PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کنترل ولتاژ 220 ولت با moc3041

Seyphonex
03-02-2012, 05:53
سلام
من می خوام با دیاک ، ترایاک ، moc 3041 مداری ببندم که بتونم ولتاژ 220 ولت رو کنترل کنم.
دیاک و ترایاک رو بلدم راه بندازم و ولتاژ خروجی رو کنترل کنم.
ترایاک و moc3041 رو هم بلدم راه بندازم به طوریکه برق تو مدار نره.
مشکل من اینه که نمی تونم این دو مدار رو با هم ترکیب کنم.
اگر میشه دو مدار بالا رو ترکیب کرد چه بهتر ولی اگر نمیشه 2 مدار بالا رو ترکیب کرد یه مداری بهم معرفی کنید که بتونم ولتاژ 220 ولت رو کنترل کنم به طوریکه برق تو مدار الکترونیکیم نباشه.

در ضمن می خوام با یه میکرو اون رو کنترل کنم.
ممنون

sajjad_AD
03-02-2012, 09:45
سلام :hi:
You can see links before reply
یه سری هم به این پست (You can see links before reply)بزن که یه پروژه ی کامل توسط آقای masoodhashemy (You can see links before reply)

Seyphonex
03-02-2012, 13:05
سلام
ممنون اما منظورم رو متوجه نشدین.
ببنید اگه سوال من رو خوب خونده باشین می فهمید که اون مداری که بهم دادید رو من بستم و جواب گرفتم.
من منظورم اینه که کاری کنم با همین مدار (ترایاک و moc3041) ولتاژ 100 تا 220 ولت رو تنظیم کنم.

sajjad_AD
03-02-2012, 19:10
مگه نمی خوای ولتاژ رو,رو یه مقدار دلخواه تنظیم کنی,پس اگه به لینکی که گذاشتم یه نگاه بندازی متوجه میشی.

Seyphonex
21-04-2012, 17:13
سلام
من مقاله رو خوندم و ملتفت شدم.
اما یه چیزی.
1_فرض کنید یه لامپ 100 وات دارم.اگر من گیت ترایاک رو به pwm وصل کنم می تونم نور لامپ رو با تغییرات pwm کنترل کنم؟
2_تا اونجایی که من شنیدم مثلا bt139 شانزده آمپر رو تحمل می کنه.چرا وقتی یه المنت 750 وات میزارم ترایاک سریع داغ میشه.در صورتی که 750 وات یعنی 3.5 آمپر.
3_آیا ما سنسور اکسیژن داریم؟ یعنی اینکه فرض کنید می خوام اکسیژن یه محوطه رو روی 21% تنظیم کنم .
ممنون

sajjad_AD
22-04-2012, 17:50
سلام!!! :hi:
در مورد سوال 1 :
جواب منفیه,واسه کنترل ترایاک و تریستور باید زاویه ی آتش رو کنترل کنی.یعنی اول از همه با یه مدار تشخیص عبور از صفر شروع سیکل موج رو بفهمی(میکرو بفهمه :mrgreen:) بعد طی یه زمان بندی که چه درصدی از پیک رو می خوای عبور بدی با یه پالس به گیت (به وسیله ی اتصال خروجی میکرو به یه اپتوکوپلر و خروجی اون به گیت و آند) ترایاک یا تریستور رو روشن کنی و دیگر هیچ.
PWM که همون مدولاسیون عرض پالس باشه واسه این کار نمیشه که استفاده بشه چون واسه روشن کردن ترایاک فقط یه پالس زده میشه و ترایاک روشن میشه و میمونه تا زمانی که ولتاژ دوسرش 0 یا منفی بشه(پایان پیک).
اگرم یه جواب دست و پا شکسته با PWM بگیری به علت اینه که شانس روشن شدن ترایاک با پالس عریض بیشتره تا یه پالس کم عرض
اون پروژه ای که بهت گفتم که کامله کامله نکنه دانلودش نکردی؟

2_تا اونجایی که من شنیدم مثلا bt139 شانزده آمپر رو تحمل می کنه.چرا وقتی یه المنت 750 وات میزارم ترایاک سریع داغ میشه.در صورتی که 750 وات یعنی 3.5 آمپر.

بله BT139 شانزده آمپره ولی نه همینجوری;در صورت داشتن هیت سینک مناسب و تهویه مطبوع :mrgreen:

در مورد سوال سومت هم چون خیلی با سنسور سروکار ندارم نظری هم ندارم

موفق باشی

Seyphonex
02-05-2012, 02:05
سلام
من مقاله رو خوندم و همه چیزش رو گرفتم اما من نمیدونم از zero detector چطور استفاده کنم؟
چطوری باید به آیسی بفهمونم که از چه موقع سیکل شروع میشه؟
ممنون

sajjad_AD
02-05-2012, 02:35
اين که ديگه ساده ترين بخش کاره:
مدار تشخيص عبور از صفر به محض اينکه پيک آغاز شه،شروع پيک رو تشخيص ميده و يه پالس تو خروجيش ميده
که با دريافت اون پالس به وسيله ي ميکرو و سپس طي يه زمان سنجي حالا چه با تايمر يا توابع تاخير پالس آتش رو به تراياک ميدي و دوباره منتظر پالس مدار تشخيص عبور از صفر مي موني تا دوباره اين عمليات رو انجام بدي

Seyphonex
04-05-2012, 22:41
اين که ديگه ساده ترين بخش کاره:
مدار تشخيص عبور از صفر به محض اينکه پيک آغاز شه،شروع پيک رو تشخيص ميده و يه پالس تو خروجيش ميده
که با دريافت اون پالس به وسيله ي ميکرو و سپس طي يه زمان سنجي حالا چه با تايمر يا توابع تاخير پالس آتش رو به تراياک ميدي و دوباره منتظر پالس مدار تشخيص عبور از صفر مي موني تا دوباره اين عمليات رو انجام بدي
خوب میدونم.
اما من مشکلم اینه که نمی دونم کدوم پایه از مدار خروجی zero detector است.
پایه شماره 4 moc3041 ؟(یعنی هم به گیت ترایاک و هم به وقفه آیسی وصل کنم؟)

sajjad_AD
06-05-2012, 00:17
طبق نقشه u3,r1,r4,r5 مدار تشخیص عبور از صفره و خروجی این مدار که همون خروجی u3 باشه
به میکرو وصله یعنی پالس نشان دهنده ی شروع سیکل به پین 16 میکرو داده میشه
و میکرو پس از دریافت پالس,طی یک تاخیر که تعیین کننده ی زاویه ی آتش میباشد
با استفاده از پایه ی 21 که به آپتوکوپلر و مدار راه انداز تریستور وصله پالس آتش رو به تریستور میده

Seyphonex
06-05-2012, 05:06
سلام
شرمنده
من فکر می کردم moc3041 خودش zero detector است.
خوب این آپ امپ و مقاومتها، معمولی باشن(چند وات باشن) ؟
ممنون

naatamam
06-05-2012, 10:23
سلام
این هم یک مدار ساده برای تشخیص عبور از صفر که شاید مشکل دوستان را حل کنه.

مدار زیر نحوه استفاده moc30XX را نشان میدهد

M3R
06-05-2012, 12:02
سلام.
من این عکس رو از دیتاشیت moc3041 بیرون اوردم.
اینطور که معلومه یه Zero Detector داخلی داره درسته؟؟

hamidam
06-05-2012, 19:34
سلام.
اینطور که معلومه یه zero detector داخلی داره درسته؟؟

نه نداره
دیتاشیت را خوب بخون

sajjad_AD
06-05-2012, 20:55
سلام
شرمنده
من فکر می کردم moc3041 خودش zero detector است.
خوب این آپ امپ و مقاومتها، معمولی باشن(چند وات باشن) ؟
ممنون

برای ایمنی بیشتر :
R4,r5,r6 یک وات باشن
اون دوتا خارن رو هم چندصد ولت بزار

Seyphonex
07-05-2012, 18:40
انشاالله که آخرین سوال در مورد این مدار باشه.
این r6 , r7 , c1 چکاره هستند؟

فرض کنید که من می خوام 60 درجه ترایاک روشن کنم و 300 درجه خاموش.
1_ 0_60 درجه ترایاک روشن و 60_360 خاموش
2_ 30_90 درجه ترایاک روشن و (0_30 و 90_360) خاموش.
آیا این دو گزینه با هم فرق میکنن؟
اگه فرق نمی کنن zero detector چه لزومی داره؟

حالا اگه من بخوام 5 آمپر از ترایاکم بکشم چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟

sajjad_AD
08-05-2012, 23:24
دوباره سلام

این r6 , r7 , c1 چکاره هستند؟اول اصلاح کنم r7 تو شماتیک به عنوان بار گذاشته شده و در عمل شما به جای اون بارت رو میذاری.
C1 و r6 یه فیلتر بالا گذر رو تشکیل میدن به عنوان مدار ضربه گیر برای جلوگیری از روشن شدن ناخواسته ی
ترایاک در اثر تغییرات ناگهانی ولتاژ.
این فیلتر دو سر ترایاک گذاشته میشه تا تغییرات ناگهانی ولتاژ رو از خودش عبور بده و نذاره ولتاژ دوسر ترایاک ناگهانی تغییر کنه,چون می تونه ترایاک رو به طور ناخواسته روشن کنه.

فرض کنید که من می خوام 60 درجه ترایاک روشن کنم و 300 درجه خاموش.
1_ 0_60 درجه ترایاک روشن و 60_360 خاموش
2_ 30_90 درجه ترایاک روشن و (0_30 و 90_360) خاموش.
آیا این دو گزینه با هم فرق میکنن؟
اگه فرق نمی کنن zero detector چه لزومی داره؟ببینید,فرض کنید تو پیک مثبت هستیم,یه پالس به ترایاک میدیم و ترایاک روشن میشه و روشن میمونه تا لحظه ی 0 شدن ولتاژ پیک ورودی,و خاموش میشه و شما باید دوباره با یه پالس دیگه تو پیک منفی باز روشنش کنی,پس باید بدونی که شروع پیک کی بوده چون با روشن کردن ترایاک,بعد از تغییر پیک,ترایاک بی برو برگرد خاموش میشه.
اگرم بخوای خاموش کردنش به غیر از هنگام تغییر پیک که خودش خاموش میشه دست خودت باشه,واسه ی این کار به یه مدار دیگه احتیاج داری.

حالا اگه من بخوام 5 آمپر از ترایاکم بکشم چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟ اینو که تو پست 6 گفتم

Seyphonex
09-05-2012, 08:22
شرمنده بازم می پرسم.
با 220 ولت نمیشه بازی کرد.
زمین v1 و آپ امپ یکی هست؟(اگر نیست پس پایه اضافی v1 رو به چی وصل کنم؟)
چون مطمئنم زمین R8 و v1 یکی نیست این رو پرسیدم.

sajjad_AD
10-05-2012, 00:39
بله زمین آپ امپ و v1 یکی هست و باید باشه و همون طور که گفتید زمین r8 و v1 منطقی نیست که یکی باشه
ولی اگه میکرو بخواد خروجی آپ امپ رو تشخیص بده باید زمینش با آپ امپ یکی باشه
یعنی زمین r8,r7,v1,opamp باید یکی باشه تا مدار کار کنه پس یا باید مدارتون رو تو واقعیت به این صورت ببندید.
و یا تغذیه ی opamp رو از میکرو جدا بگیرید و خروجیش رو با آپ تو کوپلر به میکرو بدید تا ایزولاسون کامل باشه.

sajjad_AD
10-05-2012, 00:43
در ضمن اون آی سی u3 آپ امپ نیست و در اصل مقایسه کنندس,هر چند که میشه از آپ امپ به صورت مقایسه کننده استفاده کرد ولی من lm393 رو واسه این کار پیشنهاد می کنم
موفق باشی بازم سوالی بود بپرس تا اوجایی که بتونم کمک می کنم

Seyphonex
10-05-2012, 23:06
عکس اپتکوپلر رو ضمیمه کردم.
خوب پس من بیام خروجی u3 رو به pulse input اپتکوپلر
پایه کاتد اپتکوپلر رو به زمین v1
vcc اپتکوپلر رو به 5 ولت و Vout اپتکوپلر رو به پایه میکرو و رمین RL به زمین میکرو وصل کنم
درسته؟
اگر قطعاتش داشتم حتما خودم تست می کردم اما متاسفانه تو شهرمون این قطعات نیست و باید سفارش بدم.
راستی من اپتکوپلر 4n26 و ps2501 رو میشناسم
خوبه؟ یا گزینه ی بهتری سراغ دارید؟(اگر چندتا مشابه میشناسید که به درد این کار میخوره معرفی کنید چون شاید گیرم نیاد)
ممنون

sajjad_AD
11-05-2012, 22:03
خیلی متوجه حرفاتون نشدم ولی در کل منظور من این بود که اگه یه ایزولاسیون درست و حسابی بخوای باید طبق مدار زیر عمل کنی,مقادیر پیشنهادی رو هم نوشتم:

از عزیزانی که فکر می کنن نقشه مشکل داره خواهش می کنم حتما بگن.

Seyphonex
13-05-2012, 04:18
سلام
منظور من همین بود که شما مدارشو دادید.
ببخشید پررو بازی در میارم
اگه میشد vcc2 هم یکاریش کرد که از 2 منبع تغذیه استفاده نکنم خیلی خوب میشد.
اگه از یه منبع استفاده کنم بازم برق میره تو مدارم.
اگه راه حلی نداره پس مجبورم از دو منبع تغذیه استفاده کنم.
یه اپتکوپلر دیگه واسه vcc2 بزارم کار درستیه؟
مقدار vcc2 هم قکر کنم فقط باید از 0.7 ولت بیشتر باشه درسته؟
بازم شرمنده اگه قطعه داشتم اینقدر سوال نمی کردم.

sajjad_AD
17-05-2012, 15:44
نه من راه حلی برا این کار ندارم و فکر نکنم راه دیگه ای باشه
در ضمن Vcc2 هم باید از 2 ولت بیشتر باشه تا مقایسه کننده بتونه کار کنه

Seyphonex
19-05-2012, 00:38
سلام و خسته نباشید
یه مشکل جدید
من مدار رو تست کردم بعد فهمیدم که هروقت moc3041 رو خاموش می کنم(یعنی خروجی خاموشه)
مقاومت اسنوبر داغ میکنه
و هر وقت moc 3041 رو رو شن می کنم(یعنی خروجی روشنه) مدار به خوبی کار می کنه.
علت داغ شدنش چیه؟
مقدار مقاومت 1کیلو 3 وات هستش.

Seyphonex
25-05-2012, 11:29
cry::

sajjad_AD
26-05-2012, 01:01
سلام ببخشید دیر جواب میدم
مقاومت رو خیلی زیاد گذاشتین و این باعث میشه توان زیادی دو سرش تلف شه و داغ کنه.
شما مقاومت رو همون 39 اهم بذار و خازنش هم اصلا از 10 نانو بیشتر نشه.
امتحان که کردی خبری بده که چه کردی. :mrgreen:

maziar41
09-08-2012, 04:06
با سلام یه مشکلی خوردم من
وقتی به کمک مدار عبور از صفر اینتراپت میزاریم و در اینتراپت مثلا تاخیر 2 میلی ثانیه قرار میدیم! که بعد از دو میلی ثانیه که از صفر عبور کردیم زاویه اتش اعمال بشه در حقیقت هر 10 میلی ثانیه که برق شهر از صفر عبور میکنه ما دو میلی ثانیه در اینتراپت برنامه منتظر میشیم که زاویه اتش اعمال بشه و این خیلی وقت میکرو رو میگیره! یعنی در هر ثانیه200 میلی ثانیه منتظریم تازه این وقتیه که زاویه اتش دو میلی هست! چه برسه به وقتی که میریم حدود 5 6 میلی ثانیه
راهی کسی داره برای این مشکل؟

مثال:
config int0=change
on int0 test

do
loop

test:
waitms 2
retrun

User
09-08-2012, 10:52
سلام
اینتراپب دارید خوب با اینتراپت اون تایم کنترل کنید مثلا میگم

وقتی گزر از 0 تشخیص داده شد شما فقط تایمر ست می کنید بعد وقتی تایمر کارش تموم شد شما تاخیر مورد نظرتون رو رد کردید و عملی که می خوایید انجام بدید رو انجام میدید در اون لحظه ای هم که تایمر در حال شمارش شما می تونید کاره دیگه انجام بدید
فقط بگم که زمان هر دستور رو هم باید مد نظر قرار بدید اگر می خوایید مونیتورش کنید !!
موفق باشید .

maziar41
14-08-2012, 15:39
برنامه این بود حالا به این تغیرش میدم ولی بازهم ببینید خیلی میکرو درگیر میشه هر ده میلی ثانیه باید بره به اینتراپت ! سخته براش خب کارای مهمتری هم داره از جمله اینکه اینکه خیلی وقتا داخل اینتراپت های دیگه داره کار انجام میده! من نظرم اینه که یه ای سی چیزی وجود نداره که بهش بگیم این کارارو بکنه؟

config timer0=timer
config int0=change
on int0 test
on timer0 test2

do
loop

Test:
Timer0 = P1
Start Timer0
Return

Test2:
Stop Timer0
Portb.4 = 1
Portb.4 = 0
Return

night-sky
19-09-2012, 01:07
سلام
این هم یک مدار ساده برای تشخیص عبور از صفر که شاید مشکل دوستان را حل کنه.

مدار زیر نحوه استفاده moc30xx را نشان میدهد

با عرض معذرت از آغاز گر تاپیک که توی تاپیک ایشون سوال میپرسم نخواستم تاپیک جدا بزنم.

3تا سوال داشتم:
1:زمین های مدار منظورم همون 3 زمین هست کجا باید وصل بشن ؟ و آیا باید مشترک باشن؟(کلا با زمین مشکل دارم و هنوز درکش نکردم)

2:میشه بجای 2n2222 از 2n3904 استفاده کرد؟

3:چرا دیود های موازی با مقاوت 4.7 تا سری هستن اگه 1 باشه چی میشه؟(من تو شبیه سازی به 1 کاهش دادمشون پهنای پالس بیشتر شد)

meh1011
22-03-2013, 14:40
سلام.
اینطور که معلومه یه Zero Detector داخلی داره درسته؟؟

سلام
من moc3041 رو به خاطر zero cross بودنش گرفتم توی دیتاشیتم نوشته ولی یکی از دوستان گفت نداره دیتاشیتو بهتر بخون ؟؟!!!! بازم دیتاشیتو خوندم اما چیزی متوجه نشدم اگه میشه راهنمایی کنید

2621373
30-06-2013, 14:37
سلام دادا

ببین مداری که میخوای تو این مایه هاس یانه؟

این مدار یه میکروداره و ولتاژ خروجی رو به سه صورت میشه کنترل کرد

1-توسط ldr با نور
2-ولومی
3-دیجیتالی با کلید فشاری