PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قطب مثبت خازن های تانتالیوم کدوم طرفه ؟؟؟

ma-bah
05-06-2012, 23:37
سلام به همگی . ما تازه یه جند تا خازن تانتالیوم 10uf رفارش دادیم خیال میکردم از این خازنای زرد رنگی باشه که توی بوردها دیدم البته توی عکس بوردا ( تا حالا از خازن های smd قطب دار نخریده بودم) . اما حالا که به دستم رسیده میبینم که مثل دیود هستند رنگشون مشکیه و یه خط هم یه طرفش داره . پکیجش 1206 هست .
اینم عکسش
You can see links before reply
حالا دو تا سوال داشتم اول اینکه آیا اصلا این تانتالیوم هست ؟؟؟
قطب مثبتش کدومه ؟؟؟

یه سوال دیکه دارم اما ربطی به موضوع نداره ... می دونیم که ولتاژی نامی خازن ها متفاوته مثلا 16 ولت 6.3 ولت 25 ولت و بیشتر . می خوام بدونم که چه فرقی بین خازن با ولتاژ کاری 25 ولت با خازن با ولتاژ کاری 6.3 ولت هست ؟؟؟؟؟
(البته به غیر از سایز و حداکثر ولتاژ قابل تحمل )

esisafa
05-06-2012, 23:46
سلام به همگی . ما تازه یه جند تا خازن تانتالیوم 10uf رفارش دادیم خیال میکردم از این خازنای زرد رنگی باشه که توی بوردها دیدم البته توی عکس بوردا ( تا حالا از خازن های smd قطب دار نخریده بودم) . اما حالا که به دستم رسیده میبینم که مثل دیود هستند رنگشون مشکیه و یه خط هم یه طرفش داره . پکیجش 1206 هست .
اینم عکسش
حالا دو تا سوال داشتم اول اینکه آیا اصلا این تانتالیوم هست ؟؟؟
قطب مثبتش کدومه ؟؟؟

یه سوال دیکه دارم اما ربطی به موضوع نداره ... می دونیم که ولتاژی نامی خازن ها متفاوته مثلا 16 ولت 6.3 ولت 25 ولت و بیشتر . می خوام بدونم که چه فرقی بین خازن با ولتاژ کاری 25 ولت با خازن با ولتاژ کاری 6.3 ولت هست ؟؟؟؟؟
(البته به غیر از سایز و حداکثر ولتاژ قابل تحمل )

خوب فرقشون که خودتون گفتین. البته در میزان جریان نشتی هم فرق میکنن که خیلی مهم نیست
جالبه برای منم. حالا طول خازن smd چند میلیمتر هست. بزرگه یا کوچک.
طبق دو تا مدرک حدس میزنم که خط سفید پایه منفی هست. 1- مثل دیود. 2- علامت منفی روی خازن های الکترولیتی. ولی اصلا مطمئن نیستم یعنی اصلا نمیدونم و حدس بود

mehdi_nxp
05-06-2012, 23:50
خوب فرقشون که خودتون گفتین. البته در میزان جریان نشتی هم فرق میکنن که خیلی مهم نیست
جالبه برای منم. حالا طول خازن smd چند میلیمتر هست. بزرگه یا کوچک.
طبق دو تا مدرک حدس میزنم که خط سفید پایه منفی هست. 1- مثل دیود. 2- علامت منفی روی خازن های الکترولیتی. ولی اصلا مطمئن نیستم یعنی اصلا نمیدونم و حدس بود
همین الان امتحان کردم برعکس چیزی که گفتید صحت داره.:mrgreen:

KHM
05-06-2012, 23:51
ولی 1چیزم هست..تو مدارات دقیق،تو دیتاشیت مینویسه کمترین ولتاژ مورد نیاز برای خازن رو بذارین ها...میگه هرچی کمتر باشه،بهتره

ma-bah
06-06-2012, 01:24
ولی 1چیزم هست..تو مدارات دقیق،تو دیتاشیت مینویسه کمترین ولتاژ مورد نیاز برای خازن رو بذارین ها...میگه هرچی کمتر باشه،بهتره

آره درسته .. به همین دلیل برای من سوال پیش اومده بود آخه توی شماتیک های مثلا برای 3.3 ولتی اشاره شده که خازن 6.3 ولتی بزاریم .

در مورد جهت مشخص نشد کدوم طرف مثبته ؟؟؟؟؟

ma-bah
06-06-2012, 01:25
همین الان امتحان کردم برعکس چیزی که گفتید صحت داره.:mrgreen:

گل پسر ( البته اگر پسر باشی :mrgreen: ) چه طوری امتحان کردی ؟؟؟؟؟

ma-bah
06-06-2012, 01:27
این عکسم ببینید بد نیست ... حالا این درسته یا نه !!!؟؟؟؟

esisafa
06-06-2012, 01:32
اینام با این استاندارد هاشون. هر جور حال کنن یه خط میچسبونن یه طرف و میشه استاندارد. حالا خوبه 2 تا دلیل آوردم و چپه شد ولی هیچ دلیلی نداشتم که چپه باشه

KHM
06-06-2012, 03:00
آره درسته .. به همین دلیل برای من سوال پیش اومده بود آخه توی شماتیک های مثلا برای 3.3 ولتی اشاره شده که خازن 6.3 ولتی بزاریم .

در مورد جهت مشخص نشد کدوم طرف مثبته ؟؟؟؟؟
منم دقیقآ نمیدونم چرا..ولی معلومه که به خاطر عملکرد بهتره در ولتاژهای پایین،اگه اساتید دلیلشو میدونن،بگن مام بدونیم...شایدم ربطی به نویز داشته باشه..یعنی نویزش کمتره..

sadmonew
06-06-2012, 16:50
سلام دوستان
من يادمه يه همچين مشكلي داشتم.
نميدنستم قسمت مثبت كدومه. اشتباه وصلش كردم، دود شد!

ma-bah
06-06-2012, 20:35
سلام دوستان
من يادمه يه همچين مشكلي داشتم.
نميدنستم قسمت مثبت كدومه. اشتباه وصلش كردم، دود شد!

حالا فرض کنیم که قطبها رو اشتباه وصل کرده باشیم و توی اون مدار از آیسی ها و میکرو کنترلر های استفاده کرده باشیم . به قول شما با دود شدن خازن مشکلی برای آیسی ها ممکنه پیش بیاد ؟؟؟؟؟؟؟؟ ممکنه بسوزند ؟؟؟؟؟؟؟

agape
06-06-2012, 21:13
سلام دوستان !
شاید یکی از دلایل استفده از ولتاژ نزدیک به ولتاژ مورد نظر این باشه که کمترین نشتی رو تو مدار داشته باشیم چون میزان جریان نشتی درصدی از ولتاژ قابل تحمل هست مثلا فرض کنیم یک درصد حالا یک درصد برای 100 ولت میشه 1 ولت برای 10 ولت میشه 0.1 ولت خوب خیلی فرق میکنه

ma-bah
07-06-2012, 00:57
حالا فرض کنیم که قطبها رو اشتباه وصل کرده باشیم و توی اون مدار از آیسی ها و میکرو کنترلر های استفاده کرده باشیم . به قول شما با دود شدن خازن مشکلی برای آیسی ها ممکنه پیش بیاد ؟؟؟؟؟؟؟؟ ممکنه بسوزند ؟؟؟؟؟؟؟

جواب این سوالو کسی نمی دونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

sadmonew
07-06-2012, 01:26
سلام
براي من كه مشكلي پيش نيومد. آي.سي ها سالم موندن. فقط خازن تانتاليوم دود شد.

KHM
07-06-2012, 01:33
سلام
براي من كه مشكلي پيش نيومد. آي.سي ها سالم موندن. فقط خازن تانتاليوم دود شد.
به نظر من به مدار و قطعات بستگی داره..اگه sim900 بود به احتمال خیلی زیاد سوخته بود..
اگه باعث بشه که ولتاژ dc وارد مدار شه،میسوزه..مثل تلفن..ولی اگه برای مثلآ نویزگیری باشه،به احتمال زیاد مشکلی پیش نمیاد.مگر اینکه قطعه ات حساس باشه