PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سون سگمنت مالتی پلکس

logicman
09-05-2012, 11:17
با عرض سلام خدمت سروران گرامی
میخواستم بدونم از دوستان کسی سورس کد زبان c برای راه اندازی دو سون سگمنت 4 تائی که جواب داده باشه و سخت افزار کمتری بخواد رو در اختیار داره یا نه؟
من رو یه مدار با at89s51 دارم کار میکنم که نیاز دارم دو عدد سون سگمنت 4 تائی مالتی پلکس کاتد مشترک رو ران کنم.با استفاده از دو پورت میکرو یکی به عنوان بارگذار مقادیر سگمنت به صورت مشترک(p2) و دیگری جهت فراهم کردن زمین برای هر کدوم از 8 عدد سگمنت(p3) این کار رو انجام دادم.مشکلم اینه که پورتی که باید زمین رو بسازه(p3) به جای ولتاژ صفر یا حداقل نزدیک به اون در حد 4.3 ولتاژ داره.ولتاژ p2 در حد 4.4 هست که بسیار خوبه اما با کم کردن 4.3 از اون تنها 0.1 ولت دو سر سگمنتها میافته که خیلی کمه.
البته من با استفاده از 8 مقاومت 10 اهمی و اتصال اونها به پایه های پورت 2 و Vcc ولتاژ پورت 2 رو به 4.9 رسوندم اما بازم اختلاف ولتاژ دو پورت کفایت نمیکنه.
حالا سوال من اینه که چرا ولتاژ p3 اینقدر بالاست در صورتی که هفت 0 منطقی و تنها یک 1 منطقی در این پورت در حال گردش هست؟
و در نهایت راه حل نرم افزاری یا اگه نشد سخت افزاری برای افزایش اختلاف ولتاژ بین این دو پورت میخوام.
من به زبان c برنامشو نوشتم و فقط کد و شماتیک یک سگمنت 4 تائی رو میذارم که راحت تر بتونید بررسی کنید و اگه مشکلی هست به بنده بفرمایید.اینم بگم که تو پروتئوس از نظر روشنائی سگمنت ها هیچ مشکلی نداره.
در خصوص کد برنامه توضیح بدم که در متغیرهای a1 تا a4 مقادیر 1و2و3و4 به صورت سون سگمنتی ذخیره شده که دیگر نیاز به مبدل bcd به سون سگمنت نباشه.
برای ایجاد تاخیر به منظور صفر و یک شدن پورت p3 هر بار تا 1100 شمرده میشود.
خیلی خیلی لطف میکنید اگه کمکم کنید چون بدجور کارم گیره اینه.سپاسگزارم.
کد به صورت تکست و شماتیک به صورت عکس پیوست شده است.همچنین شماتیک پروتئوس و فایل هگز در لینکهای زیر موجود می باشد.
شماتیک پروتئوس
You can see links before reply
فایل هگز
You can see links before reply