PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Ecu

cmuiran
10-05-2012, 16:06
سلام و وقت بخیر به دوستان عزیز
میخواستم بدونم کسی از دوستان با ecu خودروها کار کرده یا اطلاعاتی در مورد دیتاهای ارسالی داره ؟؟؟
که چطور میشه ارسال و دریافت داشت ؟؟؟؟؟؟

mehdi29665
13-05-2012, 22:58
سلام
من یه مدت پیگیری کردم تو سایتهای خارجی یه چیزایی پیدا میکنی
منم اینو گیر آوردم و میخاستم بزارم مسیر تبادل اطلاعات بین کامپیوتر و ecu تا بقول معروف شنود کنم ببینم کدهای ارتباطیش چیه . مثلا کامپیوتر چه دستوری به ای سی یو میده موقعی که داره کد خطا میخونه یا پاک میکنه و ...

cmuiran
13-05-2012, 23:23
سلام
من یه مدت پیگیری کردم تو سایتهای خارجی یه چیزایی پیدا میکنی
منم اینو گیر آوردم و میخاستم بزارم مسیر تبادل اطلاعات بین کامپیوتر و ecu تا بقول معروف شنود کنم ببینم کدهای ارتباطیش چیه . مثلا کامپیوتر چه دستوری به ای سی یو میده موقعی که داره کد خطا میخونه یا پاک میکنه و ...
سلام
داش مهدی تشکر بابت کمک شما:hi:
این مدار که قرار دادین برای تبدیل چیه به چیه ؟؟؟
من فکر کنم rs-232 به پروتکل ارتباطی ecu باشه !
درسته ؟؟
لینک ها میتونین قرار بدین که بشه استفاده کرد از این بخش ها ؟
راستی دستگاه که این کار انجام میدن دیاگ اسمش هست که تولید داخل هم هست!

naatamam
14-05-2012, 01:05
سلام مهندس

پیش من ecu زیاد میارند واسه تعمییر , هیچ کدامش را هم تعمییر نتونستم بکنم چون بیش از 99 درصد آن با نوعی رزین پوشانده شده ( مخصوصا" مال ماشین های ایرانی) و غیر قابل تعمییر است . حتی بعضی هاش را نمیشه باز کرد و بردش را دید.
اما دیروز یک ECU مربوط به پژوی 405 برام آوردند که در کمال تعجب هیچ رزینی روی بردش نبود. و چون آب به داخلش نفوذ کرده بود بخشی از مدار آن سوخته بود.
هنوز وقت نکردم روش کار کنم ولی میکروی آن STL0F27L-AEA هست. فردا حتما" ازش عکس میگیرم و میزارم اینجا.
مدارات ecu را میشه براحتی طراحی کرد و ساخت , اصل برنامه نویسی بهینه و آگاهی داشتن از دانش اتومبیل و موتور و سنسور هاش است. بازم میگم برنامه نویسی خوب مهمترینه...

من سال 85 که کلاس fpga میرفتم در تهران , یک گروه از یکی از شرکت های وابسته به سایپا هم میامدند کلاس و میگفتند که هدفشان ساخت ecu است. تا دو سه سال پیش که خبر دارم موفق نشده بودند !!

این دستگاه های معروف به دیاگ هم در واقع مثل پروگرامر میمونه و کاربر مثل تنظیم فیوز بیت های avr بعضی پارامتر های آنرا تغییر میده یا عدادی را کم و زیاد میکنه.

naatamam
14-05-2012, 09:50
سلام

نام میکرو را بالا اشتباه نوشته بودم که اصلاح کردم
این هم چند عکس از ecu مربوط به پژو 405.

esisafa
14-05-2012, 12:40
ایران که هنوز نمیتونه موتور رو خودش طراحی کنه و بسازه معلومه که ecu نمیتونه بسازه. اول باید بدونی در موتور چه میگذره بعد بتونی ecu خوب بسازی. شاید بتونن ولی با استاندارد های روز نیست. ببینین چه اتفاقات و تکنولوژی هایی در یک موتور یورو 5 هست که بهره ی موتور رو بالا میبره. فقط تزریق بنزین که نیست.
حتی یک dvd player رو ببینین. چند ساله اومده. اولاش به یک خش میرسید هنگ میکرد. بعد از این همه سال کار کردن الان بعضی از خشها رو هم تقریبا اصلاح میکنه.
به عقیده ی من باید ایران از اول دانش موتور رو خودش کسب کنه البته با پیشرفت حالا خیلی سریعتر به نتیجه میرسه و تا وقتی که بخواد از این ور و اینور یاد بگیره در هر قسمتی ممکنه اطلاعات ناقص به دستش برسه و چون کامل نیست نمیتونه حلش کنه
در ماهواره ببینید. چون به تکنولوژی ساخت موشک بخاطر نیاز شدید رسید، حالا خودش حتی ماهواره بر هم طراحی میکنه
اما در موتور خودرو. چند ساله شرکت آلمانی داره رو موتور ملی ایران کار میکنه با انتقال دانششون. هنوز میگن نمیتونیم قطعات موتور رو طراحی و تولید کنیم. در این زمان خود شرکت آلمانی میتونست 10 تا موتور جدید طراحی کنه

mehdi29665
15-05-2012, 20:06
سلام
داش مهدی تشکر بابت کمک شما:hi:
این مدار که قرار دادین برای تبدیل چیه به چیه ؟؟؟
من فکر کنم rs-232 به پروتکل ارتباطی ecu باشه !
درسته ؟؟
لینک ها میتونین قرار بدین که بشه استفاده کرد از این بخش ها ؟
راستی دستگاه که این کار انجام میدن دیاگ اسمش هست که تولید داخل هم هست!

درسته مدار داخل کیت واسطه بین کامپیوتر و ماشین همینه منتها بخاطر انحصاری کردن نرم افزار از قطعات پیچیده تر استفاده کردن .
والا این قضیه مال 2 سال پیش بوده و یکبار هارد لپ تاپم سوخت و کلیه اطلاعاتی که در این زمینه جمع کرده بوده از بین رفت. این رو هم تو فلشم باقی مونده بود .
شما دنبال obdii بگرد خیلی چیزها دستگیرت میشه.

cmuiran
16-05-2012, 09:48
تشکر فراوان از تمام دوستان
من سرچ میزنم اگه چیزه بدرد بخوری پیدا کردم براتون قرار میدم

ali_aaa
16-05-2012, 15:09
سلام
شما دقیقاً به چه اطلاعاتی نیاز دارید؟

اگر اطلاعات عمومی می خواید همون OBD 2 که دوستمون بالاتر گفت را سرچ کنید
می تونید car diagnostic sofware هم سرچ کنید

ولی اگه هدف تون ساخت دیاگ هست
باید بگم خیلی کار می بره چون در این زمینه هم مثل بسیاری از مسائل دیگه استاندارد های جهانی در ماشین های ایرانی رعایت نشده چون هدف اصلی و نهایی پیشرفت نبوده بلکه خالی کردن جیب مردم ایران بوده.
اگه سئوالی بود تا جایی که بتونم در خدمت ام
این لینک (You can see links before reply) هم حتماً ببینید

ali_aaa
16-05-2012, 15:13
در زمینه ساخت هم باید بگ ام
بله امکان ساخت هست
خیلیا مثل من می تونن ecu بسازن ولی نه به شرطی که
پروژه را بدن مثلاً به یه .... ... خدا تومن بعد اون بیاد یه چندر قاز بده من بسازم سودشو خودش ببره