PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قدرت میکروکنترولرهای با هسته آرم

alamdar
31-01-2012, 13:59
سلام به همگی عزیزان

دوستان من تا حالا با هیچ میکروکنترولری کار نکردم

رشته ام سخت افزاره و دنبال ساخت سیستم های هوشمند مثل ربات و ... هستم

میخواستم ببینم آیا از مادر برد کانپیوتر یا مینی مادر برد استفاده کنم یا میکروهای با هسته آرم هم میتونن جوابگو باشند؟

الان پیشرفته ترین سیستم هایی که با آرم کار میکنند رو چنتا مثال میشه ازشون بزنید؟ (مثلا فکر میکنم الان اکثر تلفن های همراه مثل سامسونگ از آرم استفاده میکنند)

اما آیا قوی ترین آرم قدرت پردازش تصویر داره؟ مثلا میشه از اون در ربات های فوتبالیست استفاده بشه؟ یا مثلا ربات های انسان نما و ....

آیا برد هایی هست که مولتی آرم پروسسور باشه؟ همون چند هسته با هسته آرم؟

اصلا قوی ترین هسته آرم الان چی هستش ؟

ضمنا در مقایسه با fpga ها ، کار با کدوم بهتره؟

آیا همه میکروهای آرم، مثل هم برنامه ریزی میشن یا توابع و دستورات و کلاس های هرکدوم متفاوتن؟

یکم به بنده اطلاعات بدید خیلی ممنونتون میشم

با سپاس و آرزوی موفقیت

agape
31-01-2012, 16:09
خوب بله !
البته انتخاب شما قطعا بستگی به مورد استفاده شما خواهد بود ! الان امروزه حتی میکروی ارم جای خودشو توی سرور ها پیدا کرده اگه یه جستجو بزنی میبینی که داره از هسته آرم استفاده میکنه ! تقریبا تمام سیستم های موبایل هوشمند از آرم دارن به عناوان پردازنده استفاده میکنن !
و البته امروزه میکروهایی جود داره که از دو تا 5 هسته ارم A5 داره استفاده میکنه ! و قدرت پردازشی خیلی بالایی رو ارائه میده در ضمن اگر اشتباه نکنم توی یکی از مدل های اینتل بود که از هسته آرم برای کار های سبک پردازشی استفاده کرده بود در کنار هسته قدرت مند خودش ! و مثال های بی پایان دیگه ....
در مورد اف پی چی ای اصلا قابل مقایسه نیستند ! مثل مقایسه چشم و گوش میمونه کارایی اونا فرق میکنه، شما میتونی با استفاده از FPGA یه پردازنده آرم یا i386 طراحی کنی ! FPGA یک پردازنده نیست !
در مورد برنامه نویسی فرقی نمکنه چون شما داری با زبان C کار میکنی که استاندارد هست و البته فقط لازم رجیستر ها رو یاد بگیری (البته الان خیلی کتابخونه های خوبی هست که نیازی به کار مستقیم با ریجیستر ها رو مرتفع میکنه) پس توی برنامه نویسی هم فقط کافیه که سی رو بلد باشی
برای برسی توان هم میتونی به سایت رسمی آرم مراجعه کنی و آخرین محصولش رو ببینی
ARM - The Architecture For The Digital World (You can see links before reply)

alamdar
01-02-2012, 00:13
آرم 5 هسته؟ کلا قدرت پردازشیش چقدر میشه؟!

تا چقدر حافظه داره؟

چون من میخوام توی ربات استفاده کنم و پردازش های تصویر گاها سنگینی هم بخوام انجام بدم میترسم جواب نده!

هرکسی یه چیزی میگه ...نمیدونم والا چه کنم

حتی در مورد انتخاب زبون هم یکی میگه سی ++ یکی میگه سی شارپ

من سی ++ رو بلدم ، با سی شارپم آشنا هستم
اما نمیدونم چطور باید از اینها توی ربات استفاده کنم

یا مثلا میکرو رو برنامه ریزی کنم

اگه بخوام از خانواده اینتل و مادر برد کامپیوتر استفاده کنم باید برنامه نویسی پورت ها رو بلد باشه اما هرچی میگردم منبعی موجود نیست

در مورد آرم هم میترسم کلی وقت بذارم و برنامه ریزیشو یاد بگیرم و بعد ببینم به کارم نمیاد!!

برنامه نویسی آرم برای هر خانواده متفاوته؟ یعنی اگه من وقت بذارم و مثلا کار با a5 رو یاد بگیرم فردا a6 باید یا اصلا یک سری جدید دیگه از آرم بیاد دوباره روز از نو و آموزش از نو میشه؟

mrm
01-02-2012, 01:46
استفاده از سی شارپ یعنی استفاده از ماشین مجازی دات نت و استفاده از دات نت یعنی
سرعت کمتر و حجم حافظه بیشتر .
من راجع به Cortex a5 اطلاع زیادی ندارم ولی فکر نمیکنم راه اندازی یه همچین هسته ایی به این سادگی ها باشه.
میشه بپرسم شما برای چه رباتی میخواید برنامه نویسی کنید؟
اگر ربات ها قراره خودشون پردازش و تصمیم گیری کنند شما احتیاج به یه برد کوچک و کم مصرف دارید
ولی اگه قرار باشه از طریق سرور کنترل شوند که باید به سمت سیستم عامل های کم حجم + سی پی یو هایی با قدرت متوسط برید .همچنین اگر میخواید قدرت پردازشی زیادی استفاده کنید ( در زمینه پردازش تصویر ) و تخصص لازم رو میتونید کسب کنید به سمت کارت گرافیک هایی مانند انویدیا که با استفاده از زبان cuda بتونید از قدرت پردازشی فوق العاده اونها بهره ببرید.
در اخر اینکه همه این کارها رو میتونید با fpga ها انجام بدید با سرعت خیلی زیادی ولی
راه اندازی یک برد fpga برای پردازش تصویر کازی نیست که به این سادگی ها انجام بشه و احتیاج به پیش نیازهای زیادی داره.

alamdar
01-02-2012, 09:49
یعنی کد سی شارپ بدون دات نت کامپایل نمیشه؟
پس جریان میکروهایی که توی همین سایت گذاشتن و گفتن قابلیت برنامه ریزی با سی شارپ چیه؟!!

من برای ربات انسان نما و کلا پیشرفته و تمام اتوماتیک هدفم هستش

در مورد پردازش تصویر من که سرچ کردم بالای 95% مطالب در مورد پردازش تصویر با نرم افزار متلب هستش
خواستم ببینم توی زمینه رباتیک هم متلب مناسب ترین گزینه است آیا؟

در مورد fpga ها هم چون ما این درس رو داشتیم تو دانشگاه و با زبان VHDL هم کار میکردیم ، به ذهنم رسید که اگه به جای استفاده از میکرو ، با fpga کار کنم ، کدوم به صرفه تر ازلحاظ کارایی خواهد بود

اصلا کجا fpga اولویت داره و کجا میکرو؟

وقتی میکرو ها بودن چرا fpga ها طراحی شدن؟ ( میدونم fpga یک بستر طراحی هستش ، اما منطورم اینه که با اینهمه گستره ی وجود انواع میکرو ها و پروسسور ها با قابلیت های مختلف ، چه کمبودی احساس میشد که fpga ها هم اضافه شدند به این ماجرا؟! { یعنی نمیشد هر سیستمی رو که نیاز داریم با همین میکرو های موجود و یا پروسسور ها طراحی کنیم؟ } )

و اینکه الان بیشترین استفاده fpga ها کجا صورت میگیره ( البته شرمنده اینجا بخش آرم هستش :hi:)

mrm
02-02-2012, 18:57
در مورد میکروهایی با پشتیبانی از دات نت اطلاعی ندارم
اما در مورد کار شما به نظرم شما باید از مبکرو و fpga ها با هم استفاده کنید
البته تا اونجا که من دیدم معمولا از لپ تاپ استفاده میشه داخل ربات انسان نما
که در صورتی که از لپ تاپ بتونید استفاده کنید + کارت گرافیکی + زبان کودا ( یا برنامه شرکت ati )
میتونید از قدرت خوبی هم در پردازش تصویر و هم در بحث کنترل استفاده کنید.
در مورد نرم افزار متلب زمانی که شما در کار پردازشیتون مساله Real time بودن براتون مطرح نباشه میشه
از متلب استفاده کرد در غیر این صورت فکر نمیکنم بشه روی متلب حساب باز کرد.

و در اخر اینکه تفاوت های میکرو و fpga چیه و کدومشون کجا کاربرد داره یه بحث جالب و طولانی هست
که فکر کنم اگر دوستان یه تاپیک جدا براش باز کنند و در اونجا یه مقاله کامل گذاشته و یا بحث بشه خیلی بهتر هست
اما در مورد سوال شما : امروزه fpga ها بستر طراحی ای سی های دیجیتال هستند از جمله میکروکنترلر
و باید بدونیم که Fpga ها میتونند بی نهایت کار رو همزمان انجام بدهند در صورتی که در سی پی یو ها این مقدار کار به شدت محدود شده هست همچنین زمانی که یک سیستم حساس و دقیق لازم باشه که بتونه
به مدت زمان نامحدودی به طور پشت سر هم کار کنه از fpga ها استفاده میشه مثل صنایع نظامی

alamdar
03-02-2012, 19:30
من شدیدا با بحث در مورد fpga ها و اینکه کجااستفاده شون به صرفه است موافقم ...امیدوارم تاپیکش ایجاد بشه ،مارم خبر کنید

ولی استاد ما به ما گفته بود زمانی که مثلا فرد یا تیمی یا هرکسی میخواد آیسی طراحی کنه که قرار نیست به تولید صنعتی و انبوه برسه و سفارش اون یا ساختنش به صرفه نیست از fpga استفاده میکنه
و چیزی که روشنه اینه که همیشه برنامه ای که سخت افزاری اجرا میشه( آی سی) سریعتر خواهد بود نسبت به برنامه نرم اقزاری(fpga )

البته من خیلی بد توضیح دادم اما فکر کنم همه دوستان متوجه عرض بنده شدند

یعنی درسته fpga انعطاف پذیر هست و دست رو برای طراح باز میذاره امادر عوض در مقابل یک آی سی از پیش ساخته شده که مخصوص فلان کار هستش سرعت کمتر و مصرف بیشتری داره

این عیب fpga هادر مقابل حسن programable بودنشونه