PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اندازه گیری ولتاژ ac برق شهری

Ma3ood
12-05-2012, 21:57
با درود دوستان گل :hi:
اقا یه مدار ساده و ارزان برای اتصال مستقیم به adc میکرو برای اندازه گیری ولتاژ AC ورودی برق شهری میخواستم خطای تا 5 ولت هم مهم نیست برام فقط ارزان باشه
مثلا همون تقسیم ولتاز مقاومتی در اون حد باشه از دوستان کسی مداری داره کمک کنه :0013:

esisafa
12-05-2012, 23:17
از ترانس 220 به 5 ولت میتونین استفاده کنید. ارزونترین مدلشو .

مداری مثل تقسیم مقاومتی استاندارد نیست و مدار با این ولتاژ باید حتما ایزوله باشه. اگه مقاومی که به ولتاژ مرجع وصله بسوزه یا قطعی پیدا کنه تمام 220 ولت مستقیم روی مدار میافته و ..... وااای

Ma3ood
13-05-2012, 00:14
از ترانس 220 به 5 ولت میتونین استفاده کنید. ارزونترین مدلشو .

مداری مثل تقسیم مقاومتی استاندارد نیست و مدار با این ولتاژ باید حتما ایزوله باشه. اگه مقاومی که به ولتاژ مرجع وصله بسوزه یا قطعی پیدا کنه تمام 220 ولت مستقیم روی مدار میافته و ..... وااای

دوست عزیز من مدار اینو با یه اپ اپ ساختم و جواب گرفتم ولی برای اینکه تولید انبوه هست و کوچیک و جمع و جوره باید حداقل قیمت باشه
ترانس که جا گیره و گرون شما دقیقا چه نوع ترانسهایی مد نظرتون هست.:wink:

mehdi_nxp
13-05-2012, 00:40
اگر از اپتوکوپلر های مادون قرمزی استفاده کنی هم مدارت به طور کامل ایزوله هست هم بسیار کم هجم و هم ارزان و هم دقت خوبی داره و هم ...

Ma3ood
13-05-2012, 01:09
اگر از اپتوکوپلر های مادون قرمزی استفاده کنی هم مدارت به طور کامل ایزوله هست هم بسیار کم هجم و هم ارزان و هم دقت خوبی داره و هم ...

ممنون دوست عزیز منظورتون اپتوکوپلر های مادون قرمزی چیه ؟؟؟
در صورت امکان یه نمونه معرفی کنید.:wink:

mehdi_nxp
13-05-2012, 01:25
اطلاعات زیادی در این مورد ندارم.
فقط منظورم این بود که یک فرستنده مادون قرمز رو بایک مقاومت سری کنید و به برق شهر متصل کنید و یک گیرنده مادون قرمز جلوی اون بگذارید در این صورت با تغییر ولتاژ در یک محدوده خاص در خروجی هم ولتاژ متغیر دارید.
من خودم باهاش یک محافظ برق ساختم.

esisafa
13-05-2012, 01:36
pc817 یک مدل اپتوکوپلر

Ma3ood
13-05-2012, 10:36
دوستان نظرتون در مورد مدار زیر چیه یه نمه نشستم فک کردم به این رسیدم.
مثلا وقتی ولتاژ هست 220 ولت مدار ما میده 2.2 ولت dc
لطفا نظراتتون را از ما دریغ نکنید.:0013:

Ma3ood
13-05-2012, 10:42
اطلاعات زیادی در این مورد ندارم.
فقط منظورم این بود که یک فرستنده مادون قرمز رو بایک مقاومت سری کنید و به برق شهر متصل کنید و یک گیرنده مادون قرمز جلوی اون بگذارید در این صورت با تغییر ولتاژ در یک محدوده خاص در خروجی هم ولتاژ متغیر دارید.
من خودم باهاش یک محافظ برق ساختم.

با این روش که شما ولتاژ را تونستید اندازه بگیرید؟؟
یا مثلا اینجوری تعریف کردید که مثلا با یه تقسیم مقاومتی فرستنده روشن باشه در 220 و زمانی که به 180 ولت رسید فرستنده دیگه به درستی بایاس نیست و چیزی نمی فرسته یعنی ولتاژ کم شده و گیرنده چیزی دریافت نکنه اینجوری بوده؟؟؟؟

pc817 یک مدل اپتوکوپلر
ممنون
لطفا در مورد مدار زیر و برای بهینه کردن نظر بدهید:wink:

esisafa
13-05-2012, 11:44
دوستان نظرتون در مورد مدار زیر چیه یه نمه نشستم فک کردم به این رسیدم.
مثلا وقتی ولتاژ هست 220 ولت مدار ما میده 2.2 ولت dc
لطفا نظراتتون را از ما دریغ نکنید.:0013:

مدار در عمل که درست جواب میده. ولی در یک پروژه باید ایمنی هم رعایت بشه. بحث اینه.
در این مدار اگر یه موقعی لحیم مقاومت تقسیم ولتاژ ( r3 ) قطع شد، چه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟ تا حالا دیدین که چند تا وسیله فقط با یک لحیمکاری درست شده
اگه براتون مهم نیست یه همچین مداری خوبه

Ma3ood
13-05-2012, 12:23
مدار در عمل که درست جواب میده. ولی در یک پروژه باید ایمنی هم رعایت بشه. بحث اینه.
در این مدار اگر یه موقعی لحیم مقاومت تقسیم ولتاژ ( r3 ) قطع شد، چه میشه؟؟؟؟؟؟؟؟ تا حالا دیدین که چند تا وسیله فقط با یک لحیمکاری درست شده
اگه براتون مهم نیست یه همچین مداری خوبه

دوست عزیز اگه بخوام همین مدار را ایمنیش رو بالا ببرم باید چیکار کنم بنظرتون ......؟
مثلا فیوز بذارم و یا اپتو استفاده کنم (کجای این مدار بگذارم)
و یا واقعا هیچ راهی نیست:unh: اخه استفاده از اپ امپ و .... توجیه اقتصادی نداره با حداقل قیمت مدار را به قولی سمبل کنم :0013:
حتی 100 تا تک تومنی هم توی تولید انبوده زیاد میشه:baad:
نظرتون در مورد تقسیم خازنی چیه .........

esisafa
13-05-2012, 18:01
همون اپتوکوپلر ارزونترین راه هست ولی بازم ارزون نیست
ایزوله شدن یعنی اینکه زمین مدار و هر ولتاژی در ورودی به طور مستقیم به ورودی وصل نشه. منم فقط ترانس و اپتوکوپلر میشناسم و نظر دیگه ای ندارم.
اگه قیمت خیلی مهم هست و وسیله برای کاربرد عمومی در بین مردم عادی قرار نمیگیره که راهی باقی نمیمونه. اما اگه باید در وسیله ای قرار بگیره که در اختیار مردم عادی هست حتما باید ایمنی رعایت بشه وگرنه خسارت آینده خیلی بیشتر خواهد بود. البته در ایران نمیدونم همچین قوانینی هست یا نه ولی در دنیا هست

اپتوکوپلر ورودیش رو مثل led درایو میکنی و خروجیش رو مثل ترانزیستور. جای همون دیود قرار بگیره خوبه

Ma3ood
13-05-2012, 21:41
همون اپتوکوپلر ارزونترین راه هست ولی بازم ارزون نیست
ایزوله شدن یعنی اینکه زمین مدار و هر ولتاژی در ورودی به طور مستقیم به ورودی وصل نشه. منم فقط ترانس و اپتوکوپلر میشناسم و نظر دیگه ای ندارم.
اگه قیمت خیلی مهم هست و وسیله برای کاربرد عمومی در بین مردم عادی قرار نمیگیره که راهی باقی نمیمونه. اما اگه باید در وسیله ای قرار بگیره که در اختیار مردم عادی هست حتما باید ایمنی رعایت بشه وگرنه خسارت آینده خیلی بیشتر خواهد بود. البته در ایران نمیدونم همچین قوانینی هست یا نه ولی در دنیا هست

اپتوکوپلر ورودیش رو مثل led درایو میکنی و خروجیش رو مثل ترانزیستور. جای همون دیود قرار بگیره خوبه
ممنون امتحانش کرد تقریبا جواب میده:0013:

Ma3ood
06-08-2012, 23:35
درود بر دوستان خوبم
در یه پروژه ای مجبورم مقدار دقیق ولتاژ شهری را را اندازه بگیرم برای همین از ترانسی که تغذیه مدار را تامین میکنه این دو استفاده را کردم ولی مشکلی که پیش میاد اینکه با اتصال رگولار به مدار ولتاژ که قبلا روی 2.3 تنظیم شده طبق عکس میشه 3.1 ولت به نظر شما مشکل چیه مدار به صورت شکل زیر بسته شده شما پیشنهاد دیگه ای ندارید که با حداقل قطعات بتونم این کاررا انجام بدهم:wink:

Ma3ood
09-08-2012, 12:49
دوستان برای نمونه برداری از ولتاژ برق شهری شما سرعت نمونه برداری adc زیاد بهتره و یا کم مثلا کدام را انتخاب میکنید
250000
125000
62500
31700

vahid0561
09-08-2012, 13:12
سلام
با اپ امپ چطوری میشه ؟؟

چه مداری ؟؟

Ma3ood
17-08-2012, 12:21
دوستان برای نمونه برداری از ولتاژ برق شهری شما سرعت نمونه برداری adc زیاد بهتره و یا کم مثلا کدام را انتخاب میکنید
250000
125000
62500
31700

کسی که جواب ما را نداد ولی در کل برای بخش انالوگ به دیجیتال (adc) هر چی فرکانس بیشتر باشه یعنی پرسکال کمتر دقت کمتره و فرکانس کمتر دقت بیشتر یعنی در این فرکانس ها 31700 بهتره
راستی واحد حذف نویز مزیتش نسبت به حالت عادی چیه برای اندازه گیری برق شهری کدوم را پیشنهاد میکنید وقفه ای ،حذف نویز و یا حالت عادی ؟

KHM
17-08-2012, 14:31
کسی که جواب ما را نداد ولی در کل برای بخش انالوگ به دیجیتال (adc) هر چی فرکانس بیشتر باشه یعنی پرسکال کمتر دقت کمتره و فرکانس کمتر دقت بیشتر یعنی در این فرکانس ها 31700 بهتره
راستی واحد حذف نویز مزیتش نسبت به حالت عادی چیه برای اندازه گیری برق شهری کدوم را پیشنهاد میکنید وقفه ای ،حذف نویز و یا حالت عادی ؟
دادا بهترین فرکانس برای adc بین 50k تا 200k هست...پس از 31700 استفاده نکن...همو 125K خوبه...و برای بالا بردن دقت میتونی از مد idle استفاده کنی...
ولی چون ولتاژت ثابت نیست باید چندین بار(بهترین تعداد برابر زمان پریود یعنی 50hz ) اندازه گیری کنی و مقدار max رو در نظر بگیری...یعنی به مدت 1پریود اندازه گیری..حالا هر چند بار که شد...

Ma3ood
17-08-2012, 15:57
دادا بهترین فرکانس برای adc بین 50k تا 200k هست...پس از 31700 استفاده نکن...همو 125K خوبه...و برای بالا بردن دقت میتونی از مد idle استفاده کنی...
ولی چون ولتاژت ثابت نیست باید چندین بار(بهترین تعداد برابر زمان پریود یعنی 50hz ) اندازه گیری کنی و مقدار max رو در نظر بگیری...یعنی به مدت 1پریود اندازه گیری..حالا هر چند بار که شد...

در مد idle نمی شه چون نمی تونم cpu را یه لحظه هم خاموش کنم فرکانس مداریم هم 4 مگا هرتز هست فکر نکنم بشه از 125 کیلو هرتز استفاده کرد :(

KHM
17-08-2012, 16:19
خوب دادا با کدویژن کار میکنی دیگه...اونجا خودش میگه چه فرکانسی میشه دیگه...بین 50k تا 200k رو انتخاب کن...

Ma3ood
17-08-2012, 16:26
خوب دادا با کدویژن کار میکنی دیگه...اونجا خودش میگه چه فرکانسی میشه دیگه...بین 50k تا 200k رو انتخاب کن...

اره دادا حواسم نبود میتونم از 62500 و 125000 استفاده کنم فقط این واحد حذف نویز به نظرتون بهتر برای این کار یا فرقی نداره؟

KHM
17-08-2012, 16:39
اره دادا حواسم نبود میتونم از 62500 و 125000 استفاده کنم فقط این واحد حذف نویز به نظرتون بهتر برای این کار یا فرقی نداره؟
دادا اگه نمیخوای cpu خاموش بشه نمیتونی از حذف نویز استفاده کنی...چون حذف نویز cpu رو ا کار میندازه دیگه