PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معماری کلاک در آرم (کنترل کلاک و مدیریت انرژی)

sepide
14-06-2012, 13:07
با سلام خدمت همگی مهندسین
در معماری آرم ما می توانیم برای CPU هر کلاکی را ایجاد کنیم
در عین حال می تونیم از تقسیم اون فرکانس به هر کدام از ادوات کناری مثله Timer Uart .... بدهیم
در عین حال ما میتونیم به این ادوات کناری کلاک خروجی PLL را بدهیم
با این امکان میتونیم ساختار را طوری بچینیم که مثلا کلاک CPU را راحت در طی برنامه بارها و بارها بالا و پایین ببریم و عوض کنیم ولی بقیه اوات جانبی مثله UART که لازم است حتما دقیق محاسبه شوند را مستقیم از خروجی PLL بگیریم که لازم نباشه اونها را هم با تغییر فرکانس CPU عوض کنیم؟
بهتر بگم کلیه ادوات کناری با ورودی کلاکی مستقل از CPU DEVIDER کار خواهند کرد وCPU را ما در برنامه به راحتی میتونیم بالا و پایین ببریم و حتی مصرف انرژی را مدیریت کنیم
این استدلال من درست هست؟
آیا دوستان کسی تست کرده؟
و آیا نکته خاصی دارد؟
چون من طبق برنامه ای کار را کردم و با این که فرکانس ورودی uart من به هبچ عنوان تغییر نکرد و در دیباگر هم کاملا مشخص است ولی به نظر اون نظریه من اعمال نمیشود
ممنون میشم دوستان کمک کنند

Aghaeifar
14-06-2012, 15:21
بله تقسیم کننده کلاک برای cpu و بخش های جانبی از هم مجزا هستند.
ولی بازم به میکروتون بستگی داره. شاید یه میکرویی باشه که مثلا برای cpu تقسیم کننده دیگه وجود نداشته باشه و دقیقا خروجی pll واردش بشه.

با چه میکرویی داری کار می کنی؟

sepide
14-06-2012, 15:59
ممنون از جوابتون
من از LPC2368 استفاده میکنم
ولی همانطور که گفتم این قضیه تناقض آمیز بود
آزمایش اینوطور بود
من فرکانس CPU را روی 60 مگا هرتز تنظیم کردم
و فرکانس 360=HCLK اطلاعات با یک باد ریت مشخص روی سریال به خوبی ارسال میگرده
من فرکانس CPu را روی 30 مگا هرتز آوردم
و همچنان HCLK=360 مگه هرتز میباشد
ولی این بار به نظر دقیقا باد ریت نصف شده هست
و سورس یوزارت صفر من HCCK/8هست که مساوی 45 مگا هرتز میباشد در هر دو حالت
تمام این پارامترها توی حالت دیباگر کیل کاملا تست شده
و عملی اجرا شده و جواب بالا گرفته شده
ممنون میشم حاصل بررسی تون را بگید

Aghaeifar
14-06-2012, 19:14
اگه با استارت اپتون این کار رو کردید تنظیماتش رو اینجا بذارید. کلا پروژتون رو اپلود کنید اینجا بذارید تا بقیه دوستان هم اگه فرصت داشتند چک کنند.

agape
15-06-2012, 11:09
ببینید دایی جان ، کلاک قسمت ها میتونه کلاک mcu باشه که همون کلاک ورودی به پردازنده هست و یا این که تقسیمی از اون باشه حداقل که توی sam7 اینطور هست، و چون پایه همون mck هست با تغییر کلاک پردازنده به طبع کلاک ورودی قسمت های دیگه هم تغییر خواهد کرد ، و شما باید اونا رو برای کارکرد صحیح دوباره با کلاک جدید پیکربندی کنید،
البته منطقی هست که کلاق قسمت ها با کلاک cpu رابطه داشته باشن در غیر اون صورت هماهنگی بین سیکل های خواندن و نوشتن که سخت افزاری هست برقرار نمیشه اگر وابسته نباشن

msmut7020
15-06-2012, 13:40
البته منطقی هست که کلاق قسمت ها با کلاک cpu رابطه

کلاق؟؟؟؟؟؟؟؟
دایی جان با لهجه اصفهانی نگو بنده خدا گیج میشه.
لازم به ذکره که اصفهانی ها به کلاغ میگن کلاق،بعضی هاشون هم میگن قلاق.البته منظور دایی جان همون کلاک هست

sepide
16-06-2012, 20:14
ممنون بابت راهنمایی هاتون
اینم فایل استارتاپ من

ممنون از وقیت که می گذارید