PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شروع کار با برد Discovery kit for STM32 F4 series - with STM32F407 MCU

صفحه ها : [1] 2 3

naatamam
17-04-2012, 00:33
سلام

قابل توجه کاربران

لینک پست های مهم برای استفاده کاربران در زیر قرار داده شد

دانلود پروژه template (You can see links before reply)
آپدیت پروژه template (You can see links before reply)
راه اندازی السیدی N96 مد 16 بیتی به همراه ADC (You can see links before reply)
لینک دانلود مثال ها در سایت ST (You can see links before reply)
تابع assert_fail (You can see links before reply)
برنامه نویسی با CMSIS یا رجیسترها (You can see links before reply)
نکاتی برای پخش آهنگ (You can see links before reply)
دانلود PDF موجود برای راه اندازی پخش صدا (You can see links before reply)
لینک های مورد نیاز برای کار با دیسکاوری (You can see links before reply)
می خواهیم بیت 10 پورت C رو تو Logic Analyzer نمایش بدیم (You can see links before reply)
دانلود مثال برای قسمت GPIO (You can see links before reply)
نرم افزار پروگرمر جدید برای STM (You can see links before reply)
مثال GPIO با رجیستر ها (You can see links before reply)
دستور خواندن از ورودی (You can see links before reply)
راه اندازی ADC با توابع CMSIS (You can see links before reply)
لینک مشخصات چیپ السیدی های رنگی (You can see links before reply)
دانلود emwin برای دیسکاوری (You can see links before reply)
راه اندازی Usart با توابع CMSIS (You can see links before reply)

تا صفحه 38 ویرایش شد . :wink:

You can see links before reply

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــ
ویرایش توسط ادمین:
برای خرید این برد میتوانید به فروشگاه کویرالکترونیک مراجعه فرمائید (You can see links before reply)
You can see links before reply (You can see links before reply)

shayanmelody
17-04-2012, 00:45
سلا به همه دوستان
سال نو بر همتون مبارك
با اين توضيحي كه از اول كاتالوگ ميكرو قرار داديد فكر كنم ميكروي قدرتمندي هستش
براي شروع به نظر من اگه ميشه يه توضيحات كلي در مورد امكانات خود ميكرو و امكاناتي كه رو برد در دسترس هست قرار بديد.

naatamam
17-04-2012, 01:03
سلام

این هم عکسی از امکانات STM32F405xx و STM32F407xx که برخی از قابلیت های این میکرو را می توان مشاهده کرد.

armanelectronic
17-04-2012, 01:34
سلام .برنامه ریزی این برد با توجه به پروگرمر آنبردش چه طوریه؟

kavir
17-04-2012, 01:37
سلام .برنامه ریزی این برد با توجه به پروگرمر آنبردش چه طوریه؟
سلام
برنامه ریزیش در اصل همون st-link هست هم پروگرامره و هم دیباگر و کلا این برد با قیمت واقعیش توی فروشگاه نیست (10 تومن از قیمت واقعی کمتره)
کلا آیسیش فعلا هنوز توی چین کمه ولی انشاءالله ازش بیارن قیمت ها پایین میاد و ماهم میاریم قابل توجه دوستان که ایسی روش فقط میکروش برای 10 تا دونه که برا ی دوستان قیمت گرفتیم 40 تومن درمیاد!

موفق باشید

ma-bah
17-04-2012, 01:47
اینطوری که من از شکل می بینم میشه از st-link برای میکروهای دیگه هم استفاده کرد اینو با توجه به جامپرای بالا سمت راست میگم .. درسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

kavir
17-04-2012, 01:56
اینطوری که من از شکل می بینم میشه از st-link برای میکروهای دیگه هم استفاده کرد اینو با توجه به جامپرای بالا سمت راست میگم .. درسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
lpc13xx/lpc17xx with ST-LINK - LPCXpresso (You can see links before reply)

naatamam
17-04-2012, 08:58
سلام
من این برد را چند روزی است گرفتم ولی به علت اینکه هیچ کابلی (USB) همراه برد نیست هنوز موفق به راه اندازی برد نشده ام.
ولی بزودی این کابل های usb را تهیه و کار را با این برد شروع میکنم.

در عکس زیر برخی دیگر از امکانات و قابلیت های این برد مشخص است.

naatamam
18-04-2012, 09:51
سلام
گویا دوستانی که این برد را تهیه کرده اند قصد ندارند از این برد استفاده کنند ! شاید هم نمی خواهند تجربیاتی که دارند در اختیار دیگران قرار دهند !! یک احتمال دیگر هم اینکه شاید غیر از من کسی این برد را نخریده است !! (شوخی بود زیاد جدی نگیرید :0013:)

از طریق لینک زیر می توانید کلی مثال و کتابخانه و ... برای این برد (STM32F4 Discovery ) دانلود کنید.

STM32F4DISCOVERY board firmware package, including 22 examples (covering USB Host, audio, MEMS accelerometer and microphone…) and preconfigured projects for 4 different IDEs (You can see links before reply)

در عکس زیر دیاگرام کلی و سخت افراز این برد و را مشاهده میکنید.

Doloop
19-04-2012, 00:24
آقا از بخت و اقبال خوب بنده من دو تا کابلشم دارم که هر جفتش برای گوشیم بود و به بورد میخورد
من راستش فقط موسش رو تست کردم که عالی بود خیلی حال کردم با موس چیز جالبی بود
ولی نمیدونم چرا هندفری میزنم چیزی پخش نمیکنه شاید باید یه برنامه دیگه بریزم روش،نمیدونم ؟!!!

naatamam
19-04-2012, 01:36
آقا از بخت و اقبال خوب بنده من دو تا کابلشم دارم که هر جفتش برای گوشیم بود و به بورد میخورد
من راستش فقط موسش رو تست کردم که عالی بود خیلی حال کردم با موس چیز جالبی بود
ولی نمیدونم چرا هندفری میزنم چیزی پخش نمیکنه شاید باید یه برنامه دیگه بریزم روش،نمیدونم ؟!!!

سلام
خوشا بحالت که کابل هاشو داری . من دیروز جمهوری بودم تونستم کابل mini usb را بخرم ولی جالبش اینه که کل پاساژ امجد , پاساژ توکل و پاساژ عباسیان را زیر و رو کردم ولی کابل micro usb را پیدا نکردم !

کابلی که شما داری مربوط به چه گوشی ای است ؟ (پس باید برم موبایل فروشی )

موس را چه طوری تست کردی ؟ مگه برد را راه انداختی ؟؟ با چه برنامه ای ؟؟؟

sapiens110
19-04-2012, 12:19
سلام
دوست من اگه کلید B1 رو بزنی شتابسنج MEMS فعال می شه و led ها باتوجه به جهت و سرعت حرکت چشمک می زنن.اگه با کابل usb به pc مصل کنی مثل موس عمل می کنه.(CN5).برنامه ای که خود برد وقتی به دستت می رسه تو فلشش هست.

Doloop
19-04-2012, 15:25
سلام
بله دقیقا همونی که مهندس گفته برنامه داخل میکرو هست

کابلی که شما داری مربوط به چه گوشی ای است ؟ (پس باید برم موبایل فروشی )

درمورد کابل هم بگم که کابل مینی برای گوشی 5300 بود و کابل میکرو هم برای نوکیا c7 هست
راستی من نتونستم آهنگشو گوش کنم کسی چیزی شنیده؟

sapiens110
19-04-2012, 16:03
راستی من نتونستم آهنگشو گوش کنم کسی چیزی شنیده؟

من هنوز بردم نرسیده تست کنم امروز سفارش دادم ولی تو دموش نباید باشه.تو مثال ها یه پروژه آماده audio playback and records هست باید اونو پروگرم کرد فکر کنم.فعلا یه نگاه سطحی کردم فقط. کاش روز 34 ساعت بودcry::

kavir
19-04-2012, 16:14
سلام
در مورد کابل دوستان کابلی مینی هست که همه شهری پیدا میشه برای موبایل اگه گرون هست کابلش از کابلهای مینی معمولی استفاده کنید

یک مورد دیگه هم usbhost داره که اونم کابل مینی میخوره من توی یک سایت چینی دیدم که از یو اس بی هاست اونم استفاده کرده
دوستی که میگه اهنگ پخش نمیکنه فکر میکنم از یو اس بی هاست یکی فلش مموری بهش وصل کرده باشه و آهنگ پخش میکنه البته اصلا مثالش وقت نکردم ببینم

موفق باشید

Doloop
19-04-2012, 23:46
دوستی که میگه اهنگ پخش نمیکنه فکر میکنم از یو اس بی هاست یکی فلش مموری بهش وصل کرده باشه و آهنگ پخش میکنه البته اصلا مثالش وقت نکردم ببینم
منظورتون رو متوجه نشدم مهندس:018:
یعنی میشه فلش مموری بهش وصل کرد؟!!!درسته!!!:o
تا چند گیگ؟
من یه 16 دارم مشکلی نداره؟
راستی اون مثال خودش رو من تست کردم جواب داد،یه آهنگ خالی در حد 5 ثانیه داخل فلش میکرو ریختن
مهندس اگه فلش مموری درست باشه من همین الان کابل اونم دارم:018:

sadmonew
20-04-2012, 00:12
سلام دوستاي عزيزم
دارم كم كم وسوسه ميشم يكي بخرم.:o
عجب امكاناتي داره. مخصوصا قطعاتي كه روي خود برد هست. خيلي بايد جالب باشه.:018:

modj.ir
20-04-2012, 00:56
برای پی بردن به امکانات بیشتر این برد، می تونین توو یوتیوپ اسم اون رو جستجو کنین تا کارهایی که با اون انجام شده رو ببینین. از نمایش تصاویر 3 بعدی ( البته ساده ) روی ال سی دی تا ورودی خروجی های دوربین و ال سی دی و حتی تابلو نمایش رنگی و....

alireza9900
20-04-2012, 07:03
سلام به همه :hi:
من واقعا الان سرم خیلی شلوغه وگرنه حتما توی بحث و تبادل اطلاعات برد discovery شرکت می کردم. ولی حتما مثال هایی که بنویسم رو سعی می کنم قرار بدم(کد هام هم معمولا کامنت و توضیحات دارن :mrgreen:)

یعنی میشه فلش مموری بهش وصل کرد؟!!!درسته!!!:o
بله فلش بهش وصل میشه.(البته ۱۶ گیگ رو نمی دونم. ولی احتمالش زیاده که ساپورت کنه) برای اینکارم ۲ راه هست:‌
۱- کابل یه سر micro sub یه سر مادگی داشته باشی(که سخته پیدا کردنیش)
۲- یه کابل ۲ سر مادگی(حالا یا بخری یا خودت درست کنی) و به همون کابل micro بزنی.(یعنی در واقع cooldisk به usb otg ش وصل میشه)

یه چند تا لینک می ذارم(از پیج های مربوط به میکرو و برد دیسکاوری هر چی می تونید داکیومنت هایی که می بینید به درد می خوره بگیرید و بخونید)
st.com/stm32f4
STM32F4DISCOVERY - STMicroelectronics (You can see links before reply)

اینم سایت خیلی خوبیه:
STM32F4xx (You can see links before reply)
You can see links before reply (You can see links before reply)

Doloop
20-04-2012, 16:51
۱- کابل یه سر micro sub یه سر مادگی داشته باشی(که سخته پیدا کردنیش)

نه مهندس پیدا کردنش زیاد هم سخت نیست البته برای ساکنین تهران
تو علاالدین اگه بگی کابل فلش خور نوکیا c7 یا n8 رو میخام میدن بهت
من پارسال گرفتم 6000 تومن
البته حقه فروشنده هارو نخورین چون به من قیمت 18000 تومن و12000 تومن هم دادن نگرفتم رفتم دو تا مفازه اونور تر گفت 6000 تومن منم ریسک نکردم گفتم بده

alireza9900
20-04-2012, 18:25
چه خوشگله :دی
منم تهرانم. البته علاالدین تو مرامم نیست اصولا برم خرید به دلایلی که اشاره کردی :mrgreen:
من که خودم یه کابل بستم. شمام که تجهیزات کامله پس بسم الله...
من فعلا دارم reference manual میکرو رو درو می کنم ایشالا مثالایی که می نویسم رو می ذارم اینجا

naatamam
20-04-2012, 19:13
چه خوشگله :دی
منم تهرانم. البته علاالدین تو مرامم نیست اصولا برم خرید به دلایلی که اشاره کردی :mrgreen:
من که خودم یه کابل بستم. شمام که تجهیزات کامله پس بسم الله...
من فعلا دارم reference manual میکرو رو درو می کنم ایشالا مثالایی که می نویسم رو می ذارم اینجا

به به مهندس
من هم سعی میکنم که از هفته دیگه کار با این برد را شروع کنم.( البته شب ها که از شرکت برگشتم)

alamdar
26-04-2012, 16:35
سلام دوستان

منم میخواستم از این میکرو بخرم

من میخوام ازش توی رباتیک استفاده کنم و این اولین تجربه میکروکنترولری من هست!!
رشته ام سخت افزاره و برنامه نویسی سی رو بلدم

به غیر از این برد که میخوام از فروشگاه سایت سفارش بدم به چه چیزهایی نیاز دارم؟ ( من هیچ تجهیزاتی برای کار عملی در زمینه الکترونیک ندارم:125:)

ولی از این به بعد قصد ورود به حیطه عملیاتی و با رویکرد رباتیکی دارم

هلپ می پلیز

sapiens110
26-04-2012, 20:02
به غیر از این برد که میخوام از فروشگاه سایت سفارش بدم به چه چیزهایی نیاز دارم؟ ( من هیچ تجهیزاتی برای کار عملی در زمینه الکترونیک ندارم:125:)

اگه از انتخاب میکرو مطمئنی! باید برد برد و جامپر وایر رو برای راحتی تهیه کنی.معمولا وقتی با یه میکرو شروع می کنن اول با GPIO کار می کنن و پروژه ساده LED .بهد میری سراغ تایمر و delay و ADC.بعدش LCD کارکتری و گرافیکی و TFT . باید ببینی چی از میکرو می خوای. تو رباتیک که نیازی به این LCD ها فکر نکنم باشه(تا چه رباتی باشه) ولی یه LCD بگیر خالی از لطف نیست.بقیه هم که سنسور هرچی تو رباتیک نیازه اونو خودت سخت افزارتو می دونی.و برد هم audio DAC CS43L22 و میکروفون MP45DT02 و motion sensor LIS302DL و داره. ولی اینا واسه یادگیری هست و بعدا قطعا باید برد خودتو بزنی.

و اینکه تجربه اولت هست:اینکه می گن از یه میکرو ساده شروع کنید رو به شخصه قبول ندارم،نظر اساتید محترمه البته.ولی این میکرو آموزشش پای خودته فعلا.واسه اینش فکر کنم یه منبع برای یادگیری داشته باشی بهتره.واسه AVR ,ARM7 آموزش زیاده.موفق باشی

alamdar
26-04-2012, 22:30
سلام دوست عزیز

والا راجع به میکرو خیلی تحقیق کردم ، اخرشم به نتیجه نهایی نرسیدم
منتهی من دیدم که از این برد ST توی رباتیک استفاده میشه با این برد :

CM-730 یا کنترلر ثانوی: ARM CortexM3 STM32F103RE 72MHz

و الان این میکرویی که اینجا هست فکر میکنم از این 103 قویتر و پر امکانات تره واسه همین گفتم اینو بگیرم و تجزیه اش کنم خلاصه

آره برد رو که بعدا باید خودم طراحی کنم منتهی من تاحالا میکرو ندیدم!! گفتم ببینم اول شاید بعدش مخم بیشتر باز بشه که چه باید بکنم

این نرم افزار پروتئوس رو هم از اینجا دانلود کردم کرک نمیشه لامصب ... اعصابمو خورد کرده

من این برد رو میخوام بخرم فقط به این دلیل که برنامه نویسی با این میکرو رو یاد بگیرم، اگر برد یا پیشنهاد بهتری دارید بفرمایید

راجع به منابع هم دیگه اخرش مجبوریم از خارجی ها کمک بگیریم دیگه!!

فقط جمله اول رو اگه میشه بیشتر توضیح بدین ... از چه لحاظ پرسیدین که آیا مطمئنم؟یعنی دارم اشتباه میکنم؟

alamdar
26-04-2012, 22:35
این برد بورد و جامپر وایر رو چی بگیرم خوبه؟ هزینه اش چقدره؟
هویه و لحیم و اینا هم بگیرم؟ اینو چی بگیرم و چنده؟
سیم و اینها چی؟
اهم متر و ولت متر و اینا چطور؟

من تا حالا هیچ ازمایشگاهی نرفتم و همشو گذاشتم ترم آخر واسه همین اینقدر سوالات مبتدی میکنم:mrgreen:
ولی از لحاظ تئوریک یه چیزایی بلدم!:0013:

sapiens110
27-04-2012, 02:07
پروتئوس این میکرو رو نداره پس بیخیال کرکش.برد دیباگر داره.تو فروشگاه جامپر وایر هست.برد برد dec خوبه3 تومن بوده.یه مولتی متر باشه بد نیست.اون هم dec.فعلا با این برد نیاز به هویه نداری و اصلا smd هست و بخوای بعدا برد هم بزنی هویه معمولی نیاز نداری.سیم هم که دیگه سیمه!می تونی سیم آماده هم از فروشگاه تهیه کنی.
من واسه انتخاب میکرو توضیح دادم.نظر شخصیم اینه یه میکرو که آموزشش کامل باشه خیلی هم نفتی نباشه .اینم آموزشش هست اشتباه نکن.کلی مثال تو نت هست ولی پشتکار بیشتری می خواد.همین بردای آرم7 فروشگاه هم در نظر داشته باش.lpc و sam.باز بین این دوتا اولی و پیشنهاد می کنم با اینکه با دومی شروع کردم.اینا همه نظر شخصیه.

بحث خودمون چی شد؟
دوستانِ reference manual خوان،به کجا رسیدید؟

alamdar
27-04-2012, 12:56
تشکر میکنم ، نظراتتون خیلی مفید بود

ولی چون این میکرو بیشتر به کارم میاد و قصد کار کردن با داروین رو دارم و شما هم تازه میخواین شروع کنین به کار کردن روش ، ترجیح میدم همینو بگیرم و با تیم شما جلو بیام! ایشالا که بتونم

فقط یه سوال نهایی بپرسم
آیا میکرو های خانواده st برنامه نویسی شون شبیه هم هستش؟ یعنی من 407 رو یاد بگیرم ، رو 103 یا خانواده های دیگه این میکرو هم میتونم راحت کدنویسی کنم؟
یا هر میکرو داستان جدایی داره واسه خودش؟

با سپاس

Doloop
27-04-2012, 13:20
من تا حالا هیچ ازمایشگاهی نرفتم و همشو گذاشتم ترم آخر واسه همین اینقدر سوالات مبتدی میکنم:mrgreen:

سلام
مهندس این کارت مشکلاتتو بیشتر میکنه ولی بازم بستگی به تلاش خودت داره

ولی از لحاظ تئوریک یه چیزایی بلدم!:0013:
منظورت در مورد الکترونیک عمومی یا میکروکنترلرهای آرم
والا تو دانشگاه به ما avr رو به زور یاد میدادن
راستی گفته بودی برنامه نویسی بلدی ، درسته؟
پس در حین اینکه اون وسایل مورد نیازت رو میگیری سعی کن پروتئوس رو هم نصب کنی و یکم باهاش کار کنی تا دست به طراحی مدارت هم خوب بشه
البته برای کار با آرم باید با نرم افزار های برنامه نویسی آرم هم آشنا بشی
من توصیه میکنم برای اطلاعات بیشتر برای کار با arm حتما مجله pmm این سایت رو هم بخونی مخصوصا شماره هایی رو که در مورد آرم مطلب داره
ولی قبل از همه این کارا یه میکروکنترلر رو برای شروع کارت انتخاب کن و روی اون کار کن که منم نظرم روی lpc بیشتره که توی مجله هم در مورد اون خوب توضیح داده...
موفق باشی:0013:

alamdar
27-04-2012, 13:25
سلام مهندس

حالا جو مارو گرفته با همین دیسکاوری کار کنیم ، اینقدر اذیت نکنین :D

ایشالا همین رو میگیرم ، تونستم که فبها ، نتونستم و سرم به سنگ خورد میرم LPC میگیرم ، فعلا هم که فروشگاه موجودی نداره که ...تازه قیمتشم دو برابر اینه منم موجودی ندارم!! :D

ولی بحث موجودی نیست ... این میکرو بیشتر به کارم میاد ، رو چند نمونه ربات دیدم این ST استفاده شده آخه و یه جایی هم قراره برم کار کنم ، فقط با همین st کار میکنن

حالا یک سوالی الان یادم افتاد که
انگار 2 تا سیم رو باید خودمون بخریم برای ارتباط با این میکرو ... اسم اون سیم ها چیه؟ به مغازه دار چی بگیم؟ خود فروشگاه سایت نداره بخریم ؟

alamdar
27-04-2012, 13:28
منظورت در مورد الکترونیک عمومی یا میکروکنترلرهای آرم
والا تو دانشگاه به ما avr رو به زور یاد میدادن
راستی گفته بودی برنامه نویسی بلدی ، درسته؟

نه در مورد الکترونیک عمومی ... با هیچ میکرویی کار نکردم
تو دانشگاه به ما میکروپروسسور سری x86 یاد دادن ( من سخت افزارم)
بله ف این یکی رو دیگه تقریبا میشه گفت بلدم ، مشکلی با هیچ زبون برنامه نویسی ندارم ، از سی و جاوا گرفته تا سی شارپ! VHDL هم تازه بلدم :018:

sapiens110
27-04-2012, 13:43
ولی چون این میکرو بیشتر به کارم میاد و قصد کار کردن با داروین رو دارم و شما هم تازه میخواین شروع کنین به کار کردن روش ، ترجیح میدم همینو بگیرم و با تیم شما جلو بیام! ایشالا که بتونم
با سپاس

دوست من تا اونجا که من می دونم سری 103،camera interface ندارن.بازم خودت سر بزن.
STM32F103RE - STMicroelectronics (You can see links before reply)
STM32F407VG - STMicroelectronics (You can see links before reply)
ولی به این معنی نیست نمی شه با دوربین کار کرد.ولی اگه معیارت واسه انتخاب اینه، 103 نداره فکر کنم.

alamdar
27-04-2012, 13:49
دوست من تا اونجا که من می دونم سری 103،camera interface ندارن.بازم خودت سر بزن.
STM32F103RE - STMicroelectronics (You can see links before reply)
ولی به این معنی نیست نمی شه با دوربین کار کرد.ولی اگه معیارت واسه انتخاب اینه، 103 نداره فکر کنم.

407 چطور؟ به اینم دوربین نمیشه متصل کرد؟

ولی من تا جایی که یادمه روی بردی به نام CM -730 به st 103 دوربین هم متصل میشه
گرچه زیادم مهم نیست ، من واسه پردازنده اصلیم از اینتل استفاده میکنم و با اون کارهای مربوط به پردازش تصویر رو انجام میدم

اینو بیشتر واسه کنترلر ثانوی یا کارای سبکتر میخوام یاد بگیرم

alamdar
27-04-2012, 13:53
حالا یک سوالی الان یادم افتاد که
انگار 2 تا سیم رو باید خودمون بخریم برای ارتباط با این میکرو ... اسم اون سیم ها چیه؟ به مغازه دار چی بگیم؟ خود فروشگاه سایت نداره بخریم ؟

اگه میشه اینم جواب بدین

و یک سوال دیگه ، من دیتاشیت(اگه درست بگم) این میکرو رو میخوندم ، البته مال سری 103 رو ، بعد دیدم به قابلیت RTC هم اشاره کرده ... یعنی میشه با این میکرو برنامه های real time هم نوشت؟
خیلی خوب و جالبه

sapiens110
27-04-2012, 13:56
407
ولی من تا جایی که یادمه روی بردی به نام CM -730 به st 103 دوربین هم متصل میشه
گرچه زیادم مهم نیست ، من واسه پردازنده اصلیم از اینتل استفاده میکنم و با اون کارهای مربوط به پردازش تصویر رو انجام میدم

توضیح دادم به این معنی نیست نمی شه.سخت تره.interface یعنی واسه این کار اپتیمایز سخت افزاری شده. کابل هم مینی و میکرو usb می خوای.معمولا تو هر خونه ای پیدا میشه.من از کابل دوربین دیجیتال و موبایل استفاه می کنم.اگه usb هاست می خوای استفاده کنی مثلا واسه پخش موزیک، یه مادگی به میکرو هم می خوای.

Doloop
27-04-2012, 14:05
بله مهندس بورد دیسکاوری دوتا کابل ارتباطی نداره
یکی از کابل ها miniusb هست و اون یکی هم microusb
من هردوتا شم داشتم که برای گوشیم بودن
mini برای 5300 و micro برای nokia C7 بود
البته یه کابل دیگه هم هست که برای اتصال فلش مموری (کول دیسک)به بورده که اونم من داشتم(برای گوشیم بود :018:)
برای اون میتونی به موبایل فروشی ها بری و بگی کابل اتصال فلش مموری به گوشی N8 یا C7 رو میخام
البته از علاالدین بگیری بهتره (ارزونتره)
من دو سال پیش گرفتم 6000 تومن اگه بیشتر از این بهت گفتن نگیر ، اگه بیشتر بگردی ارزونتر گیرت میاد
من از طبقه زیر همکف علاالدین گرفتم (داستانش رو قبلا تو همین تایپیک تعریف کردم):mrgreen:

sapiens110
27-04-2012, 14:06
اگه میشه اینم جواب بدین

و یک سوال دیگه ، من دیتاشیت(اگه درست بگم) این میکرو رو میخوندم ، البته مال سری 103 رو ، بعد دیدم به قابلیت RTC هم اشاره کرده ... یعنی میشه با این میکرو برنامه های real time هم نوشت؟
خیلی خوب و جالبه

RTC یه تایمر/کانتر BCD مستقل هست که رجیسترهای مخصوص خودشو داره و زمان رو واست نگه می داره.استفادش جاهایی هستش که time stamp نیاز داری واسه log دیتا و یا وقفه های قابل برنامه ریزیِ پریودیک یا wake up از stand by و... اینا رو می دونم فقط منم خیلی بلد نیستم.

alamdar
27-04-2012, 14:35
RTC یه تایمر/کانتر BCD مستقل هست که رجیسترهای مخصوص خودشو داره و زمان رو واست نگه می داره.استفادش جاهایی هستش که time stamp نیاز داری واسه log دیتا و یا وقفه های قابل برنامه ریزیِ پریودیک یا wake up از stand by و... اینا رو می دونم فقط منم خیلی بلد نیستم.

RTC (real-time clock) and backup registers
The RTC and the backup registers are supplied through a switch that takes power either on
VDD supply when present or through the VBAT pin. The backup registers are ten 16-bit
registers used to store 20 bytes of user application data when VDD power is not present.
The real-time clock provides a set of continuously running counters which can be used with
suitable software to provide a clock calendar function, and provides an alarm interrupt and a
periodic interrupt. It is clocked by a 32.768 kHz external crystal, resonator or oscillator, the
internal low-power RC oscillator or the high-speed external clock divided by 128. The
internal low-power RC has a typical frequency of 40 kHz. The RTC can be calibrated using
an external 512 Hz output to compensate for any natural crystal deviation. The RTC features
a 32-bit programmable counter for long-term measurement using the Compare register to
generate an alarm. A 20-bit prescaler is used for the time base clock and is by default
configured to generate a time base of 1 second from a clock at 32.768 kHz.

بله فکر میکنم همونطوره که توضیح دادین

hamidam
28-04-2012, 08:31
من این برد دیسکاوری را در تهران هم مینونم پیدا کنم و بخرم ؟

alamdar
28-04-2012, 09:18
من این برد دیسکاوری را در تهران هم مینونم پیدا کنم و بخرم ؟

به به چه سوال به جا و مناسبی :D

دوستان این LCD به این برد راحت وصل میشه؟

LCD رنگی "2.8 به همراه تاچ (معروف به LCD N96 )
[ET0001]

lcd گوشی n96 چینی یا ELT240320 یک نمایشگر رنگی 7*5 سانتی متری (با اندازه تصویر 320 * 240 پیکسل ) میباشد که توسط آن میتوانید تصاویر و متون رنگی خود را به نمایش در آورید .
این lcd دارای درایور داخلی به شماره ی ili9325 میباشد که میتواند از طریق 16 خط داده با انواع میکرو کنترلر های 8 و 32 بیتی ( avr یا arm) ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مربوط به تصاویر را از آنها دریافت کند .
این LCD به همراه تاچ اسکرین مخصوص خودش ارائه میشود.

alamdar
28-04-2012, 09:20
بیشتر خواستم بپرسم وصل کردن lcd مدار واسطی چیزی نمیخواد؟ راحته وصل کردنش؟ لحیم کاری و اینا داره؟

یکم توضیح میفرمایید

alamdar
28-04-2012, 09:22
*** یه سوال مهم!
من هرچی نگاه میکنم و اطلاعات این بورد رو میخونم انگار فقط یه خروجی-ورودی usb داره و خبری از سایر ورودی و خروجی ها نیست!!

یعنی همه اینا باید ماژولار وصل بشه ؟!!
یکی قضیه رو روشن میکنه؟

alamdar
28-04-2012, 23:25
یکی راجع به lcd حداقل راهنمایی کنهههه

sapiens110
28-04-2012, 23:35
یکی راجع به lcd حداقل راهنمایی کنهههه

آره لحیم کاری داره.بسته به نوع lcd هم فرق داره.مجلات pmm رو بخون انواعش با شکل هست

naatamam
28-04-2012, 23:46
*** یه سوال مهم!
من هرچی نگاه میکنم و اطلاعات این بورد رو میخونم انگار فقط یه خروجی-ورودی usb داره و خبری از سایر ورودی و خروجی ها نیست!!

یعنی همه اینا باید ماژولار وصل بشه ؟!!
یکی قضیه رو روشن میکنه؟

تقریبا" تمام پایه های میکروی stm32f407 از طریق پین هیدر اطراف برد قابل دسترسی است.
این برد را میتوان براحتی به بِ ر ِ د برد وصل کرد.

alireza9900
29-04-2012, 15:02
نه اتفاقا به برد برد نمی شه وصلش کرد! چون هدرش دوبل هست و توی برد برد هم پایه های توی یک ستون به هم متصلن روی برد برد پایه هاش 2 به 2 به هم وصل می شن. باید از این جامپر وایر های دو سر مادگی که توی فروشگاه ها هم هست استفاده کرد.

alamdar
29-04-2012, 15:47
یک مژده به همه بدم :mrgreen:
من هم سفارش این برد رو دادم و به زودی به جمع شما میپیوندم!!:fan::D2:chat::eat::018::gop:aa) :wink:

همین دیگه ... پس چرا کار عملی رو شروع نمیکنید بفهمیم چی خریدیم؟:roll:

ما مشتاقانه منتظریم:hi:

(این شکلکا خیلی باحال بود از همش استفاده کردم!)

Doloop
29-04-2012, 20:15
من هم سفارش این برد رو دادم و به زودی به جمع شما میپیوندم!!

مبارکه مهندس بالاخره شما هم گرفتی:018:
خودتو راحت کردی به خدا:o
با زیاد سوال کردن به جایی نمیرسیدی اونم وقتی همه یه جواب بهت میدادن !!!

alamdar
29-04-2012, 20:38
مرسی دادا:0013:

من واسم خیلی عجیبه الان 2 ماهه این تاپیک خورده و هیچ خبری نیست ، هیچکس هیچکاری نمیکنه

والا ما سوادشو نداریم وگرنه آماده به خدمتیم (البته هنوز برد دستم نرسیده ، این چند روزه هم گیر میانترم دانشگاهم)

یک مهندس واقعی:mrgreen: شروع کند لطفا این آموزش را

sapiens110
29-04-2012, 21:45
تا صفحه 100 رو الان خوندم از ref manual. شمام بخونین.اگه سوالی تا صفحه 100 هست ،بلد باشم در خدمتم:0013:

hamidam
30-04-2012, 09:33
تا صفحه 100 رو الان خوندم از ref manual. شمام بخونین.اگه سوالی تا صفحه 100 هست ،بلد باشم در خدمتم:0013:

مهندس نکات مهمش را بزار اینجا
من زبانم خوب نیست.

alamdar
30-04-2012, 10:52
این فایل .ref manual رو از کجا باید بیاریم؟

alamdar
30-04-2012, 13:25
آقا من همین الان بردم از راه رسید :018: اونم تو 24 ساعت! بابا پست! بابا یاشاسین آذربایجان(از eca که تو تبریزه گرفتم)
چه چشمکی میزنه پسرم!!:mrgreen:

الان نمیدونم چطوری باید راهش بندازم؟
کامپیوتر در اولین اتصال یو-اس-بی اون رو نشناخت و ارتباط faild شد!

ضمنا یک سوال ، این مینی یو اس بی با میکرو چه فرقی داره؟ از لحاظ کارکرد این برد میگم؟ و اینکه همزمان جفتش به کامپیوتر وصل باشه ایرادی داره؟ یا اینکه اصلا باید با هم وصل بشه؟

من اول میکرو رو زدم فایده نداشت در آوردم مینی رو زدم چراغا روشن شد

و اینکه قطع و وصل کردن برد همینطوری باید باشه؟ خاومش کردنی چیزی نداره؟ نسوزه یه وقت یا برنامه ننویسیم بپره از روش؟!

و اینکه این پایه های زیر برد مشکل ساز نمیشه؟ حتما رو جای عایق باید گذاشت؟ رو فرش بذاریم خراب میشه؟ و ....

بابا بیاید دیگه ( ما امتحان رو بیخیال شدیم اومدیم شما ها کجایید :D ؟؟ )

sapiens110
30-04-2012, 13:44
از سایت st دانلود کنید.
هر جفتش وصل باشه ایرادی نداره.کابل پاور، مینی هست.از میکرو برای پاور استفاده نکن!! هر کدوم یه مادگی داره.بردت آسیب می بینه. نه خاموش کردنم عیبی نداره.user manual رو بخونید تمام توضیحات هست توش.اون هم از سایت st

sapiens110
30-04-2012, 13:48
مهندس نکات مهمش را بزار اینجا
من زبانم خوب نیست.
دوست من حداقل 30 صفحه مهم داره.نوشتنش اینجا هم وقتگیره هم بی فایده چون من یه سری چیزا واسم جدیده و مهم و ممکنه واسه شما طور دیگه ای باشه.تو هفته بعد میان ترم ها تمومن و شاید برسم به مثال نوشتن.

ولی بازم مثال کمک کنندس.تا نخونیش مسلط نمی شی.یه سری رجیستره دیگه چرا همه می ترسین؟؟!

alamdar
30-04-2012, 13:50
کاش یکم بیشتر توضیح میدادین

هرکدوم یه مادگی داره یا بردت آسیب میبینه یا خاموش کردنم عیبی نداره رو نفهمیدم مربوط به جواب چه سوالاتی بود

آره اونو که میخونم حتما منتهی واجب تر از اون امتحانات فردا و پس فردا هست :D

فقط من الان 2 تا usb هارو وصل کردم همزمان و کلا 5تا چراغ چشمک زن و 2تا ثابت رو برد روشن هستن الان و کامپیوتر هم تو قسمت device ها پیدا کرده ولی نصفه نیمه انگار!

حالا میخوام فعلا قطعش کنم و بذارمش کنار تا 4شنبه ... همینطور بکن سیمهاشو؟
اول کدوم رو؟

(بی سوادیه دیگه!)

sapiens110
30-04-2012, 13:59
کاش یکم بیشتر توضیح میدادین

هرکدوم یه مادگی داره یا بردت آسیب میبینه یا خاموش کردنم عیبی نداره رو نفهمیدم مربوط به جواب چه سوالاتی بود

آره اونو که میخونم حتما منتهی واجب تر از اون امتحانات فردا و پس فردا هست :D

فقط من الان 2 تا usb هارو وصل کردم همزمان و کلا 5تا چراغ چشمک زن و 2تا ثابت رو برد روشن هستن الان و کامپیوتر هم تو قسمت device ها پیدا کرده ولی نصفه نیمه انگار!

حالا میخوام فعلا قطعش کنم و بذارمش کنار تا 4شنبه ... همینطور بکن سیمهاشو؟
اول کدوم رو؟

(بی سوادیه دیگه!)

فرقی نداره بکن سیمهارو.فکر نکنم safe remove بخواد.منظور اینه که کابل هارو جا به جا نزن.برای CN1 از مینی و برای CN5 از میکرو استفاده کن.برعکس بزنی ممکنه کانکتور بردت آسیب ببینه.

Doloop
30-04-2012, 20:10

آره اونو که میخونم حتما منتهی واجب تر از اون امتحانات فردا و پس فردا هست :d

خوب مهندس دیسکاوری روی خودش پیشفرض یه برنامه ریختن که به موس تبدیل میشه

یعنی اگه دو تا کابل رو وصل کردی بوردت رو بگیری تو دستت و به طرفین کج کن بعد صفحه مانیتورت رو بنگر ببین فلش موس حرکت میکنه روی بورد هم وضعیت روشن بودن led ها تغیر میکنه
این یکیش بود من برنامه پخش موزیکش رو هم از سایت دانلود کردم تستم کردم جواب داد البته اونی که توی حافظه فلشش بود رو تست کردم و از خوندن آهنگ از کول دیسک هنوز جواب نگرفتم ؟

alamdar
30-04-2012, 23:12
من که وصل میکنم یکم میگرده که install کنه ف بعدش آپدیت ویندوز رو چک میکنه آخرشم پیغام خطا میده و جز چشمک زدن بردم کار دیگه ای نمیکنه!

ویندوزم 7 و فکر میکنم آپدیت هم باشه!

alamdar
30-04-2012, 23:17
الان فهمیدم که بعد وصل کردن باید کلید آبی رو هم بزنی انگار تا فعال بشه

با کلیک مشکی هم stand bye میشه انگار

alamdar
30-04-2012, 23:20
ای بابا چرا قاطی کرد یهو (سایتو میگم)

خواستم بگم موس هم تراز نیست و وقتی رو سطح صاف میذاری سمت گوشه بالا سمت چپ میره

چطور میشه ترازش کرد؟ چطوره با همین کار شروع کنیم؟ (البته اگه مال شما هم اینطوریه)

Doloop
30-04-2012, 23:31
من که میگم این فقط دل خوش کنی بود:018:
بهتره اول ref manual رو خوب بخونیم بعد مرحله به مرحله پیش بریم جلو :0013:
که به اینجاشم میرسیم :wink:

armanelectronic
01-05-2012, 00:19
با سلام به همه.
برای اینکه میکرو توسط سیستم شناسایی بشه و همینطور برنامه ریزی بشه فایل های مربوط به پروگرمر stlink\v2 از سایت st دانلود کنید.هنگام اتصال cn1 و شناسایی توسط نرم افزار led چند حالته بورد شروع به چشمک زدن می کنه.

naatamam
01-05-2012, 00:46
این فایل .ref manual رو از کجا باید بیاریم؟

این هم لینک دانلود ref manua
(User Manual)

naatamam
01-05-2012, 00:49
با سلام به همه.
برای اینکه میکرو توسط سیستم شناسایی بشه و همینطور برنامه ریزی بشه فایل های مربوط به پروگرمر stlink\v2 از سایت st دانلود کنید.

مهندس میشه لینک دانلود درایور پروگرمر stlink\v2 را بزارید. من پیدا نکردم در سایت st

sapiens110
01-05-2012, 00:52
ST-LINK/V2 - STMicroelectronics (You can see links before reply)

alamdar
01-05-2012, 09:52
کاش یکی از دوستان یک تاپیکی بزنه همه این فایل های مربوط به میکرو که قراره دانلود کنیم مرتب و با اندکی توضیحات قرار داده بشه

alamdar
01-05-2012, 21:21
دوستان با این میکرو در چه حدی میشه کارهای پردازش تصویر انجام داد؟

من دیدم دوستانی با avr یه سری کارها کردن ، این میکرو که به مراتب قویتره ، چقدر توانایی داره؟

یه چنتا پروژه که فکر میکنید در این زمینه بهش راه انداخت رو مثال بزنید ممنون میشم

alamdar
02-05-2012, 19:01
دوستمون گفت تا صفحه 100 یوزر منوال رو مطالعه کرده منتهی این لینکی کهبه عنوان یوزر منوال گذاشتین 20-30 صفحه هستش

ضمنا من یهسوالی واسم پیش اومده
این میکرو که ما گرفتیم ، 1 مگابایت فلاش و 192 کیلوبایت رم داره

رم که مشخصه چیه (رم 12 گیگ که الان رو pc میذارن کجا واین کجا!)

اما این فلش قضیه اش چیه؟ (هاردشه؟ سی پی یوشه؟ چیشه؟ )

الان یهبرد جالب دیدم با چه قیمتی!! پشیمون شدم از خریدن دیسکاوری :

kavir
02-05-2012, 19:23
دوستمون گفت تا صفحه 100 یوزر منوال رو مطالعه کرده منتهی این لینکی کهبه عنوان یوزر منوال گذاشتین 20-30 صفحه هستش

ضمنا من یهسوالی واسم پیش اومده
این میکرو که ما گرفتیم ، 1 مگابایت فلاش و 192 کیلوبایت رم داره

رم که مشخصه چیه (رم 12 گیگ که الان رو pc میذارن کجا واین کجا!)

اما این فلش قضیه اش چیه؟ (هاردشه؟ سی پی یوشه؟ چیشه؟ )

الان یهبرد جالب دیدم با چه قیمتی!! پشیمون شدم از خریدن دیسکاوری :
قلب تپنده تلفن گلکسی بعدی معرفی شد: Exynos 4 Quad | نارنجی (You can see links before reply)
شما مثل اینکه خیلی بحث رو قاطی کردی
این دیسکاوری cortex-m4 هست و خواهان خودش داره فقط میکروی روش 40 تومنه
پولی که دوستان میدن فقط برای قطعات روش هست
منم بیام بگم خوب چرا دیسکاوری برد ارم 11 35 دلار هست چرا دیسکاوری!
اصلا تطابقی باهم نداره و بحث سیستم عامل کاملا جداست و لطفا مبحث اصلی این برد رو منحرف نکنید

alamdar
02-05-2012, 19:33
من اونلینک رو اشتباه گذاشتم

اینو میخواستم بذارم :

کامپیوتر ۲۵ دلاری Raspberry Pi آماده ورود به بازار | نارنجی (You can see links before reply)

kavir
02-05-2012, 19:46
من منظور شما متوجه شدم همون 35 دلار هم برای همون سخت افزاره که بدرد بخور بشه
این تاپیک جای این بحث نیست ولی یک توضیحی میدم
این سخت افزار رو دقیقا نمشه برای همه کارهای کنترلری که شما دارین استفاده کنید از راه اندازی موارد جانبی مثل السیدی و.. در نظر بگیر تا سنسور
دوم اینکه سخت افزار این گیر تون نمیاد توی فروشگاههاش برید منظور من متوجه میشید چرا میگم گیرتون نمیاد
یا حق

sapiens110
02-05-2012, 21:30
اون دوستمون لینک رو اشتباه داده بود.ref manual نبوده حتما اون 1300 صفحه هستش!!در ضمن این میکرو که 192 کیلو بایت رم داره،atmega32 که دارن باهاش کار می کنن 4 کیلو بایت اگه اشتباه نکنم.شما که خودت باید بدونی هر روز یه چیزی می خری فردا outdate شده.اون هم چیز جالبی هست ولی آیا شما همین رو یاد گرفتید؟هدفتون اگه رقابت با samsung هستش یه نفری با 4 تا وسیله توی خونه که...

خوندن و مسلط شدن به همین 3 ماه وقتت رو صبح و شب می گیره، مطاله رو شروع کنید متوجه می شید.بازم موفق باشید.

در ضمن تا آخر GPIO و رجیسترهای اون،کسی سوال داشت در خدمتم

modj.ir
02-05-2012, 22:04
alamdar عزیز من متاسفانه برای اینکه این نوع گفتنم به نفع خود شما هست مجبور هستم کمی رک صحبت کنم.به عبارتی احساس می کنم اگر رک نگنم، شما بیشتر از این وقت خودتون رو طلف می کنین و آخر سر هم ناامید کار رو رها می کنین !
شما هیچ چیزی از برق نمی دونین و می خواین به طور ناگهانی کاری کنین که 99% عزیزان اینجا بعد از اینهمه سال به سمتش نمیرن.
من نمیخوام بگم این کار شما درست هست یا غلط. چون واقعا خودم هم نمی دونم درسته یا غلط ، اما خیلی عالی میشه اگر اول کمی معلوماتتون رو ( لااقل پیش از اظهار نظر ها) بیشتر کنین.
نوع تاپیکهایی که زدین از روز اول برام زیاد جالب نبود ، مثلا :
avr studio or proteus or ....?? - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply) avr studio یا پروتیوس !
یا
آیا لازم است protel هم بدانیم؟ - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply) دانستن پروتل یا پروتئوسی که مثل بالایی ، هیچ ربطی به هم ندارن !
و از همه خنده دار تر :
بر سر دو راهی !! کمک کنید - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)
که زیاد توضیح نمی دم و احتمالا خودتون تا الان متوجه شدین که هدفم چی هست .

دوست عزیز باور کنین تا معلوماتتون رو بیشتر نکنین، فقط وقت خودتون رو از بین خواهید برد.و زیاد کردن معلومات با اظهار نظر امکان پذیر نیست، سعی کنین سوال بپرسین و در سوالها ، فقط سوال بپرسین ! نه اینکه بیخودی اول اعلام کنین چیزی رو می دونین، فقط توو انتخاب یا چجوری بودن یا هر چیش شک دارین !

امیدوارم ظرفیت انتقاد رو داشته باشین، اما فوق العاده راه اشتباهی رو دارین میرین. مجدد برای سود خودتون، جدا در خواست می کنم اول کمی معلوماتتون رو بیشتر کنین بعد سر 2 راهی ها قرار بگیرین . لطفا از من نخواین صحبت هام رو بیشتر توضیح بدم، چون مدتی هست زیاد مثل قدیم اهل نوشتن نیستم، اونقدر بی حوصله شدم که تایپ همین چند خط هم برام زمان زیادی رو برد، اما دیگه بعد از اینهمه تاپیک چون واقعا حس کردم براتون نیاز هست، نوشتم . خودتون اگر بعد از چند ماه تاپیک هاتون رو بخونین، متوجه بحث اصلی من میشین .

alamdar
02-05-2012, 22:10
من هر 3 تا فایل که تو قسمت یوزر منوال بود رو گرفتم ... شما اون 127 صفه ای رو دارید میخونید؟

اصلا لینک بذارید اگه میشه با هم پیش بریم

alamdar
02-05-2012, 22:50
alamdar عزیز من متاسفانه برای اینکه این نوع گفتنم به نفع خود شما هست مجبور هستم کمی رک صحبت کنم.به عبارتی احساس می کنم اگر رک نگنم، شما بیشتر از این وقت خودتون رو طلف می کنین و آخر سر هم ناامید کار رو رها می کنین !
شما هیچ چیزی از برق نمی دونین و می خواین به طور ناگهانی کاری کنین که 99% عزیزان اینجا بعد از اینهمه سال به سمتش نمیرن.
من نمیخوام بگم این کار شما درست هست یا غلط. چون واقعا خودم هم نمی دونم درسته یا غلط ، اما خیلی عالی میشه اگر اول کمی معلوماتتون رو ( لااقل پیش از اظهار نظر ها) بیشتر کنین.
avr studio or proteus or ....?? - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply) avr studio یا پروتیوس !
یا
آیا لازم است protel هم بدانیم؟ - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply) دانستن پروتل یا پروتئوسی که مثل بالایی ، هیچ ربطی به هم ندارن !
و از همه خنده دار تر :
بر سر دو راهی !! کمک کنید - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

دوست عزیز باور کنین تا معلوماتتون رو بیشتر نکنین، فقط وقت خودتون رو از بین خواهید برد.و زیاد کردن معلومات با اظهار نظر امکان پذیر نیست، سعی کنین سوال بپرسین و در سوالها ، فقط سوال بپرسین ! نه اینکه بیخودی اول اعلام کنین چیزی رو می دونین، فقط توو انتخاب یا چجوری بودن یا هر چیش شک دارین !

امیدوارم ظرفیت انتقاد رو داشته باشین، اما فوق العاده راه اشتباهی رو دارین میرین. مجدد برای سود خودتون، جدا در خواست می کنم اول کمی معلوماتتون رو بیشتر کنین بعد سر 2 راهی ها قرار بگیرین . لطفا از من نخواین صحبت هام رو بیشتر توضیح بدم، چون مدتی هست زیاد مثل قدیم اهل نوشتن نیستم، اونقدر بی حوصله شدم که تایپ همین چند خط هم برام زمان زیادی رو برد، اما دیگه بعد از اینهمه تاپیک چون واقعا حس کردم براتون نیاز هست، نوشتم . خودتون اگر بعد از چند ماه تاپیک هاتون رو بخونین، متوجه بحث اصلی من میشین .

ممنون از نقد! تند و تیز شما و البته دلسوزانه :0013:
بالاخره هرکسی نظری داره و راهی رو پیش میره دیگه (به قولی ، واسه رسیدن به خدا قد همه آدمها راه هست)
منم با این سوال و جواب ها اطلاعات خودم رو کامل میکنم ...

نظر شما هم محترمه ، منتهی زیاد موافق نیستم ( البته اینجا هم جای این بحث نیست و اصلا فایده هم نداره به نظرم)
ولی به استناد حرف خود شما ... اتفاقا من از این سوال و جوابها خیلی چیز یاد میگیرم و جوابایی که از دوستان عزیز که لطف میکنن و تو تاپیک های من (یا به سوالام) جواب میدن ، خیلی استفاده میکنم
و اتفاقا هر روزی که میگذره و به تاپیک های قبلیم نگاه میکنم از روند پیشرفت خودم لذت میبرم و بیشتر دلم میخواد بپرسم و بدونم
{ به نظرم این راه یه میونبر فوق العادست به نسبت اینکه بخوام بشینم و چند صد صفحه کتاب بخونم}

ضمنا یه چیزیم تو پرانتز بگم
( لزوما هر سوالی که میپرسم شاید سوالم نباشه واقعا و جوابشم بدونم ، اما از قصد بازم میپرسم ، چون بیشتر مواقع یه چیز تکمیلی بهش اضافه میشه و یا از اون مهمتر مطمئنم کسانی هستند که سوالات من واسشون سواله و از جوابهایی که به سوالاتم داده میشه استفاده میکنن ...فکر کنم 65 تشکری که به پست های من خورده ، در حالی که شاید به جز 2-3 مورد که جواب دوستانی رو دادم ، همش پست ها و تاپیک های خنده دار بوده!! لابد یه دلیلی داشته دیگه؟ )

بازم ممنون از نقد شما ... سعی میکنم به اون نکته مثبتش که اگر چیزی رو نمیدونم اظهار نظر نکنم بیشتر عمل کنم ( هرچند که من بهش اظهار نظر نمیگم ، میگم برهان خلف!)

sapiens110
02-05-2012, 23:28
لینک reference manual

naatamam
03-05-2012, 02:17
یا
و از همه خنده دار تر :

سلام

من با نظر شما 100 در 100 موافقم

من روی صحبتم با فرد خاصی نیست.
اینجا گاهی اوقات سوالاتی مطرح میشه که آدم خندش میگیره . خوبه دوستان قبل از سوال کردن کمی مطالعه و تحقیق کنند و با کمی پیش زمینه قبلی به الکترونیک و بخصوص کار با میکرو و برنامه نویسی روی بیارند.
موضوع دیگر در نوشته های دوستان , غلط های زیاد املائی است که مشاهده میشه !!
یک دگمه ویراش در هر پست وجود دارد که برای اصلاح نوشته ها است ...

alamdar
03-05-2012, 20:59
دوستان اگر موافق باشید رفرنس منوال مخصوص به این میکرو رو (اون 1300 صفحه ای رو نمیگم) ، تقسیم بندی کنیم و به صورت صفحه ای یا مبحثی هرکس عهده دار ترجمه قسمتی ازش بشه و در تاپیکی مجزا قرار بدم و در نهایت میتونه قابلیت قرار گرفتن در مجله pmm رو هم داشته باشه

اساتید اگر موافق بودید منم حاضر به همکاری هستم ( البته مترجم و اینها نیستم زبانمم متوسطه اما سعیمو میکنم!)

sapiens110
03-05-2012, 21:48
دوستان اگر موافق باشید رفرنس منوال مخصوص به این میکرو رو (اون 1300 صفحه ای رو نمیگم) ، تقسیم بندی کنیم و به صورت صفحه ای یا مبحثی هرکس عهده دار ترجمه قسمتی ازش بشه و در تاپیکی مجزا قرار بدم و در نهایت میتونه قابلیت قرار گرفتن در مجله pmm رو هم داشته باشه

اساتید اگر موافق بودید منم حاضر به همکاری هستم ( البته مترجم و اینها نیستم زبانمم متوسطه اما سعیمو میکنم!)

اگه منظورتون دیتا شیت 167 صفحه ای هست،حتما اون رو خودتون مطالعه کنید.همون چیزی هست که دوتا دوست بالا راجب اطلاعات عمومی میکرو ذکر کردن که واجبه دانستنش.ولی برای برنامه نویسی نیاز به دانستن رجیسترها هست.با خواندن دیتاشیت فقط کارایی های میکرو دستتون میاد.

alamdar
03-05-2012, 22:27
نه
2-3 تا یوزر منوال 30-40 صفحه ای هم داره تو قسمت اختصاصی خود این میکرو روی سایت
یکی از دوستان هم یکی از اون فایل هارو گذاشته بود

alamdar
03-05-2012, 22:29
به هر حال فقط یک پیشنهاد بود که هم یه مرجعی درست بشه و هم ، همه با هم جلو برند و تعامل این چنینی هم داشته باشند .

sapiens110
03-05-2012, 22:39
دوتای اون ها مقدمس.چطوری توی کامپایلر های atolic و Keil و IAR و چند تا دیگه پروژه بسازیم یا نحوه پروگرم کردن با ST-link.یا امکانات و قطعات برد. اینها مقدمس کسی اینها رو توضیح نمیده .

alamdar
03-05-2012, 22:58
اکی
هرطور که مایلید

مشتاقانه منتظر میمونیم ببینیم اساتید به کجا میرسونن این تاپیک رو

alireza9900
04-05-2012, 14:43
سلام
امروز صبح وقتم آزاد بود یه template برای کیل درست کردم که شامل تمام کتابخونه های cmsis برای stm32f4xx و فایل های مورد نیاز اولیه هست. یه برنامه ساده چشمک زن هم داره. تابع Delay(miliseconds) هم از SysTick Timer استفاده می کنه و دقیق کار می کنه.(البته نسبت به اون چیزی که توی کتابخونه های st موجود بود تغییر کرده و الان دقیق کار می کنه؛ حداقل تا حدی خوبی دقیق)
توضیحاتی در مورد فایل های پروژه:

Libraries: این پوشه شامل تمام کتابخونه های cmsis, stdperiph و usb هست و نیازی به تغییر ندارن.
Obj: خروجی کامپایل برنامه
Tools: توی این فولدر یه فایل اکسل هست برای خوده st برای تولید خودکار فایل system_stm32f4xx.c که مربوط به تنظیمات کلاک میکرو هست.(توی همون فولدر Libraries/CMSIS/Device/Source هم یه فایل هست که الان درست کانفیگ شده)

فایل های stm32f4xx_it که مربوط به interrupt ها هست و همه interrupt ها توی این فایلا باید تعریف شن.

وقتی پروژه کیل رو باز کنید(من ورژن 4.5 دارم) برنامه باید بدون مشکل کامپایل شه.
یه فایل stm32f4xx_conf.h هم هست که توش تمام فایل های هدر کتابخونه های امکانات جانبی(stdperiph) هستن و کامنت شدن. توی پروژه از 2 کتابخونه stm32f4xx_rcc و stm32f4xx_gpio استفاده شده(stm32f4xx_rcc توی همه برنامه ها باید باشه).
برای استفاده از کتابخونه جدید هم علاوه بر آنکامنت کردن include اون کتابخونه توی فایل stm32f4xx_conf.h باید فایل .c اون رو هم به پروژه اضافه کنید تا کامپایل شه.

ویرایش: پست بعدی رو حتما ببینید

سوالی بود در خدمتم
موفق باشیم:wink:

alireza9900
05-05-2012, 20:47
سلام
این فایل system_stm32f4xx.c که مربوط به کلاک هست توی اون فایلی که گذاشتم دقیق تنظیم نشده بود واسه همین مشکل داشت(همچنین delay هم که با systick timer بود)
این پیوست جدید 4 تا فایله که باید جایگزین فایل های اون پروژه بکنید.(3 تا از فایل ها توی روت پروژه هست. فایل system_stm32f4xx.c هم توی libraries/cmsis/device/st/source)

درضمن کلا توی هر پروژه یکی دیگه از جاهایی که باید برای کلاک سیستم تغییر کنه مقدار HSE_VALUE توی فایل stm32f4xx.h هست. که توی بورد دیسکاوری مثلا باید باشه 8000000 (8 mhz)

hamidam
09-05-2012, 10:59
سلام دوستان
من این برد دیسکاوری را در تهران در پاساژ توکل دیدم . یکی بیشتر نداشت و ازش خریدم. خیلی جالب و خوب بنظر میاد.

حالا سوال من اینه که چه جوری باید پروگرمش کنم ؟

alireza9900
13-05-2012, 21:45
سلام
این پروژه برای برد دیسکاوری با درایور السیدی 16 بیتی و adc
برای تست adc می تونید یه مولتی ترن به پایه PA3 وصل کنید. پایه های lcd هم که توی فایل ili9325.h مشخصه.
توی فولدر tools یه نرم افزار برای تبدیل عکس به کد هگز هم هست.
فایل های lcd4bit و tftlcd هم فعلا عملا همین طوری توی پروژه هستن.

فقط دوستانی که تست می کنند ببینن موقعی که برد رو ریست می کنن ال ای دی سبز که برای usb otg هست(ال ای دی کنار سوکت usb micro) روشن میشه و بعد خاموش شه یا نه؟

السیدی هم برای eca نیست. فقط بردش هست. السیدی رو خودم جدا گرفتم لحیم کردم روش!

naatamam
14-05-2012, 01:15
سلام
برای تست adc می تونید یه مولتی ترن به پایه PA3 وصل کنید. پایه های lcd هم که توی فایل ili9325.h مشخصه.

فقط دوستانی که تست می کنند ببینن موقعی که برد رو ریست می کنن ال ای دی سبز که برای usb otg هست(ال ای دی کنار سوکت usb micro) روشن میشه و بعد خاموش شه یا نه؟

السیدی هم برای eca نیست. فقط بردش هست. السیدی رو خودم جدا گرفتم لحیم کردم روش!

سلام

مهندس بازم به همت شما ایول.
من که گرفتم و از بس سرم شلوغه داره خاک می خوره

این lcd را از کجا گرفتی و مشخصاتش چی هست ؟

sigma-mx
14-05-2012, 01:45
سلام
برای تست adc می تونید یه مولتی ترن به پایه pa3 وصل کنید. پایه های lcd هم که توی فایل ili9325.h مشخصه.

سلام مهندس ، دستت درد نکنه :125:
راستی سرعتش برای نمایش عکش چطوره ؟

alireza9900
14-05-2012, 18:06
اولا که ممنون از دوستان؛ وظیفست:hi:؛ تا هرجا که فرصت کنم مطلب می ذارم. البته الان واقعا وقتم پره وگرنه آموزش میکرو رو هم می ذاشتم ولی باز همین که یه کدی باشه که کار کنه و دوستان کد رو بخونن خیلی چیزا دستگیرشون میشه. بعد کلا منابع برای کار میکرو رفرنسش هست، رفرنس cmsis و اینترنت، همین.

این lcd را از کجا گرفتی و مشخصاتش چی هست ؟ اینو از علاالدین طبقه سوم گرفتم(فروشگاهش یادم نیست الان. ولی خیلی شانس آوردم که کار کرد. چون ندونسته این مدل رو گرفتم :mrgreen: ولی خب الان دیگه جوابشو پس داده. البته از لحاظ کیفیت کارایی هنوز باید تستش کنم. هر دو مد 8 و 16 بیتش هم با تغییر مقاومت های r1 , r2 کار می کنه.)

راستی سرعتش برای نمایش عکش چطوره ؟ در مورد سرعت الان می خوام یه مموری کارت sd بهش وصل کنم از اون یه فیلم پخش کنم ببینم در عمل واقعا سرعتش چقدره(فیلم به صورت فریم فریم عکس)

ویرایش: الان بعد نوشتن این پست یه دفعه به این نتجیه رسیدم برد دیسکاوری usb host که داره! پس چرا sd بزنم برای تست:mrgreen: (چه می کنه این برد دیسکاوری. البته اگه یدونه سوکت micro sd هم داشته واقعا محشر بود)
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
بعد در مورد برنامه ای که من در مورد این میکرو دارم در حال حاضر(اولویت اصلیم برای این میکرو) اینه که می خوام بیشتر روی قدرت پردازشی و performance این میکرو کار کنم تا امکانات جانبی. برای اینکه کلا چیزی که این میکرو رو از همه میکرو های موجود مستثنی کرده قدرت پردازشی بالاش و مخصوصا امکاناتی مثل FPU و DSP ش هست.:018:

در حال حاضر هدف اصلی من راه اندازی دوربین با این میکرو هست(همین دوربینی که توی فروشگاه سایت هم هست) و بعدش پردازش تصویر باهاش راه بندازم و ببینم تا چه حدی جواب میده. و کلا هدف اصلیم راه اندازی اصولی و با بهینه سازی کامله. الان السیدی که راه افتاد ولی باید یه مموری کارت وصل کنم و با اون بخش السیدی رو تست بگیرم از نظر کارایی و بهینه کنم. مرحله بعدی هم دوربین میشه. این وسط هم هر امکانات جانبی که مورد نیاز باشه رو راه می ندازم ولی باز البته با حداکثر بهینه سازی. از RTX و یا rtos دیگه و از امکانات دیگه RL-ARM کیل هم استفاده می کنم به احتمال زیاد.

بعد یه برنامه تست برای کامپایلر های مختلف هم دارم(gcc vs. keil vs. iar) که ببینم واقعا کدومشون از همه بهتر عمل می کنه و نقاط ضعف و قوت هر کدوم چیه.(چون تو پردازش سنگینه که واقعا کاراییشون مشخص میشه)

در نهایت وقتم واقعا الان خیلی پره ولی هر مرحله که پیشرفتی داشته باشم حتما نتایجش رو می ذارم و اگر وقت هم کردم آموزش قسمت هایی رو که راه میندازم رو هم می ذارم.

ولی بچه هایی که می خوان کار کنن با این میکرو یه یا علی بگن و شروع کنن. واقعا منباعش همونایی هست که اول پست گفتم و بجز سر و کله زدن با میکرو و ور رفتن با قسمت های مختلفش هیچ راه دیگه ای نداره(دقیقا کلمه ور رفتن باید به کار گرفته شه :0013: یعنی اونقد با یه قسمت کشتی بگیرید تا قلقش دستتون بیاد)
یه خوبی و مزیت بزرگ دیگه که این برد دسکاوری داره هم دیباگره که رو خودش داره و دیگه دقدقه دیباگر و پروگرم کردن رو نداره و خیلی کمک می کنه به راه اندازی میکرو.

همگی موفق باشیم :wink:

alireza9900
14-05-2012, 22:48
فقط دوستانی که تست می کنند ببینن موقعی که برد رو ریست می کنن ال ای دی سبز که برای usb otg هست(ال ای دی کنار سوکت usb micro) روشن میشه و بعد خاموش شه یا نه؟دوستان کسی تست نکرد این رو ؟؟

sapiens110
14-05-2012, 23:05
آره میشه.معنیش چیه؟

alireza9900
14-05-2012, 23:46
نمی دونم. من تست کردم به خاطر pc0 هستش(که lcd_rd بهش وصله) ولی منطقی نیست. هنوز خودمم جوابی ندارم براش که چرا اینطور میشه. البته احتمال زیاد به خاطر اینه که چون این برد همه پایه های میکرو رو بیرون کشیده(حتی مثلا PH0 و PH1 که مربوط به crystal هستن) با یه چیزی تداخل می کنه توی برنامه

alireza9900
16-05-2012, 00:51
دوستان من یه تست گرفتم که دو تا عکس از حافظه فلش توی لوپ پخش می شدن و تعداد فریم بر ثانیه رو اندازه گرفتم: 19.6 fps
نه خوبه و نه بد! ولی 100% مربوط به السیدی هست. چون حتی با سرعت IO 2 Mhz هم همین بود نتیجه.
نتیجه اخلاقی: این السیدی قیمتش خوبه(با تاچش 13 تومن) ولی خوب کیفیت خوبی احتمالا نداره(البته باز الان نمیشه با اطمینان کامل گفت چون ممکنه بشه تنظیمات السیدی رو دست کاری کرد که بهتر شه)
ولی در کل این السیدی برای تست و راه اندازی و حتی پروژه های متوسط و یکم بالاتر هم خیلی خوبه.

sigma-mx
16-05-2012, 01:07
آره منم مشکلم همین بود . با stm32f1xx تونستم حدود 10 فریم رو جواب بگیرم ولی هر چی فرکانس رو بالا پایین کردم همین شد ! این منو به فکر انداخت که اونایی که میگن 60-70 فریم جواب گرفتن آیا روش تستشون درست بوده یا نه !!!!!!!!!!!؟

alireza9900
16-05-2012, 01:11
الان روش رسم تصویر که فکر کنم بهینه ترین باشه. چون فکر کنم راه دیگه ای نداشته باشه. باید دید توی تنظیمات راه اندازی السیدی میشه کاری کرد که سرعت بهبود پیدا کنه.
چون مثلا من با یه مدل از این ویسترون ها بود تا 26 فریم هم با lpc1768 راه انداختم.(که از stm32f407 ضعیف ترم هست تازه)

sigma-mx
16-05-2012, 01:15
الان شما شرایطت چیه ؟
فرکانس ؟ چند بیت 8 یا 16 ؟

alireza9900
16-05-2012, 01:17
الان شما شرایطت چیه ؟
فرکانس ؟ چند بیت 8 یا 16 ؟

فرکانس میکرو که 168 مگ هست. ولی فرکانس io با 2 مگ هم همین 19 فریم بود.
16 بیت هم هست.

sigma-mx
16-05-2012, 01:25
من با شرایط 8 بیت و 72 مگ گفتم ولی قسمت write کردن دیتا روی پورت اهمیت زیادی داره . من چون تو بردم دو بیت از 8 بیت از یه پورت دیگه بود مجبور به استفاده از ذستورات اضافی شدم و خیلی سرعت کار رو پایین آورد !
راستی این میکروی من که واحد fsmc نداره ولی F4 داره . یه سرچی بزن ، لایببری همین السیدی تو نت هست که با fsmc درایو شده . این واحد اصلا برای همین کارا هست .. خیلی باید تو سرعت تاثیر داسته باشه..

ma-bah
16-05-2012, 03:06
آره منم مشکلم همین بود . با stm32f1xx تونستم حدود 10 فریم رو جواب بگیرم ولی هر چی فرکانس رو بالا پایین کردم همین شد ! این منو به فکر انداخت که اونایی که میگن 60-70 فریم جواب گرفتن آیا روش تستشون درست بوده یا نه !!!!!!!!!!!؟

همون طور که قبلا گفته بودم من با 1768 از روی فلش میکرو بصورت 8 بیتی حدود 52 فریم گرفتم .
در مورد اینکه فرکانس رو عوض می کنید اما همون فریم رو بهتون میده منم همین مشکل رو داشتم اما یه نکته ای بود که حواسم بهش نبود اونم مقدار match رجیستری بود که از اون برای تنظیم زمان یک ثانیه استفاده کرده بودم .
مشکل این بود که من تو فرکانس کاری 100 مگ برای میکرو فرکانس تایمر رو روی 25 100/4گذاشته بودم . پس برای زمان یک ثانیه باید مقدار رجیستر match باید 25 مگ باشه(25000000) تا تو یه ثانیه وقفه بده . بعد من فرکانس میکرو رو می بردم روی 150 مگ اما میدیدم که هنوز همون فریم قبلی رو می ده تا اینکه متوجه شدم قاعدتا وقتی فرکانس میکرو می ره روی 150 پس فرکانس تایمر میره روی 150/4=37.5
خوب پس به اندازه ی یه ثانیه تاخیر ایجاد نمی کرد بنابراین تعداد فریم هم به همون اندازه می شد .

نتیجه ی اخلاقی

حواست به فرکانس تایمر باشه

یه چیز دیگه شما لایبرری خودتون رو بذارید ببینم مشکل چیه که 10 فریم بیشتر نمی گیرید شاید بتونم اونو بهینه تر بکنم .
در ضمن من از روی sd حداکثر تونستم 6.5 فریم بگیرم کسی از دوستان بهتر از این گرفته . البته فایل به صورت فایل باینری هست که روی رم ریختم . مشکل کم سرعت مربوط به سرعت خوندن از مموری هست .

حداکثر فرکانس کاری قسمت spi برای 1768 کسی می دونه چنده ؟؟؟ من بیشتر از 25 مگ نتونستم ازش جواب بگیرم

:125::125:

ma-bah
16-05-2012, 03:15
یه سرچی بزن ، لایببری همین السیدی تو نت هست که با fsmc درایو شده . این واحد اصلا برای همین کارا هست .. خیلی باید تو سرعت تاثیر داسته باشه..
نیازی نیست بگردید برید توی درایوی که کیل رو نصب کردید برید این قسمت توی مثالهاش بگردید کتابخونه هاش هست فقط یه چیزی تو اون درایو السیدی 9320 هستش اگر از شما il9325 هست باید یه تغییرات کوچیک فقط توی قسمت init اون در واقع توی مقادیر بدید .

alireza9900
16-05-2012, 15:32
راستی این میکروی من که واحد fsmc نداره ولی F4 داره . یه سرچی بزن ، لایببری همین السیدی تو نت هست که با fsmc درایو شده . این واحد اصلا برای همین کارا هست .. خیلی باید تو سرعت تاثیر داسته باشه.. اینو با fsmc تست می کنم ولی باز فکر نکنم فرقی کنه. چون الان السیدی داره کم میاره نه میکرو

همون طور که قبلا گفته بودم من با 1768 از روی فلش میکرو بصورت 8 بیتی حدود 52 فریم گرفتم . 52 فریم عکس یا رنگ ؟؟

در مورد اینکه فرکانس رو عوض می کنید اما همون فریم رو بهتون میده منم همین مشکل رو داشتم اما یه نکته ای بود که حواسم بهش نبود اونم مقدار match رجیستری بود که از اون برای تنظیم زمان یک ثانیه استفاده کرده بودم .این حرف هم درسته. البته اینجا که من می گفتم فرکانس رو تغییر می دم فرکانس GPIO میکرو بود نه فرکانس کاری میکرو. که ربطی نداره

نیازی نیست بگردید برید توی درایوی که کیل رو نصب کردید برید این قسمت توی مثالهاش بگردید کتابخونه هاش هست فقط یه چیزی تو اون درایو السیدی 9320 هستش اگر از شما il9325 هست باید یه تغییرات کوچیک فقط توی قسمت init اون در واقع توی مقادیر بدید .
اینو میگی کجای کیل پیدا میشه؟ من پیدا نکردم.(مثلا منظورت مثال مربوط به بورد STM3240G Eval هست؟)
البته فکر کنم السیدی هایی توی مثال ها باشه درایورشون ili9325/20 نباشه.

ma-bah
16-05-2012, 16:05
52 فریم عکس یا رنگ ؟؟

اینو میگی کجای کیل پیدا میشه؟ من پیدا نکردم.(مثلا منظورت مثال مربوط به بورد STM3240G Eval هست؟)
البته فکر کنم السیدی هایی توی مثال ها باشه درایورشون ili9325/20 نباشه.

الان دوباره دیدم به صورت 8 بیتی 40 فریم گرفتم اما 16 بیتی تا 50 تا رو هم جواب داده اونم عکس

برای این کتابخونه برو به این آدرس
Keil\ARM\Boards\Keil\MCBSTM32E\Demo\source
توش یه فایل lcd.h هست اونو ببین اولش هم نوشته برای 9320 هست

alireza9900
16-05-2012, 16:54
اصلا حواسم به بردهای خود keil نبود!

این السیدی که شما استفاده می کنی چیه؟ یه عکس می تونی از پی سی بی منعطفش بذاری ؟

esi_52000
16-05-2012, 17:31

اره داداش سعید . روش تستمون درست بوده .اگه دارین با استفاده از ذستورات cmsis لایبری مینویسین بیشتر از 10 فریم جواب نمیگیری ولی اگه کار رو با رجیستر نویسی جلو ببری همون 70 فریم رو میگیری.اینم بگم که یکی از ذوستان گفته تا 130 فزیم هم از 1768 جواب گرفتهii998)ii998)ii998)ii998)ii998)ii998)ii99 8)ii998)ii998)ii998)ii998)ii998)ii998)ii998)

sigma-mx
16-05-2012, 17:40
ای کاش یه نفر با stm32f1 هم مثل من تست میکرد که من نتیجمو با اون مقایسه کنم . مقایسه با دو میکروی مختلف کار درستی نیست . چون من یسری مشکلات با سرعت خوندن از فلش این میکرو پیدا کردم که فکر می کنم همون سرعت رو محدود کنه !

alireza9900
16-05-2012, 19:05
سلام
خبر جدید!
من الان کد رو یکم تغییر دادم که مستقیم از رجیستر ها استفاده کنه. سرعت رسید به 44 fps
البته کتابخونه های cmsis بهینه هستن(مثلا تابع GPIO_Write کدش یه خطه اونم اومده GPIOx->ODR رو مقدار دهی کرده) ولی خب همون پروسسی که برای فراخوانی تابع مصرف میشه باعث شده بود سرعت اونقدر بیاد پایین.

تا آخر امشب اگه وقت شد با FSMC هم تست می کنم نتیجه رو می ذارم.

sigma-mx
16-05-2012, 19:21
یقینا همین طوره ..
برای فراخوانی تابع و مقداردهی پشته یقینا یه زمانی تاخیر بوجود میاره ..
حالا که مستقیم با ODR تست کردی ، سعی کن همینو با BSRR و BRR تست کنی ! ببین بازم سرعت میاد بالا ..
به این دو رجیستر میگن atomic gpio set/reset !!!!!!

alireza9900
16-05-2012, 20:07
با BSRR کمتر شد. 40 fps
کد هم به جای:

LCD_DataPort->ODR = cmd;
گذاشتم:

LCD_DataPort->BSRRL = cmd;
LCD_DataPort->BSRRH = ~cmd;

این رجیستر BRR توی F1 ها نقشش چیه؟

sigma-mx
16-05-2012, 20:17
منظورم اونجایی بود که فقط یه دستور odr باشه . خب اینجا از لحاظ تعداد دستور شما 1 دستور رو به 3 دستور افزایش دادین ، بخاطر همین کند شده . 2 تا دستور انتساب به رجیستر و 1 دستور مکمل کردن (~)

رجیستر brr ، یک رجیستر ریست کردن پورت 16 بیتی هست .
ولی bsrr ، یک رجیستر 32 بیتی هست که 16 بیت پایین برای ست کردن و 16 بیت بالا برای ریست هست.

alireza9900
16-05-2012, 20:45
منظورم اونجایی بود که فقط یه دستور odr باشه . خب اینجا از لحاظ تعداد دستور شما 1 دستور رو به 3 دستور افزایش دادین ، بخاطر همین کند شده . 2 تا دستور انتساب به رجیستر و 1 دستور مکمل کردن (~)
منظورو نمی گیرم مهندس. الان فقد این شکلی میشه از bsrr استفاده کرد و الان کلا 2 تا تابع هستن که هر کدوم یه خط توشون هست که از odr استفاده می کنه.(در مجموع توی کل کد 2 تا odr استفاده شده) الان شما می گی اینارو با bsrr بازنویسی کنم دیگه ؟

electeron_man
28-05-2012, 23:35
سلام رفقا چرا ادامه نمیدین
ریاست محترم سایت لطفا برای بکار گیری از تمام امکانات این برد بچه ها رو تشویق کنید که ادامه بدن
ممنون از همه

arm-mohsen-avr
28-05-2012, 23:39
به خاطر امتحانات پایان ترم هست که دوستان نمی تونن به سایت بیاین :0013:بعد امتحانات ادامه می دیم:wink:

kavir
28-05-2012, 23:40
سلام رفقا چرا ادامه نمیدین
ریاست محترم سایت لطفا برای بکار گیری از تمام امکانات این برد بچه ها رو تشویق کنید که ادامه بدن
ممنون از همه
حقیقتش تا اول تیر خودمم زیاد وقت نمیکنم بیام از اول تیر قول میدم ولی الان توی امتحانات خیلی دوستان هست نباید انتظار داشت همه بتونن فعال باشن:0013:

electeron_man
29-05-2012, 00:26
جناب زارعی ممنون منتظریم تا تیر

newman
29-05-2012, 16:10
سلام...

منم این برد خریدم (البته هنوز دستم نرسیده) امیدوارم بتونم با کمک دوستان با این برد کار کنم :)

kavir
29-05-2012, 16:13
جناب زارعی ممنون منتظریم تا تیر
به نطر من یک دقیقه وقت آزاد اگر دارین منتظر نشید !
دوستانی که وقتشون آزاد هست همین الان شروع کنند به نظر من اول از همه برنامه های st که براش قرار داده توی یک تاپیک دونه به دونه که تست میکنید نکاتش رو بنویسید و بعد برنامه هایی که خودتون میتونید بنویسید

modj.ir
30-05-2012, 02:49
نمونه برنامه با mikro basic برای این بورد :

program Button_Test
main:

GPIO_Digital_Output(@GPIOD_BASE, _GPIO_PINMASK_ALL) ' Set PORTD as digital output
while TRUE
GPIOD_ODR = not GPIOD_ODR
delay_ms(100)
wend
end.

Doloop
31-05-2012, 15:07
سلام
یه سوال؟
این دیسکاوری روی بوردش کریستال ساعت نداره
اگه زمان واقعی بخایم خودش میتونه 32Khz تولید کنه؟
چطوری؟
کدوم سری از میکرو های NXP و ST و ATMEL همچین قابلیتی داره ؟

Aghaeifar
31-05-2012, 15:33
سلام
یه سوال؟
این دیسکاوری روی بوردش کریستال ساعت نداره
اگه زمان واقعی بخایم خودش میتونه 32Khz تولید کنه؟
چطوری؟
کدوم سری از میکرو های NXP و ST و ATMEL همچین قابلیتی داره ؟

در LPC2148 برای قسمت RTC می شه از کلاک اصلی میکرو هم به جای کریستال 32Khz استفاده کرد. خیلی دقیق هم کار میکنه.

Doloop
31-05-2012, 16:51
در LPC2148 برای قسمت RTC می شه از کلاک اصلی میکرو هم به جای کریستال 32Khz استفاده کرد. خیلی دقیق هم کار میکنه.

پس با این اوصاف هم میشه از کریستال استفاده کرد هم میشه از کلاک خود سیستم استفاده کرد درسته
خوب اگه کلاک خود سیستم این قابلیت رو داره که زمان واقعی درست کنه دیگه چه نیازیه به کریستالش ؟ با کریستال استفاده خاصی میشه کرد ؟
بعد این سری های STM32F10xx و AT90SAM7S64 چی اینها هم این قابلیت رو دارن ؟

Aghaeifar
31-05-2012, 16:56
پس با این اوصاف هم میشه از کریستال استفاده کرد هم میشه از کلاک خود سیستم استفاده کرد درسته
خوب اگه کلاک خود سیستم این قابلیت رو داره که زمان واقعی درست کنه دیگه چه نیازیه به کریستالش ؟ با کریستال استفاده خاصی میشه کرد ؟
بعد این سری های STM32F10xx و AT90SAM7S64 چی اینها هم این قابلیت رو دارن ؟

فکر برای مد کم مصرف و idle که با باطری قراره کار کنه فقط با کریستال مخصوص RTC کار کنه.
من با ST و اتمل کار نکردم. ولی باید توی همون چند صفحه اول بخش RTC در منوال هر کدوم در صورت بودن این امکان بهش اشاره کرده باشه.

sigma-mx
31-05-2012, 22:53
سلام دوستان :hi:
منابع کلاک میکروهای ST عموما اینها هستند :

و همونطور که میدونید .. HSE اسیلاتور فرکانس بالای خارجی - LSE اسیلاتور فرکانس پایین خارجی و LSI هم اسیلاتور فرکانس پایین داخلی هست .
البته نباید فراموش کرد که دلیل استفاده اسیلاتور خارجی و ارجعیت بر داخلی ، دقت غیر قابل مقایسه اسیلاتور کریستالی با اسیلاتور خازنی داخلی میباشد.
اسیلاتور داخلی میکرو ها عموما بر اثر عواملی که مهمترینش دما هست تغییرات جزئی میکنند که این میتونه تو دراز مدت خطا رو در پی داشته باشه .. در صورتی که کریستال کوارتز بر اثر بسیاری از شرایط نامناسب پایدار هست و شاید تنها عیبش حساسیت به ضربه هست ..

Doloop
31-05-2012, 23:40
دست همگی درد نکنه :o
پس برای کاری که مدنظر من بود کلاک ساعت داخلی به درد نمیخوره
من میخواستم برای تابلوهام ساعت هم اضافه کنم با این اوصاف دمای نسبتا بالای تابلوها اجازه نمیده از کلاک ساعت داخلی استفاده کنم البته ممکنه محیطش نویزی هم باشه اینم شاید اثر بزاره درسته ؟
بازم بابت پاسخ هاتون ممنونم :0013:
موفق با ... :o

newman
01-06-2012, 02:16
سلام /..
چه جوری باید این برد پرگرام کنم ؟؟ /:

Doloop
01-06-2012, 12:08
درایور st-link رو نصب میکنی بعد کابلشو وصل میکنی به PC خودش میشناسه
حالا برای ژروگرم کردن با کیل تنظیمات پروگرمر رو میزاری روی st-link بعد پروگرم میکنی
میتونی از flash loader خود st هم استفاده کنی...

newman
01-06-2012, 12:38
مرسی :)
من از keil 4 استفاده می کنم کتابخانه مربوط به این میکرو توش نیست . از کجا و چجوری باید کتابخانه این میکرو به keil اضافه کنم ؟ یا باید از ورژن جدید تر استفاده کنم ؟

Doloop
01-06-2012, 13:48
یا باید از ورژن جدید تر استفاده کنم ؟

بله مهندس باید ورژن بالاتر رو دانلود کنی
keil 4.50
498.00 مگا بایت

Ma3ood
04-06-2012, 00:38
بله مهندس باید ورژن بالاتر رو دانلود کنی
keil 4.50
498.00 مگا بایت

سلام حسن جان من ورژن 4 که در خود کویر بودش دانلود کردم
دانلود ورژن های مختلف نرم افزار keil | ایــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply-64)
ایا این ورژن برای کار با برد دیسکاروی کافی نیست و این میکرو کنترلر را ساپورت نمی کنه :baad:در صورت عدم کارایی نرم افزار فوق لینک ورژن جدید دانلود این نرم افزار را قرار بدهید:0013:

Doloop
04-06-2012, 01:11
سلام حسن جان من ورژن 4 که در خود کویر بودش دانلود کردم د نه د...
بیا از شانست ورژن جدیدش اومده (4.53) مشخصاتی که لازمه رو تکمیل کن (الکی) بعد از تائید دانلود میشه...

keil 4.53 (You can see links before reply)

mzarkoob
04-06-2012, 12:14
سلام
خوب ما هم منتظریم بردمون بیاد ببینیم چطوریه. :018: دوستانی که برد را گرفتند مثالهایی که تست کردند را کم لطفی نکنند بذارند تا ما هم انگیزه پیدا کنیم اگه تونستیم چیز سرش کنیم. :mrgreen:

Doloop
04-06-2012, 12:45
خوب ما هم منتظریم بردمون بیاد ببینیم چطوریه. :018: دوستانی که برد را گرفتند مثالهایی که تست کردند را کم لطفی نکنند بذارند تا ما هم انگیزه پیدا کنیم اگه تونستیم چیز سرش کنیم. :mrgreen:سلام مهندس
خوش اومدی
من خودم این مثال های خودشرو تست کردم

example (You can see links before reply)

refrence manual (You can see links before reply)

sadmonew
04-06-2012, 21:01
سلام دوستان
جدا" عجب برديه اين ديسكاوري!
من كه خيلي خوشم اومد.
فول امكاناته...

mzarkoob
04-06-2012, 21:14
اولین تجربه ها!!

اول اومدیم یه پروژه اضافه کنیم در کیل با این میکرو STM32F407VG هر چی گشتیم این شماره پیدا نشد!! یادم افتاد بچه ها گفته بودند باید نسخه keil 4.5 را نصب کنیم. نصب کردیم البته در یه پوشه دیگه در یه درایو دیگه و بازش که کردیم همون اول کار دیگه از ما لایسنس هم نخواست!

همان طور که دوستان گفته بودند این نسخه برای پروگرام کردن جیلینک نداره!!

و اگه اینا نصب کردید نسخه قبلی را حذف نکنید. البته اگه به پروگرام کردن با جیلینک نیاز دارید.
نسخه های قبلی اینها رو داره:

alireza9900
04-06-2012, 21:28
چرا مهندس داره ها! حداقل گزینش هست!!(همون Cortex-M/R Jlink Jtrace)! توی 4.53 هم هست.
تازه اگه ورژن جدید رو توی همون محل قبلی هم نصب کنید کل کیل قبلی رو به یه فولدر به اسم Backup.00X منتقل می کنه و جدید رو همون جا نصب می کنه. البته توی همشون تنظیمات و اطلاعات لایسنس و غیره یکی میشه.(چون محل ذخیره شده این چیزا توی محل نصب نیست کلا)
این عکس از 4.53:

mzarkoob
04-06-2012, 21:52
چرا مهندس داره ها! حداقل گزینش هست!!
بله درسته . داره. من دقت نکرده بودم. البته از من 4.5 هست نه 4.53 . حالا کار می کنه برای مدلهای lpc؟ البته فکر نکنم!
یه نکته دیگه:
من وارد سیمولینک کیل شدم در قسمت peripherals فکر می کردم رجیستر ها اونجا باشه مثل lpc ولی خبری نبود!!

داستانش چیه؟

alireza9900
04-06-2012, 22:05
آره هنوز قسمت شبیه سازی میکرو های st کلا توی کیل درست حسابی راه نیوفتاده. فقط 5-6 مدل از سری f1 ساپورت شبیه سازی داره توی کیل و بیشتر سری f1 و همه ی میکرو های سری های f2 و f4 هنوز ساپورت نشدن.

mzarkoob
05-06-2012, 00:24
آره هنوز قسمت شبیه سازی میکرو های st کلا توی کیل درست حسابی راه نیوفتاده. فقط 5-6 مدل از سری f1 ساپورت شبیه سازی داره توی کیل و بیشتر سری f1 و همه ی میکرو های سری های f2 و f4 هنوز ساپورت نشدن.
ای بابا حالا تا کی باید صبر کنیم!؟ :sa: این قسمت جنبه آموزشی خوبی داشت
انگار این داستان کرتکس بیشتر از یه کم با lpc فرق داره ! یه چیز دیگه که الان بهش برخوردم وقتی فایل startup_stm32f4xx.s را باز می کنیم در قسمت config اش چیزی از تنظیماتی که قبلا در lpc میدیدیم نیست:

در lpc این بود دیگه:

ظاهرا با این موارد قراره زیاد مواجه بشیم و نباید جدی بگیریم!

newman
05-06-2012, 01:09
منم مثال های سایت انجام دادم :018: خیلی حال داد یکم هم توش دست کاری کردم .... ولی نتونستم از USB برای پخش موزیک استفاده کنم فکر کنم فمت خاصی باید بخونه

من mp3 ogg تست کردم جواب نداد :sa:

برای پرگرام کردن از mikroProg Suite For ARM استفاده می کنم خیلی خوبه فقط یکم کنده

alireza9900
05-06-2012, 01:14
خب آره قرار نیست حتما همه تنظیمات LPC و STM شبیه هم باشند.
البته این قضیه مربوط به ورژن ها قدیمی کیل میشه که فایل قدیمی تر هم طبعا داره. الان توی ورژن های 4.5 به بعد کیل LPC ها هم دقیقا همون طور شدن. فایل startup_device.s مربوط به تنظیمات stack و heap هست و فایل system_device.c مربوط به تنظیمات کلاک میکرو.
کلا همه این کرتکس ها از استاندارد cmsis استفاده می کنن و آخر همشون با یه فرمت ثابت قابل استفاده هستن.

alireza9900
05-06-2012, 01:19
منم مثال های سایت انجام دادم :018: خیلی حال داد یکم هم توش دست کاری کردم .... ولی نتونستم از USB برای پخش موزیک استفاده کنم فکر کنم فمت خاصی باید بخونه

من mp3 ogg تست کردم جواب نداد :sa:
فایل باید فرمت wave و توی روت فلش و با اسمی که توی فایل main.h و خط 58 هست باید باشه.

sigma-mx
05-06-2012, 01:30
ای بابا حالا تا کی باید صبر کنیم!؟ :sa: این قسمت جنبه آموزشی خوبی داشت
انگار این داستان کرتکس بیشتر از یه کم با lpc فرق داره ! یه چیز دیگه که الان بهش برخوردم وقتی فایل startup_stm32f4xx.s را باز می کنیم در قسمت config اش چیزی از تنظیماتی که قبلا در lpc میدیدیم نیست

سلام مهندس - فایل .s قبلا هم چیز زیادی برای config و ویزارد نداشت . اگه منظورت اون ویزاردی هست که همچی باهاش تنظیم میشد اسم اون فایل stm32fxxx_init.c هست . اگه نداری برو تو صفحه F4 یا تو سایت کیل ببین پیداش میکنی ... البته در صورت استفاده از CMSIS دیگه نیازی بهش نیست چون با توابع خودش کانفیگ ها رو انجام میده ...

mzarkoob
07-06-2012, 01:38
سلام
خوب من مطالب این لینک (You can see links before reply_your_project_you_have_to_declare_a ) را مطالعه کردم. خوب گفته بود فایل STM32F4xx_DSP_StdPeriph_Lib_V1.0.1 را دانلود کنید که شامل مثالهایی هست. مطالب گویا بود.
همین طور آقای اینانلو در پست های قبلی(اینجا (You can see links before reply)) زحمت کشیدند یه توضیحاتی دادند
من هنوز چیزای دیگه را نخوندم ولی یه چیزایی برام مبهمه:
می خواهیم یه پروژه جدید از اول در کیل درست کنیم که led های روی برد(که هنوز نیومده برام!) را روشن خاموش کنیم(بعدشم کلی ذوق کنیم و بگیم این میکرو هم یاد گرفتم :018:برم یکی دیگه!!)
دقیقا چه فایلهایی را باید در پوشه پروژه قرار بدیم و چه چیزایی را باید add کنیم؟
چه تنظیمات اولیه ای باید انجام بدیم؟
در cmsis
با چه دستوری فلان پایه ست میشه و ریست میشه؟ مثال؟ (اینجاست:

تاخیر با چی درست کنیم؟

mzarkoob
07-06-2012, 13:16
در اینجا (You can see links before reply) یه مثال گذاشته برای چشمک زن led . البته لینک دانلود همه مثالهاها اینجاست (You can see links before reply). اینجا گفته که این مثال رایگانه ولی پسورد داره! ایمیل بزنید بهتون میدیم. کسی تا حالا این کار رو کرده؟
مثال را که بگیری اولا که 22 مگه!(12 مگش به خاطر پوشه stm32f4xx_dsp_stdperiph_lib_um.chm هست.خدا بیامرزه یه پروژه مثال lpc نهایت یکی دو مگ بود) که محتواش را که نگاه کنی مثل همون پوشه فایل stm32f4_dsp_stdperiph_lib.zip می باشد. مابقی مال پوشه کتابخانه هاست:
با این اوصاف چه دلیلی داره پسورد بذارند براش!
و اینکه ما فقط یه gpio می خواهیم داشته باشیم. چه ضرورتی داره در این فایل پروژه همه چی وجود داشته باشه؟

sadmonew
07-06-2012, 14:20
سلام مهندس زركوب عزيز
اگه از سايت اصلي(st.com) دانلود كنيد. ديگه پسورد لازم نداره.
اينم لينك دانلود مثال(31.5MB):

STM32F4DISCOVERY - STMicroelectronics (You can see links before reply_AND_DEVELOPMENT_TOOLS)

mzarkoob
07-06-2012, 14:47
اگه از سايت اصلي(st.com) دانلود كنيد. ديگه پسورد لازم نداره.
اينم لينك دانلود مثال(31.5MB):

سلام
بله من این فایل(stm32f4discovery_fw.zip) را هم گرفته ام. ولی سوال من اینه که به ساده ترین صورت می خواهیم یک برنامه gpio یا timer یا .. داشته باشیم. فکر نکنم لازم باشه تمام فایل ها و کتابخونه ها را همیشه در یک فولدر اون پروژه داشته باشیم که حجمشم این قدر زیاد باشه. برای همین در پست قبلی پرسیدم چطور میشه این کار را برای این برد انجام داد؟

alireza9900
07-06-2012, 15:35
سلام
همون فایل template که من گذاشتم حجمش 1.4 مگ هست دیگه. و شامل تمام کتابخونه های cmsis هم هست.
برنامه هم چشمک زن هست

mzarkoob
07-06-2012, 23:32
سلام
همون فایل template که من گذاشتم حجمش 1.4 مگ هست دیگه. و شامل تمام کتابخونه های cmsis هم هست.
برنامه هم چشمک زن هست
سلام
بله من این برنامه را که قبلا بررسی کردم کلیات را متوجه شدم ولی داخل برنامه main خیلی شلوغ پلوغه! وقتی آدم نگاه می کنه سر گیجه میگیره ! بهش نمی یاد این برنامه فقط یک چشمک زن باشه :

/* Includes ------------------------------------------------------------------*/
#include "stm32f4xx.h"
#include "stm32f4xx_it.h"
#include "stm32f4xx_conf.h"
#include "main.h"

/* for FPU tests */
#include <math.h>
#include <stdlib.h>

/* Private typedef -----------------------------------------------------------*/
/* Private define ------------------------------------------------------------*/
#define MESSAGE1 " STM32F4xx "
#define MESSAGE2 " Device running on "
#define MESSAGE3 " Discovery Board "

/* Private macro -------------------------------------------------------------*/
/* Private variables ---------------------------------------------------------*/
static __IO uint32_t TimingDelay;

/* Private function prototypes -----------------------------------------------*/
/* Private functions ---------------------------------------------------------*/

int main(void)
{
RCC_ClocksTypeDef RCC_Clocks;
GPIO_InitTypeDef GPIO_InitStructure;

/* SysTick end of count event each 1ms */
RCC_GetClocksFreq(&RCC_Clocks);
SysTick_Config(RCC_Clocks.HCLK_Frequency / 3360);

/* GPIOG Periph clock enable */
RCC_AHB1PeriphClockCmd(RCC_AHB1Periph_GPIOD, ENABLE);

/* Configure PD12, PD13, PD14 and PD15 in output pushpull mode */
GPIO_InitStructure.GPIO_Pin = GPIO_Pin_12 | GPIO_Pin_13 | GPIO_Pin_14 | GPIO_Pin_15;
GPIO_InitStructure.GPIO_Mode = GPIO_Mode_OUT;
GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP;
GPIO_InitStructure.GPIO_Speed = GPIO_Speed_50MHz;
GPIO_InitStructure.GPIO_PuPd = GPIO_PuPd_NOPULL;
GPIO_Init(GPIOD, &GPIO_InitStructure);

/* Infinite loop */
while (1)
{
GPIO_ToggleBits(GPIOD, GPIO_Pin_12 | GPIO_Pin_13 | GPIO_Pin_14 | GPIO_Pin_15);
Delay(1000);
Delay(500);
}
}

/**
* @brief Inserts a delay time.
* @param nTime: specifies the delay time length, in 10 ms.
* @retval None
*/
void Delay(__IO uint32_t nTime)
{
TimingDelay = nTime;

while(TimingDelay != 0);
}

/**
* @brief Decrements the TimingDelay variable.
* @param None
* @retval None
*/
void TimingDelay_Decrement(void)
{
if (TimingDelay != 0x00)
{
TimingDelay--;
}
}

#ifdef USE_FULL_ASSERT

/**
* @brief Reports the name of the source file and the source line number
* where the assert_param error has occurred.
* @param file: pointer to the source file name
* @param line: assert_param error line source number
* @retval None
*/
void assert_failed(uint8_t* file, uint32_t line)
{
/* User can add his own implementation to report the file name and line number,
ex: printf("Wrong parameters value: file %s on line %d\r\n", file, line) */

/* Infinite loop */
while (1)
{
}
}
#endif

/**
* @}
*/

/************************ (C) COPYRIGHT STMicroelectronics *****END OF FILE****/

برای کسایی که می خواند کرتکس با cmsis انجام بدند سخته بفهمند این برنامه چیکار کرده کجا led ست شده کجا ریست؟ باقی برنامه ها برا چیه؟ زایده؟
ولی باز اینجا (You can see links before reply) برنامه که برای تست adc گذاشتید بهتره و میشه فهمید چی به چیه:

#include "stm32f4xx.h"
#include "stm32f4xx_it.h"
#include "stm32f4xx_conf.h"
#include "system_init.h"
#include "delay.h"

#include <stdio.h>

#include "ili9325.h"
#include "img_skull.h"
#include "img_flower.h"

int main(void)
{
uint8_t adc[20];
uint16_t adcValue;

RCC_Configuration();
GPIO_Configuration();
ADC_Configuration();

tftlcd_init();
tftlcd_backlightOn();

tftlcd_setCursor(11, 4);
tftlcd_putStr("WELCOME", BLACK, WHITE);
tftlcd_setCursor(1, 6);
tftlcd_putStr(" Press user key to continue", BLACK, WHITE);
while (!GPIO_ReadInputDataBit(GPIOA, GPIO_Pin_0));

tftlcd_showBitmap16Bit(0, 0, 240, 320, img_flower);
delay_ms(2000);
tftlcd_showBitmap16Bit(0, 0, 240, 320, img_skull);
tftlcd_setCursor(3, 0);
tftlcd_putStr(" STM32F4xx | Cortex-M4F ", BLACK, YELLOW);
tftlcd_setCursor(8, 1);
tftlcd_putStr(" 168 MHz CPU ", BLACK, YELLOW);
tftlcd_setCursor(9, 18);

while (!GPIO_ReadInputDataBit(GPIOA, GPIO_Pin_0));
tftlcd_clearScreen(WHITE);

tftlcd_setCursor(0, 0);
tftlcd_putStr("ADC = ", BLACK, WHITE);

while (1)
{

delay_ms(500);
tftlcd_setCursor(6, 0);
tftlcd_putStr(" ", BLACK, WHITE);
tftlcd_setCursor(6, 0);
adcValue = (ADC_GetConversionValue(ADC1) + ADC_GetConversionValue(ADC2) + ADC_GetConversionValue(ADC3)) / 3;
sprintf((char*)adc,"%d", adcValue);
tftlcd_putStr((char*)adc, BLACK, WHITE);
}
}

sigma-mx
07-06-2012, 23:46
مهندس کجاشو متوجه نشدی ! این که واضحه ! پیچیده نیست ...

mzarkoob
08-06-2012, 13:13
این که واضحه ! پیچیده نیست ...
بله واضحه. ولی برای کسی که بهش آشنا باشه. نه کسی که تازه اولین برنامه اش باشه که با دستورات cmsis مواجه میشه! اینجا همون کار اصلی تاگل شدن انجام میشه:

/* Infinite loop */
while (1)
{
Delay(1000);
Delay(500);
}قبلشم تنظیماته. ولی این چیه؟

#ifdef USE_FULL_ASSERT

/**
* @brief Reports the name of the source file and the source line number
* where the assert_param error has occurred.
* @param file: pointer to the source file name
* @param line: assert_param error line source number
* @retval None
*/
void assert_failed(uint8_t* file, uint32_t line)
{
/* User can add his own implementation to report the file name and line number,
ex: printf("Wrong parameters value: file %s on line %d\r\n", file, line) */

/* Infinite loop */
while (1)
{
}
}
#endif

sigma-mx
08-06-2012, 14:52
:018:
ما هم قبل عید که شروع کرده بودیم جزو اولین سوالات این بود که این چیه !!!
این تابع assert_fail در واقع یه دیباگر نرم افزاریه ! اگه کتابخانه های cmsis رو هر کدومشه ( مثلا GPIO ) باز کنی میبینی برای هر تابع که پارامتر میگیره (مثلا پارامتر GPIOA) اومده این پارامتر ها رو بررسی کرده که آیا تو رنج مجاز هست یا نه ...
در صورت بروز خطا در هنگام برنامه نویسی با بکار بردن این تابع دقیقا مثل اینکه مشخص میکنه ایراد از کجاست ..
من یه فیلم آموزشی از STدیده بودم که توش اینو توضیح داده بود . ولی راستش تا حالا باهاش کار نکردم .
من همیشه اینو کلا حذف میکنم هیچ مشکلی هم پیش نمیاد ..... :0013:

kavir
08-06-2012, 15:34
:018:
ما هم قبل عید که شروع کرده بودیم جزو اولین سوالات این بود که این چیه !!!
این تابع assert_fail در واقع یه دیباگر نرم افزاریه ! اگه کتابخانه های cmsis رو هر کدومشه ( مثلا gpio ) باز کنی میبینی برای هر تابع که پارامتر میگیره (مثلا پارامتر gpioa) اومده این پارامتر ها رو بررسی کرده که آیا تو رنج مجاز هست یا نه ...
در صورت بروز خطا در هنگام برنامه نویسی با بکار بردن این تابع دقیقا مثل اینکه مشخص میکنه ایراد از کجاست ..
من یه فیلم آموزشی از stدیده بودم که توش اینو توضیح داده بود . ولی راستش تا حالا باهاش کار نکردم .
من همیشه اینو کلا حذف میکنم هیچ مشکلی هم پیش نمیاد ..... :0013:

مهندس هیچ تا کلمه از این متن نمیشه خوند سیستمت فارسی ساز نداری؟
نمیدونم چرا اینقدر به هم ریخته شده

esisafa
08-06-2012, 16:01
سیستمتون فونتش رو نداره. من میخونم ولی فونتش فرق داره. احتمالا در محیط وورد نوشتن و بعد کپی کردن. سایزش هم ریزتره از معمول.

جالبه یعنی دستورات مورد نظر توابع دیباگ آماده هم دارن؟؟؟ آیا این کار باعث کاهش سرعت در مواقع مراجعه ی سریع به تابع نمیشه. اگه میشه که استفاده مستقیم از رجیسترها خیلی بهتره در عمل

mzarkoob
08-06-2012, 16:26
جالبه یعنی دستورات مورد نظر توابع دیباگ آماده هم دارن؟؟؟ آیا این کار باعث کاهش سرعت در مواقع مراجعه ی سریع به تابع نمیشه. اگه میشه که استفاده مستقیم از رجیسترها خیلی بهتره در عمل
اتفاقا برای منی که اینا تازه شروع کردم(و البته دیگران) همیشه این سوال بوده که بالاخره ابتدا با رجیستر نویسی شروع کنیم یا cmsis ؟ هر کدو طرفدارهای خودشو داره و برای اون استدلالاتی دارند. :chat:

sigma-mx
08-06-2012, 17:23
مهندس هیچ تا کلمه از این متن نمیشه خوند سیستمت فارسی ساز نداری؟
نمیدونم چرا اینقدر به هم ریخته شده آقا شرمنده :(
تو لینوکس بودم ، از اونجا جواب دادم ... فونتش مثل اینکه فرق میکرد!! اصلاحش کردم ...

اتفاقا برای منی که اینا تازه شروع کردم(و البته دیگران) همیشه این سوال بوده که بالاخره ابتدا با رجیستر نویسی شروع کنیم یا cmsis ؟ هر کدو طرفدارهای خودشو داره و برای اون استدلالاتی دارند. :chat:به نظر من CMSIS تنها راهی هست که ما از رجیستر ها میتونیم استفاده کنیم .. یقینا این سوال منم قبلا بوده ولی هر تابعی رو که باز کنید میبینید شما ناگزیرید همون راه رو با رجیستر نویسی برید !
البته رجیستر نویسی برای کسایی که تازه یاد میگیرن خوبه چون به کاربرد رجیستر ها و طریقه استفادشون پی میبرن .در CMSIS شاید داخل یه تابع رو خیلی شلوغتر ببینید ولی به این نکته توجه کنید که دستورات اضافی مثل انبوه define ها - struct ها - توابع assert که گفتم و .... اینا تو کد قرار نمیگیرند . اینا در هنگام کامپایل خلاصه سازی میشند. نتیجه میشه همون یکی دو دستور ( رجیستر ) . حالا مزیتش اینه که با استفاده از Define - structure ,.... برنامه نویسی برای ما بسیار آسونتر میشه .... البته ... البته .... مزیت استفاده از ساختار ها ( struct) و چیزهایی نظیر شیئ گرایی تنها تو ادیتور های با خاصیت auto complete مشخص میشه نه اینکه یه کلمه دراز رو خودمون تایپ کنیم بعد غلط هم توش باشه بعد دو ساعت ......
من الان یه دو هفته ایه یسری کارام با لینوکس زیاد شده اکثرا اون تو هستم . دنبال یه کامپایلر اوپن سورس بودم که با یه ادیتور قوی (که تو لینوکس هم زیاد هست ) کار کنم . ولی متاسفانه برعکس ویندوز اونجا مشکل کامپایلر داریم نه ادیتور !!! کامپایلر های GCC ساپورت خوبی ازشون صورت نمیگیره و اکثرا چند ساله که رها شدن .... بهر حال موردی پیدا کردم برای علاقه منداش میزارم
یا حق

alireza9900
08-06-2012, 20:56
مهندس سعید توی لینوکس تولچین summon arm الان به نظرم بهترینه. ساپورت خوبی هم از هسته های M4F داره.

esisafa
08-06-2012, 21:30
دوستان آیا شما در eclipse برای اندروید برنامه نوشتین؟؟
اگه نوشته باشین میدونید که باید برای اکلیپس یه پلاگین به نام ADT اندروید نصب کرد که بین اکلیپس و اندروید SDK ارتباط برقرار میکنه و خیلی راحت میشه پروژه ی اندروید در محیط اکلیپس ایجاد کرد.
این ADT در واقع یک فایل زیپ هست که مورد قبول اکلیپس هست به عنوان پلاگین.

حالا من کیل 4.5 ندارم ولی دوستان میگن که یک پوشه به اسم eclips داره. خوب یه سوال دارم که داخل این پوشه یک فایل زیپ هست یا نه؟؟؟؟؟ اگه هست اعلام کنید تا ادامه بدم

Doloop
08-06-2012, 21:44
درسته من الان دیدم یه فایل زیپ هست که اسمشم اینه :

MDKEclipseplugin

esisafa
08-06-2012, 21:52
خیلی خوب امیدوارم زده باشیم به خال
خوب من برای جاوا و اندروید نصب کردم نه c/c++ ولی باید تا حدودی شبیه هم باشه
مراحل رو میگم باهم تطبیق بده

esisafa
08-06-2012, 21:55
در هلپ دنبال install new software بگرد یا اسم مشابه با مفهومش.
بازش که کنی یک دکمه به نام add باید داشته باشه

alireza9900
08-06-2012, 22:41
بله کیل این پلاگین رو داره ولی به هیچ دردی نمی خوره!! :baad:
این پلاگین رو نمی داد سنگین تر بود!!

Doloop
08-06-2012, 22:57
من چیزی پیدا نکردم :x

sigma-mx
08-06-2012, 23:39
سلان من با ۴.۲۳ قبلا نصبش کردم . ولی یسری مشکلات داره . یکیش اینه که برای کامپایل باید کیل رو بالا بیاره .... اگه keil یه کامپایلر خط فرمان داشت بهتر بود . البته نگشتم شاید داشته باشه ...
ضمنا من تو لینوکس با codeBlock کار میکنم . ادیتور قدرتمندیه با حجم بسیار کم . حتی پلاگین arm gcc هم داره البته من هنوز با اینش کار نکردم ....

esisafa
09-06-2012, 00:26
بله کیل این پلاگین رو داره ولی به هیچ دردی نمی خوره!! :baad:
این پلاگین رو نمی داد سنگین تر بود!!

یعنی نمیشه از خاصیت auto complet دستورات استفاده کرد؟؟؟ یا مشکلات دیگه داره

esisafa
09-06-2012, 00:33
به هر حال در منوی help اکلیپس دنبالش بگردین و برروی add کلیک کنید و بعد archive رو انتخاب کنید و آدرس فایل زیپ رو بدین. تیک های آپدیت رو به دلخواه تنظیم کنید و بعد نصب میشه.
برای اندروید که حتی تولبار هم اضافه میکنه.
بعد از قسمت window به preferences برید و در قسمت مربوطه که اضافه شده و باید مربوط به کیل باشه احتمالا باید آدرس محل نرم افزار کیل رو بدین.
اینا رو با توجه به تجربم درباره ی اندروید گفتم و در محیط indigo

sigma-mx
09-06-2012, 00:51
راستی اینو یادم رفت بگم . وقتی پلاگین کیل رو رو اکلیپس نصب کرده بودم یه آیکون کیل تو نوار ابزارش اومد و یه تولبار کلا برای بخش دیباگ ! البته قبلا هم گفتم .. فقط یسری امکانات شبیه سازی توش بود مثلا analyser توش نبود ... من اون موقع زیاد باهاش کار نکردم ولی کل پروژه رو که include کردم بازم خاصیت auto complete ش کار نکرد ! حتما ایراد کار از من بود چون این به پلاگین ربطی نداره ... ولی گفتم اگه بشه کیل رو بصورت خط فرمان برای کامپایل استفاده کرد خیلی خوب میشه ...

esisafa
09-06-2012, 01:02
بعضی وقتا باید برای ظاهر شدن پنجره ی اتو کمپلت باید control+space رو زد تا باز بشه.

mzarkoob
10-06-2012, 00:19
به نظر من CMSIS تنها راهی هست که ما از رجیستر ها میتونیم استفاده کنیم .. یقینا این سوال منم قبلا بوده ولی هر تابعی رو که باز کنید میبینید شما ناگزیرید همون راه رو با رجیستر نویسی برید !
البته رجیستر نویسی برای کسایی که تازه یاد میگیرن خوبه چون به کاربرد رجیستر ها و طریقه استفادشون پی میبرن
سلام
خوب حالا اگه بخواهیم این اول کاری یه کم با این رجیستر ها کشتی بگیریم به عنوان یه نمونه همین برنامه ساده gpio به چه صورت در میاد؟
یه مثال داره در این آدرس در محل نصب کیل:

C:\Keil\ARM\Boards\ST\STM32F4-Discovery\Blinky
نظر مثبتتان در موردش چیه؟
البته این تایپیک (You can see links before reply) هم به این سوالم مرتبطه.

esisafa
10-06-2012, 01:02
خوب در اون تاپیک alireza9900 گفته که با کپی کردن و روشی که گفتن میشه از code completion استفاده کرد. پس مطمئنا اگه پلاگین رو نصب کنین هم میشه از امکانات بیشتری استفاده کرد علاوه بر code completion. اگه این قابلیت فعال بشه که استفاده از توابع cmsis هم آسون میشه و از گفته ی قبلیم (که گفتم یک هدر با اسمهای کوتاهتر درست کنیم) بهتر و راحتتر خواهد بود و این یعنی پیروزی cmsis. فقط به شرط فعال شدن code completion.

banner
10-06-2012, 12:02
سلام،
دو تا سوال...این یرد هم USB HOST داره و هم SLAVE؟ یعنی می شه با USB به PC دیتا فرستاد؟
و اینکه آیا این برد ارتباط از طریق LAN رو support می کنه؟

avr.mohsen
13-06-2012, 02:29
سلام،
دو تا سوال...این یرد هم USB HOST داره و هم SLAVE؟ یعنی می شه با USB به PC دیتا فرستاد؟

سلام
هم host هم device البته در مود device می تونی به pc دیتا بفرستی چون خود pc
HOST است
خود برد نه لایه فیزیکی شبکه را نداره:wink:

avr.mohsen
13-06-2012, 09:50
فایل باید فرمت wave و توی روت فلش و با اسمی که توی فایل main.h و خط 58 هست باید باشه.

سلام همه این کارارو کردم بازم صدایی نشنیدیم:(چیکار کنم مهندس:unh:

avr.mohsen
13-06-2012, 10:09
سلام
موقع پروگرام این پیغام میاد.مشکل کجاست؟
You can see links before reply ACnYCAAAgAElEQVR4nOy9eZgU1aH3X/wlDOPNNebmvu/7y+ISI5uiIioQBaICA8wA4oIKyV101MjVm6hXBI2OKGgwAonER AEVBpgBhtn3rWfrfXp637tr66Wqq6r3rZZufn9UrzM9A4wg4aa/z+eZp6emltPd9Zlzqvqc04DRaBQKhS0tLd98882nn366Y8eO2x YsKlKkyLdn+/bt77777ueff37y5Mnm5mZAoVA0NzcfPnx43759P7/j3nl3LvriqxNR9vw0Ya4lIleD8DjoSyOUz8VumD7cd/Y0v+O3kuWSz65+mPv7yLOrH2YTyS++OjH3jntuW7Dotdde279//7Fjx4DBwcGvv/563759//fHNx85doqMJGxUUosntZ4suotAi19BNNMDK4A6RULlvgDKKRlz jUdRiFFnHvJcHFlkOUjRPCRpxEgWUc4DEZIQoznkrpOzXIImpI 5kBpkjKXOmfzqTMmdSnsMojysPRSHGeNwFUF4EqoJgl4I7oXIn vNHE04+u8CiVUFMD2tzgaGlwtDS4WhqwlgaspZ5oqSdb6r0t9b 6Wen9Lvb+lLthSF2qpC09CaMKvwdY6f2udv7Xe11rvba0nW+uJ 1nqstR5rbXC1NjhaGxytDWhLA9Tc4FEpn350hS+WtFJJMpI8/M3Jf/3/fsr7BrS1te3bt2/OwvuOHjvlCCQ1eEKLJzIK6T1JPZHCMDl6z5XiYjwvAF6YrL1YY mrUU+AeT2FXXXlMYeZoDrk2ytJIHVkkGXI9TOs07oEYyXmMJiS pneT4liNbYeVcF1ZuCt8uRrnCvl2Scu6EN5p48uEVmHwUOncGO ncGOXcGPXfGUV/rqq/F6ms99bVEQy3ZUOtrqPWnCV4K/oZaf2Otv7HW11hLNtYSjbWehlqsodbVUOtoqEXrzyD1Z6D6M1D 9GWx09MmHV/hiqf/4jkDy8Ncn+PoNqK2tffnllxcueoCKJLS8aXgiVy0jmTSSSdPkG IkrxRR6T4XnotB7EpOhmxz+JcqgKcQ4OVXjmKTyLKjiZLWizJF jI18f8iqiaSFzPUwrlxH14n2TX5JvV6+K80YTT6z8BSaWWGtOg DUnoJoTSM0J9PQJx+kT7tMnsDPV2Jlq4kw1eabae6bad7baf7b af/Z4cBL8Z48H8n/1n632na32nq0mz1YTZ6uxs9XY2Wr3mROOMyfQMyeQ2hNQ7Qmw9 oS19gQmkTyx8hcZ2TR4kowk595xz+bNm4GjR48uWrToq+paK5X Qpc82A5HgRTKTSTOVtKSx5mO5kpinB3mxmIjERIyTY/DkMYWrk0k7maiTVaFTOzmusZqRUOZIVYYTlcv3bSrlxvv2d9+k 9EYTmx9a4hgeMR87Yj12xHr8iP34Eej4EaT6iKP6iKP6iLv6CF Z9xFN9hKw+QlYf9lYf9qf57M1dm5+s5PnszV0Fl3irD5PVh8nq I57qI9iJI+4TRxwnjjhOHEFOHIGqj9irj1irj1iPHzEfP+IYGd n80JJc2SxU8ouvTixatAj4/PPPb1uwyB9LGtKaGYmEiUiYyUTKLm/S5k3avEm7N2n3JcE0du+VwjZtqAJYL5qpzB8nakGILAVq6bxK9 cJt5vFXrdnLzmwrV5VroDuhcCUUzjzxpIV8u0jl5Beq4v6ufPN Gk5uWLEYFAsOXh4xfHjJ+ecjy5SHr4UP2w4egw4eQw4cchw85D h9yH/4MO/yZ5/Bn5OHPyMN/5tn8ZOX5dDY/Wfmn13aMW0Ie/jN5+DPP4c+ww5+5D3/mOHzIceQQcuQQdOSQ/cgh65FDlsOHjIcPGQ8fMhw+hA4INi1ZnCubFk/6osnbFiwCDh48eNuCRTHmfK5mZjJhoRK5gkG+JORPwmkg39UHv BTs3iToLbz8AuZforpTi3oxck5+SZxXW2arxxzxcpXLreLEOb7 xN04kaK5vifE3Tr5FFXeBSzjXJLiTE+5C5et3IdkqFt1p7+xQf vqx6tOP1Z9+rPv0Y/2Bj4wHPjIf2Gs9sNd+YC90cC9ycC9ycK/z4F7Xwb3ug3uwg3uwg3sOvvq7cXblPj746u/cB/e4Du51pjeHDu61H9hrPbjXfHCv8eBH+oMf6fZ/rN7/sWr/x8r9H9u7OioW3ZkrmwZPRtnzty1YBHzyySe3LVgUY88biYSJTJ j5Oo1MWKmEjUpr5kvC/iTiTyL+JDotEH9iIrA/gaR3ezHAufgSl0hyMi5WZm8edm/S7k2Mh0rYqYQty1R+WsgUaRUTZv71v4iWrYHINmW1eELLV3fpW k7hSsidnNzByRyc1MFJUE6McmKEEyOcCOFEMCdCuHE3KnPJvR8 jTd0jTcocudblXUCOOhOj6RuYCmehS7iUh+OuSzmFi8tfyOWSa 90FffNGk+vvmm9ta5V/tFvx0W7lR7vVH+3W/KFK+4cq4x+qzPuqrPuqrJ9UQZ9UQZ9UoZ9UOT6pcnxS5Upz4L/+O9exjGkH/uu/XemV0fTm1k+qrPuqzPuqjPuqtPuqNPuq1B/vVn68W/HxbvnHu63trevvml9Yto8//piXjX9r05ol7N4E6E1A/Gma0SyQQP0c6udQf+Ii4NfkEN/k+C+OQtvCPg72sWm4fFLLIR/HM2EFDvYlEF8C9iUgHwdNkDOzIeTjQG8+VAHsOdjGQaawFsKSx kyMx8Tj4Uye9OP0r2Yy5SGvnI6v5bCEyp06U0d52VBOirJihBU jrAhhhTArhBkhxIxAjBBmRAgrQlgRbyDCihFWjLJilJWgrATlM kh5HJzUwcnykeeTczsnT7n0hSWncHKjLm7UySmcbBoubR2nyF0 +XrkL+OaNJtfeMcfc3Ch5/x3Z+++Mvv/O2PvvKD/Ypf5gl/6DXcYPd5k/3GXes8u+Z5d9zy54zy5kzy5kzy5HDvt/88rmJyv96Wx+snL/b17h/8SvDKc3N+/ZZf5wl/HDXfoPdqk/2KX8cNfY7ndGd78j2/2OZPc75pbGtXfMKSzbnj17bltwDy9buk7jbBRnp1jQ6/h6E5CTx78xcs5AogDBpNPSWg48cdycdAaTzmCSX+5IwVvHpuFy cfgTjgDnyK6c2sThT4EGODTAjdsK9bOIj0V8LOxjER+LZHfLIm lgPwv7WcTPIaaWdamn8Ennhf9TJPkHqerXl8hVdBIJ2TRpGw0t awEA+FBh93IpKM5GKXYBALCxRZz20EpxVn5hOmtrUAvJ5pMRMp Eh7V7CSCT0Hk6Hc1qc07hZlYsdc7EKFzPqpGUoLUVoMUKLYUYI 0yMQPQzSwyA9BNGDYHwIjA9DzDDEjKTd4xEhWXhLJQivXy4Mjx RlpA4eVupgZQ5O7uRGnVnr0rdw+IWs3MHIHYzcQcsctMxByx10 egkzmouTUTgZhZNN1XLuhNKdmPoqzhtNLvtBqXT/H8+VLa9fu7xx7fLmtcvb1z7Utf6h3vUPCtYvGyxfJqxYJq1YJq 9YpqhYpqpYps5n7+bNm5+sxNLZ/GTl3s2bM39VVSxTVCyTVyyTViwTViwbLF8mWL+sd/2DXesfal/7UPO65Y3rltevW35u7XLpgT8u+0FpYdk+/PDDn82/J84mzWSCf1OtJGulWBvF2L3IVxuBdbUI7GNhH6M48wQAAO+OcI 5AhpRsrmDCZWmtAJ44bk66gklXkF/OOQIZxxjER2fx06ifyboXmEDWzDxSIvkYxEfD+SA+JgOcy9A+A ADWnUERP4sMfwIAwO+HM0JyiJ9DAwk0kED9idSD1K/ObzYC6844MvUk5GUhLwN5GTAXigEpxk4xdorOw9C0FgAAYPNRA 2Oj0gzsAwAA2NgkImlrFvkuYMauAdpC0haSthC0OQ/GRDDmtHVWMmGlElYqwdd7RoIzejg9zuowRoMxKjetdNIKZ1zui EnRmASJieGoEI6OQJFhMDJkjw7YowO2iMAWEVgjAmtEYIsO2KO D9ugQGOMZhrKMQHEhFBfCcSEcF+WQ/jWWQQzHxUhcjNASlJaijMwxzje+mmVkDlqKxiVoTIJEJUhUAkc lSFSKxKRoXJYm81juoEedTKaKy6vcCvnmjSaX3DBL/MnHZx5ecvaRJeceWdLwyJKWRx7oWPVA96r7+1YtFqxePLxmsXj NYumaxfI1i8fWLFbmsHfTps1PVqL52fxk5d5Nm/gVxtYslq9ZLF2zWLxm8fCaxYLVi/tWLe5edX/HqgdaHnmg4ZEl5x5dcvbRJWceWSL+48dLbphVWLYPPvggLRtnI TkLwVgIxkLSVpK2U8jRjcDaWhik4pCXhr306JnHgY2No+lzGvU xqJ91+Dmnn3OaW8qBx4+bOGeAcwY4h59FfQzqoxEvDXvjsDcGU dE0MZiKwd447I3DXjpPQh+N+GjYyxPPBeKh4hAVg6goyENGQTL 9mIqBVAzKAaTiECV9BwDW1cIQld5Daj805KUhLw37GNjHFmqjo t9sANadRiCKBikapOJ2kidmI2M2MmYloymIqJWIWsahaygDAAA AympAfonZY/+yAgAAANjQMOKJmrJI3gJm7OyLGvEsBixqxKIGPGrEY0Y8bsTj Jg9tJhgzwWYanCaCM3pYA87ocUbrptXu+JgzpnBEZWhEioTFUE gIhUbA4JA9MGgLCKzBPkugzxLoMQd6zP4ek7/bHOgxB/qswT5rqN8aEthSDNjCA/bwIA8YGQIjw2lGUg/Cw/bQMBgaAkP8g2EwPAKFhVBEBMfESFyC0jIHK3dmajlO7mBlKC1F YmI4IoJCIigkhEJCMCgEQyIoLIbDEiQq5Q1Mk+Mbp0hVblPdpf RGk0u+XyL548dnH1lW9+iy+lXLGlcta1m1tGP10u7VD/Stvl9Qdv/w2vvFa++Xrb1fvvb+sbX3K9Ps3fTY5icr7emMe7x302PKtfePr b1fvvZ+2dr7xWvvH157v6Ds/r7V93evfqBj9dKWVUsbVy2rX7Ws7tFlZx9dJvn04yXfLyks2+7 du3nZTARnIRgzwZgJ2kLELETMSkBHNgBra+x2MgpRcdgXh42N6 4HNXxviiA/+JtPC3NioCLC8bO/teTyzcNRHI6bG9cBjX+mjEBUB9efWAZuO6sIgFZbWbk6ttuGxd cBjXxvisDcGD/4hs3AtALw9EAGpCGioX5tpYtXa7GRYUrMJqPhoVwUAAHtbiJCN CNmIkJ0I28mwnYykoCIpAw0Na4HHvjJkhIza07R+kG28vTPEIj 4WGfoEAD75/R4gP39oJWM2wceZ33f1hy3ac2UAsLM/ZMZDje8DQEXdCB4y5aKpWwNs+vLkXgDY24CHjFjIqDq7ZsZHX5 zYBFTUDWEhQxbhDmDGjt6Q3h3Uu4M6d0jnFr4JzHizai8AAGtO iv5aDqx5/+M1ADBjt8xMyHdmyjHjj40eTo/RdVXAjPf+8BoAAOXnOpCgGAoI7b5hm2/ARgksZJ+Z7DWT3Saiy0R0GskOA9luINr0RJueaNeTnUaqy+TtM nl7TL4es6/X4u+1+PtSBPqtgX5rQGALCmzBAWtAYPULrH6B1ddv8fZbvH0Wb 7+F6rd4BVbfgM0/YAsMgaERKCJCYrxvMgcrd7ByBytDGQkSE8ERIRgcsfuH7f4hu2/Q5huy+Ybt/hEwKIJCYiicBY5IUN63TOVWSDZ3vmw/uF725z+erVhZX7GyoWJly4aVbRtXdmxc2bNxZf/GlYMbVw5vXCl+bKX0sZXyzSvGNq9Qbl7Os/nJSnM6m5+s3PvEE+OWKDcvH9u8Qr55hfSxleLHVg5vXDm4cWX/xpU9G1d2bFzZtnFly4aVDRUr6ytWnq1YKfvsj0t+cH1h2d5///2fzb87xibNHsZMMCYibvbEzHjE7AlbPPbDG4CyUzYbGbERYYiK wsaG9cBjX+ujHR/OAD6UwN4Y4oOPbQLWn0YcpuZyAAA2No0FOKepuRwA1p2G+PW/0oXtZMimO7sO2HhEG7QJPpoBbDqqC9nJcNuHMwDeRkPDurRgkp pNAADsEgRtxMiu1IOgTVdXBmw8oguITm0EAKDslMni8Vs8fgvu t3gCVk/ASgStRMjK60eGbGTYRoZtAx8BwEctZNhGhG1EyJpGVLMJAPa2k BE7GYMG/gAAm78x8bIBwIejiI+FvcjXG4C1NaCNiFh158qATYe1QTMeNPX tBYA9jVhg5ORGoPzMcM8eAPiw3u0zpPAb3H69269XnVkDbPyba vhNANjR49e7fOfeA2ZUDfUf3whUnBG4fNo0GufQG1mxN/1lzKd2Dr8BAMCMvWddAa3L/JdyAAA2/00dNXqgLyuAGR+MmgnWTHKNuwFgQ9MgTp+tAgBgxuudQRnsF0P eERs5aPEIzHivCesyuDr1rnadq13natW6WjSuZo2rSe1q0jibN K4mjbtZi7Xq8Ha9p91AdBiJTiPRZSR5uk0UT4+J6jFTPWaqx0T 2mIhuo6fbiHcZMf5nlxHrMeE9ZqLXQvZbfYP24DAU4es3KcrIH AxfrYnhqBAMDdv9QzbvoJUasJICCyGwkANWasjmGwEDI2BQCAa FUFAIBUVQWJyq3JjRHNmm+CDOG00u++EN8r8eathS3rSlvGVLe duW8o4t67u3rO97Zp3g2bKhrWXCrWXirWXyX5XJf1U29qsyZZq 9zzyd+Qh77zNPF1wy9qvUhuKtZcKtZUNbywTPlvU9s657y/qOLevbtpS3bClv2lLesKVc/tdDy354w6Sy3Tr/7hibNHkYk4cxeeJGPGrEw0Y8ZMKthzcAZSctFiJk9YRsZBgc+H gG8FEbJX5nRv5//z1yh6m5HHj8mJF1BliHn+ncMwP4UAIZ6tcBm45qgzZPwKo9sxb YeFjjb949A3h/xEoEbETQpq/jqztJzSZgQ52EDNmIoNUzsgsAdvb7zX0fjqtl3ur1jZzcAJSfH sG8piw+s+ZMWbbmCVqJNIK9ALC3mQhaPIE0fovHfLgCKDtltni CNiJip6CvNwDrziDI0D4A2NfhY2EfA1Hw0Q3A2hq7lQgJT23KL 8XGvym9epfhr+UAAAD/001qnKSme3f6rxs+H6M0Y7WrgA2fj1H9xzcA5TV9joE3gI2Hxo jeYxuA8ppelFQ5SBXKM/A6MOONTnIMJcZQUomSSn5Jl1fl8KmdxkPrgdXVVr07YlDXrwEe P6xjTARjIliTtmk18PjnqtiZ94AZ747IYJ8YpEZsxIAZ6zO5ug 2ODh3apoWb1VCTCmpSQw1KqEEFnVPCdWNQ3RhcNwafUyENakej 2tmsdbfo3K06d5sOa9NjbXqsXY+16/EOPd5hwDsMeKcB7zRgHQasXe9q1znbdY42raNdh7Zp0TYd2q53 dhrcXUa8x0z0W31D9pAQjokRWoLQUpSWORgpSovhiBAMDtm8A1 ZSYCEFFqLf7Ok3ezK+Ddv9I/bACBgQgkEhFBLDUSlSQLbJfPNGk8v/zw8Vx79qe3Fb23NPtz/3dHfl0z0vPN3/wtOCF7cMv7hF+OIW8W+2yF9+Sv7yU8rtTyi3P6HZ/oR2EjQTfuU34TcX/2aL8MUtwy9uEby4pf+Fp3teeLq78un2555ue+7pthe3KY5/tfz//PCiZDPiMQMeMWAhAxY0YpYvNgBrTpjNeMDiCVqJUMsHM4CKs2J C+PYM4G1BCKTCEBWFvXHER6OmpnJg8zEj4/CzDj/TsWcG8KEE1NetAzYd0QSsuN+iObMW2PClyte8ewbw/rAF91s9Aau2bh2w6Yg2KD61Cag4K/IErB6/BR96CwDe6vUaez8AgA8aMcroTmFwU0MnNgDlNUNuwuAiDS7S4C YNbsqIeU2Yz4T5TLjfggdy1BrZCQBlJ80m3M+vYMR8Rsz0RTmw 5qTJhPstnpCNAL/aAKw7jcAp2RjYS4MUfLQCKDtlteBBvhIbcvv0bq/ORelclNZJaJ26z9cDAAC80YUrEVyF4EoUVyI8HpXi1Cqg4jOFR zl66lGg4rXfVwDrT3bDWNfX5fwDRQpcAfe+Bsx4rR0bhTA5hI3 C+Cjc/xow4/UOcgyllKjxs/XA6mqL1h3WqerXAI9/oWWMHsaIM0ZN02rg8b+MRU6/C8z4/bAEooQ2YtDs7jM6u/RIuxZqUdmblLb6Mcs5haVu1HpWYT2jsNaOWmvlttOjttOj4Jkx qE4Jn1MhDSpHo8bRpHE2a1wtGleL1tWidTZrnS1aZ4vO1apzte lcrVpnq9bRqkWbNUizGmrRQM1qsEkNtmigVg3SpkPb9K5OI95r pgS2wDAUEcJx3jcZykgRWgRHRsDQkM03aKUEFrLfQvSlZCMGrN Sg1ZvxTQgGhVBYjESlqZqN42Ubc03V0cQbTW64/Rb52br+t9/oee2lntdeErz+ouD1F4dff1H4Py9Id7wg3/GCYscLyp3PK3c+r931vPbt5/VvP2+YBP2EX7VvP6/d9Ty/uWLHC/IdL0h3vCD8nxeGX3+RPxB/0P6335Cfrdtw+y2+aFKNTZCtqqrq1nl3x9ikMSMbFjFgIYM7aM TMX1QAa06YjJjfhAeads8AgI2HtUErEWz+YAYA7G0lwyAVgbwx xEcjpqZyAAA+lKM+BjU1rQeAtwcidkK4awZQdsJoxkxfVgAAsO ELlXfk5EYA2PCl2mfGh3fNAABg45eagKVvDwAAb/X5zLjpy3IAAIAdPaTeNfAmAADvDehdBI/ORQxUVwDrTw04PTqXR+cidC5C7yL1bipXOTPu5zHh/pGTGwEA2NHrM2Jeo5saPLHhzR5q8MQGANjwhdpnxoMWwUcAsPk rIw0N7gOAfR1eFqJoOwkdqQDKTlpNWMCoPrMaAFZXG7ROSuskN U5CjXr6jlUA60/2dFQBQFUN7FakGeUfyE8+CpT/WY4pYOzUOwAAzHit3S2H3B1flQPrqzshl4wHdMnAnt8CM37b5p KCLinoloJuGdT7W2DG7zqIUZhUIIY/rwdWHTerXSGt2/7XCgDY0DSE03qcrq8CgIqGXme45vfAjN8PiezEkBUTmJzderRd A7ao7Q1KS53CdFZuPC0znpYZa2SmU1LTKZm5RmapkVtr5bbaUf CMAqobg+uUSIMabVCjjWma+J8atEmDNmdQw81quEkFNarsaWyN KnuzBmrRIK06tF3v7jaR/Vb/EBgegWIiOC5GaCnK12wxIRQetvuHbL5Bq1dgIfstZL+FGLBSGd mG7P5hMDACBkVQWJKWjf8IbsyVULqm6tjljSZ3b3326J4PNKeq RX/YPbz7reH33hC/94bs/Tfku99QfvCG8oPXNR+8rt37un7va8aPXjN+9FvrpWD86LfGj17 T731Nu/d1zQevKz94XfnBG/Ldb8jef0P83hvD770xvPst0R92a05VH93zwe6tz/KyZXzLkW3+RNnCBixkwCxfVOQ1Fpvx1KWRjRS+ndOS/P0QjZqay4HH129MLVlXC0FU1E6GxTWP8UvWVH24Btjwhcprwry Nu1Mbl72/pwzY9KUmYPEEhCfTG1d9uAMAdvRQBjdp6NmdPQywu56XrfzUgI uYaJoR85kwvwn3m/BAHn05Nz3Ka4fcXoPbW1+VXfb2QBz0MuDgJwDwSYePg7yMnYpb B/ibInsbsMDgiY3ZtdfX9HftBoCKQwpciWj+vA4A1p3oht2jsHsU co3yD+QnHwHK/yTHRmFstKMKmPH+STgj24kOyC2D3DLQLQXdUrDnv3Oe4Yx3eqV g3++AGb/rIEcRSoEa/pSSLax1R/WYbEd21U/OumIqZ+TU74EZvx8U2olBM9ZncnbpkFaNvUllPTdqPiPX18r0N TL9KanhlNR4Umo6JTWfklpq5NYauZ2X7ewYXDcG16uQehWvHP8 AaVAhDSqkUY00qpEmNdKkRhrVcKMKalSBjSqwUWVvUNkalLZGl b1JDTVnZSPyZENpKcpKUUaCxEVwVAiFRuzBIbt/yOYftHoHrN5BW+pOyZDdN2wPjNiDQjAsgiMSJCZz0Hwbku9lMn VfSiuVNMGe8jvmfv72W/KWZqinE+pohjqa0Y5mR0ezo6vZ3d2I9TRiPY2enkaip5G8dIie Rk9Paifu7kZHV7OjoxntaOYPBPV0yluaP3/7rfI75poRj43KjJwsLBtr8jBGPG7Ao6mWJB4yYEEjHjThARMeN OEBMx4we4IWT9DqCVo9IRsRtpNRkIrBXhrOfszFIj4a8sbsZNR GhKyeoBn3mzCf0e01uimj22t0py60TJjP1Ld3BrDxCzVviN+E+ 0yYz6g6vQYA3uwh9a5cCJ2L0DkJrdOThuDRuUi9i9K7vQa3z8i D+XPwGTCf3u3Tu716t1fvyvz06d1+Ex6yEFEbGbeTtJ2i7V4G8 rJ2irYRMYsnbMJDBndA7/brXD6ty6txUhonqXGQKpRQooQSwcdgfBTG5JBbDrnkkEsGOqV2 pwx0yUCXDHLLIXfmZ45dbgnolthdGcR2l9juEtldIptLbHdLQF wKeWQQIYNJOewdRXwK1K90hlSuqNYd12G0DqO1GK3FaI07PuaI yJGgGPSN2MkBM95rdHXqkFY12Ki0nlOYamX6GqnulER/QmI8KTWdlJpPya21cvvpUfC0AjqrgM+OwXVjyDklek6F1quQBh XKV3G8b/VqXja0Se1o1qDNaqRJDTeqoUYV1KiCmtRQkwpsUkPNGrhVi7bq nB0GrMdM9lv9g/bwCBQTIbQEYaQoK0VZCUpLkLgYjgqhiBAKj4ChYTA4bA/wDNn4C7agEAqJoIgYjkrRuMzB3/dPjGtDTuabAaMRIvKnf3/2+UVzy3/+k/Kf/6Ti9ps2zrl509xbHpt/6+b5tz6+4LYn7vj5k3fe/tTC27csnLNl4ZxneO6a88xd6QcL5zyzcM6WhXOezv91y8I5Ty2 8/ck7b3/ijp8/vuC2zfNvfWz+rZvm3rJxzs0Vt9/EH+75RXP/9O/PomTEgNHq7DDlpBpLRpkc2aJs0uDhjB7G4KGNeMyIRwxY2ICHj fxtayxowoMmPGTCg2Y8aPYELZ6QxROyEi/GiLQAACAASURBVGEbGQWpGOSlIS8DpT9HhrwMSMXtZNRKhC2ek BkPmjC/MWOCm79w8hsxf+P7M4CKM8N4wIhn9Rg+sZG/xad3e/VuSu+m9C5K76J0LkrnJHVOUuMktRn45Wl5DBkwvwHzZ28Puv16 t0/v9ulcPr3Lxy8xuINGPGT2RK1k3EbmfPpMMlYiZvJEjFhI7w7q3 AGty69x+jROn9rpUzu8agelRMkxlBhDPKMwLocwGeiWgml/0g1CKYhJQVwK4jIIl0G4FMKlIC7JgklATGx3i+1usc0tsrlFdk xsxyWgRwqRUoiSQl4Z4pMj/lE0qHCElM6o2hXXuOkUGKNy0wpHVIYExZB/2EYNWDy9RnenDm3VQI0q+7lRS63McEpqOCUxnpKZTsksp2TWGj lYq4DOjqF1Sked0nFO6axXuerVrga1s0HlaFA5GzXOJo2zUe1o 1DgaNY5m/kJOm7qQa9E6WzSOFg3aonW0aNEWDdqqRdt0zna9q8OAdZk8vWb vgC04DEZH4LgIpsVIqmcJX79JEVqCxMVITARHRVBECIWFYGgED I2AwREwJILCvGkSNC5DaXn61gjf5+tixgpYqaQ3WpDEtPFFk5e EzZscZ1qebD+bf0+UTepxzuDhDB5Gj9MGLGrA+PotbMAjRjxsw sNmT8TiCVs8YQsRsRARCxG1kjEbFbdTNOTN64UI+dhUS4yMWoi IxRM2eUImPGjEg0Y8aNLUlWXbTXsbPfxnU8K3sgs3faEJGrDAO DLO6HhtUg/8eiygxwIGLJjBiIeMeMiAhwx4MHe5Po+QAQ8bPVEzEbeQjJVie WwUZ6VYC0mbPDEDHtVjYT0W0rpDWndQ4wqqXQG1M6B2BlROnxL 1jqGUAiHlMCGDPFIIl9gxiR2TgJgU9EghjxQiZTApgyk5QskRS gZTMpiSwpQUoqQQySOBSDGYA0RJIK8U9klhvxQJyJCgHA3K0bD CER1zxlRuRu1mVG5G5WaULmbMyYw6YlIkLAIDQzafwEL2GPFOv atVizaqoHMK+2m5pUZqrpFba+S22lF77Sh8dgytUznPqdwNaqx BjTdq8Catp0mLN2nxZg3WrMWbtVizFm/RYi06rEWHterSnw3oPe16vD19r7JDj3XosXa9u9OAdRrxLiPRb SJ7LN5+a2DAHh4Go0I4LkYYCcpKHZzMmZA5OKmDTSmH0pJc6+C IEIqIoIgIjoiRmASN8/cwR1PV2gVMu8jhOeOGFFxwUoxcJspzqeTLxiR1OKvHOR3O6HFa j9EGPG7AYwYsZsCjRjynxwMRNRP8z5iFiFtJ2kYxdorLdAIEvZ zdy9ko1koyFiJuJmImT8SER4x4OP0xbtiA5xIx4BEjHjHiEUOK sAEbR8iAhfRYSIcFde4JYCE9FtJj4QwGLGLAIvo0Oiyiw8JpIh n0WNSAx4we2kSwJoIzkylMBGckGAMe12FRrTuicUc0rojaFVa5 QipnijFHcMwRGEX8o4hPBlNSiBKDhMjuEdo9IjshBgkxSIkhSg L5pJBPivilcEAKB6SwXwr7xNB4RKBPCPpEkE8E+sVQQAwFxXBQ DIckcEiChKVIRIbGRh30qINROJkxJ6twsqNOdtTBn7LRETA8aA sILN4eM9Vp8LRp3U0aZ70KrVOAZxTQGQV8RoGcVTrqlK5zaqxR 42nSUi06L0+rnodq1VNterJVT7UbsnQYqU6jt9Po7TR5+Y+/u01UV/ojuG4T1WOmes3eXouv3+rvtwUHbOFUtYYwYpSVoBw/njU9xI6TOTgZysocrAxlpCgtReMSJCaGY2I4JkFi2U/nnBwvm8J1OYfDTU+5yy+bBmO1GKvDWB3G6DBGh9E6PK7HeeviB k/c6IkbPXFTDmaC5rvtWSmO77OXhWTNJGsmaJOHNvHb4jEDHs0nZ sBjBk/M4IkXImbwxPR4hqgej+pzVMnijuqwqB6L6rHYOHRYTIfFtFhMm/9Yi8V1WFyHxfU4rcdZg4fLIWHwcHoPq8MYLUZr3DG1O6Zyx1Su mMoZVTmjSmdU6YyMOSIKR2QUDcmQoBQJSGC/GPQKQUoIUkLQKwTztJEgYSkSliBhCRIS88AhMRQSQyERFBRCQS EY5JtSQijVmhJBETEcEcFRMRITI3ExEpcgdOo0TVURrARlRDA9 AsWHwOigPdxvDfaYA11GX4eebNV5mjRYg9J1TuWsV7kaVFiD2t OoJZu13hadv9UQbDeG2o2hDlOo0xTqMIU6jcFOU7DTFOg0BTtN wW5TsMsc7DYHe8zBHkuo1xLqtYZ6raE+S6jPEuyzBvutwX5rSM CT7uE1BEaGoZgQiotgRoywEpSTZIbnZAfpZKzjnwuvHC1FaRlK y1BG7mDlfO/KHNMul28TJ276bnzLle3uCJNUuWmVm1a7GQ3GaDBGizE6nNFhj B5j9DhjyODJYvQwJoIzp8eb5mIiE3znPWNqZVrvofU4rfcUAr9 YdGlJeLQpaC2eQodn7x+k7iLkP07DpGG1OMfPvKLFs+MyNTinw Ti1m1G5aKWLHnPRYy5a4aQVzjjPqDMud8RkaFSKRKRIWAQFhWB QaA/wn8yOgEEhGBJCYRGcah2JkZgYjorhqAiOCnkgnshImmEwOgJGR 6CYEIqPpKD5n0KYFiKMEGGF6TFpQpgTIuwwxAyB9CAYF9hifdZ ojyXcZQ52GgPtel+LnmrSkk1asklLNeu8LTp/qy7Qagi2G8Od5kiXOZqh2xzttkS6LdFuS7THEu2xRHqt0b4UsX 5brN8WE9hTDNhjA/ZUD+ZBe3SQ78QMxYah+AhMj8CMCOHH6XCZkeATxqFmKzq5g82I J3ewme6U/HCBgoNQv80MQgUnSvtOZbt13l0ROqFwxBTOmNIZV7loNW+dm9H irBZndTirwzkdzuk94+FrA6MnkUPS6EkYPZwhb01+JwXQTrKcP yJfgBQYq5kafKq/qt3ceLDMg4kzf3BKFzfm4hROdtSRQp56wMgdjMzB8A0hMRIXIT ERHBWCkREwPAyGh8G0NmCMN0cE0fwAlpH0kJZhiE4B0kM5DObB 5MAOQtwQmMcgyA3aWYGdFdiZfhvda413W2Jd5linKdpuCrcZgi 36QIs+0GoItupD7cZwuynSYYp2muNdFronTa+V7rHSvSnivdZ4 ny3eb6f77bTATgvs9ABID2SLQQ+C9BBED6XKzwxDzAicQgizIo QVI5w4Ow51iqHfucpxcgeX7rvMjxVIj/u+3DMsXBXfsrLdMm9hmE5IkbAMDY86ogpnbMxJK120ys2oMVaD sVqMGw+eRYcn8maMS80kl0gzflvNpaMuyER58lHxuDiVi1NOYC z1UWkic78rh9y55Ti5M3Nxnx3TJUZYMcKIEUaUGS0GxYfA+JA9 PmiPDYHxIZAeApkhkBmCmGGIHQJTZPwZsOch4LEx/Tx2HrbPzvbb2X4bDyewcf02rt/O9du5fhvXZ+P6bGyvle21MT1WpttKd5vjneZYpynWYYq1m6Ltx miHKdZhinWY4p1mustMd1mYHmuKXivL02dLkTqQnRXY2QGQG+C VBrkhKMVwmhE4hRDmhDA/ApXLm6YSvZipFsaN+E7kjvjOzrNw+XybYi7QK+dbVrab594Zpj n+MkMCh2RIZNQZUzjpMRejcrNqd+55P35OxdREi5PPkarGklPN wTg505s+9YJzp+a+o7kTko5/7/PnS5UgqWkFxPy0AnBCmD7JhmF2GGKHIWYQSv3jH7AzAyAzCLID +QjS9Nuz9GWwsX02ttfG9to4nh4eK9fLk1mSi5XrsXA9Fq7bwn Zb2C4r22VlusxMl5nuNNMdpninOd5ppjstdJeF6bYw3Vamx8r2 WNkeK5c5EG9sn40vEtdv5wR2TmDnBkBuEEoxBHFDUGIYTjGSRo gkhOm5YkWFJzi58AReo7lMNq/JZZyUcpL67YK+XQbZbppzRyjODlqJITslBP1iOCRDo84Ai4dYP MR5wolciMIkvxs8BQkVAL9IgkksS4LHPQFXoACpUer+hGMCqVk hfAnUlzMG3JcHMjmp2Rm8UwFdAC4XmCe95/FHzJ8bJnfc+rgR9IXH6WcGEOeT8wImebBgEgtdFIXfrHABCp8S FyYxPS7mLMVCk8gGrAB+evv8YIzpN2MCi2fITgnBAOqnD58498 xLbz77mx1bX35r68s7t728c9v2IpPzciGK5fmH5GhN4zjfUrKV rbv3J7fPC8aYXqOz34wNWokR0O8K0Fte+p/zxRRTzKVn2/adRHgy2X4+LxCje4yOPpO7KFsxxXzLTCEb8JOfZ2u2ASs5Avrd AebpomzFFDOtTFmz3T4/GGP6TO5+Cz5ko4RQ0B1gnn7pzatd5mKKuSYzlWw/vX1BMM70W/ABKzEC+sRwCAuyz7y042qXuZhirslMJVvq1r+NHLZ7hVBQikSw IPvsb4qyFVPMdDKpbMAK4Oa5d4bi3AjoE0IBCRyWoTEsyD77m7 eudpmLKeaazKSyVVVV3TJ3YZjmJHBIioTlaFThoPEQ9+zLRdmK KWY64WXL/XLp3L6Rd0XohAyNyB0xhTM+5mI8IW7ryzuvdpmLKeaazFSy3Tr/7giTVDjjfH9IpYv1hBNF2YopZnrZtn0nESk0b2Rm8KjSxSpdrM rNqtwcUZStmGKmm4xsmS+OHS+bJj3ES4NxRDixrShbMcVMK7xs 2oKy3bbgniib1OCcBuf4r1QnIolt24uyFVPMdJKSzZMlliPboi h7Pme4Z4IsylZMMdPNtu07yUhS58mSJ1uMPa9Pf0ez3lOUrZhi ph9eNj2RZbxsBk8iA1WUrZhipptt23dSkaSByDJeNv4L7Hm8Rd mKKWa62bZ9pzeaNJFZ8mSLs+dzJ6LzRouyFVPMNMPLZqayxMfJ xk+uaqESFqooWzHFTD/btu/0xZJWb5Y4lysbd97uTdrS+GLJomzFFDO98LLZvVnyZKO586A3m cFflK2YYqabbdt3+mNJ0JsEfSnocbJBvmSGQFG2YoqZbrZt3xm IJSFfEvanGC8b4k9mCMSLshVTzDSzbfvOQDylEhpIooF82Rjuv DOYzBAqylZMMdPNtu07Q/FkrlDMONky09a6g8kwXZStmGKmmW3bd4bppDuUAgslmURGtvn3 MInzWCiRIUwXe/0XU8w0s237zjCdtQkPJdhEzhAbNpH0hDhPiPOEEp5QIkJ/p+PZcBwXCYW1NTX7P/307V27Xn3llVdfeeXtXbv2f/ppbU2NSCjEcfw7K0wxxXzLbNu+M0LnfRlGrmx3s4kkGebIMEdG ODLCRZnE1u9kDhKTyXS6tva9d989duyYQCAwm81eimJZlmVZL0 WZzWaBQHDs2LH33n33dG2tyWT6DopUTDHfMtu274wyCSqSJUe2 eXexiSQVYb0R1hvhvBEuxiS2XuHZtQiCaGho2L9/f39/P0kQhMno6O21nqoxHPqLds9HinfeVe/7xHTsG7hP4DGZSI+nv79///79DQ0NBEFc0YIVU8y3zLbtO2NMwhfNwmVku3XeQi6R9EYYX4T1 RVhflIsxiSs6b6TRYDh06FBnR4ePJJ2DQ/C5OuzIUejVV+GtW5HHHoc3bQQ3bLBs2KDfuGls0ybxr3+t+eYb SCxyOxydHR2HDh0yGgyXeEDLgaVAKksPWC5t27bKAtsUXPj3lm/zrKeRtkoAACrbChViisNfyitpObD0Ep5JW+XE0nwn2bZ9Z5xN+ GNZsrLdMvdOLpH0Rxh/hPFHWX+UjbOJZ6/YjMgqlerggQMajYZUKsHa0+SxY+jzz7s2bXJs2OAo3wCVl4Pl5 dbyckvZeuPatfqy1drVq2VlZUPr1ik//RSTj2o0moMHDqhUqos9nuXA0txzwHLgwKW9A5ddtovZ9lvLPM1 n/W2f19Kl4zZvq7yA61fu39ZVli0Qz8Ilz9+2YBGwYsWPb5lzB5d I+iO0P8L4o0wgxsXZxLNXZq5/o8Fw8MABGIaR1lbHyVPON3c4N21ybNiAVFRA5eX29eut69ZZys oMa9boVq/WPPqo6tFHxx5+WP7LX8qWLx98+OG2R1dZ6+pgGD544MDF1W+WA 0u/5Ut+Lco27Wf9bZ9XZWW+bW2VQGXllPv83ykbzSaD8QRPiE6mZF v3H6/ePGdBjOH0Tr/BGTS6wyYs6o2wV0I2giAOHTqk0WiQ1lbH0aNI5QuujRXQqlXmB x+0PvKIdd06y5o1ptVrdKtWaR5+RPXww2O//OXowyvFS5eOLLx7aPHioV/8ou/BB1uXr7CePavRaA4dOnTh67cpzrqcRlZ6jdw3PvM4Z2F6k6UHD kw4Rdoq+cXjWm3jj9JWCYw/6rj1KtsmrDNZUdsy5ck/Wy/9WVdWZhYXPG5lW24brrAg/NLcU9xyYCm/ZMLaBV/JCYfLPofUPnJ3lbd2oQVXUzZfNGmjJnRE/o91wM1zFoTizIgZF1o9YrtXCgWxAHMlZGtoaOjs6CCVSsv+/eiLLyIVFZYVD+HPPx9ranI8/7x62RLDqlXahx/mNZOtWCFdvnx40SJZRQVy9OjYs1u75s3tue++jgeWND60HJfJO js6GhoaLnBI/u0u8Ie2yrw3aYJXBWTLblLoOiTniiW74gWPkrN13okxriQFd5I uwsQrmUt+1pntC74C58+3VS49YEmXcrKTOCtE9hDjDRlfjJxXc sLhco6TfphZZ+JzLlTaq3RZvW37Tk8ooXSlUGGJzCStW2+esyA UY4ZM2IjZI7J5xfag+wrIZjKZ9u/f7yNJ/V/+gu7aBa0rt6xc6fr1r8+73efPnz+P49ZnnpEuWsRrJnnwQfFDD w7edZdkzRqbQGD3kpBSKXr8ieY5c1ruuafx3nvbNz/uI8n9+/df4POAyf7HT/i/mf9eni8gW94ZXPAEmrDthY+SW57cpeOq0wvsZPzpfxmedV4dmF dbTFWT5L1Qkz7fgq9kgcNlnlZGm8Iv7CSltRyovGqy4aHEmCtL dkZkXrZhEzZi8QitXjF4RWQ7XVvb19fnkkosb+0E16+3rFwJPf XUeY8nu4YbMzz7rPDOOyUPPTSydOnAnQvEZWttg4NmFNXqdBqz 2SSTdq9eXXfbbWfnLzh3zyJj9Yn+/v7TtbVTHnaS8+7vTbZMoYAJ61x4J4VPvW/3rCfZR+E7juO2tRxYuvRAW+blunjZxu+YXzFn9alluzqNxomZK FskT7Y4M2LGRyykyOaTgHwz8nLejcRx/L133yVw3HzqlOXf/s2y+lH9L35hf2rL+WAwd7U4hmmffbZ3zpze+fNGysosQ0Nmh0O n0ykVCieGhcPh+rKykzfffHLevNr5CzqeeoL0eN57990L9C8Zd 36k7suNa1BlGzWphdm21cU3IwuKOvEoU90SyKkVJmtGZquY1Bo XY8VUz3oS2fKal5klF25GZo5eqGk6/hnlNyMLXXwuraxcmjnc1M3IgqW9CplKtlvm3BGKsyMWQmilxHa/FApjgcv8/WwiofDYsWMek3ns5ZcNjzyif3il5pe/HL33Xstzz533+c6fP89xXDQaDXOcH0bkGzcOrFhhGRoywrBOqx 0bG3NiWDgYPLZixd9KS49973tff+97R773vdqFd2Eq1fHjx0VC 4QUOn9vGKHCBnd98S7VDKsfXbDl/nfQGyVSNsbx/5sC4CiJ7TyRH9gI3KvIOkbmrUficuthnPb5FWui4AFB5IHN+T/Jx17jKdqIh+etOfCXzDpfTVJ1wn6TwSzZ+878/2datAG6Ze2c4zgqtXpHdJwGDUjhy2WWrrakRCARwV+/YE09qV65UL1+uWL5c/uCDQ/MWaH71qyhBMOfPBwIBL0Xhfr9Lrdb39mrM5rGxMalEgjidoUDg 66VL/1paenz27K9mzz46e/bR2bOrf/QjzeHDAwMDtTU1l7Go10imqh6LubqZqma7de7CcJwT2/0SMCiFwjI4dtm/eXT/p5+azWbdl4dHy8qUDz6kePAX0l/8Qrx0qWjJst45c+Rbt1JOJxUOu5xOu91uslo1JtPo6KhYLIZ50 5Yv/1tpaXVJyTezZ389e/bXs2d/NXv2sRtvFLz8stls3v/pp5exqNdIirL9/WZK2eYtDNOcBApJoLAMjsrQOBbkLm/fyLd37fJSlOy9d+UrV/CaiZc+MPzAA4P33SdYsqT91psH1661y2RWCNLr9Rq1WjE6KpFI YAQJBgLHf/lL3jSe47NnH589+5vZs7/5p39qePgRL0W9vWvXZSzqNZKibH+/mVq2u8J0QgpHZHBUhsTlKI0Fucvb6//VV15hWbbv6aely5aJly4dvv/+wcWLBffd13fffR233to4a9apkpK+sjKtXq/SaPg6bWh4mKKo5l//+q+lpadKSk6mqU7/rJ49++Qdd7As++orr1zGohZTzLcML5vClVBMLltUisSkaFyG0l iQu7zfqf3qK6/QND1QWTn8wAODixcL7r23b/HinrvuarnxxrpZs2pKSpp/8hPl6dOjGo1cLheLxUNDQwODg/3Dw7Kmppb586tLSmpKSmpKSmpzmT375N13MwxTlK2Yv6tsfXkn FkqMOhMKnpRs92RlE8MRCRyVIDEpGr/s12xv79pFeAjR2+/0P/BA37339t23uGPevIZZs87OmlVTUtL4ox8pm5rkBoNMJhOLRENi 8ZBQONDf39vb2zMyoujoaJ07t6ak5OysWXWzZtWnaSgtrV+9mi LJf8hmZDF/v9n68ltYKDHq5DJEmOTP5ufIJgRDQjAkgsIiKOoOMM9c1g+193/6qcFoUv3tb90PPNBz333tCxbUzZpVW1JSXVJS/6MfjTU2yvR6mVwuEolgh8NLku1nz/YMDvb39QkEAuHYmG5goOP228/OmtU0a1bTrFkts2a1zJzZ+k//1P/KKyaTacobJDn9DCe52X0lM+0DXeSG09h/tlPVuOTuKOfzuJwU/Czh0g/9rZ/C33ue/c0OLMjJHIw8TVa2W+YuDMW5QatvyOYbsvtH7AGnn97y4huX8fC 1NTV9fX3W7q72JUs7Fi7kTTtZUnL2X/5lrK5OptdLZTKhUAg7HD6v95sHHjh2yy0dZ84KxGKxSDQ6OmqC YVgq7vnZz1pmzuycObNr5szumTPP/NP3dMe+EQgEU976z76XF+xIewVyJWSb7DPo6e15kr5jE7rvj/twra1yGh9h/aPI9sxLb7oDrBSNZwjTyVvn3833ILkjGGf7zHi/2dNvJgRWyuGLPVH5u8t4eJFQ+PU3XzsM+ualS+u+//2akpLqkpLTN944duaMTK+XSqVCoRByOHxeL3+X/2RJyZk5c/qbmhRGo1GvhyCIikQplUrwo5/0XXdd/3XXCa677vRNN+M6zfHjx6b8UHvKHlhXPNekbBM6SZ2/TL2h/lFk2/LiG84ALYIiGcJ04tZ5dwHAih//9PYFgRjTpXd06R1dBme3wQ17w489dznvOvDdtZwo2rRqVc0Pfl BdUvL17Nm1N98s7e0VK5UjIyMwivoo6uhDD/21tPRk+l5Iw/z5owIB4vEQBBFPJr0U1TtnzvB114lmzRz+3vdkH+0lCaLqvfem 7K51IdkmDNSYomPCZAtyMu5vbYUHwhTYQ6EN052Y8rtQjOskcZ H7L/iCTPz1fLbHWK5tF+VagY7JE17aiaWd6r24RvNE5e8cvviQ3T9s DwzbA0N2fyjO3TJ3IVBVVfWT2+cFonSrxt6qsbdpoHYtDJKBjf/xm8tbgtO1tf39/bovvzz5ox99U1r61ezZX8yefWrx4r7WVtDl8lHU4V/84vPSUv7Ofm1JSd2sWQ2zZrX+/Od2hYI9fz7g9XatWdMzc+ZoSYli9uwzN9wACfr6BRfsiDx1MzK vK9aEnnV5fdcn7nDCJoU77E3oJjlxD5MNGJms12N+l6UL73+yz Sf+mutYjm35DwtdtE0xY0H+P47xPb4u5r24xrL5uVcRb1RgITM E4+zNc+8AqqqqfvLzuf5ovElpaVSam5SWZpXVTvjK/+2Fy1uCzBCbxkcfrf7hD7+cPftvpaV/KS09tmiRsrPzy6VLDpWWfjN7dnVJyamSkjMlJQ2zZrXMnNk+c+ bgwoXIuXP969b1XXedavZsTWmp/MYfNK5Zc1FDbPJuBEzorTf5KJLs+TSu03HBTbJ/GqdGoXp14h4m2XBp4dN3in7Dkz+pwptP/HWS+mx8CQspOkln6Bwzx3fCzKvDL1Dsaymb/nM7TIW7jViPCesxYT1GLBhjbpqzAKiq2vrjn8/1R+MNCmO9wtgwZmwYM1k93vW/ev6yF4IfPIpJpcd/dttXN974eWnpodLSQ6WlB0tLD5WWHp09++vZs/mP1OpmzWqaNatj5syemTMF113XM3PmyHXXaUpLDddfr/r+90/ddBMxOtrV2XnhwaNTXydMNVIj75olO/jlAoOgL1K2Cw4PaasEgKVLCx7qYmSb4lSdWraJNykLjlS4CNkK vJLjeipPlO1aNiwnG/79NyAZ7NQ7O/XOToOzy+AMxJif3r4AqNp+b1a2UUODwlCvMFhxat2vnrvshchM i2Cqqam+6aYvb7zxT6Wlh0pLPy8t/VuObLXpaq175kzBddcJS0rks2ZpSkuN11+vufHGmv/3/+x157Ra7UVNi3CBi/IJ4zImH8ORM/hlsvbSlMOHpzjo5BtO0mF+StmmKuHE1yP/9wL1XO4AgCk68k94CgVeyZyCFRjgM7HY1+q9k4p/fwkkA+06tEOPtuvQDh0aiNE/vX0+cO9TAN+MbBwzN4wZGxSmxjGTFfdeCdnO50z4Y66p+frYou can see links before reply 3r0Kdl+/G6O6YGgQAAFsdJREFUe396+3x/lG5R2ZqV1ialtUllsXm8639deYWKkpnKDpNKGx5+5G//+q+Hb7jhr6WlX+bL1jVzZv9114lnzVZcf738hhvq//mfm8rWEmNjlzyVXTHFfLfhm5EdekeH3sE3JlPNSOCprTfNWRCI MR06tF2LtGnhNg0MEoEN//7SlStN7iStoEAw/OZbX998y5ff/371P/9zTWnp2ZKSlpKSzpKSvuuvb/ze907ecEPHk09a6875SHK6k7QWU8x3l03/uR2iQl0GV7fB3W109xjdgRhz05w7gKqqqpvn3hmMs70mvMeI9R jd3QY3TIUe+8/tV7RAmenHe3t7CRzHTSZba+vovn3tzzxds+T+6gXzG8vWDvz2t 4Zj32AaDeHx9Pf1FacfL+aayObnXkW8kV4z0cdjIYJx9ua5dwJ VVVW3zFsYinMDVt+AxdtvofotFOKNPvH8f38HxSp+sUYx//vyROXvUF9swOobsPoGbP5BW86H2rfOuytEJ0bA8AgYGgZDQ/agwxff8sLr31nhil8ZVcz/pmx58XWnnx4BwymgcIjvrsV/ZVSYTojhmAiK8jgDzNMv/c/VLnMxxVyTeealN10BVgTHxXBcjMTFSDxMJ3/Gd0T+2fy7w3RSgtAShBYjtBihXYErMv14McX8I+TZ3+xwBzkJy khQRoqyUpQNZ4bYFGUrppjLmK0vv+UOJmQOLkN2PNvP+JHaUFQ MxcRQTATFXAH22WIzsphippWtL+/EggmZI4XcOX52rYTQHuIHawvtIaeffuayDh4tpph/nGzbvhMLJWXOpDxNzozIc+8Mxbkhi3fI4h22eIctPoc3tuWyDh 4tpph/nGRkkxWQbc4doRg7YMQHTPiAER8welAq8tTzr17tMhdTzDWZXN l4UrKtWAHcfPv8YIzu06F9OkefztmncyJk6Mkr3IOkmGL+t2bb 9p1YsJBs26uqbr59XjBK96jBHjXYo4F6tAhMBJ74j5evdpmLKe aazLbtO93BpMwxQbZ1K4Cbbp8XiMa7lNYulbVLZe9W2yGP//Er2RG5mGL+F4eXTepIyhwp5VKy/cebVbxsnUprp9LaqbR1quyQJ1CUrZhippeMbBnfcr4Mka/ZVLYula1Lbe9SQxAReOJyT/hTTDH/INm2fac7mOBlk+bKlrpBEqV7NHC3Bu7RIj0aBCaCTxRvkBRTzL TCyyZxZH3Lu/UfjDF9elef3tWnd/fpMYQMP/Vc8dZ/McVMJxnZMr6Fc74M8c5QnB0wkQIjITCRAhOJeqNbKn97tctcTD HXZLZt3+lKy8b7Fs7trhWKc0NW/6DFP2gJDFr9Dm/86Rdeu9plLqaYazK8bGI0I1siK9vP5t0ViieGbaFhW2jIGhqyh Ry+Yt/IYoqZZjKyZXybIJs9PGQL8Th89DMvFWUrppjpJFc23rfcZuRdo Tg3aA0MWgIDluCANejwxYs1WzHFTC+8bCI069v4azaB2dtvSoF 4Y8VrtmKKmV62bd/pDCREaNa3MJ1zNzIYY/sMnl493mvw9BoIhCrejSymmGmGl02IZH1LybZiBXDL3DuCMaZb 6+zWOru1ri6tCyLCxSE2xRQzvWRlS/uWkm3dCuCWOXcEokyXxtGhRjrVaIfaARLBJ//zv652mYsp5ppMRraMb+Nl69SgHWqkQ4V0qBDQEyh21yqmmOklV zbet5RsT634caoZqXF1qh2dakd7UbZiivkW4WUbQbK+jb9B0q3 Du7TuLq2rU+MEPcHiSO1iipleUrLBiREkpVyObPMWBmNcn5HqM RDdOk+nFgOJ0JPPveIvpphiLj28bMNwyrc82fgeJP3mYJ/J32vwdusJiIg89fyrV7vMxRRzTWbb9p2OjGxwYiRPtvl3h+KJA VtEYA31mYO9Rh9MRbdU/vZql7mYYq7J8LINwVnfQjmy3fP/t3fmP23ciQL3X7E/rLTbJO0+crXJNlJ/7mr19kndbRpICBBSLQ0GYiAhDbmlV6l6R96TWulpq6fXJku4Mb 7GF2TTJG2uhsv2jI8Z2/gkgM/xHD7GM77S98OMD8IRQrawqN+PPj/EYzPzne/MxwPGMcnM88c+7pGXe+Bhvncl50muoa17q8cMAGxLSrGVeivH9 pv97yYzz5/4c4992Ude7oEnPU9mTkgubvWYAYBtSWVsfG8vxPbjk7n8Y3/+kS/70JuZp3KNkstbPWYAYFvCx/Z4rvBkboXYDiUzPz6ZKzyeyz/y5x/6cgtU/mT7la0eMwCwLfm489pCvPB4rtzbstieFR77C4/8+Uf+/AJdONlxdavHDABsS/jYHs0Ve1seG3/HI3/hkb+wQBdOdlzb6jEDANuSjzuvLdCFR3Pl3laIjb+bj+1jEBsAs CGE2Pzl3laJzV94yMfWCWIDADYCH9tDv9DbCrGVSnvoL8yD2AC AjfJx57V5WkiJ721ZbMXSQGyAtREDxGKxWLza/FTGxve2amwPQGyANRGLxVv9xvotRiKRvDS2B2vEVirtgQ/EBlgLPraFnyt9fX3ris1X7m1JbInMj0Jp/sL3IDbAmpRi2+qBbA3rjO17nxDUQ38h8UJsD4qXNRAbYG1AbOu NrdjbSrH5Ct+D2AAvA8S2zthKvS2LrVjadyA2wJqA2NYT23e+c m9LY+N+LJX2na8wT4HYAKsCYnt5bJSQEp9VglsWG3/3d97CMxAbYHW2IDZFk6jIe9fhiqWlW/D190SiJsUmjGU9sT2jCt95y70ti80rlHYfxAZYk82OTdEkWhpV 8UY5tsrsfmrWGdt9r9Dbktje2vdugnt+35u/783f9+TvefLPKPCuf8CqbG5s8PX3ll6xyguExJY94qdl/bHdL17clsQW557f9WTvuXN33bm77twcmQf/nw2wGpsa2wolwdff4y9jiibRe9evb+JFjabpV4yN760ytt/Gued3XNy3Lu6OK3PHlfGTucZ2EBtgZTY7thdbKvUn/CS3iVc1mn712O57K2J7c+9Bmi3cdqZL+ohsI/hYBMAq/GNd2RQVP8RtCuuM7d6Kse3ae4Bi8zp7XIcldPakzp70xjINkku bN3zAtuIf7Wc2WtG0mZe39cd2b3lsO/e8Q6VzKksMshKQlVBZSTfO1oHPjQSswla8GllqqfKlyfJrkPAm Xt7WG5tnpdh27H6bZLIyJCRDwryzEaYWfCIyYBW29vdsFZewJS/4L/kFwU/JK8RW7E2ITfS+aMfu/QSTGTLODxsXeB3hxFEx+Kx/wMqAd5C8NLa5itjuVV7Z3qjaF0tx/VO+gWl//7S/f9pvD9E1zWc2cwcA2wgQ23piu+sp91aO7ddV+/AUe2vS1Tvp7p309E55sCBV3dy5mTsA2EaA2F4tNk8hviS2JNsz 4bo16bo16b416UYDIDbAqoDY1hnb3eWx8d9GCqVNgSsb4CWA2N Yf293K2ETvi97YvT+W4vqmff3Tvv4Zf//0nD0UrwF/eRSwCiC2V4rtbuWVbcfutwkmM2RYGDYsDhkXh40BRzhxrOXcJo 4fsJ3gY+v7GbOe2L5dMbade94hmewoHB5FIjIkLEMis1HmeOv5 zTx+gG2EWCyW/OxZT2xCb+6K2HbtPUCmcyoLobISkJVU2Sg3ztafBn8MEbAyf/+PO92erDY/Jzuu+cnCHXf+jjv/rTv/rTsf557/Zv+7whuRqXReY6M0KK1B41os4YllToD3RgIAG+Jkx1U/mf+bK8d7x5WLc8/f2lcRm9ZGadG4Dkvo7SlvDLzrHwDYII3tV3xEbnw2Mz7Ljc9y4 06OZp+/te+3fGwHqHROYyW0NkqHxvVYygdiAwA2ygnJZW8sq7czOgejs6 d09hTNFt7kY9u15x2KyUJIRG2JaW2UHkuA2ACADdMguejGOTUa V6M0hNKQjaLS+V17D4o+//zzXbvfJpmM0rgIwWGNJaZD4yA2AGDD1LVdcEXTCktMYcHl5qjM HCGZ3M4974jef1+0c/d+MsXJpucUhgUIDmsspBfPNEpAbADARqhtPe8Mp0ZMwRHT4rBx Yci4QDCZHbvfFv3xVNfOqn1EkpVOuGXTfqUxoEZiXpxrlFze6j EDANuSYy1d9lB8YHquf8rXN+XtnfLGUtwbu/eL/niqa0fVXiLJjjx1jk54FYZFCME9IDYAYKMcFZ/FgvStSU/P09m//uC8+dSJJ9k3qvaJfvc70Y5/2ksk2eEnDumEVzGzACFREBsAsGFqms+gAfLm09mbT+w3HmPfPM aiSfbXVftEfzp1rhibc3TCKwdXNgDg9ahu7rQFyBs/OL55gn3zGP36MVqObafwbaRLOulTGAIgNgDgdeBju/mD88YT+zdPsBtP7Dgf24fiT3dW7SOSnHTCK5t+pjSG1GbCEcn8 pU/V2H7lZMfVkx3XPu649nHndrPj2smOayc7rp7suNrYfqVRcunE6 QsNbefrWz+tbz1X19JV19JVJz5b8rj47PHmM8ebz9Q2d9Y2dx4 XPLOW4rPHxWfrxF11LefqW883tF04IbnUKLnc2H7lZPuyeSuNp/1KY/uVE5JLDacv1rddqGvrrmvrrmu7wFvfdqH+dKUXeRskl05ILje2 X2lsv9rYfrWx/Qpvg+RifVv38dZPa1u6jorP1jR3HjnV/tEnko8+OX246fThprbDTW0fVvrntj/9uZX3w6a2w02nDzdJPvqEt/3IqfYjpzoq7DxyqrO6eQWPnOr4SNiQ5HDT6ZUtr7azRny2tvXT urYL9ZJLDfwUFQ/NCcnlBsnF+tMX6tq6j7eer205d6yl61hL1zFx11HxWd6asmdqm kt2Vjd3Vp/qrD7VURpYzbKh1pQ9U9N8tkZ89lhLV23r+bq2C/WnLzZILp+QXOJtOH2xrvX8sZaumuaOI6ckpb376BNJdfOZoy3n jrd1Lz0WxZG3nq9tPVfb0nVU3FUjPvPfNwZN80TPhPuvT11/fTp78+ksnuTeqNov+v3vhZf+R6fn5IZFFRxRW8gJf9oZzfmInJ/I+8nCtjXvJ/I+IueLZb14xoOz7ijjjqRc4ZQrnJwNJ2ZDlcZ5ncG4Mxgv3VzT xGw44QonXeGUO5L2RFkvnvHGsj4i5ydXnLe8n8z7iJyPyHljGT fOuXHWFWXdOOvGuQozHjzjiVWa9cZyXiLnI/I+siiR9xE5TyzjxllXlHFGUo5wwh6KY0EKDZC2AGkLkNYAYQ0Q 1sVKY5bFmGUBtyzg1sWYdZGwBghr8fEVUrxokMaCcSy0RDRIow HKVrmVxZUMkPya0SBtDyWcEcYV5dy4sDv8+L0xfhc4d5R1RdLO COMIJx3hpD2csIcS9lCcF1vRYBwL0miQRoM0tqpxwVAcC8XtoY Q9lHCEk84I44qybjzjwbOleXbj3GyEcYQTWJBGK3ctQGLBuCOc mo2ybjzjjmU8sayPyHmJnAcvz78znOQPAbxA3XGE+6b9fVP+vi lf35Q/lsrs2P226Isvvjh06NDXPf130ajSFIaQmMZK61BmzM6OOzLjzu zt2fzfXLyFTfP2bP61zd12Zsed2XFHZszO6tGk1kprLASE4Co4 ojKFlcaQwhhUGINKY4iXv6kwBAT5myup5L/KFFaaIko4okJwtYXUWBM6lNHb2XFH5rYz9+K8zeZvz+bGndlxZ 2bMweowRoMmIWtcZaUhWxyyJdRoUoOmNBijxdI6O6uv1MGNOTL jzuz4bO72bK64nuyYg9NiKbUtrrSQcgQfhcPDxsDgzPzA9LP+6 bn+6bm+Kf54+3un/L2T/t5J361JX8+Et2fC0zPh6Znw3pr03pr08Xfx9xb135r0904965+ eH5hZHDIEh42hIWNwyBgcMgSGDIGBmfn+6Wd9U3PFlVd+rWDv1 Fzv1Fzf9PzAzOKwKSIzEyprQo0yWozVO7gxZ3bMkdHbWS3GaGx JyEorzaQMiUlNkRFjaMQYGjYGh43BIWOA3+KgITBoEP49ZAgOG YLCwplF3iHD4lD5AS86bAwOG0PDxtCIKSyFo3IzqbLG1WhKi6W 1GMOrsSWUFmIUDg8ZFvjZ653y90z6eqfmBg0BKYwrrXE1mtJgj M7Ojjk4vYPVYinIRisthBzBR+GI1BQWxiwMe3HIEBhDo//X03/o0CHRV1991dzcXLX/gCfKqJCY2kJpbQkdxujt3JgjM+7Ijjtzt52vf+q/suPO3GvpyI47smOOzJiD09tZHZrS2hIaC6U2ExASgxBcBUeL4h VGl4qvJRKDEAJCCMhMaaxxrS2pQ9N6jNXbuXFnlu+trDMnlO/I6O2sDktr0JTaloBsCbUtqUZTGpTRYmktxursnN7O6R2ZsSVmx 53Z4t4Vn0QcXDFaWmkh5UhMBkelpnDlyTpsDA4Lp2ZwqHhqDkw vDEwvDMwslM7UgZmFgemF/un5ogv90wvFzMJSODoK40WjUjgqNUX4c3e4vOYXHTIEhwyhIWN oxBSVIYTCQkO2lAZNazGWP7vGHBmdndWiaY0tBVkTKgutQEgZH Bs1RUdNUakpKjVFeEeKSk0RqXDXkgcULX2h4ChcEh+FcRkckyE xuZlUWmjIlizOOS+jQZMqCy1HYlJTeESYN2FHpKaozEyqbEk1W nw2dHD8M4XallBZKaWFlJtjMkSYn4rtRl1Rpmr/gQ8++EB08+bN7u7uN/ccuNE7aJpn1Ja4xprUoowOY/UYp7dzY/bMmD27+eqxzGvL6TBOh7E6NK21pTTWhNpCq80UZCYhhFQhhAom VAgvWWF5CVTh8iUQQkFmCjLTkDmutiQ01pTWxuhQVoeyOmz5vG X09ozezukwVoeltSijsaXU1iRkTaptKbUtpbExGjStRVkdxuow Ti88folj9sxY+Sanw1h+PfyZqjRTCoRPjheXlQvBR034qAnnT9 ARo6DUGJGaIlJjZMQYHjaEhgzBoZnA0AzfT2jYEB4xRUfhmBwh FQilQCgFQioQUo6QcoTkt1JcLb60AV581BQbhWMymFSYaZUlob alNLa0VthNTodxWjStsTFqawqyJFTmuAKh5DApg4niLgiOwvx6 eAkZTMhhQrZUOUzIkeWSlQp7YaZVlgRkTfJzrkHTGpQRZtISV5 opOUzI4NJ0RaUmXIaQCjOtsibVxecLHcbqMFaDMmpbErLEhfk3 k5WbViCk4Rlzo3fwzb0H6+vrRYODg19++WV7e/svfvmrG72DXpz73sWoLSmNldFYGY0trbWltTZ2q9RY0xuV4VVb GbUlpbYkIXMcQmgVQqlgSglTSpgsSilhSgWXlpdvvkSELhqHzA nInFRbUmpLSm1l1FZm2bylNba0xsYPKaW2pCBLUmVOqMwJyJKE LEnIklJbU+ritPNqX5Tl/yE8wMqfpvx64kqEViCUAiblK0vITLyx0RfFpcboiCEyYggPz4S HZ8LDhvCwITJiiEqN+KiJkMNUMbYlykxkcZ2EzESMVlhcSMpMp BymFAitNCdU5iRkSUHFKeIPjTB+JK5EaAVMyZeuc6mkbNW9I+U wtbYKQVqB0EokXpz5VNEkZEny0yiHSXnFTsmEGRB2oXSY1FZGb UnyTxNKhBbmH6H46brnTLij7I3ewV/88lfV1dXd3d0ipVJ58+bN69evt7e3v7nnYNX+g1/3DJJMviS1pZI/ibn1+bobep19eb1pWecOChJMjkjxZovmyr5kNv6+M5kjmdxKW3 99X/8MebUj+HXPQNW+g7v2HKyurj537txnn30mUqn1/YMj//OX//383/5D3NJWe7x+5+4DwJ+Z7whWld1RVVy49cPbrv7zH/6l5mjtmbOfXr32r//+n//1/998IZcMIv6OAAAAAElFTkSuQmCC
البته این پیغام هم پایین میاد
You can see links before reply x9VHlAAAGwklEQVR4nO2dTVLjOBTHfRKqOABLNr5BH4AVe1VxA oo7sPAiAyuq2GTL0hyAG3TVdM+0h5lmCmZImqRxHKpm51n4Sx/vyZJxQuL8f+UFMbL0LP31LEsvSnB9fX1ycpIDoBJAGYAEygA0A 1NGLIIwStzPfxRbYKeqjFgEDSLup4hYBEEQRi6pAhEnURgESvU 0RoVREoV2s5IoJKuWPF/nHEZJUW7gYmofeNmpNAxrnls9V0lbBUj4jFj0LttYtFqcRGEhi FjIqoxF86FovDbBxoJOQp9Xb9bBzt7wszPPS9VYW6dP+z2UUXc qpXUUNUuXNX0wELGrMkRcZFjl1OIiKj9j5OTjNlhlNDcQhmF9X rqvwEgs+Z7GKjofb7dRVYbWPGY9l143FNU52Z46uZxJ2eWEaHJ yV0YUSnnFoqmUOJaroKoP2V05ernqkkTJxuq+aGV4dUdOGXLzF Fqt7rFJn0Shcl+FOcWZWBQlcfn42pnnedVLZPky9ax0MxEbXcw UX31F/V83ZRh9t0kj96E6b1PX3bxc1webe3fkfYY85lKfZwqK+2wZIrz HvUlqaf7k6rn+o0rqoowmQSzalVFewCpDGco0qfpSRucLnbujY ilXXOMjrY/FVh3LvtbbTkqQH68M1Ys2FSRXpeyP1BszvKgH6ihaHo/m/NOkNq29O8rPLvlvJZXaX9nmp5TB5eNpp67I5slC1nP/ytCVSQ1dVLconQ6FkN4dFCcq3F+oTOSCdc/FK6NLdySHn0YR1L/oLm3Px9VO+X06kcsKo4Sq5yAI69LKsUdSvdaZDVw+EpoPdZJhz XQp+A7+P4rNtHPIygDvAcoANFAGoIEyAA2UAWigDEADZQAaRRn EssD6VqUpdIP6ChkB7eg+I9EWEz9WGbk6Q6hNjoNVwinDnKgPA jL+gIvP8IxvYFHnjmXhmvEiZJxBx3J3HkIZbPVR8QdMfEan+AY SbVWh+sjFi5hxBh3L3XlcfUaeM6vMzEpbl/gGElIZfLyIuWbYsdydxzrO0CCUwcRnGBc6xTcwhRJPE19lrDXA cyC0KENpAVMZbHxGp/gGEj0CofxAx4uwyrCXa1/N31Ha3lrb4g+4+AzP+AYGw6AmNfUUI+MMqBGrVi6UQYCZLkADZ QAaKAPQQBmABsoANFAGoIEyAA2UAWh0ZWhTSxv1vQx3VrVByS7 Fi5g+Q5mO3rDv7GwAOxMv0qIM6XutpQux7Q9BTDkHQRBGkajdj 0ecB7cPRE/7Q9jtZNmZeBEfn0HFZ3BxEk2sRr2ZTm7Lh47z4PaB6GN/iHY7SXYmXoRUBjPOINdaydVwNUxQbyf3OA/uO919fNdbyZ+5imBn4kVafIZCV2XoF7rHeaxXGe0bYOR69Qw4X uR9yuDjJOTziqcl8+HiPFatDLudTCXsSLyI5a1VvVXO93HRfnL gRhg2fYXJh4jziKRoC3UfiIA577U/hOnYJTsZdileZB0zXZu2XwXHtti5HlaoDKkzbvQzdVvsXDOYHQ c0UAaggTIADZQBaKAMQANlABpJGc1cDblBaRe4mT7bXtw+mWtv m8rXtaVV144F7Daaz+B2Me6VPrblkEMj5LVKeTZ60OETK0d/mmjLAupSMTEjxMVbkHESuTk9Lv3qgj5hbVGPoa3abCWgBLJ4B8 Y4Q+p0sjB8f9ejTkkvuLdtwWD3VUS21eVJFBarJ5jnfifECLSs dmP9k1tLsixeeyhDVkPbarhdGYVxTgungId6N4lF8XTQGp/Noydl1Pm0D24cniZO+QAe8q2VWAX2/V2PAj9lFG3p9jtILiNQI9RkI1a3twV6PoNsUZ/f9aDjJIxMjGbyeZ1oeWutk+g/gAVlOLFhM10r+EVQ0I1NUUYvc1+gRzZFGWDTgDIADZQBaKAMQA NlABooA9BAGYAGygA0UAaggTIADZQBaKAMQANlABooA9BAGYAG ygA0pTL+A0ClVMafztxXPDw83N3djcfj0Wg0Go1+kTDPgK2jVM bf/jw9PY3H48fHx+VymYHBUSrjX2f+qZhOpxcXF29vb1m2zLJssWi ONF2k6UI+g2PrjlIZE5XpdFr8MZ/P0zSdz+cTg9lsdnl5uVy+ZVmWpukrGBY2ZRSyODo6StOUU0aWL V9f0/n858vLDMeQDlYZhSz29/dPT0+tysjmP19fXmbT6Q8cQzpoZRSy2Nvb+/Tp09XVlUUZi0U2m82n0x/PzxMcQzpoZSwWi4ODg8PDw7Ozs5ubG4syJpPp9+8P37798eXLb ziGdNh8xvHx8fn5+e3trUUZz8+T+/u/vn79/fPnX3EM6fgffpixyI3W2ykAAAAASUVORK5CYII=

alireza9900
13-06-2012, 11:56
تنظیمات رو مثل عکس های پیوست انجام بدین:

avr.mohsen
14-06-2012, 10:24
تشکر مهندس
با پخش نشدن آهنگم چیکار کنم کولدیسکم 8 گیگ هست اون که مهم نیست ؟؟
فرمت کردم وفقط آهنگ ریختم روش بازم پخش نمیکنه کلیدی چیزی باید بزنم؟؟cry::

alireza9900
14-06-2012, 10:55
چند تا نکنته رو چک کن:
1- کول دیسک فرمتش fat32 باشه(8 گیگ مشکلی نداره. ولی اگه همه اینا جواب نداد کول دیسک 4 مثلا انتخاب کن شاید حل شد)
2- به عکس ضمیمه توجه کن.
3- پروژه رو کامل بیلد و پروگرم کرده باشی
4- توی روت کول دیسک فایل wave با اسم audio.wav (با توجه به تصویر ضمیمه) داشتی باشی.

با این کارا نباید مشکلی باشه. فقط یه نکته! الان چون درست یادم نیست اینم تست کن که وقتی تمام مراحل بالا انجام شد و میکرو با موفقیت پروگرم شد و کول دیسک رو وصل کردی بهش، شاید بعد از ریست باید اون دکمه آبی رو بزنی تا شروع به پخش بکنه.

alisaeed
14-06-2012, 14:25
سلام،

سلام
جواب سوال اول اینکه این برد LAN رو ساپورت نمیکنه.و جواب سوال دوم اینکه این برد usb otg و usb host رو ساپورت میکنه و برای اونها هم مثالهایی رو گذاشته.مثلا ارتباط با کول دیسک و پیاده سازی fat روی این بستر ارتباطی و یا ارتباط برد با کامپیوتر و معرفی برد به عنوان موس.

alisaeed
14-06-2012, 14:36
تشکر مهندس
با پخش نشدن آهنگم چیکار کنم کولدیسکم 8 گیگ هست اون که مهم نیست ؟؟
فرمت کردم وفقط آهنگ ریختم روش بازم پخش نمیکنه کلیدی چیزی باید بزنم؟؟cry::
نه ربطی به ظرفیت کول دیسک نداره من با 8 گیگ هم تست کردم.شما اگر همون مثال خودش رو بریزی و بعد از پروگرام کردن کلید ریست رو بزنین شروع به ضبط صدا میکنه و led قرمز شروع به چشمک زدن میکنه حالا اگه کلید آبی رو بزنین شروع به پخش صدای ضبط شده میکنه(led آبی هم چشمک میزنه).در ضمن صدای ضبط شده که با پسوند wav هم هست رو نمیتونین با ویندوز باز کنین چون این فایل فاقد header file است.

alisaeed
14-06-2012, 14:46
در مورد اون پلاگین ایکلیپس برای keil این رو بگم که تا اونجایی که من فهمیدم این پلاگین فقط برای دیباگ کردن توی محیط ایکلیپس نوشته شده و کامپایلر رو به ایکلیپس متصل نمیکنه و در واقع به دردی نمیخوره.واسه کامپایل کردن باید از کامپایلر هایی مثل code sourcey استفاده کنین که اونها هم درد سرهای خاص خودشون رو دارن.

masnadi123
14-06-2012, 15:10
سلام

دوستان من تازه شروع به کار کردم با این بورد ، یه کم پیچیده میاد کدها و معلوم نیست رجیستر ها چه طوری ست شدن ، کسی پیشنهاد یا کمکی میتونه بکنه ؟

avr.mohsen
15-06-2012, 10:38
سلام
یه سوال تخصصی :mrgreen: صدا از کجا پخش و از کجا ضبط می شه:0013::0013::0013:

alisaeed
15-06-2012, 11:22
سلام
یه سوال تخصصی :mrgreen: صدا از کجا پخش و از کجا ضبط می شه:0013::0013::0013:
سلام

avr.mohsen
15-06-2012, 13:11
نه ربطی به ظرفیت کول دیسک نداره من با 8 گیگ هم تست کردم.شما اگر همون مثال خودش رو بریزی و بعد از پروگرام کردن کلید ریست رو بزنین شروع به ضبط صدا میکنه و led قرمز شروع به چشمک زدن میکنه حالا اگه کلید آبی رو بزنین شروع به پخش صدای ضبط شده میکنه(led آبی هم چشمک میزنه).در ضمن صدای ضبط شده که با پسوند wav هم هست رو نمیتونین با ویندوز باز کنین چون این فایل فاقد header file است.

همه این کارارو کردم هیچ کدوم از led ها روشن نمیشه
نکنه منبع تغذیه خارجی باید بهش وصل کنم usb جواب نمیده:unh:

alisaeed
15-06-2012, 13:35
همه این کارارو کردم هیچ کدوم از led ها روشن نمیشه
نکنه منبع تغذیه خارجی باید بهش وصل کنم usb جواب نمیده:unh:
نه منبع تغذیه خارجی لازم نداره.با همون usb تغذیه میشه.
برنامه ضبط و پخش رو ریختین روی میکرو؟
شما کدوم usb رو به کامپیوتر وصل میکنی؟
طبق عکس زیر وصل کردین؟
pdf مربوط به ضبط و پخش صدا رو واستون میزارم مثل همون عمل کنین کار میکنه.

electeron_man
18-06-2012, 14:11
سلام دوستان
چرا KEIL بصورت پیش فرض Auto Complete نداره؟
ایا میشه خودمون فعالش کنیم؟
بدون اون خیلی سخته کد نوشتن

avr.mohsen
18-06-2012, 22:35
سلام دوستان
چرا KEIL بصورت پیش فرض Auto Complete نداره؟
ایا میشه خودمون فعالش کنیم؟
بدون اون خیلی سخته کد نوشتن
Auto Complete نه نداره.
تا حالا که کسی نتونسته فعالش کنه.

mzarkoob
18-06-2012, 23:52
کاش یکی از دوستان یک تاپیکی بزنه همه این فایل های مربوط به میکرو که قراره دانلود کنیم مرتب و با اندکی توضیحات قرار داده بشه
سلام
من فکر می کنم این کار خوبی باشه. چند روزه می خوام این کار بکنم حسش نبوده!
چیزهایی که باید دانلود شود(برآیند تایپیک های قبلی):
این لینک مربوط به فایلهای خود برد STM32F4DISCOVERY هست:
STM32F4DISCOVERY - STMicroelectronics (You can see links before reply)
در انتها یه فایل zip هست 32 مگ(stm32f4discovery_fw.zip (You can see links before reply)) که تعدادی مثالهای مخصوص برد را قرار داده مثلا همین ضبط و پخش صدا:

STM32F4-Discovery_FW_V1.1.0\Project\Audio_playback_and_rec ord\MDK-ARMاین لینک مربوط به پروگرامر ST-LINK هست:
ST-LINK/V2 - STMicroelectronics (You can see links before reply)
که در انتها درایور آن را می توانید دانلود کنید.
سوال: کار هر کدوم از اینا دقیقا چیه!:

این لینک مربوط به خود مشخصات خود میکروSTM32F407VG می باشد:
که در قسمت REFERENCE MANUALS (You can see links before reply) یوزر منوآل 1315 صفحه ای این میکرو که رجیستر ها در آن شرح داده شده است، را می توانید دانلود کنید.

یه سایت آموزشی که توضیحات زیادی درباره نحوه کار را با این میکرو را بیان کرده:
STM32F4xx (You can see links before reply)
قسمت اصلیش همون Tutorial هست که در اون لینک مثالها و نحوه استفاده را ذکر کرده است. که این لینک (You can see links before reply) را از خود سایت stm داده برای دانلود کتابخانه ها که گفته فایل stm32f4_dsp_stdperiph_lib.zip (You can see links before reply) با حجم 42 مگ را باید دانلود کنید که در ادامه محتویات این فایل را توضیح (You can see links before reply) می دهد.

avr.mohsen
19-06-2012, 10:55
سوال: کار هر کدوم از اینا دقیقا چیه!:

دومی فقط درایور st-link است که نرم افزارهای دیگه بتونند ازش استفاده کنند مثل keil که بتونه از داخل اون راحت پروگرام کنی
وقتی اون درایور رو نصب کنی و سخت افزارتو به سیستم بزنی توی device manager انو میشناسه
ولی اولی علاوه بر اون یه نرم افزار بهت میده که کار پروگرام رو باهاش انجام بدی

mzarkoob
19-06-2012, 12:15
سلام
من با خود نرم افزار STM32 ST-LINK Utility تونستم میکرو را پروگرام کنم. یه فیلم کوچولو هم گرفتم که ضمیمه کردم.
ولی با تنظیمات اینجا (You can see links before reply) هم نمی دونم چرا از خود کیل پروگرام نشد!
فیلم خطاها را هم ضمیمه کردم.

avr.mohsen
19-06-2012, 12:40
سلام
من با خود نرم افزار STM32 ST-LINK Utility تونستم میکرو را پروگرام کنم. یه فیلم کوچولو هم گرفتم که ضمیمه کردم.
ولی با تنظیمات اینجا (You can see links before reply) هم نمی دونم چرا از خود کیل پروگرام نشد!
فیلم خطاها را هم ضمیمه کردم.

فیلم رو دیدم
باید stlink آپ تو دیت شود همون صفحه که اومد میکرو را باید یه قطع و وصل کنید
شروع می کنه به آپ دیت شدن و بعد استفاده کن

mzarkoob
19-06-2012, 14:03
سلام
بله. همین کار کردم. چه قلقای عجیبی داره!
یه قطع وصل کردم . کانکت را زدم،میکرو را شناخت:

بعد زدن yes آپدیت شد:

بعدشم در کیل پروگرام شد . ولی یهو یه پیغام "فکر کردی خیال کردی" اومد! :

avr.mohsen
19-06-2012, 14:13
تنظیمات پروگرامرت رو دقیقا عین پست 175 که آقای اینانلو گفته بزار
گاهی وقتا مجبور میشی میکرو رو ریست کنی(پروگرامر را قطع و وصل کن) و بعد دوباره تنظیمات و اینه پست 175 بزار ok است مشکلی نیست

mzarkoob
19-06-2012, 14:30
نه منبع تغذیه خارجی لازم نداره.با همون usb تغذیه میشه.
برنامه ضبط و پخش رو ریختین روی میکرو؟
شما کدوم usb رو به کامپیوتر وصل میکنی؟
طبق عکس زیر وصل کردین؟
pdf مربوط به ضبط و پخش صدا رو واستون میزارم مثل همون عمل کنین کار میکنه.
خوب همون طور که گفته شد برنامه ضبط و پخش را ریختم در میکرو. البته با تنظیماتی که گفته شده:

همین طور یه فایل صوتی به اسم audio.wav هم داخل فلش هست. ولی تاکنون صدای فایل صوتی خودم را نشنیده ام cry::منتها با زدن کلید آبی صدایم ضبط میشه و با زدم مجدد اون صدام پخش میشه:018:

mzarkoob
19-06-2012, 14:50
تنظیمات پروگرامرت رو دقیقا عین پست 175 که آقای اینانلو گفته بزار
گاهی وقتا مجبور میشی میکرو رو ریست کنی(پروگرامر را قطع و وصل کن) و بعد دوباره تنظیمات و اینه پست 175 بزار ok است مشکلی نیست
بله از همان اول همین کار رو کردم. در فیلم (You can see links before reply) هم نشون دادم.

البته برنامه پروگرام میشه کار هم می کنه. ولی ته پروگرام شدن کنترلشو از دست میده! :

avr.mohsen
19-06-2012, 15:07
بله از همان اول همین کار رو کردم. در فیلم (You can see links before reply) هم نشون دادم.

نه دیگه نکردی
توی تب flash download تیک reset and run رو بردار ok میشه

mzarkoob
19-06-2012, 15:28
نه دیگه نکردی
توی تب flash download تیک reset and run رو بردار ok میشه
بله اون تیک را برداشتم دیگه پیغام نمیده ولی بعد از ریختن برنامه باید کلید مشکی را بزنی تا اجرا بشه. :sa: حالا اگه بخواهیم بعد ریختن برنامه اجرا بشه و اون پیغام بی خودی را هم نبینیم تکلیف چیه!؟(هر چند برنامه ریخته شده و کار هم می کنه)

avr.mohsen
19-06-2012, 18:37
بله اون تیک را برداشتم دیگه پیغام نمیده ولی بعد از ریختن برنامه باید کلید مشکی را بزنی تا اجرا بشه. :sa: حالا اگه بخواهیم بعد ریختن برنامه اجرا بشه و اون پیغام بی خودی را هم نبینیم تکلیف چیه!؟(هر چند برنامه ریخته شده و کار هم می کنه)

کلید مشکی reset است
هیچ تکلیفی نمونده شما تکلیفت رو خوب انجام دادی .:wink:
شوخی کردم راستش به ما تا اینجاشو گفتند مابقیشو مابقیه اساتید باید جواب بدن
ما در حد شاگردی بلد بودیم:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

mzarkoob
22-06-2012, 22:19
سلام
می خوام در سیمولینک کیل ست و ریست شدن 4 عدد led روی برد را بیبنم.led ها اینها هستند:

خوب حالا در این قسمت چی باید وارد کنیم؟ :

وقتی میزنم port1 یا port2 ... خطا میده . در lpc همینها رو میزدیم دیگه!
و دیگه اینکه هنوز برام کار کردن با رجیسترهای کرتکسstm جا نیوفتاده. اگر بخواهیم با رجیستر کار کنیم برای ست ریست کردن این led ها باید برای کدام پایه برنامه بنویسیم؟ چون مثلا پایه 12 را می خواهیم ست کنیم این میشه؟ :

GPIOD->ODR = 0x1000;

Doloop
23-06-2012, 00:04
سلام

مهندس برای رجیستر نویسی بعد از تنظیم کردن رجیستر های کلاک (با کد ویزارد)
و انتخاب پورت بعنوان خروجی با این دستور مقدار خروجی رو صفر و یک میکردیم

gpiod->odr=4096;

این پین 12 پورت d رو یک میکنه

mzarkoob
23-06-2012, 00:31
با این دستور مقدار خروجی رو صفر و یک میکردیم

gpiod->odr=4096;
این پین 12 پورت d رو یک میکنه
ببخشید این 4096 از کجا اومد ! ii998) در چه مبناییه؟
البته هنوز قسمت اول سوالم بی جواب مونده

sigma-mx
23-06-2012, 00:37
وقتی میزنم port1 یا port2 ... خطا میده . در lpc همینها رو میزدیم دیگه!
و دیگه اینکه هنوز برام کار کردن با رجیسترهای کرتکس جا نیوفتاده. اگر بخواهیم با رجیستر کار کنیم برای ست ریست کردن این led ها باید برای کدام پایه برنامه بنویسیم؟ چون مثلا پایه 12 را می خواهیم ست کنیم این میشه؟ :مهندس در حالت کلی برای همه میکرو ها میشه عبارت PORTA , PORTB ,... رو نوشت .
بعدش باید با Mask و Shift بیت مورد نظرت رو نشون بدی .

همچنین میشه یسری رجیسترها رو هم نوشت . مثلا برای همین پورت ورودی خروجی میشه GPIOA_ODR یا GPIOA_BRR یا GPIOA_BSRR و .. رو نوشت.

مثلا می خواهیم بیت 10 پورت C رو تو Logic Analyzer نمایش بدیم :
1- رجیستر GPIOC_ODR رو Add کنید .
2- Display Type رو روی Bit تنظیم کنید.
3- تو قسمت And Mask عدد 0x400 رو که معادل 1024 دسیمال و 2 به توان 10 هست وارد میکنیم .
4- تو قسمت Shift Right عدد 10 رو بمعنی 10 بیت شیفت براست وارد میکنیم .

به همین راحتی :wink:

mzarkoob
23-06-2012, 13:05
مهندس در حالت کلی برای همه میکرو ها میشه عبارت PORTA , PORTB ,... رو نوشت .

من که هر چی زدم خطا میگیره! ببینید برای LPC2378 باید حتما port1 بزنی:

برای کرتکس lpc1768 هم همین طور یعنی اگه porta بزنی خطا میده:

برای stm32f407 هیچکدوم نمیشه!

sigma-mx
23-06-2012, 13:45
سلام
درسته یادم نبود . برای lpc ها مثل اینکه PORTA جواب نمیده . باید همون PORT1 رو زد . ولی این دو عبارت معمولا کار میکنه . معمولا نامگذاری پورت ها یا با عدد هست یا با حروف ....

چون شما اینو GPIOD->ODR = 0x100 نوشته بودی .فکرکردم فقط منظورت برای میکرو های ST هست .

برای stm32f407 شما GPIOA_ODR رو تست کردید ؟ جواب نداد ؟ اتفاقا همین رجیستر ODR رو تو سری F4 هم داریم ! باید کار کنه ...

alireza9900
23-06-2012, 15:40
یه نکته!
میکروهای st مخصوصا سری f4 هنوز توی شبیه ساز کیل ساپورت درست حسابی ندارن. من خودم تست نکردم شبیه ساز رو برای f4 هنوز ولی می دونم ساپورتی که برای lpc ها هست توی شبیه ساز برای st ها نیست.

mzarkoob
23-06-2012, 20:07
یه نکته!
میکروهای st مخصوصا سری f4 هنوز توی شبیه ساز کیل ساپورت درست حسابی ندارن. من خودم تست نکردم شبیه ساز رو برای f4 هنوز ولی می دونم ساپورتی که برای lpc ها هست توی شبیه ساز برای st ها نیست.
سلام. شاید به خاطر همین کامل نبودن باشه که نه POTR1 را قبول میکنه نه PORTA cry::

درسته یادم نبود . برای lpc ها مثل اینکه PORTA جواب نمیده . باید همون PORT1 رو زد . ولی این دو عبارت معمولا کار میکنه . معمولا نامگذاری پورت ها یا با عدد هست یا با حروف ....

حالا می خواهید شما یه تستی بزنید شاید از من این طور بود!

چون شما اینو GPIOD->ODR = 0x100 نوشته بودی .فکرکردم فقط منظورت برای میکرو های ST هست .
برای stm32f407 شما GPIOA_ODR رو تست کردید ؟ جواب نداد ؟ اتفاقا همین رجیستر ODR رو تو سری F4 هم داریم ! باید کار کنه ...
بله دیگه من دارم با همین برد دیسکاوری کار می کنم. چون ابتدای کارم با stm هست فعلا ابتدای کار می خواهم با رجیستر کار کنم. اولین برنامه هم که معلومه! یه برنامه ساده چشمک زن برا ledهای روی برد:

/* Includes ------------------------------------------------------------------*/
#include "stm32f4xx.h"

int main (void)
{
int i, j;

GPIOD->ODR = 0xF000; /* PD12 .. PD15 defined as Outputs */
GPIOD->BSRRL = 0xF000; /* turn off all the LEDs */

while(1)
{
GPIOD->BSRRH = 0xF000;
for(j = 1000000; j > 0; j--);

GPIOD->BSRRL = 0x000000FF;
for(j = 1000000; j > 0; j--);
}
این برنامه خطا میده. چه هدرهایی و چه دستورات دیگری باید بهش اضافه کنیم تا درست بشه بریزیم رو برد کار کنه؟
چون با رجیستر کار میشه قائدتا دیگه نباید توابع cmsis را add کنیم. درسته؟

mostafa_a
27-06-2012, 06:26
سلام
مرسی که بحث رو پیش می برید و تجربیاتتون رو مطرح می کنید. منم تازه شروع به کار کردم، امیدوارم بتونم تا اونجا که بتونم کمک کنم.
اما یه مشکلی پیش اومده ،من کابلها رو وصل کردم، البته قبلش درایور رو از سایت ST دانلود و نصب کردم، کامل هم شناخت. برنامه چشمک زن که روش هست هم کار کرد. وقتی پوش باتن آبی رو می زنم اونطور که بچه ها تو پستهای قبل گفتن مثل اینکه باید تبدیل به mouse بشه و روی برد هم نشون بده با led ها.
اما روی خود برد بسته به حرکتش درست led ها روشن میشن اما mouse اصلا حرکت نمی کنه ، انگار نه انگار که این برده هست.
روی لپتاپ دارم کار می کنم، سیستم عامل هم ویندوز 7 enterprise هست.
کسی می دونه چرا مثل mouse کار نمی کنه؟ خیلی حالم گرفته شد lov:

sadmonew
01-07-2012, 19:05
سلام دوستان:hi:
بالاخره من هم فرصت پيدا كردم با اين برد فوق العاده و ميكروي فوق العاده اون كار كنم.
مثال هاي خوبي داره اما آدمو سردرگم ميكنه.:sa:
اين يه مثال ساده در مورد نحوه كار با gpio و تنظيمات مربوط به اون هستش.

mzarkoob
01-07-2012, 22:21
سلام
من هم مدتی قبل یه برنامه ساده gpio انجام دادم البته به کمک دوستان (You can see links before reply). با رجیستر من فعلا راحت ترم تا cmsis . جوابم میداد. اسم رجیسترهای stm با lpc متفاوته و این باعث شد کلی وقتمون تلف بشه. ساده بود ولی گیر کار این بود که اول کار فعالش نکرده بودیم. ای بابا هر چی می گردم پیداش نمی کنم!!

sadmonew
06-07-2012, 15:35
سلام
اين يه نرم افزار پروگرمر(غير از نرم افزار STM32 ST-LINK Utility) هستش.
ازش استفاده كردم. كلي ميكروي STM32 رو ساپورت ميكنه.
اين لينك توضيحات: STVP - STMicroelectronics (You can see links before reply)
لينك دانلود: You can see links before reply
اينم دو تا عكس از محيط نرم افزار:

mzarkoob
06-07-2012, 17:17
سلام
اين يه نرم افزار پروگرمر(غير از نرم افزار stm32 st-link utility) هستش.
ازش استفاده كردم. كلي ميكروي stm32 رو ساپورت ميكنه.
اين لينك توضيحات: stvp - stmicroelectronics (You can see links before reply)

سلام
چه مزیت ها و معایبی داره؟ از خود کیل قابل تنظیمه که پروگرام بشه؟ و ...

Doloop
07-07-2012, 00:35
سلام
چه مزیت ها و معایبی داره؟ از خود کیل قابل تنظیمه که پروگرام بشه؟ و ...

سلام مهندس زرکوب
به کجا رسیدی ؟
منم بعد از چند روز وقت کردم دوباره برم سراغ بوردم
داداش پروژت رو بزار ما هم استفاده کنیم (البته رجیستریشو) :(
من فعلا دارم با CMSIS درجا میزنم :mrgreen:
این برنامه چرا کار نمیکنه ؟
همون برنامه مهندس صادق هست که برای GPIO نوشته بود کامپایل شد ولی روی بورد هیچی روشن نمیشه چرا ؟

#include "stm32f4xx.h"
#include "Delay_.h"
#include "GPIO_init.h"
#include "system_stm32f4xx.h"

//---tavabe marbot be ijad taakhir(Delay)---
void Delay_ms(__IO uint32_t nTime)
{
TimingDelay = nTime;

while(TimingDelay != 0);
}

void TimingDelay_Decrement(void)
{
if (TimingDelay != 0x00)
{
TimingDelay--;
}
}
//-----------------------------------------

int main(void)
{

// faalsazie clock porthaye A va B va C
RCC_AHB1PeriphClockCmd(RCC_AHB1Periph_GPIOA|RCC_AH B1Periph_GPIOB|RCC_AHB1Periph_GPIOC|RCC_AHB1Periph _GPIOD|RCC_AHB1Periph_GPIOE, ENABLE);

// tanzime porthaye A va B besorate khoroji ba drain baz
GPIO_init_();

//tanzime systick besorate 1ms ||| SystemCoreClock=168000000Hz=168MHz
SysTick_Config(SystemCoreClock / 1000);

while(1){
GPIO_SetBits(GPIOA,GPIO_Pin_1);
GPIO_SetBits(GPIOD,GPIO_Pin_15);
Delay_ms(50000);

GPIO_ResetBits(GPIOA,GPIO_Pin_1);
GPIO_SetBits(GPIOD,GPIO_Pin_15);
Delay_ms(5000);
}
}

sadmonew
07-07-2012, 00:54
سلام مهندس زرکوب
به کجا رسیدی ؟
این برنامه چرا کار نمیکنه ؟
همون برنامه مهندس صادق هست که برای GPIO نوشته بود کامپایل شد ولی روی بورد هیچی روشن نمیشه چرا ؟
]
سلام مهندس:hi:
البته ببخشيد دوستان عمدا اينو ناقص گذاشتم ببينم كدوم يك دوستان روي برد تست ميكنه و مشكل رو مطرح ميكنه. مثل اينكه شما فعلا روي برد تست كردين؟ البته شايد دوستاني باشن كه خودشون متوجه شدن، مشكل كجاست؟
مهندس قسمت مربوط به GPIO_OType رو با قراردادن مقدار GPIO_OType_PP تصحيح كنيد.
اميداورم دوستان ناراحت نشده باشن.:0013:

sigma-mx
07-07-2012, 00:55
سلام مهندس ..
البته نمی دونم مشکلت چیه ولی همین طوری نگاه کردم .... تاخیرت یکی 50 ثانیه هست یکی 5 ثانیه !!
پین D15 هم هر دو دفعه SET شده .. toggle نشده !!
تابع gpio_init برای چیه ؟ اگه برای کانفیگ پورت هاست ببین خود اون تابع توش چی نوشته ..بالاش نوشته برای حالت open drain هست اگه پین ها رو به این صورت کانفیگ کنه فقط با مقاومت پول آپ روشن میشن ...

Doloop
07-07-2012, 01:26
البته ببخشيد دوستان عمدا اينو ناقص گذاشتم ببينم كدوم يك دوستان روي برد تست ميكنه و مشكل رو مطرح ميكنه. مثل اينكه شما فعلا روي برد تست كردين؟ البته شايد دوستاني باشن كه خودشون متوجه شدن، مشكل كجاست؟

نه اتفاقا خوب شد :wink:
باعث شد من یه چیز دیگه رو هم بفهمم :018:

مهندس قسمت مربوط به GPIO_OType رو با قراردادن مقدار GPIO_OType_PP تصحيح كنيد.

فقط من تو پیدا کردن این چیزا یکم مشکل دارم
منظورتون این قسمت بود

* @brief GPIO Output type enumeration
*/
typedef enum
{
GPIO_OType_PP = 0x00,
GPIO_OType_OD = 0x01
}GPIOOType_TypeDef;
#define IS_GPIO_OTYPE(OTYPE) (((OTYPE) == GPIO_OType_PP) || ((OTYPE) == GPIO_OType_OD))

البته من هنوز تغییرش ندادم همین جوری بود
این درسته دیگه ؟!!!
ولی برنامه همچنان جواب نمیده
مهندس نکنه غیر از این بازم حرکت زدی :mrgreen:

sadmonew
07-07-2012, 01:44
نه اتفاقا خوب شد :wink:
باعث شد من یه چیز دیگه رو هم بفهمم :018:

فقط من تو پیدا کردن این چیزا یکم مشکل دارم
منظورتون این قسمت بود

* @brief GPIO Output type enumeration
*/
typedef enum
{
GPIO_OType_PP = 0x00,
GPIO_OType_OD = 0x01
}GPIOOType_TypeDef;
#define IS_GPIO_OTYPE(OTYPE) (((OTYPE) == GPIO_OType_PP) || ((OTYPE) == GPIO_OType_OD))

البته من هنوز تغییرش ندادم همین جوری بود
این درسته دیگه ؟!!!
ولی برنامه همچنان جواب نمیده
مهندس نکنه غیر از این بازم حرکت زدی :mrgreen:
منظورم تو فايل هدر GPIO_init.h هستش.

mzarkoob
07-07-2012, 02:00
سلام مهندس زرکوب
به کجا رسیدی ؟

سلام
من دستم بند یه چیز دیگه شده فعلا ولی برنامه GPIO را پیدا کردم:

#include "stm32f4xx.h"

void delay(unsigned long i){
unsigned long j;
for (j=0;j<i;j++);
}

int main (void)
{
RCC->AHB1ENR = 0x00000008;

GPIOD->MODER = 0x55000000;
GPIOD->ODR = 0xF000; /* PD12 .. PD15 defined as Outputs */
GPIOD->BSRRL = 0xF000; /* turn off all the LEDs */

while(1)
{
GPIOD->BSRRH = 0xF000;
delay(10000000);

GPIOD->BSRRL = 0xF000;
delay(1000000);
}
}

چهار تا led روی برد را خاموش روشن میکنه.

Doloop
07-07-2012, 02:00
خوب اینم دست نزده اینطوریه که...!!! ii998):o

GPIO_InitStructure.GPIO_OType = GPIO_OType_PP;

من چیشو تغیر بدم .!!!؟؟؟ :roll:

sadmonew
07-07-2012, 02:08
مهندس ال.اي.دي هاي رو برد منظورم اون 4 تا ال.اي.دي اطراف سنسور شتاب سنج، به پين هاي pd.12...pd.15 وصل شدن و ld7 به pa.9 وصل شده.

Doloop
07-07-2012, 02:34
درسته این قسمتشو توجیه شدم :mrgreen:
ولی اون برنامه که شما گذاشته بودید رو من دیدم ولی خبری از اون حرکتی که میگفتید پیدا نکردم
همه چی ظاهرا درسته
برنامه رو هم کامپایل و پروگرم میکنم ولی روی بورد چیزی نشون نمیده

بالاش نوشته برای حالت open drain هست اگه پین ها رو به این صورت کانفیگ کنه فقط با مقاومت پول آپ روشن میشن ... این میتونه باشه ؟!!!
هدر GPIO_init.h هم که برای usart و tft lcd ، من چیزی در اون زمینه نیافتم :hi:

Doloop
07-07-2012, 02:41
در مورد این هم یه توضیحی میدید ؟ لطفا...!:hi:
وقتی روی normal و with pre-reset میزارم به ترتیب این ارورهارو میده
ولی وقتی روی گزینه آخر قرار میدم بدون ارور پروگرم میشه

sadmonew
07-07-2012, 11:30
سلام:hi:
فايلي كه تو پست 208 بود، رو تصحيح كردم.
لينك پست 208: ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - شروع کار با برد Discovery kit for STM32 F4 series - with STM32F407 MCU (You can see links before reply)

Doloop
07-07-2012, 15:30
فايلي كه تو پست 208 بود، رو تصحيح كردم.

دستت درد نکنه ولی من آخرش متوجه نشدم مشکل کارم از کجا بود ...ii998)

پست بالا رو هم کسی نبود جواب بده (پست 221) :)

sadmonew
07-07-2012, 15:58
من الام خودم تست كردم. با هر سه گزينه ميكرو پروگرم ميشه!!!!!!!!؟؟؟

غفور
08-07-2012, 00:03
با عرض سلام و خسته نباشید.
من اینجا تازه کارم:o
این نرم افزار مهندس محمدی رو یه تغییر توش دادم که با ورودی کار بکنه ولی به نظرم اشتباه داره!
از اساتید خواهش دارم ایرادشو بهم بگید.

راستی این چرا شونصد تا تابع برا هر چیزیش داره؟ بعد از 10 ساعت تازه GPIO رو خوندم!

غفور
08-07-2012, 00:07
یه سوال دیگه چرا کلاس های ARM برای NXP و ST هنوز تشکیل نشده؟:sa:

Doloop
08-07-2012, 02:19
آقایون (مهندسین)
من بالاخره نتونستم خودم یه پروژه CMSIS درست کنم که کار کنه...!!!
آخه مگه چقدر این قلق داره که تا اونجایی که دوستان گفتن پیش رفتم ولی هنوز جواب نمیده
البته الان پروژه درست میکنم بدون ارور ولی همون مشکلی که گفتم توی پروگرم کردن دارم
البته برنامه هم جواب نمیده :mrgreen:
راستش از پروژه آماده استفاده کردن هیچ لذتی نداره ... برای همین سیری6 شدم :0013:
فردا شب پروژم رو میزارم ببینم کسی جوابی براش داره یا... :(
راستی فایل های اینو من بخام آپلود کنم با سرعت فضایی من یه صبح تا شب نوری طول میکشه کدوم فایل هارو باید براتون آپلود کنم... :mrgreen:

sadmonew
08-07-2012, 02:26
با عرض سلام و خسته نباشید.
من اینجا تازه کارم:o
این نرم افزار مهندس محمدی رو یه تغییر توش دادم که با ورودی کار بکنه ولی به نظرم اشتباه داره!
از اساتید خواهش دارم ایرادشو بهم بگید.

راستی این چرا شونصد تا تابع برا هر چیزیش داره؟ بعد از 10 ساعت تازه GPIO رو خوندم!
اين برنامه كه درست كار ميكنه!!!!!:0013:

mzarkoob
08-07-2012, 12:03
آقایون (مهندسین)
من بالاخره نتونستم خودم یه پروژه cmsis درست کنم که کار کنه...!!!
آخه مگه چقدر این قلق داره که تا اونجایی که دوستان گفتن پیش رفتم ولی هنوز جواب نمیده
البته الان پروژه درست میکنم بدون ارور ولی همون مشکلی که گفتم توی پروگرم کردن دارم
البته برنامه هم جواب نمیده :mrgreen:
راستش از پروژه آماده استفاده کردن هیچ لذتی نداره ... برای همین سیری6 شدم :0013:

سلام
من همون برنامه که آقای اینالو گذاشتم تست کردم مشکلی نداشت و تغییراتم که اعمال می کردم کار می کرد. شما اون برنامه که گفتید بزارم، و گذاشتم با رجیستر را تست کردید!؟؟
اگه خیلی گیر میده یه فیلم از اول تا آخر مراحل ایجاد پروژه، برنامه نویسی تا پروگرام بگیرید بذارید این جوری فکر کنم زودتر اگه گیری باشه که نتونید بفهمید قابل تشخیص باشه برای دیگران

راستی فایل های اینو من بخام آپلود کنم با سرعت فضایی من یه صبح تا شب نوری طول میکشه کدوم فایل هارو باید براتون آپلود کنم... :mrgreen:
مگه هجم یه فایل پروژه چقدره که نمیشه آپلود کرد!!؟ نهایت یه مگ بیشتره؟

Doloop
08-07-2012, 23:28
اگه خیلی گیر میده یه فیلم از اول تا آخر مراحل ایجاد پروژه، برنامه نویسی تا پروگرام بگیرید بذارید این جوری فکر کنم زودتر اگه گیری باشه که نتونید بفهمید قابل تشخیص باشه برای دیگران

مگه با dial میشه همچین حجمی رو آپ کرد (پیرت میکنه)مخصوصا فیلم که اصلا نمیشه حرفشو زد

من بالاخره موفق شدم از پروژه خودم جواب بگیرم (البته main برنامه قبلی بود):o
ولی همونطور که گفتم فقط روی مد آخر پروگرم میشه و روی دو مد دیگه همون ارورهارو میده...!!!:unh:
(پست 221) (You can see links before reply)
اگه اپلود بشه برنامرو میزارم شما هم یه نگاهی بندازین
در مورد برنامه شما برای من ارور زیر رو میده

Build target 'test'
linking...
test_registeri.axf: Error: L6218E: Undefined symbol SystemInit (referred from startup_stm32f4xx.o).
Target not created

تا چند روز دیگه هم یه وایمکس میگیرم با هم کورس بندازیم :0013:

mzarkoob
09-07-2012, 20:20
در مورد برنامه شما برای من ارور زیر رو میده

Build target 'test'
linking...
test_registeri.axf: Error: L6218E: Undefined symbol SystemInit (referred from startup_stm32f4xx.o).
Target not created

خوب مگه فایل startup_stm32f4xx.s و system_stm32f4xx.c را add نکردید؟

Doloop
10-07-2012, 02:05
درست شد
electeron_man
13-07-2012, 12:13
سلام دوستان
برای استفاده از pin های با قابلیت FT چکار باید کرد.یا در واقع برای دادن یک سیگنال 5 ولت به این پین ها چه تمهیداتی را باید اندیشید.
چه مداری لازم است.
پیشنهاد شما چیست؟

sadmonew
13-07-2012, 19:14
برای استفاده از pin های با قابلیت ft چکار باید کرد.
سلام مهندس
كدوم پين هارو ميگيد؟

در واقع برای دادن یک سیگنال 5 ولت به این پین ها چه تمهیداتی را باید اندیشید.
اون سيگنال رو ميخوايد به پين مربوط به وقفه وصل كنيد؟
يا پين هاي gpio كه به صورت ورودي در اومدن؟
يا به adc ميكرو ميخوايد وصلش كنيد؟

Ma3ood
15-07-2012, 01:29
خوب همون طور که گفته شد برنامه ضبط و پخش را ریختم در میکرو. البته با تنظیماتی که گفته شده:

همین طور یه فایل صوتی به اسم audio.wav هم داخل فلش هست. ولی تاکنون صدای فایل صوتی خودم را نشنیده ام cry::منتها با زدن کلید آبی صدایم ضبط میشه و با زدم مجدد اون صدام پخش میشه:018:

دوستان سلام من بعد از خرید برد الان اومدم سراغش ولی دوستان انگاری زیاد کاری نکردن قرار بود بعد از امتحانات دست به کار بشیم :mrgreen:
دوستان من الان فایل STM32F4-Discovery_Audio_USB_V1.0.0. ریختم روی برد و میخوام ضبظ و بخش صدا را انجام بدم فایلی هم به نام audio.wav ریختم روی فلش و در حالت عادی یه led قرمز رنگ داره چشمک میزنه و بعد من دکمه ابی رنگ را فشار میدم و مثلا یه چند تا کلمه میگم و بعد دوباره که دوکمه ابی رنگ را میرنم ولی انگار نه انگار :sa:
رفقا مراحل را درست رفتم:0013:

Ma3ood
15-07-2012, 22:55
متعجبم چرا اینجا اینقدر ساکته :sa:
جواب سوال ما را که ندادید اما سوال من در مورد gpio هست دوستان کسی میتونه مثالی بزنه که مثلا پایه 13 پورت d صفر و سپس یک بشه با رجیسترهایی که تو رفرنس معرفی کرده باشه
اگه از دوستان کسی بتونه یک جا رجیستر ها رو توی یه جدول معرفی کنه و یه مثال ساده بزنه خیلی خوب میشه من دارم اون pdf 1300 را میخونم خیلی خوبه ولی بدون مثال برای ما خیلی سخته cry::
ممنون میشم دوستان یه لطفی بکنن

Doloop
15-07-2012, 23:10
سلام
این یه پروژه با رجیسترهاست که توسط مهندس زرکوب نوشته شده
یه نگاه بندازی متوجه میشه چی به چیه ...

sadmonew
15-07-2012, 23:11
متعجبم چرا اینجا اینقدر ساکته :sa:
جواب سوال ما را که ندادید اما سوال من در مورد gpio هست دوستان کسی میتونه مثالی بزنه که مثلا پایه 13 پورت d صفر و سپس یک بشه با رجیسترهایی که تو رفرنس معرفی کرده باشه
اگه از دوستان کسی بتونه یک جا رجیستر ها رو توی یه جدول معرفی کنه و یه مثال ساده بزنه خیلی خوب میشه من دارم اون pdf 1300 را میخونم خیلی خوبه ولی بدون مثال برای ما خیلی سخته cry::
ممنون میشم دوستان یه لطفی بکنن
در مورد پست قبلي جوابي ندارم، چون خودم تست نكردم.
تو اين لينك(پست 208) يه مثال ساده(!) براي كار با GPIO گذاشتم.
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - شروع کار با برد Discovery kit for STM32 F4 series - with STM32F407 MCU (You can see links before reply)

Ma3ood
16-07-2012, 20:00
سلام
این یه پروژه با رجیسترهاست که توسط مهندس زرکوب نوشته شده
یه نگاه بندازی متوجه میشه چی به چیه ...

ممنون ریختم روی میکرو جواب داد :o
فقط دوستان الان دارم رفنس منوال رو میخونم GOIP معمولی با سرعت چه فرقی داره (اصلا چی هست):brk:
منظور از push -up چیه ii998)

Doloop
17-07-2012, 00:27
فقط دوستان الان دارم رفنس منوال رو میخونم goip معمولی با سرعت چه فرقی داره (اصلا چی هست)
سلام
منظورت gpio هست !!!
سوالات واضح نبود متوجه نشدم چیرو میخوای !!!

Ma3ood
17-07-2012, 00:52
ممنون ریختم روی میکرو جواب داد :o
فقط دوستان الان دارم رفنس منوال رو میخونم GOIP معمولی با سرعت چه فرقی داره (اصلا چی هست):brk:
منظور از push -up چیه ii998)
ii998)ii998)ii998)ii998)
GOIP
من موندم چطوری اینو تایپ کردم
اره حسین جان منظورم همونه GPIO هست سوال که الان زیاد واسم پیش اومده :(
ولی خوب باید حوصله کرد
منظور من رجیستر GPIO_OSPEED هست گفتم چه مزیتی داره
راستی رجیستر RCC را من درست متوجه نشدم لطف میکنی یه توضیح بدی:0013:
منظورم push-pull بوده درست تایپ نشده !!!

Ma3ood
18-07-2012, 00:16
چرا اینجا اینقدر خلوته :baad: یعنی هیچکی برد دیسکاوری نگرفته :sa: یا اگه گرفته تونسته همه امکاناتش استفاده کنه و بی خیال سایت شده cry::
خوب دوستان دو سوال
مرجع اصلی برای یاد گیری دستورات CMSIS چیه ؟ از کجا باید برای هر میکرو این دستورات را یاد بگیریم و به کارشون ببریم.
برای ساخت پروژه برای میکروی ST این هدر ها را چگونه بهش معرفی کنیم .
system_stm32f4xx.c
stm32f4xx_conf.h
system_stm32f4xx.o
system_stm32f4xx.d
startup_stm32f4xx.o
و......

Doloop
18-07-2012, 02:09
سلام مهندس
شرمنده در مورد سوالات قبلیت باید بگم هنوز خودم درست حسابی وقت نکردم رفرنس رو نگاه کنم
فقط چندتا مثالی که دوستان گذاشتند رو برای شروع تست زدم

مرجع اصلی برای یاد گیری دستورات CMSIS چیه ؟ از کجا باید برای هر میکرو این دستورات را یاد بگیریم و به کارشون ببریم.

فعلا که چیز بدرد بخوری بهتر از مثال هاش نیست منم از روی مثال هایی که وجود داره دارم پیش میرم یکم سخته ولی چه کنیم مجبوریم

برای ساخت پروژه برای میکروی ST این هدر ها را چگونه بهش معرفی کنیم .
system_stm32f4xx.c
stm32f4xx_conf.h
system_stm32f4xx.o
system_stm32f4xx.d
startup_stm32f4xx.o
من از این روش استفاده میکنم (توی این قسمت کلیک راست میکنی بعد با گزینه ADD file هدر و غیره... رو اضافه میکنم)

Doloop
18-07-2012, 02:57
منظورم push-pull بوده درست تایپ نشده !!!

این قسمت میزان جریان دهی خروجی پین رو به ازای بار های مختلف تامین میکنه (افزایش)
تقویت کننده های جریان پوش پول معروفند که بیشتر از ترکیب ایسی های TTL یا ترانزیستور های CMOS ساخته میشن و بیشتر در خروجی مدارات برای افزایش توان خروجی مورد استفاده قرار میگیرن
اینجا هم وظیفش باید همین باشه :mrgreen:

منظور من رجیستر GPIO_OSPEED هست گفتم چه مزیتی داره
پین هایی که بصورت GPIO مورد استفاده قرار میگیرن میتونن تو چندتا فرکانس مختلف کار کنن

00: 2 MHz Low speed
01: 25 MHz Medium speed
10: 50 MHz Fast speed
11: 100 MHz High speed on 30 pF (80 MHz Output max speed on 15 pF)

مزیت استفاده از هر کدوم یکیش این میتونه باشه که استفاده از نهایت سرعت برای هر کاری عاقلانه و منطقی نیست (مثل این که برای چشمک زن فرکانس کاری پایه رو 100 مگا هرتز تعریف کنی )
یجورایی دست طراح و برنامه نویس رو برای کار های مختلف باز میزاره :wink:

Ma3ood
18-07-2012, 11:53
من از این روش استفاده میکنم (توی این قسمت کلیک راست میکنی بعد با گزینه ADD file هدر و غیره... رو اضافه میکنم)

ممنون حسین جان مثل همیشه شرمنده کردین
در مورد این قسمت منظورتون اینکه از بیرون این فایلها را add میکنیم داخل برنامه نمی شه اینا را پیدا کرد من درست متوجه نشدم
راستش منم مثل شما پروژه اولی که ایجاد کردم این فایلها را ازم خواست منم از فایلی که چند پست قبل بهم داده بودید اینا را به پروژه خودم add کردم و به راحتی کامپایل شد سوال من اینکه اینا چطوری ایجاد شدن :( و یا اصلا اماده هستش :0013:

Ma3ood
18-07-2012, 12:24
راستی برای شبیه سازی STMF4 در محیط کیل اونجایی که باید یه پورت بنویسیم (مثلا portb ) همه نوع عبارتی مثلا portd -port1-pb, .......... مینویسم خطا میده چی باید نوشت :sa:

Doloop
18-07-2012, 13:40
در مورد این قسمت منظورتون اینکه از بیرون این فایلها را add میکنیم داخل برنامه نمی شه اینا را پیدا کرد من درست متوجه نشدم

بله این هدرها رو باید محل ذخیره پروژه کپی کنی و از اونجا اینا داخل برنامه فراخوانی میشه بعضی هاشون هم از داخل پوشه inc محل نصب کیل فرا خوانده میشه
به نظرم الان به اینا گیر ندی بهتره در حین کار خودت بهتر متوجه میشی قضیه چیه...:wink:
اگه توی هدر های مختلف رو نگاه کنی میبینی چندتا از این هدر ها فرا خوانده شدن
اینا یکسری هدر هستن که توسط اشخاصی قبلا نوشته شدن و آماده هستن البته شما هم میتونی یکی بنویسی کار زیاد سختی نیست ولی اگه میخوای هدر حرفه ای بنویسی باید با توابع مختلف آشنایی داشته باشی

درمورد شبیه سازهم من کار نکردم دوستان دیگه نظر بدن بهتره ...

Ma3ood
18-07-2012, 23:26
فکر کنم فقط من و شما هستیم تو فروم STM هیچیکی هم نظری نداره
پروژه دوستمون را گسترش دادم و به عنوان اولین پروزه انجام دادم دوستان بیاید همکاری کنید این برد را باهم دیگه پیش ببریم:wink:
کلیپشو میزارم راستی برنامه اقای زرکوب یه اشتباه کوچولو در ست و ریست کردن پین ها داشت :0013:
اینجا میتونید ببنید (You can see links before reply)

sigma-mx
19-07-2012, 02:00
مهندس منم هستم البته !!
چند روزه درگیر یه کاری هستم ، کمتر تو بحث ها شرکت میکنم ولی تمام پست ها رو میخونم ....

در مورد یادگیری و شروع و ... پرسیدید .. راحتترین راه خود بسته CMSIS هست که دانلود میکنید ..
شما وقتی این بسته رو حالا چه برای سری F4 و چه سری F1 و ... دانلود میکنید .. علاوه بر پوشه کتابخانه ها (Libraries) دارای پوشه STM32F4xx_StdPeriph_Examples مثلا برای F4 و STM32F4xx_StdPeriph_Templates هست که تو اولی تمام امکانات داخلی و محیطی میکرو راه اندازی شده ( با مثال ) و دومی فایل های پروژه برای کامپایلر های مختلف هست که درایور ها در اون import شده و فقط باید فایل های مورد نیاز رو اضافه کرد ...

Ma3ood
19-07-2012, 14:18
مهندس منم هستم البته !!
چند روزه درگیر یه کاری هستم ، کمتر تو بحث ها شرکت میکنم ولی تمام پست ها رو میخونم ....

در مورد یادگیری و شروع و ... پرسیدید .. راحتترین راه خود بسته cmsis هست که دانلود میکنید ..
شما وقتی این بسته رو حالا چه برای سری f4 و چه سری f1 و ... دانلود میکنید .. علاوه بر پوشه کتابخانه ها (libraries) دارای پوشه stm32f4xx_stdperiph_examples مثلا برای f4 و stm32f4xx_stdperiph_templates هست که تو اولی تمام امکانات داخلی و محیطی میکرو راه اندازی شده ( با مثال ) و دومی فایل های پروژه برای کامپایلر های مختلف هست که درایور ها در اون import شده و فقط باید فایل های مورد نیاز رو اضافه کرد ...

ممنون دوست عزیز لطفا لینک دانلود را قرار بدهید .:0013: