PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دلیل سوختن قطعات

1nafar
29-05-2012, 21:51
سوختن قطعات الکترونیک یا Failure یکی از چالش های هست که ممکن هر کسی باهاش روبرو بشه .
تصاویر موجود در آدرس زیر رو ببنید :
Electronic Component Failure Analysis (You can see links before reply)
کسی میدونه دلیل سوختن قطعات الکترونیک چی هست ؟

agape
29-05-2012, 22:33
از دلایلی که من میدونم
حرارت بالا - عبور جریان خارج از تحمل ، اعمال ولتاژ بالاتر از حد نامی ، و......

Ma3ood
30-05-2012, 20:40
از دلایلی که من میدونم
حرارت بالا - عبور جریان خارج از تحمل ، اعمال ولتاژ بالاتر از حد نامی ، و......
علاوه بر اون میتوان به درایور کردن بد قطعات و گاهی هم عدم کیفیت جنسها اشاره کرد:wink:

morteza_rk
30-05-2012, 21:12
سلام و سلام ویژه به مهندس هاشمی که دلمون تنگـــــــــــــــیده براش!

آقا شما همتون استاد من هستید ولی من بدون خوندن اون صفحه و تحقیق راجع به این موضوع فکر می کنم چیزی که نهایتا باعث سوختن قطعات الکترونیک میشه همون جریان اضافه هست.

حالا ممکنه این جریان اضافه به روش های مختلفی ایجاد بشه از جمله اعمال ولتاژهای بالا به قطعات ، گرم کردن قطعات که می تونه خاصیت نیمه رساناهارو تغییر بده و ...

نکته ای که وجود داره به نظرم اینه که افزایش جریان در نیمه رساناها (که پایه و اساس تمام قطعات الکترونیکی رو تشکیل میدن) باعث ایجاد گرما در اونها و خصوصا ناحیه ی پیوندگاه میشه ، اگه مقدار این گرما از حد مجازی بالاتر بره می تونه باعث تغییر خاصیت نیمه رسانا و احیانا رسانایی اون بشه در این لحظه با عبور یک جریان لحظه ای زیاد ناحیه ی پیوندگاه از بین میره و قطعه تبدیل به رسانا یا نارسانا میشه و کلا دیگه نمیشه روی اون قسمت حساب کرد. مثلا فرض کنید یه ترانزیستور که پیوند بیس - کلکتورش سوخته باشه دیگه نمی تونه وظیفش رو انجام بده.

خلاصه ی کلام اینه که به نظر من در تمامی موارد افزایش جریان و در پی اون ایجاد گرمای ناشی از این افزایش جریان باعث سوختن قطعات میشن.

حالا چرا گفتم بدون خوندن اون صفحه و تحقیق....؟! چون ممکنه طرز تفکر بنده به کل اشتباه باشه!

sadmonew
31-05-2012, 02:21
سلام
يكي ديگه از دلايلش ميتونه وجود ميدان مغناطيسي شديد اطراف قطعه باشه.

morteza_rk
31-05-2012, 03:49
يكي ديگه از دلايلش ميتونه وجود ميدان مغناطيسي شديد اطراف قطعه باشه.

به نظرم موردی که صادق جان اشاره کردن باز هم در انتها به افزایش جریان و یا جاری شدن جریان معکوس در نیمه هادی ها منجر میشه که این عامل خودش باعث بالا رفتن حرارت یا تخریب ناحیه پیوندگاه از طریق القا جریان معکوس میشه و در نتیجه باز هم قطعه می سوزه.

aflatoon89
31-05-2012, 04:24
سلام خدمت همه اساتید.
یکی از دلایلی که من بعضا دیدم باعث سوختگی (در حد ترکیدن آی سی ) میشه esd هست.که واسه رفع اون از آرایه دیود روی خطوط انتقال استفاده می کنن.بعضا اونا رو با اسم بافر هم میگن ولی در اصل وقتی الکتریسیته ساکن وارد مدار میشه دیود ها رو فعال میکنه و در نهایت باعث سوختن دیود ها میشه و نمیذاره به مدار آسیبی برسونه
یک روش دیگه واسه جلوگیری از انتقال نویز و esd شیلد کردن کل مدار و جدا کردن زمین ها بوسیله تقوویت کننده های عملیاتی و بالا بردن مقاومت حلقه های زمین مداره

safavism
12-06-2012, 15:09
با سلام
با کسب اجازه از اساتید در بعضی از مدارات جهت جلوگیری از عبور جریان لحظه ای ، از یه المانی به نام گپ (gap) استفاده میشه که رو بدنه بعضی از آنها حروف ZNR حک شده ..در جریانهای کم اتصال باز هستند ولی در جریانهای لحظه ای زیاد اتصال کوتاه میشن و جریان اضافی رو زمین میکنن و از سوختن قطعه جلوگیری میکنن البته در اکثر اوقات خودشون میسوزند و میترکند .

Hesam1984
08-07-2012, 04:05
برای حفاظت ورودی خطوط انتفال دیتا هم از دیودهای ضد esd استفاده می شود. همچنین برای حفاظت اط صاعقه از واریستور و دیودهای حفاطتی دوبل.

1nafar
14-12-2012, 21:26
بازم سلام
برای سوختن قطعات الکتریکی و الکترونیکی ، میشه دلایل رو به دو دسته ی کلی تقسیم کرد :
1- طراحی نادرست که ممکنه در دراز مدت تاثیر خودش رو بزاره و با کم کردن عمر مفید قطعات ، عمر کلی دستگاه رو کاهش بده .
2- دلیلی که هنوز برای من مشخص نیست :
مثال یک :
مفصل های الکتریکی :
توی شبکه های قدرت در برخی از مکان ها نیاز هست تا دو هادی رو به هم متصل کنند ، اتصال کابل ها به تابلو های قدرت ، یا اتصال کابل ها به موتور ها و... از این موارد هستند .
وقتی که اتصال برقرار میشه ، افراد حاضر در اونجا با تست های مختلف اتصال رو چک میکنن ، مثلا اگه قرار باشه از اتصال جریان 100 آمپر عبور کنه و ولتاژ 11 کیلو ولت روش بیفته ، اون رو با ولتاژی تا 100 کیلو ولت و جریانی تا 500 امپر چک میکنن ولی باز هم بعد از مدتی ( ممکنه یک ماه تا چند سال طول بکشه ) اتصال می ترکه .
دلایلی مثل بدی آب و هوا ، نویز محیط ، ضعیف شدن اتصال و ... نمیتونه دلیل این خرابی باشه چون اتصال هر سال چک میشه و اگه ضعفی در اون وجود داشته باشه ، اتصال تعویض میشه .

کسی تا حالا با چنین مواردی روبرو شده ؟

aiohalaziz
04-06-2016, 23:35
آقا سلام
یه مشکل عجیب!
من یه دستگاه دارم که سالمه ولی وقتی میذارمش تو جعبه و درش رو می بندم uart میکرو که lpc1768 هستش می سوزه!
تو جعبه یه سری آی سی سوئیچینگ و یه مدار شارژر ساده باتری کتابی دارم.
به نظرتون چه بکنم؟