PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساده ترین Level Shifter با سرعت کار بالا

ali_h
16-01-2012, 01:58
سلام،
من در یکی از پروژه هام مجبور شدم یه IC با خروجی 5 ولت را متصل کنم به یک میکرو که با 3.3 ولت کار می کنه. این ارتباط یک ارتباط دیتا باس 8 بیتی یک طرفه و از طرف IC به سمت میکرو.

برای LevelShifter (تبدیل ولتاژ 5 به 3.3) ، اولاً اینکه اگر همون 5 ولت رو به میکرو بدم آسیب می بینه؟

اگر میکرو اینطوری آسیب می بینه پیشنهادتون برای یک Level Shifter ارزان و سریع برای این کار چیه؟

ممنون

armstk
16-01-2012, 02:24
سلام
میکرویی که استفاده میکنین چیه؟

معمولا میکرو های 3.3 ولتی یه سری پین دارن به نام talent pin , که این پین ها میتونن با 5 ولت هم بطور مستقیم کار کنن

ali_h
16-01-2012, 02:43
ممنون از جوابتون
یادم رفت بگم میکرو ATMega32A-AU

تو دیتاشیتش چیزی راجع به این قضیه پیدا نکردم.

esisafa
16-01-2012, 13:36
استفاده از تقسیم ولتاژ مقاومتی

armstk
16-01-2012, 14:04
سلام مجدد
مهندس میشه از تقسیم مقاومتی هم استفاده کرد
ولی میشه سنت شکنی هم کرد و برای تست بیا بدون هیچ مبدل ولتاژی خروجی میکرو رو بده به اون levelshifter که میگی , به احتمال زیاد باید جواب بده بهت

الان xmega ها 3.3 ولتی هستن ولی برای مدتی محدود اگه بهشون 5 ولت بدی هیچ مشکلی نداره , میدونم کاره اشتباهی هست ولی دیگه باید بعضی وقتا هم قانون شکنی کرد

agape
16-01-2012, 15:51
خوب دایی جان !
این که همون مگا 32 هست که تا 5 ولت هم کار میکنه و نیاز به تغییر ولتاژ نداره !
معمولا میکرو های 3.3 ولیت خروجی io اونا با 5 ولت کامپتیبل هست ، مثلا همین at91sam7x256 خروجیش با 5 ولت مشکلی نداره !
و اگر هم LevelShifter میخوای با سرعت بالا و دوطرفه میتونی از این آیسی که تو فروشگاه کویر هم هست استفاده کنی
alv164245 (بافر جیلینک) - فروشگاه اينترنتي شركت كويرالكترونيك (You can see links before reply)

esisafa
16-01-2012, 16:16
خوب دایی جان !
این که همون مگا 32 هست که تا 5 ولت هم کار میکنه و نیاز به تغییر ولتاژ نداره !
معمولا میکرو های 3.3 ولیت خروجی io اونا با 5 ولت کامپتیبل هست ، مثلا همین at91sam7x256 خروجیش با 5 ولت مشکلی نداره !
و اگر هم levelshifter میخوای با سرعت بالا و دوطرفه میتونی از این آیسی که تو فروشگاه کویر هم هست استفاده کنی
alv164245 (بافر جیلینک) - فروشگاه اينترنتي شركت كويرالكترونيك (You can see links before reply)

خوب عمو جان یک آیسی ارزونتر برای این کار سراغ ندارین.
آخه به اندازه ی یک میکرو قیمت داره.
مثلا 500 تومان باشه خوبه نه
منم تاحالا یک همچین چیزی لازم داشتم ولی به دلیل قیمت از مقاومت یکطرفه استفاده کردم

agape
16-01-2012, 17:57
خوب ارزون ترش میشه 74hc245 اونم دو طرفه و هشت بیت هست ولی خوب تغزیه ایزوله نداره باید با 3.3 درایوش کنی همین

esisafa
16-01-2012, 19:15
ممنون ولی کارایی این میشه مثل همون مقاومتی.
یک آیسی با دو ولتاژ مختلف سراغ ندارین که ارزون باشه؟

armstk
16-01-2012, 19:53
مهندس فکر نکنم این چیزه ارزونی که میخای پیدا بشه !

کلا بافر ها و لچ هایی که مبدل ولتاژ هستند نمیدونم به چه دلیلی گرون هستند مثله بافر 74164245 و یا بافری که توی mkii استفاده میشه

به نظرم توضیحه دقیقی بدین که میخاین چیکار کنین با یک شیفتر ؟ تا بیشتر کمکتون کنیم

esisafa
16-01-2012, 20:04
آخه نباید مدار پیچیده ای داشته باشه. جالبه اینقدر گرونه
فقط برای هر بیت یک ترانزیستور لازمه. با ترانزیستور معمولی هم میشه درست کرد ولی سرعتش بخاطر سرعت سوئیچینگ کم میشه و حجم مدارم بزرگ میشه

مثلا وقتی از میکروهای avr نوع l و a استفاده میکنیم با ولتاژ 2.8 ولت مشکل ندارن ولی وقتی از نوع معمولی استفاده میکنیم اونم در سرعت بالا دیگه میکرو سطح منطقی یک رو با ولتاژ 2.8 ولت قبول نمیکنه

ali_h
17-01-2012, 22:07
سلام، ممنون از همه جوابها ببخشید دیر تونستم چک کنم (امان از این اینترنت نصفه و نیمه!)

خودم به تقسیم مقاومتی فکر کردم، جواب میده ولی زیاد راه جالبی به نظرم نرسید گفتم شاید راه حرفه ای تر هم داشته باشه.

دقیقاً منم نمیدونم چرا این IC ها نسبتاً گرون هستند. مخصوصاً اونی که مهندس agape معرفی کردن :0013:

اگر بخوام از 74244 یا 74245 استفاده کنم بازم همین قضیه هست! یعنی اگه با 3.3 ولت درایو بشه ولی به ورودیش 5 بدیم مشکلی واسش پیش نمی آد؟

در واقع من یک بار اینکارو کردم یعنی یه ارتباط USART که 5 ولت بود رو مستقیم دادم به میکرو 3.3 ولت و بدون مشکل هم جواب داد.
منتها اولاً اون میکرو Mega128 بود نمی دونم با Mega32 تو این قضیه فرق می کنه یا نه؟

دوماً اون پروژه ای بود که قرار نبود طولانی مدت کار کنه.
این مدار باید طوری طراحی بشه که بتونه مدت زیادی بدون نگهداری (Maintenance) کار کنه. واسه همین احتمالاً از همون تقسیم مقاومتی استفاده میکنم.

حالا قطعه ای تو بازار هست که مثلا 8 تا مقاومت یکسان توش باشه که مجبور نشم 16 تا مقاومت بزارم رو PCB؟

بازم ممنون

esisafa
17-01-2012, 22:23
از مقاومت های array استفاده کنید. 8 تا مقاومت مثل ایسی کنار هم هستن

agape
17-01-2012, 22:39
سلام، ممنون از همه جوابها ببخشید دیر تونستم چک کنم (امان از این اینترنت نصفه و نیمه!)

خودم به تقسیم مقاومتی فکر کردم، جواب میده ولی زیاد راه جالبی به نظرم نرسید گفتم شاید راه حرفه ای تر هم داشته باشه.

دقیقاً منم نمیدونم چرا این IC ها نسبتاً گرون هستند. مخصوصاً اونی که مهندس agape معرفی کردن

اگر بخوام از 74244 یا 74245 استفاده کنم بازم همین قضیه هست! یعنی اگه با 3.3 ولت درایو بشه ولی به ورودیش 5 بدیم مشکلی واسش پیش نمی آد؟

در واقع من یک بار اینکارو کردم یعنی یه ارتباط USART که 5 ولت بود رو مستقیم دادم به میکرو 3.3 ولت و بدون مشکل هم جواب داد.
منتها اولاً اون میکرو Mega128 بود نمی دونم با Mega32 تو این قضیه فرق می کنه یا نه؟

دوماً اون پروژه ای بود که قرار نبود طولانی مدت کار کنه.
این مدار باید طوری طراحی بشه که بتونه مدت زیادی بدون نگهداری (Maintenance) کار کنه. واسه همین احتمالاً از همون تقسیم مقاومتی استفاده میکنم.

حالا قطعه ای تو بازار هست که مثلا 8 تا مقاومت یکسان توش باشه که مجبور نشم 16 تا مقاومت بزارم رو PCB؟

بازم ممنون
سلام دایی جان
خوب اگه داری از سری مگا استفاده میکنی اصلا مشکلی نداره ، شما همون 5 رو اعمال بکن و هیچ مشکلی نیست چون که خروجی و ورودی اون نا ولتاژ 5 ولت کمتیبل هست و هیچ مشکلی ایجاد نمینه ، من تست کردم کار مکینه ، در مورد استفاده از 74245 هم چون اونم با 5 ولت کمتیبل هست براش مشکلی پیش نمیآد خیالت راحت منم برای ارتباط با mmc برای تتبیق ولتاژ از همین آیسی استفاد کردم

pooriya
17-01-2012, 22:46
1-gtl2003
2-max2003
3-.........
مزیت:سرعت بالا،محافظت شده در برابر اتصال کوتاه،دوطرفه
واگه یه چیز معمولی بخوای همین ic که دوستان معرفی کردن.
تمام

ali_h
17-01-2012, 23:45
سلام دایی جان
خوب اگه داری از سری مگا استفاده میکنی اصلا مشکلی نداره ، شما همون 5 رو اعمال بکن و هیچ مشکلی نیست چون که خروجی و ورودی اون نا ولتاژ 5 ولت کمتیبل هست و هیچ مشکلی ایجاد نمینه ، من تست کردم کار مکینه ، در مورد استفاده از 74245 هم چون اونم با 5 ولت کمتیبل هست براش مشکلی پیش نمیآد خیالت راحت منم برای ارتباط با mmc برای تتبیق ولتاژ از همین آیسی استفاد کردم

ممنون

تو Datasheet حداکثر ولتاژ ورودی به پایه های IO رو Vcc نوشته.

یعنی اگه حتی Vcc میکرو رو 3.3 ولت اعمال کنم بازم به IO ها می شه تا 5 ولت داد و هیچ مشکلی پیش نمی آد؟

ali_h
17-01-2012, 23:48
از مقاومت های array استفاده کنید. 8 تا مقاومت مثل ایسی کنار هم هستن

مگه در مقاومت های Array یک طرف همه مقاومت ها به صورت مشترک با یک پایه خروجی داده نشده؟

برای همین هم معمولا برای PullUp یا PullDown کردن از آرایه مقاومتی استفاده می کنن. درسته؟

alireza9900
18-01-2012, 01:20
سلام
یه سوال تا بحثه مقاومت اَرِی وسطه
smd مقاومت اَرِی هم تو بازار پیدا میشه ؟

armstk
18-01-2012, 02:33
سلاه مهندش , اری smd هم هستش
البته من یه مدل خریدم اری 4 تایی هستش ولی پایه مشترک نداره , یعنی 4 تا مقاومت سایز 0603 رو چسبوندن کنار همدیگه

ali_h
18-01-2012, 17:06
ممنون فک کنم دقیقاً همون چیزی که من لازم دارم

می تونید بگید از کجا گرفتید؟

armstk
18-01-2012, 20:55
سلام
من از پایا الکترونیک گرفتم , فکر کنم دونه 30 تومن