشتی ساعتی پایه های میکرو رو لمس می کنم میکرو ریست می شه
اما وقتی که پیچ گوشتی رو رو پایه نگه دارم (یا با انگشتم زمین مدار رو لمس کنم و همینطور نگه دارم) و با یکی دیگه وارد عمل شم دیگه هر قدر هم اذیتش کنم ریست نمی شه.
در ضمن تغذیه از USB و فیوزبیت ها هم مشکل نداره (LVP غیر فعاله و دیباگر مد هم همینطور)خلاصه از بابت فیوز بیت ها خیالتون راحت و میکرو هم مشکل نداره,پس مشکل کجاست؟؟؟ :(

M_GH
31-07-2012, 07:09
من تا حالا با pic کار نکردم ولی اگه avr بود بهت میگفتم رو پایه ی ریستش یه مقاومت پول آپ 10 کیلو بذار
دقیقا چفت میکروت هم یه خازن 1 نانو فارادب بذار اونوقت شاید مشکلت حل بشه!

اگرم نشد به همه ی پایه ها پول آپ 30 کیلو بزن شاید درست بشه!

امیدوارم به دردت بخوره

sajjad_AD
31-07-2012, 08:20
سلام ممنون از پاسختون اين کارها رو که آدم انجام نده شبش صبح نميشه ولي اين يه قلم آخري رو کامل امتحان نکردم يني پورت به پورت امتحان کردم حالا توصيه ي شما رو هم انجام ميدمو همرو پول آپ يا پول دان مي کنم ببينم چي ميشه در ضمن واسه کريستالم خازن گذاشتم

sigma-mx
31-07-2012, 12:55
سلام مهندس
خازن 100 نانو نزدیک تغذیه میکرو گذاشتی ؟ سر پایه ریست هم علاوه بر یک پول آپ یک خازن 100 نانو هم بزار ..
مدار رو برد برد بستی ؟؟

sajjad_AD
31-07-2012, 14:42
سلام آقا سعید بله من همه ی این چیزا رو رعایت کردم همه ی پایه ها رو هم خروجی تعریف کردم و در حالت دیجیتال اند مدار هم رو برد برده یه میکروی نو هم دوباره خریدم و اونم همینطوره,واقعا موندم مشکل کجاست هیچیو جا نذاشتم ولی میکرو خیلی راحت با لمس شدن پایه هاش توسط یک فلز ریست میشه و مطمئنا نباید این طور باشه و ایجاد مشکل می کنه.
خواهش می کنم به دادم برسین cry::

M_GH
31-07-2012, 21:48
اگه پایه هاش به هم اتصالی کنن که این طبیعیه!
اتصالی نمی کنن؟
ببین مدارتو اشتباه نبستی؟

esisafa
01-08-2012, 00:55
از چه منبع تغذیه ای استفاده کردین؟ منبع تغذیه از برق شهر ایزوله هست؟
بخاطر اینه که بدن شما یک ولتاژ استاتیک داره که با پیچگوشتی به طور ناگهانی به میکره اعمال میشه و باعث یک اختلاف پتانسیل بین دو قسمت مختلف میکرو میشه. در بعضی مدارها حتی باعث سوختن قطعه میشه.
وقتی شما سیم زمین رو لمس کنید و خود مدار هم زمین داشته باشه این اختلاف پتانسیل وجود نخواهد داشت.

چرا شما باید مدار در حال کار رو لمس کنید. این کار شما اشتباه هست. و گاهی باعث سوختن میشه

sajjad_AD
01-08-2012, 07:14
اگه پایه هاش به هم اتصالی کنن که این طبیعیه!
اتصالی نمی کنن؟
ببین مدارتو اشتباه نبستی؟

همه چیز درسته و پایه ها هم به هم اتصالی نمی کنن که اگرم بکنن به علت اینکه تو همه 0 نوشتم مشکلی پیش نمیاد

از چه منبع تغذیه ای استفاده کردین؟ منبع تغذیه از برق شهر ایزوله هست؟
بخاطر اینه که بدن شما یک ولتاژ استاتیک داره که با پیچگوشتی به طور ناگهانی به میکره اعمال میشه و باعث یک اختلاف پتانسیل بین دو قسمت مختلف میکرو میشه. در بعضی مدارها حتی باعث سوختن قطعه میشه.
وقتی شما سیم زمین رو لمس کنید و خود مدار هم زمین داشته باشه این اختلاف پتانسیل وجود نخواهد داشت.

چرا شما باید مدار در حال کار رو لمس کنید. این کار شما اشتباه هست. و گاهی باعث سوختن میشه

درسته حق با شماست لمس کردن مدار کار صحیحی نیست و حتی می تونه باعث سوختن بعضی قطعات بشه ولی در صورتی که پایه ها ورودی باشن مگه نه؟
از این سوختن بگذریم من مطمئنم این 16F873 یه جریانی داره که من نمیدونم
آخه همین الان با 12F675 و 18F452 همین کار رو کردم و هیچ مشکلی پیش نمیاد
آخه شما که نمیدونی که این 16F873 داره به یه لمس شدن چه حساسیتی نشون میده و باید حل شه :x
راستی منبع هم که گفتم USB لپ تاپ

mahdi8888
01-08-2012, 11:47
پایه ریست را با مقاومت 4.7k پول آپ کن و یک خازن 100 یا 10نانو از ریست به زمین وصل کن
توی تغذیه یک خازن 1000 میکرو با یک 100 نانو بزار حل میشه

sajjad_AD
01-08-2012, 12:37
دوباره سلام چي چي رو حل ميشه عزيز من شما ها کشتين منو چرا پست ها رو کامل نمي خونين،ميگم 0 تا 100 قضيه رو کامل و بي عيب بستم ولي اين ميکرو راحت با يه لمس ريست ميشه حالا دوباره يکي بپرسه منبع تغذيت چيه تا منم اين تايپيک رو حذفش کنم و خيال همه راحت شه

M_GH
01-08-2012, 12:38
این اتفاقو من فقط تو avr دیدم اونم زمانی که به پایه ریست دست میزنی که اونم طبیعیه !
با یه میکرو دیگه امتحان کن شاید میکروت نیمسوز شده!
اصلا میکرو برنامه ای رو که روش پروگرم میشه اجرا میکنه؟!
همه پایه هاش اینطوری هستن یا فقط پایه های خاصی هستن؟
راستی نگفتی به همه پایه ها پول آپ وصل کردی چی شد؟
(منظور من این بود که همزمان وصل کنی)

esisafa
01-08-2012, 12:59
دوباره سلام چي چي رو حل ميشه عزيز من شما ها کشتين منو چرا پست ها رو کامل نمي خونين،ميگم 0 تا 100 قضيه رو کامل و بي عيب بستم ولي اين ميکرو راحت با يه لمس ريست ميشه حالا دوباره يکي بپرسه منبع تغذيت چيه تا منم اين تايپيک رو حذفش کنم و خيال همه راحت شه
عزیز چرا ناراحت میشی. همه رو خوندم ولی حفظشون که نکردم یادم بمونه همه جزئیات رو. بعد خوندن اولی، تا وقتی که بقیه رو بخونی و به یک جواب فکر کنی، حق نداریم یک usb رو فراموش کنیم
در ضمن همون طور که دوستمون گفت باید با یک میکرو دیگه هم امتحان میکردی شاید مشکل از میکرو باشه. بعد میومدی اینجا.

sajjad_AD
01-08-2012, 14:26
با یه میکرو دیگه امتحان کن شاید میکروت نیمسوز شده!

در ضمن همون طور که دوستمون گفت باید با یک میکرو دیگه هم امتحان میکردی شاید مشکل از میکرو باشه. بعد میومدی اینجا.
نخیر!!! شما ها مثل اینکه دست به یکی کردین که منو دق مرگ کنین :(:cry:
خودم که تو یکی از پستای قبلی گفتم با یه میکروی نوی نوی نو باز امتحان کردم که بازم نتیجه همون بود.

اصلا میکرو برنامه ای رو که روش پروگرم میشه اجرا میکنه؟!
این سوالت رو نادیده می گیرم :sa:

همه پایه هاش اینطوری هستن یا فقط پایه های خاصی هستن؟
پایه ی ریست که هیچی,بله همه ی پایه ها همینطور اند.

راستی نگفتی به همه پایه ها پول آپ وصل کردی چی شد؟
(منظور من این بود که همزمان وصل کنی)
بله امتحان کردم,فرقی نکرد.

از دوستان خواهش دارم که دیگه در مورد فیلتر میلتر خازنی مازنی سلف ملفی حرف نزنیم چون مشکل خود میکروست و تا حل نشه من جایی نمیرم.

من تو نت هم خیلی گشته بودم و یه چیزایی در مورد فیوز بیت ها پیدا کردم
مثلا فیوز بیت LVD اگه فعال باشه پایه RB3 حتما باید Pull Down شه تا میکرو کار کنه
و یا فیوز بیت دیباگر مد هم اگه فعال باشه میتونه مشکلاتی ایجاد کنه
ولی اینا غیر فعال اند و مشکل از یه جای دیگه هست و من موندم از کجا
خواهش می کنم اگه کسی در این مورد چیزی میدونه کمک کنه :hi:

sajjad_AD
05-08-2012, 20:13
ببخشید که من این تایپیک بیخود رو تازه می کنم 8O

مگه با ریست شدن میکرو,رم ریست نمیشه؟؟!!! ii998)

آخه رم ریست نمیشه انگار که یه وقفه میزنه و برنامه از اول خط شروع به کار می کنه

ولی بیت های GIE و PEIE صفرن پس چه اتفاقی داره می افته :brk:

یکی یه چیزی بگه دل ما شاد شه

M_GH
05-08-2012, 20:20
مدارتو بازکن دوباره ببند!
شاید اشکالی چیزی داشته باشه! (میدونم 0 تا 100ش رو درست بستی اما امتحانش ضرر نداره!)
فیوزبیت های میکروت رو هم دوباره پروگرم کن ( شاید ناقص پروگرم شده یا درست پروگررم نشده!)
اون فیوزبیت هایی رو هم که پروگرم کردی اینجا بزار (من که نه) شاید یکی از بچه ها مشکلشو بفهمه!

هروقت موفق شدی مشکلشو بفهمی بگو ما هم بدونیم.
موفق باشی

iranelektor
07-08-2012, 01:24
سلام
چرا منبع تغذیه رو عوض نمیکنی!!!!
من یه سیستم داشتم وقتی قسمت فلزی یو اس بی شو لمس میکردم ریست میشد!!!!!!!!!
بعدا با تعویض پاور مشکل حل شد!

sajjad_AD
25-08-2012, 00:15
سلام به همه ی کسانی که این تاپیک رو دنبال کردن و کسانی که تازه دیدنش :hi:

من بلاخره بعد از چند روز بیخیال شدن مشکل دوباره امروز شروع کردم به آزمایش روش های مختلف
و به نتیجه ای رسیدم که باورم نمی شه,مشکل همون رعایت 0 تا 100 مسائل بود. :unh:

همه ی ما همیشه تو مداراتمون برای پایه ی Reset میکرو از یه فیلتر RC با یه مقاومت 1 کیلو و یه خازن 100 نانو استفاده می کنیم.

ما که این کار رو برای ایجاد تاخیر در روشن شدن میکرو و جلوگیری از ورود نویز احتمالی به میکرو انجام میدیم و هرگز فکر نمی کنیم که بتونه باعث اختلال در عملکرد میکرو بشه,اینبار همین کاره که مشکل داره!!!

مشکل وجود اون خازن هست که من نمیدونم چه مشکلی داره اگه کسی میدونه حتما بگه.

من تو شماتیک های خارجی دیده بودم که از یه خازن 1 نانو به جای 100 نانو استفاده شده ولی همیشه از 100 نانو استفاده می کردم و مشکل همین بود و با حذف این خازن به طور کامل حل شد,من که دیگه این خازن رو چه 1 نانو و چه 100 نانو تو مداراتم استفاده نمی کنم و به شما هم توصیه می کنم این کار رو نکنید و اگه باورتون نمی شه مشکلی داشته باشه یه بار روی میکروی PIC16F873 که خیلی به این کار حساسیت نشون میده آزمایش کنید تا اونچه رو که میگم با چشمای خودتون ببینید.

اگه خواستین آزمایش کنید یه رله رو با تغذیه ی میکرو روشن و خاموش کنید و یا با پیچ گوشتی پایه ها و یا سیم های تغذیه رو لمس کنید و ببینید که این میکرو اگه اون خازن رو گذاشته باشید چقدر به این کارا حساسه!!!

هدف من فقط رفع ابهاماته و خواهش می کنم اگه کسی مخالف حرف منه اول این آزمایش رو انجام بده و بعد با اعتماد به نفس کامل مخالفتشو اعلام کنه. :wink:
ببخشید اگه سرتون رو بردم,من دوست ندارم مشکلات تکراری وقت کسی رو بگیره. :0013: :roll:

sorooosh
26-08-2012, 12:32
سلام
فكر ميكنم اشكال از منبع تغذيه است
چون شما از usb لپتاب استفاده مي كنيد. و يه جورايي منبعتون سوئيچينگه
بهتره يك آدابتور معمولي 12 ولت رو به يك رگولاتور متصل كنيد و از خروجي هاي رگولاتور ميكرو رو تغذيه كنيد.
يا علي

sajjad_AD
26-08-2012, 18:19
سلام دوست عزیز در پاسخ به شما و دوستمون iranelektor (You can see links before reply) باید بگم که قبلا این کار رو هم کردم مشکل از منبع تغذیه نبوده

مشکل و راه حل همونه که در پست 17 توضیح دادم.:hi:

amin1139
05-10-2012, 20:07
سلام دوست عزیز و گرامی
اولا یک توصیه دارم تا وقتی اعصابت راحت نشده حتی نزدیک مدار هم نرو که خراب میکنی
من 6 ساله دارم با picکار میکنم هیچوقت اونو به این پر نویزی که شما میگین ندیدم به نظر من به هیچ وجه عیب از نویز نیست گزینه های زیرو چک کن
1. اگه فرکنانست 20مگا هست دقت کن خازنات زیر 20 پیکو باشن
2.پول آپ پایه ی ریست یادت نره
3.بعضی کامپایلر ها و مثل بعضی ورژن های میکرو ای خود کامپایلر مشکل داره و بعضی پروگرمر ها هم بد جواب دادن خصوصا اگه خودت ساختی و یو اس بی باشه
4.هر دو vcc و avcc را حتما وصل کن بعضی نوع های میکرو حساسند(احتمالش خیلی کم که از این باشه)
5.اگه ال سی دی 2*16 و کامپایلرت ccs هست کلا ال سی دیو از برنامه حذف کن حتی فایل ضمیمشم ننویس اگه به کار افتاد بدون ال سی دی بهم ایمیل بزن تا بهت بگم چیکار کنی
amin.ahmadi11@gmail.com

vahidasm
05-10-2012, 22:44
سلام
بذا منم یه نظر بدم
قبلا منم با این مشکلات زیاد برخورد میکردم
اول یه سوال دارم که ممنون میشم جواب بدی(البته بدون عصبانیت :( )
یه دونه مولتی متر بردار ولتاژ اون پایه ها رو اندازه بگیر ( منظورم همون پایه هایی هست که میگی با لمسشون میکرو ریست میشه)
ببین اگه ولتاژ 5 ولت بهت میده؟؟
اگه اینطور بود یه سر به برنامه ای که نوشتی بزن و تمامی پورتهایی که داری رو قبل از هر چیز مقدارشونو صفر کن بهد برنامه مورد نظرت رو بنویس و دوباره امتحان کن بعد نتیجه رو همینجا بگو
اگه حل شد دلیلش رو میگم

josef2600
15-12-2012, 02:10
نه از کامپایلر هستش و نه از پروگرامر و اینها ! البته دوستمون از اول نگفتن که رله تو مدارشون دارن . من خیلی وقت پیش با همین سبک مشکلات ، اعصابم خورد میشد . یک کوتاه بخوام دلیلش رو بگم ، مربوط به خط زمین میشه . شما در نظر بگیرید خط 5 ولت رو رگوله میکنید . و معمولا به اندازه ی کافی صافه . اما زمین چطور ؟ زمین مدار در همه جای کل سیستم ، یکی هستش . چه رله و چه قطعات دیجیتال و آنالوگ و ... . همیشه توی مدارات آنالوگ مشکل نویز از خط زمین هستش که بسیار مشکل رفع میشه و پیچیده هستش . اما راه حل ساده برای حل مشکل حذف نویز رله بسیار ساده بود و هست ! فقط کافیه یک خازن 100 میکرو رو با رله وازی کنید . به صورت مستقیم یک خازن 100 میکرو با بوبین رله موازی بشه دیگه مشکلی نخواهد داشت . همین !
موفق و شاد باشید .

amin1139
16-12-2012, 14:24
من نگفتم حتما روی کریستال خازن بذار گفتم به مقدارش دقت کن تا سیگنالت زمین نشه

amin1139
16-12-2012, 14:28
نه از کامپایلر هستش و نه از پروگرامر و اینها ! البته دوستمون از اول نگفتن که رله تو مدارشون دارن . من خیلی وقت پیش با همین سبک مشکلات ، اعصابم خورد میشد . یک کوتاه بخوام دلیلش رو بگم ، مربوط به خط زمین میشه . شما در نظر بگیرید خط 5 ولت رو رگوله میکنید . و معمولا به اندازه ی کافی صافه . اما زمین چطور ؟ زمین مدار در همه جای کل سیستم ، یکی هستش . چه رله و چه قطعات دیجیتال و آنالوگ و ... . همیشه توی مدارات آنالوگ مشکل نویز از خط زمین هستش که بسیار مشکل رفع میشه و پیچیده هستش . اما راه حل ساده برای حل مشکل حذف نویز رله بسیار ساده بود و هست ! فقط کافیه یک خازن 100 میکرو رو با رله وازی کنید . به صورت مستقیم یک خازن 100 میکرو با بوبین رله موازی بشه دیگه مشکلی نخواهد داشت . همین !
موفق و شاد باشید .

من خیلی وقت پیش 4 تا رله 5 ولت باتغذیه اصلی به 8051 وصل کردم هیچ مشکلی پیش نیومد فقط دوتا نکته رعایت کرد اول اینکه دیود هرز گرد گذاشتم و دوم خط زمین رله ها مستقیم بدون اتصال به جای دیگه و با سیم کلفت به زمین وصل کردم

mahdifah
13-02-2014, 15:55
سلام به همه ی کسانی که این تاپیک رو دنبال کردن و کسانی که تازه دیدنش :hi:

من بلاخره بعد از چند روز بیخیال شدن مشکل دوباره امروز شروع کردم به آزمایش روش های مختلف
و به نتیجه ای رسیدم که باورم نمی شه,مشکل همون رعایت 0 تا 100 مسائل بود. :unh:

همه ی ما همیشه تو مداراتمون برای پایه ی reset میکرو از یه فیلتر rc با یه مقاومت 1 کیلو و یه خازن 100 نانو استفاده می کنیم.

ما که این کار رو برای ایجاد تاخیر در روشن شدن میکرو و جلوگیری از ورود نویز احتمالی به میکرو انجام میدیم و هرگز فکر نمی کنیم که بتونه باعث اختلال در عملکرد میکرو بشه,اینبار همین کاره که مشکل داره!!!

مشکل وجود اون خازن هست که من نمیدونم چه مشکلی داره اگه کسی میدونه حتما بگه.

من تو شماتیک های خارجی دیده بودم که از یه خازن 1 نانو به جای 100 نانو استفاده شده ولی همیشه از 100 نانو استفاده می کردم و مشکل همین بود و با حذف این خازن به طور کامل حل شد,من که دیگه این خازن رو چه 1 نانو و چه 100 نانو تو مداراتم استفاده نمی کنم و به شما هم توصیه می کنم این کار رو نکنید و اگه باورتون نمی شه مشکلی داشته باشه یه بار روی میکروی pic16f873 که خیلی به این کار حساسیت نشون میده آزمایش کنید تا اونچه رو که میگم با چشمای خودتون ببینید.

اگه خواستین آزمایش کنید یه رله رو با تغذیه ی میکرو روشن و خاموش کنید و یا با پیچ گوشتی پایه ها و یا سیم های تغذیه رو لمس کنید و ببینید که این میکرو اگه اون خازن رو گذاشته باشید چقدر به این کارا حساسه!!!

هدف من فقط رفع ابهاماته و خواهش می کنم اگه کسی مخالف حرف منه اول این آزمایش رو انجام بده و بعد با اعتماد به نفس کامل مخالفتشو اعلام کنه. :wink:
ببخشید اگه سرتون رو بردم,من دوست ندارم مشکلات تکراری وقت کسی رو بگیره. :0013: :roll:
آقا دم شما گرم. مننم به همین مشکل خورده بودم امروز. این پست خوندم مشکل حل شد.مشکل از همون خازن 100 نانو هست که با پایه mclr و زمین موازی شده. یعنی میکروچیپ اشتباه کرده توی دیتاشیت اینو گذاشته؟؟!!!! من با لمش کردن زمین میکروم ریست میشدش. چه برسه به پایه ها. که این خازن ورداشتم درست شد خدار شکر

1nafar
14-02-2014, 07:34
سلام
به پایه mclr خازن به به تنهایی متصل نمیشه و در کنار اون دو تا مقاومت دیگه هم وجود داره :
شما خازن رو به تنهایی به این پایه متصل میکنید ، توی فصل سه دیتاشیت با عنوان 3.0 RESET اطلاعات بیشتری در این باره وجود داره

mahdifah
14-02-2014, 20:05
سلام
به پایه mclr خازن به به تنهایی متصل نمیشه و در کنار اون دو تا مقاومت دیگه هم وجود داره :
شما خازن رو به تنهایی به این پایه متصل میکنید ، توی فصل سه دیتاشیت با عنوان 3.0 RESET اطلاعات بیشتری در این باره وجود داره
عکسی که گذاشتید واس سری 18 هستش. در ضمن خازن خالی نزاشم. همونجوری که توی دیتاشیتش گفته یه مقاومت 1 کیلوهم با پایه و 5 ولت موازی کردم عزیز

zargarvmc
16-02-2014, 10:39
اینم یک سایت جهت You can see links before reply (You can see links before reply) برای پی آی سی و ای وی ار