PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لحیم کاری قطعات smd با هویه

Doloop
25-04-2012, 13:52
سلام
از دوستانی که با لحیم کاری قطعات SMD بخصوص آیسی ها با هویه کار کردن خواهش دارم روش کارشون رو اینجا مطرح کنن تا بقیه هم بتونن استفاده کنن:o
اگر کسی نظری یا نکته ای هم برای هر چه بهتر وراحت تر شدن این لحیم کاری بلده مطرح کنه:0013:

Doloop
25-04-2012, 14:08
من قبلا از یه روشی استفاده میکردم که خیلی طول میکشید...
مثلا میکرو میخاستم لحیم کنم اول میکرو رو روی بورد درست قرار میدادم بعد دوتا از پایه ها در دو سمت متفاوت رو قلعی میکردم تا میکرو روی بورد ثابت بشه بعد میرفتم سراغ پایه های دیگه که اول کل پایه هارو قلعی میکردم طوری که همه پایه هاش به هم متصل میشد بعد با هویه و اسفنج خیس میومدم قلع های اضافی رو با کشیدن هویه روی پایه ها جمع میکردم تا هیچ پایه ای به هم متصل نباشه البته باید نوک هویه تون رو هر بار که قلعی میشه با اسفنج تمیز کنید بعد برای براق کردن وتمیز کردن لحیم کاری یه مقدار روغن لحیم میمالم روی پایه ها که بعدش با کشیدن هویه روی پایه روغنی لحیم کاری تمیزتر و براق تر میشد

ولی الان از این روش سریع استفاده میکنم که خیلی هم عالی جواب میده:
اول همون کارای قبلی رو انجام میدم تا میکرو روی بورد ثابت بشه و اصلا تکون نخوره بعد پایه پای میکرو رو قلعی میکنم که همه پایه ها باز بهم وصل میشن بعد برای جمع کردن قلع اضافی از قلعکش استفاده میکنم و در آخر هم روغن میمالم به پایه ها و هویه رو میکشم روی پایه ها تا براق و تمیز بشه که خیلی عالی در میاد

Aghaeifar
25-04-2012, 14:20
ولی الان از این روش سریع استفاده میکنم که خیلی هم عالی جواب میده:
اول همون کارای قبلی رو انجام میدم تا میکرو روی بورد ثابت بشه و اصلا تکون نخوره بعد پایه پای میکرو رو قلعی میکنم که همه پایه ها باز بهم وصل میشن بعد برای جمع کردن قلع اضافی از قلعکش استفاده میکنم و در آخر هم روغن میمالم به پایه ها و هویه رو میکشم روی پایه ها تا براق و تمیز بشه که خیلی عالی در میاد

من تا حالا از این کارا نکردم هر بار هم کردم خراب کردم cry::
بعد اینکه پایه های یه میکرو مثل LPC2378 که اینقدر به هم نزدیک هستن رو همه رو قلعی کردم من یکی اطمیمانی ندارم بعدا بتونم با قلع کش یا هر چیزی این قلع های اضافه رو بتونم از هم جدا کنم. یعنی به احتمال بالا اخرش کلی پایه بازم به هم چسبیده می مونن.
به هر حال من تجربه ای ندارم خواستم ببینم برای شما هم همینطور میشه؟

alireza9900
25-04-2012, 14:27
بهترین روش با هویه به نظرم اینه که:
اگه برد قلع اندود باشه(مثلا داده باشین آلفا) خیلی راحت میکرو یا هر قطعه smd رو بذارین رو برد و 2-3 تا پایه شو از گوشه ها لحیم کنید تا سرجاش وایسته. بعد فقط کافیه روی هر پایه یه لحظه هویه رو فشار بدین(کلا نیازی به سیم لحیم نیست) همه پایه خیلی تمیز لحیم می شن. و هر 10 تا پایه هم که لحیم می کنید نوک هویه رو تمیز کنید که کار تمیز در بیاد و خراب نشه.
اگرم برد قلع اندود نباشه(مثلا بردای فدک) اول قلع اندود می کنیم. اینطور که با قلع 0.3 روی هر پایه رو یکم قلع می زنیم. همه پایه ها که قلع اندود شد اونوقت مثل بالا عمل می کنیم.

کلا برای قطعات smd بهترین حالت اینه که اول پد رو قلع بزنیم(حالا یا خود برد موقع تولید قلع اندود باشه یا اگه نیست خودمون اول قلع اندود کنیم) بعد قطعات رو قرار بدیم و لحیم کنیم. یعنی موقع قرار دادن قطعه سیم لحیم توی کار نباشه. اینطوری توی لحیم کاری قطعاتی مثل مقاومت و... هم یه دست پنسه یه دست هویه میشه خیلی دقیق قطعه رو جاگذاری کرد که برد تمیز و قشنگ لحیم شه.
:wink:
----------------------------------------------------------------------
ویرایش:
اگه وقت کردم یه فیلم می گیرم از روش کار می ذارم اینجا

sadmonew
25-04-2012, 14:30
سلام دوستان
براي برداشتن قلع اضافي ميتونيد از فتيله لحيم هم استفاده كنيد. اما بعد از گرفتن لحيم اضافه، ديگه نميشه ازش استفاده كرد و البته گرونه.
اما كارش نسبت به قلع كش بهتره.

Doloop
25-04-2012, 14:44
من تا حالا از این کارا نکردم هر بار هم کردم خراب کردم cry::
بعد اینکه پایه های یه میکرو مثل LPC2378 که اینقدر به هم نزدیک هستن رو همه رو قلعی کردم من یکی اطمیمانی ندارم بعدا بتونم با قلع کش یا هر چیزی این قلع های اضافه رو بتونم از هم جدا کنم. یعنی به احتمال بالا اخرش کلی پایه بازم به هم چسبیده می مونن.
به هر حال من تجربه ای ندارم خواستم ببینم برای شما هم همینطور میشه؟ نه علی آقا ، اگه اونطور که گفتم پیش بری هیچ قلع اضافی نمیمونه که دوتا پایه رو بهم وصل کنه
فقط یه نکنه اینه که اگه نوک قلعکش یه دونه از اون شلنگی های پلاستیکی نسوز بندازی خیلی بهتره چون ممکنه نوک سخت قلعکش موقع برداشتن قلع به بورد یا میکرو آسیب بزنه
اگر هم دیدی یه مقدار خیلی خیلی کمی قلع مونده بین پایه ها حتما اگه روغن بمالی بعد با هویه بکشی اون قلع اضافی به صورت منظم تو همه قسمت پایه پخش میشه ودیگه کارت تمیز در میاد البته گفتم این در موقعی هست که مقدار قلع خیلی کم باشه اگه زیاد باشه نمیشه درستش کرد مگر با قلعکش جمش کنی:wink:

البته مهندس من میگم شلنگی نسوز وگرنه اسمشو نمیدونم:mrgreen:

arm-mohsen-avr
25-04-2012, 15:38
من با هیتر میندازم هم سرعت لحیم کاری بالا میره :oو هم راحت میشه لحیم کرد :wink:

vahidasm
25-04-2012, 16:35
سلام
روش من اینه:
اگه برد فلع اندود باشه ابتدا قطعه رو ثابت میکنم(دو پایه رو از طرفین به صورت ضربدری لحیم میکنم) مهم نیست که در این مرحله دو پایه به هم بچسپن
بعد از این کار بصورت خیلی سریع یک لایه قلع روی پایه های مخالف میندازم طوری که همه پایه ها پوشیده میشن(این کار باید سریع انجام بشه)-بعد از این نوک هویه رو تمیز میکنم و کمی تو روغن میزنم و با ضربه های سریع به سمت بیرون قلع اضافه رو از روی پایه ها جمع میکنم(ضربه سریع باعث میشه که گرمای کمتری به قطعه برسه)
طرف پایه هایی که برای فیکس گذاشته بودم رو هم به همین شکل قلع میزنم-بعدش واسه اینکه مطمئن شم یه بار با ذره بین بررسیش میکنم و اگه قلعی مونده باشه رو جمع میکنم

تو بورد نوع دوم که قلع اندود نیستن این کار رو میکنم:
مثل مورد قبل دو تا از پایه ها رو بصورت ضربه ای فیکس میکنم-قبل از هر کاری مقدار خیلی کمی (توجه کنید خیلی کم) روغن میزنم رو بقیه پایه ها.
بعدش باز یک لایه قلع بصورت خیلی سریع رو پایه های ضلع مجاور میریزم(این لایه باید خیلی نازک و مقدار قلعش هم خیلی کن باشه).بعد از این کار نوک هویه تمیز میشه و با استفاده از اون قلع های اضافی روی ترکهای اطراف قطعه کشیده میشه تا اینکه تا اینکه دیگه قلع اضافه رو پایه ها نمونه

بعد از اینکه کار تموم شد حتما و حتما بورد رو بلافاصله بعد از قلع کاری رو smd با الکل میشورم

الان هر کاری کردم نتونستم یه عکس بگیرم(دوربین باکیفیت در دسترس نبود)-سعی میکنم هر چه سریعتر یه عکس از یه نمونش بذارم.

vahidasm
25-04-2012, 16:41
مهندس تو این روش اگه بوردت بزرگ باشه ممکنه تو qc به مشکل بخوری!

morteza_rk
25-04-2012, 17:38
سلام

روش من در حالت کلی اینه : اول همه ی پایه هارو روغنی می کنم بعد با یه هویه ی 20 وات (که نوکش نازکه) پایه هارو قلع اندود می کنم بدون اینکه به هم بچسبن (روی هوا اینکارو انجام میدم! یعنی آی.سی به برد یا چیزی وصل نیست).

در مرحله بعدی اگه برد قلع اندود نباشه اول کمی روغن به پدها میزنم و بعدش همه رو قلع اندود می کنم و در انتها آی.سی رو میذارم روی برد و دوتا از پایه هارو بصورت ضربدری لحیم می کنم. مرحله ی آخر هم اینه که با نوک تیز هویه یه حرارت مختصر به پایه ها میدم که خوشون می چسند به پد.

اما روشیست بس طولانی! گاهی وقتا که حوصلشو ندارم میبرم پیش دوستم که کارش تعمیرات موبایله ، اون با هیتر لحیمش می کنه. البته بهم گفته که اگه بجای روغن از خمیر فلاکس استفاده کنم به راحتی میشه پایه هارو لحیم کرد بدون اینکه پایه ها بهم بچسبن. چون خاصیت فلاکس اینه!

البته من خودم هنوز کار با فلاکس رو تست نکردم. ولی وقتی دوستم روی بعضی از بردهام میزنه خوب جواب میده در عین حال بسختی از روی برد پاک میشه! مثل روغن لحیم نیست که با یه دستمال کاغذی پاک شه. من برای پاک کردنش از اسپری خشک ناهید استفاده می کنم که خیلیم خوب جواب میده.

alimicro
25-04-2012, 22:44
سلام دوستان من هم ازروش آقاعلی رضااستفاده می کنم البته به هیچ عنوان ازروغن لحیم درپایه های ایسی استفاده نمی کنم ازفلکس مایع 2002 استفاده می کنم.

vahidasm
26-04-2012, 16:57
سلام برو بچ
اینم عکس از نمونه کار من

You can see links before reply

Doloop
26-04-2012, 19:32
سلام برو بچ
اینم عکس از نمونه کار من

مهندس من با فایرفاکس چیزی نمیبینم:hi:

vahidasm
26-04-2012, 20:36
سلام
حالا ببینید میشه دید؟؟

Doloop
27-04-2012, 00:20
عالیه مهندس:018:
this is perfect:wink:

Doloop
27-04-2012, 16:04
اینم از لحیم کاری من به روش خودم
نمیدونم خوبه یا نه !!!

HoaX
22-06-2012, 18:09
سلام به همه
این فیلم خیلی جالبه فقط سر هویه T-15 میخواد که اونم با سنگ زدن سر یه هویه قدیمی میتونید درست کنید
موفق باشید

sobhan537
23-01-2013, 14:12
سلام خدمت مهندسین عزیز و زحمتکش
تا حالا کسی خودش ماژول Sim900 رو لحیم کرده؟ اگه کسی اینکار رو کرده، لطف کنه به منم توضیح بده که چطوری لحیمش کنم. آخه قطعه ی خیلی کوچیکیه و پایه هاش خیلی بهم نزدیکن و به کلی چسبیدن به بدنه و پایه هاش اصلا اضافه ندارن! اونایی هم که تا حالا با این قطعه کار نکردن، عکسشو قرار میدم تا از روی عکسش راهنمایی کنن که چطوری لحیمش کنم. ممنون از همتون

KHM
23-01-2013, 18:16
سلام خدمت مهندسین عزیز و زحمتکش
تا حالا کسی خودش ماژول Sim900 رو لحیم کرده؟ اگه کسی اینکار رو کرده، لطف کنه به منم توضیح بده که چطوری لحیمش کنم. آخه قطعه ی خیلی کوچیکیه و پایه هاش خیلی بهم نزدیکن و به کلی چسبیدن به بدنه و پایه هاش اصلا اضافه ندارن! اونایی هم که تا حالا با این قطعه کار نکردن، عکسشو قرار میدم تا از روی عکسش راهنمایی کنن که چطوری لحیمش کنم. ممنون از همتون
سلام مهندس..من خودم چندبار لحیم کردم...بابا اینکه فاصله پایه هاش خیلی زیاده که...ازین خیلی خیلی ریزتر هست...
بعد از طراحی pcb بورد رو قلع اندود کن (مقدارش خیلی کم باشه و فقط سطح رو بپوشونه و زیر ماژول برجستگی نداشته باشه) بعدش ماژول رو بذار سر جاش و کاملآ روغن کاری کن روشو...بعدش خیلی راحت لحیم میخوره..البته به شرطی که نوک هویه ات خوب باشه...نگران نباش فاصله پایه هاش زیاده مشکلی پیش نمیاد...
بعد اینکه کاملا همه پایه هارو لحیم کردی، با الکل و پنبه دور ماژول رو کاملآ تمیز کن...
اگه تونستی به جای روغن لحیم از مایع فلکس استفاده کن...

p e n d a r
01-01-2015, 02:44
دوستان برای باز کردن پایه های چسبیده در ic ها لحیم متصل به دو پایه رو چه جور بر میدارید ?

esisafa
01-01-2015, 12:04
اولا یک توصیه کنم که بهتره از فلاکس استفاده کنید ولی با روغن لحیم هم میشه. وقتی از فلاکس استفاده میکنید مثل قطره آبی میمونه که روی روغن میافته و تا وقتی کم باشه قطرات آب به هم نمی چسبن ولی خوب زیاد شد دیگه کاریش نمیشه کرد. نوک هویه باید نازک و مخصوص smd باشه که برای کارای دیگه هم بهتر و ظریفتره.
ابتدا اون قسمت بورد رو که میخواید لحیم کنید فلاکس بزنید. بعد به اندازه کافی با هویه و سیم لحیم قلع اندود کنید که جای پایه ها کمی برجسته بشه. اگر کم بزنید ممکنه بعدا بعضی پایه ها به بورد نچسبن و اگر زیاد بزنید ممکنه که پایه ها به هم بچسبن.
پایه های آیسی هم روغنی کنید.
حالا قطعه رو قرار بدید و شروع کنید به هویه کاری به این صورت که هویه رو روی هرپایه با کمی فشار قرار بدید. همین که ذوب شد پایه کمی پایین میره و به برد میرسه و بلافاصله بردارید. خیلی سریع این اتفاق میافته مثلا با هویه 40 وات هر پایه یکی دو ثانیه زمان میبره.
چند توصیه برای راحتتر و تمیزتر شدن لحیم کاری: همیشه یک اسفنج نسوز باشه و هویه رو دائما تمیز کنید و به روغن بزنید. خیلی زیاد از روغن استفاده کنید. بورد رو به روغن آغشته کنید پایههای قطعه رو روغن بزنید نوک هویه رو روغن بزنید. این روغن لحیم معجزه لحیم کاری تمیز و حرفه ایه. البته برای آیسی smd از فلاکس استفاده کنید بهتره.

p e n d a r
01-01-2015, 15:25
اما من الان یه chip مال receiver هست در اوردم اما لحیم چسبیده به پایه هاش الان این بیرون نمیتونم باز کنم
خمیر دارم از این سرنگی ها باز نکرد از هم با روغن لحیم هم بیشتر میچسبه بهم
در واقع بیرون از کار باز نمیشه دو تا پایه از هم

esisafa
02-01-2015, 14:48
اما من الان یه chip مال receiver هست در اوردم اما لحیم چسبیده به پایه هاش الان این بیرون نمیتونم باز کنم
خمیر دارم از این سرنگی ها باز نکرد از هم با روغن لحیم هم بیشتر میچسبه بهم
در واقع بیرون از کار باز نمیشه دو تا پایه از هم

خمیر برای اینه که روی برد پایه ها به هم نچسبن.
شما هویه رو کاملا تمیز کن و روغن بزن. به صورت کناری ( با نوکش نه) به پایه های چسبیده بزن تا همه همزمان داغ بشن. وقتی قلع ذوب شد با کمی چرخوندن هویه قلع به هویه جذب میشه. توجه کنید که اگر هویه کاملا تمیز باشه خودش مقداری قلع جذب میکنه.

p e n d a r
02-01-2015, 18:24
خمیر برای اینه که روی برد پایه ها به هم نچسبن.
شما هویه رو کاملا تمیز کن و روغن بزن. به صورت کناری ( با نوکش نه) به پایه های چسبیده بزن تا همه همزمان داغ بشن. وقتی قلع ذوب شد با کمی چرخوندن هویه قلع به هویه جذب میشه. توجه کنید که اگر هویه کاملا تمیز باشه خودش مقداری قلع جذب میکنه.
با سپاس
از کابل انتن افشانش استفاده کردم خوب شد اما واقعا سخته حالا یا تجربه ام کمه یا علمم که از نظر خودم هردو
تو این لینک با هویه در میاره من از ترس اینکه لحیم رو بعدا نتونم پاک کنم با هیتر در میارم خطرناک تر هست واسه کندن پد ها
این لینک و ایا این چسب چیه و بعدا میشه براحتی لحیم رو از روی پد ها جمع کرد؟

در اوردن میکروپروسسورFPGA از روی مدار (You can see links before reply)

esisafa
02-01-2015, 18:56
همون سیم افشان سالم و نو که تازه روکشش رو کنده باشید و زنگ نزده باشه رو آغشته به روغن لحیم کنید هم جواب میده.

عجب فیلم جالبی بود. فَکّم افتاد. فقط اگر آیسی سالم رو جدا کنیم سالم میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
معمولا با هیتر یا باید از آیسی گذشت یا بورد. یعنی اگر برد مهم باشه حرارت رو روی آیسی میگیرن تا بورد نسوزه و اگر آیسی مهم باشه حرارت رو اطراف آیسی و روی برد میگیرن تا آیسی نسوزه ولی بورد ممکنه بسوزه.
دمام ذوب قلع چنده؟؟؟ و دمای تحمل آیسی چند؟؟؟؟؟؟؟؟

p e n d a r
02-01-2015, 19:18
همون سیم افشان سالم و نو که تازه روکشش رو کنده باشید و زنگ نزده باشه رو آغشته به روغن لحیم کنید هم جواب میده.

عجب فیلم جالبی بود. فَکّم افتاد. فقط اگر آیسی سالم رو جدا کنیم سالم میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
معمولا با هیتر یا باید از آیسی گذشت یا بورد. یعنی اگر برد مهم باشه حرارت رو روی آیسی میگیرن تا بورد نسوزه و اگر آیسی مهم باشه حرارت رو اطراف آیسی و روی برد میگیرن تا آیسی نسوزه ولی بورد ممکنه بسوزه.
دمام ذوب قلع چنده؟؟؟ و دمای تحمل آیسی چند؟؟؟؟؟؟؟؟

سخت بود معنی پاسخ شما
فقط اگر آیسی سالم رو جدا کنیم سالم میمونه؟؟؟؟؟؟؟؟
این رو متوجه نشدم

دمای ذوب قلع رو نزده روش و ای سی هم واقعیت اینه که نمیدونم
اما تا حالا هر چی با هیتر در اوردم جز مشکل پیدا کردن با پد اسیب نه به مقاومتی نه به خازنی نزدم
یعنی تقریبا بدون مشکل در اوردم و اسیبی به ای سی ها هم نرسیده
بیشتر ای سی فلش و رم و گاهی دریم رو در میارم اما بیشتر از دو سه بار که در میارم دیگه مطمئن میشم که پد رو خواهم کند
این چسب توی فیلم چی بود :o
و بعدا این گلوله لحیم ها رو چه جور میشه ور داشت

esisafa
02-01-2015, 21:15
منظور این بود. اگر آیسی سالم (نسوخته) رو جدا کنیم، سالم میمونه؟؟؟ (یعنی نمیسوزه بر اثر حرارت؟؟؟؟) البته با این روش که در کلیپ نشون داد.

چسب رو نمیدونم.
وقتی که آیسی های pga رو لحیم میکنن با اینکه حرارت رو مستقیم به آیسی میدن، اما سالم میمونه و قلع زیر پایه ها با حرارت خود آیسی ذوب میشن. نتیجه میگیریم که ما رو از اینکه بر اثر حرارت آیسی میسوزه، ترسوندن و حرارت به این راحتی آیسی رو نمیسوزونه.
این گلوله لحیم ها رو ذوب کنید و هنوز ذوبه ضربه بزنید تا کنده بشن. البته ضربه مستقیم نباشه. قطعه رو در دست بگیرید ( اگر بورده که با دست میشه ولی قطعه رو با پنس) و با مچ دستتون به میز ضربه بزنید. جهت ضربه مهم هست. محل برخورد دست با میز از مچه و ضربه به قطعه منتقل میشه. درست مثل وقتی که دستتون رو شستین و با تکون دادن، آب دستتون میریزه پایین.