PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسوری برای تشخیص تعداد تنفس

chroo
25-05-2012, 03:40
سلام
خسته نباشید
من یه پروژه دارم که یکی از کارهایش تشخیص تنفس انسان است.
می خوام از سنسوری استفاده کنم که تعداد تنفس را تشخیص دهد.(واسه انسان سالم 12 تا در دقیقه)
الان دقیقا نمی دونم از کدام سنسور استفاده کنم.
آیا سنسوری داریم که به حرکت فیزیکی حساس باشه
مثلا اگه روی دهان قرار بگیره تعداد تنفس رو تشخیص بده.
ممنون میشم که کمکم کنید
واقعا بهش نیاز دارم

vahidasm
25-05-2012, 04:38
سلام دوست عزیز
ورودتون به انجمن رو به نوبه خودم خیر مقدم میگم
قبل از همه چیز باید یاد آور بشم که شما باید سوالتون رو در یک انجمن بپرسید و انجمنی که به موضوع مورد نظرتون مربوط باشه
در مورد سنسوری که میگین من چیزی سراغ ندارم ولی یه راه حلی به نظرم رسید میگم ولی ازش مطمئن نیستم
شما یه سنسور اکسیژن رو توی دستگاهتون بذارین طوری که این سنسور تو دهان یا بینی قرار بگیره (جلوی دم و باز دم)
من دقیقا نمیدونم که با نفس کشیدن چه گازهایی وارد و خارج میشن ولی میدونم که خروجی این سنسور با برخورد این گازها تغییر میکنه (میتونی مقدار تغییرشو با سعی و خطا به دست بیاری) که اگه به یه مقدار خاصی رسید شما مقدار رو ثبت کنین که با این روش شاید بتونید تعداد دم و باز دم رو بشمارید
البته بازم یاد آور میشم که این چیزی که گفتم رو به ذهنم اومد و تا حالا همچین حرکتی رو انجام ندادم که ازش مطمئن باشم
یا حق :hi:

lord67
25-05-2012, 11:37
سلام
خسته نباشید
من یه پروژه دارم که یکی از کارهایش تشخیص تنفس انسان است.
می خوام از سنسوری استفاده کنم که تعداد تنفس را تشخیص دهد.(واسه انسان سالم 12 تا در دقیقه)
الان دقیقا نمی دونم از کدام سنسور استفاده کنم.
آیا سنسوری داریم که به حرکت فیزیکی حساس باشه
مثلا اگه روی دهان قرار بگیره تعداد تنفس رو تشخیص بده.
ممنون میشم که کمکم کنید
واقعا بهش نیاز دارم

به نظر من از سنسورهای دی اکسید کربن استفاده کن،فقط باید آنرا درست کالیبره کنی،تا تفاوت میزان دی اکسیدکربن موجود در هوا و دی اکسیدکربن در باز دم انسان را تشخیص بده،مثلا هر چند لحظه یکبار تغییری در میزان دی اکسید کربن را ثبت کند که این به تعداد تنفس در دقیقه بستگی دارد.

esisafa
25-05-2012, 11:54
اما من یک راهی میگم که دیدم انجام دادن و دقت بسیار بالایی داره و حتی میشه فهمید چقدر هوا داخل ریه هست و چقدر نفس میکشه و ...

اما چطور؟؟؟؟

یک نواری، طنابی، فنری ،چیزی دور قفسه سینه میبندن و میزان کشش این فنر رو با نیرو سنج در هر لحظه اندازه میگیرن. این اصل کلی ماجراست. میدونین که در هر دم و بازدم و نفس عادی و عمیق و غیره دور سینه یک اندازه ای داره

hutan
11-06-2014, 21:37
استفاده از این روش عملی نیست خیلی وقتها تنفس شکمی است یعنی از طریق دیافراگم نفس میکشیم و اصلا ماهیچه های بین دنده ای منقبض نمیشوند
شاید بهترید راه استفاده از ماسک باشه ...

Ma3ood
11-06-2014, 22:38
با اقای صفامنش موافقم چون سنسور دی اکسید و ... کاربردی نداره چون دم و بازدم و هوای اطراف همیشه دارای غلظت یکنواخت نیست و تفکیک اونا خیلی سخته

sarab1
12-06-2014, 12:07
ببینید شما دارید الان کار پزشکی میکنید و نه کار صنعتی !
در تجهیزات پزشکی ما سنسور های خاص خودمونو داریم که اکثر مهندسان با اونها آشنایی ندارن (به استثنای مهندسین پزشکی که جزو سر فصل های درسی شون هست)
روش اندازه گیری میزان و نرخ تنفسی بر اساس اختلاف فشار دو طرف یک لوله انتقالی که در وسط این لوله مقاومتی تحت اصطلاح مش قرار داره
با تقسیم اختلاف فشار بر مقاومت مش فلوی تنفسی بدست میاد و ... توصیه میکنم به کتاب های تجهیزات پزشکی مراجعه کنید...

hutan
18-06-2014, 02:10
'''
در تجهیزات پزشکی ما سنسور های خاص خودمونو داریم که اکثر مهندسان با اونها آشنایی ندارن (به استثنای مهندسین پزشکی که جزو سر فصل های درسی شون هست) '''

اگر ممکنه یک refrence معرفی کنید . من دنبال سنسور تنفس و شمارنده قطره برای سرم هستم ولی اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم
ممنون