PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : جريان كشي مدار

renoos
16-07-2012, 14:20
سلام دوستان:hi:
من يه سوال داشتم...
راه هاي جلوگيري از شوك جريان كشي تو مدار هاي الكترونيكي چيه؟
يعني چه راهكار هايي براي وجود داره براي اينكه به طور نگهاني از مدار جريان كشيده نشه؟
اصلا چه عواملي باعث به وجود آمدن اين حالت ميشه؟
اگر منبعي ميشناسيد كه ميتونه به من كمك كنه لطفا معرفي كنيد
ممنون

KHM
16-07-2012, 14:33
سلام رفیق...یکی از راهاش استفاده از فیوز...راه های دیگه ام که مدارهای محدود کننده ی جریان...
معمولآ سوختن 1قطعه باعث میشه که یهویی جریان زیادی بکشه...

Ma3ood
18-07-2012, 00:23
من يه سوال داشتم...
يعني چه راهكار هايي براي وجود داره براي اينكه به طور نگهاني از مدار جريان كشيده نشه؟
ممنون

جریان کشی میتونه علل زیادی داشته باشه مثلا افزایش دمای یک قطعه و............
یکی از راههای جلوگیری از جریان کشی زیاد در مدارات الکترونیکی مثلا گذاشتن یه سلف در تغذیه هستش که میتونه جریان را محدود کنه و از جریان کشی زیاد جلوگیری کنه

Doloop
18-07-2012, 01:33
یکی از راههای جلوگیری از جریان کشی زیاد در مدارات الکترونیکی مثلا گذاشتن یه سلف در تغذیه هستش که میتونه جریان را محدود کنه و از جریان کشی زیاد جلوگیری کنه

نه مهندس عزیز
سلف از عبور جریان زیاد جلوگیری نمیکنه بلکه از تغیرات نا گهانی جریان جلوگیری میکنه
اگه جریان مدار به مرور زمان افزایش پیدا کنه سلف هیچ تاثیری نداره ولی اگه ناگهان قطعه ای توی مدار مثلا بسوزه که موجب بشه قسمتی از مدار معیوب بشه و جریان ناگهانی افزایش پیدا کنه سلف اینجا نمیزاره جریان در لحظه افزایش پیدا کنه ولی جریان رو به مرور افزایش میده تا یا مدار بسوزه یا خود سلف بسوزه :wink:
بعد تمام این تفاسیر برای جریان DC صادق نیست و فقط برای جریان AC هست :0013:

موفق با ... :o

M_GH
18-07-2012, 09:18
من يه سوال داشتم...
ممنون

تو یک مدار الکترونیک چند تا عامل هست که میتونه باعث افت ولتاژ یا اضافه بار بشه
(منظورت همین بود دیگه نه؟!)

1-سیم پیچ هایی مثل موتورِ برای حلش هم باید چند تا دیود جریان برگشتی بذاری
2-میکرو کنترل ها (مثل mega8) در میکرو کنترلرها زمانی که یک بیت میخواد تغییر وضعیت بده یک لحظه (چند میکرو ثانیه یا کمتر) اتصال کوتاه بوجود میاد که در مدار های حسساس میتونه عامل بلا باشه! و راه حلش هم اینه که یک خازن عدسی 1nf نزدیک پایه های تغذیه میکرو بذاری
3-ترک خوردگی ها و زنگ زدگی ها زمانی که یک جای برد ترک بخوره یا زنگ بزنه هم میتونه باعث قطع و وصل شدن جریان بشه که ممکن بعدا یه جا یه چیزی رو بسوزونه یا خراب کاری بکنه! راه حلش هم اینه که بادقت لحیم کاری کنی ، حواست باشه بردت زیرفشار نره و با پد محافظ یا رنگ روشو بپوشونی
4-اتصالی در مدار (گمون نکنم توضیح بخواد) راه حلشم یک فیوزه و دقت بالا
5-سوختن یک قطعه یا نیم سوز شدن اون که دوستان اشاره کردن و راه حلشم همون یک فیوزه
.
.
.دیگه فعلا من به ذهنم چیزی نمیرسه!!!