PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : غیرمعکوس کننده

leylijoon
14-02-2012, 14:39
سلام اساتید عزیز من یک تقویت کننده غیر معکوس کننده بستم از مقاومت 100کیلو و 10 کیلو استفاده کردم
.با OP07 و lm 324 و...بستم
تغذیه 5 ولت دادم
سئوال:
بدون دادن ورودی و کلاً همه جوره تو خروجی یه DC دارم 3تا4 ولت ثابت..
این طبیعه ؟؟؟؟
می خوام یه ولتاژ میلی ولتی رو تقویت کنم ولی هنوز وتاژه وصل نیست خروجی دارم

چه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

Doloop
14-02-2012, 14:52
خوب این تو اپ امپ طبیعیه مگه سیگنال ورودی شما ac نیست
شما باید خروجیتون رو روی مد ac اندازه بگیری
توی آپ امپ معمولا یکی از پایه ها نسبت به اون یکی الویت داره
یعنی اگه شما هیچ ورودی به اپ امپ ندی خروجی یا اشباع مثبت میشه یا منفی
دقیق یادم نیست ولی توی 741 اشباع منفی فکر کنم الویت داشت
یه سیگنال ac ضعیفی هم تو خروجی در حالت بدون اعمال ورودی ظاهر میشه که باید با پایه offset تنظیم کنی تا خروجی صفر بشه ( برای دقت در اندازه گیری )

leylijoon
14-02-2012, 20:27
ممنون دقیقاً درسته
ولی من می خوام یه سنسور رو که نمی دونم خروجیش AC یا DC با تقویت آپ امپ به ADc میکرو بدم .خوب با این وضعیت نمی تونم چون همش خروجی دارم و نمی دونم برا ADC چی تعریف کنم؟؟؟

vahidasm
15-02-2012, 01:03
سلام
شما نمیدونید خروجی سنسورتون چیه؟؟؟؟؟؟!!!!!
اگه نمیدونید خروجیش چیه چطور میخوای باهاش کار کنی؟؟؟
شما میخواین از چه سنسوری استفاده کنید؟؟
بگین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم.

vahidasm
15-02-2012, 01:03
سلام

leylijoon
15-02-2012, 09:41
سلام

سلام میدونم ویبره سنسوره ولی دقیق نمی دونم از دیتا شیتش سر در نمبیارم
وقتی مستقیم به پراپ اسکوپ متصلش می کنم و ویبره یا همون لرزشش میدم یه اعوجاجایی دیده میشه با دامنه کم.وقتی هم با ولت متر DC میگیرم در هد چند میلی ولت ولتاژ داره....
حالا میخام تقویتش کنم و به ADC میکرو متصل کنمو ادامه ماجرا...:125:
و
You can see links before reply

مشخصات و کاتالوگاش هست..
بررسی کن مهندس.. You can see links before reply

leylijoon
15-02-2012, 09:47
دوستمون درست گفتن وقتی تو شبیه سازی هم غیر معکوس کننده میبندم و ورودی نمیدم همون ولتاژ ثابت رو داره تو خروجی .و جالبه که وقتی ورودی سنسورمو میدم که اون در حد چند میلی ولت ولتاژ به ورودی تزریق میکنه , خروجی ثابتم کم میشه هرچی ورودی بیشتر خروجی کمتر:018:

چجور تقویت کننده ای نمی دونم

Doloop
15-02-2012, 13:07
سلام
راستش من فرصت خوندن دیتا شیت رو نداشتم(با زبانی که من بلدم نیاز به وقت داشت)
من با این چیزا کار نکردم ولی شما مطمئنی خروجی سنسورتون ولتاژه؟
ممکنه جریان باشه شما جریان خروجیرو اندازه بگیر اگه در حد میلی آمپر باشه درسته؟
چک کن جوابو بگو...:wink:

leylijoon
15-02-2012, 15:09
سلام
راستش من فرصت خوندن دیتا شیت رو نداشتم(با زبانی که من بلدم نیاز به وقت داشت)
من با این چیزا کار نکردم ولی شما مطمئنی خروجی سنسورتون ولتاژه؟
ممکنه جریان باشه شما جریان خروجیرو اندازه بگیر اگه در حد میلی آمپر باشه درسته؟
چک کن جوابو بگو...:wink:
You can see links before reply (You can see links before reply)
سلام نه جریان نیست با میکرو آمپرمتر گرفتم هیچی
ولی با وات متر میگیرم از خودش ولتاژ تولید میکنه جالبه..
You can see links before reply (You can see links before reply)
این مداری که بستم

sigma-mx
15-02-2012, 16:09
این یه پیزو فیلم هست . خاصیت پیزو تولید ولتاژ (الکتریسیته) هست نسبت به تغییرات مکانیکی .
اگه اشتباه نکنم اینو از جهان کیت یا بل الکترونیک گرفتی !!!
خاصیت این پیزو فیلم فرکانس قطع پایینش هست (1Hz>) که اونو قابل استفاده برای تشخیص ضربه یا شوک لرزشی می کنه.
برای راه اندازی چنین سنسوری باید پس از تقویت و فیلتر کردن سیگنال اونو به ADC میکرو بدی و با یه رزولوشن مناسب ، تکه تکه اونو capture کنی و روی اون قسمت های دریافتی عمل پردازشتو انجام بدی ..
عمل پردازش می تونه خیلی ساده مثل گذشتن از یک set point باشه یا کمی پیچیده مثل قرار دادن سه تا از این سنسورها در سه محور xyz و رسم نمودار سه بعدی برای کاربرد زلزله نگاری و ...
برای تقویت از آپ امپ های دقیق با input offset voltage پایین استفاده کن و برای تست باید با اتصال ورودی ها به زمین خروجی کاملا صفر بشه . از فیلتر پایین گذر LPF در خروجی سنسور استفاده کن تا فرکانس بالا یا نویز همراه سیگنال پاسخ تقویت نشه. بهتره برای این کار از فیلتر اکتیو استفاده کنی چون امپدانس ورودی بالا داره و در مقدار سیگنال تغییری نمی دهد .

leylijoon
15-02-2012, 18:05
این یه پیزو فیلم هست . خاصیت پیزو تولید ولتاژ (الکتریسیته) هست نسبت به تغییرات مکانیکی .
اگه اشتباه نکنم اینو از جهان کیت یا بل الکترونیک گرفتی !!!
خاصیت این پیزو فیلم فرکانس قطع پایینش هست (1hz>) که اونو قابل استفاده برای تشخیص ضربه یا شوک لرزشی می کنه.
برای راه اندازی چنین سنسوری باید پس از تقویت و فیلتر کردن سیگنال اونو به adc میکرو بدی و با یه رزولوشن مناسب ، تکه تکه اونو capture کنی و روی اون قسمت های دریافتی عمل پردازشتو انجام بدی ..
عمل پردازش می تونه خیلی ساده مثل گذشتن از یک set point باشه یا کمی پیچیده مثل قرار دادن سه تا از این سنسورها در سه محور xyz و رسم نمودار سه بعدی برای کاربرد زلزله نگاری و ...
برای تقویت از آپ امپ های دقیق با input offset voltage پایین استفاده کن و برای تست باید با اتصال ورودی ها به زمین خروجی کاملا صفر بشه . از فیلتر پایین گذر lpf در خروجی سنسور استفاده کن تا فرکانس بالا یا نویز همراه سیگنال پاسخ تقویت نشه. بهتره برای این کار از فیلتر اکتیو استفاده کنی چون امپدانس ورودی بالا داره و در مقدار سیگنال تغییری نمی دهد .
سلام ممنون خیلی راهنمایی عالی بود.
میخوام به همین نحو شروع کنم
کارم خیلی سخته؟؟؟
امیدوارم بازم کمکم کنید.

برای شروع سنسور زمانی که به آپ آمپ وصل شه نیاز به تغذیه داره یا یه سر بدم به زمین یه سرشم به سر مثبت آپ آمپ
؟؟؟

sigma-mx
15-02-2012, 19:08
برای شروع سنسور زمانی که به آپ آمپ وصل شه نیاز به تغذیه داره یا یه سر بدم به زمین یه سرشم به سر مثبت آپ آمپ
؟؟؟
چون سنسور تولید ولتاژ می کنه فقط کافیه که زمینش به زمین opamp وصل بشه و سر دیگرش به opamp .
حالا به شکل های مختلفی میشه وصلش کرد برای شروع توصیه می کنم فقط در یک مرحله با هر چیز که دم دست دارید امتحان کنید . فعلا جواب بگیرید ...

sigma-mx
15-02-2012, 22:26
این مدارو تست کن . آنالیز هم براش انجام شده . فایل پروتیوس هم پیوست شده منتها ورژن 7.8 sp2 هست . اگه بتونی بازش کنی که خوبه . اگرم ورژنت پایین تره اینم عکسش

نمی دونم احتیاج به توضیح داره یا نه !
تو طبقه اول تقویت صورت می گیره که الان سر گین 1 تنظیم شده . این گین رو باید با توجه به حداکثر پیک ولتاژ خروجی سنسورت تنظیم کنی . مثلا اگه حداکثر پیک ولتاژ سنسور 100 میلی ولت هست باید اندازه ای تقویت کنی که خروجیت برش نخوره . طبقه دوم کارش اولا بافر هست ، ثانیا آفست دادن به سیگنال تقویت شده . تو طبقه اول نمیشه آفست اضافه کرد چون گین رو باید خودت تنظیم کنی ، بنابراین چون بنابر هر گین آفست هم تقویت میشه پس هر بار با تغییر گین مجبور بودی ولتاژ آفستت رو عوض کنی ! ولی حالا در طبقه دوم گینت ثابته (1) بنابراین ولتاژ آفستت 1.25 ولت هست . چرا ؟ چون این مدار برای تقویت سیگنال متقارن طراحی شده ! بنابراین اولا تغذیه opamp ها باید متقارن باشه ( با 7805 و 7905 ) ثانیا چون اعمال ولتاژ به ورودی + در خروجی برابر ( r2/r1 + 1 ) یعنی 2 است پس بجای آفست 2.5 ، 1.25 میدهیم که در 2 ضرب میشود . ثانیا برای این آفست اصلا می دهیم که ADC میکرو 0 تا 5 رو میتونه بخونه ! پس در واقع بخش منفی سیگنال از 0 تا 2.5 ولت و بخش مثبت سیگنال 2.5 تا 5 هست . تو نرم افزار باید این آفست رو از مقدار خوانده شده حذف کرد . برای اضافه نشدن یک منبع ولتاژ دیگه برای 1.25 ولت ، از تبدیل مقاومتی برای ساخت 1.25 از 5 استفاده کردیم . تمامی مقاومت ها باید دقیق و ترجیحا 1 % باشه...
یا حق

leylijoon
16-02-2012, 00:50
حق یارت سعید جان حتماً میبندم و جوابش رو میزارم

leylijoon
17-02-2012, 22:15
سلام مهندس من مدارو بستم
خروجیش که همون 2.5 ولت بود هرچی ام سنسورو تحریک کردم انگار نه انگار
گفتم شاید سنسور مقدارش خیلی کمه .برای تست از اون ولتاژ 1.25 ولتی بجا سنسور دادم که خروجی در حد 3.2 ولت رو تو ال سی دی نشون داد
بعد اومدم گین رو بردم بالا(چند برابر) بعد دیگه خودومو سنسورو کشتم خروجی 0.5 ولت تغییر می کرد

لطفاً نظرتون رو بگید ...
بازم باید تقویت بشه؟؟؟

sigma-mx
18-02-2012, 00:16
سلام .
خروجیش که باید 2.5 باشه چون خودمون آفست دادیم . پس کاملا درسته !
اون 1.25 هم که دادی اگه گینت 1 باشه میشه 2.5+1.25 . تقریبا درسته . ولی اونطور که معلومه پیک ولتاژی که سنسور تولید میکنه خیلی کمه ! راستی وقتی سنسور رو تحت شوک قرار می دی چطوری سیگنال تقویت شده رو می بینی و اندازه می گیری ؟؟؟!!!!!!!!!
اینکار با مولتی متر و از این حرفا نمیشه ها !!! برای دیدنش اسکوپ حافظه دار می خواد ! :0013: شاید سیگنال اینقدر گذراست که تو مولتی متر و اسکوپ معمولی نشون نمی ده !

sigma-mx
18-02-2012, 00:52
یه مطلب مهمی هم که هست اینه که می خوای باهاش چی درست کنی ؟
اگه می خوای از خروجی سنسور عدد بگیری ، یعنی شکلشو نشون بدی یا سر کم و زیادش کارای خاص انجام بدی که راهش همینه . ولی اگه فقط می خوای زدن ضربه رو تشخیص بدی ( بصورت پالس دیجیتال ) قضیه خیلی راحت تره ! از یه آپ امپ باید استفاده کنی در حالت مقایسه گر ! با یه پتانسیومتر برای آمپ امپ setpoint میزاری ، هر وقت سیگنال از setpoint بالاتر رفت خروجی بصورت پالس دیجیتال به میکرو اعمال میشه ( به اینتراپت ) .

leylijoon
18-02-2012, 02:10
یه مطلب مهمی هم که هست اینه که می خوای باهاش چی درست کنی ؟
اگه می خوای از خروجی سنسور عدد بگیری ، یعنی شکلشو نشون بدی یا سر کم و زیادش کارای خاص انجام بدی که راهش همینه . ولی اگه فقط می خوای زدن ضربه رو تشخیص بدی ( بصورت پالس دیجیتال ) قضیه خیلی راحت تره ! از یه آپ امپ باید استفاده کنی در حالت مقایسه گر ! با یه پتانسیومتر برای آمپ امپ setpoint میزاری ، هر وقت سیگنال از setpoint بالاتر رفت خروجی بصورت پالس دیجیتال به میکرو اعمال میشه ( به اینتراپت ) .
بله اون یک آپ آمپرو بستم و جواب داد منتها میخوام مثل lm 35 مقدارشو بخونم نمایش بدم و ازش استفاده کنم
بله راه همینه ولی حتی با بیشترین تحریک سنسور کمترین تغییر تو خروجی هست
مگر اینکه رو همون تغییرات کم مانور بدم