PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بر سر دو راهی !! کمک کنید

alamdar
23-04-2012, 22:53
با سلام

کدوم رو پیشنهاد میدین؟

استفاده از پردازنده اینتل + میکرو های AVR

پیاده سازی کل پروژه به وسیله میکرو کنترولرهای ARM

پروژه ربات انسان نما و سایر ربات های پیشرفته و یا سیتم های کنترلی هوشمند در مقیاس بزرگ هستند و یا ربات ها و ماشین های صنعتی

من در پروژه های انسان نما دیدم که از ترکیب اینتل و AVR و یا PIC استفاده میکنند.

اما از طرفی پیشرفت ARM روز به روز بیشتر و به قدرت و امکاناتش داره افزوده میشه

حالا بر سر این دو راهی بزرگ گیر کردم که کدوم دسته رو انتخاب کنم؟
اگر برنامه نویسی همه ی ARM ها مثل هم باشه ARM رو انتخاب میکنم ، اما اگر برنامه نویسی هر گروه کاملا متفاوت باشه ، به نظرم ترکیب اینتل و AVR به دلیل فراوانی بیشتری که داره (برد های AVR ) به نرم بهتر باشه

تازه چشمم به Fpga هم افتاد توی سایت و اینم فکرم رو مشغول کرد

جدا مستاصل از پیدا کردن راه حل موندم که چه کنم

کمک کنید لطفا

User
23-04-2012, 23:37
سلام
شما خودت می دونی می خوایی چی کار کنی یا نه ؟
اصلا مهم نیست با چی کار کنی شما باید رو یک شاخه پا بزاری و همیشه توی اون شاخه به روز باشی
فکر کنم اگه یه توضیح کوچیک بدم تصمیم گیری راحت تر بشه

Micro : یک پردازش گری هست که دارای قابلیت های اضافی شده مثل CAN , SPI , USB , PORT , ...
FPGA : همه می دونن که بیشتر برای پردازش Logical

DSP : مثل FPGA بیشتر برای پردازش ولی روی سیگنال اونم به صورت نمونه برداری

ARM خودش 2 شاخه می شه 1 هسته ARM و 2 میکرو ARM که برنامه نویسیشم کاملا فرق داره

در نتیجه میکرو ARM همون میکروی AVR , PIC خودمونه که به جای هسته انحصاری شرکت هسته ARM داره
DSP , FPGA هم که در این معقوله نمی گنجن

عموما برای پردازش تصویر در حد پیشرفته از FPGA و هسته ARM یا Processor Intel/AMD استفاده می شه
پس شما هر کدوم رو که بلد باشید در جای خودش کار برد داره یک پروژه رو که یک نفر طراحی نمی کنه یک تیم پشت یک محصول هست

برنامه نویسی هم فرق چندانی نداره در گروه ARM به شرط این که تحت یک کامپایلر کار کنید ولی خود تو رجیستری فرق می کنن و شخصی که با NXP کار می کنه نمی رو سراغ ST یا Atmel چون اصلا دلیل نداره که بره

موفق باشید

Division
24-04-2012, 00:15
سلام

منم پیشنهادم آرم هست حالا کدوم خانواده اینشو دیگه باید خودتون تصمیم گیری کنید که بستگی به جزئیات پروژه تون داره .
شما رو نمی دونم ولی خودم سختی کشیدن رو خیلی دوست و به خاطر همین همیشه سعی می کنم به اصطلاح لب تیغ حرک کنم .
عذاب آور هست باید بی خوابی بکشی ولی نتیجه ای که بدون زحمت کشیدن حاصل بشه دیگه ارزش پیدا نمی کنه .
نخواستم بگم که این تراشه چقدر ویژگی داره اون یکی چقدر قد بلنده این یکی چقدر سنگین وزنه فقط یه دید بتون دادم و بس .
اگه بیشتر می خوای بدونی باید جزئیات بیشتر مطرح کنی چون انسان نما هست تا انسان نما ...
ربات انسان نمایی میشه ساخت که با 8051 کار کنه ... رباتی رو هم میشه ساخت که روش بتونی سیستم عامل بارگذاری کنی ...

برنامه نویسی هم فرق چندانی نداره در گروه ARM به شرط این که تحت یک کامپایلر کار کنید ولی خود تو رجیستری فرق می کنن و شخصی که با NXP کار می کنه نمی رو سراغ ST یا Atmel چون اصلا دلیل نداره که بره
:wink:

alamdar
24-04-2012, 00:35
سلام دوستان

ممنون از راهنمایی هاتون

اگر بخوام بیشتر توضیح بدم باید بگم که :

انسان نما فقط یک مثال بود از یک ربات پیشرفته با پردازش های سنگینی مثل پردازش تصویر ، پردازش صوت ، امکان برقراری ارتباط به وسیله پروتکل های مختلف ( وای فای - بلوتوث - جی پی اس و حتی وایمکس! ) و قابلیت ارسال و دریافت داده و هدایت و کنترل تمام یا نیمه اتوماتیک

و یا طراحی و ساخت انواع ربات ها و ماشین های صنعتی

(و شاید حتی روزی کار کردن روی ایمبدد سیستمز)

ولی توجه داشته باشید که اینها همش مثال بود!! من الان هیچ پروژه تعریف شده ای ندارم برای خودم

اما

هدفم اون چیزایی هستش که بالا گفتم(البته مورد آخر در صورتیه که ARM رو برای کار انتخاب کرده باشم)

من میخوام به اون اهدافی که بالا گفتم برسم ...
اگر ARM رو انتخاب کنم ، مطمئنا تو پردازش های سنگین جوابگو نخواهد بود و اگر اینتل یا AMD رو برگزینم ، استفاده از این پردازنده هم همیشه به صرفه نخواهد بود!
برای مثال توی یه سری ربات های انسان نما ، با اینکه پردازنده اصلی یک برد با هسته اینتل هست ، منتهی چنتا برد یا میکروکنترولر AVR یا PIC یا حتی ARM هم برای کنترل مثلا پاها یا بازو ها و ... استفاده میشه که این میکرو در نهایت وصل میشه به پردازنده اصلی

من میخواستم ببینم ARM به جایی رسیده که پردازنده اصلی هم باشه و کل پروژه با اون پیاده سازی بشه یا نه؟ ( اگه اینطور باشه دستیابی به هدف سوم Embeded systems هم بسیار راحت تر میشه)

مثلا این مشخصات مربوط به یک ربات انسان نما به نام داروین هستش

کامپیوتر داخلی به عنوان کنترلر اصلی: 1.6GHz Intel Atom Z530 دارای 4GB flash SSD
CM-730 یا کنترلر ثانوی: ARM CortexM3 STM32F103RE 72MHz

فکر کنم در نهایت استفاده از اینتل + آرم بهترین انتخاب میتونه باشه

اما اینکه کدوم هسته آرم بهتره نمیدونم؟

در مورد میکرو کنترولر آرم هم من اولین باره که میشنوم!!! مگه آرم میکروکنترولر هم تولید میکنه؟!
شاید منظورتون همین برد های LPC و اینهاست که روی همین سایت هم واسه فروش موجوده؟!

ali_h
24-04-2012, 01:22
من میخواستم ببینم ARM به جایی رسیده که پردازنده اصلی هم باشه و کل پروژه با اون پیاده سازی بشه یا نه؟ ( اگه اینطور باشه دستیابی به هدف سوم Embeded systems هم بسیار راحت تر میشه)
یکی از مهمترین نکاتی که از DSP یا پردازنده های اینتل قدرتمند برای پردازش تصویر، صدا و ... استفاده می شه پشتیبانی از محاسبات Floating Point به صورت سخت افزاریه. یعنی این پردازنده ها به این علت که می تونن محاسبات اعشاری را به صورت سخت افزاری انجام بدن در پردازش تصویر و ... کاربرد زیادی دارند.
مثلاً OpenCV به عنوان قوی ترین کتابخانه پردازش تصویر روی پردازنده هایی که floating point رو پشتیبانی می کنن با سرعت زیادی اجرا می شه ولی روی پردازنده های دیگه مجبور می شه این قابلیت رو شبیه سازی کنه و بنابر این سرعتش پایین می آد.
اگر سرچ کنید می بینید که TI داره DSP هایی تولید می کنن که در کنار هسته DSP یک پردازنده بر پایه ARM هم داره. DSP برای کارهای پردازشی و ARM برای کارهای سیستم عاملی.

در مورد میکرو کنترولر آرم هم من اولین باره که میشنوم!!! مگه آرم میکروکنترولر هم تولید میکنه؟!
شاید منظورتون همین برد های LPC و اینهاست که روی همین سایت هم واسه فروش موجوده؟!
ARM در واقع یک معماریه. مثل x86 و x64 که که معماریه پردازنده های کامپیوتر های امروزی اند. برپایه این معماری Intel پردازنده های خودش رو تولید می کنه و AMD پردازنده های خودش رو ولی هر دو از معماری x86 یا x64 استفاده می کنند.
دقیقاً ARM هم به همین صورت. معماریست که ATMEL , Phillips , Sumsung و ... میکروکنترلر ها و میکروپروسسور هایی رو بر پایه اون تولید می کنن. هر کدوم هم یک نام روش می ذارن ولی در نهایت می گن که این پردازنده ها اصطلاحاً ARM Based هستن.

alamdar
24-04-2012, 02:17
خیلی ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز

فقط یک سوالی واسه من هنوز مبهم هستش ، و اونم اینکه : چطور اینتل تا پردازنده های 3 گیگاهرتزی و core i7 هم رفته منتهی ARM انگار به تازگی (اگر درست بگم) 1.5GHz core i2 رو زده ؟

آیا معماری آرم ضعیفتر هستش نسبت به اینتل یا اینکه فلسفه آرم ابعاد کوچیک و میکروکامپیوترهاست که نذاشته تا به حال به اون اعداد و ارقامی بالایی که مثلا اینتل داره برسه؟

الان اگر کوچکترین و قدرتمندترین برد الکترونیکی رو با هسته اینتل در نظر بگیریم و برد دیگری رو با همون ابعاد با هسته آرم و کدوم یک قدرتمند تر هستند؟ امکانات بیشتری دارند؟ و برای چیزی که من میخوام مناسب ترند؟

یه سوال دیگه هم به ذهنم رسید حالا که بحث به اینجا رسید
تو معماری x86 or x64 یه حافظه ی cach هم وجود داره ... آرم هم چیزی شبیه این داره آیا؟

alamdar
24-04-2012, 23:11
از اساتید کسی نظری نداره؟

gangi
25-04-2012, 08:14
با سلام

پردازنده های اپلیکیشن، به روز ARM از نسل CORTEX-A15 در حال ورود به بازار هستند.

You can see links before reply

و سازنده های چیپ چند هسته ای آن :

ARM Cortex-A15 MPCore - Wikipedia, the free encyclopedia (You can see links before reply)

از تگزاس اینسترومنت ، مدل OMAP5000 با 4 هسته و سرعت بیش از 1.2 گیگاهرتز

Texas Instruments OMAP (You can see links before reply) 5 SoCs[16] (You can see links before reply_note-15)

از سامسونگ ، نوع 4 هسته ای و 1.5 گیگاهرتزی که برای تبلت جدید این شرکت استفاده خواهد شد.

Samsung Exynos (You can see links before reply) 5250[13] (You can see links before reply_note-12)

از انویدیا ، نوع 4 هسته ای و بیش از 1.2 گیگا هرتزی -

Nvidia Tegra 4 (Wayne) (You can see links before reply)[12] (You can see links before reply_note-11)

از

ST-Ericsson Nova (You can see links before reply) A9600 (Dual Core @ 2.5 GHz Over 20K DMIPS)[14] (You can see links before reply_note-13)[15] (You can see links before reply_note-14)

از اپل : A5

از Broadcom .....

این خانواده تا 10000 میلیون دستورالعمل در ثانیه برای هر هسته، کارآیی دارند.( در سرعت حداکثر 2.5 گیگاهرتز )

با تعداد کمتری از ترانزیستور و با مصرف انرژی ده برابر کمتر از پردازنده های 50 تا 130 واتی و 1.5 تا 3 گیگاهرتزی اینتل و ای ام دی،
برای کابردهای پرتابل و باتری داراستفاده می شوند.

قدرت پردازشی این نسل جدید، به کامپیوترهای مبتنی بر اینتل و ای ام دی با تکنولوژی سال 2008 تا 2010 ، نزدیک شده است.

لذا برای امور پردازش تصویر هم کارآیی مناسب خواهند داشت.( البته هنوز اینتل و ای ام دی سریعتر هستند )

اگر ربات مورد نظر، باید تصاویر با رزولوشن بالا را به صورت آنلاین پردازش کند،
در آنصورت به قوی ترین پردازنده از اینتل و ای ام دی نیاز خواهید داشت.

در این پردازنده ها به 3 میلیارد ترانزیستور برای پردازش با سرعت 3 گیگا هرتز دسترسی دارید.
که چندین برابر از قوی ترین آرم ها ، قوی تر خواهد بود.

با سپاس

agape
25-04-2012, 11:35
سلام دایی جان !
در اصل فلسفه استفاده از آرم - توان مصرفی پایین اون هست در مقایسه با بقیع پردازنده ها !
اگر دقت کنید - استفاده آرم در دوایس های پرتبل روز به روز داره اضافه میشه و این هم دقیقا به همین دلیل هست. نه دلیل دیگه ای.
در مورد پروژه شما و استفاده اون - خوب این مباحثی رو که مطرح کردید برای کار کرد - شما باید فقط روی هسته ها کار کنید ، هسته ها هست نه میکرو ها ، خوب حالا چی داریم - هسته آرم و هسته اینتل ، ببینید درسته اینتل تا سی پی یو 7 هسته ای هم زده ولی خوب شما که نمیتونی برداری اینو بذاری رو یه روبات انسان نما ! ، ماکزیمم کاری که میتونی ایجام بدی ، اینه که بیای مین و سی پی یو های x86 رو ب رای رباتت استفاده کنی که اونم ماکزیمم سرعت پردازششون میرسه به 1.5 گیگ!
پس در سرعت پردازش تفاوت چندانی نداری - الان برای بورد های آرم که با هسته آرم راه اندازی میشن میتونی از سیستم عامل های لینوکس - اندروید ، ویندوز سی ای استفاده کنی که همین ها رو برای x86 هم فکر کنم باشه در مورد اندوریدش شک دارم ولی ، خوب حالا چیزی که به شما کمک میکنه امکانات خود بورد هست این که ببینی بورد های آرمی چه امکاناتی رو بهت میده و بورد های x86

esisafa
25-04-2012, 12:09
به نظر من پردازش تصویر رو با کامپیوتر انجام بدین و کنترل ابزار جانبی رو با PIC یا AVR .
ARM اصلا برای پردازش تصویر ساخته نشده. فکر کنید هنوز یک پردازنده ی 2 هسته ای arm فقط میتونه مثلا محل قرار گرفتن انگشت رو تشخیص بده. اونم با کلی کاری که شرکت های تولید کننده گوشی انجام دادن
اگر هم پردازش float poit دارین که دیگه arm تعطیله. چون اصلا روش کار نشده.
پردازنده ی 4 هسته ای هم که فعلا فعلنا تو ایران نمیاد یا خیلی گرونه.
در ضمن اگه بخواین قدرت پردازش رو افزایش بدین باز تنها راه کامپیوتر و شبکه کردنشون هست.

alamdar
25-04-2012, 12:43
دوستان ضمن تشکر از اطلاعات مفیدی که همگی در اختیار بنده قرار دادین

جمع بندی که من از صحبت های همگی دوستان داشتم این بود که باید برم هم کار کردن با اینتل رو یاد بگیرم ، هم آرم و هم avr !

اینتل رو که به لطف دانشگاه (رشته سخت افزار) ، یه چیزایی ازش میدونم و زیاد باهاش مشکلی ندارم

اما در انتخاب میکرو برای کارهای جانبی به شدت مردد هستم !!

چون تا به حال با هیچ میکرویی کار نکردم اصلا دید کلی نسبت به این قضیه ندارم که بتونم میکروی درست رو انتخاب کنم!

دلم میخواست با هسته آرم کار کنم اما به خودم میگم کاری که میشه با avr انجامش داد رو که نمیان با arm انجام بدن!! ( از نظر هزینه ، از نظر مصرف انرژی ، از نظر راحتی کار و برنامه نویسی و .... و در کل بهره وری!!)

پس نتیجه این میشه که برم avr رو یاد بگیرم ، اما بازم فکر میکنم که توی همه موارد و مواقع کار کردن با اینتل به صرفه نیست ، پس باید با یک پردازنده قوی مثل arm کار کرد !!

خلاصه افتادم روی یک دور باطل دور خودم میچرخم .....

من حاضرم هم arm یاد بگیرم هم avr اما بدبختی اینجاست که انگار هر کدوم از اینها هم بازم زیرمجموعه هایی دارند که برنامه نویسی اونها متفاوت از هم هستش!

جدا هنگ کردم

تازه این سوال هم باز پیش میاد که AVR یا PIC ؟

لطفا بگید من چه کنم

alamdar
25-04-2012, 13:03
اساتید تصحیح کنن لطفا

من الان با گشت و گزاری که توی سایت داشتم به کشفیات مهمی رسیدم!!:018:

اولش منظور دوستمون از میکروی ARM رو متوجه شدم ... تا جایی که من فهمیدم انگار سه شرکت ATMEL , NXP و STM هستند که میکرو کنترولرهایی تولید میکنند که هسته ARM رو میذارند روش
البته حتما شرکتای دیگه هم هستند اما این 3 تا انگار تو ایران موجودتره و راجع بهش بیشتر کار و بحث میشه

و اما یک سوال ... میکروکنترولرهای مبتنی بر هسته آرم ، به صورت آی سی هستند؟ یا حتما به همراه برد راه انداز هستند؟ (شبیه برد های آموزشی فروشگاه همین سایت؟ )

و اینکه به نظرتون کار کردن با هسته آرم راحت تره یا با میکروکنترولر آرم؟

و اینکه اگر میکرو رو انتخاب کنم برای کار ،و مثلا شرکت اتمل ، آیا همه میکروهای این شرکت که هسته آرم دارند ، عین هم برنامه نویسی میشند؟ (اگه اینطور باشه خیلی خوب میشه ، میشه از ضعیفترین و قویترین هسته آرم بر حسب نیاز استفاده کرد و دیگه نیاز به یادگیری AVR or PIC نباشه )

با سپاس فراوان

esisafa
25-04-2012, 19:52
منظور از اینتل همون برنامه نویسی برای سیستم عامل ویندوز و لینوکس هست. نه برای برنامه نویسی مستقیم برای کار کردن با رجیستر های cpu. ولی برای arm میشه راحت و مستقیم برنامه نوشت.
فکر کنم اگه فقط یک کار خیلی ساده لازم باشه که انجام بدین arm کافی باشه.
ببینین با اومدن 2 هسته ای های arm شرکت های گوشی سازی موفق شدن که گوشی های 3D رو طوری درست کنن که موقعیت صورت و چشم کاربر رو با دوربین جلویی گوشی تشخیص بده و تصویر 3D رو مطابق با موقعیت صورت نمایش بده که با این کار تصویر 3D بدون نیاز به عینک و در زوایای مختلف قابل نمایش هست. قبل از این فقط باید از روبرو به مانیتور نگاه میکردیم. البته هنوز معلوم نیست خوب جواب بده من که ندیدم.
حالا شاید بفهمین که با arm در چه حدی میشه پردازش کرد. البته اگه پردازش تصویر کار کرده باشین میتونین با کامپیوتر مقایسه کنین

alamdar
25-04-2012, 20:13
ممنون از راهنمایی شما

منم تبلیغ یه مدل اپل رو دیدم تصویر رو مینداخت رو آسمون !! یه چیز شبیه ویدیو پروژکتور اما نیاز به بک گراند نداشت

اما کاش به همه سوالاتم جواب میدادین

esisafa
25-04-2012, 21:10
منم تبلیغ یه مدل اپل رو دیدم تصویر رو مینداخت رو آسمون !! یه چیز شبیه ویدیو پروژکتور اما نیاز به بک گراند نداشت

اون یا بزرگترین دروغ قرن در تکنولوژی بود که 1 میلیارد نفری رو سر کار گذاشت احتمالا.
یا یک گذری بر تکنولوژی آینده اپل و هدف شرکت و برنامه ی آینده ی شرکت بود که مثلا برای گوشی های آینده یک همچین چیزایی رو در نظر داریم تا عملی کنیم

سوالتون رو جواب دادم دیگه " به نظر من کامپیوتر + avr یا pic "
دلایل:
1. شما بالاخره باید برنامه نویسی کامپیوتر رو بلد باشین. لازمه. پس نصف راه رو رفتین. و برای پردازش تصویر منابع آماده ای رو خواهید داشت.
2. avr ارزونتره با امکانات عالی بخاطر خانواده های مختلف با منابع یادگیری فراوان.

alamdar
26-04-2012, 02:00
دوستان دیگه؟

alamdar
26-04-2012, 13:56
دلم میخواست با هسته آرم کار کنم اما به خودم میگم کاری که میشه با avr انجامش داد رو که نمیان با arm انجام بدن!! ( از نظر هزینه ، از نظر مصرف انرژی ، از نظر راحتی کار و برنامه نویسی و .... و در کل بهره وری!!)

و اینکه اگر میکرو رو انتخاب کنم برای کار ،و مثلا شرکت اتمل ، آیا همه میکروهای این شرکت که هسته آرم دارند ، عین هم برنامه نویسی میشند؟ (اگه اینطور باشه خیلی خوب میشه ، میشه از ضعیفترین و قویترین هسته آرم بر حسب نیاز استفاده کرد و دیگه نیاز به یادگیری AVR or PIC نباشه )

دوستان راهنمایی لطفا

sadmonew
26-04-2012, 14:10
ولی توجه داشته باشید که اینها همش مثال بود!! من الان هیچ پروژه تعریف شده ای ندارم برای خودم
سلام مهندس
تا زماني كه مشخص نشه كه چي ميخواين بسازين و هدفتون چيه، نميشه كمك خاصي كرد.
بالاخره براساس پروژه اي كه تعريف ميشه ، تجهيزات و ابزار هم خريداري ميشه.

ROBOTICS
26-04-2012, 14:27
سلام دوست عزیز

شما رشته تون رباتیکه و فکر میکنم بهتر از کسای دیگه بتونین راهنمایی کنین ... البته ممنون میشم

من در این قسمت تاپیکی ایجاد کردم :
بر سر دو راهی !! کمک کنید - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

و اهدافم رو اونجا شرح دادم و با تعدادی از دوستان بحث هایی هم شکل گرفت ولی من در انتها نتونستم جواب لازم رو بگیرم!

من علاقه به صنعت رباتیک ، از نانو ربات ، تا ماشین های اتوماتیک صنعتی دارم ، و البته علاقه خاصی به انسان نما
رشته خودم سخت افزار هستش و با زبون سی و معماری x86 تا حدودی آشنام و قصد دارم از برد های مبتنی بر پردازنده اینتل تو پروژه های سنگین استفاده کنم

منتهی برای پروژه های سطح پایینتر (مثلا کنترلر ثانوی همین ربات های انسان نما) نمیدونم از چه گروه میکرویی استفاده کنم؟ AVR ? PIC ? ARM ?
خودم علاقه دارم ARM رو یاد بگیرم منتهی میترسم آرم هم برای اینکار زیادی قوی باشه!! یا توجیه نداشته باشه استفاده ازش

خواستم بپرسم الان توی به روزترین ربات ها ، از چه پردازنده هایی( چه به عنوان اصلی چه به عنوان ثانوی) استفاده میشه؟

و همچنین مناسبترین برنامه شبیه ساز رباتیک چی هستش؟

و یک سوال مهم دیگه اینکه : آیا یاد گرفتن نرم افزار هایی مثل پروتل یا پروتئوس هم لازمه یا خیر؟

و اینکه برای پردازش تصویر کار کردن با کدوم زبون برنامه نویسی و محیط برنامه نویسی توصیه میشه؟

ببخشید که خیلی زیاد شد ف امید دارم با صبر و حوصله بنده رو راهنمایی کنید

با سپاس فراوان و آرزوی موفیت

1- کی گفته انسان نما پردازنده ضعیف می خواهد

بی امکانات ترین ربات انسان نما که به صورت کنترل موقعیت زاویه و ... کنترل می شود دارای atmega128 است این ربات بینایی ندارد

رباتیکی که امروزه بسیار استفاده می شود و نائو نام دارد از پردازنده اینتل atom 1.6GHz برای کنترل استفاده می کند و هر دوربین آن یک fpga مستقل دارد

به عبارت دیگر پردازنده اتم به کارفته به تنهایی کافی نبوده است

2- برنامه های شبیه سازی به طور کلی مناسب وجود ندارد بایستی کاربردتان را معرفی نمایید اما برای کاربرد های عمومی از webot استفاده می شود

3- یادگیری نرم افزار های تحلیل مدار بسیار ضروری است

4- برنامه پردازش تصویر فقط و فقط c++ توصیه می شود
در این مورد لینوکس بسیار بهتر است
اگر وقت یادگیری لینوکس را ندارید از
microsoft visual stdio 2010 c++ استفاده نمایید
می توانید برای سادگی برنامه هایتان از opencv و qt استفاده کنید
اگر از ویژوال استفاده می کنید فقط برنامه کنسول بنویسید و به سراغ mfc و win32 نروید

* یادتان باشد c# خوب نیست و سرعت را کم می کند فقط c++ کارکنید

ROBOTICS
26-04-2012, 14:48
سلام دوست عزیز و ممنون از پاسخ شما

من هم عرض نکردم انسان نما پردازنده ضعیف میخواهد ، برای پردازنده دوم یا سوم جانبی عرض کردم
مثلا ربات داروین ف یک پردازنده اینتل و یک پردازنده جانبی برپایه ARM داره

و یا همین نائو رو هم که خودتون فرمودین ... منظور من هم سایر پردازنده های کمکی بود

نمیدونم برای اونها از چه میکرویی استفاده کنم؟!

پس من پروتل رو هم حتما باید یاد بگیرم؟ بهترین منبع آموزشی ترجیحا فرسی از نظر شما چیست؟

من سی ++ رو تقریبا بلدم ، از مفاهیم پایه ای مثل آرایه و اشاره گر و ... تا کلاس و ارث بری و چند ریختی و کار با فایل ها
آیا در همین حد کافیه؟ یا برای پردازش تصویر نیاز به یادگیری کار با توابع گرافیکی و یا چند نخی هم هست؟!

و برای کار ... شدیدا دنبال شرکتی تخصصی در زمینه رباتیک میگردم که برم اونجا و حتی به رایگان کارآموزی انجام بدم!! من ساکن تهرانم ...جایی رو سراغ دارید در تهران؟

برای قسمت بینایی فقط بایستی برید سراغ fpga ها

برای کنترل موتور ها می توانید از dspic ها استفاده نمایید

گفتم تحلیل مدار، یعنی پروتئوس و پی اسپایس واجب است
ترسیم مدار مانند پروتل و ایجل مستحب است یعنی اگر بلد نبودی برای هر بورد 20 چوب هزینه اضافی می دهی

همون قدر که c++ بلدید نیمه کافی است ، Qt و opencv را هم بخوانید
c++ توابع گرافیکی مستقل ندارد بایستی از mfc , api , qt , borland و ... استفاده کرد که از این ها فقط Qt توصیه می شود
همچنین به کتاب خانه های بینایی نیاز دارید که به علت opensource بودن opencv پیشنهاد می شود

شرکت تخصصی رباتیک در ایران وجود ندارد
شرکت های رباتیک یا در سطح دانش آموزی اند و یا وارد کننده ربات های خارجی

alamdar
26-04-2012, 15:28
سلام مهندس
تا زماني كه مشخص نشه كه چي ميخواين بسازين و هدفتون چيه، نميشه كمك خاصي كرد.
بالاخره براساس پروژه اي كه تعريف ميشه ، تجهيزات و ابزار هم خريداري ميشه.

سلام برادر
بله شما درست میفرمایین
خب من برای شروع فکر کنم مناسب باشه که کار با میکروهای arm رو یاد بگیرم .
میخوام برنامه نویسی ضعیفترین پردازنده آرم تا قویترین پردازنده های چند هسته اون رو یاد بگیرم

و میخوام به صورت عملی هم باشه و من هیچ تجهیزات الکترونیکی هم در اختیار ندارم

از کجا شروع کنم و چه چیزهایی نیاز هستش که بخرم؟

با سپاس فراوان

همون قدر که c++ بلدید نیمه کافی است

تشکر ، منتهی من منظورم دانش لازم برای زبان سی++ بود
وگرنه یادگیری کار با توابع و کلاس هایی که فرمودین که بحث دیگریست
خواستم ببینم نیاز به یادگیری مباحث پیشرفته تری از این زبان، فراتر از چیزی که نوشتم ، آیا هست؟ یا همین دانش فعلی از زبان سی کفایت میکنه

با سپاس

esisafa
26-04-2012, 16:45
عزیز . هر رباطی یک چیزی میخواد. رباط انسان نما هم کار یک نفر نیست.
حتی رباط های تعقیب خط هم چند دسته شدن. بعضی ها مثل قدیم با مادون قرمز خط سفید و سیاه رو تشخیص میدن که یک avr کافیه ولی جدیدا بعضیا خط رو با پردازش تصویر تشخیص میدن که یک کامپیوتر میخواد. هر دو یک یک کار میکنن ولی ابزارشون با هم فرق میکنه.

من قبلا گفتم "با کامپیوتر + avr " . شما خودت دوست داری با arm کار کنی. شما اطلاعاتت خیلی در این زمینه کمه. 6 ماه تا 1 سالی که سر و کار داشته باشی میفهمی چی میخوای. اول برو ببین رباتیک چیه بعد به فکر کار کردن در موردش باش.
اولش حداقل یک تعقیب خط ساده بساز و ببین همین آسون ترین رباط چه بلاهایی که سرت نمیاره.

دو تا چیز بهت میگم: 1- قدم به قدم. 2- گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی ( + تلاش )

دبیرستان بودم فکر میکردم برم الکترونیک تا دستگاه هایی که میخوام رو درست کنم. الان ارشد میخونم میبینم که چقدر کم چیز میدونم و اعصابم خورد میشه و از کم کاری و بی عرضه بودنم ناراحت میشم.
حتی همین میکرو کنترلر هم تمام کاربردهاشو کامل یاد نگرفتم. الان ارشد میخونم میبینم که با همین میکرو میشه یک سیستم رو چه جوری کاراییش رو بهتر کرد و کنترلر دیجیتال طراحی کرد ( کاری که دانش تکمیلی کنترل دیجیتال میخواد). تا حالا باحاش فقط رو lcd مینوشتیم و از این کارا میکردیم

alamdar
26-04-2012, 16:56
اول برو ببین رباتیک چیه بعد به فکر کار کردن در موردش باش.

بله ممنون از راهنمایی شما!؟!

esisafa
26-04-2012, 19:18
منظورم از این جمله این بود که اول برید در مورد رباط های مختلف تحقیق کنید و نیاز هاش رو بفهمید. بعد تصمیم بگیرید در چه زمینه ای کار کنید و یاد بگیرید.

یعنی همون حرفی که دوستان دیگه میگن

ROBOTICS
26-04-2012, 20:55
تشکر ، منتهی من منظورم دانش لازم برای زبان سی++ بود
وگرنه یادگیری کار با توابع و کلاس هایی که فرمودین که بحث دیگریست
خواستم ببینم نیاز به یادگیری مباحث پیشرفته تری از این زبان، فراتر از چیزی که نوشتم ، آیا هست؟ یا همین دانش فعلی از زبان سی کفایت میکنه

کفایت می کند

kheiri.saeid
02-09-2012, 15:48
با سلام خدمت دوستای محترم
به عقیده ی من میکروکنترلرهای AVR دارای امکانات خوبی هستند ولی معایب بسیار زیادی برای راه اندازی پروژه های سنگین (همانند پروژه ی شما) دارند
البته از پروتکل های I2c و Spi پشتیبانی می کنند ولی سرعت پردازش اون در قابل کار سنگین بسیار ضعیفه.
حتی برای اتصال حافظه ای خارجی به این میکرو دارای دردسر فراوانه و خودش یه پروژه ی جداگانه ست.
بنابراین استفاده از این میکروکنترلر و صرف هزینه و وقت برای یادگیری اون کاملاً مردود می باشد.
مورد بعدی انتخاب پروسسورهای ARM که به نظر میاد جوابگوی انتظارهای شما باشه
در انتخاب آرم هم باید بسیار دقت کنید و چون تازه میخواهید به یادگیری این پروسسور بپردازید و این مستلزم وقت و هزینه است ، بنابراین من پیشنهاد می کنم که از میکروهای جدید تر با هسته پردازشگرهای مدرن تر استفاده کنید.

و بنده فرمایشات دوستان عزیز ROBOTICS و Esisafa به ترتیب در موضوع انتخاب میکرو و پروسه ی یادگیری رو کاملاً تایید می کنم.