PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دوربین دیجیتال

M_GH
29-07-2012, 22:29
سلام بچه ها:hi:
من می خوام تو یک پروژه ای تصویر دوتا دوربین رو همزمان پردازش کنم
دوربینشم مهم نیست زیاد حرفه ای باشه
1. به نظر شما از دوربین گوشی استفاده کنم یا دوربین های مداربسته ؟ (یه مدل هست اسمشو نمیدونم عکسشو گذاشتم) (ترجیحا می خوام از این استفاده کنم کسی نحوه ارتباطش با میکرو رو بلده؟)
(لطفا پیشنهاد دوربین موجود در سایت رو هم ندین خودم روش فکر می کنم (گمونم vga کم باشه!))

2.از چه میکرویی استفاده کنم؟ (من تا الان فقط با مگا8 و مگا 16 کار کردم)
(اگه لازم شد میتونم خیلی زود یاد بگیرم)

تذکرها:
1.آخر این پردازش باید به کامپیوتر برسه (usb)
2.می خوام کل پردازش رو میکرو انجام بده و کامپیوتر فقط نمایش بده
3.در کامپیوتر از vb6 استفاده می کنم
4.هرچی سرعت بیشتر بهتر!

پیشاپیش از کمک هاتون ممنونم:hi:aa):gop:

mj3747
29-07-2012, 22:42
1- من فکر میکنم اگه از دوربین توی سایت یا این دوربین که دیتاشیتش رو زمیمه کردم استفاده کنی بهتره به شرطی که حداکثر رزولیشن مورد استفاده 640 * 480 باشه.
2- بستگی به پردازشی که میخوای انجام بدی داره، من خودم با mega32 با همین دوربین عکس میگیرم و در واقع پردازش خاصی نداره فقط کد میفرستم و میگیرم.
سرعت بیشتر====>>> ARM

M_GH
29-07-2012, 22:52
1- من فکر میکنم اگه از دوربین توی سایت یا این دوربین که دیتاشیتش رو زمیمه کردم استفاده کنی بهتره به شرطی که حداکثر رزولیشن مورد استفاده 640 * 480 باشه.
2- بستگی به پردازشی که میخوای انجام بدی داره، من خودم با mega32 با همین دوربین عکس میگیرم و در واقع پردازش خاصی نداره فقط کد میفرستم و میگیرم.
سرعت بیشتر====>>> arm

1-گمونم این رزولیشن کم باشه! (به هر حال تا استفاده نکنم نمیفهمم)
2-من می خوام تو هر ثانیه حداقل 5 بار تصویر به کامپیوتر ارسال بشه بقیه پردازشش هم زیاد سنگین نیست!

درضمن با ایکسمگا نمیشه؟

{من می خوام به صورت زنده از این استفاده کنم نه که مثلا هر یک دقیقه دوتا عکس بگیرم!}

M_GH
29-07-2012, 23:15
راستی اینم بگم که بیشتر از همه میدان دید دوربین برام مهمه و همچنین اینکه اتوماتیک نباشه!!!
(منظورم اینه که هی لنز رو جلو عقب نکنه یا تند تند نور رو کم و زیاد نکنه)

M_GH
30-07-2012, 00:33
اونجوری که من فهمیدم میدان دید دوربین تو سایت 40 درجه هست و اون دوربینی که عکسشو گذاشتم با میدان دید 60 درجه هست

اما من به میدان دید 90 درجه یا بیشتر نیاز دارم!ii998)

(باید محاسباتمو دوباره تکرار کنم شاید بشه یه کاریش کرد!)

robatshahrood
30-07-2012, 09:30
اونجوری که من فهمیدم میدان دید دوربین تو سایت 40 درجه هست و اون دوربینی که عکسشو گذاشتم با میدان دید 60 درجه هست

اما من به میدان دید 90 درجه یا بیشتر نیاز دارم!ii998)

(باید محاسباتمو دوباره تکرار کنم شاید بشه یه کاریش کرد!)

دوست عزیز میدان دید دوربین به لنزش بستگی داره لنز اون دوربینی که عکسشو گذاشتی 3.6می باشد شما می تونید یه لنز 2.5 بگیرید حدودا زاویه دید به90درجه میرسه:mrgreen:

M_GH
30-07-2012, 09:40
دوست عزیز میدان دید دوربین به لنزش بستگی داره لنز اون دوربینی که عکسشو گذاشتی 3.6می باشد شما می تونید یه لنز 2.5 بگیرید حدودا زاویه دید به90درجه میرسه:mrgreen:

ممنون

1-میشه نحوه محاسبه مقدار لنز و زاویه دید رو بگی؟

2-کسی بلده چجوری میشه اون مدل دوربین(که عکسش تو پست 1 هست) رو به میکرو وصل کنم؟

robatshahrood
30-07-2012, 10:47
ممنون

1-میشه نحوه محاسبه مقدار لنز و زاویه دید رو بگی؟

2-کسی بلده چجوری میشه اون مدل دوربین(که عکسش تو پست 1 هست) رو به میکرو وصل کنم؟

نحوه محاسبه شو که نمیدونم ولی چون با این مدل دوربین یه خورده کار کردم تا همین حد بلد بودم:wink:

robatshahrood
30-07-2012, 10:48
نحوه محاسبه شو که نمیدونم ولی چون با این مدل دوربین یه خورده کار کردم تا همین حد بلد بودم:wink:

البته لنز های کمتر از این هم تو امجد هست اگه خواستی بگو تا آدرسشو بهت بدم

M_GH
30-07-2012, 23:06
البته لنز های کمتر از این هم تو امجد هست اگه خواستی بگو تا آدرسشو بهت بدم

نه ممنون

کسی میدونه چجوری دوربین مدار بستمو به میکرو وصل کنم؟
(یا حداقل نحوه دیکدینگ سیم تصویر )

sadmonew
31-07-2012, 00:05
نه ممنون

کسی میدونه چجوری دوربین مدار بستمو به میکرو وصل کنم؟
(یا حداقل نحوه دیکدینگ سیم تصویر )
سلام مهندس
اون دوربين رو اصلا نميشه به ميكروي AVR متصل كرد چون خروجيش آنالوگه. تازه اگه بتونيد دكودر تصوير هم واسش جور كنيد بازم با سرعت فوق العاده كم AVR نميتونيد هيچ تصويري با اون ببينيد.
مهندس اگه ميخواي فقط عكس بگيري، دوربيني كه تو فروشگاه كوير الگترونيك موجوده، گزينه خوبيه. البته مهندس mj3747 هم دوربين خيلي خوبي معرفي كردن. از ويژگي هاي اين دوربين ارتباطش از طريق USART هستش.

M_GH
31-07-2012, 00:33
سلام مهندس
اون دوربين رو اصلا نميشه به ميكروي AVR متصل كرد چون خروجيش آنالوگه. تازه اگه بتونيد دكودر تصوير هم واسش جور كنيد بازم با سرعت فوق العاده كم AVR نميتونيد هيچ تصويري با اون ببينيد.
مهندس اگه ميخواي فقط عكس بگيري، دوربيني كه تو فروشگاه كوير الگترونيك موجوده، گزينه خوبيه. البته مهندس mj3747 هم دوربين خيلي خوبي معرفي كردن. از ويژگي هاي اين دوربين ارتباطش از طريق USART هستش.

ممنون از جوابت:hi:

1-به نظرت با ایکسمگا میشه؟
(تصاویر گرفته شده باید به کاپیوتر ارسال بشه و پردازش مورد نیازش هم در همین حین انجام میشه {اونقدری زیاد نیست})

2-من می خوام حدودا 5 فریم در ثانیه بگیرم نه عکس!

M_GH
31-07-2012, 01:20
گمونم باید از همون دوربین رو سایت استفاده کنم

1. تفاوت دو تا دوربین رو سایت چیه؟

2.با چه وسیله ای میتونم 5 فریم در ثانیه رو از طریق usb به کامپیوتر بفرستم؟
(در کامپیوتر با vb6 پردازش می کنم)

M_GH
31-07-2012, 22:54
خب بچه ها
من تصمیم گرفتم از دوربین روی سایت استفاده کنم پردازش رو هم احتمالا روی میکرو انجام بدم
بنا بر این به یک میکرو 32 بیتی نیازمندم
کسی میتونه یک میکرو 32 بیتی معرفی کنه
که بتونه تصویر 2تا دووربین رو به صورت همزمان و با سرعت 5 فریم در ثانیه از طریق usb به کامپیوتر انتقال بده؟
(ترجیحا اون طرف هم بشه با وی بی 6 کنترلش کرد ( اگر پردازش اضافی لازم بود))

با AT91SAM7x256 نمیشه؟ (یا یه میکرو ارزونتر؟)

sadmonew
31-07-2012, 23:05
سلام مهندس
دقيقتر ميگي ميخواي چيكار كني؟ شايد پيشنهاد بهتري داشتيم.

M_GH
31-07-2012, 23:59
علیک سلام مهندس
دقیقترشو نمیشه گفت!
کلا قراره تصویر دوتا دوربین همزمان با سرعتی حدود 5 فریم در ثانیه یا بیشتر
با یکسری پردازش مثلا میانگین رنگ های قرمز و آبی و سبز یا سیاه و سفید کردن تصویر از طریق usb به کامپیوتر ارسال بشه و در کامپیوتر با نرم افزار vb6 تصاویر دریافت بشه و یکسری پردازش های دیگه انجام بشه مثلا تصاویری که کنتراست بالاتری دارند از تصاویری که کنتراست کمتری دارند جدابشن و به صورت جداگانه ذخیره بشن
یه چیزی تو این مایه ها!!!
برنامه نویسی هاشو خودم میتونم انجام بدم فقط دوستان اگه میتونن تو انتخاب قطعات راهنماییم کنن ممنون میشم

mehrzad.e
11-02-2013, 03:25
سلام آقا الان کسی اینی که من نوشتم رو داره می خونه ؟ جواب بدید لطفا من تازه اومدم بلد نیستم !!!

ali_h
11-02-2013, 15:33
سلام
من خیلی بعید می دونم که حتی با ARM هم به این سرعتی که می خواین برسید. البته من تجربه عملی پردازش تصویر روی ARM ندارم ولی با اطلاعاتی که از پردازش تصویر دارم می گم.

چند تا نکته خیلی مهمه :
1- فرض کنید تصویر شما 256 رنگ باشه! (یه تصویر بسیار بی کیفیت) برای این تصویر باید به ازای هر پیکسل 1 بایت در نظر بگیرید. اگر رزولوشن 640*480 باشه یعنی هر فریم 307200 بایت حجم داره. این رو در تعداد دوربین ها و تعداد فریم ها در ثانیه که ضرب کنید میشه حدود 3 مگابایت بر ثانیه! یعنی 24 مگابیت بر ثانیه فقط برای انتقال این داده به کامپیوتر نیاز دارید. (جدا از پردازش این حجم داده)
2- شما اگر بخواین حداقل 1 فریم از هر دوربین در RAM ذخیره کنید برای پردازش باید حدود 600 کیلوبایت رم داشته باشید. (اگر از رم های ext استفاده کنید باید سرعت اونها رو دقیقاً با محاسباتی که انجام دادم در نظر بگیرید.)
3- میکرو هایی که به صورت معمول استفاده می شوند (مثل AVR ، STM32F10x و ... ) غالباً فقط پردازنده Fixed-Point دارند. اکثر محاسبات پردازش تصویر (مثل همون میانگین گیری و ...) نیاز به پردازش اعداد اعشاری ( Floating-Point) دارند. این قضیه باعث می شه که میکرو، مجبور به شبیه سازی محاسبات اعشاری با پردازنده اعداد صحیح بشه و این باعث افت شدید MIPS موثر پردازنده میکرو می شه.
بذارین یه مثال بزنم. یه مقاله بود که دو تا میکرو 72 مگاهرتزی رو مقایسه کرده بود. یک فشرده ساز صدا رو روی هر دوتا تست گرفته بود. میکرو FixedPoint حدوداً 12 برابر کندتر از میکرو FloatingPoint فشرده سازی رو انجام می داد.

امیدوارم این اطلاعات بتونه کمکتون کنه.

ali_h
11-02-2013, 15:36
می تونید از سری 4 یا 2 میکرو های STM32 استفاده کنید. نمی دونم که تو بازار ایران گیر میان یا نه ولی پردازنده های (FPU (Floating Point Unit دارن. یعنی یه جورایی کنار هسته ARM یک هسته DSP هم دارن.