PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد هدر adc

mostafa-plc
01-04-2012, 18:36
با سلام خدمت دوستان ارجمند.

من كار با آرم رو تازه 2 ماهيه شروع كردم، داشتم از هدر adc استفاده ميكردم و ديدم متغيري كه براي خوندن ديتا استفاده ميشه از نوع integer هستش!! ولي اين معني نميده كه!! مسلما ما موقع كار با adc با اعداد اعشاري و نوع float بايد كار كنيم. آيا هدر جديدي هست و من بي خبرم؟ در ضمن من ميخوام lm35 رو با ad5 بخونم ولي فقط عدد 127 روي lcd نشون داده ميشه و به صورت شانسي گاهي 127 و 129 هم ميشه اين عدد!! مشكلم چيه؟ لطفاً راهنماييم كنيد.
با تشكر

sajjad_AD
01-04-2012, 19:50
سلام دوست من :hi:
من با ARM کار نکردم ولی تا اونجایی که میدونم خروجی هیچ ADC ی اعشاری نیست ii998) دوستان یه توضیح بدن منم ممنون میشم

sadmonew
01-04-2012, 21:17
سلام مهندس
همونطور كه دوستمون هم گفتن، خروجي adc يه عدد صحيح هستش.
خروجي lm35 به صورت 10 ميلي ولت به ازاي تغيير يك درجه سانتيگراد هستش.
مثلا اگه دما 50+ درجه سانتيگراد باشه ، خروجي lm35 ميشه 500+ ميلي ولت.
خوب شما با كدوم ميكروي ARM شركت اتمل كار ميكنيد؟

agape
02-04-2012, 10:02
دایی جان همونطور که دوستان فرمودند خروجی adc اعشاری نیست ! و عدد که شما از adc میخونید بیانگر پله هست ! فرض کنیم adc شما 8 بیت دقت داشته باشه که میتونه 256 پله متفاوت رو داشته باشه ، حالا اگه شما پایه رفرنس رو به 2.5 ولت وصل کرده باشید به این معنی هست که از 0 تا 2.5 رو به 256 قسمت تقسیم کردید و هر پله معادل ولتاژی 2.5/256 محسوب میشه ، که در واقع میتونیم بگیم که هر پله 0.009765625 ولت برق داره ، پس وقتی شما مقدار 100 رو از adc می خونید به این معنی هست که در ورودی شما ولتاژی معادل با 0.009765625*100 وجود داره که میشه 0.9 ولت تقریبا !

mostafa-plc
02-04-2012, 13:10
سلام به همه دوستان و ممنون بابت توجه همه شما:hi:

خودم فهميدم چه سوتي دادم:( فكر كنم توضيحات دوست عزيز agape كامل بود. در واقع ما موقعي كه عمل تقسيم رو انجام ميديم عدد اعشاري حاصل ميشه نه مستقيم خروجي adc!

فقط اينجا توي arm‌ مثل avr مدهاي avcc و single‌ نداريم؟ من آخرشم فرق اين دو مد رو نفهميدم و هميشه avcc استفاده ميكردم:(
فقط بازم 1 مشكلم مونده، من با sam7x256 كار ميكنم و همونطوري كه گفتم الان وقتي ميخوام از ad5‌ ال ام35 رو بخونم فقط 127 رو ميگيرم و شانسي به 128 و 129 تغييرم ميكنه گاهاً!!!! به نظرتو مشكل چيه؟

خيليييي ممنون از بچه هاي يا مرام و با علم ايران ميكروو:0013:

agape
02-04-2012, 14:16
دایی جان منظور شما رو این مود ها متوجه نشدم ولی تا اونجا که خاطرم هست توی avr میشه ولتاژ رفرنس رو از ولتاژ 2.5 ولت داخلی تامین کرد یا ولتاژ رفرنس ولتاژ تغذیه ورودی قسمت adc باشه یا این که پایه vref .
خوب شما برای کار با adc آرم آتمل حتما باید vref رو باید جایی متصل کرده باشید ، یا ولتاژ رفرنس دلخواه خودتون و یا این که به +3.3 ولت که تغذیه میکرو هست . در ضمن باید کلاک adc رو هم فعال کرده باشید ، و دیگه کار خاصی ندار ه ! برای تست هم می تونی lm35 رو از ورودی برداری و خودت دستی ولتاژ رو تغییر بدی ببینی که خروجی تغییر میکنه یا نه اگر تغییر کرد که مدارت درسته و در غیر این صورت یا مدار و یا برنامه مشکل دارن.
در ضمن دوست من میتونی برنامت رو قرار بدی تا دوستان بتونن بهتر کمک کنن !

agape
02-04-2012, 14:16
دایی جان منظور شما رو این مود ها متوجه نشدم ولی تا اونجا که خاطرم هست توی avr میشه ولتاژ رفرنس رو از ولتاژ 2.5 ولت داخلی تامین کرد یا ولتاژ رفرنس ولتاژ تغذیه ورودی قسمت adc باشه یا این که پایه vref .
خوب شما برای کار با adc آرم آتمل حتما باید vref رو باید جایی متصل کرده باشید ، یا ولتاژ رفرنس دلخواه خودتون و یا این که به +3.3 ولت که تغذیه میکرو هست . در ضمن باید کلاک adc رو هم فعال کرده باشید ، و دیگه کار خاصی ندار ه ! برای تست هم می تونی lm35 رو از ورودی برداری و خودت دستی ولتاژ رو تغییر بدی ببینی که خروجی تغییر میکنه یا نه اگر تغییر کرد که مدارت درسته و در غیر این صورت یا مدار و یا برنامه مشکل دارن.
در ضمن دوست من میتونی برنامت رو قرار بدی تا دوستان بتونن بهتر کمک کنن !

mostafa-plc
02-04-2012, 21:30
سلام agape عزيز

عرضم به حضورتون كه من دقيقاً همون برنامه مجله رو استفاده كردم فقط شماره كانال adc رو به 5 تغيير دادم.

همه چي وصله شايد Lm35 خرابه! آخه عدد ميگرم ولي فقط 127 128 129 ميبينم!!

بعد 1مسئله اي كه من ميخواستم بگم اينه كه در ديتا شيت گفته كه كلاك adc هميشه فعاله و نياز نيست فعالش كنيم من خيلي جاها خوندم ميگن بايد فعال شه، پس چي ميگه اين ديتا شيت؟ صفحه 486 ديتا شيت قسمت 35.4.1 رو بينيد بي زحمت.
The ADC Controller clock (MCK) is always clocked.

sadmonew
02-04-2012, 21:48
همه چي وصله شايد Lm35 خرابه! آخه عدد ميگرم ولي فقط 127 128 129 ميبينم!!
بعد 1مسئله اي كه من ميخواستم بگم اينه كه در ديتا شيت گفته كه كلاك adc هميشه فعاله و نياز نيست فعالش كنيم من خيلي جاها خوندم ميگن بايد فعال شه، پس چي ميگه اين ديتا شيت؟ صفحه 486 ديتا شيت قسمت 35.4.1 رو بينيد بي زحمت.
The ADC Controller clock (MCK) is always clocked.

سلام مهندس:hi:
شما ولتاژ رو به صورت دستي به ADC اعمال كردين كه ببينيد آيا تغييري تو اعداد خونده شده دارين يا نه؟

mostafa-plc
02-04-2012, 22:30
سلام مهندس:hi:
شما ولتاژ رو به صورت دستي به ADC اعمال كردين كه ببينيد آيا تغييري تو اعداد خونده شده دارين يا نه؟

فكر خوبيه 1 تست ميكنم... ولي مستقيم به خروجي lm35 ولتاژ بديم شايد آسيب ببينه، كسي تست كرده تاحالا؟!

sadmonew
02-04-2012, 22:41
ولي مستقيم به خروجي lm35 ولتاژ بديم شايد آسيب ببينه، كسي تست كرده تاحالا؟!
براي چي ميخوايد به خروجي lm35 ولتاژ بدين؟ متوجه نميشم؟!؟!
شما به ورودي adc ولتاژ بدين.

mostafa-plc
03-04-2012, 14:58
براي چي ميخوايد به خروجي lm35 ولتاژ بدين؟ متوجه نميشم؟!؟!
شما به ورودي adc ولتاژ بدين.

آقا مرتضي، من گفتم شايد lm35م سوخته، دوستمون پيشنهاد دادن كه به adc مستقيماً ولتاژ بدم ببينم تغيير ميكنه مقدار يا نه... ولي من يه برد دارم واس اينكار بايد به پايه lm35 ولتاژ بدم ....

88096645
05-08-2012, 11:15
سلام دوستان من هم دارم با adc میکرو lpc2138 سزی nxp کار میکنم می خواهم با استفاده از adc این میکرو خروجی سنسور lm35 را بخواند ودما را بر روی lcd کاراکتری نشون بدم ولی در راه اندازی adc مشکل دارم خواهش می کنم از همه دوستان به من کمک کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

88096645
08-08-2012, 13:03
سلام دوستان من هم دارم با adc میکرو lpc2138 سزی nxp کار میکنم می خواهم با استفاده از adc این میکرو خروجی سنسور lm35 را بخواند ودما را بر روی lcd کاراکتری نشون بدم ولی در راه اندازی adc مشکل دارم خواهش می کنم از همه دوستان به من کمک کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟