PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تقسيم مقاومتي

alnz
02-01-2009, 00:25
سلام
بچه ها اگه سوالم مسخرس نخنديد تو رو خدا ! دليلش اينه كه من اصلا تجربه كار عملي ندارم به خاطر همين هم تو جزئي ترين مسايل مشكل دارم .

خوب بريم سر اصل مطلب :
اگه من بخام تو يه مدار از تقسيم مقاومتي براي كم كردن ولتاژ به سطح مورد نظر خودم استفاده كنم بايد چه چيزايي رو در نظر بگيرم ؟!
مثلا شكل ساده زير رو در نظر بگيريد :

Vref ________###_______ Vo
|
|
#
#
#
|
|
-----

( مثلا Vref ولتاژي كه قراره كم بشه ٫ Vo ولتاژي كه كم شده ٫ # بالايي مقاومت 1 و # مقاومت 2 باشه . )

فرض كنيد مي خام تو يه مدار با Vref=12 ٫ Vo=9 بشه . در اينصورت بايد نسبت تقسيم مقاومتيم 1 به 3 شه .
حال سوال من اينجاس اين مقاومت ها رو تو چه رنجي در نظر بگيرم ؟
بزارم 10 اهم و 30 اهم ؟ يا 10 كيلو و 30 كيلو ؟ يا 1 مگ و 3 مگ ؟
شما چه پيشنهادي ميديد ؟ دليلش رو هم بگيد .
در مورد توان مقاومت ها هم يه توضيح بديد . لابد ميگيد به جريان مدار نگاه كنم . درسته ولي اگه معلوم نبود كه مدار قراره چه جرياني رو تحمل كنه اونوقت چيكار كنم ؟ مقاومت ها رو مثلا 10 وات در نظر بگيرم ؟

ahmadk
02-01-2009, 15:05
alnz عزيز
چند تا عامل مقاومتها رو تعيين مي كنه.
اول اينكه اصلا مدار شما پاور نيست پس حتما مقاومتهاي معمولي يعني 0.25 وات توش استفاده ميشه نه مقاومتهاي پاور.
دوم چقدر در VO جريان لازم داري و چقدر Vref‌مي تونه جريان بده.
سوم نويز محيط. در محيط هاي پرنويز بايد مقاومتهاي كوچكتري استفاده كني.

مثلا همون مثالي كه زدي: براي تبديل 12 به 9 اگه Vref نتونه بيشتر از 1 ميلي آمپر بده و در VO نخواهيم جرياني بكشيم. بايد امجموع مقاومتها بالاي 12 كيلو اهم باشه و اگه نويز مهم نباشه ني تونيم 10 كيلو و 30 كيلو بگذاريم. اگه نويز مهمه بايد 3 كيلو و 9 كيلو بگذاريم

REZA_KLNTR
02-01-2009, 15:48
دوست عزیز ALNZ این که امکان نداره جریان شما معلوم نباشه و مقاومتتون هم معلوم نباشه!

اینجوری قانون اهم صدق نمیکنه شما باید یا مقاومت بار که اینجا مقاومت پایینی میشه و یا جریان

مدار رو داشته باشید ، جریان تعیین کننده مقاومتهای شماس اگر نباشه که هیچی

شما اینجا فقط ضریب تقسیم مقاومتهارو میتونی بدست بیاری که همون 1/3 هست :roll:

alnz
02-01-2009, 23:06
سلام

حق با شماس بچه ها . من بايد جريان مدارو در نظر بگيرم و اونو بر اساس بدترين شرايط كه همون بيشترين جريان عبوري ممكنه ٫ مدارو ببندم .

احمد جان شما كه هميشه و همه جا ما رو شرمنده كردي ٫ اينبار هم زحمتشو بكش ديگه :wink:

اول : در مورد نويز كه فرموديد يه مثال بزن و بگو چه رابطه اي با انتخاب مقاومت داره ؟
دوم : اگه محض اطمينان مقاومت يه وات بزارم مشكلي پيش مياد ؟
سوم : اصلا خوده تقسيم مقاومتي راه خوبيه ؟ باعث ايجاد نويز يا اعوجاج و اينجور چيزا نميشه ؟
چهارم : هر چند كه بعيد ميدونم ولي واسه محكم كاري مي پرسم = ac , DC بودن ولتاژ Vref تاثير داره ؟
پنجم : من تا قبل اين واسه كم كردن برق شهر از ترنس استفاده مي كردم . حالا ميشه از همين مقاومت هاي معمولي استفاده كرد ؟ جزغاله نميشه ؟ مثلا يه 220 كيلو و 5 كيلو بزارم ؟ :k08:

ahmadk
04-01-2009, 03:26
'گل پسر
1- نويز دوتا عامل داره. داخلي و خارجي. داخلي نويز خود درون ساختار اتمي مقاومته كه هرچي بيشتر باشه نويز هم بيشتر ميشه. البته مقدارش خيلي كمتر از اونه كه بشه اثرشو فهميد. نويز خارجي هم كه معمولا الكترومغناطيسه. مثل موبايلت كه وقتي زنگ مي خوره توي اسپيكر خش خش مياد. براي كاهش اين نويز هم هر چي مقاومت كمتر باشه بهتره. چون نويز نمي تونه جريان زياد بده و تو مقاومتهاي كوچيك ولتاژ كمتري ايجاد مي كنه.

2- مقاومت 1 وات واسه چه مداري بزاري؟؟؟ اول حساب كن واتش چقدره بعد يه كم بالاترشو بزار!!!

3- تقسيم مقاومتي تو چه مداري؟! اگه مثلا قراره يه آي سي رو تغذيه كنه تقسيم مقاومتي اشتباهه. اما اگه تقسيم مقاومتي نبود الكترونيك هم نبود. براي ايجاد انواع ولتاژ تو انواع مدارات ازش استفاده ميشه. اما تا نگي واسه چه كاري مي خواي نميشه گفت ميشه يا نميشه.

4- ac با dc واسه مقاومت فرقي نداره.

5- من هم واسه روشن كردن LED با برق شهر هميشه از 220 كيلو و 10 كيلو استفاده مي كنم. تو اين سالها كه جزغاله نشد. بعدها هم نميشه چون V^2/R ميشه 220 ميلي وات و از 1/4 وات كه تحمل مقاومته كمتره

alnz
04-01-2009, 12:15
سلام

آره واسه تغذيه آي سي به ذهنم رسيد استفاده كنم كه شما فرموديد نميشه ( اگه ولتاژ اصلي مدار كاملا رگوله باشه چطور ؟ واسه تغذيه گيت هايي مثل اَند و اُر ميشه ؟ )

من واسه امتحان كردن تقسيم مقاومتي ، همون مدار 220 به 5 كه با اپتوكوپلر واسم كشيده بودي رو تو خونه بستم . اما مقاومت 220 كيلوش بدفرم جوش اورد و داغ كرد ، منم ترسيدم مداره ذوب نشه كار دستم بده قطعش كردم . دايي جون شما كه گفتي همه زندگيت ! از رو اين مداره طبيعي كه مقاومت خيلي داغ شه ؟!

ahmadk
04-01-2009, 23:25
از داغ شدن مقاومت ترسيدي؟
اگه مقاومت بخواد بسوزه در چند ثانيه ميسوزه. من هروقت كبريتم تموم ميشه با مقاومت سيگار روشن مي كنم. :wink:

داغ شدن مقاومت طبيعيه چون 220 ميلي وات توان داره توش تلف ميشه. خب داغ بشه. هروقت سوخت با من

واسه تغذيه نميشه از تقسيم مقاومتي استفاده كرد. مدارات الكترونيكي جريان تغذيشون دائم در حال تغييره و باعث ميشه ولتاژ خروجي تقسيم مقاومتي تغيير كنه. اما اگه مطمئن باشي ثابت ميمونه مشكلي نداره.
رگولاتور بهترين راه بدست آوردن ولتاژ ثابته. جريانهاي پايين رگولاتور خطي و جريانهاي بالا رگولاتور سوئيچينگ. حتي رگولاتورهاي خطي هم داغ ميشن و بايد هيت سينگ مناسب داشته باشن.

هنوزم نفهميدم چرا جاي رگولاتور كه اينقدر فراوون و ارزونه مي خواي تقسيم مقاومتي استفاده كني.

alnz
04-01-2009, 23:49
سلام

من هروقت كبريتم تموم ميشه با مقاومت سيگار روشن مي كنم

:mrgreen:

هنوزم نفهميدم چرا جاي رگولاتور كه اينقدر فراوون و ارزونه مي خواي تقسيم مقاومتي استفاده كني

اصرار ندام . محض كنجكاوي پرسيدم

بازم ممنون كه هميشه وقت ميزاري و امل جواب ميدي :D

REZA_KLNTR
08-01-2009, 12:46
:k01: :k01: :k01: :k01: :k01:

sobhan537
28-06-2013, 15:35
5- من هم واسه روشن كردن led با برق شهر هميشه از 220 كيلو و 10 كيلو استفاده مي كنم. تو اين سالها كه جزغاله نشد. بعدها هم نميشه چون v^2/r ميشه 220 ميلي وات و از 1/4 وات كه تحمل مقاومته كمتره
سلام... خسته نباشید...
چندتا سوال درمورد تقسیم مقاومتی داشتم، اگه جواب بدید ممنون میشم:
1- اون مقاومتی که یک سرش به زمین وصله؛ همیشه طرفی که ولتاژش کمتره قرار میگیره؟ اگه اینطوره، برای کاهش ولتاژ با استفاده از تقسیم مقاومتی، بسته به مقدار ولتاژها، بعضی وقتها r2 باید بیشتر از r1 باشه و بعضی وقتها برعکس. درسته؟ مثلا برای کاهش ولتاژ 4.2 (میکرو) به 2.8 (ماژول) باید r2=2k و r1=1k باشه (r2>r1)، اما برای کاهش ولتاژ از 220ولت به 9.5ولت همونطور که تو پست قبلی گفته شده باید r2=10k و r1=220k باشه (r1>r2). آیا محاسبات من درسته یا اشکال داره؟
2- آیا میتونیم برای کاهش ولتاژ 4.2 میکرو به 2.8 ماژول، بجای تقسیم مقاومتی، از دوتا دیود معمولی به صورت سری استفاده کنیم که ولتاژ 4.2ولت رو 1.4 کاهش بده؟ اگه میشه آیا این روش بهتره یا تقسیم مقاومتی؟

Doloop
28-06-2013, 18:00
مثلا برای کاهش ولتاژ 4.2 (میکرو) به 2.8 (ماژول) باید r2=2k و r1=1k باشه (r2>r1)، اما برای کاهش ولتاژ از 220ولت به 9.5ولت همونطور که تو پست قبلی گفته شده باید r2=10k و r1=220k باشه (r1>r2). آیا محاسبات من درسته یا اشکال داره؟

اینی که شما میگید مثلاین میمونه که فقط بر اساس مشاهده چند نمونه به این نتیجه برسی در صورتی که برای بدست آوردن مقدار مقاومت ها محاسباتی صورت گرفته و همه منطقی هستن :wink:

برای کاهش ولتاژ جهت استفاده برای تغذیه ماژول اولین گزینه رگولاتور هست و دومین گزینه میتونه دیود باشه و برای این کار اصلا به تقسیم مقاومتی فکر نکنید چون محدودیت جریانش بالاست :0013:

sobhan537
29-06-2013, 01:01
اینی که شما میگید مثلاین میمونه که فقط بر اساس مشاهده چند نمونه به این نتیجه برسی در صورتی که برای بدست آوردن مقدار مقاومت ها محاسباتی صورت گرفته و همه منطقی هستن
مهندس من خودم این مقادیر مقاومتها رو بدست آوردم و از جایی نیاوردم. خواستم بدونم این مقادیر و محاسباتم درسته؟

برای کاهش ولتاژ جهت استفاده برای تغذیه ماژول اولین گزینه رگولاتور هست و دومین گزینه میتونه دیود باشه و برای این کار اصلا به تقسیم مقاومتی فکر نکنید چون محدودیت جریانش بالاست :0013:
مهندس جان کاهش ولتاژ رو که برای تغذیه ماژول نمیخوام، برای کاهش ولتاژ پایه tx میکرو برای اتصال به پایه rx ماژول میخوام. سوالم اینه که برای این کار میشه از به غیر از تقسیم مقاومتی و دیود زنر موازی، از دیود معمولی به صورت سری هم استفاده کرد؟

Doloop
29-06-2013, 02:47
مهندس من خودم این مقادیر مقاومتها رو بدست آوردم و از جایی نیاوردم. خواستم بدونم این مقادیر و محاسباتم درسته؟

درسته درسته مهندس :wink:

از دیود معمولی به صورت سری هم استفاده کرد؟

برای این مواقع دیود شاتکی بهترین گزینه هست چون سرعت سوئیچ بالاست ولی خوب افت ولتاژش کمه حدود 0.2 باید بینی فرکانس انتقال دیتا کمتر از حداکثر فرکانس کاری دیود باشه :wink: