PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : این میکرو پراکنده !

agape
26-07-2012, 10:36
سلام به همه دوستان خوبم !
چند وقتی هست سرم شلوغه و فرصت نمیکنم به سایت سر بزنم همینجا پوزش میطلبم از بروبچه ها !
خوب امروز آفتاب اون بری در اومده بود - تصمیم گرفتم بزنم تو کار این میکرو ولی خوب متاسفانه و فکر کنم به دلیل هیجان زیاد بچه ها مطالب برای این دسته از میکرو ها خیلی پراکنده هست و یه تازه کاری مثل من نمیتونه جمع و جورشون کنه !
خوب اولین مطلبی که برای یه بازدید کننده خارجی مهم میشه - روش و اصول نام گذاری این میکرو هست ، نام گذاری بر چه اساسی هست و تفاوت ها کجا حس میشه مثلا تو LPC داشتیم خاواده 17xx یا 23xx و... که مشخص کننده کلاس کاری اون دسته از میکرو ها بودن !
در مورد این میکرو چطوره ؟
دوم این که با وجود این که بچه ها هی میگن مثال برای میکرو زیاده من با گردش یک ساعتی تو فروم و خود سایت سازنده نتونستم حتی یه یوزر منوال پیدا کنم ! :sa: شاید من درست نگشتم ولی خوب تقصیر خود شرکته که شفاف سازی نکرده !
مساله سوم این که چرا حتی یه شماتیک ساده برای راه اندازی این میکرو ها نه تو سایت سازنده نه دیگر سایت ها ارائه نشده ؟ مثلا برای stm32f103vet6
حالا چیزی که خودم متوجه شدم انگار که شرگت محصولاتش رو به دو کلاس تقسیم کرده stm8 و stm32 که فکر کنم تفاوت هاشون مشخصه از اسمشون بعد مثلا همین سری stm32 خودش کلی زیر کلاس داره F1,F2,L1,F0,F4 که مثلا خانواده های L1 از نوع کم مصرف هستن و f4 برای خودش حرفه ای و با پردازنده سیگنال هست خوب حالا باز که وارد هر خانواده میشم باز کلی زیر دسته هست مثلا STM32F101 یا STM32F103 که فکر میکنم این عدد بعد از اف نوع هسته رو مشخص میکنه اگر اشتباه نکنم و باز بعد از یه سری حروف هست که اونا رو نمینوم برای چی میذارن مثلا STM32F103xx که باز بعد از اون حروف باز یه حرف و یه عدد هست که اونم نمیدونم برای چی هست STM32F103xxYY که دیگه خدا عالمه من نمیدونم مثلا STM32F103VET6 یه مثاله
در ضمن اگر کسی برای این آیسی بوردی یا شماتیکی یا سمپلی داره لطف کنده و قرار بده :wink:

agape
26-07-2012, 10:37
مثلا برای خانواده F1 این توضیح ارائه شده تو خود سایت ST

Value line STM32F100 - 24 MHz CPU with motor control and CEC functions
Access line STM32F101 - 36 MHz CPU, up to 1 Mbyte Flash
USB access line STM32F102 - 48 MHz CPU with USB FS
Performance line STM32F103 - 72 MHz, up to 1 Mbyte Flash with motor control, USB and CAN
Connectivity line STM32F105/107 - 72 MHz CPU with Ethernet MAC, CAN and USB 2.0 OTG

agape
26-07-2012, 11:44
آقا یه چیز دیگه من میخوام برای این میکرو یه کتابخونه پرتل بکشم (stm32f103vet6) خوب اصلا یه پین اوت درست و حسابی براش پیدا نمیکنم - خوب اون دوستانی که اینقدر از منابع زیاد این میکرو می گفتن ، پس چرا نه تو دیتا شیت و نه تو یوزر منوال این میکرو حتی از نمایش پین اوت دریغ کرده !
مثلا نوشته پورت PA3 خوب حالا این پایه چه کاربرد های دیگه ای میتونه داشته باشه ؟ از کجا میشه فهمید ؟

sadmonew
26-07-2012, 12:04
سلام مهندس مزارعي
صفحه 30 ديتاشيت در مورد كابرد هر پين به خوبي توضيح داده!

sadmonew
26-07-2012, 12:19
لطفا اين تاپيك رو هم نگاه كنيد:
راه اندازی video display controller t107bl با پروتکل i2c - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
شماتيك هم اينجا ميذارم.

Ma3ood
26-07-2012, 12:33
حرف دل ما را زدی مهندس :sa:
الان پیش خودم میگم اگه sam 7 کار کرده بودم از اول الان دیگه نصفش حداقل تموم شده بود :x
اما این میکرو هیچی واسش نیست . تا الان نشتم 600 صفحه PDF خوندم همش رجیستر :cry:

sadmonew
26-07-2012, 17:23
حرف دل ما را زدی مهندس :sa:
الان پیش خودم میگم اگه sam 7 کار کرده بودم از اول الان دیگه نصفش حداقل تموم شده بود :x
اما این میکرو هیچی واسش نیست . تا الان نشتم 600 صفحه PDF خوندم همش رجیستر :cry:

سلام مهندس:hi:
شايد براي بار اول همه چيز سخت به نظر برسه، اما با تلاش و ممارست براتون مثل آب خوردن ميشه. بعد به خودتون ميگيد چرا همون روز اول با اين ميكرو كار نكردم. اين حالت براي خودم پيش اومده. و به طور جد دارم اين حرف رو ميزنم.:0013:
مهندس ميكروي ARM7 رو نميشه با Cortex-M3 مقايسه كرد، اصلا باهم قابل قياس نيستن.

kavir
27-07-2012, 01:56
سلام
بله دقیقا همین طور هست در کل هر انجمنی که ایجاد میشه طبیعی هست که سوالات متفاوت پرسیده بشه و مهم اینه که کاری که در انجمن های بزرگ کردن ما انجام بدیم مثلا در برنامه نویس چند نفر فعال پیدا شدن مباحث مهم رو توی یک تاپیک اوردن که لینک شده
ما هم میتونیم دوکار بکنیم یک روش اولی که گفتم دوم اینکه مطالب رو جمع بندی کنیم و pdf کنیم
یا حق

agape
27-07-2012, 20:09
باز سلام
آقای محمدی بابت شماتیک دست شما درد نکنه .
در مورد پایه ها هم انتضار داشتم مثل باقی شرکت های تولید کننده میکرو atmel,nxp,ti,microchip و.... بیاد و تو همونجا که پکیج رو معرفی می کنه پایه ها رو هم شرح بده که خیلی بهتر هست این روند .
ولی در کل میکروی خوبی به نظر میآد و اگه خدا بخواد باید که کمکم این میکرو هم شروع کنم
ولی مساله ای که هست
آقای محمدی شما کتابخونه پرتلش رو نداردید؟

sadmonew
28-07-2012, 00:11
سلام مهندس مزارعي
واقعا ميكروي عالي هست. من از كار كردن با اون لذت ميبرم. اينو جدا" دارم ميگم.
مهندس براي كار با اين ميكرو از REFERENCE MANUALS استفاده كنيد. بسيار عالي توضيح داده، با جزئيات كامل.
You can see links before reply
مهندس در مورد كتابخونه با دوستمون مهندس رحيمي(You can see links before reply) صحبت كنيد. فكر كنم ايشون داشته باشن.

kamikazi
31-07-2012, 11:33
سلام به دوستان این کتابخونه پروتلشه واقعا میکرو خوبو با کارایی بالای هستش به نظر خودم که یه سال و نیم با at91sam7x256 کار کردم الان که دارم با این میکرو کار میکنم به این نتیجه رسیدم که تو اون یه سال وقتمو تلف کردم فابلیت ها و کارایی اینا اصلا قابل قیاس نیست در ضمن یه کتابخونه cmsis هم برای سری این هسته میکرو ارم هست که راه انداختن بخشهای مختلف اونو راحت کرده مثل هولو میشه راش انداخت دردسرای سامبا و ارایز کردنو و..... اینارو هم نداره واقعا دست اقا صادق گل درد نکنه که کار با این میکرو رو به من پیشنهاد کرد من یادم نمیاد برنامه ای رو بریزم رو این میکرو و کار نکنه برای سری at91sam7x من برنامه امادشو داشتم یه ساعت باید با میکرو ور میرفتم تا برنامه امادش کار کنه امیدوارم بدردتون بخوره اینم شماتیکیه که ازش برد رو زدم کاملا تست شدس و الان داره مثل ساعت کار میکنه

Ma3ood
01-08-2012, 02:02
سلام به دوستان این کتابخونه پروتلشه واقعا میکرو خوبو با کارایی بالای هستش به نظر خودم که یه سال و نیم با at91sam7x256 کار کردم الان که دارم با این میکرو کار میکنم به این نتیجه رسیدم که تو اون یه سال وقتمو تلف کردم فابلیت ها و کارایی اینا اصلا قابل قیاس نیست در ضمن یه کتابخونه cmsis هم برای سری این هسته میکرو ارم هست که راه انداختن بخشهای مختلف اونو راحت کرده مثل هولو میشه راش انداخت دردسرای سامبا و ارایز کردنو و..... اینارو هم نداره واقعا دست اقا صادق گل درد نکنه که کار با این میکرو رو به من پیشنهاد کرد من یادم نمیاد برنامه ای رو بریزم رو این میکرو و کار نکنه برای سری at91sam7x من برنامه امادشو داشتم یه ساعت باید با میکرو ور میرفتم تا برنامه امادش کار کنه امیدوارم بدردتون بخوره اینم شماتیکیه که ازش برد رو زدم کاملا تست شدس و الان داره مثل ساعت کار میکنه
ممنون
خدایی با این پستتون یه جورایی خیلی امیدوار شدم :0013:
چون میخواستم ولش کنم برم سراغ sam7 الان دیگه ...........

kamikazi
01-08-2012, 14:51
مهندس ارم 7 تکنولوژیش برای سال 98 کرتکس m3 برای سال 2008 یعنی اگه با این سری از میکروهای ارم کار کنی به اندازه 10 سال جلو می افتی من نمیگم sam7 میکروی بدی نه ولی تو زمان خودش الان در مورد این STM32F103RET6 فقط شما یه نیگاه به امکاناتشو فرکانس کاریو نحوه راه اندازیش بکن ادم کف میکنه من خودم شاید کلا یه ماه دارم با این سری از میکرو ها کار میکنم ولی اینقدر از کار کردن باهاش راضیم که حد نداره یه کتابخونه cmsis هم داره که برنامه نویسی رو برای این میکروها رو کرده هلو بپر تو گلو
اوایل که میگفتن میکروی ای ار ام stm میگفتم اخه اینم میکروه ؟؟؟ ولی الان میگم فقط همین میکرو ای ار امه !!!!
کلا تو فرایندهایه مهندسی همیشه باید بهترین گزینه رو انتخاب کرد که حداقل از عمکرد خودت راضی باشی و هیچ وقت پشیمونو حسرت زمانیکه براش میزاریو نخوری
امیدوارم موفق و پیروز باشید

behnam6500
04-10-2013, 13:11
در اینکه st میکرو های خوبی هستن شکی نیست... ولی مهندس Arm lpc رو دست کم گرفتیا...

yusef110
04-10-2013, 15:44
میکروهای آرم st چه مزیتی نسبت به lpc17xx داره ؟

Hesam1984
04-10-2013, 16:42
با چه کامپایلری برای این stm کد می نویسید

mzarkoob
04-10-2013, 17:43
با همان کامپایلرهایی که برای lpc و کورتکس تا الان استفاده میشده keil و IAR و ...

agape
04-10-2013, 17:52
در مورد کامایلر شما میتونی از کیل هم استفاده کنی
در مورد کلیت این میکرو هم باید بگم در کل میکروی خوبی هست ولی خوب قیمت مناسبشم بی دلیل نیست، مثلا تمام ضرائب رو برای pll نداره و تو انتخاب کریستال اونقدری که تو میکروهای nxp دستت باز هست اینجا نیست ، آدم احساس محدودیت میکنه و مثلا پورت مپینگشم که باز محدوده و قشنگ محدویت رو میشه احساس کرد ولی خوب به جز این موارد مورد خاص دیگه ای که هست و البته برای اونا که میخوان دستورات اسمبلی کار منن یا از دستورات ترکیبی استفاده کنه ، فقط دستورت تامب رو پشتیبانی می کنه

mzarkoob
04-10-2013, 17:56
تو نت یه مورد از مزیت هایی که برای این میکرو ذکر کرده بود این بود:
یکی دیگر از قابلیت مهم آن این است که با قفل کردن آسی به هیچ گونه نمی توان اطلاعات برنامه داخل میکرو را باز خوانی کرد و به محض بازخوانی از روی کنجکاوی و یا به هر دلیل دیگر کافی است وارد رجیستر مربوط به قفل شوید تمامی اطلاعات داخل میکرو به صورت خودکار پاک می شود و میکرو به صورت خام قفل آن باز شده و می توانید برنامه را دوباره پروگرم کنید.خوبی آن این است که با قفل کردن میکرو نسبت به میکروهای دیگر قابلیت برگشت میکرو را دارد ولی قابل بازخوانی اطلاعات داخل میکرو را نمی توان داشته باشید .

Hesam1984
04-10-2013, 18:54
با همان کامپایلرهایی که برای lpc و کورتکس تا الان استفاده میشده keil و iar و ...

اجازه بدین خودشون جواب بدن. چون این کتابخونه جامع رو می خواهم بدونم کدوم داره ارایه میده

sadeghbakhshi
04-10-2013, 19:10

اگر میخواهید stm کار کنید شرکت میکروئی برایش کامپایلر داره و کتابخانه های جامعی برایش تعبیه کرده
البته تعداد میکروهایی که ساپورت میکنه نسبت به کیل و کوکوکس اصلا قابل قیاس نیست

Hesam1984
04-10-2013, 20:24
اگر میخواهید stm کار کنید شرکت میکروئی برایش کامپایلر داره و کتابخانه های جامعی برایش تعبیه کرده
البته تعداد میکروهایی که ساپورت میکنه نسبت به کیل و کوکوکس اصلا قابل قیاس نیست

میکرو ای رو دیدم یکم باهاش کار کردم خوشم نیومد راستش در عمل میری می بینی تعریفی نداره، بعضا اطلاعات کم نوشته یا مثالهاش جلب نیست. یکبار می خواستم باهاش can رو راه بندازم نشد که نشد.

yusef110
05-10-2013, 00:13
در مورد کامایلر شما میتونی از کیل هم استفاده کنی
در مورد کلیت این میکرو هم باید بگم در کل میکروی خوبی هست ولی خوب قیمت مناسبشم بی دلیل نیست، مثلا تمام ضرائب رو برای pll نداره و تو انتخاب کریستال اونقدری که تو میکروهای nxp دستت باز هست اینجا نیست ، آدم احساس محدودیت میکنه و مثلا پورت مپینگشم که باز محدوده و قشنگ محدویت رو میشه احساس کرد ولی خوب به جز این موارد مورد خاص دیگه ای که هست و البته برای اونا که میخوان دستورات اسمبلی کار منن یا از دستورات ترکیبی استفاده کنه ، فقط دستورت تامب رو پشتیبانی می کنه
ممنون برا پاسختون .
پس این طورری که شما میفرمایید بزرگترین مزیت stm نسبت به lpc17xx قیمتشه . حالا برا برنامه نویسی بهتره از cmsis استفاده کنم یا رجیستر نویسی ؟