PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اذان گو

mina_ma
29-06-2012, 12:31
سلام
من در حال تحقيق و ساخت يك دستگاه اذان گو هستم.
لطفا دوستاني كه در اين زمينه كار كرده اند يا علاقه مند هستند، براي ساخت اين دستگاه كمك كنند.
اگر پروژه كاملي در اين زمينه در دست داريد لطفا در اينجا قرار دهيد.

من براي شروع دو سوال دارم:
1-از چه آي سي ضبط صدا استفاده كنم؟
از isd25120 استفاده كردم اما زمان حدود 2 دقيقه و كم است.
isd4004 را هنوز تهيه نكرده ام زمان حدود 8-16 دقيقه دارد اما با ميكرو راه اندازي مي شود.
اگر كسي اي سي حدود 4-5 دقيقه بدون نياز به ميكرو سراغ دارد كه در بازار هم يافت مي شود، معرفي كند.

2- زمان هاي اذان بايد با ميكرو محاسبه شود يا به صورت يك ليست در آن ذخيره شود؟
در صورتي كه بايد ذخيره شود، بايد در eeprom ذخيره شود؟ به چه مدت قابليت ذخيره دارد؟ (حجم ذخيره تاريخ و ساعت)

esi_52000
29-06-2012, 14:13
سلإم دإدإشم.من خودم دنبإل یه همچین دستگإهی هستم و بإید هر چه زودتر طرإحی کنم.إین که دستگإه بإ میکرو طرإحی بشه یه مزیت بزرگ هستش که شمإ رو إز کلنجإر رفتن بإ سخت إفزإر رإحت میکنه.برإی زمإن بندی بین إذإن بإی طول و عرض جغرإفیإیی محل رو بگیری و دإخل فرمول قرإر بدی .خیلی دقیق برإی تمإم طول سإل زمإن إذإن رو بدست میإری

roohlla
29-06-2012, 14:51
این جا رو ببینید :
You can see links before reply

agape
29-06-2012, 15:40
دایی جان سعی نکنید با استفاده از این ماژول ها و آیسی ها هزینه ساخت رو بالا ببرید شما به راحتی میتونید هر صدایی رو از روی MMC با فرمت PCM WAVE پخش کنید ، اگر هم کیفیت بالا میخواید به جای استفاده از PWM DAC از R2DAC استفاده کنید . من این کار رو کردم - کیفت به نحو چشمگیری ارتقاء پیدا کرد.
و برای شروع از لینک زیر استفاده کنید
You can see links before reply (You can see links before reply)
302 Found (You can see links before reply)

mina_ma
29-06-2012, 17:01
سلإم دإدإشم.من خودم دنبإل یه همچین دستگإهی هستم و بإید هر چه زودتر طرإحی کنم.إین که دستگإه بإ میکرو طرإحی بشه یه مزیت بزرگ هستش که شمإ رو إز کلنجإر رفتن بإ سخت إفزإر رإحت میکنه.برإی زمإن بندی بین إذإن بإی طول و عرض جغرإفیإیی محل رو بگیری و دإخل فرمول قرإر بدی .خیلی دقیق برإی تمإم طول سإل زمإن إذإن رو بدست میإری

اين كه گفتم ميكرو نخواد براي اين بود كه برنامه ميكرو سبك تر باشه، چون isd25120 خيلي ساده كار ميكنه و احتياج به ميكرو نداره فقط زمانش كمه. اما اگه آي سي اي باشه كه با برنامه كوچكي با ميكرو راه بيفته خوب اونم خوبه.

در مورد فرمول، فرمول دقيقا چيه؟
با اين حساب ديگه به حافظه جانبي براي ليست تاريخ و ساعت احتياجي نيست؟

mina_ma
29-06-2012, 17:04
این جا رو ببینید :

ممنون از رهنماييتون. اما اگه از vs بخوام استفاده كنم، پروژه خيلي سنگين و هزينه بر ميشه. فكر ميكنم راه هاي ساده تري هم باشه.

avr.mohsen
29-06-2012, 17:26
سلام
برای پخش صدا بهترین و ارزونترین راه استفاده ازMMCو PWM خود میکرو هست
این برنامه را یه نگاه بنداز خودم با سی شارپ نوشتم اگه خواستی فرمولشو واسط بفرستم راحت به زبان سی میشه تبدیل کرد.
(برای اجرای برنامه باید dot net framworke نصب باشه:wink:)

mina_ma
29-06-2012, 18:20
سلام
این برنامه را یه نگاه بنداز خودم با سی شارپ نوشتم اگه خواستی فرمولشو واسط بفرستم راحت به زبان سی میشه تبدیل کرد.
(برای اجرای برنامه باید dot net framworke نصب باشه:wink:)

سلام
خيلي جالب بود
لطفا فرمولشو بفرستيد.

فقط يه سوال. يعني امسال با سال ديگه فرقي نداره؟

mina_ma
29-06-2012, 18:26
سلام
برای پخش صدا بهترین و ارزونترین راه استفاده ازmmcو pwm خود میکرو هست
)

اگه در اين مورد پروژه اي داريد لطفا بگذاريد.

avr.mohsen
30-06-2012, 00:24
تو سالهای متفاوت خیلی فرق نمی کنند درحد 1 دقیقه .

mina_ma
30-06-2012, 01:15
تو سالهای متفاوت خیلی فرق نمی کنند درحد 1 دقیقه .

پس فرمولش؟

mj3747
30-06-2012, 01:38
این جا رو ببینید :

36000 تومن ماژول!!!!!!!!
یه MP3 Player میخری 8000 تومن و با میکرو به کلیداش فرمان میدی.
تازه شاید بشه با جزئیاتش هم کار کرد.

mj3747
30-06-2012, 02:04
اگه در اين مورد پروژه اي داريد لطفا بگذاريد.

یه نیگاه به این بنداز :hi:

avr.mohsen
30-06-2012, 08:17
اینم کل پروژه ببخشید دیر شد.
با net. 2005 نوشتم

agape
30-06-2012, 09:06
من نمیدونم که شما چه اصراری دارید که میخواید از ماژول استفاده کنی وقتی که میکرو به راحتی میتونه ویو رو پخش کنه ، اگر فکر میکنی که وقت میکرو رو میگیره یه میکروی دیگه به دارت اضافه کن که کارش پخش صدا باشه بازم ارزونتر در میآد.

roohlla
30-06-2012, 11:26
آقای مزارعی درست میگن . وقتی میشه از روی میکرو پخشش کرد حتی 100 تومان هزینه ی اضافی هم توجیهی نداره .

mina_ma
02-07-2012, 13:44
من نمیدونم که شما چه اصراری دارید که میخواید از ماژول استفاده کنی وقتی که میکرو به راحتی میتونه ویو رو پخش کنه ، اگر فکر میکنی که وقت میکرو رو میگیره یه میکروی دیگه به دارت اضافه کن که کارش پخش صدا باشه بازم ارزونتر در میآد.

چند تا ويو پلير با ميكرو درست كردم. اما هر كدوم به نوعي كيفيتشون پايينه. هر چقدرم سعي كردم نتونستم بهترش كنم.
پروژه اي كه كيفيتش خوب باشه اگه بگذاريد ممنون ميشم.

mina_ma
02-07-2012, 13:47
و برای شروع از لینک زیر استفاده کنید
You can see links before reply (You can see links before reply)
302 Found (You can see links before reply)

اين پروژه رو فيلمشو ديدم. كيفيتش خوب به نظر مياد. اما كامپايل نميشه چون كتابخانه wdt نيست. سعي كردم يك كتابخونه watchdog از اينترنت پيدا كنم و جايگزين كنم اما انگار همخوني نداره و كلي ارور ديگه ميگيره.

mina_ma
05-07-2012, 01:14
هيچكي نظري در اين مورد نداره؟؟؟؟؟؟
والا من هرچي ويو پلير درست ميكنم، بدرد بخور نيستن.
آيا شما هم با اين كيفيت پايين مواجه ميشيد يا فقط مدارهاي من مشكل دارند.
هم از pwm استفاده كردم و هم از R2 DAC
اما صدا به شدت بريده بريده است و نويز زيادي هم داره

mina_ma
05-07-2012, 01:19
در مورد محاسبه اوقات شرعي، وب سايتي وجود داره كه با دقت ثانيه ليست ساعت ها را براي امسال و سال ديگه داشته باشه؟ براي اينكه نتايج محاسبات خودم رو باهاش مقايسه كنم؟
من يه سري محاسبات انجام دادم ولي وقتي با محاسبات موسسه ژئوفيزيك
چك مي كنم، يه مقدار فرق داره. و در ضمن اين سايت دقتش به دقيقه است.
سايت بهتري سراغ نداريد؟

avr.mohsen
07-07-2012, 15:30
در مورد محاسبه اوقات شرعي، وب سايتي وجود داره كه با دقت ثانيه ليست ساعت ها را براي امسال و سال ديگه داشته باشه؟ براي اينكه نتايج محاسبات خودم رو باهاش مقايسه كنم؟
من يه سري محاسبات انجام دادم ولي وقتي با محاسبات موسسه ژئوفيزيك
(You can see links before reply)
چك مي كنم، يه مقدار فرق داره. و در ضمن اين سايت دقتش به دقيقه است.
سايت بهتري سراغ نداريد؟
قبلا عرض کردم در سالهای متفاوت خیلی فرق نمی کنه
در سایت موسسه ژئو فیزیک اعداد را گرد کردند بر حسب دقیقه
و الگوریتمشم از کتاب astronomical algorithms
از آقای jean meeus بلژیکی است (که جالبه بدونید اونم از محاسبات خوارزمی استفاده کرده)
و فقط فرق اوقات شرعی وابسته میشه به درجه خورشید که در نظر میگیرند
که سایت ژئوفیزیک برای اذان صبح 17.7 درجه ولی خیلی جاهای دیگه ممکن 18 در نظر بگیرند.

shayanmelody
15-07-2012, 15:49

سلام
استفاده از pwm بهتره يا d2a با روش نردباني ؟!‌
فرمت ويو ديكد خاصي ميخواد يا مستقيم بايت هارو بريزم تو مبدل ؟!‌
واس خوندن فايل هاي ويو ،‌ بايت هاي اوليش چيا هستند ؟‌
با چه فركانسي بايد پخش بشند ؟!
ممنون

mina_ma
17-07-2012, 18:06
سلام
استفاده از pwm بهتره يا d2a با روش نردباني ؟!‌
فرمت ويو ديكد خاصي ميخواد يا مستقيم بايت هارو بريزم تو مبدل ؟!‌
واس خوندن فايل هاي ويو ،‌ بايت هاي اوليش چيا هستند ؟‌
با چه فركانسي بايد پخش بشند ؟!
ممنون

هر دو روش رو امتحان كردم به نظرم فرقي ندارند با هر دوتاش خوب كار ميكنه.

ديكد خاصي نميخواد فقط بايد اطلاعات از كارت خونده بشه و به pwm و يا پورت (براي dac) فرستاده بشه.

سكتور اول (512 بايت) هر فايل wav توضيحاته و از اون به بعدش اطلاعات صوتيه كه بايد پخش بشه.

shayanmelody
18-07-2012, 09:16
سكتور اول (512 بايت) هر فايل wav توضيحاته و از اون به بعدش اطلاعات صوتيه كه بايد پخش بشه.

مرسي از پاسخ
اما طبق اين لينك :
Microsoft WAVE soundfile format (You can see links before reply)
44 بايت اول مشخصات فايل هست و از بايت 45 به بعد ديتايي كه بايد خونده بشه.من يك فايل ويو رو با هگز اديتو باز كردم و دقيقا به همين صورت بود.فقط يك قسمتش رو متوجه نشدم
تو قسمتي كه مثال گذاشته ، چندتا بايت رو مياد دسته بندي ميكنه (اولش فايل ويو رو با هگز اديتور مثلا باز كرده) بعدش بالاش مقدار اون دسته رو بالاش مينويسه.اينجاش رو نفهميدم چطور حساب ميكنه
كسي ميتونه كمك كنه ؟!‌

M_GH
18-07-2012, 09:39
مرسي از پاسخ
اما طبق اين لينك :
Microsoft WAVE soundfile format (You can see links before reply)
44 بايت اول مشخصات فايل هست و از بايت 45 به بعد ديتايي كه بايد خونده بشه.من يك فايل ويو رو با هگز اديتو باز كردم و دقيقا به همين صورت بود.فقط يك قسمتش رو متوجه نشدم
تو قسمتي كه مثال گذاشته ، چندتا بايت رو مياد دسته بندي ميكنه (اولش فايل ويو رو با هگز اديتور مثلا باز كرده) بعدش بالاش مقدار اون دسته رو بالاش مينويسه.اينجاش رو نفهميدم چطور حساب ميكنه
كسي ميتونه كمك كنه ؟!‌

منم یک زمانی تو این مونده بودم!
تو eeprom میکرو هم دقیقا همین اتفاق میافته!
یعنی هر متغیر که بیشتر از 1 بایت حجم داره به ترتیب از بایت کم ارزش به بایت پر ارزش میاد
مثلا عدد 3247354 که به مبنای 16 میشه 318CFA این شکلی میاد

بایت آخر بایت دوم بایت اول
FA 8C 31

امیدوارم مطلب رو گرفته باشی!
موفق باشیم!:wink:

shayanmelody
18-07-2012, 10:05
ممنون دوست عزيز
حالا يه سوال ديگه
فركانس پخش ديتاها بايد متناسب با بايت ريت باشه يا سمپل ريت ؟‌

M_GH
18-07-2012, 10:19
اینه که جفتشون با هم متناسب هستن !
22050*4=88200
یا
4*88200=16*2205

راستش نمیدونم ولی گمونم ربطش باید بیشتر به بایت ریت باشه تا سمپل ریت

shayanmelody
18-07-2012, 14:46
خوب يه سوال ديگه
طراحي فيلترش چجوريه ؟!‌

mina_ma
18-07-2012, 21:15
خوب يه سوال ديگه
طراحي فيلترش چجوريه ؟!‌

احتياجي به فيلتر نداره، ميشه pwm يا خروجي dac رو مستقيم به يه آمپلي فاير وصل كرد.

يه فايل تو پست شماره 13 پيوست شده كه شامل يه فيلتره. اين فيلترو من درست كردم. در واقع فقط يه تضعيف كننده است كه فكر ميكنم يه سري فركانس ها رو حذف ميكنه. بدون اين فيلتر هم خوب كار ميكنه. يعني فايده اي نداشت!

M_GH
18-07-2012, 21:33
دادا گمونم فیلتر برا ضبط صدا هست
و برا پخشش نیاز به فیلتر نداره
پس اگر از رو فایل پخش می کنی فیلتر می خوای چیکار؟

shayanmelody
18-07-2012, 23:11
گفتم شايد بشه با فيلتر كيفيت پخش رو بالاتر برد ، اما مثل اينكه به قول دوستمون فيلتر رو اجرا فايده نداره.
يه سري صداهاي خش خش از بلندگو شنيده ميشه كه يكمش به خاطر خود فرمت ويو هست(چون تبديل ميشه) و يكم ديگش نميدونم از كجاست !

M_GH
19-07-2012, 00:46
دو تا مقاومت پول آپ و پول دوون بزاری گمونم حل بشه
افکت هم اگه می خوای بدیبا کامپیوتر افکت بده
بعدشم نباید انتظار کیفیت بالا رو داشته باشی بالاخره آمپری فایر که نیست