PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کار با انواع مختلف دیوایس ها ، آیا درست فهمیدم؟

alamdar
03-05-2012, 19:51
با سلام خدمت همه عزیزان

من پس از مدت ها پرس و جو و جستجوی اینترنتی به این نتیجه رسیدم که هنوز مطمئن نیستم درست باشه یا نه؟!

نتیجه اینه که :

موتور ها ، ماژول ها و سایر قطعاتی که استفاده میشه در رباتیک ، به همراه خودشون کتابخانه های مورد نیاز برای کار با اون ماژول رو همراه دارند و اینکه توضیح دادند که چه دستورات(توابع) و کدهایی برای کنترل کردن و نحوه ارتباط با اونها لازمه

این همیشه واسه من سوال بودش که ، اگر بخوام وسیله جانبی رو به کامپیوترم وصل کنم و اون رو هدایت کنم باید چطور این کار رو انجام بدم

الان به این نتیجه رسیدم که قطعاتی که به صورت ماژولار برای اینکار تعبیه شدند خودشون لیست توابع و دستوارت لازم رو دارند

وسایلی هم که ما خودمون یهو تصمیم میگیریم هدایتشون کنیم ، باید ساختار عملکرد مدارهای الکتریکی اون رو با خوندن دیتا شیت بفهمیم و بعد توابعی برای کار کردن و هدایت کردنشون بنویسیم ، همون نوشتن درایور! ( که البته در مورد این بازم سوال دارم و واسم مبهم هست ، که چطور میشه این کار رو انجام داد)

اساتید لطفا خیلی با جزئیات و دقیق بگند که کجاهای حرفای من درست بود و کجاهاش غلط؟
این بحث واسه من خیلی مهمه و مدت زیادی هست راجع بهش تحقیق میکنم

البته هنوز نحوه تعامل با انواع سنسور ها و همچنین دوربین ربات یا میکروفون اون واسم مبهمه

ممنون

nima_elc
03-05-2012, 20:18
خب اینکه یه چیز مشخصه هر ماژول دستور العمل های واسه کار باهاش داره ولی یک ماژول به تنهایی کاری را انجام نمیده وتوسط میکرو باید کاری که میخوایم با ماژول انجام بدیم
مثلا بگیم این کد توسط میکرو تولید بشه و با ماژول بلوتوث فرستاده بشه
بعد مثلا لپ تاپ و یه ماژول بلوتوث با یه کد که بصورت ip شناخته میشه با هم ارتباط برقرار میکنن
سنسور ها هم بسته به نوعشون تو مدارات استفاده میشن مثلا سنسور های دما خروجیشون یه مقدار ولتاژ هست که توسط adc میکرو تبدیل به مقدار دیجیتال میشه با ضریب مناسب
دوربین هم من باهاش کار نکردم با میکرو ولی فکر میکنم عملکردش اینطور باشه که هر فریم از تصویر بصورت کد ماتریسی به میکرو ارسال بشه و بعد پردازش روش انجام میشه
دوستان و اساتید بهتر راهنمایی میکنند

alamdar
03-05-2012, 20:26
آخه من همیشه فکر میکردم ما باید خودمون واسه همه مدارات درایور بنویسیم!
بعد این مستلزم شناخت مدار اون قطعه و نحوه عملکردش بود
بعد شناخت کامل سیستم عامل و نوشتن درایور

کلا هنگ کرده بودم

همیشه واسم سوال بود اینهمه آدم ، از بچه مدرسه ای گرفته تا دانشجو میرن مسابقات رباتیک ، یعنی چقدر سوادشون بیشتر از منه که اینهمه کار بلدن :mrgreen:

خب اینطوری کار خیلی خیلی راحت تر میشه
ولی طرز فکری که تا دیروز داشتم یه چیز وحشتناک بود از این قضیه!

alamdar
03-05-2012, 20:27
راستی تعریف دقیق شما از ماژول چیه؟
بردی که اون قطعه روش پیاده سازی شده و درایور نداره؟

nima_elc
03-05-2012, 20:36
یه مجموعه کاربردی مدار که بصورت اماده تو بازار هست مثلا ماژول بلوتوث..ماژول Gps ...ماژول التراسونیک و....
منظورتون را از درایور نمیدونم درایور راه انداز موتور و ال ای دی و... هم وجود داره
شما منظورتون کدومه؟

nima_elc
03-05-2012, 20:37
اکثر اینا که از مدرسه میرن مسابقه روباتیک از بردهای اماده و نمونه های ساخته شده استفاده میکنن

alamdar
03-05-2012, 20:42
درایور منظورم برنامه راه انداز هر قطعه الکترونیکی هستش

مثلا بیاد همه کارهایی که اون ماژول میتونه انجام بده رو لیست کنه ، بگه مثلا این ماژول 10 تا کار انجام میده

این 10 تا کد مال این ده تا کار هست ، حالا هر کدوم از کدهارو بدی به ورودیش عمل مربوطه رو انجام میده اون ماژول

یعنی دیگه لازم نیست من الکترونیک اون ماژول رو بدونم ، همینقدر که بدونم با چه کدهای ورودی چه کاری انجام میده کافی هستش چون قبلا اون سازنده یا شخص دیگه ای این توابع کار با اون قطعه رو نوشته و به صورت درایور در آورده

این منظورم بود
درست و غلطش رو اساتید تصحیح کنند

nima_elc
03-05-2012, 21:06
این چیزی که میگی شبیه درایور های موتور هست و مدارات درایور بازار
همینطوره که میگی ولی مداراتشون خیلی سادست خود ادم میتونه بسازه حتی بهترش را