PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برنامه نویسی lcd گرافیکی

aminshafiei
20-12-2008, 14:34
سلام.
من میخوام روی lcd گرافیکی اطلاعات رو نشون بدم.اگه کسی لطف کنه و طراحی پروتئوسش رو با lcd های گرافیکی موجود در بازار ایران و برنامه نشون دادن دو حرف(فقط دوتا) با کدویژن روی lcd رو برام بذاره واقعا ممنونش میشم.

kavir
20-12-2008, 14:46
سلام
نمونه برای winavr هست البته توضیحات فارسی برا یLCD گرافیکی داده شده
فکر می کنم قبلا در انجمن یک نمونه سورس کذ گذاشتم جستجو کنید اگه نبود بگید تا دوباره آژلود کنم
winavr.kavirelectronic.ir

ahmadk
21-12-2008, 05:16
You can see links before reply

aminshafiei
22-12-2008, 14:57
ازتون ممنونم.واقعا کمکم کردید.

aminshafiei
01-01-2009, 16:18
با تشكر از همه دوستان كه به من كمك كردند تا بتونم مشكلم رو حل كنم و با كسب اجازه از همه سروران مي خوام آموزش كامل رو اينجا بگذارم.البته دوستان مي تونند اين آموزش ها رو از وبلاگ آموزشي الكترونيك و ديجيتال ما به آدرس

You can see links before reply
مراجعه كنند.اين آموزش ها در چند قسمت اراپه مي شند. و حالا آموزش:

LCD گرافیکی قسمت اول(شرح کار پایه ها)
سلام خدمت همه دوستان.
در این قسمت می خوام راجع به پایه های LCD گرافیکی بحث کنم.پروسسور این نوع LCD ها KS0108 هست.پایه هاش به این ترتیبه:
1-->CS1
2-->CS2
3-->VSS یا همان GND
4-->VDD یا همان VCC که به 5 ولت وصل می شود
5-->VO
6-->RS یا DI
7-->RW
8-->E
9-->DB0
10-->DB1
11-->DB2
12-->DB3
13-->DB4
14-->DB5
15-->DB6
16-->DB7
17-->RST
18-->VEE
19-->Backlight Anode
20-->Backlight Cathode
به این نکته توجه کنید که در مدل های مختلف ممکن است جای پایه ها جابه جا شود اما پروسه کاری همینی هست میگم.
پایه های 1 و 2 که با CS1 و CS2 مشخص شده اندبرای انتخاب قسمت های LCD است.برای مثال اگر LCD شما 128*64 باشه و اگر ما 128 پیکسل را دو قسمت کنیم یعنی LCD را به دو قسمت 64*64 تقسیم کنیم CS1 برای انتخاب قسمت سمت چپ و CS2 برای انتخاب سمت راست LCD است که تغییرات را در آن ایجاد کنیم و بتونیم چیزی را در اون قسمت ها نشون بدیم.
پایه های 3 و 4 همانطور که نشان داده شده اند برای تغذیه LCD هستند.که زمین یا منفی به پایه 3 و مثبت به پایه 4 وصل می شود.
پایه 5 برای تعیین درخشندگی همان کنتراست استفاده می شه.طریقه اتصالش رو در قسمت های بعدی آموزش می دم.
پایه 6 برای انتخاب اینکه اطلاعات فرستاده شده به LCD دستورات هستند یا اطلاعاتی که باید نمایش داده شوند استفاده می شه.
پایه 7 همانطور که از نامش پیداست برای این استفاده می شه که معین کنه اطلاعات می خواد نوشته بشه یا می خواد خونده بشه.
پایه 8 برای اعمال دستورات به صورت فرستادن پالس 0 به 1 استفاده می شه.
پایه های 9 تا 16 به عنوان خطوط دیتا برای فرستادن یا خواندن اطلاعات استفاده می شه.
پایه 17 ریست هست که در قسمت های بعدی بیشتر راجع بهش توضیح می دم.امه بهتره که به VCC یا همان 5 ولت وصل بشه.
پایه 18 رو هم بعدا طریقه وصل کردنش رو توضیح می دم.
پایه های 19 و 20 به ترتیب آند و کاتد LED نور پشت زمینه هستند.
در قسمت بعدی طریقه وصل کردن LCD را به میکرو آموزش می دم.امیدوارم مفید باشه.ما رو از نظراتتون بی نصیب نگذارید.
یا حق