PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : &&& ساخت دستگاه اندازه گیری

REZA_KLNTR
19-11-2008, 16:42
سلام به اساتید گرامی AVR

پیشنهادی برای ساخت یک دستگاه ساده و پرکاربرد برای استفاده همه علاقه مندان با کمک شما

دستگاه یک ولتمتر و آمپرمتر دقیق است که بعد از اندازه گیری این دو کمیت آنها را بر هم تقسیم

میکند در نتیجه اهم بدست می آید و آنرا روی LCD نمایش میدهد.

سخت افزار پیشنهادی: میکرو ATMEGA 8 ، ال سی دی 2*16 ، دو عدد شسی برای تغییر

از حالت نمایش ولت وآمپر به حالت اهم و برعکس

نرم افزار : بیسکام

حدود ولتاژ اندازه گیری 0 تا 20 و جریان نیز 0 تا 20 آمپر DC

دقت اندازه گیری 3 رقم اعشار برای ولت و آمپر 6 رقم اعشار برای مقاومت بدست آمده

kavir
19-11-2008, 16:58
سلام
فکر خوبه
ولتاژ اندازه گیری رو بیارید بالاتر و آمپر کمتر مثلا 35 ولیت 5 آمپر
کنترل جریان با چی صورت می گیره؟ طرحی در این زمینه دارید؟

REZA_KLNTR
20-11-2008, 15:23
بله یکی دو تا طرح دارم

ولی میخام با کمک شما دقیقترش کنیم

ولتاژ و جریان منظور شده نمونه است پس از طراحی میتوان تغییر داد :D

REZA_KLNTR
22-11-2008, 00:51
این یک مدار پیشنهادی که یکی از دوستان دادن

لطفا نظراتتون رو بدین

:
You can see links before reply

1) اگه بخواهیم دقت اعشار رو تا 3 رقم واقعی داشته باشیم چکار کنیم؟چون ورودی ADC 8 بیتی هست
و 20 تقسیم بر 1024 ولت دقت حدود 0.02 است الان

؟؟

2) اگر پایه منفی قسمت اندازه گیری جریان قطع بشه ولتاژ زیاد می افته رو ورودی ADC 0 آیا این ولتاژ باعث سوختن میکرو نمیشه؟ اگر میسوزه چکار کنیم برا جلوگیری از سوختن؟
با تشکر

REZA_KLNTR
23-11-2008, 11:08
اساتید محترم منتظر نظرات شما هستیم یعنی کسی نیست اینجا؟؟؟!! :?or:(

kavir
23-11-2008, 12:17
سلام
با عرض پوزش دوست عزیز دارم آموزش winavr رو اماده می کنم که خیلی وقتم گرفته
اگه ممکنه این فایلی که گذاشتید یک عکش ازش بذارید
با پروتئوس ورژن بالا هست فکر کنم که من هنوز از 7.2 استفاده می کنم

REZA_KLNTR
23-11-2008, 14:19
آره رئیس با پروتوس 7.4 باز میشه همون که تو بحث خود شما گزاشتی:

تصویر مدار 1:

تصویر مدار2 :

alitaroosheh
23-11-2008, 15:46
از اين آدرس فايل رو دريافت كنيد:

اين يه ولتمتر 0 تا 50 ولت و خازن سنج 300 پيكو تا 50 ميكرو فاراد و فركانس متر 0 تا 50 مگاهرتزه

اهم متر و چيزاي ديگه هم داشت كه حذف كردم چون تست نشده

پروژه يه نفر بود كه من درست كردم البته ممكنه با اين برنامه الان خازن سنجش كار نكنه چون برنامهش نوشته شده ولي كاربر بهش دسترسي نداره و يه جورايي غير فعال شده

به زبان بيسيك هستش كه گاهي اوقات با حركات ژانگولر به اسمبلي هم سري زده شده

در كل بايد روش كار بشه

REZA_KLNTR
24-11-2008, 01:00
خیلی ممنون ولی من از مدار شما چیزی سر در نیاوردم چون مداری نبود اصلا و فایل پروتئوسی هم نبود! :?or:(

REZA_KLNTR
25-11-2008, 12:10
آقای مدیر و دیگر عزیزان:

من یک مشکل بزرگ در این دستگاه که ولتمتر و آمپرمتر است دارم،

مشکل اینه که اگر در زمان اندازه گیری سر منفی بار RL قطع بشود (مثلا از زیر مقاومت 0.125)
ولتاژ زیاد وارد میکر میشود و از طرفی چون منفی بار و میکرو به دلیل اندازه گیر یکی شده باعث سوختن شدید میکرو میشود یک دیود زنز برای جلوگیری از بالا رفتن ولتاژ از 2.7 گزاشته شده ولی جلو سوختن را نمیگیرد با توجه به شکل 2 1.4 آمپر از دیود میگذرد و 9.5 ولتاژ وارد میکرو میشود که بازم میسوزد
برای جلوگیری از سوختن میکرو در این حالت چکار کنم؟:

kavir
25-11-2008, 13:52
سلام
چند تا لینک براتون می ذارم که حتما به نتیجه می رسید
لینک زیر خیلی عالیه و به مقادیر مقاومت ها توجه کنید
اینم برای 10 آمپر
اینم ساخت منبع تغذیه با توضیحات کامل
اگه نتیجه نگرفتید اعلام کنید تا یکی طراحی کنیم
موفق باشید

REZA_KLNTR
25-11-2008, 14:48
سلام رئیس
دستت درد نکنه لینکای مفیدی بودند ولی کمتر درباره سخت افزار صحبت کرده بودند..
این عکس مثلا ورودی ولتمتر کاملا معلومه ADC 3 هست ولی برای آمپرمتر شلوغش کرده و نمیشه نقشه خوبی براش بدست آورد ورودی آمپر کجاس خروجیش کجاس مقاومت سری کدومهه خیلی نامفهومه
اگر عکسای منو دیده باشی من فقط یک مشکل برام مونده اونم جلو گیری از سوختن میکرو وقتی مه نول بار قطع بشه هست چه راهی رو برا جلوگیری پیشنهاد میکنین؟
یا راهی هست که نول بار با نول میکرو یکی نباشه و میکرو هم کار بکنه؟؟؟

متشکرم

kavir
25-11-2008, 16:05
لینک آخری رو دقت کنید من عکس گذاشتم
اینم فایل هاش هست
ببینید سه مقاومت رو با هم موازی کرده و یا می تونید ازیک مقاومت وات بالا استفاده کنید

REZA_KLNTR
25-11-2008, 17:40
سلام
ممنون دستت درد نکنه ولی اون مدار محافظی که من دنبالش بودم هنوز پیدا نکردم که هر وقت ولتاژ یک سیمی از یک حد معلومی اضافه شه اون سیم یا قطع بشه موقت یا ولتاژ زمین بشه ... شایدم با یک زنر و یک ترانزیستور بشود یکارایی کرد اگر میتونین کمکم کنید( منظور ازون سیم هم پایه ADC میکروی بیچارس که مورد حمله اضافه ولتاژ قرار میگیره )؟؟
؟؟

kavir
26-11-2008, 10:05
سلام
مدار حفاظتی باآی سی lm741 می تونید بسازید موقعی که به صورت مقایسه استفاده کنید

REZA_KLNTR
26-11-2008, 12:07
سلام

ممکنه توضیح بدی چون من با 741 اصلا کار نکردم
مدار پیشنهادیتون چیه؟
میخوام اگر مدار زیر مقاومت قطع شد و تمام ولتاژ افتاد رو میکرو ی کاری کنه که میکرو نسوزه یا ورو دی ADC رو قطع کنه یا... نمیدونم
منتظرم توضیح بدین برا مدار؟؟؟

kavir
26-11-2008, 14:20
سلام
باشه تا فردا پس فردا یک مدار کامل طراحی می کنم می گذارم

REZA_KLNTR
08-12-2008, 10:57
دو هفته گذشت و هنوز فردا نیومده!
ما منتظریم :k08:

kavir
08-12-2008, 20:12
دو هفته گذشت و هنوز فردا نیومده!
ما منتظریم :k08:
سلام
فکر می کنم جواب شما رو در پیام خصوصی که داده بودید دادم

alitaroosheh
09-12-2008, 00:36
آقا قبلا گفتيد فايلا ناقص بود بدلايل فني كاري نكردم تا الان
مدار آمادست:(ولتمتر و فركانس متر)

اينم سورس برنامه:

REZA_KLNTR
09-12-2008, 23:57
آقا مدیر من اگه متوجه میشدم چجوری از آپ امپها تو مدار محافظ و با میکرو استفاده کنم هیچ وقت به شما مراجعه نمیکردم شاید یادگیری آپ امپ برام مشکل نباشه اما اینکه چجوری اونو با میکرو ست کنم و بکار ببرم نیاز به کمک دوستان دارم و منتظرم بازم ممنون

آقای علی تاروشه:
برای مدار دستتون درد نکنه یکی خواهش دارم فایل بیسکام یا کدویژن نمیدونم با چه زبانی نوشتین انشا ا.. که بیسکام باشه برای تحلیل مدار لازمه اگه ممکنه برا دانلود قرار بدین مرسی.
دوم اینکه درباره اون قسمت ولتمتر که از پایه ADC 39 و 40 وارد میکرو شده یکم توضیح بدین که چگونه وقتی زمین منبع (باطری) با زمین میکرو یکی نشده بازم ADC میکرو کار میکنه؟
چون تو تمام مدارهایی که من برای ولتمتر دیدم باید زمین میکرو با زمین منبع یکی میشد!

و یک توضیح هم درباره پایه 30 بدین میدونم که برای ولتاژ نمونه و اندازه گیری میکرو این پایه باید به Vcc وصل شه ولی میتونیم از ولتاژ نمونه داخلی که 2.56 است استفاده کنیم چون اگر ولتاژ ورودی ما به این پایه تغییر کنه که میکنه اندازه گیری میکرو دچار خطا میشه!
با تشکر

alitaroosheh
10-12-2008, 19:27
توي فايل بالا كه گذاشتم فايل multimerasli.bas سورس برنامست به زبان بيسيك

در مورد adc هم توي مد تفاضلي قرار داره توي اين مد اختلاف ولتاژ adc0 و adc1 ميشه خروجيه adc
فكر كنم بقيه موارد واضح باشه

اگه در مورد adc توضيح فارسي ميخايد توي كتاب avr نوشته امير ره افروز كامل توضيح داده ولي اون به زبان سي هست اين به بيسيك

REZA_KLNTR
10-12-2008, 22:06
آخ آخ واقعا ببخشید مشکل از خودم بود بیسکامم نصب نبود فکر کردم سورسش نیست !

من الان یک سوال دارم که میخام جوابشو خوب متوجه بشم بعدشم بکار ببرم:

این مد تفاضلی و مد اختلاف بین دو ADC1 و ADC0 رو اولین باره دارم میشنوم و برام عجیبه !
1: ممکمه درباره این مد تفاضلی و طریقه استفاده ازش تو برنامه توضیح بدین ؟ متشکرم

2: دلیل وصل کردن پایه 30 (Vcc) به مثبت منبع تغذیه چیه؟ من اونو دلت کردم بازم مدار درست کار کرد! در عمل لازمه باشه یا نه ؟

متشکرم

alitaroosheh
10-12-2008, 23:52
مد تفاضلي كه گفتم توي كتاب هست توضيحش زياده ولي وروديهاي adc توي Avr ميتونن در مد تفاضلي با هم كار كنن با گين 1 يا 10 يا 200
توي اين مد كه همش با رجيسترها كنترل ميشه اختلاف ولتاژ دو پايه ميشه خروجي
البته گين 10 و 200 ضربدر يه منفي
در مورد پايه 30 هم در عمل بايد يه تغذيه به avcc برسه اين پايه تغذيه adc مه مجزا از بقيه مداره

REZA_KLNTR
11-12-2008, 01:01
دوست عزیز این کتاب رو که گفتی از کجا دانلود کنم؟
منظور از گین هم متوجه نشدم چیه!
درباره پایه 30 چرا وقتی ولتاژ رو از روش یر میدارم پس بازم کار میکنه؟؟

(شاید پروتئوس خودش ولتاژ میده!)

alitaroosheh
11-12-2008, 02:43
دوست عزیز این کتاب رو که گفتی از کجا دانلود کنم؟
منظور از گین هم متوجه نشدم چیه!
درباره پایه 30 چرا وقتی ولتاژ رو از روش یر میدارم پس بازم کار میکنه؟؟

(شاید پروتئوس خودش ولتاژ میده!)
اگه توي تهراني انقلاب بري كتاب ميكروكنترلرهاي avr و كاربرد آن امير ره افروز پرفروشترين كتاب c هستش

مد تفاضلي هم مثل يه ولتمتره كه شما دو سر پراب رو به يه المان ميزنيد اختلاف ولتاژ دو سر رو به شما ميگه توي Avr هم اين مد اختلاف ولتاژ دو پايه adc0 وadc1 رو (البته توي اين پروژه) ميده

حالا اگه چپه وصل كرديد منفي ميشه اگه درست وصل كنيد مثبت

در واقع يه مدار opamp رو توش ميكرو جا سازي كردن
در مورد گين هم اگه ولتاژ دو سر كم بود ميتوني از گين 10 يا 200 استفاده كني

اين هم يه مداره opamp كه فقط Av اون 10 يا 200 (يه تقويت كننده ولتاژ با opamp يك طبقه كه باعث اختلاف فاز 180 درجه ميشه)

بايد مدار ولتمتر وروديش تفاضلي باشه
در غير اين صورت شما نميتوني ولتاژي رو اندازه بگيري يا اگه بتوني هم يه سر پراب بايد زمين باشه كه توي هيچ ولتمتري اينطوري نيست

REZA_KLNTR
11-12-2008, 10:40
تهران نیستم و مشهدم و ممکنه این کتابو پیدا کنم اما من با بیسکام کار میکنم و اصلا نمیخوام سراغ c برم دانشگاه ی مقداری کار کردم ولی الان حوصلشو ندار!
برنامه ای هم که شما دادین به زبان بیسکامه و یاد گیری همین برا من کفایته فقط میخام یاد بگیرم چجوری تو برنامه ازین مد تفاضلی استفاده کنم.

تمام مدارهای ولتمتری که من تا الان دارم (ی 5 تایی میشن) ADC شون از زمین حساب میکنن برا نمونه یکیشو میزارم ی نیگاه بنداز You can see links before reply
من مداری با کمک دوستان طراحی کردیم: یک ولتمتر و آمپرمتر ، ولت و آمپر مدارو اندازه بگیرن بعد به هم تقسیم کنم و اهم بدست بیاد.

الان با این مدار یک مشکل بزرگ دارم ............

یک سوال الان از شما دارم: با این مد تفاضلی ممکنه از یک میکرو از 4 تا ADC به عنوان دو تا ولتمتر استفاده کرد؟
یا از 6 تا ADC سیش به عنوان 3 تا ولتمتر استفاده کرد و بعد در یک مداری که در حال کار کردن است 6 پایه رو دو تا دوتا که جفتن به جاهای مختلف مدار وصل کرد و 3 ولتاژ مختلف رو میکرو بخونه و نمایش بده؟

alitaroosheh
11-12-2008, 11:41
اين كتاب اطلاعات خيلي خوبي در مورد رجيسترهاي ميكرو داده من هم از سي بندرت استفاده ميكنم ولي اين كتاب براي رجيستر به زبان فارسي خيلي خوبه

در مورد مدار هم نمي دونم چرا ولي پروتئوسش باز نشد

سوال دارم:
اگه با اين مداري كه شما داديد سر پراب اشتباه وصل بشه چه كار ميكنه. جواب ميده؟

Avr روي adc هاش 22 حالت مختلف براي تفاضلي داره كه اكثر ورودي هاي Adc دو بدو ميتونن با هم كار كنن(البته با گين هاي مختلف)

REZA_KLNTR
11-12-2008, 13:02
سلام
این مدارو با پروتئوس 7.4 شبیه سازی کردم اگر نداریش از اینجا دانلود کن منم ازینجا گرفتم:
You can see links before reply B3+7+4&start=30

بهر حال به روز باشی خیلی خوبه!

حالا در مورد مدار من:
به تصویر موجود در پوشه ارسالی پست قبلم نگاه کنید:
اگر من زمیی که به پراب ولتاژی 2 وصله رو باز کنم میکرو هیچی نشون نمیده از ولتاژ ، چون ADC های میکرو مرجعشون زمین و همون زمین میکروست یعنی باید حتما زمین میکرو با زمین منبع یکی باشه تا ADC ها کار کنند ، من تعجب کردم در مدار شما زمین میکرو به منبع بار وصل نشده!

عکس 1 جای پروبها یا منبع تغذیه رو عوض کردم که گفته بودی >> ولتاژ صفر نشون داد
عکس2 زمین میکرو رو از پایین پراب ولتاژی 2 باز کردم بازم ولتاژ >>صفر نشون داد:

مشکلمو باید تصویری توضیح بدم به این عکس نگاه کن :

alitaroosheh
12-12-2008, 20:34
اميدوارم بتونم منظورمو برسونم

ولتمر يه نمونه گيري از دو سر پراب خودش انجام ميده
و نبايد اثر بار گذاري روي مدار يا هر اثر ديگه داشته باشه

شما توي عكس آخر مداري رو كشيديد كه هر دو طرفش زمين داره

زمين بعني منفي ها به هم وصل
اگه به منفي مدار اصلي در عمل دسترسي نداشته باشيد چه كار ميكنيد

بعد وقتي ولتاژ منفي توي مدار باشه هم با وجود زمين Adc هيچي نشون نميده مگر اينكه ورودي pullup شده باشه يعني يه ولتاژ dc سوار ورودي ميكنن كه ديكه پيك منفي نداشته باشيم

در مورد پروتئوس هم اگه يه نگاهي كنيد خودم اون تاپيك دانلود رو گذاشتم ولي بدلايلي نميتونم اونو نصب كنم و فعلا بايد با proteus7.2sp6 كار ميكنم

REZA_KLNTR
15-12-2008, 20:01
سلام
ممنون از پاسخت
صحبتهای شما صحیح...
حالا فکر کنم متوجه هستید که نمیشه منفیهارو جدا کنم ؟
قرار شد شما این عکسو ببینید: You can see links before reply
این مدار آمپرمتر و ولتمتر منه که به یک میکرو وصل میشه و طبق تستهایی هم که با پروتئوس انجام دادم حتما باید زمین منبع تغذیه بار به زمین میکرو وصل بشه چون adc های میکرو مبداشون زمینه.
حالا به خاطر خدا هم که شده یک نگاه دقیق به تصویر بندازین ، من برای اینکه مقاومتهای سیم رابط تو اندازه گیریم خطا به وجود نیارن باید ولتاژ دو سر بار رو داشته باشم که تقسیم بر جریانش مقاومت بدست بیاد برا همین باید دو تا پراب مجزا برا ولتمتر از دو سر بار بیارم سر مثبت مشکلی نداره ولی اگر پراب زمین ( سیم قرمزرنگ) رو وصل کنم به بار مسیر جریان بار دو راه میشه و از این پراب به زمین نیز مسیرشو میبنده و جریان پراب آمپرمتر افت میکنه و آمپرمتر خطا نشون میده مشکل من همینه ..
برا همین میگم زمینها باید جدا باشه یا از دو میکرو با تغذیه جدا گانه استفاده کنم و بعد اعدادو به هم بفرستن...

حالا برای بوجود نیامدن خطا چه پیشنهادی دارین؟
استفاده از مد تفاضلی؟
استفاده از آپ امپ؟
استفاده از دو میکرو با تغذیه جداگانه؟

alitaroosheh
15-12-2008, 23:07
الان شما ميخوايد مقاومت رو بدست بيارين
من تا بحال اهممتر نديدم كه مقاومت دو سر مدار در حال كار و داراي جريان رو اندازه بگيره
اصلا اهممتر توي تجهيزات اندازه گيري يه عنصر فعال در نظر ميگيرن يعني توش يه منبع ولتاژ داره كه به دو سر پراب ها هم اعمال ميشه

اصل كار اهممتر اينه كه مدار خاموش و بي برق بشه بعد اهممتر به دو سر مورد نظر وصل بشه

نميگم كارتون الان غلطه ولي خلاف عرف و شرعه :mrgreen:

اگه ميخوايد اينكار رو بكنيد ميتونيد دو سر ديگه از adc ها رو در مد تفاضلي براي اندازه گيري جريان بكار ببريد

تا گره راحت باز ميشه با دندون نبايد بازش كرد

اصلا شما ميخوايد مولتي متر بسازيد يه نگاهي به اي سي ICL7107 و ICL7106 بكنيد
اين دو آي سي از زماني كه هيتلر گروهبان دو بود تا الان قهرمان بلا منازع اندازه گيري هستن

REZA_KLNTR
15-12-2008, 23:29
وای مدیر جان
کسی نمیخاد مقاومتی توی یک مدار در حال کارو اندازه بگیره
اگر اومدی یاهو آی دی من اینه : bozonghare
یک گفتگو با هم داشته باشیم ممنون میشم اینطوری راحتتر موضوع رو عنوان میکنم
اگرم نیامدی یا ارتباط برقرار نشد همینجا فعلا ی خلاصه کوچیک میگم:
دستگاه ما خیلی سادس یک منبع تغذیه DC داریم و یک بار که مثلا با منبع 2 متر فاصله داره
حالا یک آمپرمتر میبندیم سر راه بار و یک ولتمتر هم میزاریم دو سر بار و با تقسیم ولت و جریان بار ، مقامت اهمی اونو بدست میاریم همین کل ماجرا همین بود

حالا ما اومدیم به جای اون آمپرمتر و ولتمتر از یک میکرو و مدارات مربوطش استفاده کردیم و خود میکرو هم عملیات تقسیم رو انجام میده و روی LCD مقدار ولت و جریان و اهم رو نمایش میده

خوب من این مدار رو با کمک دوستان طراحی کردم و اونو براتون فرستادم (لینک گزاشتم)

حالا مشکل چیه؟ مشکل اینه که با توجه به این عکس که پرابهای دستگاه مارو نشون میده:You can see links before reply
برای پرابهای آمپرمتر مشکلی نیست و برای پراب سمت راست ولتمتر هم مشکلی نیست ولی اگر پراب سیم قرمز ولتمتر وصل بشه مسیر برگشت جریان از دو راه به زمین باطری میرسه و این سبب خطا در آمپرمتر میشه تمام مشکلات من همینه که زمینها مشترکه حالا با آپ امپ یا با دو میکرو باتغذیه جدا یا با اون مد تفاضلی شما یا به هر روشی باید زمین را جدا کرد یا به هر طریقی این مشکل خطا را حل کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

alitaroosheh
17-12-2008, 01:55
شما خودتون داريد ميگيد ولتاژ تقسيم بر جريان ميكنيم مقاومت رو بدست مياريم

مي تونم بپرسم دستگاهي كه مقاومت رو اندازه گيري ميكنه اسمش چيه؟

قديما بهش ميگفتن اهممتر

با اين مدار كه عكسشو كشيديد نميشه نه ولتاژ نه جريان و نه مقاومت رو درست اندازه گرفت چون با مباني اندازه گيري منافات داره

براي 63ومين بار ميگم با وصل كردن زمين مدار به زمين دستگاه اندازه گيري ديگه پيك منفي قابل اندازه گيري نيست بخصوص اينكه نميخواين از مد تفاضلي استفاده كنيد يا اين طور نشون ميده

اندازه گيري ولتاژ و جريان هم براي بدست آوردن مقاومت كار غلطيه

دليلش رو ميتونيد توي درس هاي اصول اندازه گيري و محاسبات عددي پيدا كنيد
تقسيم يك عامل خطاي بزرگ در اندازه گيريه

و باز هم ميگم تا بحال (اهممتر نميگم چون مثله اينكه تازگي با دستگاه اندازه گيري مقاومت فرق داره) مقاومت سنج نديدم كه دو سر مدار در حال كار رو اندازه بگيره چون مقاومت متر خودش بايد از ولتاژ مرجع خودش استفاده كنه
خودش بايد به دو سر مدار ولتاژ بده

ولي اگه ميخوايد باز هم اندازه گيري كنيد يا بايد از مدارهاي آنالوگ استفاده كنيد يا از مد تفاضلي adc يكي براي جريان يكي براي ولتاژ

ولي اگه ميخواين فقط براي همين مدار كه كشيديد و نه حالت ديگه استفاده كنيد براي adc جريان فكر كنم بايد از گين 10 يا 200 استفاده كنيد چون مقاومت شما كوچيكه و ولتاژ دوسرش خيلي كم ميشه
اگه به گين بيشتر از 10 نياز داريد پيشنهاد ميكنم كه از گين 200 استفاده نكنيد چون adc توي اين مد خيلي حساسه و نمونه گيري شما دقيق در نمياد
از مدار ضرب كننده ولتاژ opamp استفاده كنيد بهتره

REZA_KLNTR
17-12-2008, 21:18
خوب علی آقا ممنون از راهنماییهات

حالا اگر ممکنه یکم درباره اون مداریکه برام فرستادی(source code) و استفاده از مد تفاضلی adc توضیح بدی ممنون میشم چون من از مد تفاضلی و گین چیزی نمیدونم یا لینکی که در این باره توضیحات بده
متشکرم :roll:[b]

alitaroosheh
24-12-2008, 12:27
قبلا گفته بودم توي كتاب ميكروكنترلرهاي Avr كاربرد ان نوشته امير ره افروز در مورد مد هاي كاري adc كامل توضيح داده گفتم شايد كتاب در دسترس نباشه از صفحه 294 عكس گرفتم:

REZA_KLNTR
24-12-2008, 20:46
قربون دست حقا که مدیریت برازندته مونده بودم از کجا یاد بگیرم
لطفا اگر مطالب بیشتری در این مورد داری دریغ نکن

راستی نگفتی برنامه (source code) رو از کجا دان کردی یا خودت نوشتی ، توضیحات برنامه نویسیشو میخام ممنون
بازم متشکر

alitaroosheh
24-12-2008, 23:55
خواهش ميكنم تازگي يعالم هندونه براي شب يلدا گذاشتن زير بغلم ديگه شب يلدا گذشت :mrgreen:

در مورد برنامه نويسي هم اونو خودم نوشتم فكر نكنم توي اينترنت با بيسيك از اين كارا پيدا بشه
اين سورس رو 3 هفته وقت گذاشتم توي بيسيك راه بندازم چون حرفه اي ها ميدونن توي بيسيك نميشه با دم شير بازي كرد مثلا اگه توي برنامه بنويسي start timer1 يه جاي ديگه برنامه پيكره بندي رو عوض كني بازم start timer1 بنويسي بيسيك يكي از اونا رو توي .hex مياره بقيه رو حذف ميكنه اين يكي از شاهكارهاي بيسيكه ii998)

مثلا جان خودشون دارن كد رو بهينه سازي يا optimize ميكنن ii998)

بهر حال شايد كد بنظر پيچيده باشه ولي هر كاري توش يه زير برنامهست كه ميتونيد جدا گونه بررسي كنيد :mrgreen:

REZA_KLNTR
26-12-2008, 23:23
ای قربانت علی جان خوب پس ساخت خودته یه توضیحی یک PDF ی یک تشریحی از برنامه و سخت افزارش بده لطفا تا ما هم به ی بنده خدار دیگه یاد بدیم مثلا برنامه بیسکامشو تشریح کن اگرم میخای من بپرسم شما جواب بدی ولی اگر ابتدا خودتون ی توضیح مفصل بدی بهتره!
منتظریم به خدا :D

ahmadk
28-12-2008, 14:25
آخه گل پسر
AVR سوزوندن كه به اين سادگيا نيست!!!
مدارت باز نشد ببينم چيه تو ورودي AVR‌مقاومت بگزار. با خازن و زنر هم زمين كن.
حالا بگو چطور مي سوزه؟

REZA_KLNTR
02-01-2009, 16:36
خوب احمد جان ممکنه با پینت یا رو کاغذ یا بهترش با پروتئوس منظورتو رسم کنی و اینجا بزاری ؟
من منظور شما از خازن و زنر زمین کردنو نمیفهمم (لطفا تصویری بگو)؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 8O 8O

ahmadk
02-01-2009, 16:59

REZA_KLNTR
03-01-2009, 11:22
خیلی ممنون

خوب هر وقت وقت داشتی ی توضیحی درباره توجیح کار خازن و زنر و مقاومت بگو
اون مقاومت جریان رو محدود کرده پس اگر اضافه ولتاژ حداکثر اگر رو ایم مدار بیفته جریان از مقاومت و زرنر راهشو میبنده پس زنر بای تحمل جریان رو در این حالت داشته باشه ممکنه با ولتاژهای زیاد جریان زیاد هم بوجود بیاد ببینم زنر با آمپراژ مثلا3 تو بازار هست؟؟ ( البته در حال عادی که ولتاژ و جریان کمی ازین پایه و مدار adc میگزره برای مواقع خطر و و اتصالی یا قطی منظورم هست)

یک سوال مهم اون مقاومت 10k تو کار ADC میکرو خطا ایجاد نمیکنه چون ولتاژ کار ما 5 ولته همش؟

دوم نقش اون خازن فکر کنم گرفتن نویزها باشه و خاصیت دیگه ای نداره درسته؟
:roll:

ahmadk
04-01-2009, 04:42
زنرهاي معمولي بازار نيم وات هستند پس تا 100 ميلي آمپر مي تونه ازش بگذره و در اثر حرارت نسوزه. با احتساب 10 كيلو اهم ورودي ولتاژ تحمل ميشه 1005 ولت!!!
نكنه داري بالاي 1000 ولت كار مي كني؟
پس مقاومت رو مي توني كمتر هم بكني. مثلا واسه 100 ولت ميشه 1 كيلو.

خطايي هم تو ADC‌ايجاد نميكنه چون ورودي هاي ميكرو امپدانس خازني دارندو مقاومت اهميشون خيلي زياده.

خازن هم همراه مقاومت فيلتر نويز بسيار خوبيه كه مي توني مقدارشو از سرعت مورد نيازت حساب كني. مثلا اگه مي خواي از يه سيگنال 50 هرتز نمونه برداري كني بايد مقدار مقاومتxخازن رو چند برابر كمتر از 20 ميلي ثانيه انتخاب كني تا دامنه ي سيگنال رو كم نكنند.

REZA_KLNTR
05-01-2009, 12:05
سلام
خیلی ممنون ورودی مدار من به میکرو DC هست پس فکر کنم به خازن نیازی نباشه درسته؟

و شکل پایین این صفحه راه حل برای نداشتن دیود زنز آمپر بالا در محدودیت ولتاژ:

البته باید از مدار این عکس استفاده بشه چون در عمل زنر آمپر بالا نداریم و زنر نقش کلید رو بازی میکنه

ahmadk
06-01-2009, 21:37
ii998) :k01:
حالا كه dc داري مي توني خازن رو بزرگتر انتخاب كني. مثلا 10 ميكرو. تا نويز رو به حداقل برسوني.
آخه گل پسر اندازه گيري كه پاور نيست!!! آمپر بالا كجاست؟؟؟

REZA_KLNTR
08-01-2009, 12:41
من در کل برای مدارات محافظ گفتم وگرنه مقاومت ولتمتر در حد 10 مگاست و جریانشم میکرو یا میلی معمولا مدارات محافظ در زمان نرمال کار که عملی انجام نمیدند ، در موقع حادثه و اضافه ولتاژ و... تو کار میان مثل برقگیر و صاعقه گیر در فشار قوی...

ممنون
:roll: