PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ایجاد انجمن cnc

صفحه ها : [1] 2

iranelektor
23-06-2012, 23:36
با سلام خدمت اساتید محترم و زحمت کش
اگه امکان داره انجمنی درباره cnc ایجاد بشه
نرم افزارها ، کنترلرها ، درایوها و کلا آموزش
با تشکر

roohlla
24-06-2012, 00:49
من کاملا موافقم و اتفاقا در این مورد هم خیلی تحقیق کردم . دستگاه خیلی به درد بخوریه .

alghasi
24-06-2012, 09:02
منظورتون استفاده از کنترلر cnc های موجود تو بازار مثه فتک ، دلتا و ... هست یا اینکه با میکرو کنترلر بسازیم؟

roohlla
24-06-2012, 10:59
من مدار یه کنترلر میکرو استپ با pic دارم که میشه باهاش موتور 1.8 درجه رو توی 3600 پالس به ازای هر چرخش را انداخت . همچین کنترلری آمادش بالای 100000 تومانه .

mzarkoob
24-06-2012, 14:30
با سلام خدمت اساتید محترم و زحمت کش
اگه امکان داره انجمنی درباره cnc ایجاد بشه
نرم افزارها ، کنترلرها ، درایوها و کلا آموزش
با تشکر
با سلام
بله موضوع خوب و جذابیه. با الکترونیک، برنامه نویسی و مکانیک طرف هستیم. مطالب زیادی هم برای تبادل نظر وجود داره. خیلی خوب میشه اگر یه قسمت به این موضوع اختصاص پیدا کنه:o

iranelektor
24-06-2012, 19:23
منظورتون استفاده از کنترلر cnc های موجود تو بازار مثه فتک ، دلتا و ... هست یا اینکه با میکرو کنترلر بسازیم؟
این که از چی استفاده بشه دیگه به نبوغ و خلاقیت هر کسی که علاقمنده بستگی داره ،البته
محدودیتها رو هم باید در نظر گرفت!
واسه شروع میشه از کنترولرهای mach3 یا kcam استفاده کرد که mach3 حرفه ای تره!
البته ساخت درایور و کنترولری که طراحی خودمون باشه خالی از لطف نیست شاید بعضیها بگن سخته به این راحتیها نیست یا نمیشه!
خوب باید سخت باشه که نتیجه اش مهم و جذاب باشه دیگه و از همه مهم تر در عمل کاربرد صنعتی داشته باشه

Doloop
24-06-2012, 23:51
فکر خوبیه :0013:
ولی یه سوال ؟
این cnc زیر مجموعه plc نمیشه ؟
میشه یکم توضیح بدید؟

nima_elc
25-06-2012, 00:24
زیر مجموعه PLc نمیدونم میشه یا نه
ولی یه نمونه سادش را تو سایتای ایرانی ساختن با استتپ موتور و یه موتور گیریبکس
نحوه کارش هم بصورت ماتریسی بود و توضیحاتی که نوشته بود شامل این بود که 2 تا استب موتور محور های X-y دستگاه هستند و با توجه به مختصات کار انجام میدند
البته CNC ها بصورت 3 محور و 4 محور هم موجوده در مدل های پیشرفته
سی ان سی ها به صورت کلی هم بصورت مته ای موجود هستند و بصورت لیزری
لیزر ها بسته به توان و دقتشون برای کار های برش چوب...پلاستیک...فلز و...استفاده میشن و در دقت های بالا برای طلا کاربرد دارند
من قبل عید بخاطر تابلو های ثابت و یکسری کارای دیگه خیلی دنبال این دستگاه ها بودم:mrgreen:

KHM
25-06-2012, 01:46
رفیق برا خیلی چیزا استفاده میشه...حتی برای ساخت پای مصنوعی...!!
و چیزی که خیلی به درد ما میخوره...همو سوراخ کردن مدار چاپی بسته به اطلاعات دریافتیه...

nima_elc
25-06-2012, 02:09
بله درسته..نمونه های معمولی لیزری قابلیت تعریف 16 لایه با ضخامت های مشخص و جنس های مشخص را دارند که برای حکاکی و برش خیلی کاربرد داره
برای سوراخکاری هم برد قبول میکنن البته اینجا من از 2-3 نفر پرسیدن نمیدونستم چطوریه و انجام نداده بودن سوراخ کاری برد باهاش

alghasi
25-06-2012, 09:09
دوباره سلام
من 2 تا cnc ساختم عکسشو انشا ا.. فردا واستون میزارم.
اولی یه فایل plt از زخقثم یا اتو کد میگرفت و رو طلق حک میکرد
دومی واسه سوراخ کاری برد های pcb بود.
فقط اینکه cnc برد انقد باید دقیق باید باشه حد نداره . انقد دقیق که ده ها نفر با کنترلر های cnc بتونستن راه بندازن و فقط یه نفر تو ایران تونسته بسازه با او دقت و به مرحله تولید انبوه برسونه. البته منم ساختم ولی به تولید انبوه نرسید. اخه نیرویه مکانیک خیلی قوی میخواد.

از استپ متور استفاده کرده بودم.
برای حکاکی از تسمه XL و برای سوراخکاری پیسیبی از بالاسکرو و لینیر بلبورینگ
نرم افزار ویندوزشو خودم نوشتم
درایورهای 160آمپری برای درایو متورهام طراحی کردم
قابلیت ذخیره الگوی CNC رویه فلش هم داشت که بدون نیاز به PC کار کنه
میزکار 40*40 cm

سال 82 این ایده به ذهن من رسید و تویه مسابقات روباتیک کشوری نایین سال 83 چون خودم دبیر علمی مسابقات بودم این رشته رو اضافه کرده بودم به نام موشهای نقاش.
جالب ترین قسمتش این بود که حدود 30 تیم CNC ساختن که 7 اونا واقا CNC بودن. و خیلی خیلی پیشرفته ساخته بودن. انقد که وقتی عکسی که اونا میکشیدن رو با پرینتر های لیزری مقایسه میکردم میدیدم 10برابر کیفیتشون بالا تره. حتی الگوریتم های پیشرفته ای ابدا کرده بودن که بتونن عکس ها رو با سرعت زیاد بکشن
همشون 3 محوره بودن و میز کار 15 *15 cm بود.
همه میکرو کنترولر بودن. جایزه اول و دوم مسابقات به تیم نجف اباد رسید واقا کارشون تک بود.

roohlla
25-06-2012, 09:41
برای دوستانی که میخوان بدونن میکرو استپ چیه باید بگم در روش درایو استپر به شیوه ی میکرو استپ ما میایم جریان رو روی فازهای استپرمون رو به این صورت از یه فاز به فاز انتقال میدیم که مثلا 10 درصد از فاز اول برمیداریم و به فاز دوم اضافه میکنیم تا برسیم به 100 درصد انتقال جریان . این جوری هر پله به 10 ریز پله ی مجازی تقسیم میشه و دقت به شدت بالا میره .
اگر برناممون برای درایو محور های cnc استفاده از تسمه تایم باشه حتماباید از این نوع درایور برای استپرمون باید استفاده کنیم.
این لینک درایور میکرو استپ استپر موتوره:
You can see links before reply

nima_elc
25-06-2012, 12:11
تو این سایت و وبلاگ خیلی اطلاعات راجب CNC وجود داره
سایت CNC کاران همه قطعات CNC را برای فروش داره
CNCkaran (You can see links before reply)
راهنمایی و آموزش ساخت CNC (You can see links before reply)

morteza_rk
25-06-2012, 13:54
مثل اینکه بحث cnc جالب شد. حالا که دوستان در این زمینه دستی بر آتش دارن میشه یه انجمن جدا براش راه انداخت. فقط یکی باید مدیر انجمن بشه و تمام پست های مربوط به cnc موجود در سایت رو به آدرس جدیدش منتقل کنه و به انجمن سر و سامون بده.

یه مدیر فعال می خوایم مثل بقیه مدیرا ، نه اینکه یکی دو ماه باشه و بعدش یهو غیب بشه ها!

کسانیکه نامزد مدیریت این انجمن هستن لطفا پیغام خصوصی بزنن.

KHM
25-06-2012, 17:49
این سایته هم چیزای جالبی داره ها...بخصوص اینکه قسمت قسمتش کرده..مثل کلاس...

roohlla
25-06-2012, 17:57
به نظر من ما باید روی ساخت یه cnc متمرکز بشیم که از نظر هزینه ارزون در بیاد . وگرنه اگه قرار باشه محدودیت مالی نداشته باشیم که ساخت cnc کاری نداره . تمام قطعاتش رو میشه آماده خرید اما خیلی گرون .
به همین دلیل هم خیلیا رفتن دنبالش اما نیمه کاره رهاش کردن .
به نظرم آقای alghasi (You can see links before reply) که خودشون تجربه ی ساخت cnc دارن خوب میشه بتونن برای مدیریت این بخش کاندید بشن .

iranelektor
25-06-2012, 19:49
فکر خوبیه البته اگه افتخار بدن ایشون:wink:
به هر حال باید کسی باشه که تجربه خوبی داشته باشه در این زمینه

hakimzadeh
25-06-2012, 23:36
ساختن یک CNC میتونه خیلی لذت بخش باشد.
من با چندتا از این دستگاهها کار کرده ام.تفاوت چندانی باهم ندارند.
در حال حاضر یکی از خوش دست ترین CNC ها نمونه های شرکت رولند می باشد.
جمع و جور و با دقت بالا-بنظر من استراکچر بسیار بهتری نسبت به نمونه های مشابه دارند.
کسانیکه دوست دارند خودشون CNC بسازند ، برای الگو گرفتن در ساخت بازوهای X,Y,Z مدلهای متنوعی دارد.
درحال حاضر خودم PCB هام را با نوع EGX30A می زنم.یک CNC که بشه باهاش PCB زد باید حداقل داری دقت 0.01 میلیمتر باشد.اندازه اش برابر یک پرینتر می باشد.
You can see links before reply (You can see links before reply)

nima_elc
26-06-2012, 00:33
قیمت این دستگاه چقدره؟؟
کسی با cnc های لیزری هم کار کرده؟؟؟cnc لیزری هم ساخته شده در ایران؟

iranelektor
26-06-2012, 01:18
قیمت سال گذشته تقریبا نزدیک 10 میلیون شروع میشد به بالا یکی از دوستام لیزری شو خریده بود از نمایشگاه با شرایط حدود 9 میلیون چیز خاصی نداره همون سیستم cnc فقط بجای مته یا فرز لیزر نصب شده که بسته به قدرتش و نوع لیزرش مواد مختلفو میتونه برش بده که یه روتاری هم جزو ملحقاتشه واسه کار زدن چرخشی:mrgreen:

sadmonew
26-06-2012, 01:34
من 2 تا cnc ساختم عکسشو انشا ا.. فردا واستون میزارم.
اولی یه فایل plt از زخقثم یا اتو کد میگرفت و رو طلق حک میکرد
دومی واسه سوراخ کاری برد های pcb بود.
سلام:hi:
مهندس هر موقع وقت داشتي لطفا عكسارو بذار، مشتاقيم ببينيم چي ساختي؟!؟

alghasi
26-06-2012, 09:16
سلام دوستان.
ممنون از شما که انقد منو خجالت دادین. خیلی دوست دارم در خدمتتون باشم .
اول عذر خواهی برای اینکه وقت نکردم نمونه برنامه رو بیارم.
دوم اینکه به نظر من ساخت CNC از پایه مربوط به بحث سایت بشه استفاده از CNC های آماده و کنترل های آماده هم واسه خود من جذاب نیست هم اینکه تویه بازار خیلیا هستند که انجام میدن هم اینکه ساخت از پایه مارو صاحب تکنلوژی میکنه.
آقای حکیم زاده هم اون CNC که گذاشتن واقعا CNC قوی و خوبیه. اما بدیش مبز کار کوچیکشه. تویه بازار اگه CNC بزنید که میز حداقل 90 در 90 باشه تویه هوا 30 40 تا شو میفروشید.
کسایی که همچین CNC دارند حتی اجازه دیدنشو نمیدن.
یه CNC هم دیدم که یه عربه آورده ایران و حدود 2 میلیارد قیمتشه!!! کارش حکاکی رویه MDF و بعدش روکش کردنشه.
داره باهاش ماهی 2 میلیلرد در میاره. خیلی دلم میخواست حال این عربه رو بگیرم. اجازه نمیده کسی داخل کارخونش بشه که کسی ازش نزنه.
البته او یه هدف خیلی بزرگه.
در مورد لیز هم کلی دمبالش دویدم.
همون CNC معمولیه .
2 مدل لیزر داریم
لیزر گازی
و لیزر حالت جامد (دیود لامپ یا NDyag)
که داستان خودشون رو داره... که انشا ا.. رویه یه CNC سوار میکنیم
از کاربرد های دیگه CNC و زیر مجموعه هاش که بازارشم بد نیست ماشین های Vcut و صنایع بسته بندی هستند.
اما CNC تیم مکانیک هم میخواد.

alghasi
26-06-2012, 09:21
راستی یادم رفت کاربرد لیزر های حالت گاز با حالت جامد خیلی فرق داره. به دلیل طول موج و قدرت جذب در Target
قیمت لیزر حالت جامد حدود 5 تا 20 برابر کالت گازیه
حالت جامد CNC حدود 50 تومتنی میشه. CNC لیزر های ارزون حالت گازی یا CO2 هستن و خیلی توانشون هم بلا تره.
یکی از جاهایی که مشتری خوب CNC حالت جامد هست، طلا سازی هاست

mzarkoob
26-06-2012, 09:32
سلام
در مورد cnc دو تا موضوع هست: اول قسمت میکانیکی که مربوط به اسکلت دستگاه کار میشه. دوم مربوط به ساخت کنترلر آن است. بیشتر می خواهید روی کدام قسمت بحث بشه؟

roohlla
26-06-2012, 12:25
معمولا این قسمت میکانیکی هست که پر خرجه مثل بال اسکرو ها و اسپیندل ها و ریل ها . برای همین به نظرم اگه از درایو تسمه و پلی ولی در عوض موتور قویتر استفاده کنیم بهتره . برای بال اسکرو هم من یه جا میشناسم که میشه بال اسکروی 10 -12 سانتی با قیمت ارزون پیدا کرد (برای محورz) و اون هم جعبه فرمون پرایده !
برای بدنه هم به نظرم پروفیل آلومنیوم خوب باشه . برای ریل هم میله های استیل که داخل پرینتر ها استفاده میشن به نظرم خوب باشن . این ارزون ترین حالتی بود که به فکرم میرسید .
اگه روی میکانیک دستگاه بحث بشه بهتره .

iranelektor
27-06-2012, 00:33
اگه بخوایم یه چیزی به نام cnc بسازیم با خیلی چیزا میشه ساختش!
ولی باید ببینیم از cnc مون چی میخوایم!
فقط دقت؟
سرعت (در استفاده های سری تراشی)؟
یا سرعت زیاد همراه با بالاترین دقت(حرفه ای)؟

roohlla
27-06-2012, 00:48
به نظر من کارهای مربوط به pcb و تراش پانل های پلاستیکی برای ما پرکاربردتره .

alghasi
27-06-2012, 08:20
به نظر من به دلیل نداشتن تیم مکانیک بهتره از الکترونیک شروع کنیم.
در مورد میز کار ظاهرا میز کار های آماده هم هست با قیمت مناسب که واسه شروع خوبه. سعی میکنم هفته آینده از این میز اطلاعات بیشتری کسب کنم.
در مورد استفاده از بال اسکرو یا تسمه این فقط بستگی به دقط و سرعت داره.
به نظر من از cnc حکاکی رویه چو یا روبات نقاش میشه شروع کرد.

roohlla
27-06-2012, 08:54
من از لحاظ قیمت همچی پیشنهدی دادم .چون خودم قبلا دنبال این کار رفته بودم اما به دلیل مشکلات بخش میکانیکش نتونستم دنبالش رو ادامه بدم .
این میزهای اماده چیند و چه قدر قیمتشونه ؟

alghasi
27-06-2012, 08:57
راستی cnc سوراخ کاری pcb نوع پیشرفتش خیلی خیلی پیچیده هست.
متوری که برای سوراخ کاری دارن حدود 50,000 تا 60,000 دوره! اگه با دور زیر 30 هزار کار کنه متش میشکنه. مته هاش از جنس تنگستن هستن. متورش معولان با آب خنک میشه و از مدل اسپیندل هست
حالا حساب کنید اگه فقط دست cnc تراز نباشه تو 60 هزار دور هر تیکه دستگاه رو باید از یه خیابون جمع کنید!!!

avr.mohsen
27-06-2012, 14:56
توصیه من به شما اینه که اول روی کنترلرش کار کنید
چون مکانیکش کار ه ساده ای نیست من خودم یه cnc دارم که دو تا از دوستام واسم ساختند.
همه چیزشو خودشون ساختند.
یعنی هم کنترلر کامل و کل مکانیکش.
شما از کنترلر شروع کنید اگه به جای خوبی رسیدید بعد برای مکانیک آدم باتجربه دارم
کمکتون می کنم .

roohlla
27-06-2012, 15:05
mach3 برای کنترلر خوبه ؟

mzarkoob
27-06-2012, 16:50
توصیه من به شما اینه که اول روی کنترلرش کار کنید
چون مکانیکش کار ه ساده ای نیست من خودم یه cnc دارم که دو تا از دوستام واسم ساختند.
همه چیزشو خودشون ساختند.

من هم بیشتر تمایل دارم روی ساخت کنترلر کار بشه. چون بیشتر بچه های سایت برقیند دیگه!
کنترلر انواع مختلفی دارند. یا مثل mach3 یه نرم افزاره که پالسها و کنترل ها را خود پورت سریال یا پرینتر کامپیوتر انجام میده. خلاصه پردازش در کامپیوتر انجام میشه. حالت دوم یه سخت افزار کمکی هست که یه قسمت از کار از جمله پالس دهی را این سخت افزار انجام میده که می توان با یک میکرو کنترلر آن را ساخت و از کامپیوتر به عنوان محیط واسط کاربری(اینترفیس) استفاده کرد. حالت سوم دیگه کامپیوتر نداریم و همه کارها را سخت افزار خودمان انجام می دهد و اینترفیسمان هم یک hmi است.

avr.mohsen
29-06-2012, 17:46
cnc ای که من دارم با mach3 کار میکنه
شماهام بهتر است از یه برنامه استاندارد واز خروجی هایی که همان برنامه داره استفاده کنید
یعنی همون پیشنهاد اول جناب mzarkoob :wink:
از یه چیز جزیی اگه بخواهید شروع کنید مثلا ساخت درایور stepmotor است
البته خیلی هم ساده نیست
چون به این سادگی که تا حالا استپ موتور درایو می کردید نیست یه کم فرق می کنه.

roohlla
29-06-2012, 19:52
دوستان اگه پست های قبلیم سر بزنید لینک ساخت یه درایور استپر موتور عالی رو گذاشتم .

iranelektor
01-07-2012, 01:41
پس چی شد این انجمن CNC
در ضمن اگه قراره این انجمن شکل بگیره بهتره این پستها به اونجا منتقل نشه تا از ازدیاد پستهای اضافه جلوگیری بشه !

mzarkoob
10-07-2012, 11:43
دوستان اگه پست های قبلیم سر بزنید لینک ساخت یه درایور استپر موتور عالی رو گذاشتم .
سلام. میشه لینک دقیقش را مشخص کنید

پس چی شد این انجمن cnc

جدی جدی چی شد این انجمن cnc ؟؟ بازار خوابیده اینجام کار خوابید؟

gabriel1791
11-07-2012, 02:44
سلام
قطعات مكانيكي براي cnc را از كجا ميشه تهيه كرد؟

nima_elc
11-07-2012, 12:03
سلام
قطعات مكانيكي براي cnc را از كجا ميشه تهيه كرد؟
این سایت CNCkaran (You can see links before reply)

morteza_rk
11-07-2012, 14:45
سلام

قرار شد فعلا در همین تاپیک راجع به cncها بحث بشه تا تاپیک جون بگیره و بشه از توی بحث ها چنتا زیر مجموعه برای انجمن cnc پیدا کرد. بعداز اینکه افراد ثابت و حرفه ای این مبحث جور شدن و تاپیک جون گرفت اقدام به راه اندازی انجمن cnc می کنیم.

asgar110
12-07-2012, 03:26
برام مدار یه کنترلر بدید منم درعوض بدنه سی ان سی رو با دویست هزارتومان براتون تموم کنم

در حد عالی و خیلی دقیق

تعجب نکنید بخدا قسم الان دو ساله که دارم دق میکنم بالاخره تونستم بدنه رو خیلی حرفه ای بسازم

فقط کنترلرش مونده

mzarkoob
12-07-2012, 10:32
برام مدار یه کنترلر بدید منم درعوض بدنه سی ان سی رو با دویست هزارتومان براتون تموم کنم
در حد عالی و خیلی دقیق
تعجب نکنید بخدا قسم الان دو ساله که دارم دق میکنم بالاخره تونستم بدنه رو خیلی حرفه ای بسازم
فقط کنترلرش مونده
والا تا اونجا که من می دونم کنترلر cnc فقط یه مدار نیست که .. اصلش برنامه میکرو کنترلرشه و البته برنامه اینترفیسش منظورتون اینه؟

alghasi
15-07-2012, 10:57
سلام به همه دوستان
ببخشید سرم خیلی شلوغ بود
به برنامه از cnc که برای سوراخ کاری نوشته بودم قرار بود براتون بزارم. ببخشید که دیر شد.
این برنامه قسمت usb رو برداشتم که به تونید اجراش کنید. چون جوری نوشته بودم که بدون usb به cnc گزینه هاش فعال نمی شد.
یه برنامه دیگه نوشته بودم که فایل هلی autocad و corel رو میگرفت که برای حکاکی بود اونم پیدا کردم براتون میزارم
تویه برنامه ای که براتون گزاشتم یه فایل NCDrill از مدار گزاشتم برای تست
اگه خواستین تویه Protel DXP یعنی همون Altium یه PCB باز کنید، ابتدا از منوی Edit-> origin->set
مبدا مختصات رو رویه گوشه پایین وسمت چپ مدار تنظیم کنید
سپس از File-> fabrication output ->NC Drill file فایل NC Drill رو بسازید و Save کنید. تنظیمات مشخصات فایل تویه About نرم افزار هست

alghasi
15-07-2012, 11:07
منظورم از گذاشتن این برنامه اینه که تا حالا تا اینجای کار انجام شده. اگه دوستان بخوان میشه با کمک هم ادامه داد و به یه جای خوب رسوندش. چون ظاهرا دفع پیش بعضی از دوستان تویه یه تاپیک دیگه فکر میکردن که برای تبلیغ گذاشتم.
مدار بیرونی که براش زده بودم با میکرو بود و 3 تا درجه آزاردی.
یعنی 3 تا Step motor
درایو ایستپ متور رو خودم ساختم ( 160 آمپری) البته متور هام 5 آمپر بودن. ساخت درایو راحته و دوستان هم زیاد گزاشتن . تو اینترنت هم زیاد هست. نگران درایو استپ موتور نباشید.
میزی که من استفاده کرده بودم کار یکی از دوستام بود که متاسفانه از نظر جغرافیایی خیلی الان از هم دوریم. میز خیلی مهمه.

alghasi
16-07-2012, 08:21
چی شد کسی نظری نداره؟ میخواید این سیستم رو ادامه بدیم؟

alghasi
16-07-2012, 14:47

در حد عالی و خیلی دقیق

فقط کنترلرش مونده

مو شخصات رو دقیق تر بده تا دست به کار بشیم

morteza_rk
16-07-2012, 16:02
بازم احسنت به همت جناب alghasi !؟

پس بقیه کجان؟ من که اصلا در این زمینه تجربه و تخصص ندارم ، اما چنتا از کاربرا ظاهرا می خواستن همکاری کنن ، ولی کمتر می بینیمشون! جای بسی تعجب است!

esisafa
16-07-2012, 16:49
من میتونم در زمینه کنترل موتورها با avr و ارتباط اون به کامپیوتر با usb و نوشتن برنامه کنترل اون در کامپیوتر با c# کمک کنم و علاقه هم دارم ولی متاسفانه وقتم پره. خودم هم میخوام یک پروژه کنترل دیجیتال مهندسی ( اصولی و با استفاده از تابع تبدیل ) که به رشته ارشدم مربوط میشه انجام بدم که همینم وقت نمیکنم.

خلاصه اینکه شما بفرما حجم کار کمه یا زیاد و در چه حد کمک میخوای تا ببینم چی میشه

پروژه ای که میخوام خودم انجام بدم اینه که یک آونگ معکوس رو پایدار کنم. همون چوب بلندی که روی کف دستمون راست نگه میداریم رو میگم. روی یک صفحه که با موتور سروو جابجا میشه. البته همونطور که گفتم با محاسبات ریاضی. نه اینکه در برنامه بنویسیم اگه اینطور شد برو راست اگه اونجور شد برو چپ. شبیه کاردستی هست ولی محاسبات مفیدی پشتش انجام میشه. در ضمن یک سیستم غیر خطی هم هست که بدتر میکنه شرایط رو
دارم به یک نتیجه میرسم که حتی ربات تعقیب خط هم باید با اصول مهندسی و روشهای کنترل راه انداخت و شرطی در کار نباشه و فقط محاسبه ی فرمول. در کار اصولی اساس اینه که ربات، در صورت منحرف شدن خودش رو به خط نزدیک کنه و حتی بهتره که از خط هم رد نشه. ولی در ربات های مبتدی میگن که اگه سمت راست خط بود بپیچ چپ، اگه چپ بود بپیچ راست. که باعث وجود خطای دائم در حرکت ربات میشه

mahdi8888
16-07-2012, 20:57
باتشکر فراوان از آقای alghasi و دیگر بچه ها
من هم علاقه بسیاری برای ساختن CNC دارم ولی اطلاعات زیادی در این باره ندارم اگر آقای alghasi ( چون دستگاه CNCساخته اند)در این باره آموزشهایی قرار بدهند ممنون میشم

mahdi8888
17-07-2012, 20:58
با سلام
فکر میکنم که این بحث اونطوری که باید مورد توجه قرار نگرفته یک مقدار جذابیت تش را بیشتر کنم
همون طور که میدانید cnc در صنعت کار برد های مختلفی داره و توی تمام صنایع مختلف جای خودش را باز کرده
صنایع مانند چوب فلزات سنگ پلاستیک ....
که برای برش سوراخکاری حکاکی تراشکاری و چاپ و حتی منتاژ مورد استفاده قرار میگیره
با این طیف وسیع میتونه منبع درامد و بوجود آمدن طرحای جدید و ساخت دستگاه ای با طراحی جدید قرار بگیره
اصول کار در تمامی این موارد حدودا یکی است
عموما cnc تشکیل شده از چند بخش اصلی
1 -طرح اولیه که داخل pc با نرم افزارهای خاص طراحی میشه
2- اینتر فیسی که طرح را از pc می گیره وپردازش میکنه
3- درایور متورها
4- قسمت مکانیکی که بستگی به cnc داره که چند محور باشه ( در چند جهت کار کنه )
5 - هد آن که میتونه یک دلر با مته باشه ( برای سوراخکاری برش حکاکی ) میتونه یک توپ لیزری باشه ( برای سوراخکاری برش حکاکی ) میتونه یک قلم باشه برای نقاشی ، میتونه یک دوربین باشه برای اسکن ، میتونه یک گیره یا بازو یا پمپ وکیوم باشه برای برداشتن و منتاژ کردن باشه ....
و در کار الکترونیک میتونید باهاش دستگاه ساخت برد pcb سوراخ کاری برد و حتی دستگاه مونتاژ برد را بسازید
در این رابطه اگر خواستید میتونم عکس و pdf و فیلم دستگاهای مونتاژ برد و ساخت برد pcb را بزارم

alghasi
18-07-2012, 08:19
سلام.
ممنون از شما آقا mahdi8888 که توضیحاتی که دادین. دوستان هم منابع خیلی خوبی معرفی کرده بودن. از کاریرد ها و سیستماشون. حتی ساخت.
2 دلیل اینکه الان یکمی از تکاپو افتاده:
1 - وقفه ای تویه بحث افتاد و باعث شد که الان دوستان خیلی متوجه نباشن که دوباره پست ها ادامه پیدا کرده.
2 - همه دوستان اطلاعات خوبی دارن اما وقت محدود. همه سرشون شلوغه. که موجه هست.
به هر حال این تاپیک جزء بحث های R & D هست و چون نیاز مبرم دوستان نیست یکمی دیر به دیر جواب داده میشه.

alghasi
18-07-2012, 09:14
دوست خوبمون هم آقای esisafa هم کاملا درست میگن. باید کارها اصولی باشه.
منم بیشتر از 20 روبات ساختم و شاید بیشتر از 10 تا از اونها تعقیب خط بودن. بعد ساخت 2 تا روبات، یه روبات تعقیب خط رو شبیه سازی کردم تا پارامتر ها رو بهینه کنم. شبیه سازی حرکت و شتاب. حرکت در پیچ. شبیه سازی جای سنسورها. شبیه سازی نوع موتو ها . شبیه سازی مکان محور های چرخ ها. شبیح سازی ابعاد و نسبت طول به عرض . نقطه ثقل در سطوح شیب دار و ....
بعد کلی شبیه سازی نتایج جالبی دیدم. ترمز خیلی مهم تر از همه فاکتور ها بود!!!! 2 عامل در مکان سنسور ها خیلی مهم بود: حدس زدن قبل از اینکه بپیچ برسید و سنسور هایی هم آخر رویات باشد که لیز خوردن روبات بعد از ترمز و خروج از خط رو حساب کنه.
جالبه که تویه شبیه سازی بجای ترمز نرم بهترین ترمز قفل کامل بود!!!! خیلی زحمت زیادی داشت این همه شبیه سازی ولی ارزشش رو داشت چون یه مقام اولی کشوری روباتیک رو گرفتم.
اون ربات های اونگ معکوس خیلی جالبن و چند تا نمونه صنعتی ازشون دیدم . یه وسیله هم هست که تو پارکا ها میارن و که یک محور و دوتا چرخ داره مثه همین ها است روش می ایستی و با خم کردن فرمان حرکت میکنه. اسمش رو یادم رفته اما خیلی جالبه که ورژن تجاریش تویه بازار اومده و خیلی هم عالی کار میکنه.
منم دوست ندارم که کار ناقص انجام بدم . اما درست نیست که گام اول انقد سخت بشه که نشه انجامش داد. نظر من اینه که با یه مدل ساده شروع کنیم ولی سختی های کارو از الان ببینیم که براشون راه حل داشته باشیم.
لزومی نداره الان بریم سر وقت یه CNC با دقت 1 میکرون اما میتونیم یه CNC با دقت 100 میکرون بسازیم. کاربردشون باهم فرق داره.
برنامه PC من هم برای Protell (سوراخ کاری) هم برای حکاکی نوشتم. البته میتونم 3 بعدی هم بهش بدم که حکاکی با عمق باشه. درایو های استپ موتور خیلی خوبی هم تولید میکنم (5-50 ولت و 160 آمپر).
فبلا مدار کنترل رو با AVR نساخته بودم اما الان پیشنهاد من برای XMEGA هستش. این میکرو معجزه کنترل هست ، چیزایی رو این میکرو برای کنترل گزاشتن که حتی Cortex M4 هم نداره.
برنامه نویسی هم مخالف محیط دات نت هستم به 3 دلیل اصلی:
1 - برنامه در محیط دات نت سنگین میشه و حتما باید دانت هم بهاش نصب بشه.
2- به عالت وجود یه بستر میانی به اسم دات نت سرعت اجرای کد کند تره . که البته دانت کارها قبول ندارن اما با یه تست ساده مشخص میشه.
3 - هدف دانت برای کار کردن با سخت افزار نبوده هر چند میتونه با سخت افزار هم کار کنه اما کند تر

mahdi8888
18-07-2012, 23:14
با سلام
ممنونم از آقای القاصی که پاسخ دادن
من میخوا یک cnc سوراخ کاری روی برد یا چاپ برد بسازم
می خوام از برنامه pc شروع کنم
به نظر شما با چی بنویسم و از کجا آموزشهاش گیر بیارم

mzarkoob
19-07-2012, 17:16
پس بقیه کجان؟ من که اصلا در این زمینه تجربه و تخصص ندارم ، اما چنتا از کاربرا ظاهرا می خواستن همکاری کنن ، ولی کمتر می بینیمشون! جای بسی تعجب است!
سلام
چند روز نبودیم ببین چه جو سازی کردن برامونا!:sa:

برنامه از cnc که برای سوراخ کاری نوشته بودم قرار بود براتون بزارم. ببخشید که دیر شد.
این برنامه قسمت usb رو برداشتم که به تونید اجراش کنید. چون جوری نوشته بودم که بدون usb به cnc گزینه هاش فعال نمی شد.
تویه برنامه ای که براتون گزاشتم یه فایل NCDrill از مدار گزاشتم برای تست

این برنامه که زحمتش را کشیدید pc بیس کامله؟(یعنی پالسهای لازم را پورت پرینتر کامپیوتر میده؟)

اگه خواستین تویه Protel DXP یعنی همون Altium یه PCB باز کنید، ابتدا از منوی Edit-> origin->set
مبدا مختصات رو رویه گوشه پایین وسمت چپ مدار تنظیم کنید
سپس از File-> fabrication output ->NC Drill file فایل NC Drill رو بسازید و Save کنید. تنظیمات مشخصات فایل تویه About نرم افزار هست
یعنی با نرم افزار Altium یه PCB را به همین سادگی به gcode تبدیل می کنند!؟ نمی دونستم

منظورم از گذاشتن این برنامه اینه که تا حالا تا اینجای کار انجام شده. اگه دوستان بخوان میشه با کمک هم ادامه داد و به یه جای خوب رسوندش. مدار بیرونی که براش زده بودم با میکرو بود و 3 تا درجه آزاردی.

آها اینجا گفتین قسمت بیرون مدار یه میکرو گذاشتید. خوب این سیستمی که انجام دادین را بیشتر توضیح دهید و دقیقا مشخص کنید چه کارای دیگری باید انجام شود؟

من میتونم در زمینه کنترل موتورها با avr و ارتباط اون به کامپیوتر با usb و نوشتن برنامه کنترل اون در کامپیوتر با c# کمک کنم و علاقه هم دارم
فکر می کنم نشه با یه AVR کار قوی در اینجا انجام بشه. از طرفی دوست خوبمون آقای القاصی می فرمایند :

قبلا مدار کنترل رو با AVR نساخته بودم اما الان پیشنهاد من برای XMEGA هستش. این میکرو معجزه کنترل هست ، چیزایی رو این میکرو برای کنترل گزاشتن که حتی Cortex M4 هم نداره.

مطمئنید این بهتره؟ من تا الان فکر می کردم ARM بهتره! مگه برای این کار چه چیزایی لازمه که حتی کورتکس نداره؟ این ببینید:

همه از ARM استفاده کرده! و پالس دهی خروجی هم 2 MHz است.

برنامه نویسی هم مخالف محیط دات نت هستم به 3 دلیل اصلی:
1 - برنامه در محیط دات نت سنگین میشه و حتما باید دانت هم بهاش نصب بشه.
2- به عالت وجود یه بستر میانی به اسم دات نت سرعت اجرای کد کند تره . که البته دانت کارها قبول ندارن اما با یه تست ساده مشخص میشه.
3 - هدف دانت برای کار کردن با سخت افزار نبوده هر چند میتونه با سخت افزار هم کار کنه اما کند تر
اگه دات نت خوب نیست پس چی را پیشنهاد می کنید؟
چقدر سوال!!:mrgreen:

alghasi
21-07-2012, 08:12
با سلام
من میخوا یک cnc سوراخ کاری روی برد یا چاپ برد بسازم
می خوام از برنامه pc شروع کنم

آقا مهدی به نظر من cnc سوراخ کاری pcb برای شروع سنگینه به دو دلیل اصلی.
1. مکانیک خیلی دقیق احتیاج داره.
2. متور مته باید دور بالا باشه بالای 35000 دور که درایو مخصوص و سیستم خنک کاری و ...میخواد.
به نظر من از یه حکاکی روی چوب یا تلق آکرولیک شورع کنیم بهتره.

alghasi
21-07-2012, 09:03
سلام آقای mzarkoob .
CNC که ساختم با AVR و میکرو MEAG128 بود. حافظه MMC/SD داشت و اطلاعات رو یهک بار دانلود میکردی رویه MMC بعد میکرو جدا از کامپیوتر کار میکرد.
CNC های حکاکی زیادی دیدم تو صنعت که با PC مستقم کار میکردن اما خیلیاشون هنگ میکردن و قطعه خراب می شد.
در مورد او عکسایی که گذاشتید، شاید ساخت CNC با اونا خیلی راحت تر هم باشه. خیلی هم کامل تر اما من به اون میگم مونتاژ CNC نه ساخت. همش آمادست، کنترلر، درایو ، برنامه و میز... فقط مونتاژه. از طرفی فکر میکنم موضوع سایت میکرو هست و بهتره با میکرو پیش بریم. البته فقط و فقط نظر شخصی منه.
ولا پروتل خروجی CNC DRill داره و کلی تنظیمات که چه شکلی باشه فکر نمیکنم اسمشو بزشه بزاری Gcode من زیاد با تنظیماتش ور نرفتم اما احتمالا فرمت Gcode استاندارد هم بده. اگه هم نده براحتی تبدیل میشه.
مدار CNC من متشکل از AVR، درایورهای ماسفت طراحی خودم، MMC، مدارات سویچ محافظ برای ابتدا و انتهای محدوده محور های بال اسکرو. ورودی های خط کش دیجیتال و انکدور مطلق رو داشت.
متور ها هم Step دویست پله بودن. چیدمان سخت افزار خیلس مهم نیست. مهم اینه که بدونی برنامه چطور باید کار کنه. اگه قسمتی خاصی مده نظرتونه بگید که مفصل توضیح بدم.
اینکه با چه میکرویی بنویسم هم خیلی مهم نیست. حتی با 8051 هم میشه نوشت. بحث اینجاست که چه میکرویی راحت تره یا دقیق تره. AVR سری MEGA میکرو های بدی نیستن اما XMEGA رو پیشنهاد میکنم به دلیل داشتن امکانات خیلی زیاد و خوب برای کنترل داره . این میکرو برای کار کنترل ساخته شده. اککانات منحصر به فردش مثه داشتن:

EVENT SYSTEM (رویه هیچ میکرویی ندیدم و مخصوص کار کنترله)
8 تایمر 16 بیتی
24 کانال PWM
8 USART
4 SPI
DMA, ADC, DAC , USB.... خیلی خوب که داره.

جالبه که کنترلر SDRAM که رویه arm های معمولی نیست رو هم داره.
همه خصوسیاتش بجز اینکه CPU 8/16 هست، با ARM برابری میکنه... خلاصه برنامه نوشتن باهاش بخاطر امکانات کنترلی خیلی زیادش خیلی راحته. از طرفی هم برنامه نویسیش هم مثه سری MEGA هست.

alghasi
21-07-2012, 09:34
در مورد برنامه نویسی کامپیوتر چند تا نکته وجود داره:
1- بهتره همه برنامه تویه PC نباشه بخاطر امکانات محدود سخت افزاری و I/o
2- برنامه هایی کاملا با PC هستتند امکان هنگ کردن (موقع کار با سخت افزار اونم به صورت شبانه روزی و در محیط صنعتی) بالایی دارند. دستگاه های CNC مثه سوراخ کاری برد همه ساعت های شبانه روز روشن هستند!!!
3 - باید برنامه جوری نوشته بشه جدا از سخت افزار باشه یعنی مثه نباید با پورت پرینتر و یا COM باشه چون رویه سیستم های جدید نیست.
4 - برنامه باید از win 98 تا win 7 رو پشتیبانی کنه.
5 - باید توجه داشت به خاطر اینکه سیستم عامل ویندوز real time نیست هر چقدر هم خوب بنویسیت درر عمل real time نیست و مراحل حساس و Real time باید در سخت افزار باشه.
6 - برای کار با سخت افزار بهترین نوع برنامه ، برنامه های WIN32 هستند نه دات نت و جاوا و ... که یه واسط میانی دارند.
در نهایت نظر من اینه که از یکی از 3 زبان برنامه نویسی زیر استفاده بشه:

Visual C++ که البته با C# اشتباه نگیرید. این زبان یکی از قدرت مند ترین زبان های سخت افزاره و تقریبا همه درایورها رو با همین می نویسند. اما برنامه نویسی بهاش خیلی سختو دشواره
Delhpi XE که بسیار قدرت مند . راحت و برنامه نویسی بهاش خیلی سریعه با امکان پشتیبانی کامل از همه سخت افزار ها، سینتکسش هم pascal هست.
C builder++ XE که همون نسخه C از delphi
i
delphi , c builder هردو یکی هستند و از یه کمپانی هستند فقط بیهایند کد (سینتکس) باهم فرق داره. تویه الکترونیک کار هم طراف دار های زیادی دارند. در مورد تفاوتش قدرت برنامه نویسی با Visual C++ هر کسی بخاطر تعصبش یچیزی میگه اما واقعیت اینه که اگه تمام برنامه هم به زبان Assembly بنویسید تویه هردو. یکی هستند و هیچ کدوم برتری نداره نسبت به او یکی. فقط Visual C++ میتونه در سطح کرنل برنامه بنویسه که از حد منو شما خارجه بدرد کسی میخوره که بخواد یه ویندوز جدید بسازه.
تفاوت تویه سرعت برنامه نویسی و راحتیه. که خوب delphi سریع ترین و راحت ترینه و نمونه کد هم خیلی زیاد تو هر زمینه ای ازش وجود داره.
منم خودم هم با C builder مینویسم هم با delphi. بستگی داره سینتکس C رو بپسندید یا پاسکال. که پیشنهاد من Delphi هست. (سریع ، قوی ، راحت، اما آدمو تنبل میکنه )
دلفی و سی بیلدر در نسخه XE2 تمام گرافیک برنامه مقیم کارت گرافیک شده که امکانتات 3D MAX رو داخل برنامه نویسی بهتون میده مثه نور، دروبین، سه بعدی سازی و ... جالبه که مایکرو سافت چند سال پیش همین کارو کرد با تکنلوژی WPF که اصلا ازش استقبال نشد و خلی هم ریختوپاش و قاطی پاتی بود تازه با اینکه تویه کارت گرافیک می نشست اما بازم نمی شد راحتی سه بعدی سازی و ... انجام داد

mahdi8888
21-07-2012, 20:11
آقا مهدی به نظر من cnc سوراخ کاری pcb برای شروع سنگینه به دو دلیل اصلی.
1. مکانیک خیلی دقیق احتیاج داره.
2. متور مته باید دور بالا باشه بالای 35000 دور که درایو مخصوص و سیستم خنک کاری و ...میخواد.
به نظر من از یه حکاکی روی چوب یا تلق آکرولیک شورع کنیم بهتره.

ممنونم از راهنمای تان
من کلی توی اینرنت گشتم برنامه mach3 و KCam را دانلود کردم برای شروع و آشنایی با اینا کارکنم خوبه یا نه
در ضمن اون خروجی کدی که پروتل میده GCOD استانداره میشه به این نرم افزارها داد
:0013:

mahdi8888
21-07-2012, 20:14
با سلام
کسی توی مشهد آدرس فروشگاهی داره که بال اسکرو و لینر گاید داشته باشه

mzarkoob
21-07-2012, 22:40
بحث اینجاست که چه میکرویی راحت تره یا دقیق تره. AVR سری MEGA میکرو های بدی نیستن اما XMEGA رو پیشنهاد میکنم به دلیل داشتن امکانات خیلی زیاد و خوب برای کنترل داره . این میکرو برای کار کنترل ساخته شده. اککانات منحصر به فردش مثه داشتن:

EVENT SYSTEM (رویه هیچ میکرویی ندیدم و مخصوص کار کنترله)
8 تایمر 16 بیتی
24 کانال PWM
8 USART
4 SPI
DMA, ADC, DAC , USB.... خیلی خوب که داره.

جالبه که کنترلر SDRAM که رویه arm های معمولی نیست رو هم داره.
همه خصوسیاتش بجز اینکه CPU 8/16 هست، با ARM برابری میکنه... خلاصه برنامه نوشتن باهاش بخاطر امکانات کنترلی خیلی زیادش خیلی راحته. از طرفی هم برنامه نویسیش هم مثه سری MEGA هست.
سلام
این EVENT SYSTEM را بیشتر توضیح می دهید که چی هست و برای این کار به چه درد می خورد؟
خوب سایر امکانات را هم ARM داره ولی در تعداد متفاوته. حالا آیا از همه این تعداد ما استفاده خواهیم کرد؟ مثلا از 8 تا تایمر با هم استفاده می کنیم یا برای یک cnc دو یا سه محور 4 تا تایمر کافیه؟ یا 24 تا pwm لازمه!!!؟ یا 8 تا USART فکر کنم یکی کافی باشه...
مسئله بعد نرخ پالس دهی هست. اول اینکه این کنترلری که فرمودید با AVR ساختید خود میکرو پالس دهی می کرد؟ (با تایمر؟ )و مقدار این پالس دهی حدود چقدر است؟

alghasi
22-07-2012, 08:24
ممنونم از راهنمای تان
من کلی توی اینرنت گشتم برنامه mach3 و kcam را دانلود کردم برای شروع و آشنایی با اینا کارکنم خوبه یا نه
در ضمن اون خروجی کدی که پروتل میده gcod استانداره میشه به این نرم افزارها داد
:0013:

مهندس جان نرم افزار هایی که میگید خلی خوبن اما واسه اینن که با pc بخواید یه cnc بسازید. اگه میخواید با میکرو بسازید زیاد به دردتون نمیخوره. تو پست های قبلی گفتم چرا ساختن با میکرو بهتره از اینکه با pc بسازید. نرم افزار های خیلی قدرت مندی هستن برای الگو برداری هم خیلی خوبن. ساخت cnc با pc خیلی راحت تره اما اصلا صنعتی نیست و استفاده از این روش همون مونتاژه. چون برنامه که آمادست. درایو هم آماده . میز کارم آمادشو میشه پیدا کرد. این کار تکنولوژی به همراه نمیراه. اما اگه حدفتون فقط ساخت cnc هست خیلی هم این نرم افزار ها قوی هستند.
هدف من تو این سایت و پروژه هایی که انجام میدم بومی سازی تکنولوژیه.

alghasi
22-07-2012, 12:59
سلام
این EVENT SYSTEM را بیشتر توضیح می دهید که چی هست و برای این کار به چه درد می خورد؟
خوب سایر امکانات را هم ARM داره ولی در تعداد متفاوته. حالا آیا از همه این تعداد ما استفاده خواهیم کرد؟ مثلا از 8 تا تایمر با هم استفاده می کنیم یا برای یک cnc دو یا سه محور 4 تا تایمر کافیه؟ یا 24 تا pwm لازمه!!!؟ یا 8 تا USART فکر کنم یکی کافی باشه...
مسئله بعد نرخ پالس دهی هست. اول اینکه این کنترلری که فرمودید با AVR ساختید خود میکرو پالس دهی می کرد؟ (با تایمر؟ )و مقدار این پالس دهی حدود چقدر است؟

سلام. EVENT System یه رابط سخت افزاری داخلیه که بدون دخالت CPU یه سری کارا رو سخت افزاری انجام میده. برای مثال میتونید تعریف ککنید که هر وقت یه پین تحریک شد ADC اتوماتیک نمونه برداری کنه و یا هر وقت ADC نمونه برداری کرد اونو به خروجی منتقل کنه. شاید در نگاه اول بگید که اینو بقیه هم دارند اما این طور نیست. این کار کاملا سخت افزاری انجام میشه و هیچ ربطی به CPU نداره مثه اینه که کلاک اداوات داخلی رو با سیم به جایه دیگه ای وصل کننید. خیلی خیلی تویه کارای کنترلی کاربرد داره. مثلا تویه همزمان کردن داده برداری یا داده گذاری و یا مثالا فرمان قطع از یه سنسوری بیاد برای جلو گیری از تصادف CNC و فرز.... این لینک هم خیلی خوب توضیح داده

داشتن تعداد زیاد تایمر ها برای نوشتن CNC هایبا محور های زیاد یا درجه آزادی بالا خیلی بدرد میخوره. خیلی خیلی برنامه کوچیک و سبک و سریع میشه. میشه گفت برای برنامه نویسی CNC برای هر موتور یه تایمر میخواید. برای زمان بندی هم حد اقل یکی می خواید. البته با یه تایمر هم میشه همه موتور ها را رو راه انداخت اما برنامه کند و پیچیده میشه.
تعداد زیاد USART و SPI این امکان رو بهتون میده که براحتی چند تا میکرو رو با هم شبکه کنید یا بتونید هم زمان خروجی های مختلفی داشته باشید.
در ضمن یه واحد Advance Wave Generator هم برای هر تایمر داره.
PWM هم برای کنترل موتور، تغذیه لیزر، تنظیم حرارت و حتی نور بک لایت LCD , ... hsjthni ldai.
براحتی تو این میکرو می توید حلقه های PID رو اجرا کنید و چون 16 کانال ADC و 4 کانال DAC (12بیتی) داره واسه کارای کنترل دور متور و حرارت و ... ایده عاله.
در مورد اینکه نرخ پاس دهی چند بوده باید بگم وقتی خودتون درایو میسازید دیگه پالس دادن معنی زیادی نداره. مستقیم با موتور هر کاری بخواید میکنید. مثه آزاد گذاشتن یا قفل یک فاز 2 فاز یا 4 فاز و حرکت یک پله یا نیم پله و ... شاید بهتره بگیم استپ موتور ها رو با 800 پله در ثانیه کنترل میکردم. (4 دور در ثانیه یا 240 rpm).

alghasi
22-07-2012, 13:09

mzarkoob
22-07-2012, 13:26
در مورد اینکه نرخ پاس دهی چند بوده باید بگم وقتی خودتون درایو میسازید دیگه پالس دادن معنی زیادی نداره. مستقیم با موتور هر کاری بخواید میکنید. مثه آزاد گذاشتن یا قفل یک فاز 2 فاز یا 4 فاز و حرکت یک پله یا نیم پله و ... شاید بهتره بگیم استپ موتور ها رو با 800 پله در ثانیه کنترل میکردم. (4 دور در ثانیه یا 240 rpm).
با تشکر از توضیحاتتان
من این قسمت آخر را متوجه نشدم منظورتان چیست. یک درایور کارش مگه این نیست که شما بهش یک پالس و یک جهت می دهید و این درایور خودش میاد اونو مثلا به چهار پالس تبدیل می کنه که بافر شده اش رابده موتور؟ :

حالا اگه این طور است می خواهیم بدانیم این کنترلر شما تا چه مقدار پالس دهی دارد؟ که این پالس به این درایور ما متصل شده.

alghasi
23-07-2012, 08:42
با تشکر از توضیحاتتان
من این قسمت آخر را متوجه نشدم منظورتان چیست. یک درایور کارش مگه این نیست که شما بهش یک پالس و یک جهت می دهید و این درایور خودش میاد اونو مثلا به چهار پالس تبدیل می کنه که بافر شده اش رابده موتور؟

در صورتی که شما یک درایو آماده از بازار بخرید همین طوره که شما میگید. اما وقتی با میکرو میخواید یه استپ موتور را راه اندازی کنید درایو آماده معنی داره چون برای راه اندازی استپ موتور فقط 4 تا ماسفت احتیاج دارید . همین. حالا اون پالس ها یه شیفت سادست. یعنی تویه اون عکس که شما گذاشتید عدد 0x11 شیفت چپ و یا شیفت راست میدید. تویه زبانC میشه 1 >> 0x11 یا با اسمبلی میشه SHL یا SHR .خیلی راحت تر از پالس ساختنه.
مهندس جان درایو استپ موتور به راحتی راه اندازی 4 تا LED هست فقط جریانش بالا تره.
وقتی خودتو درایو میکنید مزایاش اینه:

خیلی ارزون تر میشه، تقریبا برای هر موتور با حساب PCB و بافر میشه 7 هزار تومان
سایز مدار خیلی کوچیک تر میشه. سایز درایو حدود 6* 4 سانتی متر
قدرت اتخواب اینو دارید که تک فاز بچرخونید یا دو فاز. که قدرت و جریان مصرفیش فرق داره
میتونید انتخواب کنید که قفل باشه یا آزاد تا فشار به متور در زمان استرحت نیاد.
نوع قفل شدن رو میتونید خودتون فرمان بدید: تک فاز ، 2 فاز، 4 فاز
دسته خودتونه که نیم پله انجام بدید یا تمام پله.

در زمن نمیدونم میکرو کار هستید یا نه، پالس ساختن تویه میکرو خیلی خیلی راحته و این میکرو تا 32MHz میتونه خروجی بده.

alghasi
23-07-2012, 08:55
اینم یه شماتیک
اگه از میکرو 5 ولتی استفاده کردید لزومی نداره بافر ها رو بزارید.

mzarkoob
23-07-2012, 12:32
حالا اون پالس ها یه شیفت سادست. یعنی تویه اون عکس که شما گذاشتید عدد 0x11 شیفت چپ و یا شیفت راست میدید. تویه زبانC میشه 1 >> 0x11 یا با اسمبلی میشه SHL یا SHR .خیلی راحت تر از پالس ساختنه.
مهندس جان درایو استپ موتور به راحتی راه اندازی 4 تا LED هست فقط جریانش بالا تره.
در زمن نمیدونم میکرو کار هستید یا نه، پالس ساختن تویه میکرو خیلی خیلی راحته و این میکرو تا 32MHz میتونه خروجی بده.
بله با توجه به توضیحات شما برای یک استپ موتور به این شکل راحت تره. خوب حالا اگه یک دو محور را بخواهیم درایو کنیم 8 تا پایه میکرو درگیر میشه.
خوب حالا می خواهیم یک حرکت در دو محور داشته باشیم. مثلا بال اسکرو در راستای یک خط با زاویه 30 درجه حرکت کند. می خواهیم به دو استپ موتور به صورت مستقل پالس چهارتایی بدیم تا این حرکت اتفاق بیافتد. در این حالت از gpio برای ایجاد پالس استفاده میشه یا مد تایمر یا مد pwm؟ شکلی که گذاشتم را به راحتی با pwm میشه ایجاد کرد. درسته؟ و اگه این جور باشه باید 8 تا پایه را بتونه ساپورت کنه. فکر کنم اینجاست که اون 24 تا pwm بدرد میخوره
ما حالا با 32 مگ کار نداریم. در هر محور تا 4 مگ بهمون بده کافیه. ولی یک ماسفت، تا چه فرکانسی بهش میشه پالس داد و یک استپ موتور تا چقدر میشه بهش پالس داد؟

iranelektor
23-07-2012, 21:18
از اساتید عزیز عذر خواهی میکنم ولی میشه یکی توضیح بده که اون همه قطعات تو درایورهای صنعتی آماده واسه چیه؟
فکر نمیکنم فقط واسه این باشه که گرون تر بفروشنشون!!
مثلا به این نکته توجه کنید که دستگاه شما میخواد تو یه محیط صنعتی کار کنه که انواع نویزها و بارهای سلفی و اهمی اطرافش وجود داره!
بهتره مسائلو جدی تر و حرفه ای تر دنبال کنیم

iranelektor
24-07-2012, 03:07
با سلام
کسی توی مشهد آدرس فروشگاهی داره که بال اسکرو و لینر گاید داشته باشه

یه سر به کالای صنعتی امیدفر بزن!
من واسه تعمیر فرز دکر ازش میل و مهره محور x خریدم
نرسیده به 4 راه گاراژدارها از سمت میدون ضد روبروی پمپ بنزین
3413034-35
تلفنشه

alghasi
24-07-2012, 08:10
خوب حالا می خواهیم یک حرکت در دو محور داشته باشیم. مثلا بال اسکرو در راستای یک خط با زاویه 30 درجه حرکت کند. می خواهیم به دو استپ موتور به صورت مستقل پالس چهارتایی بدیم تا این حرکت اتفاق بیافتد. در این حالت از gpio برای ایجاد پالس استفاده میشه یا مد تایمر یا مد pwm؟ شکلی که گذاشتم را به راحتی با pwm میشه ایجاد کرد. درسته؟ و اگه این جور باشه باید 8 تا پایه را بتونه ساپورت کنه. فکر کنم اینجاست که اون 24 تا pwm بدرد میخوره
ما حالا با 32 مگ کار نداریم. در هر محور تا 4 مگ بهمون بده کافیه. ولی یک ماسفت، تا چه فرکانسی بهش میشه پالس داد و یک استپ موتور تا چقدر میشه بهش پالس داد؟
برای درست کردن پالس ها به شکلی که خودتون گذاشتین همون طور که قبلا گفتم فقط و فقط دستور شیفت کافیه. تو تاپیک های قبلی هست. PWM نمیخواد. اما برای اینکه بتونید هم زمانی و باهم کار کردن رو رعایت کنید احتیاج به timer دارید. برای راحتی برنامه نویسی هر تایمر و رو به یک STEP موتور اختصاص میدید. که حد اقل 3 تا استپ موتور دارید و 3 تایمر میخواید. برای این پروژه برای کنترل دور موتور سوراخ کاری یا حکاکی میشه استفاده کرد. فرق زیادی با درایو آماده نمیکنه. تو او مدل هم باید به هر موتور یه تایمر اختصاص بدین.
نگران GPIO نباشید که 78 I/O داره.

alghasi
24-07-2012, 08:40
از اساتید عزیز عذر خواهی میکنم ولی میشه یکی توضیح بده که اون همه قطعات تو درایورهای صنعتی آماده واسه چیه؟
فکر نمیکنم فقط واسه این باشه که گرون تر بفروشنشون!!
مثلا به این نکته توجه کنید که دستگاه شما میخواد تو یه محیط صنعتی کار کنه که انواع نویزها و بارهای سلفی و اهمی اطرافش وجود داره!
بهتره مسائلو جدی تر و حرفه ای تر دنبال کنیم
البته که درایو های تویه بازار قطعات و مدار های زیاد تری دارند و البته ایم مدار که گذاشتم پایه هست. بعضی از درایو های موجود در بازار رو خودم میزنم. تفاوتشون در موارد زیر هست:

ورودی ها به این دلیل که معلوم نیست به چه کنترلری زده بشه یا اینکه تصادفا اشتباه زده بشه، با اوپتو کوپلر ساخته میشن. که اینجا چون با PCB اصلی یک جا زده میشه و فیکس هست لازم نیست.
مدار محافظ خروجی در برابر جریان برگشت سیم پیچ های موتور لازم داره که اگه نباشه بعد مدتی Mosfet می سوزه و متور هم خیلی داغ میشه. که از اکثر ماسفت ها داخل خودشون دارن البته باز هم گذاشتن دیود محافظ مفیده (دیود شات کی و مقاومت وات بلا).
بسته به نوع خروجی طبقه آخر باید درایور هم برای آن در نظر گرفته شه. که اگر mosfet باشد mosfet درایور و اگر BJT باشد بسته به نوع طراحی یک طبقه پوش پول یا ... لازم داره. البته در مدل BJT (که اکثرا در بازار همین مدله) حتما درایور احتیاج داره اما در مدل mosfet اگه درایور نزارید فقط کند تر میشه. که باعث میشه هم تلفات بالا بره هم حد اکثر دور استپ موتور کم بشه. تو این کار که ما استفاده می کنیم 5 دور بر ثانیه خیلی زیاد هم هست که بدون درایور به همون میده. تلفاتشم چون خیلی تفاوت نمی کنه به علت پایین بودن سرعت سویچ (حدود 500Hz برای 5 دور بر ثانیه) خیلی کمه.
برای کنترل ماسفت ها یا BJT ها احتیاج به کنترل یا مدار logic هست که باید در مقابل نویز محبط هم ایزوله باشه. که ما اینجا خودمون کنترل میکنیم و اون مدارم که نسبتا زیاده رو لازم نداریم. (شیفت دادن و قفل کردن)
اگه بخوایم خیلی دقیق بزنیم deadtime هم باید به سویچ ها اضافه بشه که خیلی از نمونه های صنعتی نداره اما کنترلرXMEGA این کارو میتونه انجام بده.

مداری که بالا هست رو فقط اگه دیدود شاتکی بهش اضافه کنیم و پی سی بی و تغذیشو خوب بزنیم سال های سال تویه یه محیط صنعتی کار خواهد کرد. که من این کارو کردم و 5 6 ساله که آخ نگفته با بیش از روزی 10 ساعت کار.
تویه تاپیک های قبلی گفتم که کار باید اصولی باشه اما نه انقد سختش کنیم که نتونیم تو گام انجامش بدیم. با اشراف به مشکلات کار میشه ساده سازی کرد.

alghasi
24-07-2012, 08:46
راستی در مورد سرعت ماسفت باید بگم همه چی به نحوه سویچش و PCB بستگی داره. اگه درست درایو کنید راحت 50MHz رو میده. یه مقاله دیدم که یه ماسفت معمولی رو جوری سویچ کردن که تو 1ns از صفر به ولتاژ 1000 ولت رسیده بود!!!!!!!!!!!!!

mahdi8888
30-07-2012, 21:54
با سلام
من تصمیم گرفتم با توکل به خدا و کمک دوستان این دستگاه cnc سوراخ کاری برد را بسازم البته آهسته پیوسته
هر مرحله از کار را که ساختم انشا الله اینجا می زارم
فعلا دنبال تهیه لوازم مکانیک آن هستم و هم زمان
برنامه نویسی دلفی را شروع کردم ( به توصیه دوستان) :mrgreen:

یک سوال داشتم توی دلفی با چه دستورات یا کمپنتهای می تونم به پوت usb و سریال اطلاعات ارسال کنم

alghasi
31-07-2012, 08:35
یک سوال داشتم توی دلفی با چه دستورات یا کمپنتهای می تونم به پوت usb و سریال اطلاعات ارسال کنم
سلام، خیلی خوبه آقا mahdi8888 که شروع کردین. منم گیر مکانیک هستم. اگه مکانیک باشه منم هستم و سورس برنامه هام رو در اختیار دوستان میزارم. یه خوبی اینکه دلفی رو انتخاب کردین اینه که لان میتونیم برنامه هامون رو با هم share کنیم.
اما در مورد usb، پورت usb با بقیه پورت ها فرق زیادی داره کار کردن هم باهاش متفاوته. تویه پورت هایی مثه Com, LPT, ISA, ... شما می تونید از یه برنامه ثابت و یه روال ثابت که در نهایت به ریختن یه اطلاعات تویه آدرس پورت میشه (البته با اجازه گرفتن از سیستم عامل) با اونا کارکنید.
اما در مورد USB قضیه کلا متفاوته. معمولا USB ها یه درایور دارن که شرکت سازنده چیپ با اون چیپ ارائه میده و تویه اون درایور خیلی از سرویس های Low level برای اون چیپ خاص قرار داره. علا وه بر اون یه سری فانکشن های سطح بالا هم برای ارتباط با USB تو همون درایور وجود داره که به شما اجازه میده با یه فرمت hi level با اون چیپ اطلاعات ردو بدل کنید. این فانکشن ها معمولا داخل یه فایل DLL هستند.
پس به جای استفاده از یه کامپوننت ثابت برای کار با USB تویه سایت شرکت سازنده چیپ دنبال درایورها و نحوه اتصال به چیپ بگرد. معمولا شرکت های سازنده این چیپ ها نمونه کد برای همه زبان های برنامه نویسی برای کارکردن با درایورها رو تو سایتشون میزارن.
برای مثال، آی سی های شرکت FTDI که دو نمونش FT232 , FT245 هست که کار کردن باهاش خیلی راحته. تویه سایتشم همه جور نمونه کد برای همه زبان ها وجود داره. البته یه راه خیلی راحت دیگه هم شرکت FTDI گذاشته به اسمه VCP که تویه کامپیوتر وقتی آی سی رو به USB میزنی به عنوان پورت کام میشناسه و میتونی با کامپوننت های پورت کام باهاش ارتباط برقرار کنی البته محدودیت هایی هم داره اما واسه مبتدی ها عالیه.
از چه نسخه دلفی شروع کردی؟ پیشنهاد من Delphi XE2 هست خیلی خیلی پیشرفته هست البته از نظر معماری.... برای این نسخه از Delphi کامپوننت TurboPowerAsyncPro_2011-09-04 رو برای پورت COM پیشنهاد میدم. خوبه. این مجموعه امپوننت برای پورت کام، مودم، FAX و ... خیلی کامله
یه PDF میزارم که تویه او هم گفته از کجا بگیرید و هم نوشته چطور نصب کنید.

mahdi8888
31-07-2012, 11:01
من همون طوری که گفتم انشا الله دستگاه cnc سوراخ کاری می سازم
البته چون مشغله کاری دارم یک مقداری طول میکشه ولی مطمئن باشید تا آخرش هستم
اینکه من آز پا یه شروع کردم براری اینکه به تمام کار مسلط باشم و دستگاهی با مشخصات عالی بسازم و بتونم توسعه اش بدم .
من خیلی خوشهال میشم که بتونم با بچه های این سایت کار کنم.

mahdi8888
31-07-2012, 11:41
خوب
از لحاض نرم افزاری من قبلا ویژال بیسیک کار کردم نه در حد حرفه ای ، برای این پروژه به توصیه آقای القاصی دارم با دلفی Delphi XE2 کار میکنم و آموزشهایش را می خونم البته با کمک شما.
از لحاض میکرو با سری اتمل ، pic و مقداری با plc1768 کار کردم موجودی هام در این ضمینه یک برد آموزشی plc1768 با یک آیسی اضافی و تعدای pic16f877 با پروگرامرش است البته در این ضمینه برای انتخاب ایسی و برنامه نویسی هنوز کاری نکردم.
برای قسمت مکانیک با کلی گشتن توی بازار مشهد تونستم یک چیزای پیدا کنم می خوام توی قسمت مکانیکی از بوش میله استفاده کنم چون ال ام گاید نتونستم پیدا کنم ، برای حرکت توی محور x از بال اسکرول و توی محور y از تسمه استفاده کنم برای اینکار یک پرینتر سوزنی قدیمی رو داقون کردم که از تسمه اش استفاده کنم اما کوتاه بود در این ضمینه دوتا استپ موتور یک آمپر یک موتور کوچک 16 هزاردور تهیه کردم
البته فعلا بیشتر روی دلفی و نرم افرارهای pc میخوام کار کنم در کنارش کم کم مکانیش را پیش می برم

alghasi
01-08-2012, 08:06
خیلی خوبه. منم خیلی دوست دارم با دوستان همکاری داشته باشم. برای سوراخ کاری 3 محور x,y,z لازهمه. Z خیلی مهمه. اونم باید کنترل شده باشه تا هم عمق سوراخ کاری مشخص باشه هم مته نشکنه و ...
میکرو هم من xmega رو پیشنهاد میکنم که برای کار کنترل ساخته شده، بعد arm بعد avr معمولی.

alghasi
07-08-2012, 08:08
سلام، یکمی اینجا خالوت شده به همین خاطر میخوام الگوریتم حرکت رو شروع کنیم:
فرض کنیم یه cnc داریم که سه محور x, y , z داره و تو محور z یه دریل داریم که میتونه مته داشته باشه واسه سوراخ کاری یا سنگ برای براده برداری و حکاکی.
می خوام در مورد تفاوت الگو حرکت cnc سوراخ کاری و cnc حکاکی بحث کنیم.

مثلا وقتی قراره از نقطه a به b بره چه فرقی میکنه؟!

mzarkoob
07-08-2012, 12:59
سلام
آره این تایپیک یه کم خوابیده!
یه مورد اینکه من دو نوع مثال Cutter و Router در یه جا دیدم. دقیقا اینا چه تفاوت هایی دارند در نوع حرکت؟
یه مدل هست سرش یه هوابرشه یا پلاسما که میبره که قائدتا این باید باشه Cutter و اگه سرش مته باشه که با چرخش اون حکاکی ایجاد کنه میشه Router .
حالا در مورد روتر این مته مخصوص می تونه با چرخش خودش روی یک سطحی مثل چوب از طریق فقط نوک مته حکاکی کنه که مختصات محور z براش مهمه(چیزی که من دیدم) یا روی سنگ این کارو انجام بده که خوب اینم قائدتا باید در زیرشاخه روتر بشه حکاکی
حالا اگه نخوایم حکاکی کنه و فقط سوراخ کنه(یه برد pcb را) میشه سوراخکاری!؟
خوب حالا با این همه اوصاف چه تفاوتی دارند مدل حکاکی و سوراخ کاری!!؟
فعلا چیزی که به ذهنم میرسه اینه که حکاکی باید حرکتش آروم تر باشه و گر نه مته میشکنه! همین طور محور z باید حرکت دقیق داشته باشه
ولی سوراخ کاری اگه مطابق اون تعریف من درآوردی! خودم باشه فکر کنم رفتن به موقعیت دقیق xy مهمه
در نهایت منتظریم شما با شرح دقیقتان ما را از این فکر کنم ها بیارید بیرون:wink:

mzarkoob
30-08-2012, 18:41
نبینم این تایپیک بخوابه!!:sa::baad:

nima_elc
30-08-2012, 20:34
من دقیقا نمیدونم ولی میدونم که این دستگاه ها نوع مته ای و لیزری و... دارند
از لیزری برای کارای دقیق استفاده میشه مثل صنعت طلا کاری که اونم بسته به حساسیت دستگاه داره
ولی تفاوت مدل های سوراخ کاری با حکاکی فکر کنم بیشتر در این هست که دستگاه های لیزری قابلیت تعریف جنس ماده را به صورت سطحی دارند و قدرت مته یا لیزر در مواد سخت تر بیشتر میشود
من یه نمونه دستگاه که اینجا یکی از شرکت ها داره دیدم و تو کاتالوگ هاش نوشته بود قابلیت تعریف 16 لایه برای حکاکی و برش
حالا اینکه ما سوراخکاری فقط بسازیم هم این مشکل هست ...چون فکر کنم برش سطح فیبر و سطح مس بردهای تک لایه یا 2 لایه و... قدرت های متفاوتی احتیاج داره و مطمنن در تفاوت های بیشتری هم دارند
چون این دستگاه ها به عنوان برش فلز و غیر فلز عنوان میشن تو بازار

NAS2000CO
05-09-2012, 16:12
با سلام خدمت دوستان عزیز
من حاضرم طراحی کامل مبحث مکانیکش رو به عهده بگیرم کار من طراحی ماشینه و میتونید کاملا بدون دغدغه اونو به من بسپارید برای ساختش هم مشکلی نیست برای این کار پیمانکارهای خوبی دارم
ولی یک موضوع هست و آن هم اینکه چند نفر علاقه مند واقعی در این زمینه دور هم جمع بشیم
و تعاملات ما باید کامل و دقیق باشه و خارج از انجمن هم این ارتباط وجود داشته باشه تا همه مطمئن باشیم که این یک کار تفننی نیست که وسط کار به امان خدا رها بشه نتایج طراحی رو هم میشه با صلاحدید افرادی که در پروژه حضور داشتند به طور کامل یا اجمالی برای کمک به دیگر دوستان در انجمن قرار داد
موضوع بعدی یک تعریف از اون چیزیه که میخواهیم بسازیم
اگر یک ماشین سوراخکاری pcb مورد نظر هست خوب باید کمی واقع بینانه تر به اون نگاه کنیم
و موضوع رو زیاد پیچیده نکنیم
برای ساخت این ماشین موارد زیر رو خدمتتان بیان میکنم

اینطور که از کلیات مطالب دوستان دستگیرم شد نظر اجماع استفاده از موتور استپر است با درایو میکرو استپ که البته میتوانیم از این نوع درایو هم استفاده نشود با توجه به گام پیچ و این موضوع که نمیخواهیم کار فرز کاری انجام دهیم نه دقت آنچنانی مورد نظر است و نه لرزش حرکت تاثیری روی کار ما دارد ولی در نهایت استفاده از درایو میکرو استپ آینده نگرانه تر است .

دقتی که برای این کار میتوانیم مد نظر داشته باشیم نه یکصدم بلکه در حد 0.2 هم عالی میباشد
بالا بردن بی دلیل دقت یعنی هزینه اضافی در بخش مکانیک - بالسکرو هم نیاز نیست یک پیچ ACME نهایتا با backlash گیر مکانیکی به راحتی جواب ما را میدهد تمامی دقتهای تعامدی محور ها رو هم باید در سطح 0.05 تعریف کنیم تا بتوانیم با هزینه معقول میز کار را بزرگتر نماییم - محور سوم یعنی محور z هم که فقط برای پایین و بالا بردن دریل میباشد که آن هم نیاز به کنترل ندارد
میتوانیم با یک موتور gearhead جریان مستقیم و همان مکانیزم پیچی با فید ثابت حرکتی و limit switch های انتهای کار محور z را تمام کرد تازه اگر feed متغیر هم مد نظرتان باشد با کنترل موتور با pwm میتوانیم به نتیجه برسیم
چون load عملیاتی بسارپایین است باید از سیستمهای گاید و بوش و پین برای میزها استفاده کنیم که گاید قطر 10 نهایتا 12 برای کورس حرکتی 500 مناسب است - میز هم از آلومینیوم 7075 میگیریم و نهایتا با آنادایز سختکاریش میکنم تا وزن را در حد نهایت سبک کنیم .

فعلا روی اینترفیس تمرکز نکنید سخت افزار مهمترین بخش این دستگاه است که باید اول انو تمام کنیم نقاط رو میشه با مختصات گیری از cad انجام داد چون نیاز به کد های متنوع برای این نوع ماشین نمیباشد

برای اینکودر بهتره از از نوع نسبی استفاده کنیم ( که حتی میشود آنرا ساخت ) و با استفاده از لیمیت سوئیچهای انتهایی و استفاده از سیم z اینگونه اینکودر ها و کوپل مستقیم آن به شفت بدون نیاز به خط کش میتوانیم جواب مورد نظر را به دست آوریم البته باید موقعیت 2 محور را درقالبهاب زمانی مناسب بر حسب فید حرکتی که کمترین میزان خطا را در حالت single fault ایجاد نماید در eeprom ذخیره سازیم
با این ترفند میتوانیم هزینه خط کش دیجیتال و یا اینکودر مطلق را حذف نماییم .

دید طراحی را بیشتر بر اساس استفاده حداکثری از امکانات قابل حصول با قیمت معقول باشد که بتوانید نیازهایمان را در حد پروژه تعریف شده مرتفع سازد نه بیشتر از آن
با تشکر
قشقایی

mzarkoob
08-09-2012, 10:44
سلام
یه کتاب هست در مورد cnc با نام Theory and Design of CNC Systems که اینجا (You can see links before reply) هم آپلودش کردم.
در موردش بحثی هست؟
pasword : You can see links before reply

hetler
04-10-2012, 22:57
با سلام
من ميخوام با نرم افزار mach 3 و 3 عدد استپر موتور 5 سيم يك cnc خيلي ك.چك درست كنم مشكل من ساخت برد درايو است فعلا براي يك محور ميخوام دست كنم ميخوام از ميكرو استفاده كنم وفقط با uln2003 درايو كنم چون موتورها كوچك هستند ودر ولتاژ 9 ولت فقط 150 ميلي امپر ميكشند
فقط مشكل من فهماندن استپ وجهت است
پايه 2 پرت lpt استپ ميده چگونه استپها را ميكرو بگيره و به ازائ هر استپ بين چهار پين موتور خروجي شيفت بده
بايد مانند اسليواسكوپ عمل كرد
پايه 6 پرت هم جهت همان موتور را ميده
شرمنده خيلي كم ميكرو بلدم فقط بلدم تيكه سورس فايلها را سر هم بندي كنم بگم برنامه نوشتم
فقط كمك هاتون بر اساس بسكام باشه

mzarkoob
05-10-2012, 11:59
با سلام
شما از خروجی پورت پرینتر مشخص کردید که یک پایه مثلا 2 به شما پالس بده و یک پایه مثلا 6 جهت حرکت را مشخص کنه. این وسط یه درایور می خواهید که هم این پالس را به 4 سیم استپتان بدهد هم بافر شده باشه. خوب ساده ترین کار ساختن یه درایور با l297 و بافر کردن اون با L298 می باشد. در کاتالوگ l267 شماتیک هست:

البته درایور آماده همین هم در بازار هست.

hetler
05-10-2012, 17:47
با سلام
درايو بالا واقعا يك درايو كامله يك روز بايد همت كنم برم قطعاتش را از طالاقاني بگيرم فكر كنم l298 الان به قيمت بوق تومان رسيده باشه
ولي در كل ميخواستم خودم هم كلا دستم بياد ميشه پرت را به ميكرو وصل كرد برنامه ش چيز خواستي بايد داشته باشه چون براي نمونه من يك پين از پرت ميكرو را ورودي تعريف كردم و در برنامه نوشتم هر وقت اين پين يك شد فلان پين ميكرو كه خروجي تعريف كردم يك بشه پينهاي 18 تا 25 پرت را هم كه گراند هست به زمين مدار وصل كردم ولي خروجي روشن نشد در حالي كه بين پرت 5 ولت خروجي ميدهد شرمنده خونه نبودم تا برنامه را بگزارم ولي در كل ميخواستم ببينم روند كار همينه يا من كلا از مرحله پرتم
با تشكر از دوستان چشم انتظار نظرات و كمك شما دوستان هستم

mnkh2009
06-10-2012, 02:06
با سلام
دوستان توجه بکنن 9 صفحه نوشته داریم و هیچ
ضمنا از avr نمیشه استفاده کرد. بدجوری قاطی میکنه. تا زمانی که اسپیندل خاموشه یا تو محیط آزمایشگاهی عالیه ولی وقتی بره یه جای پر نویز عکس العملش قابل پیش بینی نیست. من 3 سال از عمرم و با avr رو سی ان سی تلف کردم. بهترین میکرو واسه cnc اینه>> arm stm32 کاملا صنعتی با سرعت و امکانات خوب.
البته من کارمو بصورت ماژول و با استفاده از میکرو پیک انجام میدم. بهتر از avr است(قابلیت اطمینان بالایی داره) در سیستم طراحی بصورت ماژول ، هر ماژول بعنوان یک هسته پردازشی عمل می کند.
از l298 هم استفاده نکنید ولتاژ و جریان محدودی میده. اگه بخواهید سرعت و گشتاور خوبی داشته باشید باید به موتورها فشار بیارید مخصوصا در هنگام شروع حرکت. از موتورهای 6 سیم و درایور فت استفاده کنید

mnkh2009
06-10-2012, 02:24
اگر فشار اولیه کافی نباشه موتور پالسها رو رد میکنه. باید برنامه رو طوری بنویسید که حرکت آهسته و با قدرت شروع شده و سپس سرعت اونو اضافه کنید.
در مورد تایمر/کانتر ها ، فقط تو سیستم Close Loop کارایی دارن. stm32 مدل Up-Down داره.
اینم یه نمونه از برنامه سوراخکاری با دلفی ای اکس 2 نوشتم. خروجی جی کد و سی ام اف(ویژه دستگاه های ساخت خودم) رو میده.
اگه وفت شد عکس مداراتشو میزارم

hetler
07-10-2012, 13:40
با سلام
خيلي از دوستانم هم ميگويند از ميكرو استفاده نكن هر چند خودم نويز پزير بودن avr را قبول نداشته و اگه برنامه و مدار درست نوشته و بسته شود نويز كه هيچ ضد گلوله هم ميشود
در مورد l298 براي كارهاي معمولي كامل جواب ميده تازه قيمت استپ موتري كه از ظرفيت l298 خارج باشد از ظرفيت جيب من هم بيشتر است
به هر حال ديدم درست ميگيد چند صفحه نوشته و هيچ دوستان فكر كنم اين درايوي كه لينكش كامل باشه اگه دوستان نكته اي و نظري دارند قبل از اينكه دست به ساخت بزنم لطف كنند و بگن

hetler
07-10-2012, 14:16
اين هم نقشه ميز cnc اگه كسي از اي طرح خوشش امد بگه تا فايل هاي برش قطعاتش با cnc را هم بزارم

mnkh2009
07-10-2012, 21:59
سلام
طرح خوبیه
ولی بهتره درایور توسط اپتوکوپلر ایزوله بشه. بهترین محل بین L298 و L297.
لطفا فایلشو واسه من بفرستید.
mkh702@yahoo.com
در خصوص AVR هم علیرغم اینهمه اطمینان بیخیال شو وقت تلف کردنه. 2 تا مدار عین هم (فقط جای پایه ها متفاوت باشه) درست کن یکی با AVR و یکی دیگه با PIC . برنامشو هم عین هم بنویس بعد ببر تو یه محل صنعتی که توش دستگاه جوش نقطه داشته باشه با چند تا موتور سه فاز. راشون بنداز و چند خال سنگین بزن. و نتیجه رو داشته باش. AVR های من که باید دوباره برنامه ریزی میشدن.
یا در کنار موتور سه فاز دستتو ببر طرف میکرو.
در هرصورت مبارزه با نویز برای هر مداری لازمه ولی <<قابلیت اطمینان از عملکرد میکرو >> مهمتره.
بر خلاف سایر مدارات که قاط زدن میکرو به راحتی و با یه ریست حل میشه(دستی یا Watch Dog) و کسی چیزی متوجه نمیشه اگه تو دستگاه سی ان سی قاط بزنه تازه اگه به کسی آسیب نرسه یا قطعه کار خراب نشه حداقلش اینه که یه ابزار با ارزش رو ازدست میدیم.
ضمنا از تصمیمی که گرفتی خیلی خوشم اومد. بالاخره یکی دل به دریا زد.

hetler
08-10-2012, 00:00
سلام
ظاهرا بجز يك از دوستان يا همه يك cnc شش محور دارند يا اصلا علاقه اي به بحث ندارن
اول همه با حرارت ميان بعد بدون اينكه به جايي برسيم !!!!!!
اين هم يك قسمت ديگر از فايلهاي cnc خوشحال ميشم نظر دوستان را هم داشته باشيم

mzarkoob
08-10-2012, 11:25
سلام
ظاهرا بجز يك از دوستان يا همه يك cnc شش محور دارند يا اصلا علاقه اي به بحث ندارن
اول همه با حرارت ميان بعد بدون اينكه به جايي برسيم !!!!!!

سلام
cnc شش محور که هیچ یک محور هم نداریم ! ولی علاقه را داریم :mrgreen:

mnkh2009
08-10-2012, 13:59
احتمالا اون یک نفر هم منم. البته 6 محور ندارم فقط یه دستگاه کوچیک سه محور دارم مال یکی از دوستان بود . از کار افتاده بود اونم اوراقش کرده بود قطعاتشو واسه دستگاه مشابه برداشته بود. من بدنه شو ازش گرفتم و راش انداختم. البته از مرحله GCode تا سر موتورها (پردازش کد ها - کنترل و ترسیم کد ها ، محاسبه و تبدیل کدها به زبان ماشین و ارسال آنها - سپس دریافت و تبدیل کد ها و ارسال آنها به موتورها و ...)
حداقل 11 مدل کنترلر و برنامه واشس آماده دارم. در حال حاضر هم داره لنگ لنگان کارشو می کنه.
hetler عزیز من حاضرم در حد توان کمکت بکنم. پیغام بذار

mnkh2009
08-10-2012, 14:08
توصیه سازندگان سی ان سی به همه :

:xمراقب تب CNC باشید :x

آدمو دیونه میکنه :018::018::018::018:

تب ساخت دستگاه cnc در ایران | احتیاط کنید (You can see links before reply)

hetler
08-10-2012, 16:43
با سلام

بالسکرو يا پيچ مسئله اين است؟

در پستهاي قبل هم به اين موضوع اشاره شده من هم به شخصه به پيچ راي ميدهم
البته در جاي هم خواندم كه بال اسكرو ارزان هم پيدا ميشه
يكي از دوستان هم در پستهاي قبلي به پیچ ACME و backlash گیر مکانیکی اشاره كردند از دوستان كسي محل فروش و قيمت در اصفهان دارد؟
خلاصه اين دقت كه هميشه ذهن منو درگير ميكنه از نظر سرعت پيشروي مشكلي نيست چون قرار نيست صنعتي باشه ولي دقت فكر كنم تا 0.1mm جوابگوي كار من باشد ( كم توقع)
منتظر نظرات و كمك شما دوستان هستم

mnkh2009
09-10-2012, 11:57
با سلام
شما بهتره هدفتونو از ساخت cnc و انتظاراتتونو از دستگاه مطرح کنید تا ما هم بدونیم چی میخواییدو واسه چه مدت استفاده؟اونطوری بهتر میشه با هم مشورت کرد.
شما میخوایید دستگاهی بسارید که حداقل چهار پنج تومن قیمتشه.و بعد از ساخت تازه یه سری کاربری هم بهش اضافه می کنید. بهتره حداقل نصفشو هزینه کنید.
ضمنا شاید با اون ابزار ، رو کاغذ به دقت 0.1 برسید ولی عملا میبینید که همین هم مشکله. بهتره اولیو خوب درست کنید که واسه دستگاههای بعدیتون!!! بتونید ازش استفاده بکنید.
یه سری به این سایت بزنید در مورد کنترولره.
Planet CNC (You can see links before reply)

mnkh2009
11-10-2012, 12:24
سلام
دوستان چرا ادامه نمی دن؟
آقای hetler نیستید تازه گرم می شدیم.

hetler
11-10-2012, 13:27
سلام
هستيم فقط يك روز مرخصي گرفتم
با اين موتور هاي ضعيفي كه من دارم فعلا يك cnc كوچيك بسازم تا بفهمم مشكلات كجاس وچقدر جوابگوي نيا منه و از هزينه كردن بيهوده جلوگيري ميكنه
اگه بخوايم همه چيز را بزرگ و مشكل بگيريم و وارد بحث عملي نشيم 10 صفحه كه هيچ تا 1000 صفحه مينويسيم
ولي توي اين 10 صفحه من متوجه شدم دوستان نصبت به اين بحث كم لطفي ميكنند.

sina_browser
11-10-2012, 14:22
سلام
دوستان برای ساخت یه دستگاه cnc کوچیک چقدر هزینه لازمه؟

mzarkoob
12-10-2012, 00:08
توصیه سازندگان سی ان سی به همه :

:xمراقب تب CNC باشید :x

آدمو دیونه میکنه :018::018::018::018:

تب ساخت دستگاه cnc در ایران | احتیاط کنید (You can see links before reply)

میگم این توصیه شامل کسانی که می خواهند فقط روی کنترلر cnc کار کنند هم میشه ؟؟!!

mnkh2009
16-10-2012, 10:40
سلام
نه - به نظر من طراحی و ساخت کنترولر زیاد هزینه بر نیست اما باز هم تبش بالاست.
بهتره یه نفر بعد از آشنایی مقدماتی با کنترولرهای سی ان سی اول یه گرایش را انتخاب بکنه بعد حداقل یکی دو ماه بره شاگزدیشونو بکنه(خاک کارگاه بخوره) در حین کار با مسائل اون رشته آشنا بشه با ابزار ها و نحوه کار دستی که آشنا شد بیاد کنترولر اونو طراحی کنه و کنترولرش چیزی بیشتر از کنترل سه تا موتور باشه!!!
فکر می کنید واسه چی تو مملکت ما این همه طراح سی ان سی داریم و صنعت داره درجا میزنه؟
واسه اینه که من و شما به خودمون زحمت نمیدیم و نمیریم یه کار اساسی انجام بدیم و همش تو توهم خودمون داریم سی ان سی خلق می کنیم وبعد هم ولش می کنیم و سالها دیگه سراغش هم نمی ریم.

کار شما خیلی ارزشمنده. شما که وقت و انرژی می گذارید و یه کاریو انجام می دید خیلی ارزش داره حتما به کارتون ادامه بدید.

behzadx
18-10-2012, 23:59
با سلام
من ميخوام با نرم افزار mach 3 و 3 عدد استپر موتور 5 سيم يك cnc خيلي ك.چك درست كنم مشكل من ساخت برد درايو است فعلا براي يك محور ميخوام دست كنم ميخوام از ميكرو استفاده كنم وفقط با uln2003 درايو كنم چون موتورها كوچك هستند ودر ولتاژ 9 ولت فقط 150 ميلي امپر ميكشند
فقط مشكل من فهماندن استپ وجهت است
پايه 2 پرت lpt استپ ميده چگونه استپها را ميكرو بگيره و به ازائ هر استپ بين چهار پين موتور خروجي شيفت بده
بايد مانند اسليواسكوپ عمل كرد
پايه 6 پرت هم جهت همان موتور را ميده
شرمنده خيلي كم ميكرو بلدم فقط بلدم تيكه سورس فايلها را سر هم بندي كنم بگم برنامه نوشتم
فقط كمك هاتون بر اساس بسكام باشه

سلام دوست عزیز من هم مثل شما می خواستم با یه میکرو AVR یه درایور استپر برای CNC بسازم ولی یه جاهایی گیر کردم. من فقط می خواستم به جای استفاده از سه عدد L297 از یه میکرو Mega32 استفاده کنم به این صورت که از سه عدد وقفه خارجی که در میکرو وجود داره برای پالس گرفتن از پورت پرینتر و 3 پایه دیگه برای جهت چرخ استفاده کنم تا اندازه ای هم برنامه رو با بسکام نوشتم ولی وسط کار به شک افتادم . آیا میکرو می تونه تمام دستوراتی که از پورت موازی کامپیوتر میاد رو پردازش و سر وقت به استپر ها برسونه ؟ این بود که کار رو متوقف کردم برای حرکت دادن موتور استپر هم از یه جدول استفاده کردم که توی اون یک سری کد رو به پورتی که استپر وصل بود می رسوند یه جدول برای فول استپ و یه جدول هم هالف استپ این کدها رو هم از روی L297 خودم اون رو توی پروتئوس راه اندازی کردم و با پالس دادم به اون خروجی رو چک کردم تا ببینم چه کدی تولید می کنه برای فول استپ 4 کد و برای هالف استپ 8 کد تولید می کنه می تونی امتحان کنی.

kohan220
25-10-2012, 16:53
سلام
آقایی که cnc میساخت اگه میشه یه زنگ یا ایمیل به هم بده من برای پلکسی یه دونه میخام البته با دلر
09359453631kohan220@gmail.com

mnkh2009
26-10-2012, 17:58
سلام
پیام های خصوصی تونو چک کنید.

mnkh2009
26-10-2012, 18:07
سلام مجدد.
آقا بهزاد X
مطمئن باش جواب میده. من جواب گرفتم.
تو برنامه GCode سرعت حرکت یا براده برداری را بادستور Fxxxx کم کن.
مثال :
G00 X100.00 Y100.00 F300
اگه از برنامه ماخ3 استفاده بکنی می تونی حداکثر سرعتو تنظیم کنی طوری که میکرو جواب بده.

ضمنا به نظر من هم استفاده از میکرو بهتر از L297 است.
چون میکرو قابلیت انعطاف پذیری زیادی داره و میتونی :
1- الگو های بیشتر و نامتعارفی استفاده کنی.
2- سیستم تاکئومتری اونو راه بندازی و موقعیت محور ها رو داشته باشی و ارسال کنی
3- آخرین موقیعت موتور ها رو ذخیره و بازیابی بکنی مخصوصا رجیستر پایه ها رو.
4- با یه LCD کوچیک و یه بلندگوی معمولی و چند تا انکدر ، دستگاهتو از حالت کَر و کور و چلاق در بیاری
و ...
فقط هواست باشه بعد از اعمال دستورات حتما موتور ها رو خاموش کنی.

من تو میکرو با MikroPascal PRO از محصولات MikroE و تو کامپیوتر با دلفی کار می کنم(تطبیق دادنش راحته) اگه خدمتی از دستم بر بیاد در خدمت دوستان و اساتید گرامی هستم.

موفق باشید.

mnkh2009
26-10-2012, 18:51
این یه رابط ه مثل اون چیزی که شما میخواهید اما واسه سرو موتوره

behzadx
02-11-2012, 20:15
سلام مجدد.
آقا بهزاد X
مطمئن باش جواب میده. من جواب گرفتم.
تو برنامه GCode سرعت حرکت یا براده برداری را بادستور Fxxxx کم کن.
مثال :
G00 X100.00 Y100.00 F300
اگه از برنامه ماخ3 استفاده بکنی می تونی حداکثر سرعتو تنظیم کنی طوری که میکرو جواب بده.

ضمنا به نظر من هم استفاده از میکرو بهتر از L297 است.
چون میکرو قابلیت انعطاف پذیری زیادی داره و میتونی :
1- الگو های بیشتر و نامتعارفی استفاده کنی.
2- سیستم تاکئومتری اونو راه بندازی و موقعیت محور ها رو داشته باشی و ارسال کنی
3- آخرین موقیعت موتور ها رو ذخیره و بازیابی بکنی مخصوصا رجیستر پایه ها رو.
4- با یه LCD کوچیک و یه بلندگوی معمولی و چند تا انکدر ، دستگاهتو از حالت کَر و کور و چلاق در بیاری
و ...
فقط هواست باشه بعد از اعمال دستورات حتما موتور ها رو خاموش کنی.

من تو میکرو با MikroPascal PRO از محصولات MikroE و تو کامپیوتر با دلفی کار می کنم(تطبیق دادنش راحته) اگه خدمتی از دستم بر بیاد در خدمت دوستان و اساتید گرامی هستم.

موفق باشید.

کم کردن سرعت فکر خوبیه ولی اصلا حرفه ای نیست
به نظر من اگه سرعت رو هم کم کنیم باز هم به مشکل می خوریم
به فرض همین فرمان شما
G00 X100.00 Y100.00 F300
این فرمان برای حرکت به موقعیت داده شده است.
اگه فرمان به صورت یکی بعد از دیگری باشه یعنی اول محور x حرکت کنه و بعد محور y با وقفه اون رو می تونیم بخونیم ولی اگه به صورت همزمان قرار باشه برای حرکت هر دو موتور ارسال بشه با توجه به اولویت بندی وقفه ها حداقل اتفاق رو می تونیم تاخیر در زمان بندی توصیف کنیم یعنی میکرو دستور اول رو میگیره میره اجرا کنه در حالی که یه دستور دیگه توی صف مونده و منتظر اجراست و تا بیا اون رو اجرا کنه با سرعت ارسال دیتا کلی دستور دیگه تو صف می مونه و حتی ممکنه از دست هم بره برای اینکه بتونیم توی یه زمان تمام دستورات رو داشته باشیم باید حداقل 3 پین داشته باشیم که به طور همزمان نمونه برداری کنه و به طور همزمان هم میکرو بتونه فرمان دریافت شده رو اجرا کنه البته نمی گم که شدنی نیست ولی احتیاج به زمان بندی دقیقی داره .

mnkh2009
04-11-2012, 12:43
سلام
حرفه اییه.
شما نمی تونید بیشتر از سرعت استپ موتور ازش انتظار داشته باشی. استپ موتور که با سرعت جت نمی چرخه. در عمل فوقش بتونی 3khz کلاک داشته باشی که بسته به مکانیک دستگاه در حدود 2250 م م در دقیقه باشه(بال اسکرو با کورس5 م م ) که اینم از سرعت میکرو خیلی کمتره.
ضمنا روش شما مناسب نیست.
یه پایه وقفه نیاز داری نه سه تا!!!
3 تا پایه در نظر بگیر واسه جهت.
3 تا پایه در نظر بگیر واسه کلاک.
در دستگاه ارسال کننده این 6 پین و مقدار دهی کن.
پالس وقفه رو ارسال کن.
در وقفه میکرو بنویس :
پینهای کلاک رو بخون هر پین که کلاک دارد بسته به جهت اون (سه پین جهت) خروجی موتور بده.
موتورها رو خاموش کن.(لطفا)
تمام.

فکر نمی کنم نیاز به صف داشته باشد یا زمان زیادی ببرد.
موفق باشید.:wink:

mnkh2009
10-11-2012, 01:09
چی شد
تعطیله؟
کجائید؟

mzarkoob
10-11-2012, 11:57
سلام
یه مورد در رابطه با اثرات نویزی که وقتی دارید با یک سرو درایور کار می کنید را مطرح می کنم. وقتی با میکروم(1768) فقط یک پالس به درایورم می دهم مسلما سرو موتور حرکت خواهد داشت. در این حین اگر بخواهید برنامه میکرو را عوض کنید به هیچ عنوان پروگرام انجام نمی شود. بایستی اتصال برد با مدارتان را قطع و یک بار پروگرامر را قطع و وصل کنید تا مجددا پروگرام انجام شود. حتی نزدیک سرو باز پروگرام انجام نمی شود!
برای شمارش تعداد پالسهای انکدر چون نویز اثر زیادی دارد با اتصال مستقیم خرجی انکدر به میکرو به جای 2500 پالس حدود 200000 پالس براتون میشماره !
راه حل ها؟

mnkh2009
10-11-2012, 15:30
سلام
راه حلهای اولیه:
1- آیا مدارتون ایزوله است؟ اگر نیست ایزولش کن.
2- در خروجی اینکدر مقاومت بالاکش یا پائیین کش دارید. اگه ندارید بزارین. اگه گذاشتین مقدارشو کم کنید.(نصف به نصف برید جلو)
فعلا این دو تا رو امتحان کنید اگه نشد دوباره بررسی میکنیم.

mnkh2009
13-11-2012, 01:49
سلام
آقا زرکوب تستش کردی؟
جواب داد؟

AnonyJavad
16-11-2012, 15:11
تمام چیزی که من از cnc نیاز دارم یه وسیله هست برای چاپ راحت مدار چاپی و یک وسیله خانگی که باهاش بتونم قطعات پلاتیک یا فلزی رو راحت برش بدم یا خم کنم. مثل برش لیزر یا اولتراسونیک.
کسی این دو قلم وسیله به صورت خانگی یا desktop می دونه کجا گیر میاد و هزینه اش چقدر میشه؟

mzarkoob
16-11-2012, 18:12
سلام
آقا زرکوب تستش کردی؟
جواب داد؟
سلام
یه کم دستم بند بود زیاد نشد وقت بذارم ولی یه تست زدم با یه اپتوکوپلر اعمال پالس انجام نمی شد و در نهایت انگار اپتوکوپلر سوخت !! حالا یه وقت دیگه میذارم ببینم چطور میشه و خبر میدم

mzarkoob
23-11-2012, 22:56
سلام
راه حلهای اولیه:
1- آیا مدارتون ایزوله است؟ اگر نیست ایزولش کن.
2- در خروجی اینکدر مقاومت بالاکش یا پائیین کش دارید. اگه ندارید بزارین. اگه گذاشتین مقدارشو کم کنید.(نصف به نصف برید جلو)
فعلا این دو تا رو امتحان کنید اگه نشد دوباره بررسی میکنیم.
سلام. ایزوله کردم ولی کاری به اون نداشت. فعلا یه جورایی این مشکل قابل صرف نظر کردنه. مورد اصلی استفاده از انکدر است که با مواردی که مطرح کردید جواب نداد زیرا خروجی این انکدر تفاضلی است :

ظاهرا بایستی با یه مدار واسط تک سیگنالش کرد. سرچ کنیم مدارات زیاده. کدوم بهتره که در مقابل نویز هم جاب بده؟

flightsazan
28-11-2012, 18:41
سلام
خدمت دوستان عزیز
من بدنبال سورس برنامه کنترل هستم در همین تاپیک با دو دوست پیغام دادم سورس دلفی می خواهم که بتوانم آن را با نیازهایم تطبیق دهم دوستان باهم تماس بگیرید با تشکر
h_flightsazan@yahoo.com
برنامه قادر باشد فایل های جی کد را خوانده و بصورت مستقل مثلا X در یک سطر جدول و غیره جدا نماید در هنگام کار هم با رسم دوباره و تغییر رنگ نمایش دهد که کجای کار هستیم
با تشکر

flightsazan
08-12-2012, 21:07
سلام
چندتا از د وستان که به اصطلاح برنامه دارنند پیشنهادمی دهند و بعد دیگه پی گیر ایمیل نیستند چـــــــرا!
با تشکر

javad naderi
09-12-2012, 02:28
سلام.دوستان من تمام پست هاتون رو خوندم.خوب راستش من چند وقت پیش یه دستگاه طلا سازی با دقت 2 میکرون راه انداختم که میشد دقت رو بالاتر هم برد ولی سرعت مهم بود.والا در همین حین رو یه دستگاه برش و خم النگو هم کار کردم.برای سه محور حرکت کردن از میل ماردون و واگن(اصطلاح خودمونی) استفاده کردم که سرعتش و دقتش عالی بود و با استپر درایو میکردم و درایوراش هم میکرو استپ خریدم 70 تومن و هر دور موتور رو 30000 قسمت میکرد برام.من از 10000 قسمتش استفاده کردم سرعتش هم عالی بود.برای ساخت cnc دقت مکانیک مهمه.اگه پایه باشن یه جایی تو یزد شروع به ساخت کنیم وقتمون رو برای طراحی درایور نکنیم چون قطعاتش نیست تازه خودمون بسازیم 5 برابر برامون تموم میشه.70 تومن بخریم راحت تریم.اگه مایل به شروع کار هستین یا علی رو بگین و تو یزد یه مکانی بگیریم و شروع کنیم.مطمئنا جواب میگیریم.حتی اگه تمیز و با دقت ساخته بشه میشه تولید کرد.یه ایده هایی هم دارم برای cnc pcb.
مرسی

javad naderi
09-12-2012, 15:21
چرا کسی نیست تو این تاپیک.

mzarkoob
10-12-2012, 01:17
اگه مایل به شروع کار هستین یا علی رو بگین و تو یزد یه مکانی بگیریم و شروع کنیم.
سلام
ما که یزد نیستیم !!

چرا کسی نیست تو این تاپیک.
این همه ادم ..چشم بصیرت می خواد ...:mrgreen:

javad naderi
10-12-2012, 17:19
سلام
ما که یزد نیستیم !!

این همه ادم ..چشم بصیرت می خواد ...:mrgreen:
نداریم.ببخشید

mzarkoob
23-01-2013, 18:22
سلام
چطور میشه یه cnc کوچک برای آزمایش ساخت؟ چه قطعاتی را باید تهیه کرد و چقدر هزینه داره؟ تا حالا کسی ساخته؟ ساده ترین حالت را در نظر بگیرید

mzarkoob
30-01-2013, 19:56
سلام
چطور میشه یه cnc کوچک برای آزمایش ساخت؟ چه قطعاتی را باید تهیه کرد و چقدر هزینه داره؟ تا حالا کسی ساخته؟ ساده ترین حالت را در نظر بگیرید
هزینش الان میشه 1.5 اگه کسی می خواد بگه ها !!

ehsaun_kkt
31-01-2013, 00:08
درود
ترم یکی مونده به آخر مهندسی کنترل-ابزار دقیق هستم!! میخام پروژه انتخاب کنم!!
آیا میتونم یه cnc بسازم؟؟
کار سختیه؟
زیاد نمی خوام پیشرفته باشه!!
کسی می تونه یه توضیح کلی به من بده؟

+پروژه پیشنهادی دارید بهم پیغام کنید
ممنون
بدرود

hadibarak
31-01-2013, 15:12
سلام

میشه cnc درست کرد کار خیلی راحتیه ولی الان هزینه اش خیلی زیاد شده . فکر کنم بین 1.5 تا 2 میلیون برات هزینه داشته باشه (قبلا با 500 هزار تومن هم میشد درست کرد ) . اگه خواستی میتونم در مورد ساخت (مدارات الکترونیکی و قسمت مکانیکی ) بهت کمک کنم .

اگه پروژه آسون تر میخوایی میتونی این ها رو در نظر داشته باشی

اندازه گیری شیب آسفالت
مشخص کردن پروفایل جاده
ارتفاع سنج دیجیتالی برای هواپیماهای سبک
سرعت سنج دیجیتالی برای هواپیماهای سبک

mzarkoob
01-02-2013, 11:54
سلام

میشه cnc درست کرد کار خیلی راحتیه ولی الان هزینه اش خیلی زیاد شده .
سلام
میشه عکس های از cnc که ساختید قرار بدید؟
با تشکر

hadibarak
01-02-2013, 20:47
سلام
میشه عکس های از cnc که ساختید قرار بدید؟
با تشکر

سلام
فعلا ساخت cnc رو شروع نکردم . ولی نقشه تمام قسمت های مکانیکی رو کشیدم
منتظرم تا کار پایان نامه ام تموم بشه بعد . فعلا سرم خیلی شلوغه

mzarkoob
01-02-2013, 23:44
فکر کنم بین 1.5 تا 2 میلیون برات هزینه داشته باشه (قبلا با 500 هزار تومن هم میشد درست کرد ) .
واقعا اگه بخواهیم شبیه این را درست کنیم 1.5 تا 2 تومن هزینش میشه؟؟

hadibarak
02-02-2013, 17:01
واقعا اگه بخواهیم شبیه این را درست کنیم 1.5 تا 2 تومن هزینش میشه؟؟

این نه ولی اگه میخوایی یه چیز خوب داشته باشی باید خوب خرج کنی

خرج این cnc که گذاشتی بیشتر از این نمیشه

درایور موتور سه عدد (قیمت حدود 100 هزار تومن )
استپ موتور سه عدد ( 90 هزار تومن ) -- اگر بخواهید از سرو موتور استفاده کنید (300 هزار تومن )
هزینه ساخت ریل ها (60 هزار تومن )
دنده ها و اتصالات ( 100 هزار تومن )
دریل و ابزار مربوطه (200 هزار تومن )
ساخت شاسی ( 100 هزار تومن )
منبع تغذیه 24 ولت 5 آمپر (50 هزار تومن )
سنسور ها و کابل ها ( 30 هزار تومن )

mzarkoob
02-02-2013, 20:57
از لحاظ میکانیکی این دستگاه محور x بال اسکرو حرکت نمی کند بلکه صفحه حرکت می کند. فکر کنم اگر تغییرات داده بشه صفحه زیرین ثابت باشد و محور x حرکت کند بهتر باشد. برای این کار باید چیکار کرد و چه تغییری در قطعات لازم و هزینه ایجاد می شود؟

hadibarak
02-02-2013, 21:53
این مدل CNC به CNC دروازه ای میز متحرک معروف هست

معمولا وقتی دامنه حرکت CNC خیلی بزرگ باشه مورد استفاده قرار میگیره ولی نقطه ضعف اون اینه که نمیشه روش قطعه سنگین گذاشت . (برای قطعات خیلی سنگین از فرز دروازه ای میز ثابت استفاده میشه )

برای ساخت CNC در ابعاد کوچیک و به صورت دست ساز استفاده از این طرح راحت تر از طرح های دیگه است چون تو این حالت ابزار 2 درجه آزادی داره و کنترل لرزش اون راحت تره . چون از این CNC در سوراخ کاری مدار استفاده میشه کوچک ترین لرزشی میتونه باعث خطا بشه .

میز هم فقط یک درجه آزادی داره که اگه ریل گذاری رو درست انجام بدید لرزش میز هم به صفر میرسه

تغییر دادن طرح تقریبا هیچ هزینه اضافی نداره . فقط کافیه ریل های زیر میز رو به قسمت spindle وصل کنید . فقط باید موتور محرک محور رو در وسط قرار بدید تا موقع حرکت محور کج نشه .

ویندوزم به هم ریخته فردا درستش می کنم براتون شکل سه بعدیش رو میذارم

hadibarak
02-02-2013, 21:53
این مدل CNC به CNC دروازه ای میز متحرک معروف هست

معمولا وقتی دامنه حرکت CNC خیلی بزرگ باشه مورد استفاده قرار میگیره ولی نقطه ضعف اون اینه که نمیشه روش قطعه سنگین گذاشت . (برای قطعات خیلی سنگین از فرز دروازه ای میز ثابت استفاده میشه )

برای ساخت CNC در ابعاد کوچیک و به صورت دست ساز استفاده از این طرح راحت تر از طرح های دیگه است چون تو این حالت ابزار 2 درجه آزادی داره و کنترل لرزش اون راحت تره . چون از این CNC در سوراخ کاری مدار استفاده میشه کوچک ترین لرزشی میتونه باعث خطا بشه .

میز هم فقط یک درجه آزادی داره که اگه ریل گذاری رو درست انجام بدید لرزش میز هم به صفر میرسه

تغییر دادن طرح تقریبا هیچ هزینه اضافی نداره . فقط کافیه ریل های زیر میز رو به قسمت spindle وصل کنید . فقط باید موتور محرک محور رو در وسط قرار بدید تا موقع حرکت محور کج نشه .

ویندوزم به هم ریخته فردا درستش می کنم براتون شکل سه بعدیش رو میذارم

Pioneer
02-02-2013, 22:30
دوست عزیز اقای هادی برک این قیمت هایی که گذاشتید مربوط به چی بود؟! مثلا مهره بال اسکرو شماره 16 یا بال اسکرو متری چند شما خریدید یا واگن و ریل اونها و استپ موتور ها چه مدلی هست این قیمتی که گذاشتید؟!

mzarkoob
02-02-2013, 22:39
دوست عزیز اقای هادی برک این قیمت هایی که گذاشتید مربوط به چی بود؟! مثلا مهره بال اسکرو شماره 16 یا بال اسکرو متری چند شما خریدید یا واگن و ریل اونها و استپ موتور ها چه مدلی هست این قیمتی که گذاشتید؟!
در مورد قیمت ها من یه کم مورد دارم . مثلا اینجا (You can see links before reply) دوستی که درست کرده پارسال این قیمت ها را زده:
استپ موتور 6 نیوتن متر 200.000ت
درایور هر عدد 300.000ت
بال اسکرو متری 150.000
مهره بال اسکرو 150.000
موتور مگنت برای اسپیندل 250.000
بلبرینگ lm35 40.000

hadibarak
02-02-2013, 23:06
درایور هایی که من گفتم حاضری نیست .

باید خودتون بسازید . درایور های حاضری قیمتشون نسبت به این مدل خیلی بالاست و برای کارهای کوچیک اصلا به صرفه نیستند .

آقای آرمانی که این قیمت هارو نوشته اولا فکر کنم اندازه cnc شون بزرگه و برای کار های صنعتی ساخته شده و دوما اینکه همه چیز رو حاضری تهیه کردند . (خودشون نوشتند که 500 هزار تومن هزینه جوشکاری cnc شده و درایور هاشون هم خاصه )

نوع استپ موتور هم بستگی به کار مورد نظرتون داره . اگه فقط برای سوراخ کاری مدار یا قطعات کوچیک دیگه می خواهید cnc درست کنید لازم نیست از موتور های صنعتی یا ac استفاده کنید . با یه استپ موتور 5 ولت هم میتونید کار کنید.

تو ساخت cnc الزامی به استفاده از بال اسکرو های آماده نیست . این قیمت هایی که من نوشتم به این شرط درسته که خودتون کار فنی بلد باشید و بتونید بعضی از قطعات رو درست کنید . استفاده از قطعات آماده معمولا باعث افزایش تصاعدی هزینه میشه .

mzarkoob
02-02-2013, 23:28
تو ساخت cnc الزامی به استفاده از بال اسکرو های آماده نیست . این قیمت هایی که من نوشتم به این شرط درسته که خودتون کار فنی بلد باشید و بتونید بعضی از قطعات رو درست کنید . استفاده از قطعات آماده معمولا باعث افزایش تصاعدی هزینه میشه .
خوب حالا با این اوصاف در مورد شکلی که گذاشتم غیر اسکلت چوبی که مربوط به کار نجاری و اره کشی :mrgreen: میشه چه چیزایی را می توانیم خودمون درست کنیم و چطوری؟ ( قطعات میکانیکی منظورمه مثل پیچ و ..)

hadibarak
03-02-2013, 11:33
خوب حالا با این اوصاف در مورد شکلی که گذاشتم غیر اسکلت چوبی که مربوط به کار نجاری و اره کشی :mrgreen: میشه چه چیزایی را می توانیم خودمون درست کنیم و چطوری؟ ( قطعات میکانیکی منظورمه مثل پیچ و ..)

پیچ ها رو می تونید به صورت متری بخرید ( هرسایزی که بخواهید تو بازار هست ) فقط پیچی بگیرید که گامش بلند نباشه ، هر چقدر گام کوچیک تر باشه دقت بیشتر میشه

برای ریل ها رو هم میتونید از شفت ، ترانس میل یا بوهلر استفاده کنید (از آهن فروشی ها تهیه کنید )

به 12 تا lb هم احتیاج دارید

hadibarak
03-02-2013, 11:45

با یه آرمیچر ساده و یه سری قطعه دیگه CNC سوراخ کاری ساخته

mzarkoob
04-02-2013, 10:27

با یه آرمیچر ساده و یه سری قطعه دیگه cnc سوراخ کاری ساخته
این سایت به چه زبونیه!!؟؟
البته در مورد قطعات میکانیکی دو سه تا عکس من بیشتر ندیدم.

hadibarak
05-02-2013, 00:59
این سایت به چه زبونیه!!؟؟

این سایت به زبان اسلونیایی هست . اگه با کروم سایت رو باز کنید میتونید راحت به انگلیسی ترجمه اش کنید .

ehsaun_kkt
05-02-2013, 04:05
سلام

میشه cnc درست کرد کار خیلی راحتیه ولی الان هزینه اش خیلی زیاد شده . فکر کنم بین 1.5 تا 2 میلیون برات هزینه داشته باشه (قبلا با 500 هزار تومن هم میشد درست کرد ) . اگه خواستی میتونم در مورد ساخت (مدارات الکترونیکی و قسمت مکانیکی ) بهت کمک کنم .

اگه پروژه آسون تر میخوایی میتونی این ها رو در نظر داشته باشی

اندازه گیری شیب آسفالت
مشخص کردن پروفایل جاده
ارتفاع سنج دیجیتالی برای هواپیماهای سبک
سرعت سنج دیجیتالی برای هواپیماهای سبک

سلام اگه نقشه ای دارید لطف کنید به من هم بدهید

hadibarak
05-02-2013, 12:14
سلام اگه نقشه ای دارید لطف کنید به من هم بدهید

نقشه چی رو می خواهید ؟

Dog Execution
05-02-2013, 13:05
ساختن دستگاه برش لیزری چقدر هزینه داره؟ اگه نقشه دارید بگذارید

ehsaun_kkt
05-02-2013, 16:08
نقشه چی رو می خواهید ؟

نقشه عملی از ابتدا تا انتهای ساخت یه سی ان سی!

ehsaun_kkt
08-02-2013, 08:24
نقشه کنترلر سی ان سی رو کسی نداره؟

hadibarak
08-02-2013, 10:13
ساختن دستگاه برش لیزری چقدر هزینه داره؟ اگه نقشه دارید بگذارید

بستگی داره که بخواهید برش چه قدرتی داشته باشه .

از 100 هزار تومن تا 800 میلیون تومن خرج داره

hadibarak
08-02-2013, 10:16
نقشه کنترلر سی ان سی رو کسی نداره؟

من دارم ولی باید یه کم صبر داشته باشی چون فعلا سرم خیلی شلوعه و نمیتونم نقشه ها رو یه جا جمع کنم . نقشه ها تکه تکه است و باید به هم ربطشون بدم

ehsaun_kkt
08-02-2013, 17:16
من دارم ولی باید یه کم صبر داشته باشی چون فعلا سرم خیلی شلوعه و نمیتونم نقشه ها رو یه جا جمع کنم . نقشه ها تکه تکه است و باید به هم ربطشون بدم

سلام میشه بپرسم کنترلر شما از چه نوعیه؟
کنترلره کنترل شونده با کامپیوتر
یا کنترلر مجزا؟

مـــــــــــن بی صبرانه منتظر اطلاعات مفیدتون هستم!
براتون صلوات میفرستم:125:

ehsaun_kkt
08-02-2013, 17:20
دوستان احساس میکنم انجمن راکد شده
اینجا فقط منو آقا هادی هستیم
پس این همه شوق و ذوق بچه ها کجا رفت؟
گمونه هر کی دستشو یه چیزی گرفته فقط سر ما بی کلاه مونده
بی صبرانه منتظر همکاری همه دوستان "انجمن cnc " هستم

hadibarak
08-02-2013, 18:12
سلام میشه بپرسم کنترلر شما از چه نوعیه؟
کنترلره کنترل شونده با کامپیوتر
یا کنترلر مجزا؟

براتون صلوات میفرستم:125:

هر دو تاش رو دارم

ولی اونی که کنترل سر خود هست فقط برای سوراخ کاری به درد میخوره

ehsaun_kkt
08-02-2013, 18:31
کاش یه نفر یه بلوک دیاگرامی، یه توضیحی کلی درباره کنترلر میداد
شاید خودم تونستم یه چیزی بسازم

mzarkoob
08-02-2013, 20:16
اینجا فقط منو آقا هادی هستیم
پس این همه شوق و ذوق بچه ها کجا رفت؟

عجب! پس ما بوقیم دیگه !! :sa:

کاش یه نفر یه بلوک دیاگرامی، یه توضیحی کلی درباره کنترلر میداد
شاید خودم تونستم یه چیزی بسازم
بد نیست این سایت cnckaran را هم بخونید:
CNCkaran (You can see links before reply)

hadibarak
09-02-2013, 00:45
عجب! پس ما بوقیم دیگه !! :sa:

مهندس از قلم افتاده شما به دل نگیر :0013:

mahdi1377
19-02-2013, 23:45
من تمام این16 صفحه ای که دوستان لطف کرده بودن ودر مورد cnc ها نوشته بودن با دقت مطالعه کردم .
من خودم شدیدا به این بحث علاقه دارم وچند وقتی میشه که دارم در موردش تحقیق میکنم .
و تصمیم به ساخت یک cnc در حد نه چندان حرفه ای ونه چندان آماتوری هستم .
هدف اولیه من هم حکاکی روی چوب وبرش اجسام نرم می باشد .
راستش با توجه به این که بحث cnc ها به دو بخش مکانیک والکترونیک تقسیم میشه تصمیم گرفتم از مکانیک شروع کنم .
راستش اول سراغ میز رفتم به نظرم میزی که در چند صفحه قبل طرحش توسط دوستان گذاشته شده بود جواب کار منو به خوبی میده .
اما اگه دوستان نقشه های بهتری هم دارند خواهشا آپلود کنندتا ماهم استفاده کنیم
من به صورت جدی تصمیم به ساخت یک cnc گرفته ام اما شدیدا به راهنمایی احتیاج دارم که امید وارم دوستان من رو هم از راهنمایی ها ونظرات خود بهره مند کنند

mahdi1377
22-02-2013, 16:54
من همزمان با کار روی مکانیک سراغ درhیو هم رفتم
ام تو این کار یه مشکل برام پیش اومده اونم اینه که برای راه اندازی موتور به صورت ریز پله (میکرو استپر)سخت افزار متفاوت نیاز هست یا این که تغییرات رو نرم افزار کامپیوتری انجام میشه .
درکل برای راه اندازی استپر موتور به صورت ریز پله نیاز به سخت افزار اضافی هست یا با همون سخت افزار هستش فقط در نرم افزار تغییرات ایجاد میشه .
اگه به قطعات اظافی احتیاج داره خواهشا یکی یه نمونه از این مدار هارو آپلود کنه تا ما هم بتونیم استفاده کنیم.
مردم از بس دنبال این مبحث گشتم وچیز درست وحسابی پیدا نکردم :cry:

mzarkoob
22-02-2013, 19:49
سلام
حالا چه اصراری هست حتما با میکرو استریپ استپتان را راه اندازی کنید. فعلا یه درایور معمولی بگیرید کارتون را راه بندازید و در قدم های بعدی ...
در مورد میکانیک قضیه حرفی برای گفتن ندارم!:mrgreen:

mahdi1377
22-02-2013, 21:16
این هم حرفیه .
اما درمورد درایو تو یه کتاب به یه آی سی درایو برخورد کردم اسمش lmd18200 هست .
میخواستم نظر شما رو درمورد این قطعه بدونم این هم برخی از قابلیت هاش :
ویژگی های برجسته :
تحویل 3a جریان خروجی پیوسته
کار با ولتاژتغذیه تا 55v
ورودی سازگار با ttlوcmos
هشدار افزایش دما در 145 درجه
خاموش سازی خروجیدر دمای 170 درجه
دارای دیودهای clampداخلی
محافظت در مقابل اتصال کوتاه خروجی
کاربردها :
راه اندازی موتور های پله ای وdc
مکانیزم های سرو موقعیتوسرعت
ماشین های کنترل عددی cnc
و...
این هم لینک دیتاشیت

lmd18200 (You can see links before reply)

mahdi1377
22-02-2013, 21:19
در کل میخوام بدونم به درد این کار می خوره یا نه اگه به درد بخوره روش به صورت اساسی کار کنم اگر هم که نه برم سروقت یکی دیگه
این هم تصویر وترتیب پایه هاش :

mahdi1377
23-02-2013, 21:20
ای خدا چرا اینقدر این تایپک سوت وکوره :baad:
اونم موضوع به این جالبی lov:

mzarkoob
23-02-2013, 21:40
ای خدا چرا اینقدر این تایپک سوت وکوره :baad:
اونم موضوع به این جالبی lov:
مهندس ناامید نشو
شاید بچه های انجمن با این انجام ندادند ..

mahdi1377
23-02-2013, 21:58
آخه واقعا حیفه
که اول آن چنان استقبال میشه وحتی بحث به برپا کردن یه انجمن cnc می رسه اما بعد همه ول میکنن ومیرن .
چرا ما نباید یه انجمن جدا واسه این کار داشته باشیم .
اونم با توجه به پیشرفت های روز افزونی که این علم داشته و داره .

ehsaun_kkt
25-02-2013, 13:41
هر دو تاش رو دارم

ولی اونی که کنترل سر خود هست فقط برای سوراخ کاری به درد میخوره

میگم شما سرتون خلوت نشد احیانا!!:alc:
اگه خـــــــــــــــــــــلوت شد برای ما یه نقشه ای یه چیزی آپ کنیم
مردیم از بس تو کف نقشه cnc موندیم

منتظریم شدید
گرچه انجمن تقریبا به حالت غیر فعال در اومده...

Pioneer
25-02-2013, 15:22
به خاطر گرونیه دوست عزیز-
میدونید قیمتا چند برابر شده؟ مهره بال اسکرو 200 250 تومن خوب سه تاش میشه 700 800 تومن-

meyosem
01-03-2013, 16:29
سلام دوستان
من تقریبا 3-4 ماه پیش تصمیم به ساخت سی ان سی گرفتم البته من خیلی وقت بود که به این فکر افتاده بودم ولی دیگه از چند وقت پیش خیلی جدی شدم رفتم توپخونه خیابان ناظم الاطباء با خیلی پرسو جو تونستم حتی اسم این خیابان رو در بیارم تو این خیابان برای خرید لوازمی مثل بال اسکرو -ال ام گاید -واگن ال ام گاید-انرژی چین-مهره بال اسکرو - اسپیندل-موتور سروو و استپر-پروفیل مخصوص میز سی ان سی -و خیلی چیزای دیگه یک قطعه فروش در این خیابان در داخل پاساژ مبصر با نام بلبرینگ اسکویی هست که قیمت های خوبی داره و جنس های خوبی هم داره تقریبا همه قطعات بجز کنترلر را داره --- البته این رو هم بگم که کنترلر چیز مهمیه اما توی سی ان سی روتاری یا چوب قیمت پایینی نسبت به سایر قطعات داره اون قیمتی که من دارم یک مدل 600 یک مدل با نام رادونیکس که در ایران ساخته میشه 1 میلیون و یک مدل با نام دی اس پی حدود 2 میلیون تومان بود من میخاستم میز کاری با ابعاد 80*80*20 بسازم تقریبا حدود 6تا8 میلیون تومان برام اب میخورد که بخاطر قیمت بالاش نتونستم بسازمش هنوزم که هنوزه نصفه کاره مونده و اما برای میز کارش هم که اصلی ترین و مهم ترین و پر کاربردترین و مشکل ترین بخش کار است که باید با دقت فوق العاده در حد دهم میلیمتر ساخته بشه که خود میز هم حتی باید با سی ان سی دروازه ای به سطحی صاف و تراز برسه این بود مختصری از سی ان سی
البته اگر کسی احتیاج به راهنمایی داشت من در خدمتم تا اونجایی که بتونم و اطلاعات دارم کمک میکنم در کل بگم که هزینه بالایی داره ولی خیلی سریع پول خودش رو برمیگردونه

mahdi1377
15-03-2013, 00:33
درمورد cnc یه سایت پیدا کردم این هم لینک پروژه هاش :

این هم لینک آموزش cnc : (البته پایین همون صفحه پروژه ها میتونید پیداش کنید آموزش دونوع cnc هست که این یه کم حرفه ای تره )
اما من بیشتر از درایو هاش استفاده کردم اما آموزش جالبی داره
اما بصورت کلی مدار های خوبی تواین سایت پیدا میشه که میتونه کار برد های فراوانی داشته باشه
حتما ببینید :018:

دوستانی که این سایت رو دیدن هم اگه نظر خودشون رو اعلام کنن که عالی میشه

test00
17-03-2013, 20:15
با سلام :hi:
آقا مهدی عزیز واقعا گل کاشتی aa)
خیلی عالی بوود
بشخصه استفاده کردم
دنبال همچین چیزی میگشتم
والا من دارم روی چندمحوره کار میکنم ایشالا به نتیجه برسم دست پر میام

mahdi1377
17-03-2013, 22:03
با سلام :hi:
آقا مهدی عزیز واقعا گل کاشتی aa)
خیلی عالی بوود
بشخصه استفاده کردم
دنبال همچین چیزی میگشتم
والا من دارم روی چندمحوره کار میکنم ایشالا به نتیجه برسم دست پر میام

خواهش میکنم قابلی نداشت
خوشحالم که به دردتون خورد :o

1nafar
25-03-2013, 10:35
سلام
انجمن CNC ایجاد شد :
رباتیک و مکاترونیک > سیستم های رباتیک > سیستم های CNC
سیستم های CNC - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
اگه کسی تمایل به مدیریت این انجمن داره ، پ.خ بده
این پست تا 48 ساعت دیگه به انجمن جدید هدایت خواهد شد .
با تشکر از تمامی دوستانی که اطلاعات خودشون رو به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار میدن .

1nafar
25-03-2013, 10:35
سلام
انجمن CNC ایجاد شد :
اگه کسی تمایل به مدیریت این انجمن داره ، پ.خ بده
این پست تا 48 ساعت دیگه به انجمن جدید هدایت خواهد شد .
با تشکر از تمامی دوستانی که اطلاعات خودشون رو به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار میدن .

mzarkoob
25-03-2013, 10:48
سلام
انجمن CNC ایجاد شد :

:018::o

esisafa
25-03-2013, 18:55
منم شاید شاید که با یک جایی شروع کنم که البته زمانبر هست و ابتدا باید در چند زمینه ی دیگه خودم رو بهشون اثبات کنم اگه قبول کردن روی این قضیه سرمایه گذاری می کنن. به عنوان کسی که هم الکترونیک خونده هم کنترل می شه روی این بحث کار کرد
اگه که شروع بشه حتما بحث هایی رو در اینجا مطرح خواهم کرد. فقط در اینجا میمونه دعای شما که در صورت انجام شدن دوباره اطلاعات کامل و کاربردی دیگه ای مثل sim900 و usb رو در اختیارتون قرار بدم.

در اولین قدم مقاله ی ابتدایی با روش جدیدی غیر از موتورهای کند پله ای و کنترل مکان رو برای یکی از درسام ارائه کردم که البته سیستم به طور کامل خطی فرض شده و باید گسترش داد. این روش فعلا بر اساس کنترل کاملا دقیق با موتورهای ارزان دی سی هست که در تئوری دقت بیشتری داره و حتی میتونه برش دایره ای و اشکال خمیده هم انجام بده

nazeri
09-04-2013, 21:27
با سلام خدمت شما عزیزان
من تمامی مطالب رو خوندم فقط بحث شده چیزی گفته نشده من میگم که یک الگو شروه کنیم به ساخت تا دستمون بیا (به نظر من)
حالا من چنتا عکس میزارم تا از نظر مکانیکش جلو باشید فقط مدار کنترل میخواد
یکی دیگه هم بگم این چیزی که میزارم میشه اندازشو هر جور که خواستید بسازید فقط موتورش باید قوی باشه

nazeri
09-04-2013, 21:31
اینم کاملش

رمز:
تیم تخصصی ایــــــران میـــکرو (You can see links before reply)

hadijalili
09-04-2013, 23:05
سلام دوستان
من مدیر فنی یه شرکت سازنده سی ان سی هستم
دستگاههای حرفه ای برش و حکاکی سنگ چوب و شیشه
اگه سوالی هست در خدمتتونم

nazeri
10-04-2013, 18:46
سلام دوستان
مدار کنترل دستگاه cncسه محوره اگه دارید بزاری وهمچنین نرم افزارش:018::018::018::018:

mzarkoob
11-04-2013, 10:19
سلام
خیلی ممنون از اعلام آمادگیتون:018:
سوال زیاده
شما در مورد ساخت کنترلر cnc هم تجربیات و اطلاعاتی دارید؟

nazeri
11-04-2013, 21:36
خیر من هیچ گونه اطلاعاتی ندارم .
لطف کنید مدارشو برام بزارید تاهم من استفاده کنم و همچنین دوستانی که از این انجمن دیدن میکنند

nazeri
17-04-2013, 15:50
سلام من یکی مدار درایور پیدا کردم فقط نمیدونم کار میکنه یا نه؟
اگه کسی این مدار روبسته وکارکرده به من بگین:wink::wink::wink::wink::wink::018:

mzarkoob
17-04-2013, 22:14
کار کردنش که کار میکنه. فقط شاید برای یه محصول صنعتی که در شرایط مختلف کاراییش را حفظ کنه باید چاشنیش را زیاد کنید

nazeri
17-04-2013, 23:34
کار کردنش که کار میکنه. فقط شاید برای یه محصول صنعتی که در شرایط مختلف کاراییش را حفظ کنه باید چاشنیش را زیاد کنید
متوجه نشدم یعنی نیمشه تو صنعت استفاده کرد؟
cry::cry::cry:::(:(:(

mzarkoob
18-04-2013, 16:26
متوجه نشدم یعنی نیمشه تو صنعت استفاده کرد؟
cry::cry::cry:::(:(:(
من کی گفتم نمی شه !؟ فقط باید مثلا در ورودی پالس و .. اپتوکوپلر بذارید. در مقابل نویز مقاومش کنید و ....

nazeri
18-04-2013, 23:51
من کی گفتم نمی شه !؟ فقط باید مثلا در ورودی پالس و .. اپتوکوپلر بذارید. در مقابل نویز مقاومش کنید و ....
میشه بیشتر راهنمایی کنید چون من زیاد وارد نیستم

ghmasoud
09-05-2013, 11:25
سلام من میخوام یک دستگاه کوچک cnc بسازم و چون رشته تخصصیم الکترونیک نیست تو ساخت یه درایور bipolar ناکام موندم خواهش میکنم کمکم کنید.
درایور ساخته شده با l293d , 4027 , 4070ساخته شده و مدارشو از یه سایت خارجی گرفتم ولی نمیدونم چرا کار نکرد حدث میزنم سوخته
استپ موتور هم 4 سیمه است( 4.5 ولت و 1 آمپر و با 2 کیلوگرم سانتی متر گشتاور) تا به صورت bipolar بشه درایوش کرد.
چون میخوام درایورها به صورت مستقیم به پورت پرینتر (موازی) وصل بشن پس حتما ورودی درایور باید بیشتر از 3 تا نباشه(step ,enable, direction) تا برای سه محور بشه نه پین و سه تای باقی مونده از 12 تا پین فعال پورت موازی برای 3 عدد میکرو سویچ جهت کنترل ابعاد میز کار هستش.
با توجه به اینکه نرم افزار kcam بسیار مناسبه برای این کار بخش برنامه نویسیش حله.
طراحی سیستم سازه و تعویض بال اسکرو با پیچ بدون لقی برام راحته.
فقط مونده این درایور که در زیر هست فک کنم چون من به ورودی vs (پایه 8) 1 آمپر دادم (البته 4.5 ولت و 7 ولت) سوخته میشه بگید چطور تستش کنم؟؟؟؟

ghmasoud
09-05-2013, 11:33
ضمنا تو دیتا شیتش نوشته حد اکثر جریان برای l293d میتونه 1.2 آمپر باشه ولی برای چند میکرو ثانیه میشه بگید این ماکزیمم جریان برای تغذیه ic هست(پایه 16) یا برای پایه تغذیه موتور(پایه 8)

میشه یه کتاب هم معرفی کنید که بشه الکترونیک عملی رو در حد مدارات ساده یاد بده (البته زبان خیلی ساده) آخه بعضی کتاب ها به جای اینکه واسه افراد با معلومات کمتر از نویسنده نوشته بشه برای اساتید نوشته میشن !!!!!!!!!!!!

ghmasoud
10-05-2013, 01:51
اینجا مثل اینکه خیلی سوت و کوره کسی به ما اعتنا نمیکنه؟؟؟!!

mahanb
13-05-2013, 11:01
سلام آقا خوب هستید؟

یک مشکل اصلی‌ که باعث می‌شه آی‌سی l293 در مدار شما سریع بسوزه دیود‌هایی‌ هستش که باید بذارید و نذاشتید!

این آی‌سی از روش ترانزیستوری استفاده می‌کنه در نتیجه اگه دیود pulldown و pullup براش نذارید جریان برگشتی‌ موتور‌ها یا جریان القایی میره داخل ترانزیستور‌ها و دود میشن :د

شما باید ۴ تا دیود سر هر سیم موتور بذاری سرشونو وصل کنی‌ به ۴.۵ولت و ۴ تا دیگه هم بذاری وصل کنی‌ به gnd ؛)

درضمن l293 هم ممکن ساخته باشه من با l298 کار می‌کنم تقریبا ۴،۵ تا سوزوندم واسه همین قضیه .

اگر هم نقشه ساده برد کنترل با پورت lpt و درایور l298/l297 می‌خوای برو اینجا توی سایتم هست: You can see links before reply

فقط درایوریکه من گذاشتم مال موتور‌های ۶ ولت به بالا هست ولی‌ معمولا اگه به موتور ۴.۵ ولتی ۶ هم بدی کار می‌کنه!
در ضمن من با این ۲ تا آی‌سی دیگه که استفاده شده در مدارتون کار نکردم، اگه با این دیود‌ها حل نشد بگو که یه نگاهی‌ به دیتاشیت اونها و بقیه مدار هم بندازم

موفق باشید

skiboys
13-05-2013, 11:41
سلام آقا خوب هستید؟

یک مشکل اصلی‌ که باعث می‌شه آی‌سی l293 در مدار شما سریع بسوزه دیود‌هایی‌ هستش که باید بذارید و نذاشتید!

درضمن l293 هم ممکن ساخته باشه من با l298 کار می‌کنم تقریبا ۴،۵ تا سوزوندم واسه همین قضیه .

موفق باشید
سلام
برای l293 نیاز نیست این دیودهای هرزگرد را بگذارید داخل خود IC این دیود ها را دارد ولی L298 نداره و باید خودتان اضافه کنید:0013:

skiboys
13-05-2013, 11:45
ضمنا تو دیتا شیتش نوشته حد اکثر جریان برای l293d میتونه 1.2 آمپر باشه ولی برای چند میکرو ثانیه میشه بگید این ماکزیمم جریان برای تغذیه ic هست(پایه 16) یا برای پایه تغذیه موتور(پایه 8)

بله اون جریان جریان لحظه ای هستش که درایور می تونه برای موتور فراهم کنه یعنی مثلا این موتور مربوط به یک ربات هستش حالا به هر علتی موتور یک دفعه جریان زیادی می کشد اگر این زمان زیاد بشود کم کم این l293 داغ می کنه و می سوزه کلا IC ضعیفی هستش L298 را با هیت سینک استفاده کنید دیگه خیالتون راحت باشه:0013:

میشه یه کتاب هم معرفی کنید که بشه الکترونیک عملی رو در حد مدارات ساده یاد بده (البته زبان خیلی ساده) آخه بعضی کتاب ها به جای اینکه واسه افراد با معلومات کمتر از نویسنده نوشته بشه برای اساتید نوشته میشن !!!!!!!!!!!!

همه چی را که توی یک کتاب پیدا نمی کنید، پیشنهاد می کنم زیاد کتاب فارسی نخونید

mahanb
14-05-2013, 06:02
سلام استادان عزیز

آقای "skiboys" راست می‌گویند، :mrgreen: من دقت نکرده بودم که l293 مدلی‌ که D داره تهش، دیود داخلی داره، ولی‌ با این حال من که کار کردم باهاش بدون دیود‌ها بازهم داغ میکرد، البته با دیود اضافه هم داغ میکرد ولی‌ خیلی‌ کمتر. به هر حال، من شماتیک یک مدار رو گذشتم واسط که باهاش دارم الان cnc میسازم و کار می‌کنه فیلمشم هست اگه خواستی‌، ولی‌ کلا این l298و l293یک مقدار دردسر دارند مخصوصاً واسهٔ سروو، به نظر من اگه می‌تونی این آی‌سی رو پیدا کنی‌ با این بساز TA8435H، این آی‌سی توشیبا هستش و و خیلی‌ هم چیز خوبیه آی‌سی واسطه هم نمیخواد مدارشم پره توی اینترنت.

موفق باشید

:wink:

ghmasoud
15-05-2013, 17:02
آقا دمتون گرم.
بعد از کمی تحقیق فهمیدم که مشکل اصلی تو سیستم عامل بود چون ویندوز 7 با برنامه kcam و lpt مشکل داشت بعد از نصب dll برنامه مربوطه تو ویندوز xp میتونم دستور راست و چپو به موتور بدم ولی موتور به جای حرکت يه سوت کوچلو ميزنه و شروع به تق تق ميکنه !!!به نظرت مشکل چيه؟؟؟
الان با اینکه هنوز از این درایور قطع امید نکردم ولی رفتم سراغ l298 , l297 اما تو دلم یقین دارم حتما راهشو پیدا میکنم خصوصا با تق تق هایی که دیشب شنیدم.:018:

این دیود های pulldown و pullup فلسفشون چیه راستی اگه فقط دیود هایی به gnd وصل بشن( اگه اشتباه نکنم pulldown) تنها مشکل رو حل نمیکنن و جریان رو از مدار خارج نمیشه ؟دیگه این دیود هایی که به vcc وصل میشن جریانشون چیه؟؟؟؟

sina_browser
15-05-2013, 18:54
سلام
تاحالا کسی از دوستان تونسته این دستگاهو درست کنه؟
چقد هزینه داشته براش؟

mahanb
16-05-2013, 07:00
آقا دمتون گرم.
بعد از کمی تحقیق فهمیدم که مشکل اصلی تو سیستم عامل بود چون ویندوز 7 با برنامه kcam و lpt مشکل داشت بعد از نصب dll برنامه مربوطه تو ویندوز xp میتونم دستور راست و چپو به موتور بدم ولی موتور به جای حرکت يه سوت کوچلو ميزنه و شروع به تق تق ميکنه !!!به نظرت مشکل چيه؟؟؟
الان با اینکه هنوز از این درایور قطع امید نکردم ولی رفتم سراغ l298 , l297 اما تو دلم یقین دارم حتما راهشو پیدا میکنم خصوصا با تق تق هایی که دیشب شنیدم.:018:

این دیود های pulldown و pullup فلسفشون چیه راستی اگه فقط دیود هایی به gnd وصل بشن( اگه اشتباه نکنم pulldown) تنها مشکل رو حل نمیکنن و جریان رو از مدار خارج نمیشه ؟دیگه این دیود هایی که به vcc وصل میشن جریانشون چیه؟؟؟؟

سلام

به به مبارکه هوراا :o

عرضم به حضورتون که نخیر کافی‌ نیست باید جفتشون باشن

به دلیل اینکه بار جریان فلایبکک هم می‌تونه (+) باشه، هم (-) باشه. بنابرین دیود gnd(-) میگیره، vcc(+)
قضیه صوت موتور می‌تونه به چند دلیل باشه، یا فرکانس کاری درست نیست، یا اینکه سیمهای موتور رو درست وصل نکردی ( جا به جا زدی)، یا جریان موتور کافی‌ نیست ( که بعیده)

:wink::0013:

mahanb
16-05-2013, 08:02
سلام
تاحالا کسی از دوستان تونسته این دستگاهو درست کنه؟
چقد هزینه داشته براش؟

سلام دوست عزیز

بستگی داره چه کاری بخوای باهاش بکنی‌، چقدر مساحت کارش باشه،دقت کارش و... ممکن اصلا بتوانید مجانی‌ درست کنی‌ ( با قطعات پرینتر قدیمی/ دی وی دی رایتر و...)

sina_browser
16-05-2013, 14:55
سلام دوست عزیز

بستگی داره چه کاری بخوای باهاش بکنی‌، چقدر مساحت کارش باشه،دقت کارش و... ممکن اصلا بتوانید مجانی‌ درست کنی‌ ( با قطعات پرینتر قدیمی/ دی وی دی رایتر و...)

خیلی ممنون از جوابتون
مثلا یکی درست کنیم که ابعاد 1 *1 رو بزنه چقد هزینه داره؟
اگه به اندازه یه کاغا a3 باشه چی؟
محدوده قیمت هم بدید خوبه

ghmasoud
16-05-2013, 18:33
خیلی ممنون از جوابتون
مثلا یکی درست کنیم که ابعاد 1 *1 رو بزنه چقد هزینه داره؟
اگه به اندازه یه کاغا a3 باشه چی؟
محدوده قیمت هم بدید خوبه

اگه بخوای بزرگ باشه و یه چیز معمولی به ابعاد حدود 1*1 و در صورتی که فقط قطعات رو منتاژ کنی حدود 5 م تومن . این هزینه بیشتر صرف خرید درایور های آمپر بالا ، کنترولر ، استپر ، اسپندل ، گاید و بال اسکرو و... میشه .البته هزینه pc توش حساب نشده که معمولیش هم 1.4م تومنه .
اما اگه بخوای با قطعات کوچک و درایورهای دست ساز بسازی به اندازه 20 * 30 سانت زیر 500 تومن هزینه داری . نمونه هایی که من دیدم خیلی از نظر مکانیکی ساده اند و اصل قضیه ساخت درایور دستگاه هست که باید ساخته بشه که البته نباید فراموش کرد که چون این وسط کنترلر cnc حذف میشه باید دستگاه مستقیما از pc دستور بگیره که باید رفت سراغ پرت پارالل .:wink:

mahanb
17-05-2013, 09:13
والا منم اول همین فکرو می‌کردم ولی‌ چون خودم الکترونیک کار می‌کردم خیلی‌ ساده بود بخش الکترونیکش حتی می‌خوام کنترلر هم براش بزنم با ال‌سی‌دی رنگی‌ ولی‌ من هدفم از درست کردن سی‌ ان سی‌ pcb زدن بود! الان فهمیدم که بخش مکانیکش خیلی‌ مهم تر و سختتر و وقت بره ! ظاهرش سادست‌ ولی‌ ساختش نه!

ghmasoud
17-05-2013, 11:32
والا منم اول همین فکرو می‌کردم ولی‌ چون خودم الکترونیک کار می‌کردم خیلی‌ ساده بود بخش الکترونیکش حتی می‌خوام کنترلر هم براش بزنم با ال‌سی‌دی رنگی‌ ولی‌ من هدفم از درست کردن سی‌ ان سی‌ pcb زدن بود! الان فهمیدم که بخش مکانیکش خیلی‌ مهم تر و سختتر و وقت بره ! ظاهرش سادست‌ ولی‌ ساختش نه!

البته این یه برآورد اولیه است !! در صورتی که کل کارمطابق نقشه و میل ما پیش برود که در دنیای واقعی اینگونه نیست:(.

دوست من میشه مداری که شما بستید و نقشه pcb اون رو بزارید ؟ ممنون میشم که مارو از تجربیاتتون بهره مند کنید. بعد هم نوع موتور مورد استفاده و...:mrgreen:
با تشکر.

nazeri
17-05-2013, 12:34
البته این یه برآورد اولیه است !! در صورتی که کل کارمطابق نقشه و میل ما پیش برود که در دنیای واقعی اینگونه نیست:(.

دوست من میشه مداری که شما بستید و نقشه pcb اون رو بزارید ؟ ممنون میشم که مارو از تجربیاتتون بهره مند کنید. بعد هم نوع موتور مورد استفاده و...:mrgreen:
با تشکر.

شما اول مدار کنترل رو بساز بعد برو بخش مکانیکی رو بساز منم کمکت میکنم حالا این نقشه کنترل رو بگیر ببین میتونی ال سی دی بهش وصل کرد یا مدارشو بهتر کرد

ghmasoud
18-05-2013, 00:29
شما اول مدار کنترل رو بساز بعد برو بخش مکانیکی رو بساز منم کمکت میکنم حالا این نقشه کنترل رو بگیر ببین میتونی ال سی دی بهش وصل کرد یا مدارشو بهتر کرد

منم میخوام همینو بسازم و فردا قطعاتش دستم میاد ولی چه نیازی هست که lcd بهش وصل بشه؟! شما میتونی مستقیم از pc بهش دستور بدی فقط تا حالا باهاش موتور راه انداختی مثلا با kcam?? اگه انداختی چه موتوری چند آمپر ، چند ولت و با چه گشتاوری ؟؟؟

mahanb
18-05-2013, 06:37

با تشکر.
سلام دوست عزیز:0013:،

بله ولی‌ منظور من اینکه اگر همه‌رو با دست ببرید .... cncواسه pcb کلا بهتره با آلومینیوم درست شه یا plexi glass، اگر بخواید نقش بکشید بدید بیرون برش بزنن بله، ولی‌ من در صورتی‌ عرض می‌کنم که بخواید دستی‌ ببرید!
نقش مدار من همانند نقشه گذشته شده هست ولی‌ با بافر و اپتکوپلر محافظت شده و یک مقداری جینگول بازی‌ اضافه تر و ۱۰۰% هم کار می‌کنه فیلمشم گذشتم اگر می‌خواید اینجا میتونید دانلود کنید توضیحاتم کامل دادم:
این لینک برد اصلی‌:
Avrmp , avr micro controller projects (You can see links before reply)
این لینک شماتیک درایور با عکس:
اینهم لینک ویدیئو
موفق باشید:wink:

ghmasoud
18-05-2013, 22:16
داداش من مدار l298 رو بستم ولي موتور باز همش ميلرزه يعني وقتي تو قسمت cnc controls بهش دستور چپ ميدي موتور ميلرزه و وقتي دستور راست ميدي متوقف ميشه سيم هاي موتور رو هم عوض کردم ولي باز هم همينطوره راستي من پايه ----1و 20---- l297 رو ول گذاشتم (خصوصا پايه 20 که بايد به آي سي 4584 وصل بشه )همينطور از پتاسيومتر هم استفاده نکردم يعني r4 رو نگذاشتم ولي r3 رو با مقاومت 4.7 کيلو اهم گذاشتم.
ضمنا اون مداري هم که به پين 1 و 16 پورت پرينتر وصل هست رو هم نذاشتم .راستي اون مقاومت هاي RN1 , RN2 که واسه HIGHT نگه داشتن پورت هستن رو گذاشتم.
لطفا کمکم کنيد

nazeri
29-05-2013, 11:50
سلام دوست عزیز:0013:،

بله ولی‌ منظور من اینکه اگر همه‌رو با دست ببرید .... Cncواسه pcb کلا بهتره با آلومینیوم درست شه یا plexi glass، اگر بخواید نقش بکشید بدید بیرون برش بزنن بله، ولی‌ من در صورتی‌ عرض می‌کنم که بخواید دستی‌ ببرید!
نقش مدار من همانند نقشه گذشته شده هست ولی‌ با بافر و اپتکوپلر محافظت شده و یک مقداری جینگول بازی‌ اضافه تر و ۱۰۰% هم کار می‌کنه فیلمشم گذشتم اگر می‌خواید اینجا میتونید دانلود کنید توضیحاتم کامل دادم:
این لینک برد اصلی‌:
avrmp , avr micro controller projects (You can see links before reply)
این لینک شماتیک درایور با عکس:
اینهم لینک ویدیئو
موفق باشید:wink:
pcbمدارشو دارین بزارین ما هم لنگ همینیم دستگاه ساخته شده ولی مدار کنترلش رو نداریم

mahanb
30-05-2013, 07:44
سلام لینک مطلب رو دادم، pcb و همه چی‌ با توضیحات کامل توش هست!

nazeri
30-05-2013, 13:13
سلام لینک مطلب رو دادم، pcb و همه چی‌ با توضیحات کامل توش هست!
ولی تو سایت نیست اگه میشه برام بزارین من لنگ همینم
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(
:unh::unh::unh::unh::unh::unh::unh::unh:
cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:: cry::cry::cry::cry::cry::cry::

mahanb
30-05-2013, 20:31
ولی تو سایت نیست اگه میشه برام بزارین من لنگ همینم
:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(
:unh::unh::unh::unh::unh::unh::unh::unh:
cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:: cry::cry::cry::cry::cry::cry::

آقا اینم فایل pcb و... که لینکشم توی سایت هست ( مال برد اصلی‌)
برد درایور رو جدا باید بسازی بهش وصل کنی‌، فایل pcb این مال من نیست نمی‌تونم بذارم ولی‌ schematic گذشتم توی پستای قابل توی همین تاپیک.

mahanb
31-05-2013, 11:44
فایل pcb با نرم افزار eagle باز می‌شه!

ehsaun_kkt
26-06-2013, 20:14
بچه ها کسی نقشه کنترلر usb نداره؟؟

flightsazan
28-06-2013, 20:34
سلام
مدتی است این ورا نیومدم این لینک جالب است
کنترلر (You can see links before reply)
با تشکر
حسن
AIRSHIP (You can see links before reply)

flightsazan
02-07-2013, 16:30
سلام
نرم افزار جالب زیر برای ساخت cnc خانگی با پورت usb:
Eding CNC - PC based CNC control (You can see links before reply)
ولی نمی دانم برای ما کاربرد داشته باشد یا نه!
حسن

nazeri
03-07-2013, 21:01
سلام
نرم افزار جالب زیر برای ساخت cnc خانگی با پورت usb:
Eding CNC - PC based CNC control (You can see links before reply)
ولی نمی دانم برای ما کاربرد داشته باشد یا نه!
حسن
کاربرد داره بهتر از سریال هست چون PCولب تاب های حالا دیگه سریال نداره یکی دیگه که اگه برد کنترلش رو پیدا کنید بهتره :018:
منم دونبال همین ها بودم فقط اگه مدار کنترلش رو پیدا کردی به ما هم بده
:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o

flightsazan
03-07-2013, 22:26
سلام
رو چشم
این را ببین ولی نمی دانم چقدر کاربردی باشه به اجماع نظر اساتید بستگی داره لطفا بررسی نمایید
لینک:

USB Project Development Using PIC18F4550 & PIC18F2550 � Connectable Software Systems (You can see links before reply)

لینک:

با تشکر
حسن

TABRIZMACHINE
06-07-2013, 07:11
سلام دوستان
خوب هستید؟
من فقط دنبال نقشه درایور میکرو استپ 1/250 یا نهایتا 1/200 هستم با نقشه کنترلر یو اس بی مچ تری.
16 سال کارم واردات ماشین الات سنگین و سی ان سی بود سه سال پیش ینفر 65 تریلی ماشین الاتمو بالا کشید خونه نشین شدم میخوام از شکمم بزنم بسازمش یکم سرگرم بشم دارم دق میکنم کنج خونه مریض شدم.لطفا کمکم کنید منم جور دیگه ای کمکتون میکنم در حد خودم تحربم خیلی زیاده.ممنونم از همتون.با تشکر.

TABRIZMACHINE
07-07-2013, 05:09
بنظر من همه بچه سی ان سی رو از سرشون بیرون کنن فعلا و هممون بسیج بشیم و باهم برای سایت یه پروژه درست حسابی کار کنیم و به ثبت برسونیم و تو سودش شریک بشیم تو کل صنعت از بسته بندی و ماشین کاری تا .... کار برد داره یعنی خودش یه فرز سنتر 16 محور آزاده.خرجشم پایینه کنترلرشم پیدا میشه فقط با هم بودم و اسیتن بالا زدن واقعی میخواد.هر کی پایس بسم الله.بنده مجتبی بسم الله.
میشناسیدش که جمشید بسم الله رو؟

flightsazan
31-07-2013, 19:11
تکنولوژی خوابیده ها!
خب چند آدرس بزارم ببینیم چی میشه؟
آدرس 1:
cnc (You can see links before reply)
آدرس2:
ساخت یک CNC ساده با Kellyware KCam 4.0.56 | میخک دات نت (You can see links before reply-2445)
آدرس3:
You can see links before reply-43
آدرس4:
خودتان ماشین CNC بسازید! | رباتیکال (You can see links before reply)
موفق باشید
من جای دیگه هم موضوع را پی گیر هستم
با تشکر
حسن

flightsazan
31-07-2013, 19:11
تکنولوژی خوابیده ها!
خب چند آدرس بزارم ببینیم چی میشه؟
آدرس 1:
cnc (You can see links before reply)
آدرس2:
ساخت یک CNC ساده با Kellyware KCam 4.0.56 | میخک دات نت (You can see links before reply-2445)
آدرس3:
کتاب CNC Robotics | Cnc-Arts (You can see links before reply-43)
آدرس4:
خودتان ماشین CNC بسازید! | رباتیکال (You can see links before reply)
موفق باشید
من جای دیگه هم موضوع را پی گیر هستم
با تشکر
حسن

ghmasoud
03-08-2013, 16:22
سلام دوستان
خوب هستید؟
من فقط دنبال نقشه درایور میکرو استپ 1/250 یا نهایتا 1/200 هستم با نقشه کنترلر یو اس بی مچ تری.
16 سال کارم واردات ماشین الات سنگین و سی ان سی بود سه سال پیش ینفر 65 تریلی ماشین الاتمو بالا کشید خونه نشین شدم میخوام از شکمم بزنم بسازمش یکم سرگرم بشم دارم دق میکنم کنج خونه مریض شدم.لطفا کمکم کنید منم جور دیگه ای کمکتون میکنم در حد خودم تحربم خیلی زیاده.ممنونم از همتون.با تشکر.

داداش همچین کار سنگینی هم نیست!!
من دو سه ماهی است که تفننی با اینکه رشتم عمران بوده و ربطی به الکترونیک نداره دارم روش تحقیق میکنم .
درایور ها دو نوع bipolar و unipolar که ممکنه در سه مد نیم ، تمام یا میکرو استپ ساخته بشن .
درایور های bipolar تقریبا از نوع دیگر پیچیده تر هستند و اگه تو کل نت بگردید یه درایور درست و درمون 3 آمپری پیدا میکنید ولی بالاتر نیست چون درایور های درست و حسابی از جریان خروجی سنس گیری کرده و با ارسال فیدبک به کنترولر مانع از کاهش ترک موتور در سرعت بالا میشوند این تکنیک رو chopping میگویند.
در این نوع درایور ها کافیست با چند برابر کردن ولتاژ اسمی موتور به سرعت های بالا برسید .
مزیت دیگر این درایور ها عدم نیاز به کنترلر مابین درایور و pc است
همچنین یک موتور در حالت bipolar میشه گشتاور قوی تری گرفت.

TABRIZMACHINE
07-08-2013, 03:39
داداش همچین کار سنگینی هم نیست!!
من دو سه ماهی است که تفننی با اینکه رشتم عمران بوده و ربطی به الکترونیک نداره دارم روش تحقیق میکنم .
درایور ها دو نوع bipolar و unipolar که ممکنه در سه مد نیم ، تمام یا میکرو استپ ساخته بشن .
درایور های bipolar تقریبا از نوع دیگر پیچیده تر هستند و اگه تو کل نت بگردید یه درایور درست و درمون 3 آمپری پیدا میکنید ولی بالاتر نیست چون درایور های درست و حسابی از جریان خروجی سنس گیری کرده و با ارسال فیدبک به کنترولر مانع از کاهش ترک موتور در سرعت بالا میشوند این تکنیک رو chopping میگویند.
در این نوع درایور ها کافیست با چند برابر کردن ولتاژ اسمی موتور به سرعت های بالا برسید .
مزیت دیگر این درایور ها عدم نیاز به کنترلر مابین درایور و pc است
همچنین یک موتور در حالت bipolar میشه گشتاور قوی تری گرفت.

دوست عزیز من نگفتم کار سنگینیه منم بحث تئوریشو میدونم من دنبال نقشه کنترلر و درایور میکرو استپ هستم همین.
کنترلر حتما لازمه ربطی به درایور نداره.کنترل مربوط به سی ان سی و جی کده.روتیشن و پالس و دایرکشن رو باید یجوری به درایور بدی یا نه؟
البته خود کامپیوتر الان سی ان سی کنترلر هستش و وصل میشه مستقیم به درایور.که باز هم پی سی کنترلر محسوب میشه. با تشکر

ghmasoud
12-08-2013, 03:28
دوست عزیز من نگفتم کار سنگینیه منم بحث تئوریشو میدونم من دنبال نقشه کنترلر و درایور میکرو استپ هستم همین.
کنترلر حتما لازمه ربطی به درایور نداره.کنترل مربوط به سی ان سی و جی کده.روتیشن و پالس و دایرکشن رو باید یجوری به درایور بدی یا نه؟
البته خود کامپیوتر الان سی ان سی کنترلر هستش و وصل میشه مستقیم به درایور.که باز هم پی سی کنترلر محسوب میشه. با تشکر
داداش درایور رو اگه یه چند ماهی روش وقت بزاری میشه درسش کرد.

اگه مشکلت با نیم پله حل میشد l297 بهترین کنترلره . ولی واسه میکرو استپ باید بری سراغ میکرو .
و البته واسه اینکه دستگاهت با usb کار کنه باید اول نوع برنامه ای که میخوای باهاش کار کنی رو مشخص کنی (مثلا ماچ تری) و اینکه این برنامه با چه استانداردی جی کد رو به پورت usb میفرسته بعد هم بری سراغ میکرو واسه تفسیر و ترجمش واسه درایور.
شما همچین چیزی رو میخوایید:
3 Axis CNC USB Card Mach3 200KHz Breakout Board | Automation Technology Inc (You can see links before reply)

4 Axis USB CNC Controller Cncusb Usbcnc CNC USB Alternative Mach3 Usbcnc 2 1 | eBay (You can see links before reply)

mehdiheidari
12-08-2013, 22:04
دوستان عزیز ما حدودا ده سال میشه که cnc میسازیم ... عمدتا برای برشکاری ولی روتر سنگ هم ساختیم.
بر مبنای این تجربه:
1: برای کسی که قصد ساخت تنها یک cnc داره بهترین گزینه برای کنترل mach3 و درایو موتور آماده است. مدار بافر پورت پارالل به هیچ وجه نکته تکنولوژی ارزشمندی ندارد و در مسیر تنها بافر و اپتوکوپلر کافی است.
2: اگر کسی علاقه مند به بررسی cnc کنترلر یا ساخت نمونه از آن است ... مهمترین چالش interpolation دقیق و چند محوره است.
3: cnc کنترلر معمولا دخالتی در جزییات کنترل موتور نداره و اون به عهده درایو موتورهست.
4: کار تحقیقاتی در مورد درایو موتور پیشرفت زیادی در مورد پروژه cnc ایجاد نمی کنه و اون میتونه یه پروژه جا باشه.
5: تاکید میکنم مهمترین و مشکلترین وظیفه cnc controller حرکت دادن محورها به صورت هم زمان طبق gcode و اجرای gcode ها به طور پیوسته و بی وقفه با فید دقیق و بدون لرزش و در عین حال اعمال شتاب لازم است.

mehdiheidari
12-08-2013, 22:38
من 22 صفحه موضوع رو خوندم ولی متاسفانه نهایتا بیشتر در مورد l297 و l298 بحث شده ... دوستان عزیز مدار شماتیک اینها که توی دیتا شیتشون هست و کمکی به بحث نمیکنه.
یه یاد آوری:
وظیفه اصلی cnc controller تولید پالس حرکته نه کنترل موتور..
این فایل الگوریتمی رو برای تولید پالس از روی gcode بررسی و پیاده سازی میکنه

از دوستان خواهش میکنم در مورد cnc controller بحث کنن نه step motor driver

اگه مایل به کار روی درایو استپ هستین A4989 رو از فروشگاه پایا ، میتونین بخرین که تا قویترین استپ هایی رو که معمولا توی صنعت استفاده میشن باهاش میشه به صورت میکرو استپ درایو کرد .( از این رنج بالاتر معمولا AC Servo استفاده میشه) . البته برعکسش صادق نیست ... یعنی برای توانهای خیلی کم هم ممکنه از dc servo یا ac servo استفاده بشه.

TABRIZMACHINE
13-08-2013, 02:29
همش اسپم میدید.ال 298 کجا ال وی 8727 که من اوردم کجا؟
من میدونم یو اس بی کنترلر چیه پارالل چیه مچ تری چیه 7-8 ساله هم مچ تری دارم 30 ساله هم کنترلر های زیمنس و فانوک.عرض بنده این بود کسی شماتیکی چیزی برای یو اس بی کنترلر مچ تری داره کمک کنه.بای بای

mehdiheidari
13-08-2013, 12:58
سایت leafboy77 که که مشهورترین رابط usb برای mach3 هست شماتیک کامل رو به همراه فایل راهنما و یه سری فایل به درد بخور دیگه برا دانلود ارائه داده

Leafboy77 - Home (You can see links before reply)

ولی بدون سورس کد و پروگرام به درد نمیخوره

لطفا اگه کسی پروگرام برای این برد رو داره یا تونست گیر بیاره اجازه بده ما هم استفاده کنیم
به این برد leafboy77 یا akz250 میگن

mehdiheidari
13-08-2013, 13:13
از دوستان اگه کسی علاقه مند به کار روی cnc controller هست و به آرم وارده دعوت میکنم برای همکاری با شرکت ما برای ساخت کنترلر جدید ...
کنترلری که الآن داریم استفاده میکنیم با mega64 درست شده و محصول خودمونه ولی الگوریتمش یه اشکالاتی داره.
علت پیشنهاد آرم اینه که فک میکنم آینده بهتری داره و برای توسعه بعدی مناسب تره.

TABRIZMACHINE
14-08-2013, 00:26
از دوستان اگه کسی علاقه مند به کار روی cnc controller هست و به آرم وارده دعوت میکنم برای همکاری با شرکت ما برای ساخت کنترلر جدید ...
کنترلری که الآن داریم استفاده میکنیم با mega64 درست شده و محصول خودمونه ولی الگوریتمش یه اشکالاتی داره.
علت پیشنهاد آرم اینه که فک میکنم آینده بهتری داره و برای توسعه بعدی مناسب تره.

قراره با مچ تری کار کنه یا خودتون نرم افزار نوشتید؟اگه خودتون برنامه نوشتید من با یو اس بیشو ده سال شایدم بیشتر انجام دادم به نظرم به کار نمیاد.
کنترلر با مگا 64 نرم افزارش چیه و قیمت چقدره؟
سایت شرکتتنو میتونم ببینم؟
مرسی

mehdiheidari
14-08-2013, 14:02
سایت شرکت : elima.ir ولی چند وقته آپدیتش نکردیم

نرم افزارش هم محصول خودمونه

تا حلا کنترلر رو جدا از دستگاه نفروختیم

اون چیزی که الآن داریم نرم افزار و کنترلر اختصاصیه ... برای ورژن جدیدی هم که دنبالش هستیم پکیج کامل اختصاصیه ...

mehdiheidari
15-08-2013, 19:03
بین cnc های برش (شعله، پلاسما، واترجت، وایرکات ، لیزر و ...) معمولا سازنده های پیشرو در زمینه لیزر ، کنترلر های با قابلیت های بیشتر و مدرن تر میسازن
علت:
لیزر معمولا نسبت سرعت به دقت بالاتری در مقایسه با بقیه داره... مثلا یک دستگاه جدید لیزر در عین حالی که با سرعت 15000 (پانزده هزار) میلیمتر بر دقیقه در حال برشه ، قطعه تولیدی باید دقتی در حد صدم میلیمتر داشته باشه.
مدلهایی از amada و bystronic که دو شرکت پیشرو در زمینه برش لیزر هستن تو ایران نصب شده و در حال کار است.
روش کلی کنترل bystronic به این صورته:
نرم افزاری تحت ویندوز ، نصب شده روی یک کامپیوتر صنعتی وظیفه رابط کاربر و مونیتورینگ رو داره
کنترلری که با فیبر نوری به کامپیوتر متصل شده کنترل عملکرد دستگاه و حرکت موتورها رو به عهده داره

mehdiheidari
15-08-2013, 19:04
.... منطق کلی برای همه اینجوری نیست ، مثلا بعضی ها همون cnccontroller نمایشگر و رابط کاربر هم هست ... که فایل Gcode با روشهای مختلف ( فلش، سی ی، فلاپی، شبکه و ..) به اون داده میشه و cnccontroller تمام کارها رو انجام میده ... مثلا محصولا adtech ایجوری هستن ، کنترلرهای دستگاه های فرز هم عمدتا به همین شکل هستن ...
اما خودم روش bystronic رو میپسندم و اون مدلی که قبلا ساختیم و الآن استفاده میکنیم همیجوره ، یعنی کنترلر cnc کارهایی مثل نمایش یا رابط کاربر که نیاز به realtime بودن ندارن رو انجام نمیده.
بر اساس این مطالب کنترلری که من پشنهاد میکنم به این صورته:
1 : نرم افزاری برای دریافت فایلها و آماده سازی کدهایی برای کنترل دستگاه و همینطور رابط گرافیکی برای نمایش فرآیند و همینطور اعمال تنظیمات و دستوراتی متناسب با عملکرد دستگاه
2: کنترلری که بر اساس کدها و دستورات دریافتی از نرم افزار cnc رو کنترل کنه و کدهایی رو برای نمایش موقعیت و وضعیت دستگاه به کامپیوتر بفرسته

mehdiheidari
15-08-2013, 19:05
..... مثال:
از ساده ترین کارهایی که میتونه برنامه انجام بده تغییراتی روی Gcod هست که کار کنترلر کمتر بشه ... مثلا تبدیل مختصات از میلیمتر اعشاری به عدد صحیح بر مبنای پالسه .... ( اگه توی دستگاهی محوری در ازای هر پالس 0.0123 میلیمتر حرکت کنه و جایی در دستورات Gcod عدد 100.54 میلیمتر باشه نرم افزار اونو به 8174 تغییر بده که واحدش پالسه ) که در این تبدیل باید اعداد اعشاری به شکل هوشمندانه ای به پالس گرد بشن ...
از کارهای دیگه که میتونه کنترلر انجام بده ارسال نقشه به صورت آرایه ای، به بافری در کنترلر از طریق رابط ساده rs232 که برای طیف زیادی از cncها سرعتش کافیه چون هر Gcode میتونه با حدود 10 بایت ارسال بشه ....

mehdiheidari
15-08-2013, 19:06
کدهای حرکتی در cnc یا خط هستن یا کمان و دیگر اشکال رو (دایره ، بیضی ، spline و ...) معمولا نرم افزارهای cam باید به ایندو تبدیل کنن.
Interpolation معمولا در دو محور انجام میشه (حتی برای تولید قطعه سه بعدی) و معمولا خطی که در سه محور حرکت داشته باشه ، حرکت بدون نیاز به interpolation هست که میتونه حرکت سریع برای رسیدن به یه نقطه جدید بدون عملی روی ماده یا قطعه کار باشه که فقط نقطه ابتدا و انتها اهمیت دارن و نیاز به حرکت در مسیر دقیق نیست.

mehdiheidari
15-08-2013, 19:07
Cnc سوراخکاری نیاز به interpolation نداره واز این بابت الگوریتم کنترلش خیلی خیلی آسونه و با همون پیشنهاد اولم یعنی تبدیل میلیمتر به پالس و تبدیل فید ریت به عدد تایمر کنترلش اجام میشه (در صورت استفاده از استپ موتور برای سرعت بالاتر از حد مشخصی که به موتور و طرح دستگاه مربوطه حتما باید برای تولید پالس ، شتاب تعریف بشه که در صورت استفاده از سرو موتور میتونه این شتاب روی کنترل سرو موتور باشه و باز هم کنترلر ساده تر بشه) ... این توضیحات فقط برای cnc سوراخکاری (یا مشابه اون مثل پانچ یا جوش نقطه ای) معتبره که فقط نقطه سوراخ مهمه.

mehdiheidari
15-08-2013, 19:08
برای تغییر سرعت حین عمل دستگاه که هم میتونه به خواست اپراتور باشه و هم برای اعمال شتاب، فید ریت نباید مستقیما ملاک نرخ تولید پالس باشه.
در صورتی که الگوریتم interpolation جوری نوشته شده باشه که همزمان برای محورها تولید پالس کنه، سرعت دو حالت بیشتر نداره (برای اکثر عملیاتها سرعت باید کاملا مشخص و دقیق باشه)
یا برای یکی از محورها پالس تولید میشه (جهت اهمیت نداره ) که سرعت برابر سرعت مبنا هست یا برای دومحور پالس تولید میشه (جهت اهمیت نداره) که سرعت 1.41 برابر سرعت مبنا هست. ((خیلی مهم برای interpolation با سرعت کنترل شده))
یعنی تایمر تاخیرتولید پالس در الگوریتم interpolation یا 1 هست یا 1.4 ولا غیر.
معنی نداره که در یک سیکل الگوریتم برای هیچ محوری پالس تولید نشه.

mehdiheidari
15-08-2013, 19:29
در صورتی کاربر نتونه در حین برش یا ماشین کاری فید ریت رو عوض کنه (یا حداقل خیلی تغییر نده)، تولید کدهایی برای اعمال شتاب بوسیله نرم افزار کامپیوتر، کار کنترلر رو خیلی سبک تر و ساده تر میکنه. و انجامش بوسیله کامپیوتر و قبل از شروع اجرای نقشه آسون تره.
بعضی cnccontroller ها این محدودیت ها رو دارن:
امکان حرکت هم زمان در بیش از دو محور ندارن
امکان تغییر سرعت در حین حرکت ندارن
امکان توقف بین یک خط یا کمان ندارن (حتما باید تا انتهای خط یا کمان بره)
و بعضی محدودیتهای دیگه که کنترلرهای جدید اون محدودیت ها رو ندارن ولی دوستان برای شروع اشکالی نداره که کنترلرشون محدودیتهایی داشته باشه

mehdiheidari
15-08-2013, 19:49
شتاب که برای دستگاه های با سرعت نسبتا بالا باید در نظر گرفته بشه به این معنیه:
با توجه به وزن اجزای متحرک دستگاه، اینرسی (اجزای با حرکت خطی) و ممان اینرسی (اجزای با حرکت دورانی) برای هرقسمت بدست می آید و از طرفی نیروی وارده به اسکلت دستگاه که باعث تغییر شکل لحظه ای میشود وابسته با اینرسی و شتاب (تغییر سرعت هر قسمت) و همچنین توان موتور و مکانیزم کنترل آن خطایی در اثر تغییر بار وارده (تغییر سرعت در ترکیب با اینرسی و ممان اینرسی) به موتور ایجاد میکند که در مجموع محدودیتی به این شکل ایجاد میشود:
برای هر موتور، کنترلر دستگاه برای داشتن دقتی مشخص ، مجاز به حداکثر تغییر نرخ پالس مشخصی است ، که چون حرکت دستگاه باید در مسیر دقیق و مشخصی باشد دیگر محور ها هم به ناچار از این محدودیت طبعیت میکنند ولو اینکه مستقیما در اجرای آن کد محدودیت شتابی نداشته باشند.

mehdiheidari
15-08-2013, 19:53
دوستانی که قصد ساخت نمونه ساده و با سرعت کم دارن میتونن کنترلر رو بدون شتاب بسازن ولی در صورت استفاده از سرو موتور به هیچ وجه نباید شتاب روی اون تعریف بشه چون جایی که نیاز به شتاب باشه از مسیر Gcode خارج میشه.

TABRIZMACHINE
06-10-2013, 03:56
یه راه حل پیدا شده که کامل جواب میده فقط نیاز به یه برنامه نویس کامپیوتر هست که ویژوال سی ++ رو فول باشه با استفاده از یه سورسی که دارم برای مچ تری یه دی ال ال بنویسه و تمام.

pirozy
23-10-2013, 18:06
با سلام
لطفا بفرمایید با cnc چه کارهایی میشه کرد؟
فرقش با فرز cnc چیست؟
ایا میشه باهاش رو هر فلز و نافلزی (اهن والومنیوم و پلاستیک و ... ) کار کرد یا واسه فلزهای خاصی طراحی شده؟
میشه باهاش چرخ دنده زد؟
ایا میشه با نمونه های دست ساز که تو اینترنت اموزششون هست کارهای فوق رو انجام داد؟
و.........

TABRIZMACHINE
26-10-2013, 03:37
cnc طریقه کنترل ماشین افزار به صورت عددی و کامپیوتری هست.
که فرز سی ان سی هم یکی از ماشین آلات سی ان سی هست.
بله باهاش میشه دنده هم زد.
یا باید هاب سی ان سی داشته باشی یا فرز سی ان سی افقی تایکوپ دار یعنی محور روتاری(محور چهارم)
بله با دست ساز ها هم میشه.
بزرگترین سی ان سی ها هم با دست ساخته میشن.
رو هر متریالی کار میکنه بستگی به اسپیندل و استراکچر ماشین داره.

flightsazan
26-10-2013, 21:09
سلام
بنظر من اول باید یک برنامه کاردرست ترتیب بدیم من دنبال دلفی هستم برنامه اول بایست فایل های متنی جی کد را باز کرده و بخواند و پارامترهای لازمه را جدا و شکل را رسم نماید بعدا همین پارامتر ها با کالیبره شدن با دستگاه مورد نظر برای کار در دنیای واقعی هم کار خواهد کرد دوستان کمک کنید کا را پیش ببریمدر تاپیک های قبل نرم افزار هایی معرفی شدند بنده تماس گرفتم اما آبی داغ نشد و پاسخی هم دریافت نشد
با تشکر
حسن

TABRIZMACHINE
28-10-2013, 04:18
نرم افزار های خیلی قدرتمند اماده موجود هستند.
کنترلر هم همه نوعش موجود هست هم پارالل هم یو اس بی هم فایر وایر هم اترنت.
بحث ساخت کنترلر بود که کسی نتونست کمک کنه.
اگر برای خودتون میخواید کنترل بسازید که کاری نداره.
منظور من کنترلر امبدد در سطح صنعتی واقعی در سطح جهانی بود نه هابی خانگی یا تحقیقاتی اسباب بازی اپن لوپ.

flightsazan
30-10-2013, 22:41
دوست عزیز منظور من اسباب بازی نیست بنده تعمییرکار cnc مخصوص کار زرگرها هستم هر کدام مشکلات خاص خود را دارنند من بدنبال نرم افزار هستم که کار خودم باشد در اینحالت طراحی هر نوع سخت افزار و اضافه کردن هر امکانی امکانپذیر خواهد بود اگه نرم افزار خارجی و آماده بخواهم برده آن نرم افزار هستم و دست بسته مانند همین موضوع که 50 سال است اتومبیل میسازیم ولی همه چیزش هنوز هم خارجی است سخت افزار که نمی توانیم بسازیم حداقلش نرم افزارش تحت کنترل خودمان باشد

TABRIZMACHINE
31-10-2013, 02:36
دوست عزیز من تولید کننده قطعات و وارد کننده ماشین آلات صنعتی سنگین هستم.خودم هم برد کلوز لوپ امبدد ساختم.ببخشید ما به ماشین آلات زیر 60 تن وزن و ماشین آلاتی که قطعات صنعتی و دقیق نمیسازند اسباب بازی میگیم حالا اگه اپن باشه که اصلا حرف هم در موردش نمیزنیم.
منظور من اینه وقتی نرم افزار با چند میلیون خط کد و سال ها سابقه با هزاران دولوپر و سال ها دیباگینگ هست ما اگر بخواهیم نرم افزار سی ام سی با چند نفر اونم بدون حقوق و از راه دور و تو یه انجمن بسازیم ده سال دیگه چند در صد از قدرت نرم افزار های رایگان و یا حتی اپن سورس امروزی رو خواهد داشت.
وقتی خیلی پیشرفته و بدون ایراد و رایگان و دسترس هست و ما نمیتونیم هم بسازیم چرا فکرشو بکنیم.
من هم عاشق تولیدم و حتی با شناخت کامل این که میلیارد ها تومنم با دلار هزار تومنی از دست خواهد رفت و پسرفت خواهم کرد دست به تولید زدم عاشق تولیدم ولی برای چیزی که تو ایران در دسترس نیست و نخواهد بود نه برای چیزی که بهترش رایگان همه جا پره و ما نمیتونیم بسازیم.

mehdiheidari
17-01-2014, 11:02
آقای "TABRIZMACHINE (You can see links before reply)" اگه قرار بود همه اینجوری فک کنن که هیچ وقت پیشرو ها جاشونو به بقیه نمیدادن
چون من خودم cnc controller ساخت خودمو برای دستگاه هایی که میسازیم استفاده میکنم چند تا از مزیت های این کار رو میگم:
1: مزیت اقتصادی، با توجه به پرداختهای زماندار و گاها طولانی، امنیت برگشت پول برای سیستمی که شما از بازار خریداری میکنی و یا مثلا به صورت پی سی بیس به صورت رایگاه هست، وجود نداره ...
2: معمولا سیستمهای آماده برای طیف گسترده ای از ماشین آلات استفاده میشه و معمولا برای اپراتور دستگاه بیش از حد نیاز پیچیده هست
3: وقتی توی کار ایده جدیدی پیش میاد یا برای رفع اشکالی تغییر سخت افزار یا نرم افزار لازم باشه با سیستم آماده کاری نمیشه کرد
4: برند و مارک سازنده سیستم کنترل همیشه جلوی چشم یوزر هست و در صورت استفاده از سیستم آماده و لو با تغییر ظاهر اینتر فیس (برای بعضی از سیتمها که چنین امکانی دارن) به هر حال یک ضد تبلیغ هست
* منظور از سیستم ، سخت افزار و نرم افزار cnc controller هست
با وجود دلایل بالا سانده های cnc خوش نام و معتبری هم هستن که خودشون کنترلر نمیسازن. شاید موارد بالا براشون صدق نمیکنه ... مثلا مشکلی به اسم وصول مطالبات براشون وجود نداره، تعاملشون با سازنده کنترلر جوری هست که تغییرات مورد نیازشون رو اعمال میکنه، اونقدر معتبر هستن که وجود برند کنترلر کارشون رو کوچیک نمیکنه و ...
اما قبول دارم که با وجود رقبای گردن کلفت کار برای کسی که فقط قصد ساخت کنترلر داره سخته و کسی که میخواد وارد این کار بشه بهتر با سازنده cnc همکاری کنه که حد اقل از مزیت هایی که گفتم بهره ببره

sadeghbakhshi
05-02-2014, 02:04
اقای تبریز ماشین اگر شما صنعتی بودن میزان دقت یا خوب بودن یک دستگاه رو با وزنش اندازه میگیرید
واقعا براتون متاسفم شاید هم بیشتر برای خودم
شما میتونید اطرافتون خیلی چیزهای ریز ولی بسیار کاربردی و دقیق و صنعتی رو ببینید
از گوشی های هوشمند بگیرید تا لب تاپ ها و دوربین های کنترل سرعت و ...
توصیه میکنم حتما حتما هر کسی که این تاپیک رو میخونه این فایل rar رو هم دانلود کنه
توش یه فیلم چند ثانیه ای از یک cnc هست که روی چوب پنبه یه شکلی رو در میاره
البته با یک avr کنترل میشه
مردم امریکا شاید هم کل دنیا حاظر شدن بدون هیچ چشم داشتی در عرض 19 روز چیزی حدود 49 هزار دلار
کمک مالی کنند
کل وزنش و اندازه ی دستگاه هم از یک قالب پنیر کمتر هست

TABRIZMACHINE
08-02-2014, 03:11
نخیر بنده که همچین چیزی منظورم نبود.
منظور بنده اینه که سیستم های مینیاتوری کاربردی نیستند و بدرد صنعت و تولید نمیخورن فقط ازمایشکاهی و اموزشی و رومیزی هستند و گاهی هم برای مدل سازی و فست پروتو تایپینگ و تحقیقات.
چطوری این موارد رو از حرفای بنده استخراج کردید نمیدونم بنده هم برای شما و خودم متاسفم.
حرفای دیگه ای که زده بودم رو نادیده گرفتید.ما اینجا برای عرض اندام و تظاهر به اینکه من از همه بیشتر میدونم دور هم جمع نشدیم.

flightsazan
11-02-2014, 03:08
حرف ها و حدیث ها زیاد است دوست گرامی دوستانیکه بنده به کارگاهشان رفت و آمد دارم اگه بازار مثل الان خوب باشه... منظور بد هست..... شش ماهه یکصد میلیون کاسبند با این اسباب بازیها، انهم فقط اجرت می دانید طلا سازها وزن را طلا می گیرنند و اجرت.

محمدصادق
18-02-2015, 11:28
با سلام و عرض ادب خدمت دوستان
من در حال ساختن یه cnc کوچک برای کار سوراخکاری مدارات الکترونیکی هستم
من از بچگی با الکترونیک سروکار داشتم و رشته خودم هم کارشناسی برق هستش, شاید از 8 سالگی کارای مونتاز مدار و بعدها چاپ و ساختن خوده مدارو یاد گرفتم, "شغل پدر همین است"
با مدتی کار پیش یه سازنده cnc , تصمیم گرفتم خودم از یه دستگاه کوچک شروع کنم, مثلا اندازه 50 در 35 که کار ساخت شاسی تمام شده
دوست دارم از همفکری با دوستان چیزی آموخته و نیز کمکی کرده باشم
براتون یه راهنمایی جامع در مورد کنترل کردن و طرز کار cnc مینویسم که خیلی سادست, حتی نیاز به هیچ گونه برنامه نویسی و استفاده از میکرو و غیره رو نداره

alghasi
18-02-2015, 12:07
چند سال پیش منم اقدام کردم که بسازم.
رفتم سر دستگاهای خوبی که تو ایران هست. خیلی سخت بود که بزارن ببینم. ارادات و نقاط قوتشون رو دراوردم. سخت افزار میکرو رو طراحی کردم. حتی درایو موتور اسپیندل 40000 دور هم زدم. برنامه کامپیوترش هم نوشتم. برنامه ای که فایل های اتو کد یا فایل cncdrill خود پروتل رو باز کنه و به میکرو بفرسته.
اما نفر مکانیک خوب اون زمان نداشتم.
ساختار cnc سادس. ولی تویه ریزکاری ها وقتی وارد بشی خیلی پیچیده میشه.
وقتی پیش کسایی که کارگاه داشتن میرفتم همه میگفتن زیاد ساختن و آوردن ولی لیست بلند بالایی از اشکالات رو میگفتن که واقعاً گرفتنشون خیلی سخته.
بعضیا از cnc کنترلر استفاده کرده بودن بعضی ها از میکرو فقط یه شرکت مشهدی بود که همه کسایی که کارگاه داشتن متفق القول میگفتن فقط جپcnc اونا درست کار میکنه.

alghasi
18-02-2015, 12:09
ببخشید روی صحبتم با آای محمد صادق بود برای cnc سوراخ کاری cnc. اول ندیدم این همه دوستان اینجا حضور پر رنگ دارن.
:-D

محمدصادق
18-02-2015, 13:00
ببخشید روی صحبتم با آای محمد صادق بود برای cnc سوراخ کاری cnc. اول ندیدم این همه دوستان اینجا حضور پر رنگ دارن.
:-D

سلام دوست خوبم
با اطلاعاتی که قبلا از طریق اینترنت و کتابها کسب کرده بودم اینگونه بود که رابطی بین درایورها و کامپیوتر قرار میگرفت که دارای آی سی میکرو بود و برنامه نویسی شده که با پورت کام که مثل پورت مانیتوره به کامپیوتر وصل میشد
ولی نیازی به اینها نیست
در اصل درایورها از طریق یه مدار ساده به پورت چاپگر تبدیل میشه و به کامپیوتر وصل میشه
قطعه هایی هم که میبینید مثل "4n25" یه اپتوکوپلر هستش که برای ایزوله شدن و جلوگیری از ورود نویز استفاده میشه
و قطعه ی "m325" در واقع در نقشه حکم درایور رو داره که میتونی به جای اون به درایور مورد نظرتون وصل کنید
نقشه خارجی هست و فلش ها به معنی زمین یا منفی هستش در صورتی که در مدارس و دانشگاه ها فلش رو مثبت یا پاور در نظر میگیرند پس فلش ها منفی هستند
این مدار ساده هم برای استپ موتور و هم برای سروو موتور کاربرد داره
اسپیندل ها معمولا با ولتاز برق کار میکنن و درایور نمیخوان, اینکه سرعت دریل برای سوراخکاری مدار باید حتما 50-60 هزار دور باشه وگرنه مته میشکنه اشتباهه
دریلی که ما استفاده میکنیم از صفر تا 30 هزار دوره و هیچوقت دور رو تا آخر نمیبریم و معمولا حداکثر تا نصف بالا میبریم
جنس مته ها الماسه هستن و اگه دست بلرزه یا مته لنگ داشته باشه میشکنه