PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سیستم عامل روی arm

cmuiran
22-06-2012, 00:15
سلام به دوستان و استاد های گرامی :hi:
یک سوال داشتم در مورد اینکه چطور میشه روی یک آرم سیستم عامل نصب کرد ؟؟؟
یعنی چه شرایطی باید داشته باشیم ؟؟؟
سخت افزار با چه مشخصاتی باید داشته باشه؟؟؟

sigma-mx
22-06-2012, 00:49
والا تا اونجایی که من میدونم اینا رو لازم داره :
- مهمترین چیز : پردازنده 32 بیتی باشه
- واحد مدیریت حافظه mmu داشته باشه
- مموریهای nand و nor بشه بهش متصل کرد
- رم خارجی بشه بهش متصل کرد
و از همه مهمتر : کسی قبلا سیستم عامل مورد نظر رو برای اون میکرو پورت کرده باشه .. چون این کار تخصص خاصی نیاز داره ..
من همینا یادم بود..:0013:

marmooolak
22-06-2012, 02:46
دوست عزیز شما می توانید از سیستم عامل real time خود keil که اسمش RTX هستش استفاده کنید . قبل از هر چیز دیتاشیت RTL - RTX را تهیه کنید و مطالعه فرمایید . بعد به دنبال sample code های RTX برای ic های مختلف بگردید و پس از تحلیل کد ها از آنها برای نصب سیستم عامل بلادرنگ RTX که محصول keil هست برروی ic مورد نظرتون استفاده کنید . من این سیستم عامل رو روی ARM Cortex M3 استفاده کردم و بسیار عالی هستش. در کنارش اگه کتاب خانه های Seger را هم استفاده کنید ، کارای پرتابل خوبی می شه ساخت :hi:
M@RMoOoL@K:hi::hi:

behnam6500
22-06-2012, 02:55
Gui نداره؟

cmuiran
22-06-2012, 11:17
دوست عزیز شما می توانید از سیستم عامل real time خود keil که اسمش rtx هستش استفاده کنید . قبل از هر چیز دیتاشیت rtl - rtx را تهیه کنید و مطالعه فرمایید . بعد به دنبال sample code های rtx برای ic های مختلف بگردید و پس از تحلیل کد ها از آنها برای نصب سیستم عامل بلادرنگ rtx که محصول keil هست برروی ic مورد نظرتون استفاده کنید . من این سیستم عامل رو روی arm cortex m3 استفاده کردم و بسیار عالی هستش. در کنارش اگه کتاب خانه های seger را هم استفاده کنید ، کارای پرتابل خوبی می شه ساخت :hi:
M@rmoool@k:hi::hi:

مهندی میگم نیازی به سخت افزار خاصی نداره ؟؟
ولی اگه بخوام اندروید نصب کنم چیکار کنم ؟؟

cmuiran
22-06-2012, 11:19
و از همه مهمتر : کسی قبلا سیستم عامل مورد نظر رو برای اون میکرو پورت کرده باشه .. چون این کار تخصص خاصی نیاز داره ..
من همینا یادم بود..:0013:

داداش sigma-mx دمت گرم :hi:
وقت یک سوالی ، منظور از پورت کردن یعنی چی ؟؟

sigma-mx
22-06-2012, 13:08
سلام
البته اینو یادم رفت بگم . نمی دونم منظور شما کدوم نوع سیستم عامل یا RTOS بود . من برای RTOS هایی نظیر لینوکس و ویندوز گفتم سخت افزار خاص میخواد ولی همینطور که دوستمون گفتن ، اگه منظورت سیستم عامل های بدون GUI و سبک مثل uCOSII یا freeRTOS و ... هست اینا هیچ چیز نمی خواد و روی هر آرم ، بلکه روی PIC و AVR و حتی 8051 قابل پیاده سازی هست ...
در مورد پورت کردن هم که یه اصطلاح هست . مثلا شما فرض کن یه ایمیج ویندوز داری و اونو تو NAND Flash متصل به یه آرم میریزی ، این ایمیج توسط آرم مثلا از اول داره خونده میشه ... دستورات مطابق با چه معماری هست ؟ رجیسترهای این میکرو برای این ویندوز قابل تشخیص نیست و نامفهومه ! باید رجیسترهای میکرو رو به دستورات ویندوز ربط داد تا با اجرا شدن کدها و اسکریپت ها رجیسترهای مورد نظر هم تغییر و بشه از سخت افزار میکرو مثل cpu , timer , pwm , flash , gpio , ... استفاده کرد ... برای PC هم همینطوره . ویندوز توسط مایکروسافت برای معماری X86 و انواع cpu ها با انواع مدلهای پورت شده ... اینی که میبینید لینوکس روی PC اجرا میشه چون روی X86 پورت شده . در مورد RTOS های کوچک مثل uCOSII هم نیاز به پورت شدن داره . چون باید بنا به نوع میکرومون رجیسترها رو برای استفاده هسته سیستم عامل (Core) تغییر بدیم .
همچنین اینم اصطلاح شده که مثلا اگه یه لایببری السیدی برای AVR داریم و اونو بخواهیم برای PIC تغییرش بدیم ( یعنی رجیسترها و دستورات رو برای میکروی مقصد تغییر بدیم ) میگیم این لایببری رو برای PIC پورت کردم ........

یا حق

cmuiran
22-06-2012, 15:28
داداش sigma-mx تشکر خیلی کامل و مفید بود
یک سوال عجیب برای من
الا مثلا من میخوام یک سیستمی درست کنم که یک ال سی دی رنگی و چندتا کلید و ..... داره
و یک پردازنده ایم دارم که میخوام روش همون سیستم عاملم نصب کنم
حالا مشکل اینه که این نرم افزاری که روی این پردازنده میزم از کجا متوجه میشه من روی این پورت ال سی دی نصب کردم
در کل اینو میخوام بگم که پایه خاصی بر روی این پردازنده طراحی شده که مخصوص این کار باشه ؟؟؟

sigma-mx
22-06-2012, 17:21
ببینید در واقع وقتی گفته میشه مثلا ویندوز رو برای فلان میکرو پورت شده ، این پورت شدن یک پلی هست بین سخت افزار شما ( لایه فیزیکی و سطح پایین ) و نرم افزار سطح بالای شما .... حالا با تغییر پردازنده و معماری بکار رفته این ارتباط باید دوباره بطور صحیح برقرار و تصحیح بشه .. علتش هم قبلا گفتم .. چون هر میکرو یا پردازنده معماری خاص خودش رو داره با رجیسترها - دستورها و .... انحصاری خودش.
این خاصیت های خود به خود شناختی در سیستم عامل ها با این موضوع تفاوت داره ... زمانی که لایه فیزیکی بدرستی تنظیم شده باشه ..و سیستم عامل هم داره درست کارش رو انجام میده ... حالا مثلا بخش خروجی تصویر که در لایه فیزیکی مشخص شده توسط قابلیت خود سیستم عامل مثلا میتونه 10 نوع نمایشگر رو پشتیبانی کنه ... در فرآیند اتصال و رد و بدل کردن یکسری سوال و جوابها توسط نرم افزار موجود در سیستم عامل ، سیستم عامل پی به نوع و روش اتصال به این نمایشگر میبره و به روش و با پروتکل درستش باهاش ارتباط برقرار میکنه .
نمی دونم منظورمو تا چه حد تونستم انتقال بدم ..
یا حق

cmuiran
23-06-2012, 00:50
نمی دونم منظورمو تا چه حد تونستم انتقال بدم ..
یا حق

آقا این توضیحات بسیار مفید بو
کاملا در جریان قرار گرفتم
آیا این امکانش هست یک مثالی یا موردی تو این پست قرار بدین ؟؟
مثلا برای نصب اندروید

011
19-01-2013, 16:51
دوست عزیز شما می توانید از سیستم عامل real time خود keil که اسمش rtx هستش استفاده کنید . قبل از هر چیز دیتاشیت rtl - rtx را تهیه کنید و مطالعه فرمایید . بعد به دنبال sample code های rtx برای ic های مختلف بگردید و پس از تحلیل کد ها از آنها برای نصب سیستم عامل بلادرنگ rtx که محصول keil هست برروی ic مورد نظرتون استفاده کنید . من این سیستم عامل رو روی arm cortex m3 استفاده کردم و بسیار عالی هستش. در کنارش اگه کتاب خانه های seger را هم استفاده کنید ، کارای پرتابل خوبی می شه ساخت :hi:
M@rmoool@k:hi::hi:
سلام استاد
می شه کمی بیشتر توضیح بدید من تا حالا سیستم عامل نصب نکردم خیلی دوست دارم تجربش کنم