PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برای زبان c++ و c از کجا می تونم طرز کار با پورتها رو یاد بگیرم؟

microweb
29-05-2012, 18:09
من تا حدی با c++ و c آَنایی دارم و می خوام برنامه نویسی برای سخت افزار رو هم یاد بگیرم.

مسئله ای که وجود داره اینه که من نمی دونم چطور باید پروتهای مختلف کار کنم.

لطفا بگید که برای زبان c++ و c از کجا می تونم طرز کار با پورتها رو یاد بگیرم؟

KHM
29-05-2012, 18:33
رفیق برنامه نویسی با میکرو یکم می فرقه...باید حتماً 1فایل آموزشی بخونی.بسته به نوع arm انتخابی هم می فرقه..مجله های pmm سایت رو دانلود کن. و از رو اونا بخون

microweb
29-05-2012, 18:50
رفیق برنامه نویسی با میکرو یکم می فرقه...باید حتماً 1فایل آموزشی بخونی.بسته به نوع arm انتخابی هم می فرقه..مجله های pmm سایت رو دانلود کن. و از رو اونا بخون

توی این فایلها که گفتید همه پورتها رو توضیح داده؟

KHM
29-05-2012, 19:15
فقط شماره ی پورت ها با هم میفرقه،نه دیگه طرز کارشون...اول مجله ی شماره 2 رو دانلود کن.بعد ببین با چه مدلی میخوای کار کنی.تو اون شماره توضیحاتش هست.
فقط با برنامه نویسی بلد بودن نمیشه با میکرو کار کرد.باید برنامه نویسی برای میکرو بلد باشی.

microweb
29-05-2012, 19:40
فقط با برنامه نویسی بلد بودن نمیشه با میکرو کار کرد.باید برنامه نویسی برای میکرو بلد باشی.
مگه نمی شه با سی برای میکرو برنامه نوشت؟

کلا چقدر باید وقت بذارم تا برنامه نویسی برای میکرو رو هم یاد بگیرم؟

KHM
29-05-2012, 20:45
زبان اصلیش C هست ولی خوب رجیستر و پورت و خیلی چیزای دیگه ی مربوط به میکرو داره..بستگی به خودت داره و اینکه در چه سطحی بخوای یاد بگیری. ولی اگه برای کار حرفه ای نمی خوای که نیاز به میکروی قدرتمندی داشته باشه،میتونی avr یاد بگیری که راحت تره.شاید بتونی چن روزه avr رو یاد بگیری

microweb
29-05-2012, 22:04
زبان اصلیش C هست ولی خوب رجیستر و پورت و خیلی چیزای دیگه ی مربوط به میکرو داره..بستگی به خودت داره و اینکه در چه سطحی بخوای یاد بگیری. ولی اگه برای کار حرفه ای نمی خوای که نیاز به میکروی قدرتمندی داشته باشه،میتونی avr یاد بگیری که راحت تره.شاید بتونی چن روزه avr رو یاد بگیری
میکرو و avr چه فرقی با هم دارن؟

agape
29-05-2012, 22:31
ببین دایی جان قبلا هم گفته بود اگر می خوای با سی کار کنی حتما باید رجیستر ها رو بدونی - اگر کارکرد هر رجیستر رو بدونی در واقع میکرو رو بلد شدی ، و رجیستر ها رو هم میتونی از توی دیتاشیت سایت سازنده پیدا کنی مثال می زنم البته برای AVR که ساده تر باشه فرض کن میخوای پورت B رو به عنوان خروجی تعریف کنی
برای این کار رجیستری وجود داره به اسم DDR که اخرش نام هر پورتی رو که میخوای ورودی یا خروجی کنی به تهش اضافه میکنی مثلا DDRB برای کنترل دایرکشن پین های پورت B هست و برای خروجی کردن تمام پین ها به این صورت عمل میکنی:

DDRB=0xFF;

KHM
29-05-2012, 23:57
میکرو و avr چه فرقی با هم دارن؟
میکروکنترلر یا به اختصار میکرو به دسته های مختلفی از جمله AVR و ARM و PIC و... تقسیم میشه. که پیشرفته ترینش ARM هست ولی کار کردن باهاش سخت تره. من توصیه میکنم اول با AVR شروع کنی. pdf آموزش AVR رضا سپاسیار رو دانلود کن و بخون.بعد از اینکه avr رو خوب یاد گرفتی، اگه خواستی کارای پیشرفته تر بکنی، مثل lcd گرافیکی رنگی راه بندازی،بعدش برو طرف ARM.
فک نکن avr ضعیفه، فقط کارای خیلی پیشرفته رو نمیتونی باهاش انجام بدی.
موفق باشی

microweb
30-05-2012, 00:21
اگر کارکرد هر رجیستر رو بدونی در واقع میکرو رو بلد شدی
رجیسترها فقط توی میکرو بکار میرن یا جاههای دیگه هم می شه ازشون استفاده کرد؟ کلا منظور از رجیستر چیه؟

pdf آموزش avr رضا سپاسیار رو دانلود کن و بخون.بعد از اینکه avr رو خوب یاد گرفتی
این کتاب برنامه نویسی avr با زبان سی رو توضیح داده یا کار با رجیسترها رو گفته؟

behnam6500
30-05-2012, 00:44
برادر شما یه کتاب آموزش avr اگه بخونی، به جواب همه سوالاتت میرسی...

KHM
30-05-2012, 00:50
رجیسترها فقط توی میکرو بکار میرن یا جاههای دیگه هم می شه ازشون استفاده کرد؟ کلا منظور از رجیستر چیه؟

این کتاب برنامه نویسی avr با زبان سی رو توضیح داده یا کار با رجیسترها رو گفته؟
رجیسترهای هر دسته از میکروها تقریباً شبیه همه ولی تو هر دسته هرچی پیشرفته تر میشه،رجیسترهاش هم بیشتر میشه.
برنامه نویسی برای avr رو گفته که شامل برنامه نویسی با استفاده از رجیسترها میشه...
دوستمون آقا بهنام دقیقاً درست میگن...1کتاب بخونی همه رو میفهمی...

microweb
30-05-2012, 00:50
برادر شما یه کتاب آموزش avr اگه بخونی، به جواب همه سوالاتت میرسی...

اگه توی کتابهای avr برنامه نویسی با زبان سی رو توضیح می دن، که دیگه فکر نکنم نیاز باشه این کتابها رو بخونم.

KHM
30-05-2012, 00:57
اونجوری که فکر میکنی نیس...این رو دانلود کن تا بفهمی منظورمون چیه.
avr-Reza SepasYar [codevision] (You can see links before reply)

vahidasm
30-05-2012, 00:58
اگه توی کتابهای avr برنامه نویسی با زبان سی رو توضیح می دن، که دیگه فکر نکنم نیاز باشه این کتابها رو بخونم.

دوست عزیز برنامه نویسی به زبان سی درسته که توی avr استفاده میشه ولی کمی فرق میکنه
به قول آقای مزارعی شما غیر از برنامه نویسی به زبان سی باید رجیسترها رو هم بدونی و در کل برنامه نویسی برای میکرو کنترلر با کامپیوتر فرق میکنه البته نه تو دستورات
توی ساختار و بدنه تفاوت دیده میشه اینکه شما باید با اصطلاحاتی مثل پورت و پین و رجیستر و تایمر و ... آشنا بشید ودر واقع میشه گفت برنامه نویسی پیشنیازی برای یادگیری میکروکنترلره
یا حق :hi:

microweb
30-05-2012, 01:12
توی ساختار و بدنه تفاوت دیده میشه اینکه شما باید با اصطلاحاتی مثل پورت و پین و رجیستر و تایمر و ... آشنا بشید ودر واقع میشه گفت برنامه نویسی پیشنیازی برای یادگیری میکروکنترلره
برای آشنایی با این اصطلاحات لازمه که الکترونیک هم بلد باشم؟

KHM
30-05-2012, 01:16
برای آشنایی با این اصطلاحات لازمه که الکترونیک هم بلد باشم؟
نه لازم نیست...دوستمون آقا بهنام هم رشتشون برنامه نویسیه و الکترونیک زیاد بلد نیستن...ولی پروژه هایی میسازن در حد لالیگا...

microweb
30-05-2012, 01:28
پروژه هایی میسازن در حد لالیگا...
از کجا می تونم پروژه هایی که ایشون انجام داده رو ببیتم؟

KHM
30-05-2012, 01:41
فک نمیکنم جایی گذاشته باشن...ولی خیلی از AVR سرشون میشه...شمام اگه میخوای خوب یاد بگیری،باید آموزش avr بخونی...صرف برنامه نویس بودن کافی نیست..
موفق باشی

alamdar
30-05-2012, 02:12
من تعجب میکنم که چرا همه جوابی بر خلاف سوال تاپیک دادند!!

البته اینجا سایت میکرو هستش و اینکه دید همه بچه ها میکروکنترولریست درسته ولی خب هستند بچه های کامپیوتر هم!

ببین دوست عزیز شما اگر منظورت از برنامه نویسی پورت ، اینه که بتونی پورت های I/O کامپیوتری که الان پشتش نشستی رو کنترول کنی و از کامپیوتر توی پروژه ها به عنوان مغز سیستم استفاده کنی توصیه میکنم که این فایل رو دانلود کنی و ببینی :

انجمن گروه موج سازان (You can see links before reply)

ولی اگر میخوای سیستمت رو با میکروکنترولر راه اندازی کنی ، قضیه کلا متفاوت میشه و میشه همون راهنمایی که اساتید فرمودن

ضمنا رجیستر به ثبات های داخل پروسسور اصلی یا ( Central Processing Unit (cpu گفته میشه که نقش حافظه سریع موقت رو دارند و ......
به پایه های میکرو پین گفته میشه تا جایی که اطلاع دارم (رجیستر غلط رایجه)

KHM
30-05-2012, 02:28
من تعجب میکنم که چرا همه جوابی بر خلاف سوال تاپیک دادند!!

البته اینجا سایت میکرو هستش و اینکه دید همه بچه ها میکروکنترولریست درسته ولی خب هستند بچه های کامپیوتر هم!

ببین دوست عزیز شما اگر منظورت از برنامه نویسی پورت ، اینه که بتونی پورت های I/O کامپیوتری که الان پشتش نشستی رو کنترول کنی و از کامپیوتر توی پروژه ها به عنوان مغز سیستم استفاده کنی توصیه میکنم که این فایل رو دانلود کنی و ببینی :

انجمن گروه موج سازان (You can see links before reply)

ولی اگر میخوای سیستمت رو با میکروکنترولر راه اندازی کنی ، قضیه کلا متفاوت میشه و میشه همون راهنمایی که اساتید فرمودن

ضمنا رجیستر به ثبات های داخل پروسسور اصلی یا ( Central Processing Unit (cpu گفته میشه که نقش حافظه سریع موقت رو دارند و ......
به پایه های میکرو پین گفته میشه تا جایی که اطلاع دارم (رجیستر غلط رایجه)
رفیق وقتی تو قسمت میکروکنترلر ها تاپیک زده،حتماً منظورش کامپیوتر نیس..
در ثانی ایشون چند روزه تاپیک میزنن و میدونیم منظورشون میکروکنترلره...
ما هم به پایه های میکرو، رجیستر نگفتیم...منظور از رجیستر همو کل تایمر و کانتر و adc و پورت و وقفه و خلاصه هرچی تو میکرو هست، میباشد...
اون متغیری که مقدار پایه ها رو میخونه یا به قولی دستور PIN ، خودش 1رجیستره...این پین رو با پایه های میکرو اشتباه نگیر...به خاطر همی فک میکنی رجیستر 1غلط رایجه...

alamdar
30-05-2012, 13:21
من تا حدی با c++ و c آَنایی دارم و می خوام برنامه نویسی برای سخت افزار رو هم یاد بگیرم.

مسئله ای که وجود داره اینه که من نمی دونم چطور باید پروتهای مختلف کار کنم.

لطفا بگید که برای زبان c++ و c از کجا می تونم طرز کار با پورتها رو یاد بگیرم؟

منم تاپیک های ایشون رو دنبال کردم و اولین کامنت های تاپیکاش رو بخونید نظرات منو میبینید
این طرز سوال پرسیدن و استفاده از سخت افزار و پورت و طرز کار با پورت ها دقیقا مباحث مربوط به کامپیوتر رو یاد آدم میندازه
و توی تاپیک های قبلی هم مشخصه ایشون هنوز دید روشنی نسبت به تفاوت میکروکنترولر و میکروپروسسور نداره

حرف من هم این بود که کاش یک نفر هم دید کامپیوتری قضیه رو واسشون میگفت تا بتونه خودش بهترین گزینه رو انتخاب کنه ( چون مطمئن نیستم که ایشون دنبال کار با میکروکنترولر باشه)

دوست عزیز منم شمارو نگفتم که به پایه میکرو میگین رجیستر (اما دیدم کسایی رو که میگن)

microweb
30-05-2012, 14:23
دوستان مرسی از راهنماییتون

من می خواستم هر طور شده با همین اطلاعاتی که دارم کارم رو راه بندازم ولی ظاهرا لازمه که یه کتاب avr بخونم.

به همین دلیل تصمیم گرفتم که یه کتاب 200-300 صفحه ای در مورد avr بخونم تا کارم سریعتر راه بیافته.