PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کنترل از راه دور چند وسیله با چندین گیرنده فرستنده

morteza_rk
23-03-2012, 14:49
سلام دوستان ، سال نو بر همه مبارک

می خوام یه مداری بسازم با قابلیت های زیر ، اما تا حالا با هیچ نوع ماژول رادیوئی کار نکردم. لطفا تجربه هاتونو بگید و راهنمائیم کنید که از چه نوع ماژولی می تونم استفاده کنم.

ببینید ما بیشتر از 20 تا وسیله توی یه ساختمان 4 طبقه ی بزرگ داریم. که هرکدوم از این وسیله ها اگه تحریک بشن (مثلا با فشار دادن یک کلید) باید کد مخصوص خودشون رو برای چنتا گیرنده که توی طبقات مختلف هستن بفرستن ، بعدش اپراتوری (نیروی انسانی) که پشت هر گیرنده قرار گرفته به نزدیک ترین وسیله ای که کد فرستاده جواب میده.

برد ماژول باید طوری باشه که بشه ارسال و دریافت داده رو بین طبقات انجام داد. مثلا اگه وسیله ای از طبقه سوم کد فرستاد یه اپراتور توی طبقه ی اول باید بتونه کد رو دریافت کنه.

به نظر خودم میشه از sim20 استفاده کرد. حالا نظر سایر دوستان چیه؟

esisafa
23-03-2012, 17:08
سلام دادا کم پیدایی
sim20 از لحاظ قدرت مثل همین WIFI هست یعنی 20میلی وات توان داره. چند کاناله بودنش واقعا عالیه.

اگه از چند ماژول استفاده میکنی که باید با هم در ارتباط باشن. حتما از master slave استفاده کنین.

هنرفر
23-03-2012, 18:56
سلام.عیدتون مبارک.من که درست متوجه منظورت نشدم داداش ولی اگه ارتباط یک طرفه هست میتونی از rx-tx استفاده کنی و اگه دوطرفه میخوای از rfm12b سوالی بود در خدمتیم.

microprocesor_2002
23-03-2012, 20:47
سلام به همه ... عید همه مبارک ....
به نظر من اگه مسئله قیمت خیلی مهم نباشه جز ZeegBee هیچ چیز دیگه ای استفاده نکنید.... واقعا عالی ..... من باهاش کار کردم ... به این راحتی نمیشه هکش کرد ، قلبلیت کار کردن در حالت روتر (یعنی اگه مسیر طولانی باشه اطلاعات از ماژولهای طول مسیر به مقصد می رسه) من با ZE10 کار کردم... از RFPhone خریدم ... حدود 60 تومن . ZigBee برای همین کاری که این دوست عزیز ما گفتن طراحی شده ................... موفق باشید.

sigma-mx
23-03-2012, 21:17
سلام

استفاده از zigbee که واقعا حرفی توش نیست ! عالیه . sim20 هم تا حالا ندیدم کسی کار کنه ولی نباید چیز بدی باشه . بنظر من این پروژه رو با یکی از این دو شروع کن و بقیه چیزا رو بزار کنار ! این پروژه رو بعنوان یک سکوی پرتاب در نظر بگیر ! هم کارت رو انجام میدی به بهترین وجه و هم استارت استفاده از یکی از این دو رو میزنی و این یعنی مسلط شدن یه اینا و توان طراحی در پروژه های بعد ! من همیشه در پروژه هام از چیزهای جدید استفاده می کنم تا با یک تیر دو نشون بزنم . گاهای اوقات آدم میگه مثلا 100 تومن پول zigbee بدم تا کار کردن باهاش رو یاد بگیرم !!! شاید تجربه گرونی باشه و در اون لحطه دست آدم هم خالی باشه ولی وقتی یه پروژه به آدم میخوره که پولشم یکی دیگه میده ، دیگه حرفی باقی نمیمونه برای استفاده از قطعه جدید ....
منتها برای تعدادی که قراره در پروژت استفاده کنی یه براورد هزینه بکن ، ببین اصلا چقدر قراره بهت بدن و هزینه رو اونا تقبل می کنن ؟!!!
یا حق

morteza_rk
24-03-2012, 01:56
سلام از نظر دوستان استفاده کردم. راستش هنوز نمی دونم که تا چه حد می تونم هزینه کنم. من یه آمار از قیمت Xigbee گرفتم. خیلی گرون بود. حول و حوش دونه ای 50 الی 80 آب می خوره. خیلی گرون در میاد. ولی sim20 دونه ای 25 الی 35 در میاد.

من یه نگاه اجمالی به دیتاشیت sim20 انداختم. ولی دقیقا متوجه نشدم که این ماژول فرستنده گیرنده هست یا فقط فرستنده؟ راه انداختنش چند روزی وقت می گیره. شایدم یه هفته! نسبت به sim300 سخت تر به نظر میرسه.

به نظرم میشه رو سری rfm12 هم کار کرد. چون ما توی این پروژه اطلاعت خاصی برای ارسال نداریم. بلکه هر وسیله صرفا یک کد می فرسته به سمت گیرنده ها. البته باید این نکته رو هم در نظر گرفت که گیرنده ها همه باید کدی رو که فرستنده می فرسته دریافت کنن.

منظورم اینه که اگه وسیله ی اول کدش رو فرستاد از اون طرف هر 20 تا گیرنده (اپراتور) باید کدش رو دریافت کنن. تو این قسمت مشکلی پیش نمیاد؟

mojtaba_sky
24-03-2012, 02:18
سلام
اگه سیستم هایی رو که داری کار میکنی به کامپیوتر وصل هستند یا اگه میتونی کامپیوتر داشته باشی تو سیستم هات بهترین گزینه wifi هست و پروتکل udp .... هم امن هستش هم راحت هم اینکه اگه کامپیوتر داشته باشی یه کارت وایرلس میخواد و اگه لپ تاپ باشه که دیگه هیچی...
خوبیش اینه که خرج بیخود نداره و یه بخشی از خود کامپیوتره و فقط باید برنامه بنویسی...

اگه خواستین من با udp میتونم کمک کنم.

morteza_rk
24-03-2012, 02:30
ممنون مجتبی جان ، ما توی این کار اصلا کامپیوتر نداریم. ولی ایده ی جالبی دادی دادا. انشالله برای بعدها در نظر خواهم داشت.

behnam6500
24-03-2012, 02:42
شاید اگه بتونی تحت شبکه کنی بهتر باشه؟! هزینش هم کمتر در میاد

مدار شبکه سرور و کلاینت بسازی.... با همون enc28j60

هنرفر
24-03-2012, 20:14
نه با rfm که مشکلی پیش نمیاد.

microprocesor_2002
25-03-2012, 06:43
دوست عزيز sim20 , rfid هستش .... ولي sim300 gsm هستش. اگه نمي خواى پول زيادى بدى با sim20 مي تؤني يه پروتکل نرم افزارى بنويسى و خيلى عالى باهاش کار کنى. ولي حواست به امنيت اطلاعاتت با شه که تو sim20 فکر کنم کمتره ولى تو زيگبى بسيار عالى .البته سرعت هر دو 115200 هستش .....

morteza_rk
25-03-2012, 09:39
ممنون

خودم بیشتر تحقیق کردم و با توجه به نظر دوستان در این تاپیک تصمیم به استفاده از sim20 گرفتم. تا ببینیم چه می شود.

ممنون از همگی.