PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خاطرات esisafa : نکته ای ساده در لحیم کاری

esisafa
03-03-2012, 22:28
یادش بخیر یک با سیم دکمه پاور یک کیس کامپیوتر قطع شده بود رفتم با هویه 40 وات در پیت سیمشو لحیم کنم چشتون روز بد نبینه. تا اومد خود سیم و پایه ی کلید داغ بشه ، زودتر از اون قسمت های پلاستیکی کیس ذوب شد و یک کیس به باد فنا رفت. خلاصه: اگر در یک قطعه پلاستیک به کار رفته و میخواین لحیم کاری کنین از هویه قوی استفاده کنین و در زمان بسیار کم کار رو تموم کنین قبل از اینکه حرارت از محل لحیمکاری به پلاستیکش برسه.

چک آبی برای فرستادن سیگنال dtmf و صدا روی خط تلفن واقعا خوب جواب میده. نسبت به روش های دیگه

esisafa
04-03-2012, 14:06
یک نکته دیگه هم بگم.
بازم یادش بخیر برای مسابقات رباتیک موشهای هوشمند دانشگاه آزاد سبزوار، تیم دانشگاه یک رباط تعقیب خط درست میکردیم از طرف دانشگاهمون. تجربه ی اولمون بود. ما (پسرا) داشتیم رباط درست میکردیم، اونا ( دخترا) به فکر قشنگ کردن رباط بودن.
خلاصه برای یک همچین کارایی بهتره گروه فقط از ما تشکیل شده باشه تا تمام تمرکز روی درست کار کردن رباط باشه.

البته امیدوارم کسی از اون گروه این متن رو نخونه که یکم خوب نیست.

alishekarriz
18-03-2012, 15:37
من براي دوستان و كسايي كه بخوان سيستم جمع ميكردم .. جالبه به ياد ندارم سفارش دهنده دختر بوده باشه و بجز رنگ كيس و مانيتور به موضوع ديگه اي از نظر قدرت و سرعت و امكانات اشاره كرده باشه

اما يه خاطره جالبتر .. توي آزمايشگاه برق بود يا كنترل يادم نيست .. نشسته بوديم با استاد حرف ميزديم
:chat:
يك دفعه صداي جيغ تنها همكلاسي دختر بلند شد... پس از پيگيري هاي انجام شده معلوم شد .. برق 12 ولت ايشون رو گرفته بود ... :mrgreen:

حالا ما سعي ميكرديم جلوي خندمون رو بگيريم :eat:

medadnoki
18-03-2012, 17:04
البته باید بدونیم که این ولتاژ نیست که به آدم آسیب میزنه....
بلکه جریان باعث این عمل میشه....
مثلاً شوکرها میتونن 2 هزار ولتاژ داشته باشه ولی چریان کافی برای کشتن رو نداره....

STARNGM
18-03-2012, 18:37
البته باید بدونیم که این ولتاژ نیست که به آدم آسیب میزنه....
بلکه جریان باعث این عمل میشه....
مثلاً شوکرها میتونن 2 هزار ولتاژ داشته باشه ولی چریان کافی برای کشتن رو نداره....
ولتاژ بالا هم میتونه کشنده باشه راستش.مثلا همون شوکر اگه مدت اتصالش به بدن یکم طولانی بشه.

medadnoki
18-03-2012, 18:56
ولتاژ بالا هم میتونه کشنده باشه راستش.مثلا همون شوکر اگه مدت اتصالش به بدن یکم طولانی بشه.
میدونید علتش چیه؟؟؟
من علت کشنده بودن جریان رو میدونم و به خاطر اینه که باعث تجزیه شدن خون میشه...
و جریان های پایین هم مثل 0.5 آمپر باعث مرگ میشند...

esisafa
18-03-2012, 19:08
اما يه خاطره جالبتر .. توي آزمايشگاه برق بود يا كنترل يادم نيست .. نشسته بوديم با استاد حرف ميزديم
:chat:
يك دفعه صداي جيغ تنها همكلاسي دختر بلند شد... پس از پيگيري هاي انجام شده معلوم شد .. برق 12 ولت ايشون رو گرفته بود ... :mrgreen::eat:

پوست دست اینقدر نازک که 12 ولت رد بشه. وای جلل خالق!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. احتمالا تا حالا دست به سیاه و سفید تو زندگی نزده که یکم پوستش کار کنه
یکی نیست بگه چرا اومدی برق. 400 ولت بگیره که همونجا پودر میشی با این پوست. چه برسه به بالاتر که ... .

cheetah
19-09-2012, 01:39
عمرا اگر برق گرفته باشتش احتمالا یک رشته نازک از سیم یک لحظه رفته تو دستش ، فکر کرده برق گرفتتش:mrgreen:

Edison
20-09-2012, 16:05
عمرا اگر برق گرفته باشتش احتمالا یک رشته نازک از سیم یک لحظه رفته تو دستش ، فکر کرده برق گرفتتش:mrgreen:
منم با شما موافقم 18 ولت که میخورد به دستم نمیتونستم تشخیص بدم که نوک سیم افشانه که تیزه یا جریانه

sarutobi
20-09-2012, 21:50
این حرف که جریان موجب برق گرفتگی میشه درسته ولی باید توجه کرد که شرط لازم ( و نه کافی ! )برای اینکه جریان زیاد عبور کنه اینه که ولتاژ بالا باشه ( بنا به قانون اهم i=v/r)
مثلا موتورهای جوش میتونن جریان بالایی در حد 300 آمپر بدن ولی چون ولتاژشون پایینه دست زدن بهشون باعث برق گرفتگی نمیشه

hakimzadeh
21-09-2012, 13:15
چند هفته پیش یکی از همکارانمان توسط ولتاژ 33 کیلو ولت فوت کرد.خدا رحمتش کند.
هنگامیکه بالای سرش رفتم چشماش از جا درامده بود و دندوناش سوخته و پودر شده بود.
هنگامیکه جسدش را برای تحویل بردیم , نامزدش با دسته گل به استقبال آمده بود.
این هفتمین همکارمان بود که طی این 13 سال از دست داده ایم.
تجربم شده که برق کسانی از بین میبره که بیشترین تجربه کار رو با برق دارن.بعلت عادت دیگه فراموش میکنن که بابرق کار میکنن.
اگه این خاطره ناراحتتون کرد ببخشید.برای شادی روح خودمان و رفتگانمان فاتحه فراموش نشود.

morteza_rk
21-09-2012, 13:32
سلام

خدا رحمتش کنه. روحش شاد. کسانیکه برای مملک زحمت می کشنو در این راه فوت می کنن فرقی با شهید ندارن دادا.

نکته ی بسیار مهم این قضیه همونی بود که شما گفتی : "برق کسانی از بین میبره که بیشترین تجربه کار رو با برق دارن.بعلت عادت دیگه فراموش میکنن که بابرق کار میکنن."

safavism
20-10-2012, 13:35
خدا رحمتش کنه...واقعا این مشاغل حوادث تلخی را بدنبال داره...چقد سخته که همکارت جلو چشمانت جان بده...اویل خدمتم بود یکی از تکنسینهای با تجربه که زمان باز نشستگی اون نزدیک بود رفت اتاق آنتن سرویس فنی کنه البته تنهایی حق اینکار نداره حداقل باید دو نفر باشند...خلاصه من یه مقدار دیرتر رفتم وارد اتاق انتن شدم دیدم فاز متر داخل دستشه میخواد بزنه به تسمه متصل به انتن ببینه rf هست یا نه جهت اطلاع بگم که فرستنده خاموش بود ولی یه فرستنده دیگه پرقدرت کنارش که حدود 700 متر فاصله داره تو مدار بود ولی القا امواج روی آنتنهای مجاور بسیار زیاده که دست زدن مساوی است با کباب شدن حتما باید با اعصای زمین کن زمین بشن.. سریع لباسش از پشت گرفتم و کشیدمش که هر دو افتادیم رو زمین بعد که بلند شدم دیدم شلوارش از پشت پاره شده خلاصه سر و صدایی کرد ولی اگه فاز متر به تسمه خورد بود کاملا کباب میشد. عوضش rf زدخشتکش پاره کرد!!!!! .آخه rf برق که نیست با فازمتر بشه بود و نبودشو تشخیص داد.

araz_heidari
20-11-2012, 20:38
من هم موافق حرف دوستمان هستم

araz_heidari
20-11-2012, 21:06
یادش بخیر یک با سیم دکمه پاور یک کیس کامپیوتر قطع شده بود رفتم با هویه 40 وات در پیت سیمشو لحیم کنم چشتون روز بد نبینه. تا اومد خود سیم و پایه ی کلید داغ بشه ، زودتر از اون قسمت های پلاستیکی کیس ذوب شد و یک کیس به باد فنا رفت. خلاصه: اگر در یک قطعه پلاستیک به کار رفته و میخواین لحیم کاری کنین از هویه قوی استفاده کنین و در زمان بسیار کم کار رو تموم کنین قبل از اینکه حرارت از محل لحیمکاری به پلاستیکش برسه.

چک آبی برای فرستادن سیگنال dtmf و صدا روی خط تلفن واقعا خوب جواب میده. نسبت به روش های دیگه
عزیز سیم رو جدا میکردی خوب

mehdi29665
05-12-2013, 01:50
حالا که صحبت از برق گرفتگی شد منم خاطره ای که شنیدم رو تعریف میکنم.
3 نفر از روستا میان شهر و بعد از اتمام کاراشون برای برگشت هوا تاریک شده بود
خلاصه برای برگشتن باید از داخل شهر که خیابان اصلی شهر جزو جاده بین شهری بود برای گرفتن تاکسی میبایست در جایی که ماشینها با سرعت رد میشدند برای خودشون تاکسی بگیرند.
یک نفرشون میگه این کار که انجام میدین خطر داره ، من میرم تو پیاده رو و شما هر وقت تاکسی گرفتید میام.
اون یک نفر که خطر رو حس کرده بود رفت تو پیاده رو و جناب عزرائیل با یک کامیون 50 متر اونورتر میزنه به تیر برق فشار قوی و سیم هم پاره میشه و میفته روی اون بنده خدا که توی پیاده رو واییساده بود و بقیه ش رو هم که خودتون میدونید.

modj.ir
05-12-2013, 02:00
این فیلم قدیمی ای که فکر کنم اکثرا دیدند . البته بسیار دلخراش هست و اینکه در کمتر از لحظه ای هر 4 نفر رو می کشه واقعا دلخراش هست. الان دیدم تاپیک بکش بکش برقه !! یاد این افتادم ، گشتم و این لینک فعلا مجدد پیداش کردم :
بـیـسـت برق گرفتگی وحشتناک (You can see links before reply)

amiray
05-12-2013, 10:49
میدونید علتش چیه؟؟؟
من علت کشنده بودن جریان رو میدونم و به خاطر اینه که باعث تجزیه شدن خون میشه...
و جریان های پایین هم مثل 0.5 آمپر باعث مرگ میشند...
علتش همینه ولی تا جایی که یادمه عبور یک جریان در حد میلی امپر هم میتونه باعث مرگ بشه.
برای مثال یه جریان 100 میلی امپر با فرکانس 50 هرتز اگه سه ثانیه از بدن رد بشه باعث مرگ میشه.
و در مورد جریان مستقیم هم که خطر ناک تر از ac هست.
درضمن فرکانس هرچقدر بیشتر باشه خطر برگ گرفتگی کم تر میشود.

sobhan537
05-12-2013, 11:07
اگه جریان 30 میلی آمپر به بالا از بدن رد بشه، باعث برق گرفتگی میشه.
فرد برق گرفته نمرده، حتی چشماش میبینه و گوشاش میشنوه، فقط قدرت حرکت نداره. با تنفس مصنوعی و ماساژ قلب میتونیم فرد برق گرفته رو از مرگ حتمی نجات بدیم.

engineer1
23-01-2014, 22:37
علتش همینه ولی تا جایی که یادمه عبور یک جریان در حد میلی امپر هم میتونه باعث مرگ بشه.
برای مثال یه جریان 100 میلی امپر با فرکانس 50 هرتز اگه سه ثانیه از بدن رد بشه باعث مرگ میشه.
و در مورد جریان مستقیم هم که خطر ناک تر از ac هست.
درضمن فرکانس هرچقدر بیشتر باشه خطر برگ گرفتگی کم تر میشود.

ولی من شنیده بودم با بالا رفتن فرکانس برق گرفتگی بیشتر میشه
با بالا رفتن فرکانس برق به بافتای داخلی نفوذش کمتر میشه و بیشتر سطحی کار میکنه
و تمام بدنو میسوزونه یجورایی انگاری حرکتش سریعتر میشه و تمام سطح بدن خیلی سریع فرامیگیره
تو دانشگاهمون چند سال پیش شنیدم یکی این اتفاق براش افتاده و کاملا پودر شده البته جریانم بالا بوده
ولی علت سریع اتفاق افتادنش بالا بودن فرکانس بوده