PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آرایه دوبعدی

safavism
09-02-2012, 09:51
با سلام
در تعریف کردن یه آرایه دو بعدی و دادن مقدار به این متغییرها مشکل دارم ..زمانیکه یه آرایه دو بعدی در بیسکام بدین صورت تعریف میکنم ایراد میگیره n(10,10) as word ....باید بدین صورت نوشت تا خطا نگیره n(10 to 10) as word این دو چه فرقی با هم دارند؟ روش دادن یه مقدار عددی یا رشته ای به آرایه دوبعدی چه جوریه ؟

M.ABDOLLAHI
09-02-2012, 10:20
تا اونجائی که من قبلا کار کردم و خوندم در bascom نمیشه آرایه چند بعدی تعریف کرد BASCOM واقعا کامپایلر ابتدائی و ضعیفیه سعی کن حداقل با نرم افزار کدویژن کار کنی.

arm-mohsen-avr
09-02-2012, 11:53
دوست عزیز اگه می تونی به C کوچ کن ///و از کامپایلر IAR یا AVRStudio استفاده کن .کامپایلر کدویژن برنامه نویسی رو اسون می کنه ولی طنبل می کنه:wink:

sadmonew
09-02-2012, 18:04
سلام به دوستان عزیزم:hi:
مهندس برای تعریف آرایه از کروشه[] استفاده کنید نه از پرانتز().
تو تعریف آرایه دو بعدی فکر میکنم به این صورت باید عمل کنید:

Dim n[10,10] as word

امیدوارم اشتباه نکرده باشم. یه مقدار فراموشی گرفتم(پیر شدم دیگه:mrgreen:)

mehrdad22
09-02-2012, 19:38
سلام
نحوه تعريف آرايه در بيسيك : (من دارم بيسيك كامپيوتر رو ميگم و كاري با بسكام ندارم)

dim a(1 to 10 , 1 to 10) as inteager
يك آرايه 10 *10 از نوع عدد صحيح

مقدار دهي به آرايه ها : (بهترين و معمول ترين روش استفاده از حلقه تو در تو)

for i = 1 to 10
for j=1 to i
read a
next
next

( read = دستوراتي كه براي خوندن در بيسيك هستن مثل استفاده از inputbox و ... (كه متداول ترين كار براي اين كار همون inputbox هستش)

نحوه استفاده از مقادير ذخيره شده در آرايه دو بعدي : (بهترين و معمول ترين روش استفاده از حلقه تو درتو )

for i = 1 to 10
for j= 1 to i
m= i*j
next j
next i

توي اين مثالي كه زدم i سطرهاست و j ستونها و ما i , j رو ضرب كرديم و ريختم داخل m و اين يعني همون جدول ضرب
تحليل برنامه :
حلقه اول (يعني i=1 هستش و مقادير حلقه j اجرا ميشوند)

1*1
1*2
1*3
.
.
.
1*10
بعد i ميشه 2
2*1
2*2
2*3
.
.
.
2*10
بعد i ميشه 3 و ادامه داستان تا وقتي كه مقدار i برابر 10 بشه
بعد مقادير اصلي ميشن جدول ضرب

نكته مهم : بهترين روش اينه كه بعد اينكه مقادير رو از ورودي گرفتيم و در آرايه ها ذخيره كرديم قبل از همونجا هم از مقادير اون استفاده نكنيم ، من براي اينكه گنگ نشه اينطوري نوشتم

اگه جاييش رو متوجه نشديد ، باز بگيد بيشتر توضيح بدم(البته به دليل محدوديت فقط نوشتاري نميشد بيشتر از اين توضيح داد)

morteza_rk
09-02-2012, 20:32
سلام

توی بسکام نمیشه آرایه های چند بعدی تعریف کرد! فقط آرایه ی یک بعدی داریم.

اما بجای آرایه ی چند بعدی تقریبا میشه یه جاهایی از جدول lookup و lookupstr استفاده کرد.

M.ABDOLLAHI
10-02-2012, 07:55
سلام به دوستان عزیزم:hi:
مهندس برای تعریف آرایه از کروشه[] استفاده کنید نه از پرانتز().
تو تعریف آرایه دو بعدی فکر میکنم به این صورت باید عمل کنید:

Dim n[10,10] as word

امیدوارم اشتباه نکرده باشم. یه مقدار فراموشی گرفتم(پیر شدم دیگه:mrgreen:)
نه نمیشه باور کن اگر میتونی مقدار دهیش کن این BASCOM خیلی ضعیفه:sa: