PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راه اندازی دوربین ov7670

agape
26-06-2012, 18:32
You can see links before reply
سلام به همه دوستان گرامی ، خوب شاید فکر کنید که این تاپیک هم پرسشی در مورد نحوه راه اندازی این دوربین هست، باید به عرضتون برسونم که خیر ، امروز بعد از یک روز تلاش مستمر موفق شدم که این دوربین رو راه اندازی کنم، و تصویر اون رو روی lcd نمایش بدم .
میکروی مورد استفاده At91sam7x256 هست و بورد راه انداز مورد استفاده هم همین بورد کویر خودمون هست ، از امکانات و قابیلت ها هم باید بگم که کیفت تصویر QVGA یا همون اندازه 320*240 پیکسل هست که با ریت 30 تصویر در ثانیه به نمایش در میآد و مثل یه فیلم زنده میمونه :mrgreen:
از اونجایی که سرعت PIO این میکرو برای نمونه برداری به زحمت به 5 مگاهرتز میرسه و در مقابل سرعت خروجی دوربین (چون من از نوع بدون FIFO استفاده کردم) 16MISP یا 16 میلیون بایت در ثانیه هست و نیاز به سرعت حداقل 16 مگ برای نمونه برداری داره ، مجبور شدم برای بهتر شدن کار و کیفیت تصویر از المان های دیجیتال در مدار استفاده کنم که در واقع یه CPLD به مدار اضافه کردم.
یکی از قابلیت های منحصر بفرد این برنامه که در برنامه های مشابه وجود نداره ، اینه که شما میتونید عکس بگیرید ! :018:
در واقع با لمس تاچ ، یک عکس از تصاویر ارسالی گرفته میشود و بر روی MMC با فرمت BITMAP و با انکدینگ BI_BITFIELDS و عمق رنگ 16Bit ذخیره میکنه(و البته با یه واتمارک زیرش که نویسندش رو ذکر میکنه:hi:) :wink: که اینم خودش کلی دنگ و فنگ داشت و من 3 تا باگ اساسی توی کایل پیدا کردم که حدود 2 ساعت سر کارم گذاشته بود. جالبش اینجاست که از آخرین ورژن کایل هم برای این برنامه استفاده می کنم ولی خوب هیچ برنامه ای خالی از خطا نیست.
در زیر عکس های گرفته شده توسط این برنامه رو براتون ضمیمه میکنم.
و اما نکته ای که نتونستم حلشم کنم این هست که رنگ تصاویر خیلی بی رنگه ، نمیدنم چرا ولی قطعا بخاطر تنظیمات دوربین هست، حالا اگر کسی تنظیمات مناسب رو برای این دوربین داره ، بگه که این مشکلم بتونم حلش کنم.
در ضمن اون فایل زیپ هم که ضمیمه کردم دقیقا فایل های بیتمپ ذخیره شده توسط میکرو هست.

Pioneer
26-06-2012, 18:52
خوب مهندس شما که اینهمه کار کردی یه باره شدت رنگش رو هم زیاد میکردی دیگه!
ولی خیلی عالیه! دستتون درد نکنه منم دنبال راه اندازی این دوربین سایت بودم منتها اون فایفو دارش!

sadmonew
26-06-2012, 21:57
سلام مهندس مزارعي:hi:
دستت نكنه، خيلي عاليه.
راستي مهندس نميتونم عكسايي رو كه ضميمه كردين، ببينم؟!؟!
لطفا خودتون يه بار چك كنيد.

agape
26-06-2012, 23:13
خواهش میکنم موردی نداش عکس ها

Aghaeifar
27-06-2012, 00:15
حیف بود به یک دکمه تشکر قناعت کنم و پست عالی است نزنم.
این پروژه فوق العاده است.
اگه به جای cpld از خود pio های میکرو استفاده می کردید فقط فریم ریت نمایش تصاویر کم می شد دیگه مشکل دیگری که نبود؟ یعنی برای کار عکس گرفتن فقط مشکلی نباید باشه.

hesam1
27-06-2012, 02:17
سلام مهندس
عالی بود! میشه تابعی که براش نوشتی به همراه طرز کار و نقشه شماتیک اتصالات رو بذاری که ما هم مجبور نشیم برای راه اندازی حداقل یه روز وقت بذاریم؟:0013:

agape
27-06-2012, 09:33
حیف بود به یک دکمه تشکر قناعت کنم و پست عالی است نزنم.
این پروژه فوق العاده است.
اگه به جای cpld از خود pio های میکرو استفاده می کردید فقط فریم ریت نمایش تصاویر کم می شد دیگه مشکل دیگری که نبود؟ یعنی برای کار عکس گرفتن فقط مشکلی نباید باشه.
دست شما درد نکنه دایی جان!
ولی همونطوری که گفتم چون این دوربین من بافر نداشت و اگر سریعا داده هاشو بر نمیداشتم داده ها از دست میرفت ، مجبور به این کار شدم ، شما محدودیت میکرو رو در نظر بگیرید فرض کنیم فرکانس PIO به 5 مگا برسه (چون این میکرو یکم قدیمی هست) خوب بودن فرض محاسبات اضافی ، یه سیکل باید داده رو بخونی از اون بر بریزی تو ال سی دی یعنی اگر نخوای هیچ کار دیگه ای روش انجام بدی خوب این روند فرکانس انتقال یا همون ریت رو میرسونه به 2.5 مگا که در واقع حدود 6 برابر کمتر از فرکانس انتقال مورد نظر هست ، پس با این میکرو اجتناب ناپذیره ، حالا شاید این CPLD رو برداشتم به چند تا آیسی TLL اکتفا کردم که هم هزینه بیاد پایین و ساختش راحت بشه ، ولی خوب باید برنامه رو هم تغییر بدم:wink:

hunybal
17-07-2012, 23:22
سلام دوست عزیز اگه یه کم در باره نحوه کار این سنسور توضیح بدید ممنون میشم در ضمن برنامه نویسی برای fifo دارش با بدون fifo این سنسور چقدر فرق میکنه؟ممنون میشم توضیح بدید
و اگر میشه در باره پابه ها این سنسور هم یه توضیحی بدبد
You can see links before reply!!60094897.jpg
مخصوصا پایه 8 که هیچی هم در بارش توی دیتاشیتش نگفته

reihaneh
21-07-2012, 11:43
یه سوال ساده داشتم
می خوام یه برنامه برای برد AT91SAM7S256 توی keil بنویسم ولی وقتی AT91SAM رو انتخاب می کنم یه پیامه میده و کامپایل نمیشه
ولی بعضی بردای دیگه رو که انتخاب می کنم این پیام رو نمیده و کامپایل میشه
چرا؟

linamolaei
25-07-2012, 10:10
اخوی این جا که جای این سوال نیست
یه پروژه جدید بساز و میکروت رو انتخاب کن . بعد گزینه new رو بزن و با پسوند .c ذخیره کن و بعد از منیجمنت اون رو به پروژه اضافه کن
در پایان مطمئن شو ، که هدر های مورد استفاده رو در پوشه INC که یکی از پوشه های محل نصب برنامه است ریختی!!!( احتمالا همین کار رو نکردی)

linamolaei
25-07-2012, 10:12
اخوی این جا که جای این سوال نیست
یه پروژه جدید بساز و میکروت رو انتخاب کن . بعد گزینه new رو بزن و با پسوند .c ذخیره کن و بعد از منیجمنت اون رو به پروژه اضافه کن
در پایان مطمئن شو ، که هدر های مورد استفاده رو در پوشه inc که یکی از پوشه های محل نصب برنامه است ریختی!!!( احتمالا همین کار رو نکردی)
البته یادت نره که هدر ها رو باید داخل پوشه ای از inc بریزی که هم اسم میکروت هست

saeedmo
28-07-2012, 00:24
سلام مهندس میشه یه پروزه با این دوربین قرار بدید

soodi
01-08-2012, 17:02
سلام

میشه یه توضیحی روی دستورات بدید
یا یک هدر کوچیک براش بنویسید که عالیه
چون دوربین توی فروشگاه سایت هم هست پس خیلی خوبه که مثال عملی هم براش توی سایت باشه

M_GH
01-08-2012, 22:28
سلام

میشه یه توضیحی روی دستورات بدید
یا یک هدر کوچیک براش بنویسید که عالیه
چون دوربین توی فروشگاه سایت هم هست پس خیلی خوبه که مثال عملی هم براش توی سایت باشه

لطفا علاوه بر این تفاوت این دوتا دوربین رو سایت رو هم بگین

invincible
02-08-2012, 03:20
به نظرتون میشه با این دوربین و میکروهای خانواده ی atmgea آنلاین دیتا ارسال کرد؟
ماژولم ze10 هست . . .

agape
02-08-2012, 09:59
سلام به همه دوستان !
در مورد ارسال آنلاین تصویر با اتمگا بعید میدونم !
و اما چند نکته کلیدی در مورد راه اندازی دوربین - که فکر میکنم بیشتر بچه ها باهاش مشکل دارن .
نکته اول و مهم که برای خیلی ها گیج کننده بوده - همین پرتکل دست رسی به رجیستر های دوربین هست که در واقع همون I2c هست و فقط اسمش رو عوض کردن ! حالا چرا خیلی از بچه ها نتونستن رجیستر ها رو بخونن و یا بنویسن دلیلش اینه که این دوربین اوسیلاتور داخلی نداره و شما حتما باید بهش کلاک بدید که به پایه xclk وصل میشه - فرکانس ورودی میتونه بین 8 تا 24 مگا هرتز باشه که بر اساس اون سرعت ارسال تصاویر هم مشخص میشه ، البته تا حدودی - که برای 24 مگا هرتز شما ریت 30 عکس در ثانیه رو دریافت خواهید کرد.
این دوربین قابلیت های زیادی داره - چون به صورت داخلی از یک DSP استفاده میکنه و شما میتونی این DSP رو مقدار دهی کنی - مثلا این که بگی تصویر ورودی نگاتیو بشه یا گین قرمزش بیشتر بشه یا حتی زوم دیجیتال رو ش انجام بدی و کلی کار دیگه که توی دیتاشیت هست

invincible
02-08-2012, 15:15
شما برای ارسال آنلاین تصاویر یا ویدئو چه میکرویی از خانواده ی avr پیشنهاد می کنین؟
پردازش قرار نیست روی تصاویرم انجام بشه
فقط باید دیتاهای دریافتی رو آنلاین به گیرنده بفرستم

soodi
02-08-2012, 15:31
سلام

والا هیچ کسی یعنی قرار نیست یه آموزشی چیزی بزاره ؟:baad:
همتون دوربینتون رو راه انداختید و رفتید به امید خدا :sa:
این دوربین توی فروشگاه هم هست پس یه امتیاز برای سایت محسوب میشه که مثال عملی هم داشته باشه:wink:

hunybal
03-08-2012, 19:41
سلام خیلی ممنون اگه در مورد تفاوت های بین دو دوربین سایت هم یک اطلاعاتی بدید ممنون میشیم

hunybal
06-09-2012, 00:29
با سلام یک سوال دارم .ایا هيچ نيازي به مقدار دهي برخي رجيستر ها نيست(مقدار پيش فرضشون کار رو راه ميندازه؟) و با همون پايه های VSYNCو wren و RCLK و خوندن d0 تا d7 مشکل حله؟
(توی نوع با al422)

azarpor
06-09-2012, 17:12
سلام
اگه بخام عکس رو با دوربین بگیرم و اون رو داخل mmc میکرو at91sam7s64 ذخیره کنم وبعد برای کار روی تصویر اونو از حافظه بازیابی کنم از چه دستوراتی باید استفاده کنم. 

explode
14-10-2012, 14:47
با سلام به همه دوستان عزيز ميشه راجع به كار كرد كليش بيشتر توضيح بديد من ميخوام با lpc1768 را هاندازيش كنم و عكس بگيرم و روي وب بفرستم.كلآ چطوري ميشه براش مشخص كرد عكس باشه يا فيلم بگيره.راجع به رجيستر هاي مهمش اگه توضيح بدي ممنون ميشم.مثلآ همون نكاتي كه براي كلاك گفتي خيلي عالي بود.شايد سري اول كه من امتحان كردم همونا رو جا انداختم.نميدونم جواب نداد رفتم سر يك پروژه ديگه.:alc:
ممنونم پيشاپيش

kavir
14-10-2012, 18:48
سلام
این نمونه برنامه با برد lpc1768

m_online3710
26-10-2012, 20:33
اقاي مزارعي منم مثل بچه هاي ديگه دنبال راه اندازي اين دوربين هستم
اگه بتونيد يه هدر كوچيك ازش بزاريد يه دنيا ممنون ميشم

agape
27-10-2012, 15:10
خوب - که اینطور - دوستان دقیقا بستگی داره که بخواید روی چی راه اندازی کنید و با چه میکرویی من با برد آتمل شرکت کویر راه اندازی کردم

m_online3710
28-10-2012, 02:06
اكثر بچه ها فكر كنم بورد اتمل رو دارند
اما اگه شما لطف كنيد جوري توضيح بديد كه برا همه ميكرو ها قابل استفاده باشه ممنون ميشم
اگر سورس هم بزاريد كه ديگه عالي ميشه

beroz
28-10-2012, 02:57
خوب - که اینطور - دوستان دقیقا بستگی داره که بخواید روی چی راه اندازی کنید و با چه میکرویی من با برد آتمل شرکت کویر راه اندازی کردم

آقا میشه کمک کنید ما هم یاد بگیریم؟ ی سورسی چیزی هم بدین ما باش بتونیم ور بریم یاد بگیریم ممنون میشیم خیلی دوست دارم ی دوربین و با آرم اتمل راه بندازم lov:

agape
28-10-2012, 12:03
خوب راه اندازی دورین کار ساده است برای شروع ولی کار کردن روی تصویر و لایو داشتن تصویر توی میکروی خیلی مبحث متفاوتی هست
حالا میخوام بدونم دوستان تا کجای کار رو پیش رفتن ؟

m_online3710
31-10-2012, 01:30
آقا شما همين نشون دادن تصوير رو بگيد ما بقيه راه رو ميريم
يعني با سيستم دوربين آشنا بشيم ديگه بقيه ش حله
دليل سختي لايو بودن رو هم بگي ممنون ميشم
مگه با fifo نميشه لايو شد
اينا رو ميدونم كه I/o هاي اتمل سرعتشون كمه اما اگه دليل ديگه ايي هم هست خوشحال ميشم بشنوم

gilas
09-11-2012, 01:57
لطفا اگر میشه راجع به کلاکی که باید به دوربین بدیم یه کمی بیشتر توضیح بدید

فرکانس این کلاک 20MHz میشه و باید با کلاک میکرو سنکرون باشه، شما چطوری این کلاک را تولید کردید؟

beroz
05-12-2012, 22:10
خوب راه اندازی دورین کار ساده است برای شروع ولی کار کردن روی تصویر و لایو داشتن تصویر توی میکروی خیلی مبحث متفاوتی هست
حالا میخوام بدونم دوستان تا کجای کار رو پیش رفتن ؟

آقا یک منبع کلاک ۱۲ مگاهرتز معرفی میکنید من میخوام دوربین رو راه بندازم با ۱۵ فریم در ثانیه ولی نمیدونم منبع کلاک ۱۲ مگاهرتز از کجا بیارم :(

sigma-mx
06-12-2012, 01:31
سلام دوست عزیز
چرا از اسیلاتور خارجی استفاده نمیکنی . از قطعه کریستال اسیلاتور 12 مگ استفاده کن . 4 پایه هست : 5 ولت و گراند و enable و خروجی اسیلاتور

kavir
06-12-2012, 01:47
توی عکس های فروشگاه ببینید برای دوربین فکر میکنم یک اسیلاتور smd خیلی ریز روی برد لحیم شده بود

beroz
06-12-2012, 07:34
ببخشید آقا من تازه کارم ی مقدار زیر ه دیپلم میشه توضیح بدین ؟ :(
این اسیلاتور ۴ پایه که میگید دقیقا اسمش چی؟ چی برم بخرم؟ :(

KHM
06-12-2012, 10:54
ببخشید آقا من تازه کارم ی مقدار زیر ه دیپلم میشه توضیح بدین ؟ :(
این اسیلاتور ۴ پایه که میگید دقیقا اسمش چی؟ چی برم بخرم؟ :(
همون اسیلاتور smd چهار پایه...
اینم نمونه های دیگه اش:

beroz
06-12-2012, 23:49
من یک کریستال اسیلاتور ۱۲ مگاهرتز خریدم البته smd نه dip شو حالا این ۴ تا پایه داره قبلا فقط ۲ پایه اشو استفاده کرده بودم تو گوگل سرچ کردم فقط چند تا مطلب ساده در موردش بود :baad: نحوه استفاده از این کریستال اسیلاتور ۴ پایه به چه صورته؟ دیتاشیت خاصی نداره؟ چون فقط روش زده 12.000MHz اسمی چیزی نداره سرچ کنم :(

beroz
06-12-2012, 23:57
سلام دوست عزیز
چرا از اسیلاتور خارجی استفاده نمیکنی . از قطعه کریستال اسیلاتور 12 مگ استفاده کن . 4 پایه هست : 5 ولت و گراند و enable و خروجی اسیلاتور

آقا کدوم پایه ۵ ولته؟ ۳.۳ بزآرم مشکلی داره؟ خازن عدسی نمیخاد؟
کدوم زمینه؟
دیتاشیتی از این قطعه دارین؟

beroz
07-12-2012, 15:28
خواهش میکنم یکی کمک کنه دیتاشیتی از کریستال اسیلاتور گیر نیاوردم
چطور باید ی مدار با یک کریستال اسیلاتور ۱۲ مگاهرتز ببندم؟

sadmonew
07-12-2012, 16:03
خواهش میکنم یکی کمک کنه دیتاشیتی از کریستال اسیلاتور گیر نیاوردم
چطور باید ی مدار با یک کریستال اسیلاتور ۱۲ مگاهرتز ببندم؟
سلام مهندس
عكسو نگاه كن

beroz
07-12-2012, 16:18
سلام مهندس
عكسو نگاه كن

سلام

ممنون مهندس :018:

۱-فقط الان این دوربین ov7670 تا ۳.۳ ولت میتونه تحمل کنه من اگه به vdd این کریستال اسیلاتور ۵ ولت بدم خروجیش دوربین و نمیسزونه؟

۲- حالا اگه به ورودی این کریستال ۳.۳ بدم یک وقت عملکردش مشکل پیدا نمیکنه؟

۳- پایه شماره ۱ چرا هیچی نداره؟ نخودیه؟

sadmonew
07-12-2012, 16:31
سلام

ممنون مهندس :018:

۱-فقط الان این دوربین ov7670 تا ۳.۳ ولت میتونه تحمل کنه من اگه به vdd این کریستال اسیلاتور ۵ ولت بدم خروجیش دوربین و نمیسزونه؟

۲- حالا اگه به ورودی این کریستال ۳.۳ بدم یک وقت عملکردش مشکل پیدا نمیکنه؟

۳- پایه شماره ۱ چرا هیچی نداره؟ نخودیه؟
1 و2 = هيچ مشكلي پيش نمياد، ميتوني 3.3 ولتو وصل كني.
3 = اين پايه براي كنترل خروجي اسيلانوره. اگه 1 باشه خروجي فعاله و اگه 0 باشه خروجي غير فعاله پس نخودي نيست:mrgreen:

sadmonew
07-12-2012, 16:36
راستي مهندس به اين نوع اسيلاتور فقط ولتاژ 3.3 ولتو وصل كن و 5 ولت وصل نكني.

sigma-mx
07-12-2012, 17:00
سلام
آقا راستی من اون 5 ولت که گفتم مثال بود ها !! کریستال اسیلاتو ها معمولا هم 3.3 دارن و هم 5 .. بستگی داره شما کدوم رو بگیری ... شما اگه مدارت با 3.3 کار میکنه حتما باید 3.3 ش رو بگیری ...

beroz
07-12-2012, 18:00
سلام
آقا راستی من اون 5 ولت که گفتم مثال بود ها !! کریستال اسیلاتو ها معمولا هم 3.3 دارن و هم 5 .. بستگی داره شما کدوم رو بگیری ... شما اگه مدارت با 3.3 کار میکنه حتما باید 3.3 ش رو بگیری ...

خوب من از کجا بفهمم که اسیلاتور من الان با ۳.۳ کار میکنه و نیاز به ۵ ولت نیست؟
اسیلاتور من فقط روش نوشته ۱۲ مگاهرتز و نوشته Philips

sigma-mx
07-12-2012, 19:16
خب ، شما کدومشو خریدی ؟ خیلی از قطعات smd حتی شماره هم ندرند مثل خازن ها ... شما ببین از کجا خریدی ... باید فروشنده بگه اینا چند ولته ...
مثلا این لینک اسیلاتور 50 مگ کویر الکترونیک هست :
اسیلاتور 50 مگاهرتز, osc 50 mhz,osilator 50.000 mhz (You can see links before reply)
ببین نوشته 3.3 ولت هست . یا ممکنه از جایی که می خری دیتاشیت هم داشته باشه ..

beroz
07-12-2012, 19:33
خب ، شما کدومشو خریدی ؟ خیلی از قطعات smd حتی شماره هم ندرند مثل خازن ها ... شما ببین از کجا خریدی ... باید فروشنده بگه اینا چند ولته ...
مثلا این لینک اسیلاتور 50 مگ کویر الکترونیک هست :
اسیلاتور 50 مگاهرتز, osc 50 mhz,osilator 50.000 mhz (You can see links before reply)
ببین نوشته 3.3 ولت هست . یا ممکنه از جایی که می خری دیتاشیت هم داشته باشه ..

خوب من از فروشنده نپرسیدم این اسیلاتور چند ولت هست cry::

عکسش و میزارم شما میشه بگید چند ولته

من روستام تا شهر خیلی فاصله داریم این قطعه رو هم راننده تاکسی بش سفارش دادم واسم خرید آورد واسه همین به فروشنده اش هم دسترسی ندارم :(

sigma-mx
07-12-2012, 20:53
خب باید میپرسیدی !!! :sa:
بعید میدونم از روی عکس بشه چیزی فهمید . من که چیزی پیدا نکردم .
راهش اینه که شماره فروشنده رو گیر بیاری و تلفنی ازش بپرسی :wink:

agape
22-01-2013, 12:30
خوب من از فروشنده نپرسیدم این اسیلاتور چند ولت هست cry::

عکسش و میزارم شما میشه بگید چند ولته
سلام داسس جان این اوسیلاتور هم با 5 ولت کار میکنه هم با 3.3 ولت - هردو ولتاژ روشنش میکنن و نگرانش نباش

mihman
18-03-2013, 14:20
و اما نکته ای که نتونستم حلشم کنم این هست که رنگ تصاویر خیلی بی رنگه ، نمیدنم چرا ولی قطعا بخاطر تنظیمات دوربین هست، حالا اگر کسی تنظیمات مناسب رو برای این دوربین داره ، بگه که این مشکلم بتونم حلش کنم.
سلام.خسته نباشید.
میخاستم بدونم آیا تونستین برای رفع مشکل بی رنگ بودن تصاویر دوربین کاری بکنین؟؟من هم همین مشکل را دارم

beroz
25-03-2013, 13:50
سلام به همه دوستان !
در مورد ارسال آنلاین تصویر با اتمگا بعید میدونم !
و اما چند نکته کلیدی در مورد راه اندازی دوربین - که فکر میکنم بیشتر بچه ها باهاش مشکل دارن .
نکته اول و مهم که برای خیلی ها گیج کننده بوده - همین پرتکل دست رسی به رجیستر های دوربین هست که در واقع همون I2c هست و فقط اسمش رو عوض کردن ! حالا چرا خیلی از بچه ها نتونستن رجیستر ها رو بخونن و یا بنویسن دلیلش اینه که این دوربین اوسیلاتور داخلی نداره و شما حتما باید بهش کلاک بدید که به پایه xclk وصل میشه - فرکانس ورودی میتونه بین 8 تا 24 مگا هرتز باشه که بر اساس اون سرعت ارسال تصاویر هم مشخص میشه ، البته تا حدودی - که برای 24 مگا هرتز شما ریت 30 عکس در ثانیه رو دریافت خواهید کرد.
این دوربین قابلیت های زیادی داره - چون به صورت داخلی از یک DSP استفاده میکنه و شما میتونی این DSP رو مقدار دهی کنی - مثلا این که بگی تصویر ورودی نگاتیو بشه یا گین قرمزش بیشتر بشه یا حتی زوم دیجیتال رو ش انجام بدی و کلی کار دیگه که توی دیتاشیت هست

ببخشید اسیلاتور مگه فقط واسه خوندن اطلاعات D0-D7 به کار نمیره؟ ربطش به بخش i2c چی میتونه باشه که نشه رجیستر هارو خوند؟ چون من هم مشکل خوندن رجیستر هارو دارم البته دوربینی که میخام رجیستر هاشو بخونم FIFO دار هست و اسیلاتور داخلی هم داره
من با کد زیر میخام رجیستر هارو بخونم ولی اصلا نمیتونم با i2c ارتباط بر قرار کنم

#include <AT91SAM7X256.H>
#include <lib_at91sam7x256.h>
#include <stdio.h>
#include <pio.h>

#include "LCD_N96/TFTLCD.h"
#include "LCD_N96/LCD_CLINE.h"
#include "tdelay/tdelay.h"
#include "SWI2C/I2CSW.h"

unsigned char Read_OV7670_Reg(unsigned char regID, unsigned char *regDat)
{
i2csw_start();
if( i2csw_write(0x42)==0 )
{
i2csw_stop();
return(10);
}
delay_us(100);
if( i2csw_write(regID)==0 )
{
i2csw_stop();
return(20);
}
i2csw_stop();
delay_us(100);

i2csw_start();
if( i2csw_write(0x43)==0 )
{
i2csw_stop();
return(30);
}
delay_us(100);
*regDat=i2csw_read(NACK);
i2csw_stop();
return (1);
}

int main(void)
{
unsigned char regData=0,result;

init_delay();
tftlcd_init();
tftlcd_Fill(BLACK);

i2csw_init();

result = Read_OV7670_Reg(0x0A,&regData);

lprintf("\n Result = %d",result);
lprintf("\n regData = %d",regData);

while(1);
}

ali-ma
29-03-2013, 21:18
سلام.
من این دوربین رو با lpc2368 و lcdN96 و اسیلاتور 24M راه اندازی کردم.تصویر هم ازش دریافت کردم.اما با تصویرش مشکل دارم....
یا تصویرش اروم به چپ یا راست حرکت میکنه یا چهارتا تصویر بهم میده.
خیلی با رجیستر هاش کلنجار رفتم ولی به نتیجه ای نرسیدم.دیگه کلافه شدم:(cry:::unh:
اگه کسی پایه هس من کدشو میذارم با هم درستش کنیم.البته باید شماتیکو هم بکشم.

MMBMMB20
06-04-2013, 14:58
مهندسین این دوربین رو چطور میشه روی pc تست کرد با چه آی سی میشه به usb رایانه وصل کرد یا که به پورت com رایانه؟؟؟؟
چیکار میشه کرد؟؟؟؟؟؟

ali-ma
08-04-2013, 17:02
usb کار نکردم ولی اگه بخوای با پورت com کار کنی ، باید با میکرو یه فریم از دوربین دریافت کنی و بعد پیکسل به پیکسل برای pc بفرستی.

ashkanfa
14-04-2013, 16:47
سلام .
من با برد LPC1768(همان برد کامله) چند روزه دارم سعی می کنم با دوربین FIFO دار ارتباط برقرار کنم . ولی وقتی 0x42 روش می نویسم SDA را 0 نمی کنه مشکل چیه به نظرتون؟

mihman
14-04-2013, 18:27
سلام .
من با برد lpc1768(همان برد کامله) چند روزه دارم سعی می کنم با دوربین fifo دار ارتباط برقرار کنم . ولی وقتی 0x42 روش می نویسم sda را 0 نمی کنه مشکل چیه به نظرتون؟

سلام .در صورتی که از برنامه سایت استفاده می کنید :
2 تا مقاومت روی بورد هست که باید برای استفاده از دوربین اونا را دمونتاژ کنین.شماره این دو تا مقاومت را توی یه فایل تکست نوشته که به همراه برنامه وجود داره.

mihman
14-04-2013, 18:29

آقا مشکل بی رنگ بودن تصاویر چه جوری حل میشه؟

ashkanfa
15-04-2013, 20:36
سلام .در صورتی که از برنامه سایت استفاده می کنید :
2 تا مقاومت روی بورد هست که باید برای استفاده از دوربین اونا را دمونتاژ کنین.شماره این دو تا مقاومت را توی یه فایل تکست نوشته که به همراه برنامه وجود داره.
سلام.
من اون دوتا مقاومت را ورداشتم ولی هنوز کار نمی کند.اصلا در اون برنامه lcd کار نمی کند.
اصلا SCCB هم کار نمی کند.نظری دارید؟

beroz
15-04-2013, 23:38
من هنوز با خوندن رجیسترا مشکل دارم :(((((((((((((((((((((((((

ali-ma
16-04-2013, 00:39
تو اون برنامه ای که چند تا پست بالاتر گذاشتم ، یه هدر واسه i2c نوشتم. میتونید از همون استفاده کنید.
دو تا نکته :
اول اینکه باید SDA , SCL رو با دو تا مقاومت pull up کنید. مثلا 4.7K ohm
دوم اینکه ادرس دوربین در واقع 0x42 یا 0x43 نیست.ادرس دوربین 0x21 میباشد که بعد از یک واحد شیفت به چپ و اضافه شدن بیت R/W به 0x42 یا 0x43 تبدیل میشه.
خودم با این دوتا موضو مشکل داشتم.اگه بازم مشکلتون رفع نشد، بیشتر توضیح بدید، شاید بتونم کمک کنم

در مورد کار نکردن LCD هم فک میکنم مشکل مد 16 بیتی lcd باشه. باید مقاومتی که روی LCD هست رو جابه جا کنید.

در مورد بی رنگ بودن تصویر.:mrgreen: مشکل اینه که جای بیت های RED و BLUE روی LCD و دوربین متفاوته.
باید کانفیگ LCD رو دستکاری کنید.باید بیت BGR در رجیستر ENTRY MODE به ادرس 0x03 رو یک کنید.
یعنی :
entry mode[12]=1

beroz
16-04-2013, 01:17
تو اون برنامه ای که چند تا پست بالاتر گذاشتم ، یه هدر واسه i2c نوشتم. میتونید از همون استفاده کنید.
دو تا نکته :
دوم اینکه ادرس دوربین در واقع 0x42 یا 0x43 نیست.ادرس دوربین 0x21 میباشد که بعد از یک واحد شیفت به چپ و اضافه شدن بیت R/W به 0x42 یا 0x43 تبدیل میشه.
خودم با این دوتا موضو مشکل داشتم.اگه بازم مشکلتون رفع نشد، بیشتر توضیح بدید، شاید بتونم کمک کنم

در مورد کار نکردن LCD هم فک میکنم مشکل مد 16 بیتی lcd باشه. باید مقاومتی که روی LCD هست رو جابه جا کنید.

در مورد بی رنگ بودن تصویر.:mrgreen: مشکل اینه که جای بیت های RED و BLUE روی LCD و دوربین متفاوته.
باید کانفیگ LCD رو دستکاری کنید.باید بیت BGR در رجیستر ENTRY MODE به ادرس 0x03 رو یک کنید.
یعنی :
entry mode[12]=1

الان دونستن اینکه آدرس اصلی 0x21 هست چه کمکی میتونه در نوشتن کد i2c بکنه ؟ منظورم اینه کجا باید این مورد رو در نظر گرفت
من با آرم اتمل کار میکنم هدر شما رو میتونم استفاده کنم؟ هدر نرم افزاریه یا سخت افزاری ؟

ali-ma
16-04-2013, 01:59
الان دونستن اینکه آدرس اصلی 0x21 هست چه کمکی میتونه در نوشتن کد i2c بکنه ؟ منظورم اینه کجا باید این مورد رو در نظر گرفت
من با آرم اتمل کار میکنم هدر شما رو میتونم استفاده کنم؟ هدر نرم افزاریه یا سخت افزاری ؟

دوست عزیز ، من مشکلی که خودم با این دوربین داشتم رو گفتم.
این هدر سخت افزاریه و متاسفانه منم با اتمل کار نکردم.

ali-ma
16-04-2013, 02:07

ببینید این فایلا کمکی میکنه...

ashkanfa
18-04-2013, 00:13
دو تا نکته :

یعنی :
entry mode[12]=1

سلام.با تشکر از همکاریتون.
توی دوربین FIFO دار SDA خودش pull-up شده اون رو هم pull-up خارجی کنم؟
حالا من باید 0x21 بنویسم یا 0x42 .

beroz
18-04-2013, 01:18
سلام.با تشکر از همکاریتون.
توی دوربین fifo دار sda خودش pull-up شده اون رو هم pull-up خارجی کنم؟
حالا من باید 0x21 بنویسم یا 0x42 .

مقاومت پول آپ ها رو شما تو شماتیک دیدین؟
ورژن ۱ یا ۲؟

ashkanfa
18-04-2013, 08:07
مقاومت پول آپ ها رو شما تو شماتیک دیدین؟
ورژن ۱ یا ۲؟

ورژن 2.یه مقاومت 20k پایه SDA را به VCC وصل کرده.

ali-ma
19-04-2013, 11:16
من بدون FIFO دارم ولی تا Pull up نکردم ، جواب نداد.هم SDA و هم SCL.
ادرس 0x21 هستش. والی باید بیت R/W بهش اضافه بشه.

ashkanfa
19-04-2013, 20:10
سلام .
برای ارتباط با ov7670 از طریق SCCB بجز SCL و SDA به پایه دیگه ای هم نیاز داریم؟
:unh:

ali-ma
20-04-2013, 01:07
سلام .
برای ارتباط با ov7670 از طریق sccb بجز scl و sda به پایه دیگه ای هم نیاز داریم؟
:unh:
چون داخل دوربین منبع کلاک وجود نداره ، حتما باید به پایه xclk کلاک وصل بشه.

پایه pwdn حتما باید صفر باشه. پایه reset هم باید یک باشه.

dariusgreat1
27-04-2013, 00:21
سلام.
من این دوربین رو با lpc2368 و lcdN96 و اسیلاتور 24M راه اندازی کردم.تصویر هم ازش دریافت کردم.اما با تصویرش مشکل دارم....
خیلی با رجیستر هاش کلنجار رفتم ولی به نتیجه ای نرسیدم.دیگه کلافه شدم:(cry:::unh:

سلام دوست عزیز
من این دوربین FIFO دار رو دارم لطفا یه کم بیشتر توضیح بدید با کدهایی که گذاشتید چطوری روی lpc2368 نصب کنم منظورم اینه که مدارش به چه شکل باید بسته بشه و با این کدها پایه های 13 تا 20 یا d0 تا d7 دوربین را باید به کدام پین های lpc وصل کرد و بقیه پایه ها رو چطور؟
ببخشید که سوالم خیلی کلی بود
ممنون

alifarabi
26-05-2013, 22:06
سلام.

آقا من پایه‌ام.من راه اندازیش کردم اما فقط تونستم configش کنم ولی هر کار می کنم دیگه حتی یه پیکسلم بهم نشون نمیدهcry:: رجیسترهاشو هم خوندم اگه مقدور براتون یه خورده در مورد کدهاتون توضیح بدین لااقل منم اون چهار تا تصویرو ببینم.:sa:
راستی ممکنه دوربینم سوخته باشه؟؟؟:(

beroz
26-05-2013, 23:37
علما چه نشسته اید که تکنولوژی خیلی‌ پیشرفت کرده و دیگر نیاز نیست خودتونو درگیر راه اندازی ov7670 کنید
چند پست آخر بخش زیر رو ببینید
شما با کوبی بورد میتونید ۳۰ فریم در ثانیه بگیرید و نیاز نیست درگیر کد زدن واسه دوربین بشی‌د و با ۱.۲ گیگاهرتز سرعت سی‌ پی‌ یو اقدام به پردازش تصویر کنید

ashkanfa
24-06-2013, 19:57
سلام.
این ماژول با fifo که روی سایت هست(You can see links before reply)
ورژن یکه؟من sda و scl رو با مقاومت به ولتاژ 3.3 وصل کردم و فقط همین دو پین رو به lpc1768 وصل کردم ولی هرچی تلاش می کنم با دوربین نمی تونم ارتباط برقرار کنم.برنامه ای که نوشتم :

//remove pull up res on SDA and SCL
LPC_PINCON -> PINMODE1 |= 0x0000000A;

LPC_GPIO0->FIODIR |= 0x00000003;

//start SCCB
SCCB_SID =1;
DelaySCCB(300);

SCCB_SIC =1;
DelaySCCB(300);

SCCB_SID =0;
DelaySCCB(300);

SCCB_SIC =0;
DelaySCCB(300);

//want to write sth
SCCBwriteByte(0x42);

//stop SCCB
SCCB_SID =0;
DelaySCCB(500);

SCCB_SIC =1;
DelaySCCB(500);

SCCB_SID =1;
DelaySCCB(500);
اگر دوربین 0x43 رو قبول کنه باید SDA رو صفر کنه که نمیکنه مشکل چیه؟

mehrdad3dgs
10-08-2013, 15:38
سلام به همگی
من میخواستم توسط lpc1768 و ov7670 تصویر رو به pc ارسال کنم، از اساتید کمک می خوام ، راهنمایی بفرمایید.
با تشکر :mrgreen:

shen
13-08-2013, 18:17
سلام به همه مهندسین و دوستان
من تازه وارد این مقولات شدم میخواست تصویر دوربین ov7670 رو به یک خروجی AV تبدیل کنم(مثل ورودی ویدو )
کسی نقشه ای از مدار داره به ما بده؟ خروجی دوربین چی هست و اینکه پین های روی دوربین هر کردوم چه کاری میکنن؟؟
البته شرمنده من چیز زیادی نمیدونم:0013:

shayanmelody
16-11-2013, 01:37
یاالله
من الآن میتونم رو رجیستر های دوربین بخونم و بنویسم
دوربین من به همراه بافر هم هست
پایه xck باید وصل بشه ؟ اگه فقط بخام یه تک فریم بگیرم و نخام از پایه Vsync استفاده کنم مشکلی نداره که ؟
چون وقتی دوربین رو وصل میکنم تصویر برفکی نشون میده !
میگم نکنه آنتن تنظیم نیست ؟:mrgreen:
سه روزه کچلم کرده :unh: اگه کسی میدونه راهنمایبی کنه:0013:

shayanmelody
17-11-2013, 01:13
یه اتفاقاتی افتاد ! الآن دستم رو میبرم جلوی لنز و میپوشونمش تصویر سیاه میشه و وقتی بهش نو میتابونم تصویر روشن میشه
اما همچنان برفکی و بهم ریخته هست
اگه کسی میدونه مشکل کجاست دریغ نکنه و بگه
ایده هم بدین برای حل مشکل استقبال میکنم
منتظرما !

yas_suny
26-04-2014, 18:38
سلام.

سلام من این دوربین رو راه انداختم شما اگه میشه بگید مدارشو به چه شکل بسته ای و با این کدها پایه های 13 تا 20 یا d0 تا d7 دوربین را باید به کدام پین های lpc وصل کردی و بقیه پایه ها رو هم همین طور تا بتونم کمکتون کنم

alizeraatcar
02-06-2014, 11:41
سلام
من اين دوربينو به avr وصل کردم و از طريق ارتباط سريال يه تک فريم رو به کامپيوتر فرستادم و با فرمت bmp ذخيره کردم. ولي تصويري که دارم اين شکلي و اصلا واضح نيست. کسي مي دونه چرا؟؟؟؟
بعد ريست رجيسترها، تقريبا 30 تا از رجيستر هاشو (اندازه و فرمت و...) مقدار دهي مي کنم.آيا لازمه همه رجيسترها رو مقدار دهي کنم؟
ممنون ميشم کمکم کنين

gbg
30-07-2014, 16:54
سلام
بدون FIFo رو چطور وصل کنم به LPC1788?

gbg
04-08-2014, 14:58
کسی تا حالا با بدون
FIFo کار کرده

mg.javad
09-08-2014, 00:48
سلام. من هم این دوربین رو با FIFO بستم با برد eke2lpc. فعلن که صفحه سیاهه!!! من پایه ها رو بر اساس مثال land rover بستم و برنامه رو ریختم و هیچ پاسخی ندیدم. مشکل از کجا میتونه باشه ؟؟؟

hd_uni_pro
23-11-2014, 23:50
سلام cpld و pio میکرو چیست ؟

علی دشته صبح
29-12-2014, 23:27
با سلام خدمت همه من این دوربین OV7670 بدون آی سی FIFO رو راه انداختم با AVRmega32 به دوزبان bascom و codevision البته بعد از تقریبا یک ماه تونستم راهش بندازم ولی هنوزفرصت نکردم روی ال سی رنگی پیادش کنم ایشالله چندروز دیگه راهش میندازم حالا هرکی مایله اطلاعاتمون روبه اشتراک بذاریم یاعلی دربست در خدمتم

علی دشته صبح
29-12-2014, 23:34
راستی همزمان با این پروژه ov7670 دارم روی کدر و دیکدر تصویرهم کارمیکنم (SAA7121-SAA7113) که اوناروهم تا یه حدی راهش انداختم خیلی آی سی های جالب پرکاربرد و ازهمه مهمتر فراوون و ارزوونن در مورد این پروژه هم هرکی میخواد کارکنیم اعلام حضورکنه که استارتش روهم بزنیم جای این آی سی ها توی این پستها خیلی خالییییییه ، واسه همین میخوام پیش قدم باشم یاعلی

علی دشته صبح
01-01-2015, 03:16
سلام به همه دوستان
من این دوربینو (البته بدون آی سی FIFO) با ATmega32 به دو زبان bascome , codevidion راه انداختم بسیار بسیار راحت اگه کسی هنوز مشکل داره بگه تا آموزش رو شروع کنیم البته توی فروم دیگه ای آموزش رو شروع کردیم میتونید اونجارو سر بزنید:
You can see links before reply (You can see links before reply)

برای شروع این سایت رو هم یه نگاه بندازید مطالب خوبی گفته:
Embedded Programmer: Hacking the OV7670 camera module (SCCB cheat sheet inside) (You can see links before reply)

76mp1r3
03-05-2015, 04:09
چندتا سوال داشتم:
1) تفاوت راه اندازیش با نوع fifo دارش چیه؟
2) نقشه ارتباطیش با میکروکنترلری که باهاش کار میکنید چه جوریه؟ (نوع بدون fifo با 24 پایه)
3) اصلا کاربرد fifo در اینجا چیه؟ (مثلا برای میکرویی مثل lpc1768 حتما باید باشه؟)

با تشکر از دوستان

hossein1387
03-05-2015, 06:52
سلام

راه اندازی دوربین کار خیلی سختی نیست. من خودم این دوربین رو با FPGA های سری ZYNQ راه اندازی کردم. توی عکس های زیر میتونی Block Diagram و تصویر دریافتی از دوربین رو ببینی.

بستگی به کاری که میخوای انجام بدی میتونی از مدل FIFO دار استفاده کنی. برای پروژه ایی که من داشتم, هدفم stream دیتا بود و بدون هیچ پردازشی میخواستم دیتا رو روی پورت VGA نشون بدم. از اونجا که حجم دیتا زیاد بود و نگران این بودم که بعضی از تصویر ها از بین بره, مجبور شدم از یک BRAM بین بلوک capture و VGA استفاده کنم( توی عکس اول خیلی خوب نشون داده شده). حالا شما اگر بخوای فقط یک عکس بگیری اصلا نیازی نیست که FIFO داشته باشی. ولی حداقل حجم RAM میکرویی که استفاده میکنی باید بتونه یک عکس رو ذخیره کنه. برای این پروژه من از پروژه زیر استفاده کردم.
OV7670 camera - Hamsterworks Wiki! (You can see links before reply)
متاسفانه این پروژه یکم باگ داره و بعضی از فایل هاش رو باید یکم تغییر بدی. همچنین اصلا از BRAM استفاده نکرده. ولی برای شروع میتونه خوب باشه.

hamed1206
05-05-2015, 01:01
سلام دوستان
در مورد ارسال تصویر گرفته شده با ov7670 به pc:
پس از اینکه بایت به بایت تصویر رو به کامپیوتر فرستادیم باید با چه فرمتی تو یه فایل ذخیره کنیم؟ و آیا اینکه در این مرحله کامپیوتر قادر به نمایش تصویر خواهد بود؟

hossein1387
07-05-2015, 08:55
سلام دوستان
در مورد ارسال تصویر گرفته شده با ov7670 به pc:
پس از اینکه بایت به بایت تصویر رو به کامپیوتر فرستادیم باید با چه فرمتی تو یه فایل ذخیره کنیم؟ و آیا اینکه در این مرحله کامپیوتر قادر به نمایش تصویر خواهد بود؟

سلام

اگر منظورتون پروژه ایی که من گذاشتم هست باید بگم که من دیتای دوربین رو اصلا به کامپیوتر نمیفرستم! بلکه مستقیم میفرستم روی پورت VGA. برای ذخیره من دارم انکودر JPEG رو پیاده میکنم البته xilinx خودش IP core های خیلی خوبی برای vidoe/image compresion داره ولی من قبلا انکودر jpeg رو پیاده کردم و دوست دارم فعلا با همون پروژه قبلیم برم جلو.

9215859
20-02-2017, 08:04
سلام اقای مهندس مزارعی
مهندس امکان داره فایل مربوط به این پروژه دروبین ov7670 رو که انجام دادین بر روی سایت قرار بدین ؟
با تشکر

9215859
06-04-2017, 02:04
سلام

اقای مزارعی میشه مدار مربوط به این کد رو قرار بدین؟
باتشکر

9215859
10-04-2017, 21:47
سلام

باسلام
ببخشید من ال سید دی 3.2 عریض (hx8352b) و هچنین ال سی دی 2.8 (n96) رو در اختیار دارم، این مثالی که قرار دادین با این ال سی دی ها راه اندازی نمیشن؟ کاری میشه کرد برنامه رو تغییر داد؟
سوال بعدی اینکه فرکانس های xtal=12mhz وppl0=400mhz و cclk=100mhz رو چطور باید تنظیم کنم؟
سوال اخر اینکه دوربین من از نوع fifo al422b است. ایا با این برنامه راه اندازی میشه؟
با تشکر و سپاس

mehrfs
02-08-2017, 11:53
سلام
تو سایتی که معرفی کردین کدframe buffer اصن تعریف نشده.
میشه تو این زمینه راهنمایی کنید؟
ممنون میشم

mehdi.z
08-08-2017, 12:47
سلام.من میخوام این دوربین رو با At91sam7x256 راه اندازی کنم.الان راحت رجیستر هاش رو میخونم و مینویسم.فرکانس میکرو روی 48mhz و با pwm یک فرکانس 9mhz درست کردم.توی سه تا از رجیستر هاش این هارو نوشتم:wrOV7670Reg(0x12, 0x84);wrOV7670Reg(0x11, 0x9F);wrOV7670Reg(0x40, 0xF0); دارم پایه های دیتارو میخونم ولی مقداری که میخونم به RGBشباهت نداره.میخواستم راهنماییم کنید.ممنون

mehdi.z
08-08-2017, 12:52
یه سوال دیگه هم داشتم
بایت هایی که دریافت میکنم چطوریه؟یعنی هر سه بایت میشه یک پیکسل یعنی اولrبعدgبعدbیا طور دیگه ای هست؟