PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی در آلتیوم

behnam6500
16-05-2012, 00:37
من در آلتیوم قوی نیستم و خیلی چیزاش رو بلد نیستم!

چند تا راهنمایی در مورد مطالب زیر بکنید ممنون میشم،

1. میخوام در طراحی شماتیک، از چند تا فایل شماتیک استفاده کنم، که هر فایل قسمتی از مدار باشه. اومدم هیمن کار رو انجام دادم و در پروژه هم 2-3 تا فایل شماتیک تعریف کردم!

در شماتیک اولی یه مقدار از مدار رو ترسیم کردم ولی در شماتیک دومی به نت هایی که توی اولی تعریف شده دسترسی ندارم! چیکارشون کنم؟

2. میخوام میکروی lpc1768 رو در شماتیکی که براش میسازم، بدین صورت باشه که مثلا پینهای تغذیه و گراند اون بصورت یه قطعه جداگونه در میاد تو شماتیک و بخش مثلا سریال اون هم بصورت یه قطعه دیگه! در اصل میکرو یا حالا هر قطعه ای به قطعات کوچیکتر تبدیل میشه و در قسمتهای مختلف شماتیک قرار میگیره! چطوری؟

3. در pcb چطوری ترک ها و پد هایی که دستی کشیده شده رو لاک کنم تا در auto route تغییر نکنند؟

سپاس

alireza9900
16-05-2012, 16:39
من در آلتیوم قوی نیستم و خیلی چیزاش رو بلد نیستم!

چند تا راهنمایی در مورد مطالب زیر بکنید ممنون میشم،

1. میخوام در طراحی شماتیک، از چند تا فایل شماتیک استفاده کنم، که هر فایل قسمتی از مدار باشه. اومدم هیمن کار رو انجام دادم و در پروژه هم 2-3 تا فایل شماتیک تعریف کردم!

در شماتیک اولی یه مقدار از مدار رو ترسیم کردم ولی در شماتیک دومی به نت هایی که توی اولی تعریف شده دسترسی ندارم! چیکارشون کنم؟

2. میخوام میکروی lpc1768 رو در شماتیکی که براش میسازم، بدین صورت باشه که مثلا پینهای تغذیه و گراند اون بصورت یه قطعه جداگونه در میاد تو شماتیک و بخش مثلا سریال اون هم بصورت یه قطعه دیگه! در اصل میکرو یا حالا هر قطعه ای به قطعات کوچیکتر تبدیل میشه و در قسمتهای مختلف شماتیک قرار میگیره! چطوری؟

3. در pcb چطوری ترک ها و پد هایی که دستی کشیده شده رو لاک کنم تا در auto route تغییر نکنند؟

سپاس

سلام :hi:
1- آره دسترسی نداری(یعنی درواقع وقتی می خوای اسم نت رو وارد کنی کامل نمی شهدیگه) ولی آلتیوم تشخیص میده و زمانی که بخوای پی سی بی رو آپدیت کنی خودش نت های هم نام رو از هر تعداد شیت شماتیک که باشه به هم وصل می کنه.(البته راهی هست که حرفه ای تر و بهتر هست ازین کار مخصوصا توی کارای بزرگ که با port و sheet symbol و sheet entry هست که دیگه به اسم نت های توی فایل های دیگه هم می تونی دسترسی داشته باشی)

2- برای اینکار یه قطعه جدید که می خوای بسازی شماتیکش رو از منو tools گزینه new part رو انتخاب کن. با اینکار یه PART A به قطعه اضافه میشه. اینطوری میشه قسمت های مختلف یه آی سی رو مثلا جدا گذاشت.

3- توی پنجره اتو روت دقیقا بالای دکمه که اتو روت رو شروع می کنه یه گزینه هست lock all pre-routes اون رو بزنی به ترک هایی که هستن کاری نداره.

behnam6500
16-05-2012, 19:57
مرسی دوست عزیز

برای دسترسی به نام نت ها در شماتیک های مختلف، به اون راه دومی که اشاره کردید نیاز دارم... میشه توضیح بدید چطوریه؟

alireza9900
16-05-2012, 23:01
اول از همه که من یه پروژه مثال درست کردم ضمیمه کردم که به درک موضوع کمک کنه.
و حالا بریم سر اصل مطلب!
این روشی هست که الان تو اکثر برد های حرفه ای استفاده میشه. روش کار به اینصورته که اول باید یا فایل شماتیک به عنوان تاپ شیت درست کنید. بعد مثلا به هر تعداد که قراره فایل شماتیک تو پروژه باشه رو هم اضافه کنید. حالا توی تاپ شیت از منو place به تعداد شیت های شماتیک(منهای تاپ شیت که در وافع این تاپ شیت کانکشن های همه شماتیک هارو به هم مرتبط می کنه) sheet symbol اضافه کرد. حالا توی تنظیمات هر شیت سیمبول(دبل کلیک روش) باید برای هر شیت سیمبول از قسمت filename یکی از شماتیک هارو انتخاب کرد. و برای هر کدوم یه اسمه مناسب هم گذاشت.

حالا میکرو فرضا 4 تا پورت 32 پینی داره. معمولا میان هر پورت رو یه باس می زنن.(اینارو اون مثال رو ببینید اکثرش دستتون میاد چیه، یه ذره توضیح نوشتاریش سخته جدا) بعد هر باس رو یه پورت بهش وصل می کنن(از منو place->port)
فقط فرمت اسم پورت باید به این صورت باشه حتما: مثلا

PC[0..7]

بعد باید بیاید به ازای هر پورتی که دارین یه sheet entry نسبت بدین(منو place-add sheet entry)
حالا این sheet entry هارو از sheet symbol های مختلف طبق نیازه پروژه وصل می کنیم.
بعد هم باید توی هر کدوم از شیت های فرعی اون پورتی که بهش وصله رو اول یدونه place کرد بعد میشه از نت ها استفاده کرد.
نکته: هر پورتی که تعریف میشه یه نت لیبل با همون اسم هم باید تعریف شه براش.
برای تغذیه ها هم میشه از power port استفاده کرد(place->power port)

خب الان واقعا می دونم بد توضیح دادم ولی جدا سخته نمیشه اینطوری توضیح داد:(
اون مثال رو ببینید سوالی بود در خدمتم

alireza9900
17-05-2012, 10:16
دادا بهنام مشکل حل شد؟
نمی دونم تونستم مطلب رو منتقل کنم یا نه؟

behnam6500
17-05-2012, 12:28
دادا بهنام مشکل حل شد؟
نمی دونم تونستم مطلب رو منتقل کنم یا نه؟

مرسی بابت راهنماییت... امروز دارم رو مدار کار میکنم با توضیحاتت جلو میرم... اگه مشکلی داشتم حتما میگم رفیق

behnam6500
17-05-2012, 13:17
الان پورتهای میکرو رو تعریف کردی و در تاپ شیلد هم بصورت sheet erntry بای اون تعریف شده. حالا مثلن pb رو میخوای به یه 7 seg بدی.

توی تاپ شیت، چون پورت b برای شیت mcu از ثبل کشیده شده، پس توی تعریف sheet entry هم میارش! مثلن pb[0..7[

ولی وقتی میخوای همین پورت رو بصورت sheet entry برای یکی از شیتهای seg 7 تعریف کنی، اون پورت در لیست نامهای sheet entry نمیاد! این رو چه کنیم؟

behnam6500
17-05-2012, 13:19
حالا این sheet entry هارو از sheet symbol های مختلف طبق نیازه پروژه وصل می کنیم.

این رو هم متوجه نشدم!!

چطوری در تاپ شیت، شیت ها رو به هم وصل کردی؟

behnam6500
17-05-2012, 13:45
در رابطه با همین مبحث نام نت و شیت... خوب من توی شیت میکرو، پینهای دیتای میکرو رو با باس به هم وصل میکنم تا تشکیل یه پورت بده، برای اینکه در تاپ شیت، به یه شیت دیگه ای که از اون پورت میخواد استفاده کنه، دسترسی داشته باشم، باید بیام همون پورت رو در شیت دوم نیز تعریف کنم، اینطوری در تاپ شیت میتونم با باس، این دو شیت رو به هم وصل کنم. درسته؟

خوب با این اوصاف، خودم دارم در شیت دوم،دوباره همون نت تعریف میکنم! یعنی با تعریف پورت مورد نظر در اون شیت، میام نت ها رو دوباره دستی تعریف میکنم. در حالیکه میخواستم با وارد کردم نام نت، سیستم خودش اون رو بیاره!

2- برای اینکار یه قطعه جدید که می خوای بسازی شماتیکش رو از منو tools گزینه new part رو انتخاب کن. با اینکار یه PART A به قطعه اضافه میشه. اینطوری میشه قسمت های مختلف یه آی سی رو مثلا جدا گذاشت.

گزینه NEW PART نبود! ورژن التیوم من 9.4 هست

alireza9900
17-05-2012, 14:47
در رابطه با همین مبحث نام نت و شیت... خوب من توی شیت میکرو، پینهای دیتای میکرو رو با باس به هم وصل میکنم تا تشکیل یه پورت بده، برای اینکه در تاپ شیت، به یه شیت دیگه ای که از اون پورت میخواد استفاده کنه، دسترسی داشته باشم، باید بیام همون پورت رو در شیت دوم نیز تعریف کنم، اینطوری در تاپ شیت میتونم با باس، این دو شیت رو به هم وصل کنم. درسته؟
آره دقیقا

ولی وقتی میخوای همین پورت رو بصورت sheet entry برای یکی از شیتهای seg 7 تعریف کنی، اون پورت در لیست نامهای sheet entry نمیاد! این رو چه کنیم؟

خوب با این اوصاف، خودم دارم در شیت دوم،دوباره همون نت تعریف میکنم! یعنی با تعریف پورت مورد نظر در اون شیت، میام نت ها رو دوباره دستی تعریف میکنم. در حالیکه میخواستم با وارد کردم نام نت، سیستم خودش اون رو بیاره!

آره ببین الان مثلا یه پورت lpc که 32 تا پایه داره رو باید کلش رو اینطوری مثلا تعریف کنی: P0P[0..31]
خب حالا توی شیت های دیگه هم اون عبارت P0P[0..31] رو باید دستی بنویسی ولی فقط اونه و بقیه رو خودش میاره. مثلا توی همون مثالی که دادم توی 7segment 2 نت هاش رو نزدم. توی اون اول یه نت بزن، می بینی اسم نت هارو میاره. حالا اون نت PD[0..7] رو پاک کن. دوباره نت اضافه کن؛ دیگه اسم نت ها نیست. البته اینکار دقیقا برای نت هایی که بصورت باس هستن اونطوری که می خوای جواب می دن و برای نت های تکی بازم فرقی نمی کنه. ولی از اونجایی که توی طراحی مدار با میکرو نت های تکی تعدادشون شاید به 10 تا هم نرسه و اکثر کارا با پین های میکرو هست، وقتی هر پورت میکرو رو به صورت باس کنی نتیجه میده.
برای تغذیه ها هم که گفتم از power port باید استفاده شه که جواب بده(مثلا توی پروژه که دادم می بینی توی تاپ شیت کلا vcc رو قرار ندادم ولی توی همه شیت های دیگه قابل استفاده هست)

چطوری در تاپ شیت، شیت ها رو به هم وصل کردی؟
اگه باس باشه که با Bus Wire اگرم یه پایه تنها باشه با همون wire معمولی.

گزینه NEW PART نبود! ورژن التیوم من 9.4 هست
من الان آلتیوم 9 ندارم یعنی مثل عکس ضمیمه هیچ نیست ؟ منو های دیگه رو موقع طراحی پارت بگرد شاید باشه.

behnam6500
17-05-2012, 14:56
ممنون بابت راهنمایی هات... عالی بودند.

فقط همون new part میمونه که باید بگردم و پیداش کنم!

alireza9900
17-05-2012, 15:10
ممنون بابت راهنمایی هات... عالی بودند.

فقط همون new part میمونه که باید بگردم و پیداش کنم!
خواهش :hi: خوشحالم کارت راه افتاد
در مورد اون هم تا اونجایی که یادمه توی آلتیوم 9 هم همونجا باید باشه.
این یه مقاله خیلی خوبه از خوده آلتیوم در مورد طراحی قطعات جدید. در مورد این چند پارتی هم توی صفحه 21 توضیح داده.
You can see links before reply

behnam6500
06-06-2012, 18:56
درود مجدد،

توی یکی از شیت ها من مثلن پروت B رو دارم که بصورت [B[0..7 تعریف میشه. که این پورت در یک شیت که مربوط به میکرو هست تعریف شده.

حالا میخوام توی اون شیت، نت های miso , mosi, sck و... به نت هایی که از پورت b دارم وصل کنم...

همینطوری با ترک وصلشون کنم به هم؟ اینکه دو نت غیر هم نام بدین صورت وصل بشن مشکلی نیست؟

تصویر این قسمت هم در زیر پیوست شده.

سپاس...

behnam6500
07-06-2012, 01:19
دوستان نظری ندارید؟

alireza9900
07-06-2012, 01:31
آره دیگه. وقتی با wire وصل می کنی دیگه نت لیبل هیچ کارست!
مثلا به جای نت لیبل می تونی اون نت MOSI روی هدر پروگرمر رو بکنی PB0 و دیگه نیازی به وایر نیست ولی خب اینطوری که با یه wire وصلش کنی گویا تره شماتیک.

behnam6500
07-06-2012, 01:34
پس دو نت غیر هم نام رو با وایر میشه به هم وصل کرد...

دست گلت درد نکنه رفیق

Ma3ood
05-09-2012, 21:22
سلام دوستان
یه سوال برام پیش اومد در قطعات sdm لازمه حتما تمام پایه های vcc و gnd را متصل کنیم ؟؟؟؟؟

KHM
05-09-2012, 22:55
سلام دوستان
یه سوال برام پیش اومد در قطعات sdm لازمه حتما تمام پایه های vcc و gnd را متصل کنیم ؟؟؟؟؟
معمولآ تمام پایه ها لازم نیست ولی تو دیتاشیت ها مینویسن که بهتره همه رو وصل کنی...
البته بعضی جاها مثلآ میبینی گراندهای قسمت آنالوگ و دیجیتال جداس..اونجاها باید وصل کنی...

Ma3ood
05-09-2012, 23:20
برای برد یک رو واقعا عذابه بخواهم همه را به هم متصل کنم برای GND ای سی از پلگان استفاده کردم و سطح زیر ای سی را پلیگان گذاشتم و همه gnd را به هم متصل کردم اما بخوام VCC را دور بچرخونم چاره ای جز جمپر زدن ندارم که خیلی قشنگ و اصولی نیست :wink:

KHM
05-09-2012, 23:51
برای برد یک رو واقعا عذابه بخواهم همه را به هم متصل کنم برای GND ای سی از پلگان استفاده کردم و سطح زیر ای سی را پلیگان گذاشتم و همه gnd را به هم متصل کردم اما بخوام VCC را دور بچرخونم چاره ای جز جمپر زدن ندارم که خیلی قشنگ و اصولی نیست :wink:
اگه جریان زیادی نمیکشه با مولتی متر پایه های vcc رو چک کن و ببین به هم وصل هستن یا نه..(که اگه قسمت آنالوگ نداشته باشه به احتمال زیاد به هم وصل هستن)..
اگه جریان زیادی نمیکشه،مشکلی نداره..میشه 1پایه رو وصل کرد..

Ma3ood
06-09-2012, 00:06
منظورتون از قسمت انالوگ همون ADC هست من در پروژه ام دارم جریان کشی هم در حد 30 میلی شاید از پایه ها و شاید کمتر داشته باشم
با این وجود باید تمامی پایه ها را متصل کنم:baad:

KHM
06-09-2012, 00:15
میکرو که جریانی نمیکشه...ولی avcc و vcc از هم جدا هستن..باید جفتش وصل بشه...آره adc همو جزو آنالوگه...بهتره همه رو وصل کنی..

Ma3ood
06-09-2012, 00:28
اخر تصمیم گرفتم اینطوری کنم حالا از نظر نویزی که مشکلی پیش نمیاره که VCC, GND از کنار هم اینطوری عبور کنن دوستان تخصصی نظر بدن میخوام برد را بدم واسه چاپ:wink: محیط هم یه خورده نویزی هست

Ma3ood
06-09-2012, 22:58
استادهای التیوم کار لطفا نظر بدن lov:

kamikazi
08-09-2012, 12:54
مهندس شما بررسی کن ببین پایه هایه میکروت gnd و vcc از داخل به هم متصل هستن یا نه اگه وصل هستن یکیشو وصل کنی کافیه مدارت کار میکنه ولی به شدت ناپایدار میشه و نویز پذیر حتما از خازنهایه دکوپلاژ برای کاهش نویز در نزدیکی پایه هایه تغذیه استفاده کن اگر داری یه مدار حرفه ای و صنعتی برای یه کار با دقت بالا میخوای ، استفاده از این روش رو بهت توصیه نمیکنم چون ممکنه ازش جواب نگیری در ضمن اگر میخوای مدارتو حتما یکرو بزنی برای مدار نمونه حتما از روش اتو یه پی سی بی خودت بزن اینجوری هزینه ای هم برات نداره یه روش دیگه هم اینه که میکروتو بصورت ماژولار رو یه پی سی بی کوچیک همه پایه هاشو خارج کنی مثلا رو 4 تا هدر 1 در 11 و چنتا نت تغذیه رو رو ماژول روت کنی و چنتا رو رو برد اصلیت، این روش رو بهت توصیه میکنم مهندس ولی از روش اتو هم میتونی برای برد هایه یکرو استفاده کنی
و من الله توفیق

Ma3ood
08-09-2012, 23:28
ممنون اقای رحیمی بررسی کردم تمامی پایه های gnd vcc به هم متصل هستند . از دو خازن 100 نانو در نزدیکترین جای ممکن به میکرو استفاده کردم و تغذیه اونو از یه سلف تامین میکنم .
مدار من یکرو هست
پس نتیجه میگیریم که استفاده از پلیگان نزدیک خط vcc اونم زیر میکرو خوب نیست درسته؟
رد کرد vcc و gnd زیر میکرو به حالت عادی مشکل زا میشه ؟
در مورد بر هم سعی خودمو میکنم با روش اتو بزنم ولی خطوط یه خورده ریز هست نمی دونم خوب در میاد یا نه :(

kamikazi
09-09-2012, 16:26
زدن پلی گان در نزدیکی خطوط تغذیه مشکلی نداره اگه لحیم کاریت خوب باشه راستی زیر میکرو چطوری میخوای جامپر بزنی؟؟؟؟
در ضمن رد ترکها زیر میکرو هیچ ایرادی نداره اگه تاپیک کنترلر t107bl رو خونده باشی یه برد دورو براش زدم که خودمم تو پیچیدگیش موندم بدون هیچ ایرادی هم داره کار میکنه
در مورد برد هم اگه ترکهارو تونستی به 0.5 mm برسونی از روش اتو استفاده کن وگرنه کارت سخت میشه ممکنه یکی از ترکها درست ایجاد نشه اونوقت کارت در میاد
موفق و پیروز باشید

Ma3ood
09-09-2012, 17:51
تشکر اقای رحیمی در اخر تصمیم گرفتم اینطوری بزنم خطوط هم همه 0.5 هست فکر نکنم اشکالی دیگه براش پیش بیاد تا اخر هفته یکی میزنم تست میکنم :mrgreen: