PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمک

sadena.1989
04-06-2012, 15:32
سلام دوستان.....
من باید یه برد برای میکرو کنترلر arm سری lpc بسازم.....
میشه کمکم کنید.....!!!!!
behnam6500
04-06-2012, 15:39
سلام

چه کمکی نیاز داری؟

یه بورد ساده اگه بخوای در حد هدر بورد خوب شماتیک براش زیاده! اگه مدار خاصی مد نظرت هست بگو تا بیشتر اطلاعات بدیم

sadena.1989
04-06-2012, 16:03
یه برد قوی یا متوسط برای کار رباتیک میخوام باشه..... که باهاش بتونم آرم هم یاد بگیرم.... و از همون هم برای کارای دیگه استفاده کنم....
اطلاعات زیادی از آرم ندارم....تازه شروع کردم....تا الان فقط متوجه شدم که فلیپس بهتر از اتمله.....
واسه همین میخوام lpc باشه....
یه شماتیک یا pcb باشه که بتونم از روش بسازم.....
ممنون

sadena.1989
04-06-2012, 16:13
من این رو پیدا کردم....اما نمیدونم چطوری pcb اش رو تو پروتل بزنم!!!!!!

Doloop
04-06-2012, 16:40
اگه میخای حتما خودت طراحیش کنی شما شروع کن ما کمکت میکنیم
ولی اگه دنبال یه PCB میگردی که بدی برات بسازن توی همین سایت چندتا مورد خوب هست
مثل: LPC1313 (You can see links before reply)
رشته تون و میزان آشناییتون با آرم وبرنامه نویسی و نرم افزار پروتل رو هم بگین بهتر میشه کمکتون کرد :0013:

sadena.1989
04-06-2012, 16:50
اگه میخای حتما خودت طراحیش کنی شما شروع کن ما کمکت میکنیم
ولی اگه دنبال یه PCB میگردی که بدی برات بسازن توی همین سایت چندتا مورد خوب هست
مثل: LPC1313 (You can see links before reply)
رشته تون و میزان آشناییتون با آرم وبرنامه نویسی و نرم افزار پروتل رو هم بگین بهتر میشه کمکتون کرد :0013:

ممنونم.....
فکر نمیکنم توانایی طراحیش رو داشته باشم.....همون آماده باشه....بتونم از روش بسازم خوبه....
ترم 6 الکترونیکم...... matlab و ++c خیلی کار کردم..... هم با پروتل 99 کار کردم هم آلتیوم دیزاینر....
فقط اینجا یه مشکل دارم..... تا الان همه pcb هایی که زدم یه صفحه بود....این الان شماتیکش 7 صفحه است.....چطور با این 7 صفحه یه pcb بزنم؟؟؟؟

Doloop
04-06-2012, 17:38
تا الان همه pcb هایی که زدم یه صفحه بود....این الان شماتیکش 7 صفحه است.....چطور با این 7 صفحه یه pcb بزنم؟؟؟؟ مهندس اینی که شماتیکش رو انتخاب کردی برای شروع اصلا خوب نیست اونم برای شما که اول راهی
درسته امکاناتش خیلی زیاده ولی شما که تا حالا از این بوردا طراحی نکردی ریسک طراحیش زیاده چه برسه به ساختنش و هزینش !!!:sa:
اگه میخای درک بهتری نسبت به آرم پیدا کنی سعی کن از همون اولش درگیر طراحیش باشی نه اینکه کپی کنی ولی برای شروع آموزش یه بورد آموزشی بگیری خیلی به صرفه تر والبته مطمئن تره
نظر من اینه که اینو بیخیال شی و مثل من و خیلی از دوستان دیگه یه بورد دیسکاوری بگیری فقط 72000 تومن STM32f407VG خیلی سرتر از LPC1768 هست
نگران آموزشش هم نباش چون دوستان قول دادن بعد از اتمام امتحانات پایان ترم دلو روده دیسکاوری رو در بیارن
بازم نظر خودته
خرید بورد آموزشی بهتر از ساخت این بورد پیشنهادی شماست
متاسفانه فروشگاه LPC1768 تموم کرده ولی بازم نظر من روی دیسکاوری هست...
امکاناتش رو ببینی نظرت عوض میشه

STM32F407VG (You can see links before reply)

اگر هم اسرار به ساختن داری همون LPC1313 رو پیشنهاد میکنم

فکر کنم آخرش مسئول فروش دیسکاوری بشم :)

sadena.1989
04-06-2012, 17:59
آخه من نمیتونم چندبار هزینه کنم!!!! میخوام یه چیزی باشه که واسه کارای دیگه هم بدردم بخوره!!!!!

Doloop
04-06-2012, 19:08
خوب همه پین های دیسکاوری که بیرون کشیده شدن پس همه امکاناتش در دسترسته خرجش هم چندتا سیم و یه برد بورده اینطوری هر ماژولی هم که داشته باشی میتونی به دیسکاوری وصل کنی اما همه بورد های آماده این امکان استفاده از تمام پین های میکرو رو نداره
در ضمن روی همین دیسکاوری یه ST-LINK هم هست که اگه بخای جدا بخری باید 65000 تومن پرداخت کنی در ضمن میشه میکروهای st دیگه رو هم با همین پروگرم کرد
هر کاری که دلت بخواد میتونی باهاش انجام بدی
روی بورد سنسور شتاب سنج داره
usb on the go داره
ووو....
اتفاقا یه مدت پیش یکی از دوستان اسرار داشت از دیسکاوری برای روباتیک استفاده کنه نمیدونم چیکار کرد ..!!!
بازم من هرچی بیشتر بگم میگی داره تبلیغات میکنه ...lov:
بازم اگه چیز دیگه ای مد نظر داری میتونی روی راهنمائی ما حساب باز کنی

موفق با... :o

sadena.1989
04-06-2012, 21:10
ممنونم
از این میشه برای arm lpc هم استفاده کرد؟؟؟؟
چون من همه کارام رو باید با armسری lpc انجام بدم!!!!!!

sadena.1989
04-06-2012, 21:12
نه خیالتون راحت باشه.....من از راهنمایی ها تون استفاده می کنم....خیلی هم از شما ممنونم

alireza9900
04-06-2012, 21:36
ممنونم
از این میشه برای arm plc هم استفاده کرد؟؟؟؟
چون من همه کارام رو باید با armسری plc انجام بدم!!!!!!

آره فک کنم میشه به احتمال زیاد(برای همه Cortex های M3 و M4 میشه ازش استفاده کرد) باز حالا بچه ها اگه برد LPC دمه دست دارن یه تست بگیرن برای اطمینان. ولی منطقیه که بشه هم پروگرم کرد و هم دیباگ.
بعد اون PLC نیست LPC هست!:0013:

Doloop
04-06-2012, 21:54
بعد اون PLC نیست LPC هست!:0013:منظورت LPC بود ؟
تا اونجا که من شنیدم ST-LINK برای میکرو های شرکت ST هست
اونی که توی فروشگاه هم هست فقط مخصوص st

st-link (You can see links before reply)

من اول فکر کردم منظورت اینه که میشه از این میکرو برای PLC استفاده کرد یا نه ؟
باید بگم کاربرد های صنعتی هم داره اگه دیتا شیتش رو یه نگاه بندازی صفحه 12 این عبارت رو میبینی

Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers

موفق با....:o

sadena.1989
04-06-2012, 22:43
اشتباه تایپی بود..... شرمنده....اگه توجه کنید تو پستای قبلیم درست تایپ کردم.....!!!!!! :-)
منظورم همون lpc بود....

sadena.1989
04-06-2012, 22:47
آره فک کنم میشه به احتمال زیاد(برای همه cortex های m3 و m4 میشه ازش استفاده کرد) باز حالا بچه ها اگه برد lpc دمه دست دارن یه تست بگیرن برای اطمینان. ولی منطقیه که بشه هم پروگرم کرد و هم دیباگ.
بعد اون plc نیست lpc هست!:0013:

ممنونم امااااااااااااااا......

:( حالا شما باید اینطوری به روم بیااااااااااااااااااااااا ااااارید؟؟؟؟:(

sadena.1989
04-06-2012, 22:52
راستی باید با arm7 سری lpc کار کنم....یه برد واسه این منظور میخوام......ببخشید 7 اش یادم رفت!!!!!!:mrgreen:

alireza9900
04-06-2012, 22:57
ممنونم امااااااااااااااا......

:( حالا شما باید اینطوری به روم بیااااااااااااااااااااااا ااااارید؟؟؟؟:(
ندوستن عیب نیست دوست عزیز!! :wink:
منم یه زمانی خودم هیچی در مورد آرم نمی دونستم... اینجا همه در کنار هم هستیم که اشکالاتمون بر طرف شه و هر چه بیشتر یاد بگیریم. :125:

sadena.1989
04-06-2012, 23:00
شما بزرگوارید.....ممنونم.....

alireza9900
04-06-2012, 23:10
راستی باید با arm7 سری lpc کار کنم....یه برد واسه این منظور میخوام......ببخشید 7 اش یادم رفت!!!!!!:mrgreen:

خب چرا آرم 7 ؟ اجباری هست برای استفاده از آرم 7 توی پروژه ؟

sadena.1989
04-06-2012, 23:19
آره....استادمون گفته arm7 سری lpc......

alireza9900
04-06-2012, 23:35
خب پس باید از سری LPC23xx یا LPC21xx استفاده کنی.
بردش چه امکاناتی باید داشته؟ برای چه کاری دقیقا قراره استفاده بشه.

Doloop
04-06-2012, 23:39
آره....استادمون گفته arm7 سری lpc......
این پروژه پایانیته ؟
استادتون تو زمینه آرم کار کرده یا فقط یه چیزی شنیده گفته ؟
اصلا مگه تو دانشگاهتون آرم تدریس میکردن ؟
چقدر وقت داری تا نتیجه کارتو تحویل استاد بدی ؟

sadena.1989
04-06-2012, 23:44
خب پس باید از سری LPC23xx یا LPC21xx استفاده کنی.
بردش چه امکاناتی باید داشته؟ برای چه کاری دقیقا قراره استفاده بشه.

برای ساخت یه ربات قراره استفاده بشه..... من قبلا pcb زدم و برد اسمبل کردم.....زیاد با میکرو کار نکردم.....

این پروژه پایانیته ؟
استادتون تو زمینه آرم کار کرده یا فقط یه چیزی شنیده گفته ؟
اصلا مگه تو دانشگاهتون آرم تدریس میکردن ؟
چقدر وقت داری تا نتیجه کارتو تحویل استاد بدی ؟

اره ....کار کرده.....بیشترم واسه همین اصرار داره رو arm 7 lpc کار کنم که به مشکل خوردم بتونه کمکم کنه.....
نه تدریس نمیشه ....واسه ساخت ربات میخوام......
استادمون گفت برام تهران سفارش میده..... اما دوست دارم خودم بسازم..... چون همیشه دخترا رو دست کم میگیرن بهشون پروژه نمیدن...... میخوام اولین کسی باشم که برد arm میسازه.... تا بتونم تو تیم پروژه بگیرم......
هرچه زودتر بهتر.....

sadena.1989
05-06-2012, 00:27
البته به استادم میل زدم که واسه ساختنش ازش کمک بگیرم ...اما هنوز جواب میلم رو نداده.....!!!!!
هرروز چک میل میکرد......همیشه میل میزدم همون روز جواب میداد....اما الان چندروزه میل زدم نمیدونم چرا جواب نمیده!!!!!!!

sigma-mx
05-06-2012, 01:03
پس معلوم شد استاده پیچونده !! فکرشو می کردم . استاد و arm !!!! خیلی بلد باشن 8051 هست . متاسفانه .. :(

خب ، بجای گذروندن وقت ، بهتره ببینیم چیکار باید کرد !!
شما بهترین کار اینه که ببینی می خوای با این برد چه کارایی تو رباتیک بکنی !! این خیلی مهمه .. این مشخص میکنه که به چه امکاناتی احتیاج داری ... و با هم بهترین گزینه رو از نظر منابع - قیمت - کاربرد و ... انتخاب کنیم ... خوبه ؟

مثلا شما بگو قراره با این برد موتور درایو بشه - السیدی درایو بشه و ...... چه امکاناتی می خوای که مثلا با avr نمیشد انجام داد ؟

البته گاهی استاد برای اینکه به بقیه بگن، آره ، منم پروژه فلان چیز ( مثلا آرم ) گرفتم ، حتی یه مدار چشمک زن رو هم اجبار میکنن با اون درست کنی ....
یه استاد تو دانشگاه ما بود برای اینکه بگه - ما هم fpga کار میکنیم .. کارای خیلی ساده مثل ساخت گیت یا چشمک زن رو با اجبار به دانشجو ها میداد ( حتما با FPGA ) .... :(:(

به هر حال شما جواب بده ببینیم چی میشه ..

یا حق

sadena.1989
05-06-2012, 03:00
نمیدونم.....چی بگم.....شاید حق با شما باشه....اما تا جایی که میدونم خودش دوره آرم رو تو تهران گذرونده.....

قراره از این برد برای یه ربات پله نورد استفاده بشه...تا همین اندازه میدونم.....

البته اینکه بخوان من رو بپیچونن چیز عجیبی نیست برام.....بعد از 1.5 سال فعالیت تو تیمای مختلف اینقدر اذیتم کردن که 4 ماهه دیگه با هیچ گروهی کار نمی کنم..... تا این استادم این گروه رو پیشنهاد داد و گفت arm 7 سری lpc رو یاد بگیر.... نمیدونم چرا حس کردم یه فرصت تا به همه نشون بدم حقم نبوده بخاطر دختر بودنم اینقدر اذیت بشم.....

ممنونم

alireza9900
05-06-2012, 13:01
یادش بخیر منم یه زمانی داشتم روی روبات پله نورد کار می کردم با سیستم جرخ دنده سیاره ای! (planetary gear system). البته به هیچ نتیجه ای نرسید :mrgreen:

کنترل روبات منوال هست دیگه؟ بعد در چه ابعادی هست؟ یعنی موتوراش توانشون حدودا چقدر قراره باشه و...

sigma-mx
05-06-2012, 13:45
نمیدونم.....چی بگم.....شاید حق با شما باشه....اما تا جایی که میدونم خودش دوره آرم رو تو تهران گذرونده.....
قراره از این برد برای یه ربات پله نورد استفاده بشه...تا همین اندازه میدونم.....
البته اینکه بخوان من رو بپیچونن چیز عجیبی نیست برام.....بعد از 1.5 سال فعالیت تو تیمای مختلف اینقدر اذیتم کردن که 4 ماهه دیگه با هیچ گروهی کار نمی کنم..... تا این استادم این گروه رو پیشنهاد داد و گفت arm 7 سری lpc رو یاد بگیر.... نمیدونم چرا حس کردم یه فرصت تا به همه نشون بدم حقم نبوده بخاطر دختر بودنم اینقدر اذیت بشم.....
ممنونم

سلام
شما مطمئن باش جنسیت و قیافه و آشنایی و .... ملاک نیست .اگر جایی دیدی ، اون اشتباه بود . فقط دانش ملاک هست . این همه چیز رو معلوم میکنه !

شاید تیمی که قراره در اون پذیرفته بشی اصلا بار علمی نداشته باشه ! مثل خیلیای دیگه که فقط اسم رباتیک رو به دنبال میکشن و بیش از 10 مسابقه رباتیک کشوری هم شرکت کردن ....!

من همیشه سعی کردم دوران دانشجویی اینو به اطرافیانم گوشزد کنم که به هدفهای بالا فکر کنند و سعی کنند تا بهش برسند ! شما اگه آرم رو می خوای برای این یاد بگیری که به یه عده دیگه چیزی رو ثابت کنی .. اصلا به نظر من بدرد نمیخوره .. فقط وقتت تلف میشه .. این تفکر مانع یادگیری عمیق شما میشه..
اما اگه آرم رو بخاطر لذت طراحی باهاش و قدرتش مثلا بخوای یاد بگیری خیلی بهتره . البته این به علاقه شما به الکترونیک بر میگرده ... شما وقتی ببینی به درجه ای رسیدی که هر مداری رو میتونی طراحی و برنامه نویسی کنی دیگه از راه ندادن به همچین جمعی احساس ناراحتی نمیکنی بلکه میری اون جمع رو بررسی میکنی و ممکنه از لحاظ علمی زیر سوالش ببری ... مطمئن باش وقتی شما علمش رو داشته باشی کسی که با شما 5 دقیقه صحبت میکنه بدون ارائه دادن هیچ مدرکی به قدرت علم شما پی میبره . خب اگر هم کسی پی نبره ، ایراد از بی سوادی خودشه !

امیدوارم این حرفها بتونه برای شما مفید واقع بشه و شما رو به موقعیت بالاتر و موفقیت بیشتر برسونه ....
:0013:
یا حق

sadena.1989
05-06-2012, 14:23
یادش بخیر منم یه زمانی داشتم روی روبات پله نورد کار می کردم با سیستم جرخ دنده سیاره ای! (planetary gear system). البته به هیچ نتیجه ای نرسید :mrgreen:

کنترل روبات منوال هست دیگه؟ بعد در چه ابعادی هست؟ یعنی موتوراش توانشون حدودا چقدر قراره باشه و...

میپرسم بهتون میگم.....

سلام
شما مطمئن باش جنسیت و قیافه و آشنایی و .... ملاک نیست .اگر جایی دیدی ، اون اشتباه بود . فقط دانش ملاک هست . این همه چیز رو معلوم میکنه !

شاید تیمی که قراره در اون پذیرفته بشی اصلا بار علمی نداشته باشه ! مثل خیلیای دیگه که فقط اسم رباتیک رو به دنبال میکشن و بیش از 10 مسابقه رباتیک کشوری هم شرکت کردن ....!

من همیشه سعی کردم دوران دانشجویی اینو به اطرافیانم گوشزد کنم که به هدفهای بالا فکر کنند و سعی کنند تا بهش برسند ! شما اگه آرم رو می خوای برای این یاد بگیری که به یه عده دیگه چیزی رو ثابت کنی .. اصلا به نظر من بدرد نمیخوره .. فقط وقتت تلف میشه .. این تفکر مانع یادگیری عمیق شما میشه..
اما اگه آرم رو بخاطر لذت طراحی باهاش و قدرتش مثلا بخوای یاد بگیری خیلی بهتره . البته این به علاقه شما به الکترونیک بر میگرده ... شما وقتی ببینی به درجه ای رسیدی که هر مداری رو میتونی طراحی و برنامه نویسی کنی دیگه از راه ندادن به همچین جمعی احساس ناراحتی نمیکنی بلکه میری اون جمع رو بررسی میکنی و ممکنه از لحاظ علمی زیر سوالش ببری ... مطمئن باش وقتی شما علمش رو داشته باشی کسی که با شما 5 دقیقه صحبت میکنه بدون ارائه دادن هیچ مدرکی به قدرت علم شما پی میبره . خب اگر هم کسی پی نبره ، ایراد از بی سوادی خودشه !

امیدوارم این حرفها بتونه برای شما مفید واقع بشه و شما رو به موقعیت بالاتر و موفقیت بیشتر برسونه ....
:0013:
یا حق

این تیم بار علمیشو داره....اگه اسم ببرم میشناسید.... اما نمیخوام اینجا قضیه رو به طرف دیگه بکشونم...... اما تو این مدت که من با این تیم ها همکاری میکردم چیز دیگه ای دیدم مخالف نظر و عقیده شما......تو آخرین تیم با اینکه رزومه کاری من رو دیده بودن بهم گفتن ما تو مرحله تحقیقات و جمع آوری اطلاعات هستیم....ب من ترجمه کتاب دادن ....بعد دیدم یه گروه از پسرای علاقه مند رو آورده اند دارند نرم افزارایی که من بلدم و تو رزومه ام نوشتم رو بهشون یاد میدن تا پروژه هارو انجام بدن.....منم کلا اومدم بیرون و بر اساس علاقه ام شروع کردم به یادگیری نرم افزارهای مرتبط با رشته ام و آماده شدن واسه ارشد.....
اگه شما بررسی کنید میبینید که تعداد دخترایی که تو تیم های دانشگاهی ربات هستن نسبت به آقایون خیلی کمه....مخصوصا تو رشته الکترونیک.........کسی به خانم ها اعتماد نمیکنه..... این چیزایی هم که یادگرفتم همه رو مدیون سرپرست الکترونیک اولین تیمی که عضوش شدم هستم......تنها دختری هستم که تو دانشگاه برد اسمبل کرده......!!!!! (حیف که رفت....شاید اون باعث شد که توقع من بالا بره وواسه تو تیم موندن هرکاری انجام ندم....)تو بقیه تیمها حتی اجازه نمیدن pcb بزنیم چه برسه به اسمبل کردن و ......بازم بچه های رشته نرم افزار خیلی آزاد ترو راحت ترن.....بیشتر دوستای الکترونیکی من هم توقسمت نرم افزار و پردازش تصویر کار میکنن.....
بگذریم....

من برد avr رو خودم درست کردم..... و دوست دارم برد arm رو هم اگه بشه خودم درست کنم....این مربوط میشه به قبل از پیشنهاد استادم..... من کتاب آرم اتمل خریده بودم که یاد بگیرم.... که استادم بهم گفت واسه تیمش به arm 7 lpc نیاز داره.....منم تصمیم گرفتم برد arm 7 درست کنم..... البته من به استادم گفتم میخوام خودم درست کنم گفت نمیشه ..... نمیتونی.....!!!!!! اما فکر نمیکنم نشدنی باشه.....

sigma-mx
05-06-2012, 14:46
خب خوشحالم که اینا رو گفتید :0013:
چرا کارایی رو که عملی انجام دادید به اونا نشون نمیدید !؟ این دیگه جای حرف برای کسی باقی نمی گذاره ..!
نمونه برد - نمونه PCB - نمونه ربات و ...
خب اگه شما قبلا میکرو کار کردید و PCB هم همین طور پس جای شکی نیست که یه برد آرم هم میتونید طراحی کنید. مشکلی نیست :o
همونطور که قبلا گفتم این به جنسیت و ... مربوط نیست . شما اگه فکر میکنید که میتونید پس میتونید
در مورد انتخاب میکرو ، بله ، میکرو های LPC (فیلیپس) بسیار قدرتمند تر هستند . پس بهتره با اونا شروع کنید .
ولی برای شروع همونطوری که قبلا گفتم باید بدونید می خواید چی طراحی کنید . چه امکاناتی برای بردتون بزارید .. هر طوری هست باید اینو بفهمید .لازمه ..
اینو وقتی فهمیدید ، بیاید اینجا من و دوستان برای کمک و راهنمایی در خدمتیم . مثال تو نت زیاده . تازه انجمن فیلیپس هم داریم . مطمئن باشید از اینجا دست خالی بیرون نمی رید :o

در ضمن ، نمیدونم از نوشته های قبلی من چطور برداشت کردید ولی هدف من اصلا زیر سوال بردن اطلاعات شما نبود بلکه هدفم این بود که اعتماد به نفس شما رو بالاتر ببرم و علاقتون به کار رو ..

فعلا ..
موفق باشید

sadena.1989
05-06-2012, 21:19
نمیدونم از نوشته های قبلی من چطور برداشت کردید ولی هدف من اصلا زیر سوال بردن اطلاعات شما نبود بلکه هدفم این بود که اعتماد به نفس شما رو بالاتر ببرم و علاقتون به کار رو ..

فعلا ..
موفق باشید

بد برداشت نکردم.....آخه همه همین حرف رو به من میزنن.....!!!! میگن ربطی ب جنسیت نداره.... همه چی به اطلاعات و توانایی های تو مربوط میشه.....در حالی که به جنسیت خیلی مربوطه....!!!!! واسه کار رفتم ...رزومه کاریم رو دادم..... کلی مصاحبه کردم....آخرش طرف برگشته میگه اگه آقایی بیاد که در حد متوسط باشه ترجیحا ایشون رو جذب میکنیم....خب این یعنی جنسیت....واسه کارآموزی کلی اینور اونور زدم تا بتونم تو یه مرکز صنعتی برم.....اینم یعنی جنسیت خیلی مهمه......
من میپرسم.....البته اگه جواب بدن.....!!! چون هنوز جواب میل قبلیم رو ندادن....!!!!!
اگه جواب ندادن شما با توجه به اطلاعات و تجربتون میشه کمکم کنید...؟؟؟راهنماییم کنید که چی بسازم؟؟؟

sadena.1989
05-06-2012, 21:23
راستی کارای عملی من رو هم دیدن.....مخصوصا تو ی تیم دیگه یه ولت متر ساخته بودیم که تمام مدت کار ربات میزان شارژ باتریهای ربات رو نشون میداد.....
تمام توضیحش رو هم شفاهی ازم پرسیدن که ببینن کار خودمه یا نه....!!!!

esisafa
05-06-2012, 23:21
شما باید هدفتون در آینده رو مشخص کنید، تلاش هم بکنید، واقعی بین باشید و واقعا و از ته دل به کمک خدا اعتقاد داشته باشین و بدونین اگه برای انجام چیزی که خدا گفته فقط تلاش کنید، خدا شما رو به هدف مقدستون میرسونه
اون آخریه اگه باشه که بدون شک حله و تست شده و جنس یت و از این چیزا مهم نخواهد بود
اگه نباشه نمیتونم درباره ی موفقیت آیندتون نظر بدم و باید به دنیای نامرد سپرد و در این صورت جنس یت هم مهمه. خیلی ببخشید که اینو میگم. ولی دنیا همینه

sigma-mx
05-06-2012, 23:27
سلام . خب بخاطر همین گفتم .. اگه همچین چیزایی براشون مهمه یا میخوان شما رو سر بدوونند دیگه چاره چیه .. بعضی چیزا رو نمیشه کاریش کرد ... حالا شما ببین چی میشه .. انشالله درست میشه همه چیز ...

در مورد برد و میکرو و ... گفتم اگه کاری از من بر بیاد ، هستم . بچه هام هستن . فقط شما الان میدونی چه چیزایی رو برد بزاریم ؟ خیلی چیزا میشه رو برد گذاشت ولی اگه یه چیز کم گذاشتیم فردا به شما نگن چرا فلان چیز نداره .. بدرد ما نمیخوره ... یا اینکه فعلا برای نشون دادن یا یادگیری خودتون می خواین یه برد بزنید ؟

بنا به کاربرد میتونید از lpc1313 - lpc1768 - lpc2138 ... استفاده کنید . جواب سوال بالا رو بدید همه چیز معلوم میشه ....

sadena.1989
06-06-2012, 14:53
بنا به کاربرد میتونید از lpc1313 - lpc1768 - lpc2138 ... استفاده کنید . جواب سوال بالا رو بدید همه چیز معلوم میشه ....

سلام....
من به استادم میل زدم و سوالا رو پرسیدم.....
راستی من برد lpc 1768 رو انتخاب کرده بودم..... که شماتیکشم گذاشتم.... فکر کنم امکاناتش خوب باشه....البته از نظر من مبتدی که هیچی از میکرو نمیدونم.....!!!!!

راستی فکر نمی کنم از بردی که من میسازم واسه ربات استفاده بشه....چون بچه ها میگفتن معمولاتمام بردای میکرو رو بیرون سفارش میدن..... و واسه طراحیش وقت نمیذارن.....!!!!!مگه اینکه چیز خاصی مدنظرشون باشه.....!!!!!!

sigma-mx
06-06-2012, 15:30
سلام ..
1768 خیلی امکانات داره . اگه برای شروع اینو انتخاب کنید منابع براش بسیار هست و بچه های همین سایت هم روش کار کردن همچنین از تیر دوباره بقیه آموزشهای ای میکرو شروع میشه .. ولی اگه تا حالا با آرم کار نکردید ُ این میکرو چون امکاناتش زیاده یکم براتون مشکله ...

sadena.1989
06-06-2012, 15:42
سلام ..
1768 خیلی امکانات داره . اگه برای شروع اینو انتخاب کنید منابع براش بسیار هست و بچه های همین سایت هم روش کار کردن همچنین از تیر دوباره بقیه آموزشهای ای میکرو شروع میشه .. ولی اگه تا حالا با آرم کار نکردید ُ این میکرو چون امکاناتش زیاده یکم براتون مشکله ...

نه تاحالا با آرم کار نکردم..... میخوام یه برد بسازم ...با همونم یاد بگیرم..... فقط یه سوال......این برد شماتیکش 7 صفحه است..... چطور همه ی این 7 صفحه رو ادد کنم و باهاشون یه pcb بزنم؟؟؟؟

Doloop
06-06-2012, 21:26
آقا سعید برو شماتیکش رو یه نگاه بنداز!!!
ببین sadena.1989 برای شروع چی رو انتخاب کرده :018:
من یکی جرات نمیکنم همچین بوردی رو برای اولین بار طراحی کنم و بدم برای ساخت

راستی فکر نمی کنم از بردی که من میسازم واسه ربات استفاده بشه....چون بچه ها میگفتن معمولاتمام بردای میکرو رو بیرون سفارش میدن..... و واسه طراحیش وقت نمیذارن.

درسته با این بورد نمیشه مستقیم یه ربات ساخت ولی میشه نیاز های روبات رو باهاش راه انداخت مثل :نمایش ، پردازش ، کنترل و....
همونطور که شما نیاز دارید این یه بورده آموزشی هست و بیشتر به شما کمک میکنه با امکانات میکرو آشنا بشین و بتونین با اونها کار کنین بعد این آشنایی حالا میتونین بر حسب نیاز های رباتتون خودتون یه بورد مناسب طراحی کنید و بدید بیرون بسازن البته اگه دو لایه باشه...

اما اینو بگم که مهندسای این سایت تقریبا همه ، طراحی رو خودشون انجام میدن و فقط ساخت رو میدن بیرون (این شامل بوردهای دو لایه میشه) ، دوستانی هم هستن که خودشون ساخت رو هم انجام میدن (این شامل بوردهای تک لایه میشه)
حالا دوستان شما اگه طراحی رو هم انجام نمیدن و میدن بیرون ، همه چی که آماده هست ، پس اونا چیکار میکنن ؟!!!:sa:
اینم میتونه هم یه یادگیری توی طراحی و هم یه برتری برای شما باشه که خودتون طراحی میکنید :0013:

میخوام یه برد بسازم ...با همونم یاد بگیرم..... فقط یه سوال......این برد شماتیکش 7 صفحه است..... چطور همه ی این 7 صفحه رو ادد کنم و باهاشون یه pcb بزنم؟؟؟؟

و رما این : اگه این بورد رو خودتون میخاین بسازین که باید بوردتون رو جامپر بارون کنید تا تک لایه بشه
ولی اگه دو لایه طراحی کنید میتونید بدید بیرون براتون بسازن که این اصلا هم عیب نیست دلیلش فقط نداشتن امکانات هست :(
اینطوری کار تمیز تر هم درمیاد :018:
این روش رو برای طراحی های چند صفحه ای دادا مرتضی توی گردهمائی بهش اشاره کرد :
اول که پروژه میسازی بعد چندتا صفحه شماتیک باز میکنی ، طراحی هر قسمت رو میتونی توی یکی از صفحات انجام بشرطی که با netlable پین هارو به هم وصل کنی بعد از اتمام کار سایز یکی از صفحات رو بزرگ کن بعد برو صفحات دیگه رو کپی کن بیار داخل این صفحه پیست کن
روش های دیگه ای هم هست که اصلا نیاز به کپی کردن صفحه های دیگه نباشه و به شما مثلا از پنج صفحه شماتیک فقط یک PCB بده اما این روال کارش آسونتره :mrgreen:

sadena.1989
07-06-2012, 00:19
حالا دوستان شما اگه طراحی رو هم انجام نمیدن و میدن بیرون ، همه چی که آماده هست ، پس اونا چیکار میکنن ؟!!!:sa:
اینم میتونه هم یه یادگیری توی طراحی و هم یه برتری برای شما باشه که خودتون طراحی میکنید :0013:

سلام...ممنونم..... نمیدونم تا چه حد حرف این فرد درست باشه....چون من خودم بارها دیدم که بچه ها دارن pcb میزنن....یا برد اسمبل میکنن....

برای طراحی باید از کجا شروع کنم؟؟؟
من تا الان اصلا طراحی نکردم!!!!!اما خیلی دوست دارم یاد بگیرم که چطوری بر اساس نیاز و کاری که میخوام انجام بدم برد مداری طراحی کنم....

Doloop
07-06-2012, 00:53
جواب این سوالتو قبلا دادم ... :unh::mrgreen: بازم !!!

همونطور که شما نیاز دارید این یه بورده آموزشی هست و بیشتر به شما کمک میکنه با امکانات میکرو آشنا بشین و بتونین با اونها کار کنین بعد این آشنایی حالا میتونین بر حسب نیاز های رباتتون خودتون یه بورد مناسب طراحی کنید و بدید بیرون بسازن البته اگه دو لایه باشه...1) شما اول باید بدونی با میکروت چه کارایی میتونی انجام بدی؟
2) چطوری میتونی از اون قابلیت استفاده کنی (نرم افزاری) ؟
3) چه مداری برای استفاده از اون قابلیت باید ببندی (سخت افزاری) ؟
ووو.... خیلی سوال دیگه که به نظر من فقط با مطالعه و انجام کار عملی میتونی جوابشون رو پیدا کنی...:0013:

سوال اول رو با مطالعه دیتا شیت میکرو میتونی تا حدودی جواب بدی
سوال دوم رو با مطالعه refrence manual میکروت میتونی کم و بیش جواب بدی ولی نیاز به تمرین عملی هم داره (کار با نرم افزار برنامه نویسی ، مثل : keil )
اما سوال سوم رو میتونی با گذروندن سطحی سوال اول و دوم و پیدا کردن درک نسبی به روند کار ، با دیدن مثال های طراحی شده و یکم آموزش نرم افزار پروتل حل کنید
یاد گیری پروتل موازی با کار های دیگه هم خیلی جلو میندازتت چون برای طراحیش چیز خاصی نداره
درسته بیشترش نکته هست که حرفه ای ها تو طراحی از این نکات استفاده میکنن اما یه تازه کارم بدون استفاده از این نکات میتونه طراحی کنه :0013:، حالا کار دوروزه میشه دو هفته :mrgreen:

حالا از کجا شروع میکنید ؟ :mrgreen:

sigma-mx
07-06-2012, 01:09
سلام
من تازه اون pdf که گذاشته بودید رو دیدم . این نقشه یه برد آموزشی کامله ! حتی دیباگر هم روش داره !
اگه می خواهید طراحی رو یاد بگیرید این مناسب شما نیست .. امکاناتشم همین طور .. چیزای اضافی خیلی داره که بدرد شما نمی خوره .... اگه می خواهید امکانات برد رو خودتون تعیین کنید و خودتون طراحی هم کنید فکر کنم بهترین گزینه اینه که اول یه هدر برد بگیرید ( فقط پایه های میکرو بیرون اومده و امکانات پروگرام ) بعد که برنامه نویسی باهاش رو یاد گرفتید خودتون یه برد مطابق با نیاز طراحی کنید .
خوبی این روش اینه که هدر برد رو برد برد نصب میشه و شما هر امکانات جانبی رو که خواستید از طریق بردبرد به میکرو تون وصل میکنید . اینطوری در واقع از اتصالات سخت افزاری هم مطلع میشید . نمی دونم با این نظر موافقید یا نه ؟ این سریعترین روش ممکن بود به نظر من برای یادگیری برنامه نویسی در کنار طراحی مدار .... استفاده از یک برد آماده ( حتی اگه نقشه هم آماده باشه فرق نمیکنه ) شما رو از طراحی سخت افزاری دور میکنه ....

sadena.1989
07-06-2012, 09:51
سلام دوستان....
ممنونم از راهنماییتون.....

do..loop :
پس نظر شما اینه که من از خوندن دیتا شیت میکرو شروع کنم.....چشم.....
اما نرم افزار رو آدم بیوفته تو مسیر برنامه نویسی و کار با کامپایلر کم کم یاد میگیره...البته این نظر منه ....!!! چون یه جا گیر میکنه میره سراغش ....اما تا وقتی شروع نکرده و هیچ تصوری از کار نداشته باشه به مشکلم نمیخوره.....

sigma-mx:

نظر شما رو کدوم هدر برده؟؟؟؟

Doloop
07-06-2012, 11:48
پس نظر شما اینه که من از خوندن دیتا شیت میکرو شروع کنم.....چشم.....
اما نرم افزار رو آدم بیوفته تو مسیر برنامه نویسی و کار با کامپایلر کم کم یاد میگیره...البته این نظر منه ....!!! چون یه جا گیر میکنه میره سراغش ....اما تا وقتی شروع نکرده و هیچ تصوری از کار نداشته باشه به مشکلم نمیخوره.....

خوندن دیتا شیت اصلا نیازی به کار کردن با نرم افزار کیل نداره
ولی وقتی refrence manual رو شروع میکنی درسته ، اگه همزمان با کیل هم کار کنی بهتر متوجه قضیه میشی...:0013:
راستی برنامه نویسیت در چه سطحیه ؟ اونم از صفر میخای شروع کنی یا... :o؟

sadena.1989
07-06-2012, 12:33
خوندن دیتا شیت اصلا نیازی به کار کردن با نرم افزار کیل نداره
ولی وقتی refrence manual رو شروع میکنی درسته ، اگه همزمان با کیل هم کار کنی بهتر متوجه قضیه میشی...:0013:
راستی برنامه نویسیت در چه سطحیه ؟ اونم از صفر میخای شروع کنی یا... :o؟

خدا رو شکر برنامه نویسیم خوبه...البته با c++ و متلب....!!!!!:0013:
با keill کار کنم یا iar یا coIDE ؟؟؟
کدوم بهتره؟؟؟ خیلی با هم فرق میکنن؟؟؟

Doloop
07-06-2012, 14:44
خدا رو شکر برنامه نویسیم خوبه...البته با c++ و متلب....!!!!!:0013:

خدا رو شکر:o

با keill کار کنم یا air یا coIDE ؟؟؟

نظر من روی کیل هست ، در مورد بهترین کامپایلر آرم اگه سرچ کنی چندتا تایپیک هست که به نتیجه نسبی رسیدن که کدوم از همه سرتره ...(کیل :0013:)
کامپایلر های keil و iar نسبت به coIDE میکرو های بیشتری رو ساپورت میکنن (coIDE فقط کورتکس رو ساپورت میکنه)
البته میتونی iar رو هم انتخاب کنی (من فقط نظر شخصیم رو گفتم که بیشتر دوستان هم نظرشون همینه :0013:)

کدوم بهتره؟؟؟ خیلی با هم فرق میکنن؟؟؟

همشون زبون برنامه نویسیشون C هست ، تفاوتشون توی محیط کاربری و امکاناتشونه ....

برای نحوه ساختن پروژه جدید هم اگه کیل رو انتخاب کردی توی مجله ی همین سایت خوب توضیح داده
از نصب بگیر تا کرک کردن و ساختن پروژه :o
خوب حالا بعد از گذشتن 45 تا پست کجای کاری ؟
الان فکر کنم جواب بیشتر سوالاتتو گرفتی پس وقت رو تلف نکن و شروع کن :wink:
راستی بالاخره کدوم میکرو رو انتخاب کردی ؟
هدر بورد دادا سعید هم پیشنهاد بدی نیست درسته یکم دردسر پروگرم کردن داره ولی برای شما خوبه.... با یه برد بورد میشه ردیفش کرد
اینم عکسشه :

You can see links before reply

ببخشید یه جور گفتی هدر بورد گفتم شاید تا حالا یا اسمشو نشنیدی یا ندیدی ؟

sadena.1989
09-06-2012, 23:24
ببخشید یه جور گفتی هدر بورد گفتم شاید تا حالا یا اسمشو نشنیدی یا ندیدی ؟

سلام....ممنونم از لطفتون....

خب من تا قبل از اینکه بیام اینجا اسم هدر برد رو هم نشنید بودم....اما وقتی بچه ها گفتن تو نت سرچ کردم.....دیدم مدلای مختلف ازش اومد.....گفتم بپرسم چه مدلی بخرم!!!!!
شرمنده....من اطلاعاتم تو این زمینه کمه....خب تازه دارم شروع میکنم....!!!!!!

Doloop
10-06-2012, 00:00
نوع هدر شما بستگی به میکروتون داره..!!!
چه میکروئی رو بالاخره انتخاب کردین ؟
هدر ها اماده هست و شما فقط کافیه بگین برای میکرو های چند پایه میخاین
مثلا همین عکس بالا هدر میکروی sam7s64 هست که میکروی 64 پینه هست
موقع خرید حتما مدل میکرو رو هم بگین تا اشتباه نشه ....:0013:

sadena.1989
10-06-2012, 00:06
نوع هدر شما بستگی به میکروتون داره..!!!
چه میکروئی رو بالاخره انتخاب کردین ؟
هدر ها اماده هست و شما فقط کافیه بگین برای میکرو های چند پایه میخاین
مثلا همین عکس بالا هدر میکروی sam7s64 هست که میکروی 64 پینه هست
موقع خرید حتما مدل میکرو رو هم بگین تا اشتباه نشه ....:0013:

خب من دارم از شما میپرسم چی بخرم؟؟؟؟!!!!!
بعد شما دوباره از من میپرسید؟؟؟
فکر کنم همون 1768 خوب باشه....با کیل هم کار میکنم.....
خوبه؟؟؟؟
مدلش رو بگید من که بلد نیستم!!!!!
قیمتش چقدر؟؟؟

Doloop
10-06-2012, 02:19
من فکر کردم قراره راهنمایی کنیم و انتخاب نهایی با خودتونه
همین مورد هم عالیه (۱۷۶۸)
قیمت میکرو رو توی فروشگاه میتونید ببینید که فکر کنم ۲۳۰۰۰ت بودم بازم شما خودتون نگاه کنید...
قیمت هدر هم حدوده ۲۵۰۰ ت اگه گرون نکرده باشن...:x

ma-bah
10-06-2012, 06:01
1768 قیمتش 16 تومنه . اونی که 23 تومنه 1769 هستش

sadena.1989
10-06-2012, 21:03
ممنونم دوستان......:o:o:o:o:o
من برم بخرم....دوباره بیام.....

:018:

فقط یه سوال.....من میکرو 1768 و هدر برد بخرم.....32 پینی باشه؟؟؟یا 64 پینی؟؟؟
دارم با pc کار میکنم.....

sigma-mx
10-06-2012, 22:19
فقط یه سوال.....من میکرو 1768 و هدر برد بخرم.....32 بیتی باشه؟؟؟یا 64 بیتی؟؟؟
دارم با pc کار میکنم.....
این که گفتی ٬ یعنی چه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟

sadena.1989
10-06-2012, 22:28
این که گفتی ٬ یعنی چه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟

منظورم پین بود.....شرمنده.....از صبح دانشگاه بودم خسته ام...همه چی رو جابجا میگم......:mrgreen:

sigma-mx
10-06-2012, 23:04
میکرویی که شما می خوای کار کنی باهاش اینه :
LPC1768FBD100 - فروشگاه اينترنتي شركت كويرالكترونيك (You can see links before reply)
ضمنا ۱۰۰ پین هست ..

sadena.1989
10-06-2012, 23:25
ممنونم.....

Dr.ROOSTA
23-02-2014, 19:50
سلام داداش.....
نمی خوام تبلیغات کنم ولی منم برای شورع خیلی درگیر بودم ، بنظرم اول ی هدر بورد بگیر ؛ برای آموزشش هم فیلم های آقای زرکوب بسیار مفید و برای کسی که وقت سروکله زدن با guid نداره بسیار مفید و راحت آموزش داده و .......
دلیل من که میگم هدر بورد بگیر اینه که خودت با مشکلات پیکربندی هاش آشنا میشی و بعدا که میخوای ی پروژه بزنی به طراحیت خیلی کمک می کنه ، مثلا شما ی برد آموزشی میگیری و باهاش کار میکنی و خوشحالی که داره برنامه هات یکی به یکی جواب میده ؛ فذدا روزی میخوای فقط تو یه پروژه از یک toch panel استفاده کنی ؛ آیا به صرفست که یه برد آموزشی بجاش بزاری!!!!!!!!!!پس مرحله مرحله که داری آموزشش رو یاد میگیری پیکربندی سخت افزاریشو هم یاد بگیری بنظرم خیلی حرفه ای تر خواهی شد و کاملا با خطاهاش آشنا میشی ؛ همین درگیر شدن با مسائله که آدم اون مسئله رو عمقی یاد میگیره..........به فکر راحتی کار نباش .............