PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور مناسب برای سنجش میزان نور مرئی

morteza_rk
10-04-2012, 00:34
سلام

می خواستم لطف کنید و یه سنسور برای سنجش میزان نور مرئی با زمان پاسخ گویی بسیار سریع بهم معرفی کنید.

قیمتش مهم نیست و دقت و سرعتش حرف اول رو میزنه. خروجیش هم مهم نیست ولتاژه یا جریان یا فرکانس.

morteza_rk
10-04-2012, 00:46
من خودم سنسور tsl230 رو پیدا کردم. به نظر خوب میاد ، هم زمان پاسخ دهیش پائینه (فکر کنم حدود 1 میکرو ثانیه) و هم دقتش بالاست.

خروجیش از نوع فرکانس هست و مقسم فرکانس هم داره و حساسیتش هم قابل تنظیمه.

من منتظر پیشنهاد دوستان هم هستم. مخصوصا اگه عملی کار کرده باشن که عالیه.

Division
10-04-2012, 01:13
سلام

من خودم سنسور tsl230 رو پیدا کردم. به نظر خوب میاد

اینی که پیداش کردی یکی از بهترین هاست (البته اگه بتونی محصول خود شرکت TI رو گیر بیاری)
زمان پاسخگوییش در حد نانوثانیه هست . فقط یه نکته ای که تو راه اندازیش وجود داره اینه که به دما حساسه اگه دما خیلی بزنه بالا دیگه محاسباتت به هم میریزه ...

من خودم قبلا یه پروژه داشتم و به جایی که بیام سنسور رو راه اندازی کنم از ماژول LDR استفاده کردم که خروجی شسته رفته دیجیتالی بم میداد .
ولی اگه این سنسور رو راش بندازی (یکی دو ساعت بیشتر وقتت رو نمیگیره ها) عالیه من که تاییدش می کنم .:wink:

morteza_rk
10-04-2012, 01:55
ممنون دادا

پس باهاش کار می کنم. حالا این ماژول ldr چی هست؟ مزیتش نسبت به tls230 چیه؟ بدم نمیاد اونم تست کنم!

Division
10-04-2012, 02:05
ممنون دادا

پس باهاش کار می کنم. حالا این ماژول ldr چی هست؟ مزیتش نسبت به tls230 چیه؟ بدم نمیاد اونم تست کنم!

من اون موقع نتوستم ماژول مخصوص LDR پیدا کنم یادمه که از ماژول SRF08 که یه ماژول آلتراسونیک بود استفاده کردم اینم عکسش :

You can see links before reply

اون سنسور وسطی رو ببین, اون ldr هستش .(با آلتراسونیکش کاری نداری) این ماژول اساسا کارش برای تشخیص فاصله هست ولی روش یه سنسور ldr هم گذاشتن که به نظر من عملکردش خیلی بهتر از خود آلتراسونیک ها هستش .
قیمتش حدودای 80 تومنه (البته سر قضیه $ تازگی ها گرون شده) پروتکلش هم i2c هست من براش حتی یه کتابخونه بیست هم طراحی کردم و میشه همه امکاناتش رو عین آب خوردن استفاده کرد .

morteza_rk
10-04-2012, 10:51
ممنون از عکسی که گذاشتی. پس این برای من توجیهی برای استفاده نداره. چون می خوام کارو بدم به یه شرکتی ، ضایست که بگم قضیه ی سنسورش اینجوریه!

با همون tsl230 کار می کنم دادا.

morteza_rk
10-04-2012, 18:41
آقا سوال یک مهم!؟

برای اندازه گیری شدت اشعه لیزر باید از چه سنسوری استفاده کرد؟ آیا همین tsl230 می تونه این کارو انجام بده؟ من فکر نمی کنم بشه ، آخه شدت اشعه ی لیزر توی فواصل کم (مثلا 2 متر) زیاد تغییری نداره ، داره؟

sigma-mx
10-04-2012, 19:39
مهندس اولا ldr همون فتوسل خودمونه ! معنیش یعنی مقاومت وابسته به نور ..
خب چرا از این استفاده نمی کنی ؟ اولا مقاومتیه . حساسیتش بالاست و قیمتش پایین.

فوتوسل (LDR) کوچک, فروشگاه آنلاین قطعات الکترونیک و روباتيك - ایران میکرو (You can see links before reply)
فوتوسل (LDR) متوسط, فروشگاه آنلاین قطعات الکترونیک و روباتيك - ایران میکرو (You can see links before reply)
فوتوسل (LDR) بزرگ, فروشگاه آنلاین قطعات الکترونیک و روباتيك - ایران میکرو (You can see links before reply)

morteza_rk
10-04-2012, 23:32
دادا ldr که می دونم چیه ، دمت گرمه دیگه! آخه گفتی ماژول ldr خواستم ببینم دقیقا چیه و چی خروجی میده.

ضمن اینکه من به زمان پاسخگویی بسیار سریع نیاز دارم. تا جائیکه من می دونم ldr زمان پاسخ دهیش بدرد این کار نمی خوره. (البته من نتونستم یه دیتاشیت برای این قطعه پیدا کنم ولی می دونم که زمان پاسخ دهیش در حد چند میلی ثانیه هست! مثلا 6 -7 میلی ثانیه) از طرف دیگه به نظرت می تونه مقدار شدت نور لیزر رو بسنجه؟

morteza_rk
10-04-2012, 23:32
دادا ldr که می دونم چیه ، دمت گرمه دیگه! آخه گفتی ماژول ldr خواستم ببینم دقیقا چیه و چی خروجی میده.

ضمن اینکه من به زمان پاسخگویی بسیار سریع نیاز دارم. تا جائیکه من می دونم ldr زمان پاسخ دهیش بدرد این کار نمی خوره. (البته من نتونستم یه دیتاشیت برای این قطعه پیدا کنم ولی می دونم که زمان پاسخ دهیش در حد چند میلی ثانیه هست! مثلا 6 -7 میلی ثانیه) از طرف دیگه به نظرت می تونه مقدار شدت نور لیزر رو بسنجه؟

sigma-mx
11-04-2012, 01:44
یه سوال ! شما میخوای شدت نور لیزر رو اندازه بگیری ؟ اما لیزر که تو یکی دو متر اصلا افتی نمی کنه !!!
فکر نمی کنم این کار عملی باشه . میشه دقیق تر بگی چی کار می خوای بکنی . من قبلا با لیزر کار کردم شاید بتونم کمک کنم .

morteza_rk
11-04-2012, 02:51
سلام سعید جان

راستش این پروژه برای یه شرکتی قراره انجام بشه. قبلا هم اگه یادت باشه یه تاپیک زده بودم برای سنجش میزان اشعه ir ، که خوشبختانه اون کار با موفقیت انجام شد و این شرکت همکاریشو با من ادامه داد.

الان دوتا پروژه داده که یکیش همین اندازه گیری شدت نور مرئی هست ، اما وقتیکه امروز یه بلوک دیاگرام از کار برام فرستاد دیدم توش یه قسمت هست که داره شدت نور لیزر رو اندازه می گیره بجای نور مرئی ، امشبم زنگ زدم بهشون ولی جواب ندادن. صبح دوباره می زنگم تا ببینم دقیقا چیو میخوان اندازه بگیرن.

خلاصه اگه سنسور خاصی مد نظرت هست بگو تا بتونیم یه حرکتی بزنیم براشون.

ali_h
11-04-2012, 03:00
آقا سوال یک مهم!؟

برای اندازه گیری شدت اشعه لیزر باید از چه سنسوری استفاده کرد؟ آیا همین tsl230 می تونه این کارو انجام بده؟ من فکر نمی کنم بشه ، آخه شدت اشعه ی لیزر توی فواصل کم (مثلا 2 متر) زیاد تغییری نداره ، داره؟

سلام
آقا همون ldr (فتوسل) ساده خودمون جواب میده. من دقیقاً باهاش شدت نور لیزر رو اندازه گرفتم. فتوسل بزرگ استفاده کردم.

ویرایش : می خواین یه کاری مثل فاصله یابی باهاش انجام بدین که دنبال مقدار تغییر کردن شدت نور توی 2 متر می گردین؟

morteza_rk
11-04-2012, 03:22
می خواین یه کاری مثل فاصله یابی باهاش انجام بدین که دنبال مقدار تغییر کردن شدت نور توی 2 متر می گردین؟

سلام علی جان ، راستش به من نگفتن می خوان چیکار کنن. فعلا قراره شدت نور اندازه گیری بشه اما از اونجائیکه توی بلوک دیاگرام حرفی راجع به فاصله زده نشده بود منم گیج شدم. انشالله صبح می زنگم تا ببینم قضیه از چه قراره؟

پس شما خودت با ldr برای سنجش میزان شدت نور لیزر جواب گرفتی! جالبه!؟ فکر نمی کردم با ldr بشه این کارو کرد. اما من باید هم با ldr تست کنم هم با tsl230 ، البته منتظر پیشنهادهای سایر دوستان هم هستم.